e&frfnacd SficdcCH dc> 1/Chft h'C't' 1955 Onze toekomst is al begonnen 1 Saterdag 31 December 1955 ZEEUWSCH DAGBLAD j. "i1 i ;r. Zeeland op een keerpunt der tijden rv. *T :éSSê SfSjS -, lange tijd onderhield Koningin Juliana xlch met leden van de Platte landsvrouwenorganisaties, toen zij eind {uni een bezoek bracht aan Zeeuwsch- 'laanderen. Met grote aandacht volg de zij hetgeen ie dames over haar werk vertelden Jan.Delia in zichi Inderdaad! Er werd n.l. op 7 Janu ari in de Vlissingse jeugdherberg een Volkshogeschoolbijeenkomst met ae Zeeuwse vissers belegd, waarop Uitvoerig (en openhartig!) over de Consequenties van het Drie-eilanden plan en het Deltaplan werd gedis cussieerd. De stukken vlogen er wel •ens all En zo was het eigenlijk het fehele jaar door, wanneer in welke ij eenkomstook dit vraagstuk aan de orde werd gesteld. Noord-Beveland liet in deze maand tweemaal van zich horen door de of- Êciële opening van koelhuizen, n.l. Colijnsplaat op 12 en in Kamper- nd op 20 Januari. Men moet alleen taaar respect hebben voor het door- ïettingsvermogen van de landbou wers op dit eiland, die „zomaar" eventjes een serie van deze koelhui- Zen laten neerzetten. Febr.Raad voor het Landbouwschap Op 11 Februari werd de Geweste lijke Baad Zeeland van het Land bouwschap geïnstalleerd. Een voor de landbouw belangrijke mijlpaal. Veel van het werk der Stichting voor de landbouw is overgenomen, maar toch is de taak (pbo!) van deze Baad uitgebreider. In Zierikzee werd op 2 Februari de zuivelfabriek „De Duif", voorheen in Nieuwerkerk, officieel geopend, en twee dagen later startte de N.V. Mearl International in Tho- len. Deze industrie belooft veel voor de toekomst en biedt mogelijkheden om een deel van het arbeiders overschot op te vangen. In deze maand kwam ook de bus dienst BredaSluiskil voor de Baad van State. Later in het jaar viel de beslissing. Zeeuwsch-Vlaanderen be hield zijn onmisbaar gebleken bus verbinding, ondanks bezwaren van Midden-Zeeland en van de Spoor wegen. Maart: Sub-centrum voor de Kankerbestrijding In de Statenzaal vond op 9 Maart een belangrijke plechtigheid plaats. Toen werd n.l. officieel het sub-cen trum voor de kankerbestrijding, dat land zelf geholpen kunnen worden, in het Gasthuis gevestigd is, geopend. Van geheel andere aard was het- Het grote voordeel daarvan is, dat geen op 22 Maart in Yerseke gebeur- kankerpatiënten nu niet meer naar de: de eerste oesterveiling werd ge- Botterdam of Amsterdam moeten houden. Helaas werd het geen suc- voor een behandeling, maar in Zee- ces door tegenwerking van bepaalde zijde. Op 24 Maart vierde Sint Phi- lipsland zijn boomplantdag.'Het ramp- COngreSSen van dit iaar gebied wordt weer groen! Da nieuwe reinigingsdienst voor Duiveïand start te deze maand: een aantal gemeenten werkt hier samen. In Middelburg be stond het Middelburgs Muziekkorps 140 jaar en dit jubileum werd gevierd met een concert van het verjongde korps. Hoog bezoek aan Zeeland In het afgelopen jaar heeft Zeeland beslist niet te klagen ge had over „hoge" belangstelling. Het is altijd feest, als de Konin gin een streek of een plaats be zoekt en zo was het ook nu: het bezoek aan Oost-Zeeuwsch— Vlaanderen (per helicopter) op 25 Juni j.l. zal niemand, die er getuige van was, vergeten. Voor al niet de boeren in de Braak manpolder, die met de Vorstin mochten spreken, de verpleeg sters en patiënten van het Ter- neuzense Julianaziekenhuis, dat de Koningin die dag opende, en ook niet de plattelandsvrouwen, met wie Hare Majesteit kennis maakte tijdens haar bezoek aan de grote Z.L.M.