Vergunningstop dumpwapens voor particuliere handel Eerste indruk: Winst voor communisten (verdubbeld), socialisten en Poujade r Diensttijd Israëlisch leger met een jaar verlengd Tramtunnel van 35 miljoen voor Rotterdam 1 Vijf en twintig miljoen Fransen verstonden hun plicht Oud-Gaull sten, radicalen en onafhankelijken achteruit Geen gezamenlijke „vredes-actie met de Sowjet-Unie gewenst f' PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND LACHENDE HAZEN j tüj>l dafy (Mn tl itlfnfnln Soldaten moeten nu drie en een halfjaar dienen in plaats van twee en een halfjaar Gratie voor ter dood veroordeelde in Engeland Dan liever de luchi in Eden over wapenzending aan midden-oosten: Verzoek aan België Kan reeds omstreeks 1960 gereed zijn OltgavBS Stichting „Zeeuwseh Dagblad" Giro 274289. Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 80, Tel. 2438 (b.g.g. voo - redactie 2433 voor advert enz. 2970), Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. 68. Telef. 326; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Qosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD lie JAARGANG No. 3285 Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et per woord. Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr 3. 3. de Jong DINSDAG 8 JAN. 1956 Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: J. A. van Bcnnekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg, 3. Hommes, Nieuwdorp; J. Huiissen, Terneuzen; Ds 3. Karelse Goes; Ds 3. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moil. Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. (Zie pagina 5) V. MARIANNE STEMDE m PARIJS, dinsdagmorgen 3 januari (Reuter-AFP) Een kleine 25 miljoen kiezers hebben maandag in Frankrijk meegewerkt om een nieu we kamer van 544 afgevaardigden te kiezen, die in de komende vijf jaar, wanneer alles naar wens verloopt, de politieke windrichting in dit land zal bepalen. Slechts een klein gedeelte van de stemmen is (op het moment, dat de krant ter perse gaat) geteld, zodat nog geen verantwoorde conclusies kunnen worden getrokken. We zullen het bij een vage eerste indruk moeten laten. En deze is dan, dat de communisten een dubbele winst hebben geboekt, terwijl ook de socialisten en de Poujadisten reden tot juichen hebben. De oud-Gaullisten, de radicalen en de onafhankelijken daarentegen zagen hun aantal zetels voorlopig achteruitgaan. Daar vandaag iedereen in Frankrijk een vrije dag had, was de opkomst bij de stembureaus zeer groot. In de ste den bedroeg het percentage 90 en in het noorden was het zelfs 92 pet. van de kiezers die de gang naar de stem bus maakte. Daarbij dient men te bedenken, dat in bergachtige gebieden, zoals de Py reneeën, vele kiezers wegens de sneeuwval de stembureaus niet konden bereiken. Wegens de grote opkomst moesten vele bureaus langer worden opengehouden. Vanavond om 10 uur, twee uur na het sluit envan de bureaus, waren pas 46.000 stemmen geteld, terwijl het aan tal ingeschreven kiesgerechtigden ong. 28 miljoen is. 11 uur: Verrassing Winst voor de aanhangers van Men- des-France, een verrassend groot aan tal stemmen op de Poujadisten en zware verliezen voor de Vroegere Gaullisten, zo karakteriseerde Keuter de eerste uitslagen. Om 23 uur was de zetelverhouding: Communisten 23, Ge matigden (links) 21, Gematigden (rechts) 23 en uiterst rechtsen 1 zetel. De rechtse gematigde groep omvat de afgevaardigden, die Faure gewoon lijk steunen. De linkse gematigden zijn de aanhangers van Mendes-France. De uiterst rechtsen omvatten de Pouja disten. De samenstelling van bovengenoem de groepen is een onofficiële indeling, waarbij zo nauwkeurig mogelijk reke ning is gehouden met de bekende sym pathieën der gekozenen. Hierbij dient men echter rekening te houden met de mogelijkheid, dat sommige afgevaar digden zich niet aan de partijdiscipline houden. De „Mendes-France-groep" omvat alle socialisten, de meeste radicaal-ge- Zinden, sommige der ortodoxe radica len en de sociaal-republikeinen (de vroegere Gaullisten). De groep der gematigde rechtsen Omvat de dissidente radicalen, de (rooms-katholieke) M.R.P., verscheide ne conservatieve groepen en sommige ortodoxe radicalen en sociaal-republi keinen. 