Ambonezen in woonoord .Nadorst' vernielden gezinskeukens In 1656 verscheen „Opregte Haarlemse reeds de Courant" Technisch hoofdambtenaar Kleisma gaat met pensioen S.V.D. weer aan de leiding in de tweede klasse C Huldigingen en afscheid bij „The Vitrite Works' Onaangename oudejaarsavond-surprise Middelburgse gemeentepolitie stelde alle meerderjarige mannen in arrest Verplichte aansluiting op waterleidingnet Hij ontving ere-medaille in goud Leidingwateren telefoon voor alle boerderijen Prov* Bibliotheek trok ruim 12*000 bezoekers in 1955 Zaierdagvoeibal In de eerste klasse wonnen alle thuisclubs; Serooskerke II verraste Wemeldinge II Op oudejaarsdag Middelburg Dr A. F* J* Klijn preekte zijn afscheid Een praaije over kranien Het blad heeft bijna 300 jaar bestaan Geen oudejaarsfeest voor de Prins maandag 2 januari 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 2 MIDDELBURG, oudejaarsavond Vrijwel onmiddellijk na het be ëindigen van een kerkdienst hebben de bewoners van het Ambonezen- woonoord aan de Nadorstweg te Middelburg allen leden van de Partij Nasional Maluku Selatan - de tien in aanbouw zijnde dubbele gezinskeukens volkomen verwoest. Dit gebeurde op oudejaarsavond fond acht uur. De gewaarschuwde gemeentepolitie, die reeds vermoed de, dat zoiets zich kon voor doen, rukte met het gehele korps uit. Hoewel men dus snel ter plaatse was, kon niet meer worden voorko men, dat de keukens waarvan er acht tot op manshoogte waren op getrokken met de grond gelijk werden gemaakt. Toen de politie arriveerde waren het reeds puinhopen. De Ambonezen boden geen tegen stand, zodat de arrestaties zonder wan ordelijkheden verliepen. Meer dan twintig mannen werden ingerekend, Waaronder 18 meerderjarigen. Een deel hiervan werd individueel per motor- Sijspan naar het bureau in de Gist- Straat gebracht, een ander deel werd per auto en per autobus vervoerd. Aanvankelijk werden de arrestanten verspreid en ondergebracht in het Huis San Bewaring en het Middelburgse po- tiebureau. Ook gingen er naar Goes, Serooskerke en Vlissingen. De minder- Jarige Ambonezen zijn inmiddels weer >p vrije voeten gesteld; de meerder- Iarigen blijven in verzekerde bewaring in zullen worden voorgeleid. Omstreeks tien uur was de rust in het kamp weergekeerd. AANLEIDING Zoals bekend, wensten de leden van de P.N.M.S. geen genoegen te nemen met de bouw van de zgn. ge zinskeukens. Zij zijn als militair per dienstbevel naar Nederland geko men, aldus hun protesten, die zij o.m. verzonden naar de Ver. Naties, en wensten niet te worden behan deld als hun landgenoten, die vrij willig naar Nederland gingen. Zij willen zich niet steviger nestelen, maar wachten op gelegenheid tot te rugkeer naar Ambon. Zij begonnen hun aktiviteiten begin november 1955, toen zij in de kam pen Nadorst Middelburg en Haven dorp Vlissingen de voorbereidingen voor de bouw van de keukens tegen werkten. Dit leidde toen o.a. tot een over plaatsing van een 58-tal „raddraai ers". Het vernielen is dus zeer snel in zijn werk gegaan. Dit is te verklaren met het feit, dat het cement nog niet vol doende was gehard. De schade hoopt men vandaag te taxeren. Deze zal ver moedelijk door de dienst Ambonezen- zorg worden gedragen. Al met al is het voor de Middelburgse gemeentepolitie een „gedenkwaardige" oudejaarsavond geworden....