Rotterdamse haven moet belangrijk worden uitgebreid Gematigde leven richting basis voor politieke in de Verenigde Staten Ook Nederlandse bedrijven kopen legervoorraden in Engeland op Voorlopig geen commerciële televisie in Nederland Strijd in Rifgebergte laait weer op Ongestoord verkeer eist opheffing van bruggen Wethouder Van Tilburg kijkt in de toekomst Saarland heeft nieuwe regering Maar vóór verzending worden de voertuigen „ontmanteld" Blindentuin in Haags Zuiderpark 1 Administrateur verduis terde 30 mille Nog steeds onrust in Marokko Ervaringen in andere landen zijn niet gunstig Situatie verandert weinig Suggestie prima geneesmiddel Beslissende woord van Eisenhower nauwelijks- in staat wijziging te brengen Twentse confectie- industrie heeft te weinig arbeidsters Dinsdag 3 Jaauarf 1956 BKKS5 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 3 ROTTERDAM, 2 januari Om kwart voor drie op de oudejaarsdag" waren de Rotterdamse haven reeds 20.333 schepen binnengelopen. De hoeveelheid goederen bedroeg omtrent de 63 miljoen ton. Dit heeft wethouder J. van Tilburg medege deeld tijdens de traditionele oude jaarsbijeenkomst in de burgerzaal van het stad huis, Hü noemde de sprong van 46 naar 63 miljoen ton wel heel bijzonder. „Wij Bullen dit vooral beseffen, indien wij uitgaan van het cijfer van Amsterdam, waar men In 1954 zeven miljoen ton verwerkte. Alleen de toeneming van het verkeer hk de Rotterdamse haven is dus reeds tweemaal zo groot als de gehele goederen beweging in de Amsterdamse haven in 1954." „Dit laatste mag bepaalde heren in Am sterdam, die zo graag spreken van het inhalen van de achterstand op Rotterdam, tot nadenken stemmen, voordat zij hier- pmtrent hoogdravende verhalen houden in de provincie, waar men hun medede lingen niet zo critisch beziet", aldus de wethouder, die zich overigens met de Amsterdamse heren gaarne verheugde over de gunstige jaren, die ook hun ha ven doormaakt. Want beide havens delen, het niet op gelijke wijze, in de gunstige éonjunctuur. Wethouder Van Tilburg meende echter te moeten waarschuwen, dat ook aan de- te toestand een einde kan komen en wij er ons wel bewust van moeten zijn dat de ljjn naar boven ook wel eens kan ombui gen. Naast het massagoed, waarover 1955 ptjfers te zien gaf, die vrijwel overeen komen met die van 1938, hetgeen betekent een terugkeer van verloren gegaan ver keer, werd dit jaar verwerkt ongeveer 12 miljoen ton stukgoed en ook 23 miljoen ton olie. Van het olievervoer noemde de Wethouder niet alleen opvallend, dat thans achtmaal zoveel als in vooroorlogse Jaren werd verwerkt, maar vooral ook, dat deze olie in hoofdzaak in de raffina derijen in Rotterdam werd verwerkt en de verwerkte produkten weer werden uit gevoerd, m.a.w. in Rotterdam vestigde zich een zeer levenskrachtige eigen olie- Industrie. Daarnaast was er een belang rijke opslag van olie en het einde van de ontwikkeling is nog lang niet in zicht. TOT GENOEGEN. De heer Van Tilburg meende voorts, dat het ook wel iets betekent om 226 lijndiensten met ruim 7800 afvaarten tot genoegen van de reder en van de belang hebbende bij het goed te bedienen. De heer Van Tilburg wilde er verder op wijzen, dat het niet voldoende is al leen in westelijke richting de ontwikke ling van de haven voort te zetten. Van de mogelijkheden in de richting van Capelle, Krimpen en Ridderkerk zal men ook gebruik moeten maken. „Dit alles is slechts mogelijk. Indien wij het ongestoorde verkeer op de rivier tot Tilburg. in de hoogste graad perfectioneren en het betekent, 'dat de bruggen verdwijnen moeten". OOK IN ZUIDELIJKE RICHTING. „Maar zelfs met uitbreiding in weste lijke en