-tentoonstelling in Kloosterzande. Nauwelijks een maand later, op 22 Juli, was de Koningin weer in Zeeland, nu in Veere, waar zij o.m. het spel in de grote kerk bijwoonde en geestdriftig werd toegejuicht in het schitterend verlichte stadje. Prinses Beatrix gaat, hoopt ieder, deze goede traditie voortzetten. Zij kwam met haar vader op 5 September naar Vlissingen om de motortorpedobootjager „Limburg" te water te laten. En dan kwamen er ook minis ters op bezoek. Minister Mans- holt sloeg wel het record. Vier maal vertoefde hij in Zeeland. Eerst kwam hij zich op 25 Fe bruari in Yerseke op de hoogte stellen van de visserijproblemen. Op 19 April was hij op Schou- wen-Duiveland om te zien hoe het met de herverkaveling stond. Op 24 Juni sprak hij de verga derde Z.L.M.-ers in Hulst toe en op 27 September hield hij een rede voor de jeugd in het kader van de Europese Jeugdweek in Middelburg. Zijn collega Algera voerde op 10 Februari diep gaande besprekingen met Ged. Staten in Middelburg en bracht later nog een officieus bezoek aan Schouwen-Duiveland. En ten slotte was er dan het bijzonder prettige bezoek van de Pakis taanse ambassadeur, Begum Lia- quat Ali Khan, die op 1 Februari een studietrip door Zeeland maakte om zich van de maat schappelijke verhoudingen op de hoogte te stellen. 1/ et is aan het einde van het jaar 1955 niet zo eenvoudig, wanneer jfcJL men een overzicht van Zeeland wil schrijven, de gebeurtenissen samen te vatten onder één beheersend motto. Het is eigenlijk een onmogelijke opgave, omdat de overzichtschrijver dan de feiten zodanig zou moeten gaan waarderen, dat die feiten geweld wordt aangedaan. Hij zou dan eerst een motto moeten uitvinden en de feiten in een vooraf opgesteld schema moeten wringen. Maar wat zou er dan een scheef Jbeeld ontstaan. Deze weg moet het dus beslist niet op. Moeten er dan misschien bepaalde gebeurtenissen uit de grote stroom omhoog worden fetild en daaraan een uitzonderlijke betekenis worden toegekendDat an evenmin. Want wat de één van het allergrootste belang vindt, dat acht de ander van volmaakt ondergeschikte betekenis. 4 11 at heeft Zeeland dit jaar het meest beziggehoudenWat was {J\Js het gesprek van de dag? Waarvoor liepen de Zeeuwen in over grote meerderheid warm? Wat wekte onmiddellijk hun belang stelling? De problemen, waarvoor onze provincie staat? De woningnood misschien? Och, wie een huis heeft, staat er niet zo vaak bij stilDe verbindingen over de Zeeuwse stromen? Laten we eerlijk zijn: wie zelden of nooit van de provinciale boten gebruik behoeft te maken, die gelooft wel, dat er lange wachttijden zijn....... De herverkaveling wellicht? Ook hier geldt: wie er niet middenin zit en zijn eigen grond ziet omwroeten, die kan zich de moeilijkheden zelfs niet indenken 1/ et Deltaplan? Inderdaad geloven wij, dat daarvoor enorme interesse jJLbestaat! Het is een onderwerp, dat de komende jaren steeds sterker tot de verbeelding van de Zeeuwen zal spreken en waarvan zij weten, dat het heel veel met henzelf te maken heeft. En wil men dan toch een algemene karakterisering van Zeeland gedurende het voorbije jaar, welnu: onze provincie stond op het keerpunt van de tijden. Wij zijn meer dan ooit en intensiever nog dan in de tijden van rampspoed betrokken geworden in het grote leven, dat onze belangstelling vraagt en dat zich niet meer alleen afspeelt buiten de beslotenheid van onze eilandengemeenschap! Economisch niet, maatschappelijk niet, cultureel niet. De industrialisatie vraagt onze aandacht en niet minder de maat schappelijke en de