- Raadsvergadering Ovezande OVEZANDE, 81 dec. In de raads vergadering van Ovezande ontstond 'n uitgebreide discussie naar aanleiding van een voorstel van B. en W. om in de bouwverordening der gemeente een zodanige bepaling op te nemen, dat de eigenaars van percelen, gelegen aan het waterleidingnet, verplicht worden deze percelen op het waterleidingnet aan te sluiten. Het voorstel werd uit eindelijk met 5 stemmen voor en te gen aangenomen. Aan de stichting 1940-45 werd ook voor 1956 een subsidie toegekend van f 15,De Herv. Bibliotheek zal een subsidie ontvangen van f 25,Het subsidie voor het Economisch Techno logisch Instituut voor Zeeland werd verhoogd met twee cent per inwoner, De begroting van het B.A. voor het dienstjaar 1956 werd m.a.s. goedge keurd. Afscheid bij dienst Gemeentewerken Vlissingen Raad van Ritthem RITTHEM, 81 dec. In de raad der gemeente Ritthem heeft burge meester Daniëlse de verheugende me dedeling gedaan, dat thans dank zjj de medewerking van de Herkavelings- coramlssie Walcheren alle afgelegen boerderijen op de drinkwaterleiding kunnen worden aangesloten. Nu deze zomer het telefoonnet voor alle afgelegen boerderijen tot stand is gekomen, rest nog de aansluiting van electrlcltelt. Met de N.V. Bank voor Ned. Gemeen ten wordt voor 1956 een rekening-cou rant aangegaan tot een bedrag van f 50.000. Tot leden van de commissie tot we ring van Schoolverzuim werden be noemd: G. de Zeeuw, Jac. de Lange, P. Meijers, Adr. Breel en W. J. Maehielse. Het schoolbestuur wordt toestem ming verleend tot het deelnemen aan de schoolradio. De vijf gereedgekomen arbeidswo- nlngen hebben een zeer lage kostprijs (f5953 per woning), temeer als men de gerieflijkheid van het Interieur In ogenschouw neemt. Aan het Rheumafonds wordt een een malige subsidie van 1 cent per inwoner verleend. Tenslotte worden, de leges op jacht akten verlaagd tot resp. f 10 en f 3.50, terwijl medewerking wordt verleend voor uitbreiding van de speelplaats en het aanbrengen van een betonnen Schutting bij de O.L. school. Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Heinkenszand, C. J. Amesz, vic. te Rilland-Bath, die be dankte voor Elkerzee-Scharendyke. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.). Aangenomen naar Baflo-Warfum, A. Hordijk te Goes. Nagekomen Advertentiën Wij kregen van God ten geschenke na een voorspoedige geboorte een wel geschapen dochter en zusje ADRIANA PIETERTJE J. P. JASPERSE M. JASPERSE- AARNOUTSE Neeltje Simonia. Koudekerke, 30 dec. 1955. Vlissingsestraat 1. Met deze vervullen wij de treu rige plicht U kennis te geven van het overlijden van onze geliefde Vader LOÜRUS DOMINICUS in de buderdom van 73 jaar en 8 maanden. Zijn diepbedroefde kinderen, Behuwd- en kleinkinderen Krabbendijke, 31 dec. 1956 Oostweg 43. VLISSINGEN, 31 dec. Onder gro te belangstelling werd hedenmiddag In de Raadszaal van het Stadhuis aan de Houtkade afscheid genomen van de heer 3. K. Kleisma, die, wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leeftijd, de dienst gaat verlaten. Allereerst richtte mr B. Kolff het woord tot de scheidende, die ruim 34 jaar in dienst der gemeente Vlissingen is geweest. In enkele treffende woor den belichtte hij diens levensloop in Vlissingen en bracht de jubilaris dank voor het vele werk, dat door hem in het belang der gemeente werd ver richt. Als blijk van waardering van het gemeentebestuur werd de scheiden de een enveloppe met inhoud ter hand gesteld, terwijl de burgemees ter met vreugde kon mededelen, dat het H.M. Koningin Juliana had be haagd de scheidende ambtenaar de ere-medaille in goud toe te kennen, verbonden aan de Orde van Oranje- Nassau. De direkteur van gemeentewerken nam