12 uur: Dc eerste Gaullist niet I Inmiddels melden radio en telex verdere uitslagen, hoewel de berich ten maar schaars binnendruppelen. Talrijke grote figuren zijn reeds in een of meer districten gekozen: Men- des France, Faure, Mollet, Schuman, Galadier en generaal König. De Gaullistische fractieleider werd echter niet herkozen. 01,00 uur: Twee doden Er zijn weinig incidenten te melden. Echter bij Brazzaville in Frans Equa toriaal Afrika, is het tot botsingen ge komen tussen aanhangers van twee partijen. Er vielen twee doden. De po litie, versterkt door valschermtroepen, dreef de vechtenden uiteen. In de dor pen, waar deze incidenten zich voor deden, was vanavond alle verkeer ver boden. Faure gaf voor de radio zijn vreug de te kennen over de goede opkomst en over zijn eigen herverkiezing. Op dit motent staan de cijfers voor de be lastinghater Poujade tamelijk gunstig. 01,30 uur: Winst communisten Ook Renaud, premier ten tijde van de val van Frankrijk in 1940 en Rene Pleven, eveneens gewezen premier, werden herkozen. Pierre Pommer, de eigenaar van een wasserij, werd als eerste Poujadist ge kozen. De voorlopige indruk is, dat Pouja de en de Socialisten een behoorlijke stemmenwinst hebben geboekt, terwijl er zetelwinst is voor de Communisten. Niet, dat de communisten zo sterk vooruitgaan in Frankrijk, maar thans hebben zij niet te kampen met de moeilijkheden, die het kiesstelsel van 1951 voor hen opleverde en dat hen toen een 60 tot 80 zetels kostte. In de eerste tien departementen, waarvan de uitslag volledig is, hebben de communisten een zetelwinst van 5 geboekt. 02.00 uur: Communisten aan kop Van het Franse persbureau krijgen we de volgende cijfers: Comm. en aanhang: 49 Socialisten: 33 Rad. socialisten: 10 Linkse concentr. v. Faure: 7 M.R.P.: 24 Onafhankelijken. (Pinay): 31 Poujadisten: 8 02.45: Chr. dem. in Elzas Er zijn nu 13 departementen volle dig geteld. De communisten verdub belden hun stemmental op vele plaat- De vorige Franse Kamer was als volgt samengesteld: Communisten: 103 Socialisten: 104 Radicalen: 75 UDSR (Mitterand): 23 M.R.P.: 88 Onafhankelijken: 123 Gaullisten: 85 afgevaardigden sen, en ook de socialisten en Poujadis ten wonnen aanzienlijk. Achteruitgang valt er te bespeuren bij de oud-Gaullisten, de radicalen en de onafhankelijken. In Elzas-Lotharingen wonnen de chr. democraten veel stemmen, elders leden zij enig verlies. Frankrijk is het nieuwe jaar be gonnen met de grote algemene stemming. We zien op deze foto een groepje gendarmes in uniform bij het vervullen van de stem plicht. Premier Ben Goerion maakt bekend: JERUZALEM, 2 januari (Reuter) De Israëlische eerste-minister, Ben Goerion, heeft vandaag bekendgemaakt dat de diensttijd in het leger zal worden verlengd van twee-en-een-half tot drie-en-een-half jaar. Ben Goerion, die ook de portefeuille van landsverdediging beheert, zeide „wij brengen ons in gevaar, indien wij het gevaar van een aanval door Egypte en misschien door andere Arabische landen niet zien De Israëlische minister van buiten landse zaken, Sjaret, heeft vandaag in een debat over de buitenlandse poli tiek in het parlement zowel het Oosten als het Westen aansprakelijk gesteld voor de huidige bewapeningswedloop in het Midden-Oosten. Hij verzocht het Westen andermaal om wapens als te genwicht voor de wapenleveranties aan de Arabische landen. Ben Goerion zeide, dat de ministers zonder uitzondering er zeer gekant te gen zijn, dat Israël een oorlog begint. Israël geeft de voorkeur aan vrede, zelfs boven een overwinning in een oorlog, maar indien de aanvallen te gen het land voortduren, zal het re vanche nemen. Ben Goerion spoorde