culturele verzorging van onze eigen mensen. Zeeland op een keerpunt der tijden. Wij staan pas aan het begin van een openlegging, een ontsluiting, op velerlei gebied. Anderen bemoeien zich met ons. Wij zijn geen vergeten gebied meer, dat in alle rust en vrede het verleden cultiveert. Ook voor ons geldt, dat de toekomst al is begonnen. Et wordt meer energie van ons gevraagd. En nu moeten wij oppassen, dat wij er bij zijn, als elders over ons en onze toekomst wordt gesproken. In het vertegenwoordigend college van onze provincie, de Prov. Staten, is het duidelijk gezegd: wij moeten er als de kippen bij zijn. Maar ook onze nuchterheid bewaren en niet denken, dat het Deltaplan een toverformule is! £en keerpunt vraagt een positieve instelling. Progressief èn conser vatief. Het oude niet bewaren, omdat het oud is. Maar als de waarden van het verleden goed zijn, dan handhaven. Dat zal wel eens strijd kosten tegen hen, die zweren bij het nieuwe, omdat het nieuw is. En zo leidt een beschouwing van bet oude jaar al tot een schrijven over de toekomst <5s5© <2s53><8s*ü> ®s=5> «as1®» Os*© ®#=E> Oss® <&fiS> <as=& de hellcopterdienst VlissingenBot- deed aan het feest geen afbreuk! terdam gedurende de openingstijd Zeker moet ook worden gememoreerd van de E 55. Deze dienst is een sue- de Zeeuwse Culturele Dag op 9 Juli ces gebleken, maar het is momenteel en de opening van de Tentoon- nog niet bekend, of er ook in 1956 stelling van Beeldende Kunst een dag weer met helicopters op deze lijn ge- daarvoor. Op geheel ander terrein, vlogen zal worden. maar daarom niet minder belangrijk, Op 25 Mei manifesteerden de Zeeuw- lag de goedkeuring door de Kroon se beroepsgoederenvervoerders in van het Streekplan Walcheren. Het Goes en Middelburg. Het was een had wel erg lang geduurd, maar dit machtig gezicht, al deze keurig opge- Streekplan was dan ook een toets- poetste vrachtwagens, trucks enz. te steen en voorbeeld voor andere ge zien rijden. Op diezelfde dag opende bieden. Op 9 Juli kwam Goes in het de Commissaris de Zimito, de mid- officiële bezit van een nieuwe brand- denstandstentoonstelling in Zierikzee. weerkazerne en op 27 Juli werd de 1.^71 I I I- c c beiaard van Sint Maartensdijk in ge- Juni: Zeeland op de too bruik gesteld. Tot tweemaal toe gaf Zeeland AuO. Eerste afgezien van de permanente D< ondernemingsraad Vitrite Fabriek te Middelburg Wijkgebouwen en dorpshuizen Het jaar 1955 was wel het jaar van de nieuwe wijkgebouwen en dorpshuizen. Een reden tot vreug de, omdat eruit blijkt, dat. het verzorgingspeil gestadig omhoog gaat en er voldoende middelen zijn om al deze vrij kostbare pro jecten uit te voeren. Dat voor 't merendeel deze gebouwen juist in de door de watersnood getrof fen gebieden konden worden ge opend, stemt tot nog groter dank baarheid. Het medeleven van het buitenland, dat zich direct na de ramp op ongedachte wijze open baarde, is en wordt gerealiseerd in zeer tastbare zaken. De be faamde Zwitserse „geluksketen" b.v. blijkt stevig te zijn in het Zeeuwse land! Heel wat wijkge bouwen van het Groene Kruis konden officieel worden geopend en verwacht mag. worden, dat er volgend jaar nog meer zullen volgen. Het was wat die openin gen betreft een druk jaar voor onze Commissaris der Koningin en voor zijn vrouw, want vaak viel hem of haar de eer te beurt deze gebouwen officieel in ge bruik te mogen stellen. Om nu maar het rijtje af te gaan (waar bij ook de verenigingsgebouwen en dorpshuizen in de niet-getrof- fen gebieden geteld worden en men het ons niet al te kwalijk moet nemen, als er