oostelijke richting zullen wij er niet komen. Wij zullen ons terdege moe ten afvragen, of wij ook niet in zuidelijke richting uitbreiding moeten zoeken. Wij zullen n.L zoveel mogelijk moeten komen tot een afscheiden van het Rijnverkeer. En waarom zou dit niet kunnen langs de Oude Maas? Om dit te verwezenlijken zal nodig zijn samenwerking met alle ge meenten, liggende in het gebied van de Nieuwe Waterweg, de enige bevaarbare Rijnmonding, waarover het Rijndeltage bied beschikt. Deze samenwerking strekt zich uit tot de landsoverheid en tot het provlnciasl bestuur. Alleen op deze wijze zal het mogelijk zijn zonder verspilling van gronden en materiaal te komen tot die oplossingen, welke voor alle partijen aanvaardbaar zijn", aldus de heer Van In do plaats van de heer J. van Til burg, die tot gouverneur van Suriname is benoemd, heeft de voorzitter van het centraal stembureau benoemd ver klaard tot lid der Eerste Kamer de heer J. B. Broeksz (P.v.d.A.) te Hil versum. Ney premier, Schneider voorzitter Landdag SAARBRUECKEN, 2 Jan. Reuter. De drie pro-Duitse partijen in Saarland zijn Zondag na twee weken onderhan delen over de vorming van een coali tie-regering op het laatste ogenblik nog tot overeenstemming gekomen. De onderhandelingen moesten zijn beslo ten bij het bijeenkomen van het nieu we parlement, dat vandaag zijn eerste zitting hield. Premier in de nieuwe regering zal zijn de leider van de christen-democra ten, Dr Hubert Ney. De christen-demo craten hebben de meeste zetels in het nieuwe parlement, namelijk 14. Het parlement kwam vanmorgen bij een om de leider van de democratische partij, dr Heinrich Schneider, tot voor zitter te kieeen. Dit geschiedde met 32 tegen 15 stemmen. De drie pro-Duitse partijen zijn nu overeengekomen dat de christen-de mocraten de ministeries van economi sche zaken en cultuur onder hun be heer zullen krijgen. De democraten krijgen de ministeries van binnenland se zaken en wederopbouw en de soci aal-democraten zulk verantwoordelijk zijn voor de ministeries van arbeid en sociaal welzijn. Minister van financiën in de nieuwe regering zal znn de onafhankelijke dr Adolf Blind. Het ministerie van justi tie zal worden opgenomen in het mini sterie voor cultuur. De wapenleveranties aan het nabije oosten AMSTERDAM, 2 jan. (AFP/ANP). Volgens het Engelse blad „Empire News" zou de aankoop van overtollig legermateriaal, dat kortgeleden via Antwerpen naar het nabije Oosten is verscheept, voor een groot deel in han den zijn van een groep Nederlandse zakenlieden. In dit bericht wordt ook Crommert's Automobielbedrijf N.V. te Nijmegen genoemd. De directie van dit bedrijf deelt mede, dat zij inderdaad in samenwerking met het Automo bielbedrijf P. L. Baris in Spijkenisse, legervoertuigen in dumps in Engeland en in Europa aankoopt, maar dat zich hierbij geen tanks bevinden. Ook worden geen legervoertuigen naar het nabije Oosten uitgevoerd, zo werd medegedeeld. De aankopen geschieden volgens de daarvoor geldende voorschriften en met medewerking en onder toezicht van de Nederlandse, Engelse, Ameri kaanse autoriteiten in West-Duitsland en de Westduitse autoriteiten. De le veringen uit Engeland zo voegde de directie er nog aan toe zijn dan ook niet stopgezet. Regelmatig worden za ken gedaan en komen legervoertuigen naar Nederland, die hier werden op geknapt en verkocht. Ook werd de naam van het Aanne- mings- en Handelsbedrijf van E. W. Smit te Nijmegen in verband met deze leveranties genoemd. De directie daar van deelde mede, dat zij in Stoke on Trent een dump heeft gekocht, waarin thans nog 24 tanks staan. Onderdelen daaruit worden voor het machinepark van de firma naar