het volk aan, 50 miljoen Israëlische ponden bijeen te brengen als vrijwillige bijdrage in het bewapeningsfonds en deed een be roep op de Joodse gemeenschappen in het buitenland om Israël te hulp te komen. Hij sprak geruchten tegen, dat het Israëlische leger op eigen gezag handelde. Het leger was een uitvoe rend orgaan van de regering. Het had niet onafhankelijk gefunctionneerd en zou dit ook nooit doen. Sjaret, die na de premier een verkla ring over het buitenlandse beleid af legde, gispte de Sowjet-Unie wegens de wapenleveranties aan Egypte. Hij herhaalde, dat Israël gekant is tegen het verdrag van Bagdad en waar schuwde tegen elke poging om Jorda nië er in op te nemen. Er werden thans besprekingen gevoerd tussen Is raël en de Verenigde Staten over de mogelijkheid van een Arabisch-Israëli- sche schikking. LONDEN, 2 jan. De Britse minis ter van binnenlandse zaken, majoor Gwilym George, heeft maandag voor de derde keer sinds zaterdag gratie aan bevolen voor een ter dood veroordeel de. Maandag heeft de minister aanbevo len, de doodstraf voor de 28-jarige Tho mas Bancroft, die Dinsdag opgehangen zou worden, te veranderen in levens lange gevangenisstraf. Twee.dagen ge leden had de minister nog geweigerd dit te doen. Bancroft werd op 1 december ter dood veroordeeld voor de moord op een kind van vijf maanden. Hij had verklaard, dat hij bij zijn pogingen om het kind te sussen zich op een gegeven ogenblik niet meer kon beheersen. STOCKHOLM, 2 jan. Een in Zwe den zeer bekende persoonlijkheid, da 61-jarige graaf Gustav Fredrik von Rosen, heeft met revolverschoten zijn 45-jarige vrouw, zijn zeventienjarigs dochter en zijn zoon van elf jaar om het leven gebracht en daarna zich zelf gedood. Men veronderstelt, dat hij heeft gehandeld in een vlaag van ver standsverbijstering. 1 m ...,.-,..1111 Het Amerikaanse leger experi menteert op het ogenblik met een nieuw vliegapparaat. Het is 'n een persoons machine, die de ver plaatsbaarheid van de infanterist moet vergroten. Het is eigenlijk een helikopterschroef, met motor, waar een platform op is gebouwd. De maximale snelheid bedraagt ongeveer 90 km en het afstands- bereik Is 250 km. LONDEN, 2 januari (Reuter) De politiek van de Britse regering blijft erop gericht, alles in het werk te stellen om een bewapeningswed loop in het Midden-Oosten te voorkomen, uit welke bron de wapens ook afkomstig zijn. Aldus een verklaring van premier Eden, n.a.v. de berichten, dat overtollig Brits oorlogsmateriaal, dat aan het buitenland was verkocht, een weg naar het Midden-Oosten heeft gevonden. Het voorstel van de Labourleider Gaitskell, om de Sowjet-Unie uit te nodigen tot een gezamenlijk streven naar het behoud van de vrede in het Midden-Oosten, werd vandaag echter door Eden verworpen. De premier herinnerde aan zijn ver klaring van 12 december in het Lager huis. Hij had toen gezegd, dat het z.i. geen nut had het vraagstuk van de wapenleveranties aan het Midden- Oosten met de Russen te bespreken, zolang er geen wijziging was gekomen in de Russische houding. Eden deelde de socialistische leiders mee, dat hij hun verzoek om nog vóór zijn vertrek naar de V.S. de wapen kwestie in het parlement te laten be spreken, in overweging zou nemen. Het parlement is op kerstreces tot 24 janu- zijn minister van buitenlandse zaken Selwyn Lloyd naar Washington voor overleg met president Eisenhower. Gaitskell had er op aangedrongen om zo nodig het parlement van reces terug te roepen. Betreffende de wapenzendingen zei Eden, dat er voortaan geen vergunnin gen aan particuliere handelaren zullen worden verstrekt voor de uitvoer van materieel, dat kan worden hersteld en dan opnieuw worden uitgevoerd als wapens, tenzij de regering van het land van bestemming bereid is te garande ren, dat zulks niet zal gebeuren. In de verklaring wordt gezegd, dat er sinds het einde van de oorlog veel B. en W. ontvingen een rapport ROTTERDAM, 3 januari B. en