eens één ver geten wordt): op 1 Februari vond de opening plaats van het dorps huis te Oudelande, op 4 Maart was het gebouwencomplex te Noordgouwe aan de beurt, op 18 Maart het verenigingsgebouw van Serooskerke (W.op 23 Mei een soortgelijk gebouw te Ouwer- kerk, waarna op 16 Juni het rusthuis „Ten Anker" in Tholen zijn deuren officieel opende. Op 29 Juni stond het vernieuwde ge meentehuis annex verenigingsge bouw te Vrouwenpolder op de lijst, op 16 November het wijk- gebouw te Sint- Maartensdijk, na dat op 3 November in Haamstede het bejaardentehuis „Duinoord" was geopend, op 28 November het verenigingsgebouw te 's-Heer Hendrikskinderen, de volgende dag het wijkgebouw van het Groene Kruis te Nieuwerkerk, op 2 December het dorpshuis te Kruiningen en op 9 December het Groene Kruisgebouw te Brui- nisse. Men ziet: het is een res pectabele lijst geworden, waar aan nog moet worden toegevoegd het dorpshuis te Sint Kruis, dat op 3 December werd geopend. Het bleek in 1955 weer, dat men graag naar onze provincie komt om er landelijke congressen te houden. Natuurlijk ook om „zaken te doen", maar zeker om trips te maken. Want Zeeland heeft de vreemdeling heel wat te bieden. Niet voor niets komen er elk jaar steeds meer mensen hier heen om hun vacantie door te brengen. Maar dit terzijde: het begon met de nationale Bondsdag van het C.J.M.V., die op Hemel vaartsdag in Middelburg werd gehouden. Weer en wind zaten wel niet mee, maar het was een mooie dag. Op 1 en 2 Juni sloeg de Chr. Aannemersbond in de Zeeuwse hoofdstad tijdelijk zijn tenten op. Diezelfde maand, op 9, 10 en II Juni, congresseerde de A.N.V.V. in Vlissingen. De laatste dag van Augustus kwam een ge zelschap componisten uit binnen- en buitenland, leden van de Stichting Gaudamus, een kijkje op Walcheren nemen. September was verreweg de drukste congres- maand. Eerst was er een „inva sie" van de Nederlandse advoca ten, die op 16,17 en 18 September hun zaken bespraken in Middel burg. Op 21, 22 en 23 September deden de Nederlandse notarissen dat in Vlissingen. De rij werd ge sloten door het Verbond voor Veilig Verkeer, dat weer in de Zeeuwse hoofdstad op 28 en 29 September congresseerde, een nieuwe veilig verkeersactie start te en de eerste dag in waarderen de woorden werd toegesproken door minister Algera. April: Miniatuur Walcheren weer open G) m maar met de laatste datum te beginnen: op Koninginnedag werd Miniatuur Walcheren geopend met het oplaten van vele honderden balonnen. Beeds voor het tweede jaar trok het tienduizenden bezoekers en het opmerkelijke was, dat in dit tweede seizoen de belangstelling der vreemdelingen aanmerkelijk groter was dan die der Zeeuwen. Al kon de tweehonderdduizend niet worden ge haald, vèr beneden dit aantal bleef het niet. Miniatuur Walcheren bleek een grote trekpleister te zijn voor de vreemdelingen, maar gelukkig zijn er daarvan nog meer in Zeeland. Het aantal vreemdelingen nam enorm toe, Een andere gebeurtenis in deze maand was de boomplantdag te Anna Jaeoba- polder, een verblijdend teken van herstel! MeiTien jaar Bevrijding Zeeland heeft zich op de 5e Mei zeker niet onbetuigd gelaten. Tot in alle hoeken der provincie weey» klonk het feestgedruis vanwege Aè tienjarige bevrijding, nadat de burge meesters en oranjeverenigingsbestuur ders al geruime tijd van tevoren in Middelburg instructies hadden ont vangen. In deze maand startte ook stand acte de présence op de E 55 in Botterdam. Op 18 Juni was daar n.l. de geslaagde Zeeuwse Dag en een week later namen Zeeuwse B.B.