Franse soldaat vermoordde voor filmjournaal rebel D Kwart eeuw nationale organisatie van Chr. boeren- en tuindersjeugd Toekomst van Polen eerste conflict in koude oorlog Oudejaarsdag en het nieuws van een jaar Frisse aanpak, grote activiteit, prettige sfeer #llh en Nieuw Aan de vooravond der Franse verkiezingen Gruweldaad op weerloze man na omkoperij P. M. F. onthult schandaal als verkiezingsstunt Marokko wenst opheffing van 'internationale Tanger Russen hadden verdeling van Duitsland al gepland Er is ook een niet te verwrikken basis! Vernietigend vuur mr Hei begon op een donkere Decembermiddag EEN RENPAARD VOOR 23 DOLLAR Zaterdag 31 December 1955 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 3 Oudejaarsavond en Nieuwjaar behoren tot die gedenk- j dagen, welke de meeste vol-i keren met grote plechtigheid vie ren. In zeer gevarieerde ceremoniën wordt tot uitdrukking gebracht, dat de jaarwisseling niet slechts het einde van een tijdperk is, maar dat zij ook een innerlijke vernieu wing van mens en wereld inluidt. Het Nieuwjaar geldt bij deze volken als een nieuwe wereldschepping. Op Nieuwjaarsdag moet heel het mense lijk leven worden vernieuwd! Daarom werd het in het oude Rome vooraf gegaan door een volle maand van rei niging en op de eerste dag van het jaar werd in de tempel van de goden Vesta de goden der huiselijke haard het oude, heilige vuur uitgeblust en nieuw vuur ontstoken. Maar ook voor de christen moet elke Nieuwjaarsdag het begin van een ver nieuwd innerlijk leven zijn. Wij moeten het oude, zondige be staan afleggen, ons innerlijk reinigen en een nieuw leven met God begin nen. Steeds vermaand de Apostel de jonge, christelijke gemeenten om zulk een geestelijke vernieuwing door te voeren: „Doet het zuurdeeg weg, op dat gij een nieuw deeg moogt zijn!" En ook: „Legt af de oude mens, die verdorven wordt door de begeerlijk heden der verleiding en doet de nieu we mens aan, die naar God geschapen is in haar rechtvaardigheid en heer lijkheid!" Deze vernieuwing kan echter in ons pas plaats vinden, wanneer wij ons innerlijk leven richten op de heilige en genadige God, op het grote won der der vergiffenis. Want wij kunnen ons zelf niet nieuw maken! Dat kan alleen de eeuwige God, Die tegelijk oordelende gestrengheid en vergeven de barmhartigheid is. Wij zijn onvolmaakte, tot zonde ge neigde schepselen. Wanneer wij ons stellen voor Zijn heilige wet, ontdekken wij hoeveel zonde ons bedrijf en nalatigheid wj in het afgelopen jaar opgestapeld hebben, zodat wij bidden moeten: „Schep mij een rein hart, o God, en vernieuw in het binnenste van mij een vasi,e geest!" En.... God.... Hij hoort ons ge bed en antwoordt: „Ik zal u een nieuw hart geven en zal een nieuwe geest geven in het binnenste van u; en Ik zal het stenen hart uit uw vlees weg nemen en u een hart van vlees geven En Ik zal Mijn geest geven in het bin nenste van u, en Ik zal maken, dat gij in Mijn inzettingen zult wandelen en Mijn rechten zult bewaren en doen." En deze nieuwe Geest is de Geest der Waarheid, der Reinheid, der Ge rechtigheid, der Liefde en Barmhar tigheid. Deze Geest is het vrije geschenk van Gods genade, die de oude zonde van ons wegneemt en ons deel doet hebben aan de eeuwige, goddelijke Waarheid, Gerechtigheid en Liefde. De kracht tot zulk een leven komt niet voort uit menselijke doelstellin gen, maar rust in de, alle verstand te boven gaande, ervaring der vergeven de en gevende Vaderliefde Gods. Want het enige christelijke