hierna het woord en memoreerde in het kort de samenwerking en de plichtsgetrouwheid van de jubilaris en overhandigde hem en mevr. Kleisma enkele stoffelijke blijken van herinne ring. Hierna werd het woord gevoerd door de gemeente-sekretaris, de heer A. de Beyl, door de Wethouder van Onder wijs, de heer W. Poppe, door de Com missaris van Politie, de heer C. v. d. Mark, door Dr H. Veening, als voorzit ter van de Bond van Buurtverenigin gen, door de heer A. Schout, als oud- Wethouder van Onderwijs, door de heer J. Butler, als voorzitter van het College van Regenten en Regentessen van het Weeshuis en door mej. P. Tim merman namens het Kleuteronderwijs. Allen brachten de heer Kleisma op de meest hartelijke wijze dank voor de ondervonden samenwerking, terwijl door velen van hen geschenken wer den aangeboden. De heer Kleisma dankte tenslotte alle sprekers voor de hem en zijn echtge note toegevoegde woorden, wensen en geschenken. GRIJPSKERKE C.B.T.B. In de eerste vergadering in het winterseizoen van de C.B.T.B., die onder leiding stond van de heer A. Poppe heeft Drs. J. J. Knibbe te Goes gesproken over „Ons landbouwbeleid". Er volgde op deze interessante lezing een drukke bespre king. MIDDELBURG, 31 dec. Het aan tal bezoekprs van de provinciale bi bliotheek is in het jaar 1955 gestegen tot boven de 12000. Dit betekent, dat 1500 mensen meer dan in 1954 een be zoek aan deze bibliotheek hebben ge bracht en dat men dit aantal van 12000 een record is bereikt in de gehele ge schiedenis van de provinciale boekerij. Ook het aantal uitleningen ging niet onbelangrijk omhoog en wel met ruim 1700. In het afgelopen jaar bedroeg het totale aantal uitleningen ruim 7000. Op- en ondergaan van Zon en Maan: Dinsdag: Zon op 8.51 u., onder 16.38 u. Maan op u., onder 11.08 u. GOES, 31 dec. In de eerste klasse van de Zaterdagmiddagvoetbalcom petitie hebben alle thuisclubs vandaaghun bezoekers verslagen. Bijzonder typisch is, dat alle bezoekende clubs slechts tot één tegenpunt kwamen. Arnemuiden overtroefde Rillandia met 4—1; Krabbendijke versloeg Wemel dinge met 51; V.C.K. hoekte op Colpl. Boys een fraaie 61 zege; Nieuw- dorp bleef met 81 baas over Wolf aartsdijk en Tern. Boys (de enige club, die onze prognose geweld aandeed) stuurde A.Z.V.V. met een 4—1 neder laag huiswaarts. Door deze uitslagen ontstond slechts een kleine wijziging in de standen- lijst: V.C.K. kwam een plaatsje hoger te staan. De stand luidt: tt MIDDELBURG, 31 dec. Zaterdag morgen hebben directie en leidingge vend personeel van de N.V. „The Vi trite Works" afscheid genomen van elf personeelsleden. Tevens werd een achttal werknemers gehuldigd in ver band met een 40-jarige of 25-jarige verbintenis met het bedrijf. Zij zijn o.m. toegesproken door de direkteuren, ir J. P. Berdenis van Berlekom en de heer H. Hesselink. Uiteraard ontbraken bij de jubilea de befaamde enveloppes niet en kre gen de vertrekkenden geschenken aan geboden. Voor het grootste deel von den deze huldigingen gezamenlijk plaats in de bedrijfskantine. Hier richt ten zich ook nog de volgende sprekers meest in een persoonlijk woord tot de jubilarissen en vertrekkenden: de heren P. Meliefste (namens het dag. bestuur van de ondernemingsraad), J. Bakker, H. de Vries, I. Joziasse, I Sin- ke, A. Vermeulen, J. Lagendijk, P. Boone, I. Sohier, A. D. Leenhouts, H. Poortvliet en Chr. de Vlieger. Vele van deze sprekers lieten hun waarderende woorden vergezeld gaan van een ge schenk kortom alle faktoren waren aanwezig om een afscheid tot