- .is in Zeeland de eerste onder- ploegen deel aan demonstraties al- nemingsraad. Deze werd op 26 Aug. daar. Van 22 tot en met 25 Juni officieel geïnstalleerd. Een mijlpaal werden in Kloosterzande de Z.L.M.- van betekenis in de ontwikkeling van dagen gehouden, die zeer veel be- het bedrijf! Van buitengewoon belang langstellenden trokken. Een mijlpaal was ook hetgeen op de laatste dag in de hefbouwgeschiedenis der van deze maand op Noord-Beveland Zeeuwse hoofdstad werd op 11 Juni geschiedde, n.l. de officiële ingebruik- geplaatst, toen de voltooiing van de stelling van de waterleiding. Lange restauratie van de Lange Jan wérd jaren hebbén de Noordbevelanders „gevierd". Enige maanden later volg- moeten wachten, maar vanaf deze de de oplevering van het carillon, dag konden zij hun kranen open- Om nog even hier te blijven: op 13 daaien en water krijgen zoveel zij Juni vierde da Kon. Vereniging „Uit wensten! In Cadzand werd op 11 op de visserijproblemen, die er al zijn het Volk Voor het Volk" haar 90- Augustus de nieuwe zeesluis over- en die straks nog een grotere rol gaan jarig bestaan. De Vlissingse Zomer- gedragen en deze maand kwam ook spelen. Zij kwamen op 8 September show startte op 18 Juni en werd een de herindijking van de Caiandpolder en lieten zich uitvoerig voorlichten, succes. Vele attracties werden inwo- in het Noord-Sloe tot een goed einde. In Zierikzee werd op 17 September ner en vreemdeling dit seizoen in de In de jaarvergadering van „Vrede- de jaarvergadering van de Zeeuwse Scheldestad geboden. rust" werden nieuwe bouwplannen Polder- en Waterschapsbond gehou- bekend gemaakt. Vlissingen, dat deze den en daar werden o.m. harde noten maand vier eeuwen Markiezaat her- gekraakt over een voorstel der Com- dacht, huldigde het 65-jarige „Ons missie Oud, waarbij de gemeenten Genoegen". zich zouden gaan bemoeien met za- c- i hen, die niet op haar terrein liggen, zaatfeesten, die het toch al zo be- Sept.: VISSerilbeZOek In Goes was er het Fruitcorso, dat kende stadje nog meer m de publici- r klonk als een klok en een goede greep teit plaatsten. Er ontstond daar wel J—J et was een uitstekende gedachte bleek te zijn. Het begin van een tra- lanio-p dispviR<n« nupr Ho vranc? r»f het om een groen Kamerleden uit ,44+;,-. r\,3-. oo« j JuliFeest in Veere Veere vierde deze maand begin nend op 15 Juli zijn Markie- enige discussie over de vraag, of het Markiezaat nog bestaat, maar VI. rrci. wegm van CCil XX ct~ om een groep Kamerleden uit ditie? Qp de 28e kwam de Commis- dit te nodigen naar Zeeland met het oog satds <jer Koningin van Friesland naar Ellemeet om het voorbeeldbedrijf al daar geschenk van de Friezen over te dragen. De maand werd be sloten met een wederopbouwdag in Stavenisse. Oct.: Peulvruchten centrum open T_T et Peulvruchtencentrum voor 1 1 Zuidwest Nederland ging op 21 October officieel open en daarmee is een initiatief van de landbouwers in coöperatief verband op geslaagde wijze verwezenlijkt. Nog een ander initiatief werd met succes bekroond, toen op 4 October de eerste helicop ter bij Axel de lucht inging op weg naar Botterdam. Het is een proef en tevens een bewijs, dat de Zeeuwsch- vlamingen graag zelf wat over heb ben voor een snelle en goede verbin ding met overig Nederland. In Sta venisse viel op 6 October het besluit, dat de haven zal worden afgedamd. Jammer, maar uit veiligheidsoogpunt noodzakelijk. De provinciale herden- IBfefef h S ',s- - mëwM p Wê/vë begin September kwam Prinses Beatrix met haar vader naar Vlissingen de torpeaobootjager „Limburg" van de werf der N.V. Kon. Maatschappij Schelde" te