BETONVLOER VIEL 34 M.; 8 DODEN, 3 GEWONDEN pi Omroepverenigingen gaan nu zelfstandig TV uitzenden Niet gezocht naar over boord geslagen scheepsjongen Ondersteuning van bekisting in toren bezweek Fokker F* 7-A vloog museum tegemoet PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Oudejaarsnummer 24 pagina's ROUW IN VELE GEZINNEN C.N.V. vraagt voor werknemers een uit- kering-ineens Er stond een man te weinig op wacht Uitstel van eerste oefe ning aan bouwvak arbeiders (}[A>CL& Noodweer in Europa 'MÊÈÊSÊÊÈÈÈÊÈIm Vermiste coaster is terecht Eerste Hunter voor Kon. Luchtmacht „TV-besluii 1956" vastgesteld I Experimentele periode voorbij Kerken krijgen 5 pCt. van de zendtijd voor uitzending van diensten Matrassen fabriek te Delft uit gebrand Inbrekers in Den Haag gearresteerd Geen reclame toegestaan Iimmmiifii 4 <&së> <&7S> <SifS> <3p*6> (Tit gave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Giro 274289. Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 (b.g.g. voo redactie 2435, voor advent, enz. 2970), Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. 68. Telef. 326; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Bijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD lie JAARGANG No, 3283 Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et per woord. Waarnemend-hoofilTedacteur Prof. Dr J. J. de Jong K. C. van Spronsen, Goes; A. H S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. ZATERDAG 31 DEC. 1955 Directeur: JACQ DE SMIT HEERLEN, 30 December Acht arbeiders werden gedood en drie levensgevaarlijk gewond toen vanmiddag omstreeks half twee een beton- vloer van een in aanbouw zijnde granuleertoren van 34 meter hoogte neerstortte. Het ongeluk gebeurde op het terrein van het stikstof- bindingsbedrijf der staatsmijnen te Geleen. Van de acht overleden arbeiders, kwamen er zeven onmiddellijk om het leven en één overleed in het ziekenhuis te Sittard. De granuleertoren wordt gebouwd door de Bredase Beton- en Aannemings maatschappij H. Vriends. Alle slacht offers waren in dienst van deze maatschappij. De vloer, die op 34 meter hoogte in de toren zou worden aangebracht was de enige vloer in de gehele toren, die als opslagplaats moet dienen. Tijdens het gieten van deze betonvloer bezweek plotseling met luid gekraak de ondersteuning van de bekisting. De elf ongelukkigen die op deze gro te hoogte aan het werk waren, kre gen geen kans zich te redden. Alles stortte omlaag, bekisting, beton en arbeiders. Onmiddellijk nadat de melding van dit ongeluk was binnengekomen is de vaste reddingsploeg van het stikstof- bindingsbedrijf in actie gekomen. De slachtoffers lagen tussen de brok stukken en de puinresten en velen van hen waren geheel bedolven. Omstreeks half vier pas had men het laatste slachtoffer van onder het puin gehaald. De gewonden werden eerst naar de verbandkamer van het bedrijf ge bracht en vandaar werden zij met ziekenauto's naar het ziekènhuis in Sittard vervoerd. Op het terrein werd voorts medische en geeste lijke bijstand verleend. De oorzaak van dit vreselijke ongeval is nog niet bekend. De officier van Justitie en het Parket uit Maastricht (Van onze §-redacteur) UTRECHT, 30 Dec. Het Chr. Na tionaal Vakverbond heeft het bestuur van de Stichting van de Arbeid voor gesteld, mede te werken aan het ver lenen van een uitkering ineens aan de arbeiders. In vele bedrijfstakken heb ben de werknemers, in het afgelopen jaar het hun toekomend loon niet ont vangen, zo constateert het CNV. 1955 was een jaar van toegenomen welvaart doch aan de Rijksbemiddelaars werd nog niet de aanwijzing gegeven, dat af wijking van de loonrichtlijnen bij ver nieuwing van collevtieve contracten mogelijk moet zijn. De omvang van de voorgestelde uit kering-ineens zal afhankelijk kunnen zijn van de resultaten in elke bedrijfs tak .Het maximum van deze uitkering zou vastgesteld moeten worden na de verschijning van het S.E.R.