Met veel schone woorden en even goede wensen Maar het oorlogsgeweld blijft voortduren „Cyprioten geven niet toe eer doel is bereikt" Soedans onafhankelijkheid officieel uitgeroepen Vele doden en gewonden met Oud en Nieuw Een goed begin Door politici van Oost en West BOELGAMIN: Vermindering van spanning" Direkteursgezin uit bed gehaald en vastgebonden Indonesië krijgt eerste straalvliegtuigen In ons land: zeven slachtoffers PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD. VOOR ZEELAND Aartsbisschop van York overleden Geen „Veel heil en zegen" voor soldaten in het Oosten Harding geeft laatste waarschuwing Na 56 jaar Engels- Egyptisch bestuur Ruim 100 kerkgangers werden doodgedrukt Skiërs door lawine bedolven OltgaVB! Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Giro 274289. Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 00, Tel. 2438 (b.g.g. voo- redactie 2435, voor advent, en?. 2970), Kantoren: Vlissingen; Nieuwsti. 68. Telef. 326; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie; Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD lie JAARGANG No. 8284 Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.— p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ot per woord. Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong MAANDAG 3 JAN. 1956 Directeur; JACQ DE SMIT Madewerkers; J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. O. van Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Ds j. Karelse, Goes; Ds J; Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. 'Molï* Vlissingen; K. O. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerdlng, Souburg; R. Zuidema, Goes. eler, Kruiningen; A. I Catsman, Aardenburg; "ommes, Nieuwdorp; J. Huiissen, Terneuzen; Ambonezen waren weer opstandig Zie pag. 2 ,,Allen een voorspoedig 1956 gewenst!" OPNIEUW GESTART DEN HAAG, 1 januari 1956 De politici van vele landen hebben hun nieuwjaarsboodschap over de wereld gezonden. En wanneer we hun schone woorden mogen geloven, en hun even goede wensen moge lijk in vervulling zien gaan, dan staat er een jaar voor de deur, dat zijn 365 cijfertjes op de kalender waard is. Het is alleen zo jammer, dat zoals U elders op deze pagina kunt lezen tegelijk met al die nieuwjaarsboodschappen ook andere, min der goede berichten binnenkomen. Het nieuwe jaar, dat ongerept voor ons lag, is in de luttele uren van zijn bestaan reeds jammerlijk besmeurd met bloed en tranen door oorlog en ander geweld. Maar de schone woorden en wensen, geuit door Oost en West, zijn er niet minder om. Maarschalk Boelganin, de eerste-mi- nister van de Sowjet-Unie, heeft in 'n Interview met een Amerikaanse jour nalist verklaard te geloven, dat 1956 een nieuw succes zal brengen wat be treft verbetering van de betrekkingen tussen de volken en vermindering van de internationale spanning. De Sowjet-premier besloot zijn on derhoud met een nieuwjaarswens voor het Amerikaanse volk, waarin hij zijn vertrouwen uitspreekt in de toekom stige samenwerking en het begrip tus sen de beide landen. DULLES: „Uitbreiding vrijheid" De Amerikaanse minister van buiten landse zaken Foster Dulles verklaarde ie Washington, verheugd te zijn dat maarschalk Boelganin „iets heeft ge- tegd, waarmede wij het eens kunnen sijn, namelijk het uiten van zijn beste wensen voor 1956". Een ander commentaar wilde hij (nog) niet geven. Dulles heeft in zijn nieuwjaarsbood schap gezegd, dat „het jaar 1955 veel voor de vrede heeft gedaan. Op de con ferenties op het hoogste niveau heeft president Eisenhower de oprechtheid Van onze vredelievende bedoelingen getoond", aldus de minister. „Thans gaan de Sow jet-communis tische machthebbers over tot andere middelen. Wij kunnen erop vertrou wen, dat ook deze zullen falen en dat 1966 de invloed van de vrijheid in de Wereld verder zal worden uitgebreid, aldus Dulles. N.