OPERATIES OP MALAKKA TEGEN COMMUNISTEN WORDEN HERVAT r Air France breidt luchtvloot uit met straalvliegtuigen OOK EUROPA KRIJGT AMERIKAANSE GELEIDE PROJECTIELEN Amnestieaanbod werd reeds ingetrokken Kansen voor Mendes-France zouden stijgen Laatste nieuws Schietpartij in woon wagenkamp vier jaar geëist Nederlanders in Parijs overvallen Openingsgebed bij Verenigde Naties voorgesteld De strenge arm van de wet greep velen PtKiiilÜ llii IS isIf PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Melk wordi niet duurder J Vredesonderhandelingen mislukten NecL kustvaarder vermist Ruitentikkers sloegen hun slag De communisten verliezen steun „Nike"2600 km/uur, zoekt zelf de vijand op Tien viermotorige Boeings in Amerika besteld Geen vrije dag voor Maandaghouders 1 Ney in Saariands kabinet Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Giro 274289. Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. DO, TeL 2438 (b.g.g. voo- redactie 2435, voor advent, enz. 297Ö), Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. 6a Telef. 326; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD lie JAARGANG No. 3282 Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct per woord. Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong VRIJDAG 30 DEO. 1955 Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeier, Kruiningen; A. 1. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaiand; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huiissen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen: J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. V._ Zie pagina 3 BALING, 29 December (Reuter A.F.P.) Op Malakka wacht een bloedige strijd tussen communisten en de regeringsstrijdkrachten. Vandaag sindigde een bespreking tussen de premiers van Malakka en Singapore en de vertegenwoordigers der communisten op Malakka, waarin de premiers een vredesregeling trachten te bewerkstelligen. De besprekingen, die bij de grens van Thailand werden gehouden, misluk ten volkomen. De communisten wezen elk aanbod af. Hun houding toonde duidelijk, zo zei David Marshall, de premier van Singapore, dat zij om het welzijn van het volk niets geven, maar uitsluitend dè rode belangen zien. De secretaris-generaal der commu nistische partij, Tsjing Peng, verklaar de nadrukkelijk, dat de communisten zich nooit zouden overgeven. Hij zei, dat onderzoek naar de trouw van de communisten jegens het bestuur van Malakka zoals door de premiers ge- eist voor de communisten overgave betekende. „Wij zullen ons nooit over geven en wij zullen onze strijd tot het einde voortzetten", aldus Tsjin Peng. De premier van Malakka, Tengkoe Abdoel Rahman, verklaarde dat de AMSTERDAM, 29 Dec. „Dit is geen kinderspeelgoed" zei de president vanochtend, hoofdschuddend kijkend naar twee grote revolvers op de groe ne tafel van de Amsterdamse Recht bank. De vrouwelijke rechter wendde vol afgrijnzen het hoofd af. Met een dezer vuurwapens heeft de 35-jarige scharenslijper Piet S. in het woonwa genkamp in de Egelshoek te Hilver sum op 26 Mei j.I. vier schoten gelost op de koopman G. Terpstra. Later heeft hij nog eens gevuurd op een ter hulp gesnelde mede-hewoner, de koop man L. van Boxtel. Wegens poging tot moord en wegens poging tot doodslag eiste de officier van justitie, mr G. R. Nube tegen de scharenslijper vier jaar gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis alsmede voorwaardelijke terbeschik kingstelling van de regering, zoals was geadviseerd in het psychiatrisch rap port. „U hebt als een wilde man staan vu ren" merkte de president, mr J. Co- ninck Liefsting, op tegen verdachte, toen deze het tenlaste gelegde had toe gegeven. Tegen het vallen van de avond had S., die zei zich bedreigd te hebben