water te laten. Groot was het enthousiasme van arbeiders en bevolking Koningin Juliana bracht eind Juni een bezoek aan Zeeuwsch-Vlaan- - deren. In Terneuzen opende zij het naar haar genoemde ziekenhuis. Gusta Boland mocht haar een fraaie pop in verpleegsterscostuum overhandigen.. king van het vijftigjarig bestaan der Kinderwetten vond plaats op 8 Oc tober in Middelburg. De Hervormde Jeugdraad van Goes kwam op 22 October in het bezit van een fraai jeugdhonk. Vier dagen later schakel de Yerseke zijn gasbedrijf om op gas uit Z.-Vlaanderen. Nov.: Deltawet verschenen Op 17 November werd bij de Tweede Kamer het lang verbeide ontwerp Deltawet ingediend. Op deze plaats behoeven wij er niet veel van te zeggen, maar het mag in een Zeeuws overzicht beslist niet ontbre ken. Eén der politieke partijen orga niseerde ruim een week later een Deltacongres in Goes en het ziet er naar uit, dat in de komende tijd dit soort congressen nog wel eens meer onze aandacht zal vragen. Op de 7e werden er zowel in Middelburg als in Vlissingen herdenkingsbijeenkom sten gehouden vanwege het tienjarig bestaan der Ver. Naties. De Federatie Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverle ning belegde de 17e een geslaagde provinciale dag in Middelburg. De Zeeuwse vrouwen hebben dit jaar heel wat bijeengebracht voor dè vluchtelingen. Het bejaardentehuis „Duinoord" te Haamstede werd op 3 November geopend. Een uitkomst voor Schouwen-Duiveland Dec.: Visserij laboratorium Een zeer belangrijke gebeurtenis in de Decembermaand was de opening van het laboratorium te Wemeldinge, waar o.m. wordt onder zocht, of het mogelijk is oesterbroed kunstmatig te kweken. Het is geen studie van enkele maanden, maar van een flink aantal jaren en het resultaat zal beslissend zijn voor het antwoord op de vraag, of de oester teelt kan worden behouden. In span ning zullen met name de oester kwekers deze zaak volgen. Twee da gen lang hebben de Prov. Staten vergaderd. De begroting werd vast gesteld en ook hechtten de Staten hun goedkeuring aan het voorstel om vijftien millioen gulden te lenen voor de bouw van twee grote schepen voor de Wester-Schelde. Scholen en kerken Heel wat onderwijsinrichtingen zijn in 1955 gereed gekomen. Ook enkele kerken konden worden geopend. Zowel in als buiten de getroffen gebieden. Op 21 Febru ari ging de lagere tuinbouwschool te Kapelle officieel open, op 10 Maart de christelijke kleuter school te Scharendijke, op 15 April die in Kortgene, de volgen de dag de kleuterschool van Ouwerkerk (welke werd geopend door de Canadese ambassadeur), op 1 Juli de Technische School te Terneuzen, die heropend werd, op 28 Juli de christelijk nationa le school te Scharendijke, op 18 Augustus de algemene kleuter school te Tholen, op 4 October de kleuterschool in Sint Maartens dijk en precies een maand later de school voor buitengewoon la ger onderwijs te Terneuzen. Ook hier geldt, dat ons lijstje niet he lemaal volledig is! Dan de kerken. Werd op 6 Mei de eerste steen gelegd voor de Gereformeerde kerk van Krui ningen, reeds op 13 December kon het gebouw plechtig in gebruik worden genomen. Vier dagen daarvoor werd de eerste steen gelegd voor de Hervormde kerk van Scharendijke. Een modern, fraai kerkgebouw verrees in Vlissingen: de Johanneskerk, die op 9 November tijdens een bij zondere dienst in gebruik werd genomen. Tenslotte (al valt dit enigszins buiten het bestek van deze opsomming) verscheen er een uitvoerig Hervormd kerkelijk rapport over Schouwen-Duive land.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 24