-GUINEA „Betere verhouding" De wnd.-gouverneur van Nederlands Nieuw-Gulnea, Dr. Cowan, heeft een nieuwjaarsrede uitgesproken, waarin hij o.a. zeide: „De grootste vraagstuk ken blijven de woningbouw en de ar beidskrachten, hoewel In het afgelo pen jaar 57 pot. meer woningen zijn gebouwd dan in 1954", aldus Dr. Co- wan, die de rede uitsprak bi) afwe zigheid van Dr. Van Baal. De woningbouw toonde vooral voor uitgang in Manokwari, Biak, Sorong en Merauke, voegde hij hier aan toe. Ook ten aanzien van de belangrijke en gevoelige faktor van de verbindingen kan een vooruitgang worden waarge nomen. Dr. Cowan sprak de hoop uit, dat de verbetering in de verhouding tot 't nabuurland Indonesië van meer blij vende aard zal zijn. SYNGMAN RHEE „Hereniging President Syngman Rhee van Zuid- Korea heeft in zijn boodschap een be roep op Noord- en Zuid-Koreanen ge- YORK, 1 januari De aartsbisschop van York, dr Cyril Garbett, is Zater dagochtend te New York overleden. Hij ls tachtig jaar geworden. Hij had in november aangekondigd, dat hij in het begin van 1956 om ge zondheidsredenen zou aftreden. Hij onderging in mei een grote operatie, welke hij nooit helemaal te boven is gekomen. De laatste dagen ging zijn gezondheidstoestand snel achteruit en zaterdagochtend ging hij rustig in zijn slaap heen. In 1942 werd hij tot aartsbisschop van York benoemd. Hij is bekend om zijn uitspraken op sociaal en zedelijk gebied. Openlijk steunde hij de ver vaardiging van de waterstofbom in Engeland als middel om de vrede te bewaren. Overigens was hij een man van de vrede, die dikwijls heeft aan gedrongen op een verbod van alle wa pens voor massavernietiging. daan om hun verdeelde land in het ko mende jaar te herenigen. Hij gaf echter aan, hoe volgens hem een dergelijke hereniging diende te ge schieden. TITO: „Maak jc niet dik" In een nieuwjaarsboodschap, die pre sident Tito van Zuid-Slavië zijn volk vanuit Cairo, waar hij thans vertoeft, heeft doen toekomen, zegt hij onder meer, dat men de voorspellingen om trent de wederoplaaiing van de koude oorlog „niet al te zwaar moet opvat ten". Tito oefende in zijn boodschap kri tiek op het „kolonialisme". „Ik heb vaak horen spreken over de beschavende rol, die de koloniserende mogendheden hebben gespeeld of nog spelen. Ik heb mij dezer dagen echter van het tegenovergestelde kunnen overtuigen", aldus Tito, Overval in zuivelfabriek ZUIDHORN, 1 jan. In de zuivel fabriek te Briltil (gemeente Zuidhorn) is oudejaarsnacht omstreeks twee uur ingebroken. Gemaskerde mannen vermoedelijk drie haalden de direk- teur uit bed en dwongen hem, onder bedreiging met een revolver, de kluis te openen. Een kistje met 6.500,werd buit gemaakt. Een ander kistje, waarin zich 4.000,bevond, werd over het hoofd gezien. Alvorens te verdwijnen haal den de dieven de vrouw van de direk- teur en de kinderen uit bed en bonden ze vast. De telefoonlijn was doorgesne den. Even tevoren was er ingebroken in het dorp Zuidhorn bij een verzeke ringsagent. Daar werd evenwel niets vermist. WOROSJILOF: „In de harten" De President van de Sowjet-Unie, Worosjilof, heeft in zijn boodschap over radio-Moskou gezegd, dat de „geest van Genève" leeft in de harten van de mensen in de wereld, al zijn de grote mogendheden er niet in geslaagd overeenstemming te bereiken. In het afgelopen jaar heeft de Sow jet-Unie getoond de „bastion