ge voeld door de koopman Terpstra, een revolver getrokken en door de half ge sloten deuren van Terpstra's woonwa gen gevuurd, evenwel zonder iemand te raken. De vrouw van de koopman trok een der kinderen naar binnen en wierp de deuren dicht, waardoor nog drie schoten, in het wilde weg gelost, het doel misten. Op het hulpgeroep van de vrouw snelde de koopman Van Boxtel ter hulp en ook op hem trachtte de scha renslijper te schieten. Gelukkig ketste het wapen, waarna S. de vlucht nam, de revolver verborg hij in het bos. La ter heeft hij zich op aanraden van zijn broer bij de politie gemeld. DEN HAAG, 30 December A.N.P. Reuter Het Nederlandse motor kustvaartuig „Ruby", 211 brt., Dins dag uit Tees vertrokken met bestem ming Blyth, met aan boord een beman ning van zes personen, onder wien de vrouw van de eigenaar kapitein M. de Vries, wordt vermist. Vandaag zul len vliegtuigen van de R.A.F. gaan zoeken naar het scheepje dat geen ra dio aan boord heeft en reeds dezelfde dag op de plaats van bestemming had moeten arriveren. Men vermoedt, dat het scheepje door noodweer is getrof fen. AMSTERDAM, 29 December Van ochtend in alle vroegte hebben „rui tentikkers" in een étalage van een ju welier aan de Ceintuurbaan te Am sterdam hun slag geslagen. Nadat zij eerst een traliehek voor de ruiten met een hamer hadden vernield, sloegen zij een gat in de ruit en deden een greep in de kostbaarheden. Een taxichauf feur hoorde een alarmsignaal klinken en zag twee mannen zich ijlings uit de voeten maken. Hij waarschuwde een agent, die de mannen later aan hield. Een van hen had een tas bij zich met daarin voor 3.000,— aan horloges, dezelfde die uit de étalage waren ver dwenen. Ook de moker lag in de tas. De twee, een 23-jarige havenarbeider en een 37-jarige koopman, werden in gesloten. communisten zich moesten overgeven en deelde mede, dat anders het am nestie-aanbod reeds Vrijdag zou wor den ingetrokken. De premiers hadden de communis ten voor de keuze gesteld zich over te geven en gebruik te maken van de in September j.I. aangeboden amnes tie of repatriëring naar communistisch China te aanvaarden. Na overgave zouden zij zich echter aan een onder zoek naar hun trouw moeten onder werpen. AANBOD AFGEWEZEN. Tsjin Peng bood echter aan, dat de communisten de strijd zouden beëin digen, wanneer de federale regering de volledige controle over dé binnen landse veiligheid en de strijdkrachten zou hebben overgenomen van Enge land. Hij legde er echter de nadruk op, dat dit geen overgave op grond van de amnestie inhield. Een politiefunctionaris verklaarde, dat de operaties tegen de communis ten onmiddellijk na intrekking van de amnestie weer op grote schaal zullen beginnen. De regeringsvertegenwoordigers hadden het voorstel der communisten, dat hun partij zou worden erkend, van de hand gewezen. Tengkoe Abdoel Rahman zal over twee dagen met de Britse regering besprekingen voeren over de staat kundige toekomst van Malakka, met het doel een datum vast te stellen voor volledig binnenlands zelfbestuur van de federatie. Volgens de premier waren de besprekingen afgebroken, aangezien Tsjin Peng te kennen had gegeven, dat hij de andere communistische leiders eerst moest spreken alvorens de onderhandelingen te kunnen voortzetten. Twee uur, dat de besprekingen be ëindigd waren, werden de communisti sche afgevaardigden onder politie-es- corte naar een punt in het oerwoud ge bracht op ongeveer 35 km van Baling. Al wat zij meenamen was een voor raad nieuwe tandenborstels, tandpasta, zeep en nieuw ondergoed. PARIJS, 29 December Twee Ne derlandse touristen, afkomstig uit Utrecht, zijn vanmorgen om vier uur op de Place de l'Opera in Parijs door vier jongelieden overvallen, mishan deld en beroofd. (De namen der