Nederland inge voerd. GEEN MILITAIR KARAKTER Het militair karakter wordt daaraan ontnomen. Eén en ander geschiedt, al dus genoemde directie, onder toezicht vair de economische controle dienst en de Nederlandse regering. De firma aldus de directie houdt zich hij deze transacties aan de hiervoor geldende voorschriften. Er zijn nimmer tanks (of onderde len) of legervoertuigen, via Engelse of Nederlandse havens verscheept of aan andere landen geleverd, zo werd gezegd. Van het ministerie van economi sche zaken vernam het A.N.P., dat het daar bekend is, dat Nederlandse firma's zich met het aankopen en verwerken van dumpgoederen bezig houden. Er is daarop vrij scherpe controle ter voorkoming van export van oorlogsmaterieel. Dat zulk ma terieel uit Nederland is uitgevoerd, is echter niet gebleken. BRITSE REACTIE Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft in antwoord op vragen van jour nalisten verklaard, dat de Engelse re gering geen reden had om aan te ne- meen, dat de via Antwerpen naar Cairo vervoerde afgedankte Britse „Sherman"-tanks, die als schroot wa ren verkocht, in België weer zouden worden opgeknapt, voor heruitvoer naar Egypte. De vechtwagens waren, vóór de uit voer, van geschutstorens en geschut ontdaan. Het was de bedoeling ge weest, dat zij in het land van bestem ming tot tractors zouden worden om gebouwd. 's-GRAVENHAGE, 2 jan. B. en W. van 's-Gravenhage hebben een plan doen opmaken voor de aanleg van een blindentuin op een gedeelte van het ..De Villierskopje", gelegen in het Zuiderpark bij de ingang aan de Soest- djjksekade. Zij stellen de raad voor een bedrag van f 31.670 voor de aan leg van deze tuin en het bouwen van een gebouwtje. Volgens het plan zal langs de zij kanten van de paden een verhoging worden aangebracht, waarlangs de bezoekers ook zonder geleide gemak kelijk hun weg zullen kunnen vinden. In de borders langs de paden zullen planten met bloemen worden aange bracht. Voorts zal een pergola wor den opgericht waarlangs klimplanten zullen worden geleid. In het uit gazon bestaande middengedeelte, dat vrij betreden zal kunnen worden, zijn bloemvakken geprojecteerd welke voornamelijk met rozen zullen wor den beplant. Door het gazon naar de bloemvakken iets te doen oplopen zal een duidelijk merkbare aanduiding van de aanwezigheid van deze vakken worden verkregen. In het midden van het gazon zal een ronde bank worden geplaatst. 's-GRAVENHAGE, 2 jan. De po litie heeft de 32-jarige administrateur J. H. de H. aangehouden, die ten na dele van de coöperatie, waar hij werk zaam was, een bedrag van f30.000 heeft verduisterd. Een jaar geleden moest de H. verzekeringen voor de coöperatie afsluiten, maar mocht dit alleen rechtstreeks doen en niet via een assurantiekantoor, waardoor pre mies zouden moeten worden betaald. Hij gaf de coöperatie te kennen, dat dit niet mogelijk was en dat hij daar om een tussenpersoon in de arm had genomen. Later bleek, dat hij zelf die tussenpersoon was geweest. Over deze gedragslijn was men bij de coöperatie boos en de spanning tussen het be stuur en de administrateur steeg. De laatste begreep dat hij vroeger of la ter ontslagen zou worden en om zich van te voren schadeloos te stellen, verduisterde hij het bovengenoemde bedrag. Hij ging namelijk ook over de kas, zodat het hem niet moeilijk viel om zich dit geld toe te eigenen. Voor die f30.000 heeft hij een auto gekocht en afbetalingen op een huis gedaan. Nieuwe begrafeniswet treedt 1 april in werking 's-GRAVENHAGE, 2 jan. Naar het ANP verneemt ligt het in het voornemen, dat de nieuwe begrafenis wet op 1 april in werking zal treden. Dan zal tegelijk krachtens artikel 29f van