van de wereldvrede" te zijn. De conferentie van Genève en Bandung hebben een gunstige uitwerking gehad op de con solidatie van de vrede en de uitbrei ding van economische en culturele sa menwerking tussen de vólkeren". DREES: „Scherpe contrasten" En tenslotte onze minister-presi dent, die in zijn oudejaarsrede o.m. zei: „Op 1955 kan ons volk in vele op zichten met voldoening, ja met vreug de terugzien. Voor mij is het echter een teleurstelling geweest, dat de te genstellingen in ons land, ondanks het vele dat wij gemeen hebben, in de loop van de tien jaar scherper zijn gewor den. Wij mochten hopen, toen wij als volk herrezen. Toch is er reden, om, als wij ons met vele andere volkeren vergelijken, in dit opzicht ook weer niet te pessimistisch te zijn. En wij trachten een bindend element te zijn in de internationale verhoudin gen. Wij zijn actief in het streven naar een groter eenheid in Europa, naar sterker binding tussen de vrije volke ren in het algemeen, naar internatio nale bijstand aan de gebieden, waar van de ontwikkeling minder ver is ge vorderd. Ondanks goede voornemens en wensen DEN HAAG, 1 januari On danks de nieuwjaarsboodschappen, die vanuit Oost en West over de wereld worden gezonden, gaan dé onlusten in Marokko, Palestina, In donesië, Cyprus, ja waar niet over al, onverminderd voort. Het nieuwe jaar is op even gru welijke wijze ingezet, als het oude werd afgesloten. En nog groeit aé droeve dodenlijst. Op verscheidene punten «in het ge bied van Tahar Soek in Noord-Marok- ko is het opnieuw tot botsingen geko men tussen Franse troepen en opstan delingen. Officieren hebben verklaard, dat enige honderden opstandelingen, die zich vanuit het Rifgebied in westelijke richting begeven, een zware aanval hebben gedaan op een Franse buiten post. Officieren van het Franse leger in Marokko hebben medegedeeld dat hun troepen in het gebied van Tahar Soek, in Noord-Marokko, op verscheidene punten met rebellen slaags zijn ge weest. Op nieuwjaarsdag heeft de pers te Peking met een oude traditie gebro ken. De kranten worden thans zodanig gedrukt, dat de regels horizontaal van linies naar rechts gelezen moeten wor den. Tot dusver geschiedde dit van bo ven naar beneden. Pro-Griekse Aartsbisschop Makarios: NICOSIA, 1 januari Aartsbisschop Makarios, de leider van de beweging op Cyprus voor aansluiting bij Griekenland, heeft zondag in een kerk te Ni cosia duizenden Cyprioten toegesproken. Het jaar 1956 zou nog meer offers en beproevingen kunnen brengen „voordat de overwinning is behaald". De aartsbisschop onthulde, dat hij 21 nov. een onderhoud heeft gehad met de Britse gouverneur van het eiland, Sir John Harding, op diens verzoek. Sir John had echter geen aanvaardbaar voorstel gedaan. De Cyprioten, aldus aartsbisschop Makarios, zouden nooit een oplossing aanvaarden als deze Cy prus niet het zelfbeschikkingsrecht zou verzekeren. Volgens de aartsbisschop werd Cyprus veranderd in een „reusachtig con centratiekamp". De gouverneur van Cyprus, Sir John Harding, heeft zondag in een radiore de de verzetsbeweging gewaarschuwd, dat haar dagen „geteld" zijn. Het net rond de beweging werd „langzaam maar zeker dichtgetrokken". De gou verneur gaf als zijn mening te kennen, dat 99 pet. van de bevolking een ein de gemaakt wenste te zien aan „de toestand van geweld, moord en vrees' Geweld zou het bereiken van een vreedzame regeling slechts bemoeilij ken. Aartsbisschop Makarios deelde nog mede, dat gouverneur Harding bh die gelegenheid een voorstel had gedaan, waarin theoretisch het recht der Cy prioten op zelfbeschikking werd er kend. „De