Neder landers worden door A.F.P. opgege ven als Robert Ladij en Alexandre Skrugt). Mef de verkiezingen in zicht PARIJS, 29 December (Reuter) De stroming in de Franse openbare mening die voor een regering onder leiding van Pierre Mendes-France is, wordt krachtiger en het aantal mensen dat de communisten in de regering vertegenwoordigd wil zien, neemt af. Dit blijkt uit een onderzoek van het Franse onafhankelijke instituut voor opinie-onderzoek, dat vandaag is gepu bliceerd door „l'Express", een blad dat Mendes-France steunt. Bij dit onderzoek sprak 37 procent der ondervraagden zich uit voor een regering onder Mendes-France (tegen 33 procent veertien dagen geleden). De voorstanders van een nieuwe coalitie van centrum en rechts behaalden 24 procent (22 procent) en de voorstan ders van een volksfrontregering met deelneming van communisten 13 pro cent (20 procent).' PROTEST VAN P.M.F. Mendes-France heeft officieel gepro testeerd tegen voorstellen van het mi nisterie van binnenlandse zaken om alle radicalen die gekozen worden, te classificeren onder de naam van de „concentratie van de democratische linkerzijde" van Faure, omdat het dan vrijwel onmogelijk zal zijn de candi- daten die als aanhangers van zijn ra dicale partij gekozen werden te onder scheiden van de gekozen aanhangers van premier Faure. In bijna 20 van de 103 kiesdistricten Drie Franse militairen, die in 1951 in Noord Vietnam door een Chinees- communistische „Raiders"-patrouille werden gevangengenomen, zijn door de Chinese autoriteiten in vrijheid ge steld. Op deze foto, welke bij hun aan komst te Hongkong werd genomen, zien we v.l.n.r. sergeant Bernard Le- viere, luitenant George Eychenie en sergeant Georges Boucher. Zij ver klaarden behoorlijk behandeld te zijn, doch noemden het gevangeniseten „slecht". staan zowel radicalen van Faure als radicalen van Mendes-France candi- daat; in meer dan 30 kiesdistricten wordt de radicale candidaat gesteund door Faures concentratie en in bijna 80 districten door de radicale partij van Mendes-France. Sommige candi- daten hebben kans gezien de steun van zowel Mendes-France als Faure te ver werven. NEW YORK, 29 Dec. De perma nente Amerikaanse vertegenwoordiger bij de V.N., Henry Cabot Lodge, heeft de leden van de V.N. schriftelijk voor gesteld de vergadering van algemene vergaderingen met een gebed te begin nen. Tot dusver zijn de vergaderingen be gonnen met een minuut stilte voor ge bed of overdenking, aldus de Ameri kaan. Hij stelde voor God voortaan met luider stemme aan te roepen, door ieder op de wijze van de Godsdienst waartoe hij behoort. o Wegenverkeerswet toegepast DEN HAAG, 29 Dec. Met de we genverkeerswet 1954 in de vuist heeft de Justitie vele verkeerszondaars in de nek gegrepen, zo blijkt uit het over zicht van het eerste halfjaar 1955, dat thans door het C.B.S. is uitgegeven. De toename van de bestrafte verkeerszon daars bedroeg 11,3 procent. Verreweg het grootste deel van de uitspraken be trof het rijden onder invloed van drank. Hiervan hadden er 1021 be trekking op bestuurders van motorrij tuigen en 3758 op bestuurders van an dere voertuigen. Ook het aantal ver oordelingen wegens doorrijden na on geval, het veroorzaken van dood of let sel door schuld en wegens joyriding vermeerderde. Het aantal vrouwen on der de veroordeelden was gering n.l. procent. De meeste veroordeelde man nen waren ongeveer 4049 jaar oud, meestal door rij den-onder invloed. Joy riding betroffen vooral de jongeren. Voor een bedrag van 25 milliard gulden WASHINGTON, 29 Dec. - Het Amerikaanse leger zal luchtaf- weerbatterijen met geleide projectie len van het type „Nike" snelheid meer dan 2600 km per uur be schikbaar stellen voor Amerikaanse bases in Europa. Echter niet eerder