bovengenoemde wet een crema- toriumbesluit verschijnen, waarin o.a. voorschriften zullen worden gegeven omtrent de inrichting van crematoria en de bestemming van de as. Franse buitenposten veroverd FEZ, 2 januari. Rtr Marok kaanse opstandelingen hebben in het Rifgebergte twee Franse buiten posten veroverd en zij staan nu 32 kilomeeter ten westen van hun voor malige operatiegebied, aldus heeft het Franse legerbevel bekendge maakt. De twee posten, Taoenate el Khoer en Bab el Mareklo, liggen 65 km ten noorden van Fez en op een steenworp afstand van de grens van Spaans-Marokko. Volgens Franse functionarissen is de toestand in het Rifgebergte ernstig. In de afgelopen vijf dagen is het gebied, waar opstandelingen optreden, twee maal zo groot geworden. Daardoor heeft het front nu een lengte van on geveer 150 km. De twee buitenposten gingen Zater dagnacht verloren. Volgens de eerste berichten zijn 30 Marokkaanse dienst plichtigen, die de posten bezetten, na de aanvallen van rebellen met hun wa pens en uitrusting overgelopen. Wat met de bevelvoerende Franse onder-of- Omroepverenigingen kunnen zelfstandig uitzenden De televisieuitzendingen in Nederland zijn nu wettelijk ge regeld. Vlak voor het eind van 1955 is het Koninklijk Besluit verschenen, dat zal worden aangeduid als- het Televisiebesluit 1956 en dat het Nederlandse televisiebestel regelt. Schokkende mededelingen komen er niet in voor. Dat was ook niet te verwachten na het brede debat, dat in de Staten-Generaal over de televisie werd gevoerd. Een belang rijke bepaling is, dat vanaf 1 januri 1956 de omroepverenigin gen zelfstandig uitzendingen kunnen verzorgen en dat ook de kerken een zendmachtiging kunnen krijgen voor de uitzending van kerkdiensten, evenals het IKOR. Wat dit betreft zal wel dezelfde lijn worden gevolgd als bij de radio, hetgeen zeggen wil, dat het begrip „kerkdiensten" zo ruim mogelijk zal worden uigelegd. l Van groot belang is niet min der, dat het niet zal zijn toege staan via de televisie commer ciële reclame te maken. Minister Cals zal daartoe slechts toestem ming geven, als hij weet hoe de volksvertegenwoordiging daar over denkt. Die zal dus moeten beslissen over de vraag, of er in Nederland nog eens ooit commer ciële televisie komt. Het ziet er. overigens niet naar uit, dat daar voor een meerderheid zal zijn te vinden in de Staten-Generaal. Er is wel wat te zeggen voor deze commerciële televisie, maar o.i. is er nog meer, dat ertegen pleit. Wordt het ingevoerd, dan betekent het, dat de geldmidde len heel wat ruimer zullen gaan vloeien. Ujt de opbrengst van de reclametelevisir kunnen de kos ten waarschijnlijk voor een niet onbelangrijk gedeelte worden be streden, terwijl ook aan de ver zorging der programma's meer aandacht zal kunnen worden be steed. Nu Is men aangewezen op de opbrengst van het kijkgeld en op subsidie van de overheid. De middelen zijn dus beperkt en dit vindt zijn weerslag in de pro gramma's, die de kijklustigen worden geboden. Nadelen Zoals gezegd zijn de nadelen van commerciële televisie o.i. heel wat groter. Zij zijn vooral in Engeland de laatste tijd duidelijk gebleken. Na scherpe discussies in het Lagerhuis werd enkele maanden geleden de commerciële televisie ingevoerd onder leiding van Sir Robert Fraser, die direc teur-generaal werd van de on afhankelijke televisie. Hij had zeer hoge verwachtingen en de grote adverteerders juichten om de kansen, die zij kregen. Die juichtoon is reeds na drie maan den verstomd. Om plaats te ma ken voor een klaagzang. Want, zo zeggen deze adver teerders, als u ons niet garan deert, dat tachtig procent van de kijkers onze programma's volgt, dan