COALITIE VAN PRO- DUITSE PARTIJEN r Regeringsvorming in Saarland Leider der Christen-democra ten voorzitter van de Landdag? iUcdfirtsi in h Wilte Huis Israël en Egypte schenden beide bestandsovereenkomst DEENSE BLIKVLEES-INDUSTRIE KLAAGT OVER NEDERLAND Italiaan zestig jaar dood gewaand "N Comet III brak alle records Moordenaar belde zelf de politie Smaldeel V maakt grote oefenreis Meerderjarigheid des Konings blijft 18 jaar Damhert door auto overreden Geen animo voor schoolhoofd Rukwind greep invalide- wagen; berijder gedood Lloydschepen voeren verbeten strijd PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Onvolledig bevoegd de school in .J HIER Vele arbeiders werkloos Worden hier Oost-Europese varkens als Nederlandse verkocht? Familie werd na aardbeving vermist DIRECTIE-LEDEN VAN TROUWNAMEN AFSCHEID OTtgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Giro 274289. Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 (b.g.g. voo - redactie 2435, voor advent enz. 2970), Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. 68. Telef. 326; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Qosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD lie JAARGANG No. 3281 Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct per woord. Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong DONDERDAG 29 DEcf 1955 Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huiissen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Mol! Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H S. Stemcrding, Souburg; R. Zuidema, Goes. Zie pagina 3 SAARBRUECKEN, 28 December (Reuter) De leiders van de twee voornaamste produitse partijen «n Saarland hebben Woensdag be sloten een coalitie te vormen met de Sociaal-democraten. Dr Hubert Ney, de leider der Saarlandse christen democraten, die met 14 van de 50 zetels de sterkste groep in het nieu we parlement vormen, en dr Hein- rich Schneider van de democratische partij in Saarland (12 zetels) zijn overeengekomen met de Saarlandse sociaal-democraten van Kurt Con rad, die over 7 zetels beschikken, een regeringscoalitie te vormen. Dr Schneider van de democrati sche partij deelde Woensdagavond op een persconferentie mede, dat de besprekingen met de christen-demo craten van dr Ney voortgezet wor den op grond van voorstellen die Woensdagmidlag door hem en Ney besproken zijn. Volgens deze voor stellen zou Ney niet premier worden, doch voorzitter yan de Landdag. In Engeland terug LONDEN, 28 Dec. (Reuter) De Comet-in, het nieuwste Britse proto type passagiersvliegtuig met straalaan drijving, is vanochtend te Londen aan gekomen. Het toestel, dat het traject Montreal-Londen zonder tussenlandin- fen aflegde, brak alle bestaande re- ords voor het oversteken van de At lantische Oceaan met passagiersvlieg tuigen. De 5390 km werd afgelegd in zes uur en achttien minuten. Bij de thans beëindigde proefvlucht om de wereld werd in totaal een afstand van 53.420 km afgelegd. Tot dusver stond het record voor de snelste overtocht van de Atlanti sche Oceaan voor transportvliegtuigen op naam van een Comet-la van de Canadese luchtmacht, die in October 1954 in vijf uur en 26 minuten van Goosy Bay (Labrador) naar Londen Airport vloog. Een Canberra van da Britse luchtmacht had twee jaar te voren echter al de afstand van Gan der naar Aldergrove (Noord-Ierland) in drie uur en 25 minuten afgelegd. De gemiddelde snelheid van de Co- met-III was 881 km per uur. Gezag- voerder was kolonel John Cunning ham, De Comet-III zal niet in serie wor den gebouwd. Het toestel dient slechts voor proefnemingen met het oog op de constructie van de Comet-IV, die de British Overseas Airways Corpo ration in 1959 in dienst hoopt te ne men. Drama ie Enschede ENSCHEDE, 28 Dec. Bij het ver hoor door de Enschedese recherche heeft de 21-jarige fabrieksarbeider J. S., na zijn bekentenis dat hij de avond van de Tweede Kerstdag het 17-jarige meisje H. B. had vermoord, verteld dat hij het meisje in de stad had ontmoet. De moord moet omstreeks negen uur zijn gebeurd. Kort tevoren had S. in gebroken bij een familie K., waar hij enig geld had weggenomen, alsmede een mes, waarmee hij zich eventueel wilde verdedigen, indien hij zou wor den gestoord. Na de moord is S. naar zijn ouderlijke woning gegaan om an dere kleren aan te trekken. Vervol gens heeft hij onder een valse naam de politie opgebeld met de mededeling dat hij, toen hij langs de Sleutelweg- fietste, een vrouw zou hebben horen schreeuwen. De agenten zijn naar de aangegeven plaats gegaan, doch trof fen