motief tot zedelijkheid wordt gevormd door de vreugde en de dankbaarheid over Gods genadegiften en alleen „in be ginsel" genoten zaligheid dringt tot goede werken. Slechts waar wij dit heiligdom van ons geloof binnentreden, kunnen wij als nieuwe mensen in het dagelijks leven terugkeren en Gods Licht in onze omgeving uitdragen, als mensen, die van God de verzekering hebben vernomen: „Zie, Ik maak alle dingen nieuw!" Maar met slechts ons individueel godsdienstig en zedelijk leven heeft op Nieuwjaarsdag een volledige, in nerlijke vernieuwing nodig, maar ook het leven van wereld en mensheid. Zoals het eens was in de vóór-chris telijke wereld, moet ook voor ons de Nieuwjaarsdag een kosmisch feest zijn, een nieuwe wereldschepping. De we reld heeft ook volledige vernieuwing noclig, want zij is vol onrecht en on barmhartigheid. Zij is vervuld van haat en vernietigingsdrang, van leed en rouw, een grote zee vol bloed en tranen. Maar ook deze wereld geldt de be lofte: „Zie, Ik maak alle dingen nieuw!" „Ik schep een nieuwe hemel en een nieuwe aarde en aan wat vroe ger was, zal niet meer gedacht wor den!" En op deze belofte klinkt als een echo de uitroep der christelijke hoop: „Wij verwachten, naar Zijn belofte, een nieuwe hemel en nieuwe aarde, waarop gerechtigheid woont." Want Gods heilige geboden gelden niet slechts voor het privé-leven der mensen, maar ook voor het totale menselijke gemeenschapsleven. Er be staat geen dubbele moraal voor God, doch .slechts één universeel zedelijk principe, dat voor de afzonderlijke mens en voor de gemeenschap het zelfde is. De vreselijke nood en het grenzen loze leed der wereld worden veroor zaakt door het feit dat Gods heilige wet veracht en overtreden wordt. Daarom heeft niet alleen de mens, maar ook de wereld boete, bekering en vernieuwing nodig. De onheilspro fetieën uit het Oude Testament ver kondigen Gods oordelen over allen, die zich verzetten tegen Gods zede lijke wereldorde. Maar.... niet alleen onheil verkondigen de profeten, maar ook de troostrijke beloften, dat een nieuwe periode zal aanbreken: „het Rijk der waarheid, gerechtigheid, lief de en vrede". Deze belofte bereikt haar hoogte punt in het Nieuw-Testamentisch evangelie, en de blijde boodschap van het Koninkrijk Gods, dat nabij is ge komen en dat de eeuwige Vader door Zijn Zoon op deze aarde zal oprich ten. Nadat Hij alle boze macht heeft overwonnen. En deze belofte hebben zij vast te houcicn in de chaotische wereld, waar in zij leven. Een nieuwe wereld zal uit de wir war van hei, volkerenleven rijzen; een PARIJS, 30 Dec. Een sensationeel schandaal is in Frankrijk, dat aan de voor avond van zijn verkiezingen staat, aan het licht gekomen. Het nieuwe (linkse) dagblad van Mendès-France heeft gistermorgen Parijs in opschudding gebracht door de opzienbarende publicatie van vijf foto's, die een vijf maanden oude moord In Algiers in ten geheel ander licht stellen. Deze publicatie onthult nu, dat een Amerikaanse filmmaatschappij een Franse soldaat zou hebben omgekocht, een jeugdige gevangen rebel zo maar in de rug neer te schieten, zonder dat daarvoor enige aanleiding bestond. De gouverneur-generaal van Algerije had reeds een onderzoek laten instel len, dat veel tijd in beslag nam. Inmid dels is een aanklacht ingediend tegen de Fox Movietone-maatschappij, die de film heeft gemaakt. De omgekochte moordenaar zal binnenkort terecht staan voor de Krijgsraad. De gouverneur-generaal van Algerije doet een felle aanval op „L'Express", met de beschuldiging, dat genoemd blad me deplichtig is aan een anti-Franse bewe ging, die bepaalde buitenlandse diensten op touw zetten. De openbare mening De film ervan is tersfond in Zuid-Ame- rika en verscheidene andere Arabische landen vertoond, met de bedoeling, de haat aan te wakkeren tegen het „gruwe lijk kolonialisme" van de Fransen in Al giers. Dit verklaart, waarom de Zuidameri- kaanse landen vooral tijdens de laatste vergadering van de UNO erop stonden, dat de Algerijnse kwestie zou worden behandeld. Het is afschuwelijk te bedenken, dat omwille van een filmopname een Franse bewaker zich bereid verklaarde, een weerloze gevangene, die van geen kwaad bewust langs de filmoperateurs liep, in koelen bloede dood te schieten. Hierdoor is het Franse gezag in Noord-Afrika zeer geschaad. Intussen is het wel duidelijk, dat de mannen van P.M.F. die nergens voor terugdeinzen nu de verkiezingen in zicht zijn met deze foto's in „L'Express" een blaam hebben willen werpen op de hui dige Franse regering, die ervan wordt be schuldigd deze affaire in de doofpot te hebben gestopt. Verschillende autoriteiten op het ge bied van Algerijnse aangelegenheden zijn in spoedzititng op het Parijse ministerie ontboden. Na afloop daarvan heeft het ministerie een communiqué uitgegeven. Hierin wordt allereerst toegegeven, dat na gehouden onderzoek inderdaad is gebleken, dat een Franse gendarme op eigen houtje een Mohammedaanse rebel heeft neergeschoten, en wel op aandrin gen van een buitenlandse filmoperateur. Het Franse ministerie spreekt echter ten stelligste tegen, dat zij deze affaire in de doofpot heeft willen stoppen. RABAT, 30 Dec. Reuter. Een Ma rokkaanse minister van Staat, Abder Ra- him ben Bouabid, heeft verklaard, dat een einde moet worden gemaakt aan het internationale regiem in Tanger en aan de nog bestaande Amerikaanse wettige voorrechten in dat protectoraat. De onafhankelijke Marokkaanse rege ring, zo zei hij, zal onderhandelingen moeten voeren over het beëindigen van de „onregelmatige toestand" in de stra tegische havenstad Tanger, dat op het ogenblik wordt bestuurd door 'n comité, waarin vertegenwoordigers van acht landen zitting hebben. De minister maakt deel uit van de groep van vier ministers van staat, die Marokko zullen vertegenwoordigen tij dens besprekingen in Februari over het beëindigen van het Franse bestuur in Marokko. wordt hierdoor zeer nadelig beïnvloed, omtrent Frankrijk. Alom wordt deze misdaad betreurt, maar de wijze waarop Mendès France dit heeft uitgebuit ter bevoordeling van zijn partij bij de verkiezingen op 2 Jan. a.s., wordt zeer onvaderlands genoemd. In direct worden „L'Express" en Mendès France reeds van „landverraad" beschul digd en het staat nog maar zeer te bezien of deze politieke „stunt" hem voordeel zal brengen. In vele kringen denkt men aan de spreekwoordelijke kuil, die men voor een ander graaft De Franse filmjournalist Georges Chassagne heeft heftig ontkend, dat hij de gendarme zou hebben omgekocht om de Mohammedaan neer te schieten. Twee andere cameramenseen en drie verslaggevers waren getuige van het incident. Eerst had de gendarme al ge schoten op een lid van een nomaden stam, dat zich niet snel genoeg overgaf. Ook dat incident was gefilmd. De ge wraakte foto's betroffen een man van 70 jaar, die een opstandeling had ver borgen. Nieuwe documenten van Jalta gepubliceerd WASHINGTON, 30 Dec. (Reuter). Het Amerikaanse departement van Buiten landse Zaken heeft documenten