heeft het voor ons geen zin en dan stoppen we ermee. Het blijkt, dat de Engelsen er niets voor voelen naar een interessant programma te kijken, dat plotse ling wordt onderbroken door re clame voor het één of andere ar tikel. Afgezien daarvan blijken zij zich tot heden niet In het minst te laten imponeren door de aanprijzing van al deze produk ten. De adverteerders hebben er tenminste tot heden nog niets van gemerkt. Het gevolg is, zo meldt V.N., dat nu reeds voortdurend alle bepalingen der wet, die de com merciële televisie aan banden wil leggen, worden geschonden. Dat is mogelijk, doordat de wet een uitweg heeft opengelaten. Het beeld, dat de kijker te zien krijgt, mag niet misleidend zijn. Maar dat geldt niet van het ge sproken commentaar. En daarin worden nu wel eens verwachtin gen gewekt, waaraan de aange prezen artikelen niet kunnen voldoen. Bovendien gaan er "in de wereld van de commerciële televisie stemmen op om de BBC enkel „ernstige" of „culturele" programma's te laten vertonen en sport en ander vermaak over te laten aan de organisatie van Sir Robert Frazer. In Amerika In Amerika is de ontwikkeling der commerciële televisie enigs zins anders geweest. Daar flo reert zij, maar ook weer niet zo, dat alle andere reclamemedia als dagbladen en tijdschriften nu wel geschrapt kunnen worden. De Amerikaanse adverteerder, die nu eenmaal over een ruime beurs beschikt, maakt zowel re clame voor de televisie als in de dagbladen. Maar de algemene klacht van de serieuze Ameri kanen is, dat het overgrote ge deelte van de aangeboden pro gramma's niet op een hoog peil staat. Ernstige of culturele uit zendingen komen zelden voor. De adverteerder zoekt zijn kracht bijna voortdurend in lich te programma's, die vooral sen satie moeten bevatten, om zoveel mogelijk kijkers te trekken. En zo is hier wel heel duide lijk sprake van een conflict tus sen de „commercie" en de „mo raal". Wie de verhalen leest over wat soms wordt uitgezonden, krijgt de indruk, dat het vaak niet erg smakelijk is. Gezien de ze ervaringen is het een wijs be sluit om voorlopig nog maar een afwachtende houding aan te ne men, voordat een definitief be sluit valt tot invoering van com merciële televisie in ons land. Tenslotte is het nog de grote vraag, of de grote adverteerders in ons land veel zien in dit nieu we reclamemedium, zolang het aantal televisietoestellen nog zo gering is. ficieren is gebeurd, is niet bekend. In hetzelfde gebied zijn in dezelfde nacht nog twee Franse posten door groepen rebellen met geweren beschoten. De Franse troepen zijn een tegenac tie begonnen, de krachtigste sedert drie maanden geleden de gevechten uitbraken. De rebellen zouden zware verliezen lijden. De voornaamste aan- voerweg naar de bergen, die de vorige week afgesneden werd, is weer vrijge maakt. NEW YORK,! jan. (ANP). Dr. Henry K. Beecher van „Har vard Medical School" heeft bij meer dan duitend patiënten proe ven genomen met schijnmedicij- nen, medicamenten, die geen ac tieve bestanddelen bevatten. In alle gevallen waren echter zowel patiënten als verpleegsters ervan overtuigd, dat „echte" middelen werden toegediend. Dr. Beecher schrijft in het Journal of the American Medi cal Association", dat in gemid deld 35 procent van de gevallen net schijnmiddel een genezen ef fect sorteerde. Hij schrijft dit toe aan het psychische vermogen van de mens om fysieke veranderin gen te bewerkstelligen. De in vloed bleek het opvallendst waar de nood het grootst was. Verder is het opgevallen, dat bepaalde bijverschijnselen, zoals misselijkheid, diarree, Hoofdpijn, uitslag, geestelijke verwarring en sufheid zich in even grote mate voordeden als