een af scheid en een jubileum tot een jubi leum te maken. NAMEN De namen van de vertrekkenden zijn: mevr. S. van den Driest-Melse (concierge) en de heren (deze wegens pensionnering) A. Goeman, A. Kraak, Strook grond voor N.V. Polak De N.V. Lompen- en Metaalhandel M. L. Polak Zoon te Middelburg heeft de gemeente Middelburg verzocht on geveer 27 aren grond op het Groot-In dustrieterrein een strook ter breed te van tien meter, die evenwijdig loopt met de bestaande eigendommen van de N.V. van de gemeente te mogen ko pen. De N.V. wenst de koopsom, zijnde 20.625,schuldig te blijven, waar tegenover zij aan de gemeente het eer ste recht van hypotheek zal verlenen. B. W. zeggen in hun voorstel aan de Raad tegen deze transactie geen be zwaar te hebben. A. C. Rijken, P. W. H. M. Stevens, J. Stein, C. Wisse, I. de Klerk, H. van Bo ven, C. W. Wolff en L. Reijnhout. Gedurende veertig jaar gaven de volgende heren hun krachten aan het bedrijf: J. Baaijens, J. Boone en J. Wondergem. De heren A. Ie Due, J. Bliek, A. van Dalen, M. J. Hoogesteger, J. de Klerk en J. de Meulmeester vierden hun 25- jarig jubileum. HEINKENSZAND, 1 jan. In een geheel gevulde kerk heeft dr A. F. J. Klijn, Ned. Herv. predikant te Hein kenszand vandaag afscheid genomen van zijn gemeente met een predikatie naar aanleiding van Romeinen 12 vers 12: „Weest blijde in de hoop, geduldig in de verdrukking, volhardend in het gebed, bijdragend in de noden der hei ligen, legt u toe op de gastvrijheid", waarin de scheidende predikant spe ciaal de nadruk legde op de barmhar tigheid Gods. Na afloop van de kerkdienst kwam men in „Maranatha" bijeen om per soonlijk van ds en mevr. Klijn afscheid te nemen. Wethouder C. Nijsse wees er als eerste spreker op, dat ds Klijn in een moeilijke tijd naar Heinkenszand was gekomen. Hij bracht hem dank voor het vele verdienstelijke werk, dat hij in het belang van de gemeente heeft verricht en memoreerde de goede sa menwerking, die er altijd heeft be staan. Ds Heijmans uit Oudelande, die na mens de ringkollega's het woord voer de, zei o.m., dat men ds Klijn node ziet vertrekken. Ds Kouwenhoven, Geref. predikant, zei erg dankbaar te zijn voor de onder vonden vriendschap en de goede sa menwerking. Ouderling J. J. Nieuwenhuijze sprak namens de kerkeraad en liet de schei dende predikant toezingen, waarna wethouder Nijsse als lidmaat nog en kele waarderende woorden sprak en ds Klijn de sprekers beantwoordde. Tenslotte namen allen met een hand druk afscheid van ds en mevr. Klijn. Arnemuiden Krabbendijke Rillandia Nieuwdorp Tern. Boys Colpl. Boys A.Z.V.V. V.C.K. Wemeldinge Wolf dijk 14 10 14 9 12 11 11 11 14 12 11 12 21 48—14 20 45—26 16 27—17 14 35—22 13 23—21 24—29 25—45 28—35 21—41 11—37 10 10 keer per week lezen. Die had ook een andere naam gekregen: „Opregte Haarlemse Courant". Een naam die gebleven is, ook toen de krant dagblad geworden was, tot de Inmenging van wege de bezetters. Casteleijn is de schepper geweest van een uitgebreide en betrouwbare nieuwsdienst. In alle grote plaatsen had hij zijn correspondenten, o.a. ook een heel bekwame in Vlissin gen. Zeer waarschijnlijk dat deze de schrijver is van een uitvoerig en le vendig verslag van de bekende vier daagse zeeslag van De Ruyter uit 1666. Oudste berichtgeving Hoe werden de mensen vóór die tijd op de hoogte gehouden van wat er in de wereld gebeurd? Of wisten ze toen nergens van? O ja, vóór er kranten verschenen ontvingen ze ook wel nieuws. Een mens is nu eenmaal nieuws-gierig, dat betekent