gepubliceerd over de conferentie van de Grote Vier te Jalta in 1315, waaruit opnieuw blijkt, dat het deelgenootschap van Amerika en Rusland al vóór het einde van de strijd losser werd. Onder de documenten is een „geheime en persoonlijke" boodschap van Stalin aan Roosevelt, waarin Stalin duidelijk laat blijken, dat hij van plan was zijn eigen zin te doen wat betreft het organiseren van een regering voor Polen. Een dispuut tussen Rusland en de Ver. Staten en Engeland over de toekomst van Polen was waarschijnlijk het eerste grote conflict van de koude oorlog. Onder de documenten bevindt zich ver der de tekst van een boodschap, die in Februari 1945 aan president Roosevelt werd gezonden door Patrick Hurley, des tijds de Amerikaanse ambassadeur in China. Daarin stelde Hurley voor in New Delhi een bijeenkomst te beleggen van Roosevelt, Churchill en Tsjiang Kai-Sjek om de politiek en strategie in het Chine se strijdtoneel te verduidelijken en het moreel daardoor te verbeteren. De nieuwe documenten zijn vervat in een boek van 1032 bladzijden dat door het Amerikaanse ministerie van Buitenland se Zaken is gepubliceerd. Verder is er onder de documenten een memorandum van Harriman over een gesprek met I. M. Maisky, onder-minister van Buitenlandse Zaken van 'Rusland kort voor de bijeenkomst van Jalta. Harriman zei, dat Rusland volgens Maisky van mening was, dat Duitsland zou moeten worden verdeeld in stukken en in industrieel opzicht zou moeten wor den „gedemilitariseerd". O.a. zou de Duitse staalproductie met 75 percent moeten worden verminderd. „Maisky trad niet in détails, doch liet doorschemeren, dat Rijnland, met inbe grip van het Roergebied, een onafhan kelijke staat zou kunnen worden en dat er een katholieke republiek zou kunnen worden gevormd van Beieren en Wurt- temberg", aldus Harriman in zjjn memo randum. Onderworpen aan de betrekkelijkheid Kinderbijslag voor zieke of gebrekkige kinderen AMSTERDAM, 30 Dec. Van 1 Jan. 1956 af zal in de Kinderbijslag wet voor loontrekkenden en in de Kinderbijslagwet voor rentetrekkers de leeftijdsgrens voor het recht op kinderbijslag voor zieke en gebrek kige kinderen verhoogd worden van 21 tot 27 jaar. Belanghebbenden moe ten zich voor het verkrijgen van kin derbijslag voor zo'n kind wenden tot de bedrijfsvereniging, waarbij zij ver zekerd zijn volgens de Kinderbijslag wet voor loontrekkenden, resp. tot de Rijksverzekeringsbank, als zij onder de kinderbijslagwet voor rentetrek kers vallen. it is dan weer het laatste „gesprek van de dag" in 1955. Wij hebben niet geteld hoeveel er in het afgelopen jaar verschenen zijn, maar het zijn er heel wat. U kent de bedoeling van deze rubriek: geen beschouwend hoofdartikel, maar een commentariëring van het nieuws, het schetsen van achtergronden, het plaatsen van het nieuws in het verband met het geheel, het reageren op de feiten van de dag. Op een dag als deze ziet voor al de journalist, die dag en nacht klaar moet staan om het nieuws te verzamelen en te verwerken, de betrekkelijkheid van zijn werk. Als het nieuws binnenkomt en het is belangrijk, dan wordt het met de grootste zorg behandeld en als de krant „bij" is, dan is er reden tot een zekere tevredenheid voor de dagbladschrijver. Maar lang duurt dat niet, want de stroom van nieuws vloeit zonder enige onderbreking, dag en nacht. Hij moet doorlopend klaar staan om het critisch te bekijken, te schif ten en zodanig te behandelen, dat het geschikt is voor publi catie en voor ieder