bij het echte mid del. WASHINGTON, it januari (U.S.I.S.) De voortdurende grote populariteit van Eisenhower en de voorkeur van de Amerikaanse kiezers voor gematigd pro gressieve, de middenweg houdende, candidaten hebben in de V.S. een unieke poli tieke situatie te voorschijn geroepen. Met 1956 voor de boeg kan men zelfs zeggen, dat de Invloed die hierdoor wordt uitgeoefend bij de voorbereiding van de presidentsverkiezing zelfs zo groot is, dat beide partijen doen alsof zij genoodzaakt zijn deze situatie onveranderd te laten. En dat is in de geschiedenis iets zeer ongewoons. Wat dit betreft zal 1956 ten opzichte van het voorafgaande jaar niet veel ver andering te zien geven. Wij behoeven slechts in herinnering te brengen, dat toen in januari van het voor gaande jaar het Congres vergaderde, al gemeen verwacht werd, dat een strijd zou uitbreken tussen het Witte Huis en het Kapitool, want in de daaraan voor afgaande maand november hadden de verkiezingen de Democraten de meerder heid in beide Kamers van het Congres bezorgd, terwijl in het Witte Huis de Re publikeinen het heft nog in handen had den. Een dergelijke afscheiding kon nau welijks geacht worden de werkzaamhe den van het Congres of van het kabinet ten goede te komen. Het was echter tevens een feit dat destijds niet zo opvallend was als nu dat beide partijen, de een belast met de wetgevende, de ander met de uitvoeren de macht, onder leiding stonden van ge matigde figuren bij de Democraten de zuidelijke en niet de noordelijke New Dealers en bij de Republikeinen de aan hanger van Eisenhower en niet de zgn. „oude garde" van de vleugel van McCar thy, die er tenslotte in geslaagd zijn een samenwerking tot stand te brengen, die kenmerkend is geweest voor de eerste zit ting van het 84ste Congres. BUNA VOLMAAKT. In buitenlandse aangelegenheden na derde deze samenwerking bijna de theo retische volmaaktheid. De Democraten hebben ondermeer zelf voor hem de weg geëffend naar de conferentie op het hoogste niveau met de Sowjets te Ge neve. In binnenlandse aangelegenheden wer den over het algemeen de voorstellen van de president door het Congres aan genomen, ofschoon hij in enkele gevallen wel eens een veer moest laten. De De mocraten hebben evenwel duidelijk ver meden hem dwars te zitten en op zijn beurt heeft Eisenhower de zaken niet op de spits gedreven en het op een onver zoenlijk conflict laten aankomen. Belde partijen lieten ln alles merken dat zij ter dege rekening hielden met de wensen van de kiezers, namelijk dat er geen be hoefte was aan extremistische politiek. GEEN VERANDERING. Niets wijst er op dat bij de kiezers in deze voorkeur enige verandering is inge treden en zo bereiden beide partijen zich voor deze zelfde politiek te volgen ln de tweede zitting van het 84ste Congres. Bei de partijen brengen een lijstje met wen sen mee en bovenaan staan daarop de steun aan de prijzen van de landbouw- produkten, de aanleg van verkeerswegen, steun van de federale regering aan de scholenbouw en uitbreiding van de sociale voorzieningen. Ofschoon beide partijen natuurlijk hun eigen inzicht in deze kwestie zullen wil len doordrijven omdat zij bij de a.s. ver kiezingen sterk willen staan, zien zij an derzijds toch heel goed ln dat de beste oogst die zü kunnen binnenhalen is het besef van de kiezers dat zij opbouwend werk hebben verricht; geen enkele kiezer van gematigde richting zal immers waar dering hebben voor handelingen, die niet anders kunnen leiden dan tot steriliteit op wetgevend gebied. Voorts dient men in het oog te hou den dat de grote populariteit waarin de president zich verheugt reeds van te lange duur is om uitsluitend