letterlijk gierig begerig) naar nieuws. Een duif bracht Noach berichten over hoe het met de toestand van de aarde was. Een vreemde „correspon dent", een vogel. Die later Veel navol ging heeft gevonden bij haar familie leden, de postduiven. Hoeveel berich ten hebben die niet overgebracht, in tjjd van oorlog b.v. bij de belegering van steden? In de Bijbel lezen we nog meer van het overbrengen van nieuws. Als ko ning David zit te wachten op tijding over het verloop van de strijd met Ab salom, brengen twee boodschappers hem het bericht. Ook in het boek Es ther lezen we van „lopers op snelle kamelen", die de besluiten van de ko ning moeten overbrengen. In de middeleeuwen hoorde men ook wel eens iets over het wereldgebeuren. Minstreels, die van stad tot stad en van kasteel tot kasteel trokken om er hun liederen te zingen, waren vaak de overbrengers van berichten. Evenals rondreizende marskramers en kwak- konden de mensen deze krant drie zalvers. Dat het nieuws soms al maan- Over kranten gesproken: weet u wie de eerste journalist was? De duif uit de ark van Noach! Niet enkel een aardig grapje om op een gezellige avond te vertellen, maar ook volle waarheid. Een schrijver van een boek over de Nederlandse krant noemt deze ge schiedenis eveneens als de oudste berichtgeving: de duif die door middel van een afgebroken olijf blad aan Noach deed weten dat de aarde begon op te drogen, dat de bomen reeds bloot kwamen.' De aanleiding tot het schrijven van dit artikel is eigenlijk het jaar 1656, dat in vele geschiedenis- en jaartallen- boekjès te vinden is. „Oprichting van de Oprechte Haarlemse Courant", staat er achter. Soms bovendien nog: „De oudste krant van ons land". U moet dit niet opvatten als de eerste krant die in ons land versche nen is; het moet zo gelezen worden: de krant die het langst van alle heeft bestaan. Tijdens de Duitse bezetting werd het blad evenals zovele andere, verboden (1941). Op enkele jaren na dus 300 jaar oud. Zo lang heeft geen enkele krant het volgehouden. De eerste krant is het dus niet. Daarvoor moeten we in 1618 en 1619 te Amsterdam zijn. Bh Caspar van Hilten en Broer Jansz. Courantiers werden die toen genoemd: krantenschrijvers. Tegenwoordig zeggen we journalist of redacteur. Eerst op Zaterdag, later 2 of 3 keer per week verschenen hun couranten. Ook een vreemd woord, dat het Hollandse nieuwstijdinge vervan gen had. In 1656 richtte Abraham Castelijn te Haarlem een nieuw blad op: „Weecke- lijke Courante van Europa". Op Zater dag 8 januari kwam het eerste num mer uit. Een jaar verscheen er ook dinsdags een blad, nog wat later den oud was, hinderde toen niet zo erg. Men leefde niet zo snel als tegen woordig. Nu mag het nieuws geen dag te laat zijn, anders noemen we het al gauw oud-nieuws. En een redacteur vindt het wat fijn als hij met zijn be richten een dag eerder is dan zijn col lega. Het krantenlezend publiek is ver wend in dat opzicht. Zo leefde men duizend jaar geleden niet. Toen was men al lang blij als men eens iets hoorde. Dat die omzwer vende personen niet altijd betrouw baar waren met hun verhalen is wel te begrijpen. Wat men „van horen zeg gen" neeft is meestal niet altijd even nauwkeurig. In de 16e eeuw kwam er een hetere nieuws-overbrenging. In het bijzonder in de grote handelssteden. De kooplie den vooral hadden er belang bij te we ten hoe hoog de marktprijzen waren in verschillende plaatsen, welke sche pen er binnenliepen, e.d. Vandaar de koopmansbrieven die zo onderling uit wisselden. Geschreven