-rapport over de „ruimte". De omstandigheid, dat, gezien de bedrijfsresultaten in be paalde ondernemingen, niet alle werk nemers deze uitkering-ineens zullen ont vangen, mag naar het CNV oordeelt', geen aanleiding zijn om hen, die hier van v/el kunnen profiteren, deze uit kering te onthouden. Het CNV heeft de Stichting v. d. Arbeid verzocht het overleg over deze gedachte van een uitkering-ineens thans te openen. hebben zich naar het terrein van het ongeval begeven. Gedood werden: G. Mohren uit Schalbruch, 37 jaar, gehuwd. G. Janssens uit Breda, 52 j., gehuwd. J. H. Speetjes uit Hulsberg, 40 jaar, gehuwd. J. Frijters uit Geleen, 55 j., gehuwd (overleed in ziekenhuis). N. J. Bouman uit Sittard, 40 jaar, gehuwd. Th. J. Arts uit Maastricht, 35 jaar, gehuwd. H. Penders uit Geulle, 43 j., gehuwd. P. M. Slangen uit Sittard, 28 jaar, gehuwd. Gewond werden de 23-jarige onge huwde M. Maas uit Kerkdriel, de 30- jarige gehuwde A. A. Blommaerts uit Susteren en de 31-jarige gehuwde H. de la Couture uit Spaubeek. Schipper voor Raad voor de Scheepvaart AMSTERDAM, 30 Dec. Vorig jaar in November Is op zee de zestien-jarige scheepsjongen Nicolaas van der Plas, varend op de Kw 5 „Fierman Eduard" over boord geslagen en verdronken. De schipper C. V., die voordien de wacht van de jongen had overgenomen, be merkte pas in IJmuiden dat de knaap verdwenen was. Naar zijn mening moet de jongen overboord zijn gesla gen toen deze van de brug naar het achterlogies ging om brood voor zijn makkers te halen. De schipper is toen niet omgekeerd om te trachten tie jon gen nog te vinden, maar beeft, nadat hij diverse instanties in IJmuiden had gewaarschuwd, zijn vis naar de afslag gebracht. Vandaag behandelde de raad voor de scheepvaart de overtreding van de schepenwet die de schipper had begaan. Hij had n.l. maar één man op de brug gehad voor de wacht en er hadden er twee moeten zijn. In het laatste geval zou de vermissing sneller bemerkt zijn, aldus de Inspecteur voor de Scheep vaart, de heer J. Metz, die opmerkte met verbittering de stukken in deze zaak te hebben gelezen. De schipper beweerde nu, dat er wel een tweede man op de brug was ge weest doch hij kon zich niet meer her inneren wie het was. Een der leden van de raad ondervroeg de schipper op dit punt nadrukkelijk. De bemanning bestond uit zestien koppen. De schip- 's-GRAVENHAGE, 30 Dec. Zij die in 1956 zullen moeten worden ingelijfd, kunnen uitstel van eerste oefening krijgen tot het najaar van 1956, in dien zij als vakbekwame krachten werkzaam zijn in de nieuwbouw van woningen. Het uitstel moet ter ge meentesecretarie (afdeling militaire zaken) worden aangevraagd nadat de oproeping ter inlijving is ontvangen. Daarbij zullen uiteraard enige verkla ringen moeten worden overgelegd. per moest zich zeker kunnen herinne ren, wie wacht had gehad. De heer Metz zei ondermeer: „Uw conclusie om eerst naar de haven te gaan om de vis te lossen druist tegen de goede zeemanstraditie in". En hij vervolgde: „Ik kan niet begrijpen, dat de schipper niet omgekeerd is en neem hem dit buitengewoon kwalijk". Ook dat de reddingboot van IJmuiden niet is uitgevaren kan ik niet begrijpen. Men is direct na aankomst van de Kw 5 gewaarschuwd. Gisteren was ik nog in IJmuiden en het vissersmonu ment aldaar staat met het gezicht naar de zee en niet naar het land De heer Metz stelde tenslotte de raad voor het diploma van schipper V. in te houden voor de tijd van vier maan den. HAMBURG, 31 Dec. (Reuter). Aan de Duitse Noordzeekust zijn Vrij dagavond waarschuwingen voor storm gegeven. De kust leed ernstige schade, terwijl een drijvende kraan bij het ei landje Helgoland door hoge zeegang is gekapseisd. Op de 1495 m hoge Feldberg in Z. Duitsland werden windsnelheden ge meten van 170 kilometer per uur, op de hoogste Westduitse berg, de Zug- spitze (2964 meter), van 180 kilometer. Het Zwitserse stadje Bulle heeft Vrijdag ernstig te lijden gehad van een zware storm. Een groot aantal bomen werd ontworteld, waardoor straten en wegen werden versperd en dè eleetri- sche stroom werd afgesneden. Een