aan „heldenverering" te kunnen worden toegeschreven of alleen aan zijn per soonlijkheid; zelfs vandaag, drie maan- na zijn hartaanval, is zijn vermogen om als candidaat de stemm ender kiezers tot zich te trekken iets heel anders dan het medeleven met iemand die door een ramp getroffen werd blijkbaar nog even groot als altijd. De eisen, die het ambt aan hem stel len, en zyn leeftijd (Eisenhower wordt in October 66 jaar) kunnen tenslotte bij de kiezers gewicht in de schaal laggen, voor het geval de president besluit zich herkiesbaar te stellen, maar het is vrijwel onmogelijk zijn invloed buiten beschou wing te laten voor het geval hij zou wil len aftreden. De leiders van beide partijen zijn het er over het algemeen over eens dat een ge matigde richting de basis vormt van het huidige politieke leven; van Democrati sche zijde hebben de zich officieel be schikbaar gestelde candidaten ronduit verklaard of laten doorschemeren dat „matiging zonder stilstand" de sleutel tot de overwinning in 1956 is. In afwachting van medische adviezen is het president Eisenhower niet mogelijk voor het begin van het voorjaar een besluit te nemen. Dit uitstel maakt het andere eventuele Republikeinse kandidaten moeilijk zich thans reeds beschikbaar te stellen. Zodra zijn voornemen bekend is ge worden zal dit natuurlijk van verregaan de invloed zijn op het verloop van de verkiezingscampagne en de vooruitzichten der partijen. Zoals de zaken echter nu staan, is het beslissende woord van Elsenhower echter nauwelijks ln staat een wijziging te brengen ln de algemene poli tieke richting, onverschillig wie het vaan del van zijn partij zal voeren. Het ziet er niet naar uit dat het politieke klimaat van 1956 veel zal verschillen van de ge matigd-progressieve atmosfeer van 1955. HENGELO, 2 januari. Hoewel de Twentse confectie-inöustrie in het af gelopen jaar gunstige resultaten heeft geboekt en de orderpositie nagenoeg het gehele jaar goed was, valt er toch een schaduw over de situatie, omdat men voortdurend te kampen heeft met een groot tekort aan arbeidsters. Dagelijks laat zich dat pijnlijk ge voelen, aldus heeft de heer H. van Heek Hz, voorzitter van de Kamer van Koophandel voor Twenthe en Salland verklaard. Alle acties ten spijt bleef het tekort bestaan. Uit een door het Centraal Bureau voor de Statistiek in gestelde enquete is gebleken, dat de confectie-lndustrie tot die sectoren be hoort, waar het tekort aan personeel het grootst is. Was voor de Twentse industrie in 1954 nog enige verruiming te vinden op de Duitse arbeidsmarkt, in 1955 nam het aantal Duitse meisjes, dat in de Twentse confectie-onderne- mingen werkzaam was, eerder af dan toe. Ook het wettelijk verbod van fa brieksarbeid voor 14-jarige meisjes deed zijn invloed gelden. Nieuwe brug over kanaal AlmeloNordhorn DENEKAMP, 2 jan. Over enige weken zal Rijkswaterstaat beginnen met de bouw van een veertien meter brede brug over het kanaal Almelo- Nordhorn in de rijkstraverse Dene- kamp-Nordhorn. Sedert tien jaar be lemmert een Bailybrug in het kanaal Almelo-Nordhorn de scheepvaart tus sen Nederland en Duitsland via dit kanaal. Voor het zware gemotoriseer de verkeer tussen ons land, Noord- Duitsland en Scandinavië, is de baily brug een obstakel. Men hoopt in Sep tember een nieuwe brug, welke de verwoeste oeververbinding zal ver vangen, gereed te hebben. Een DC-4 van de Braziliaanse lucht vaartmaatschappij is Zondag met 21 passagiers aan boord bij een poging tot landen op het vliegveld van Rio de Ja neiro" in zee gestort. Volgens een radio bericht vielen bij het ongeluk geen slachtoffers.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 3