dan nadat aan de defensiebehoeften van het Amerikaanse vasteland vol daan zal zijn. De „Nike" heeft een electroni- sche brein, dat zelf het vijandelijk vliegtuig opzoekt en wel van bijna 50 km afstand. In de loop van de eerste vier maan den van het komende jaar zullen zes batterijen geleide projectielen van type 'Wac Corporal' die een reik wijdte hebben van 80 km en een snelheid groter dan die van het ge luid naar West-Duitsland gezon- den worden. In West-Duitsland zijn reeds ver scheidene bataljons die zijn uitgerust met geleide projectielen van het ty pe 'Honest John', die een reikwijdte hebben van 32 km, en een bataljon met 'Wac Corporals'. Bovendien zijn in West-Duitsland twee eskaders ge legerd met circa 75 bemanningsloze vliegtuigen van het type 'B-61 ma tador' een wapen dat ontwikkeld Is uit de vroegere Duitse V-wapens. BESCHERMING VAN AMERIKA De uitvoering van het program voor bescherming van Amerikaanse ste den en militaire instellingen met „Niké'-batterijen is versneld en maandelijks komen verscheidene in stallaties gereed. Tot op heden zijn 17 Amerikaanse steden voorzien van luchtafweer met „Nike"-batterijen. De steden vormen een keten vanaf Norfolk, Virginië, in Noordelijke richting langs de Atlantische kust, dan langs de noordgrens naar Seat tle, en langs de Stille-Oceaankust naar het Zuiden tot Los Angeles. Het zenden van enige „Nike"-batterijen naar belangrijke punten buiten de Ver. Staten wordt voorbereid. Zo zullen „Nike"-batterijen worden ge ïnstalleerd in Alaska, dat door een straalvliegtuig vanaf Sowj et-bases in Siberië in slechts enkele minuten be reikt kan worden, en op Okinawa, dat tussen Formosa en Japan voor de Chinese kust ligt. Pas als deze plannen uitgevoerd zijn, zal begonnen worden met de be scherming van Amerikaanse bases in Europa met „Nike"-batterijen. DEN HAAG, 29 Dec. Met de be stelling van niet minder dan tien vier motorige Boeing 707 straalvliegtuigen voor passagiersvervoer heeft de Franse luchtvaartmaatschappij „Air France' haar plaats ingenomen in de rij van niet-Amerikaanse maatschappijen, die rechtstreekse diensten exploiteren over de Atlantische Oceaan met vliegtui gen die zo gemiddeld 880 km per uur afleggen. Deze snelle toestellen zullen vliegen op alle Atlantische routes maai' even eens naar het Verre Oosten. Het be drag van deze bestelling, het belang rijkste, dat deze maatschappij ooit heeft geïnvesteerd loopt op tot 25 mil liard gulden. En daarbij blijft het niet. Want nog eens 25 milliard wordt uitgegeven voor twaalf S. E.-Caravelles, een Frans toe stel van de „Societé de construction Aeronautic du Sud Est", tien Lockheed Super Constellations 1649 met smalle vleugels die in dienst zullen worden gesteld in 1957 een soort overgang tussen de huidige Super G. en de Boe ing van straks en tenslotte vier ex tra Super Constellations 1049 G. Met deze aankopen wordt de Franse vloot van straalvliegtuigen opgevoerd tot 16 viermotorige en 24 tweemoto- rige machines. Zoals bekend hebben de KLM en de SAS D.C. 8 straalvliegtui gen besteld. De Zwitserse luchtvaart maatschappij „Swissair" zal naar wordt verwacht, eveneens D.C. 8 vliegtuigen bestellen. Ook de Belgische Sabena gaat drie Boeing 707 straalvliegtuigen in gebruik nemen tegen eind 1959. De foto boven toont een Boeing 707 in de lucht zoals een tekenaav zich dat voorstelt. Het toestel kan 126 passagiers vervoeren. De foto onder is een S. E. Cara- velle op een vlucht boven het Franse land. Bij dit toestel, dat op de Europese lijnen en naar Noord-Afrika zal vliegen valt de revolutionnaire plaatsing van de straalmotoren achter de romp op. De vleugellengte van de Caravelle is 34.30 m, de lengte van de romp 31.10 m, de hoogte 8.69 m. De capaciteit van de benzinereser