W. van Rotterdam hebben een rapport ontvangen betreffende bouw van een tramtunnel, een rapport, dat is onder tekend door de hoofddirecteur van de dienst van gemeentewerken, de direc teur van stadsontwikkeling en wederopbouw en de directeur van de Rotter damse electrische tram. Zij geven het college, Indien het zich met de inhoud kan verenigen, in overweging het daarheen te leiden, dat de gemeenteraad, gezien de urgentie van een tramtunnel onder de Nieuwe Maas, zo spoedig mogelijk een prin cipe-uitspraak doet over de wenselijkheid door middel van een dergelijke tunnel de tramnetten van de rechter- en linker Maasoever te verbinden en de ondertekenaars van het rapport de opdracht te verstrekken de plannen verder uit te werken, een begroting op te stellen en de benodigde credieten aan te vragen. De eindconclusie van het rapport is: gezien de onzekerheid tot de uitvoering van de nieuwe Willemsverbinding en gezien het grote economische, ver keerstechnische en sociale belang van de tramtunnel is een zo snel mogelijke binding noodzakelijk. Deze tunnel zou hankelijk van de nieuwe Willemsver- bouw van een dergelijke tunnel, onaf- moeten worden gebouwd in de lijn Schiedamsedijk-kop Noordereiland-Pa rallelweg. De geraamde kosten bedra gen 35 miljoen gulden en deze zijn, mede gezien de besparingen in het be lang van de ontwikkeling van Rotter dam, ten volle verantwoord. Het plan verkeert in een gevorderd stadium van voorbereiding en de tunnel zal, wan neer op korte termijn tot de bouw be sloten zou worden en zich geen bij zondere tegenslagen voordoen, om streeks 1950 gereed zijn. king is gesteld van particuliere hande laren. Een groot gedeelte hiervan is verkocht als schroot en een klein deel gebruikt voor burgerlijke doeleiden. In dit verband wordt melding gemaakt van een zending van 430 verbouwde Sherman-tanks naar Tanganyika, waar zij voor het aardnotenplan werd enge- bruikt. Later, in 1953 en 1954, werden deze voertuigen voor burgerlijke doel einden verkocht aan België en Israël „en er is geen reden om aan te nemen, dat zij voor een ander doel zijn ge bruikt", aldus de Britse verklaring. In de practijk werden van de expor teurs verzekeringen gevraagd betref fende de bestemming van de goederen, waarvoor uitvoervergunningen werden verstrekt. In de nazomer van 1955 was er evenwel twijfel gerezen of de feite lijke bestemming van enig oorlogsma teriaal wel overeenkwam met de gege ven verzekeringen. Sindsdien zijn er geen vergunningen voor de export van overtollige tanks of aanzienlijke hoe veelheden oorlogsmateriaal meer ver strekt, aldus de verklaring van Dow- ningstreet 10. Uitzondering Er was slechts één uitzondering ge weest, nl. een vergunning voor de uit voer van 8.000 ton reserve-onderdelen goederen niet zouden worden uitge voerd in een zodanige vorm, dat zij voor militaire doeleinden konden worden gebruikt. België Selwyn Lloyd heeft in antwoord op een voorstel van Gaitskell om alle uit voer van overtollige wapens voorlopig geheel te verbieden en de Belgische re gering te verzoeken een dergelijk ver bod op te leggen, verklaard, dat hij zich met de Belgische regering over de kwestie van de heruitvoer van over tollig oorlogsmateriaal verstaat. Premier Eden zal de oppositie spoe dig antwoorden op haar verzoek om een witboek, het bijeenroepen van het parlement en het verbieden van de uit voer van overtollig oorlogsmateriaal. DE BILT ZEGT: Stijging van temperaturen Aanvankelijk weinig, later weer toe- nemende bewolidng'maar geen neer- voor gebruik in landbouwtractors en voor burgerlijke doeleinden, De Nederlandse regering had zich ari. Eind januari vertrekt Eden, met overtollig oorlogsmateriaal ter beschik- j verplicht ervoor te zorgen, dat deze slag van betekenis. Overwegend mati ge wind, krimpend naar west of zuid west. Temperaturen oplopend tot een vijftal grttta* boven het vriespunt.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1