en ook wel ge drukt Want de boekdrukkunst was uitge vonden, noewel het drukken da eerste tijd duurder was dan het laten over schreven. Deze particuliere koopmans brieven verschenen op ongeregelde tij den, al naar er behoefte aan was. Ze zijn eigenlijk de voorlopers van de pu blieke nieuwsbrieven, die op geregelde tijden verschenen: de couranten. De Zeeuwse kranten Hoe stond het in de voorbije eeuwen met de kranten in Zeeland? In onze provincie zijn er in de laats te 200 jaar bijna honderd uitgegeven, weekbladen, advertentie- en kerkelij ke bladen meegerekend. Maar met een variant op Vondel gold voor de mees te: Ze zijn nog nauw verschenen Of gingen weldra henen. Enkele hebben de eeuwen verduurd. Om te beginnen met de „Middelburg- sche Courant", tevens de oudste krant vap Zeeland. Op Woensdag 16 april 1758 verscheen het eerste nummer, „maar tot een proeve dienende", zoals in het voorbericht stond. Na de oorlog is ze samen gesmolten met o.a. de Vlissingse en Goese Courant (ontstaan in 1861 en 1795) en heeft een andere naam gekregen: „Provinciale Zeeuwse Courant". Ons „Zeeuwsch Dagblad" is nog jong, na de oorlog geboren, 11e jaar gang, lees ik. Heel wat mensen noe men het nog „De Zeeuw". Ze beschou wen het „Zeeuwsch Dagblad" als 'n voortzetting van „De Zeeuw". Dat is niet het geval. „De Zeeuw" was een anti-revolutionare krant, ons „Zeeuwsch Dagblad" is geen politiek orgaan, maar algemeen protestants christelijk. „De Zeeuw" verscheen voor 't eerst op 1 oktober 1886, eigenlijk als voort zetting van „Het Zuiden", dat ruim 10 jaar bestaan had en opgeheven was. Er werd in opgenomen het „Nieuws blad voor Noord- en Zuid-Beveland". De eerste redacteur was een onder wijzer uit Den Haag, de bij vele oude Goesenaars bekende heer Buyze. Zo als met de meeste kranten het geval was, verscheen „De Zeeuw" eerst twee keer, later drie keer per week om tenslotte dagblad te worden, dat iedere dag in huis kwam. De naam van ons blad „Zeeuwsch Dagblad" is geen nieuwe naam. Reeds in 1878 verscheen een krant van die naam, die de liberale be ginselen was toegedaan, en die later is opgeheven. Vóór de Franse tijd had de stads regering ook iets te zeggen bij de op richting van een krant, vooral als ze de krant het recht gaf te verschijnen met uitsluiting van andere bladen. Een goede gunst, maar de krant moest er voor betalen. Recognitie heette dat bedrag, nogal behoorlijk hoog soms. Bovendien had de magistraat het recht contróle uit te oefenen op wat er in de krant geplaatst werd en moesten sommige gemeentelijke publicaties gratis opgenomen worden. Geen persvrijheid dus. Die is pas gekomen in de Franse tijd. Een klein poosje maar, want toen Napoleon steeds machtiger werd, was het hier mee gedaan en kwam de censuur er aan te pas, die schrapte wat de Fran sen niet aangenaam was. Sinds deze tijd drukte op de uit gave van de kranten ook de zegel- belasting. Afhankelijk van de grootte moest deze betaald worden, zelfs voor de advertenties. Dat werd eigenlijk een dubbel zegelrecht, want toen moest de krant in twee taten, het Hol lands en Frans, gedrukt worden. Dat zegelrecht is pas afgeschaft in 1869. Van toen af kon het dagblad bedrijf zich pas goed gaan ontwikke len. Wat ook gebeurd is. In 1900 ver schenen er in ons land 1357 dag-, week- en maandbladen, las ik. 0 11 TWEEDE KLASSE De verrassingen vielen in de twee de klasse. In 2A boekte Serooskerke dat vorige week drie plaatsen op de ranglijst steeg, wederom een mooi suc ces. Het slaagde er namelijk in