uitoefening er van werd echter verbonden aan voorwaarden, die het onaanvaardbaar maakten", ver klaarde hij, hieraan toevoegend: „Een loutere erkenning van ons recht tot zelfbeschikking is onvoldoende. Wij moeten waarborgen krijgen, dat wij hetook kunnen uitoefenen". Omtrent de politieke toestand ver klaarde gouverneur Harding: „Ik moet u waarschuwen, dat het vinden van een politieke oplossing van het Cypri sche vraagstuk niet eenvoudig zal zijn. Het zou niet van werkelijkheidszin ge tuigen te denken dat er plotseling op Cyprus en in Griekenland, Turkije, het Midden oosten en in de wereld in het algemeen gelukkiger en veiliger om standigheden zouden worden gescha pen, indien Engeland zonder meer af stand zou doen van zijn verantwoorde lijkheid. Eoka-pamfletten Toen Aartsbisschop Makarios op het punt stond zich van zijn zetel te ver heffen, om zioh naar het altaar te be geven, daalde plotseling een aantal pamfletten van de Eoka, de Cyprische verzetsbeweging, vanaf het balkon om laag. De pamfletten bevatten een nieuw jaarsboodschap van de geheimzinnige Eoka-leider Dighenis. Er werd onder meer een overzicht in gegeven van de Eoka-acties in 1955. „Wij herhalen de eed onzer organi satie, dat gestreden moet worden tót de dood. De strijd moet voortgaan, en wanneer wij in het gevecht vallen, moeten andere vaderlanders onze plaatsen innemen", aldus de boodschap van de Eoka-leider Dighenis. Bij een dezer botsingen zijn tien op standelingen om het leven gekomen. Van Israëlische zijde wordt meege deeld, dat vier Israëlische wegwerkers te Wadi Raman, bij de grens met Jor danië, met hun voertuig in een hinder laag zijn gevallen. Twee arbeiders werden gedood en een gewond. De vierde kon ontkomen. Waarnemers van de V.N. stellen een onderzoek in. De militaire gouverneur van Tehe ran heeft Zondag bekendgemaakt, dat een honderdtal leden van de ,(lnlich- van de commumstisch- tihgendienst" georiënteerde „Toedeh-partij" lopen dagen is gearresteerd. de afge- Nieuwe vlag gehesen in Khartoem KHARTOEM, 1 januari (Reuter) De Soedan is zondag, na een ge meenschappelijk Engels-Egyptisch bestuur van 56 jaar, onafhankelijk geworden. In de hoofdstad Khar toem is de onafhankelijkheid offici eel geproclameerd en de nieuwe vlag van de Soedanese republiek gehesen. Erkenning door Egypte Premier Nasser van Egypte heeft in een boodschap aan de Soedanese eer ste minister verklaard, dat de Egypti sche regering de Soedan m.i.v. 1 jan. 1956 als een onafhankelijke soevereine staat erkent en de hoop uitgesproken, dat de Soedanese regering de overeen komsten en verdragen, die door de voormalige besturende landen voor de Soedanese redering samenwerken bij ven. De Egyptische regering zal met de Soendanese regering samenwerken bij alle noodzakelijke stappen voor de op heffing van het tweeledige bestuur van de Soedan, aldus de boodschap. Ook Pakistan heeft de Soedanese on afhankelijkheid erkend. en Engeland In een schrijven van de Britse rege ring aan de Soedanese premier, waar- In Engeland de Soedan als onafhanke lijke en soevereine staat erkent, heet het voorts, dat Engeland er op ver trouwt, dat de Soedanese regering vol ledig de overeenkomsten zal naleven. Ook Engeland zegt te hopen, dat de DJAKARTA, 1 januari Volgens verklaringen van de T.N.I.-regiments- commandant van Ambon, luit.