voirs is 18.000 liter en in totaal heeft de machine bij het opstijgen een gewicht van 41.000 kg en bij het landen door de verbruikte benzine 30.000 kg. Daardoor komt het ook, dat het toestel bij de start een baan van 1850 m no dig heeft en dat bij de landing 1150 m voldoende is. De kruis snelheid op een hoogte van 10 km bedraagt 750 km per uur. Het nieuwe toestel, dat 3500 km zon der tussenlanding kan afleggen, kan 70 passagiers per vlucht ver voeren. DEN HAAG, 29 December De staatssecretaris van Sociale Zaken heeft bij beschikking besloten: Ten aanzien van arbeiders, werk zaam In winkels, voor Maandag 8 Jan. 1956 vrijstelling te verlenen van de be paling, dat géén arbeid mag worden verricht op de op de arbeidslijst of de rooster aangegeven vrije halve dag. Ten aanzien van arbeiders in win kels, die blijkens een door de gemeen teraad verleende ontheffing krachtens artikel 4 der Winkelsluitingswet 1951 in afwijking van de normale sluitings regeling op één of meer van de ove rige Maandagen in Januari 1956 de ge hele dag geopend mogen zijn, eveneens voor deze Maandagen ontheffing te verlenen van het bepaalde, dat geen arbeid mag worden verricht op de op de-arbeidslijst of de rooster aangege ven vrije halve dag, een en ander on der voorwaarde, dat voor elke kalen- derweek, waarin van deze ontheffing gebruik wordt gemaakt, een door het hoofd of de bestuurder der onderne ming of een daarmede belaste persoon, als bedoeld bij artikel 75 der arbeids wet 1919, ondertekend geschrift is op gehangen, waarop met inkt is aange geven welke werktijdregelingen zul len worden gevolgd op de dagen, waarop van de op de arbeidslijst of de rooster vermelde werktijdregelingen zal worden afgeweken, alsmede voor welke personen deze regelingen gel den. Wanneer ingevolge deze onthef fing arbeid wordt verricht op de op de arbeidslijst of de rooster aangegeven vrije halve dag, moet de betrokken werknemer op een andere werkdag in dezelfde week vóór of na 18 uur wor den vrijgegeven. C.D.P. eist: SAARBRUECKEN, 30 December (Reuter) De Saarlandse Christen- Democratische Partij heeft Donderdag avond voorgesteld een Saarlandse re gering te vormen van de drie pro- duitse partijen op voorwaarde, dat haar eigen leider, dr Hubert Ney, in het kabinet wordt opgenomen, maar dat de nationalistische leider van de democra tische partij, dr Heinrich Schneider, geen minister wordt. Ook mag laatst genoemde niet worden gekozen tot voorzitter van het parlement, aldus de Christen-Democratische Partij. Schneider had Woensdag voorge steld, dat niet Ney maar een andere christen-democraat, namelijk de advo caat dr Egon Reinert, eerste minister zou worden. DE BILT ZEGT: Toenemende wind DE BILT, 30 Dec. Verwachting, geldig tot hedenavond: Veel bewolking met regen of regen buien. Wind draaiend naar Westelijke richtingen toenemend tot krachtig of stormachtig. Ongeveer dezelfde tem peraturen als gisteren. VLISSINGEN, 30 Dec. Het Ame rikaanse vrachtschip „Transunion" dat vanavond op het Paalhoofd aan het eind van de Nolledijk te Vlissingen vastliep, om tien minuten voor midder nacht op eigen kracht los wist te ko komen om twintig minuten later op nieuw op de kust te varen voor de zee vaartschool, kon eindelijk om 1.30 uur op de rede voor anker gaan. Eerst om 1.15 uur kwam het schip los van het strand voor de Zeevaart school. De kapitein wilde een manoeu vre achterwaarts maken de vaargeul in, doch door onbegrijpelijke oorzaak schoot het schip weer naar voren en zat opnieuw vast. Weer kwam het los en schoot toen achterwaarts dwars over de eerste vaargeul en een zand bank in de tweede vaargeul. De kapitein heeft thans om een loods ver zocht. (Zie ook pag. 2 kolom 3).

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1