deel van het dak van het station werd af gerukt en vernielde de electrische lei ding van de spoorlijnen. Er is geen melding gemaakt van slachtoffers. SCHIPHOL, 30 December Het museumstuk is geland. De Fokker F7-A, die een dertig jaar geleden nog de wijdse naam „Kist" droeg, heeft vandaag voor het laatst door de wolken gezweefd en is met veel muziek op Schiphol ingehaald. Op de foto het „vergrijsde" toestel, rechts naast de reusach tige staart van de nieuwe super connie „Pegasus". Helemaal rechts Fokkers laatste creatie, de F 27 „Friendship". De vele daarvoor naar de luchthaven gekomen autoriteiten haalden verlicht adem toen het nietige toestel onbe schadigd het bescheiden plaatsje op het grote platform had bereikt naast de nieuwste Fokker-machine, de F 27, en temidden van de reusachtige Constel lations en Superconstellations, die als dagelijks dat platform vulden. Het oude toestel, dat in Denemarken is opgespoord en vanmiddag, begeleid door de F27 (Friendship) naar zijn de finitieve rustplaats is overgebracht door in de oude leren jassen gestoken vliegers A. van Ulsen en L. A. Brug man en de boordwerktuigkundige G. E. P. Alsem, zal een plaats krijgen in het op Schiphol in te richten luchtvaart- ROTTERDAM, 30 December Het Nederlandse kustvaartuig „Ruby", dat, zoals gisteren werd gemeld, werd ver mist, is terecht. Een vliegtuig heeft het 211 brt metende vaartuig voor de mond van de Humber ontdekt. Alles was wel aan boord. museum tussen de oude Fokker „Spin", een Mitchell bommenwerper, een Spit fire en al de andere curiosa op lucht vaartgebied, zoals het oudste type vliegtuigbom (uit de eerste wereld oorlog). AMSTERDAM, 30 December De eerste Hawker „Hunter" straaljager van de door Fokker, in samenwerking met „Aviolanda" te leveren serie voor de koninklijke luchtmacht is gisteren aan de luchtmacht overgedragen. De „Hunter" is een één-persoons jacht vliegtuig met pijlvleugels en één straalmotor en kan sneller dan het ge luid vliegen in duikvlucht. De firma Friedrich Krupp te Essen heeft bij een scheepswerf te Bremen een vrachtschip van 16.000 ton besteld. Aangenomen wordt, dat het concern voornemens is weer een eigen vloot van vrachtschepen op te bouwen. Voor de oorlog bezat Krupp verscheidene ertsschepen. In een van de straten van het dichtbevolkte Amerikaanse stadje Levittown in de staat New York, sloeg een dezer dagen, na te zijn ontploft in de lucht, een Sabre-straaljager van de Amerikaanse luchtmacht te pletter. De piloot wist zich echter met zijn schietstoel te redden en aangezien er niemand in de geparkeerde auto zat, waar de machine bovenop viel, (nog juist zichtbaar op de voorgrond van de brandende massa op de foto) liep, toen de brandweer de enorme vlammen begon te doven, alles met een grote sisser en zonder persoon lijke ongelukken af. DELFT, 30 Dec. Hedenavond te omstreeks acht uur is een felle brand uitgebroken in de oude binnenstad an Delft. Het vuur woedde hevig in de ge heel door woonhuizen omringde ma- trassenfabriek van de firma wed. J. Breetvelt in de Choorstraat. Toen da brandweer arriveerde sloegen de vlam men hoog boven het dak uit. Om streeks negen uur had de brandweer het vuur onder de knie. De fabriek is grotendeels uitgebrand: omtrent de omvang der schade is nog niet veel met zekerheid te zeggen. DEN HAAG, 30 Dec. De Haagse politie heeft een 42-jarige Weense vrouw en een 35-jarige Haagse tand- technicus gearresteerd, die samen irt een perceel aan de Zijdelaan en een aan de Benoordenhoutseweg voor on geveer f 35.000.aan waarde hebben gestolen. De buit, bestaande uit bont jassen, tafelzilver en juwelen, was ge deeltelijk door de vrouw al naar Oos tenrijk verzonden. Beiden waren van plan' ook naar dit land uit te wijken. Ingezonden Mededeling (Adv Zendtijd DEN HAAG, 30 Dec. Het nieuwe televisiebesluit is vastgesteld. Vlak voor de jaarwisseling is het K.B. afgekomen van het zgn. „TV-beluit 1956", dat m.i.v. 1 Jan. a.s. het Nederlandse TVbestel zal regelen. Had tijdens de