leesbaar is. Het gehele jaar heeft de jour nalist zich druk gemaakt om zo mooi en zo veel mogelijk nieuws in de krant te zetten. Maar als hij aan het eind van een jaar nog eens in een oude krant kijkt, dan blijkt hem in één oogop slag, dat al die drukte toch eigenlijk voor niets is geweest, omdat het de volgende dag al oud nieuws wasDat is de betrekkelijkheid van vat mén nieuws pleegt te noemen Hebt u wel eens nagedacht over de betekenis van het woord „nieuws"? Een beschrijving van feiten, dus de verleden tijd? Een weergave van wat de lezer graag in zijn krant wil zien? Een omschrijving misschien van wat de gedachten der mensen bezig houdt? Millioenen berichten In het jaar, dat straks wordt afgesloten, hebben de persbu- reaux over de gehele wereld weer nrillioenen berichten ver spreid. De telexmachines hebben vele kilometers nieuws de redac tielokalen binnengetikt. De radio heeft honderden uren nieuws om geroepen, de kranten hebben tienduizenden pagina's over het land uitgestrooid Belangrijke conferenties, ont zettende ongelukken, maar ook prettige berichten over een voortdurende hoogconjunctuur. De lezer heeft het in zich opge nomen of niet. Als het hem interesseerde of als hij er be lang bij had, heeft hij het niet vergeten. De rest wel: wie is in staat nog te vertellen, wat er b.v. in Maart in Amerika of in het eigen land is gebeurd? Als er één dag in het jaar is, waarop ieder herinnerd wordt aan de betrekkelijkheid van wat er op de wereld is gebeurd, dan is het zeker de Oudejaarsdag. Maar op de Nieuwjaarsmorgen of de dag daarna begint het le ven weer opnieuw. De verzame ling van nieuws gaat op dezelf de voet voort en iedere lezer is weer even nieuwsgierig naar wat er in de krant staat. Zo is het leven nu eenmaal en het is ook goed zo! Want stel u voor, dat u de kennis van al die ge beurtenissen meestal zo de primerend steeds maar zoudt moeten meedragen. Aan iets anders zoudt u niet eens toe komen! Een troost Het is een eehte troost te we ten, dat er dingen bestaan, die niet aan de betrekkelijkheid zijn onderworpen. Die van gelijke betekenis zgn voor Oudejaars avond en voor Nieuwjaarsmor gen. Die aan geen wisseling on derhevig zjjn en die in ons leven de niet te verwrikken basis vor men. Dat is de vastheid van Ond èn Nieuw. Als mensen met een verleden beginnen wij straks weer een nieuw jaar. Onze ondeugden en gebreken nemen wij meê, om dat wij blijkbaar niet anders kunnen en daarom kunnen wij ook niet met een schone lei be ginnen. Maar ook hier geldt: er is troost, als wij geloven, dat er een streep is gezet door onze schulden van een heel jaar! Zo voert een bespiegeling op Oudejaarsdag over het nieuws tot een denken over het eigen bestaan. En waarom ook niet? Wij zijn zelf al vergeten wij dat veel te veel bij de ge beurtenissen betrokken. Zullen wij net doen, alsof zij ons niets te zeggen hebben? Of zullen wij de taal van al deze gebeurte nissen proberen te verstaan? In de doolhof van feiten naar een weg zoeken? En een positief antwoord trachten te geven op de vragen, die naar aanleiding daarvan bij ons opkomen? U zult begrjjpen, dat dit laat ste de enig verantwoorde levens houding is. En daarom mogen wjj u allen aan het einde van 1955 veel geloof en vertrouwen, wijs heid en kracht wensen voor het nieuwe jaar (Van onze -redacteur). UTRECHT, Dec. 1955. Op een donkere Decembermiddag tussen Kerstmis en Oudejaar van het jaar 1930, zaten in een serre van hotel Terminus te Utrecht een groepje mensen uit