-kol. Su- kowati aan een te Makassar verschij nend blad beschikt Sukowati over rapporten, „waaruit blijkt, dat de R.M. S. streeft naar een gemenebest met Ne derland". Er zouden pamfletten zijn gevonden, waarmee voor dit denk beeld propaganda wordt gemaakt. Soedanese regering zal medewerken bij alle stappen, die nodig zijn om een einde te maken aan het gemeenschap pelijke Brits-Egyptische bewind. en ook Amerika De Amerikaanse regering heeft zon dag officieel de onafhankelijkheid van de Soedan erkend. Ter gelegenheid hiervan zond presi dent Eisenhower een telegram aan de Soedanese leiders, waarin hü de hoop tot uitdrukking brengt, dat er vriend schappelijke betrekkingen tussen de onafhankelijke Soedan en de Verenig de Staten zullen zijn. Omstreeks half januari DJAKARTA, 1 januari Verwacht wordt, dat omstreeks half januari dë eerste straalvliegtuigen van de Indo* nesische luchtmacht de lucht in zullen gaan. Zes van de acht bestelde toestel len zijn thans in Indonesië aangeko men en worden in Bandung gemon teerd. De twee laatste komen in januy ari aan. Het zijn lestoestellen van het type Havilland-Vampire, die betrok ken worden uit Engeland. Van de zes inzittenden van een Frans militair vliegtuig, dat in de oudejaars nacht ter hoogte van de Algerijnse kust in een storm is ondergegaan, zjn er vijf vrijwel zeker om het leven ge komen. GOES, 1 januari Oud en Nieuw, alom zo feestelijk en gezellig gevierd in de wereld, heeft echter voor vele honderden gezinnen slechts ramp en rouw gebracht. Meer dan honderd mensen werden zondagochtend doodgedrukt en ver trapt toen een menigte van 40.000 Japanners, bij een Sjinto-heiligdom fe Jasoeko de traditionele eer wilde bewijzen ter gelegenheid van de Jaarwis seling. Vier skiërs, Fransen en Amerikanen, werden bjj Davos door een lawine meègevoerd en zijn onder een sneeuwlaag van vijf meter omgekomen. een personenauto aangereden, toen zij zonder te waarschuwen de weg over stak. Zij was op slag dood. De autobe stuurder probeerde haar nog te ont wijken, maar de wagen begon te slip pen, waardoor deze tegen een paal bot ste en in een sloot belandde. De bestuurder, de heer D. K. ujt Best en zijn vrouw werden daarbij ernstig gewond. Hun drie kinderen van resp. 7, 5 en 3 jaar hieven onge deerd. DE BILT ZEGT: Noordelijke wind Veranderlijke bewolking met enkele buien. Krachtige tot matige noorde lijke wind. iets lagere temperaturen dan gisteren. Maar ook in Nederland hadden tal rijke ongevallen plaats, waarbij ver schillende doden te betreuren zijn. ST. WILLEBRORD - Vijf jongelui uit St. Willebrord, op weg naar Ant werpen om de jaarwisseling te vieren, reden nabij Brasschaat (België) met hun auto tegen een boom, waarschijn lijk tengevolge van de gladheid. De 20-j. D. de Bruyn werd op slag ge dood en de 21-j. M. Heeren zo ernstig iewond, dat hij kort daarna overleed. )e andere drie inzittenden liepen zware verwondingen op aan rugge- graat en hoofd. Hun toestand is zorg wekkend. BERGEN OP ZOOM - Omstreeks de zelfde tijd werd de 84-j. dove kleerma ker W. Graafmans door een auto aan gereden, toen hij plotseling de weg óverstak. De man overleed ter plaatse. ROOSENDAAL - Oudejaarsavond werd de wielrijdster mej. A. K. uit St. Willebrord nabij haar woonplaats door UTRECHT - Een 13-j. meisje, dat te Utrecht per fiets de weg overstak, werd door een personenauto gegrepen. Het kind overleed ter plaatse. Het 9-j. zusje, dat op de bagagedrager zat, kreeg een hersenschudding. GELEEN - Een van de drie ernstige gewonden van het ongeluk bij het stik- stofbedrijf te Geleen, waarbij Vrijdag acht arbeiders om het leven kwamen, H. de la Couture uit Spanbeek, is van morgen aan zijn verwondingen over leden. SITTARD - De 70-j. L. B. uit Bom is, waarschijnlijk door de duisternis misleid, in de berghaven van het Ju- lianakanaal geraakt en verdronken.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1