huidige (experimentele) toestand alleen de Ned. Televisie Stichting een machtiging tot uitzenden, voortaan zullen ook de NCRV, AVRO, KRO, VARA en VPRO gemachtigd zijn zelfstandig TVuitzendingen te verzorgen. Ook de kerken, die daarom verzoeken, kunnen een zendmachtiging krijgen voor de uitzending van kerkdiensten, evenals het IKOR. Wat de reclame in de TV betreft een veelomstreden punt! hiertoe zal geen toestemming worden verleend, tenzij de Kamer daar straks anders over beslist. Belichaamt de Ned. Tel. Stichting, die door de omroepverenigingen opgericht is, de samenwerking van deze organisa ties op TV-gebied. Zij beheert de TV- inrichtingen (studio's, reportag'ewagens, enz.) en stelt het gemeenschappelijk per soneel aan. Zij vertegenwoordigt ook de Nederlandse televisie, waar deze als ge heel optreedt, in binnen- en buitenland. Het bestuur van de NTS zal volgens het nieuwe besluit uit ten hoogste dertien leden bestaan, waarvan max. tien ieden worden benoemd door de omroeporgani- ste drie leden aan te wijzen, opdat ook salies. Aan de minister van O., K. en W. is voorbehouden ook enige ten hoog- op cultureel gebied vooraanstaande per sonen uit andere dan omroepkringen zul len kunnen meespreken over het gebruik van een zo belangrijk medium als de TV, De zendtijd wordt door de minister verdeeld onder de NCRV, AVRO, KRO, VARA en VPRO, minstens een kwart (en hoogstens de helft) van de zendtijd komt echter ter beschikking van de NTS, voor de uitzending van haar programma. Het grootste deel van de zendtijd zal, naar het zich laat aanzien,'ook onder de werking van het nieuwe besluit door de omroep vereniging onder eigen vlag voor de ca mera gebracht worden. Het programma van de NTS zal bestaan uit de buitenlandse programma's, waar van het relay In Nederland door de NTS wordt verzorgd. Verder uit de program ma's, die de NTS uitzendt krachtens een overeenkomst tussen haar en één of meer omroeporganisaties (het nieuwsjournaal bijv.). Aan de kerken kan in totaal 5 van de zendtijd worden toegewezen. Zjj kun nen de verzorging van hun uitzendingen opdragen aan omroepverenigingen of aan daartoe in het leven geroepen organisa ties (als bijv. het IKOR). Het TV-besIuit, bevat verder een aan tal bepalingen op financieel-administra- tlef gebied, waarbfj ook de vaststelling van vergoedingen aan de kerken is ge regeld voor de door ben te verzorgen uit zendingen. Aan de minister van O., K. en W. wordt de bevoegdheid toegekend, om bestuurs besluiten van de NTS te vernietigen, in dien zijn strijd zijn met de wet, het sta tuut van het NTS of het algemeen be lang. Reclame en films Ten slotte zijn er bepalingen van alge mene aard, waarvan de belangrijkste be trekking hebben op de reclame in de te levisie-programma's (die niet toelaatbaar is, tenzij de minister daartoe toestemming heeft verleend). En op de uitzending van films (uitsluitend films, die voor alle leeftijden geschikt zijn, met de mogelijk heid van deze regel af te wijken met toe stemming van de minister). Het voorschrift op de uitzending van films moet gezien worden als een voor lopige bepaling: deze kwestie is nog in studie. Toestemming tot bet inlassen van recla me-programma's zal de minister slechts geven, indien na overleg met de Staten- Generaal besloten wordt tot de invoering van commerciële TV. ON8EPÉRKTE GAPANTII OP DE VERING. HAZETFABRIEKEN TE ZEVENBERGEN Wij delen onze lezers mede, dat het Zeeuwsch Dagblad met ingang van Maandag 2 Jan. d a.s. in de nieuwe spelling zal verschijnen. Al onze medewer- kers verzoeken wij hun berich- A v ten en artikelen nu in het ver- volg in deze spelling te schrij- ven. Dit geldt ook voor de v ff inhoud der advertenties. w DE BILT ZEGT: Plaatselijk buien DE BILT, 31 Dec. Weersverwach ting geldig tot hedenavond: Wisselende bewolking met plaatse lijk enkele buien. Matige tot krach tige en langs de kust later mogelijk harde wind tussen Noordwest en West. Weinig verandering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1