de land- en tuinbouwwereld bijeen. Zij namen daar een zeer belangrijke beslissing, nl. de oprichting van een landelijke orga nisatie voor de mannelijke chr. boeren- en tuindersbond. Een bond, die een band en samenwerkingsorgaan zou vormen voor de plaatselijke organisaties, die op dit gebied reeds aan het werk waren. Zo werd daar in die hotelserre de Chr. Jonge Boeren- en Tuindersbond geboren. De nog zwakke baby groeide voorspoedig op en mag dan nu onder de enigszins gewijzigde naam van Chr. Jonge Boeren- en Tuindersbond z(jn zilveren jubileum vieren: een flink uit de kluiten gewassen organisatie met ruim 6000 leden.' nieuwe eeuw zal de oude eeuw op lossen, zodra de mensheid het evange lie als hoogste openbaring Gods en als norm van het zedelijk leven erkent. En deze vernieuwing der wereld moet de inhoud van ons gebed zijn als het straks 12 uur slaat, een jaar weg glijdt in der tijden nacht en een nieuw jaar geboren wordt. Moge de dag noch verre zijn, waar op de woorden van de Apostel aan de ganse wereld vervuld worden: „Zo iemand in Christus is, die is een nieuw schepsel. Het oude is voorbij gegaan, zie, het is alies nieuw geworden". En Hij, die op de troon zat, zei.de: „Zie, ik maak alle dingen nieuw!" Maranathaja komHeer Jezus! Ds W. C. VAN BURGELER. Millioenen guldens groot was de schade, welke ontstond door het uit branden van een goederenstation bij Chicago in de Verenigde Staten. De oorzaak van de brand, welke op tweede Kerstdag uitbrak, was bij het nemen van de foto nog niet bekend. Persoonlijke ongevallen deden zich gelukkig niet voor. In de buitengewone algemene vergade ring van aandeelhouders van de K.N.S.M. is de heer P. Dijkstra, directeur, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd afgetreden. De adjunct-directeur, de heer M. C. Kieft, werd zijn opvolger. Schout bij Nacht J. Callenfels is met ingang van 1 Januari a.s. bevorderd tot vice-admiraaL De oprichters kwamen tot hun be sluit, omdat het met de organisatie van de chr. plattelandsjeugd spaak dreigde te lopen. Na 1900 was door de ontwik keling van moderne landbouwmethoden een sterke groei van het landbouwon derwijs noodzakelijk geworden. Aller- wege ontstonden landbouwscholen en cursussen, die echter vrijwel alle een neutraal karakter droegen. De gediplo meerden van deze Instellingen sloten zich aaneen in zgn. verenigingen van oud-leerlingen, met het doel om het contact te bewaren, het geleerde niet te vergeten en nieuwe vindingen op land bouwgebied samen te bespreken. Deze verenigingen hebben ongetwij feld veel bijgedragen tot de landbouw- technlsche ontwikkeling ten plattelan- de, maar hun neutraal karakter bleek toch al spoedig aanleiding tot moeilijk heden te geven. Immers, men kon zich niet beperken tot technische onderwer pen. Ook economische, politieke en so ciale zaken kwamen ter sprake en ook onderwerpen, die binnen de beginsel sfeer liggen, werden behandeld door „neutrale" sprekers, terwijl neutraliteit hier een onmogelijkheid is. DEEL WERD BUITENGESLOTEN. Er werden ook feestelijke Jaarver gaderingen en avondfeesten georgani seerd met na afloop bal en met een programma, dat de toets der chr. critiek niet kon doorstaan. Bekend is het geval-Borculo, waar het verschil ln opvatting zelf het organiseren van 2 feestavonden noodzakelijk maakte, één met en één zonder bal. Een groot practisch bezwaar was ook, dat de oud-leerlingenverenigingen uiteraard niet open stonden voor niet-gediplo- meerden, zodat een deel der jongeren