Wemel dinge II een 13 nederlaag toe te brengen. V.C.K. won op het nippertje van Wolfaartsdijk II (23). De stand: Arnemuiden II 1122; Colpl. Boys II 812; Wemeldinge II 911; Seroos kerke II 13—11; V.C.K. II 9—9; Nieuw dorp II 7—8; Kapelle II 11—7; Wolf dijk II 115; Rillandia II 84*); Kloetinge II 93 In de tweede klasse B werd slechts een wedstrijd gespeeld. MeeuwenBe velanders werd afgelast en bij Nieuw- landMiddelburg V liet de scheids rechter verstek gaan. Koploper Se rooskerke versloeg R.C.S. IV met fan tastische cijfers (100). In de tweede klasse C is S.V.D., zo als verwacht was, weer aan de leiding gekomen. Overigens hebben de Drie wegenaars een kostbaar puntje in Wis- sekerke (specialist in gelijke spelen) moeten laten, want de einduitslag was 33. Goes IV is de topscorer-van-de-dag. Het klopte het bezoekende Beren met 110 en kwam door deze „korfbal overwinning" op de derde plaats te staan. De stand: S.V.D. 12—19; Kats 11—18; Goes IV 11 16; Kloetinge 1416; Kapelle 12 15; Mevo 98; Yerseke II 118; 's-H. H. Kinderen 137; Wissekerke 105; Beren 134. In de tweede klasse D werd Brou wershaven II op eigen veld met 19 door Mevo II verslagen. In de stand kwam geen wijziging. SinotoBruse Boys werd afgelast. In de tweede klasse E bleef koplo per Zaamslag met 41 de baas over Hoek. SCHOOLDAMMEN MIDDELBURG, 31 dec. Het Kerst toernooi schooldammen te Middelburg werd voortgezet met een aantal wed strijden in groep II. De uitslagen wa ren; ger. lagere school Gravestraat C o.l.s. 't Zandt A 173; o.l.s. 't Zandt B chr. u.l.o Singelstraat C 115; ger. I.s. Gravestraat Cchr. u.l.o Singel straat C 614 (na twee maal gelijk te hebben gespeeld 1010); o.l.s. 't Zandt Ao.l.s. 't Zandt B 97. Morgen (dinsdag) worden in beide groepen de laatste wedstrijden ge speeld. VERKEERSONGEVAL TE BERGEN OP ZOOM BERGEN OP ZOOM, 31 dec. Doordat de auto-bestuurder J. L. za terdag geen voorrang verleende kwam hij op de hoek Steenbergsestraat Oranje Nassaustraat in botsing met de motorrijder J. S. uit Tholen. S. werd tegen de grond geslingerd en liep en kele verwondingen op. Hij werd naar het ziekenhuis vervoerd, vanwaar hij, na verbonden te zijn, naar Tholen werd overgebracht. Tegen L. werd proces verbaal opgemaakt. ST ANNALAND Tien jaar dameskrans. De Ned. Herv. Dameszendingskrang „Indonesië" viert woensdag 4 januari, des avonds om 7 uur in het catechisatielokaal der Ned. Herv. kerk het tienjarig bestaan. Op deze feest avond zal tevens afscheid worden geno men van de presidente, mevr. M. van Dijk-Jansze, die naar Nieuwerkerk aan de IJssel vertrekt. In haar plaats is be noemd mevr. J. Weijler-Van der Jagt. In de plaats van mej. N. E. Slager, die naar Domburg is vertrokken werd als alg. ad- juncte gekozen mevr. A. Overbeeke-Van Zetten. Beide dames nemen hun benoe ming aan. De dameszendingskrans werd opgericht door de dameg Van Griethuijsen en Weij- ler. DEN HAAG, 1 jan. Zaterdagoch tend zou Prins Bernhard zich met zijn vliegtuig naar Oostenrijk hebben be geven om de oudejaarsavond met zijn gezin door te brengen. Daar de weer berichten melding maakten van kans op ijsafzetting der vleugels, kon de Prins niet vertrekken. Vanavond heeft Z.K.H. ongeveer een half uur lang met de Koningin getelefoneerd. Hoogwater Dinsdag 8 Januari: Vlissingen: 5.27 u. 2.13 m., 18.00 u. 2.09 m. Terneuzen: 5.59 u. 2.30 m., 18.28 u. 2.26 m. Wemeldinge: 7.17 u. 1.60 m., 19.41 u. 1.75 m. Zierikzee: 6.56 u. 1 36 L. v. W. m., 19.26 u. 1.52 m.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 2