buitengesloten werd. Na 1925 begon het beeld te verande ren. Er ontstonden .hier en daar oud- leerlingenverenigingen van het chr. ka rakter, terwijl de inmiddels opgerichte chr. landbouwscholen hun eigen vereni gingen kregen. Vooral in Friesland en in Zeeland werden In het oprichtings jaar van de C.J.B.T.B. al flinke groepen van chr. verenigingen gevonden. In Friesland was zelfs al een provinciale organisatie ontstaan, die dan ook enke le weken voor de landelijke bond al haar zilveren jubileum gevierd heeft. TIEN BONDEN. De hierboven geschetste situatie bood dus vele aanknopingspunten voor de oprichting van een landelijk orgaan. Het eerste hoofdbestuur bestond uit de heren Chr. van den Heuvel (voorzit ter), W. Rip (secretaris), J. v. 'tWoud (penningmeester), H. Roest, E. J. Schuurman, F. H. Semplonius en A. Wissink. Na vijf jaar werd de heer Rip (thans prof. dr Rip) voorzitter en en kele jaren geleden de heer Joh. de Jong te Alphen a. d. Rijn. Het secretariaat werd nog waargenomen door de heren Ten Cate en lemhoff, tot met de be noeming van de heer R. Bos de eerste en tot dusver enige bezoldigde secreta ris zijn intrede deed. Vooral door de benoeming van een bezoldigde kracht kon het bondswerk zich in de na-oorlogse jaren krachtig ontwilskelen. In 1950 werd een eigen bondsbureau in gebruik genomen te Ede, wat het werk ook zeer ten goede kwam. De C.J.B.T.B. is overigens geen landelijke bond met plaatselijke afde lingen, maar hij draagt meer een fede ratief karakter. Evenals de C.B.T.B. is ook de C.J.B.T.B. eigenlijk een federa tie van zelfstandige provinciale bonden, die autonoom hun eigen werk regelen. Men was in christelijke kring overi gens ver vooruit met de stichtfng van deze nationale organisatie, want in r.k. en in neutrale kring volgde de oprich ting van nationale bonden eerst resp. in 1946 en 1947, HET WERK. Het werk in de C.J.B.T.B. kenmerkt zich door een frisse aanpak, een grote activiteit en een prettige sfeer. Het zwaartepunt ligt natuurlijk in het af- delingswerk, waar onderwerpen op landbouwtechnisch, economisch, sociaal en cultureel gebied worden behandeld. Hoogtijdagen vormen de provinciale bondsdagen en vooral de jaarlijkse na tionale bondsdagen, welke worden ge combineerd met die van de Chr. Bond van Plattelandsvrouwen- en meisjes. Op nationaal niveau worden tevens cursussen en ontwikkelingsdagen ge houden, terwijl men de laatste jaren ook telkens de blik over de grenzen van ons land sloeg. Interessante ex cursies naar het platteland van Slees- wijk-Holstein, Denemarken, Zweden, Frankrijk en Ierland waren hiervan het gevolg'. Omgekeerd ontving men ook jonge agrariërs uit deze landen op Nederlandse boerderijen. Op 23 en 24 Januari a.s. hoopt de C.J.B.T.B. zijn zilveren jubileum te vie ren tijdens een feestelijke bijeenkomst in Ede, de plaats waar de eerste bonds dag werd 'gehouden. o GREENWICH, 30 Dec. Een 12-jarig Amerikaans meisje, Karen Ann McGuire, die een bod van 23 dollar en drie cent had gedaan op 's werelds duurste renpaard, Nashua, heeft toch een paard gekregen en wel voor niets. Het werd haar geschonken door een bank te New York, die Nashua en andere paarden van de stal van wijlen William Woodward junior had geveild. Nashua bracht 1,251.000 dollar op. De bank was echter getroffen door Ka rens bod van 23 dollar en drie cent haar gehele kapitaal en de begeleiden de brief, waarin zy over haar liefde voor paarden schreef.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 3