niets aan. S. heeft vervolgens de fiets van het meisje gehaaid en is daarmee over de grens gereden met de bedoeling de schuld op een ander te werpen. De vol gende morgen is hij met de trein naar Heerlen gegaan, om daar, naar hij aan kennissen had geschreven, oud en nieuw te vieren. Ook bracht hij een bezoek aan de woning van een meisje, dat hij in de afgelopen zomer had leren kennen. Het meisje was echter ziek en hem werd geen toegang tot de woning verleend. Vervolgens heeft S. urenlang door Heerlen rondgelopeij totdat hij gister avond zoals bekend is werd gearre steerd door enkele rechercheurs van de Heerlense politie. De premier zou worden gekozen uit drie candidaten die de christen-de mocraten stellen zouden. Behalve het premierschap zouden de chris- democraten nog vier kabinetszetels krijgen. De democraten van Schnei der en de sociaal-democraten zouden elk een zetel krijgen, terwijl op twee kabinetsposten justitie en finan ciën onafhankelijke „deskundi gen" zouden worden benoemd. Het was een publiek geheim, dat in de schoot van de Heimatbund waarin de drie pro-Duitse partijen samen werken, de conflicten niet van de lucht zijn. Ney en Schneider zijn geen vrienden en bovendien heeft Ney veel last van ultra-nationalisti sche elementen in zijn eigen partij, elementen, die eigenlijk beter in de D.P.S. van Schneider zouden thuis horen. Het lag, reeds na de verkiezing, die voor de drie pro-Duitse partijen zo zegevierend afliep, voor de hand, dat een coalitie de natuurlijkste oplos sing zou zijn. Desalniettemin ver wachtte men dat er vele onderhan delingen nodig zouden zijn, die de nodige moeilijkheden zouden geven. Bij het overleg moest ook de kwestie van een wijziging van de Grondwet van Saarland, om aansluiting bij Duitsland mogelijk te maken, wor den besproken. Hierover is een meerderheid van driekwart der stemmen nodig en daar beschikken de pro-Duitse partijen niet over. De pro-Duitse partijen hopen echter, dat de C.V.P. als puntje bij paaltje komt, ook wel voor wijziging van de grond wet zal stemmen, daar zij zich voor aansluiting bij Duitsland heeft uit gesproken. DEN HAAG, 28 Dec. Het oefen smaldeel V, onder bevel van comman deur L. J. Goslings en bestaande uit hr ms Kruiser „De Zeven Provinciën", hrms torpedobootjager „Evertsen", hr ms fregat „Van Ewijck" en hr ms on derzeeboten „Zeeleeuw" en „Walrns" zal op 12 Januari uitvaren voor een oefenreis naar de Middellandse Zee, waarvan het eind Maart in Nederland wordt terugverwacht. Bij het smaldeel zal een aantal vlieg tuigen van de Marineluchtvaartdienst worden ingedeeld, dat vanuit walbasgs zal opereren. Het zijn Lockheed Nep tune lange afstandspatrouille-vliegtui gen van Squadron 320, Hawker Sea- fury gevechtsvliegtuigen van Squadron 860 en Grumman Avenger onderzee- hoot-bestrijdingsvliegtuigen van Squa dron 4. Het smaldeel zal gezamenlijke oefe ningen houden met Britse en Franse zeestrijdkrachten. Tot 20 Januari wor den operaties van het smaldeel gehou den in het Kanaal en de Westelijke At lantische Oceaan, waarna een bezoek aan Öran gebracht zal worden. Van 27 tot 30 Januari zullen de beide onder zeeboten, samen met de Evertsen Pal- ma op Majorca bezoeken. De „Zeven Provinciën" zal naar Malaga varen. De oefeningen in de Westelijke Middel landse Zee duren tot 16 Maart. Van 16 tot 20 Maart volgt een bezoek aan Ca diz. Op 27 Maart wordt het smaldeel weer te Rotterdam verwacht. o DE HEER W. G. C. DE ROY uit Hel mond is benoemd tot algemeen voor zitter van de Bond voor Bedrijfsauto- verkeer in Nederland (BBN). 's-GRAVENHAGE, 28 Dec. Mede namens de minister-president, minister van algemene zaken, heeft de minister van binnenlandse zaken medegedeeld, dat, krachtens machtiging van H.M. de Koningin, het bij K.B. van 4 Januari 1952 aan de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal gezonden ontwerp van wet tot in overweging nemen van een voorstel tot verandering in de grond wet, strekkende tot verhoging van de in artikelen 28, 29, 31, 41 en 42 be paalde leeftijdsgrens en het aanbren gen van enige daarmede verband hou dende wijzigingen door hem wordt in getrokken. (Het wetsontwerp is aanhangig ge maakt bij de grondwetsherziening van 1953 en stelde voor te bepalen dat de koning op 21-jarige leeftijd meerder jarig zou worden (thans 18 jaar). Bij de Tweede Kamer zijn destijds overwegende bezwaren hiertegen inge bracht. Daarom heeft de regering het ontwerp thans ingetrokken). APELDOORN, 28 Dec. Vanoch tend vroeg is een ongeveer zeven jaar oud damhert, dat plotseling de rijbaan overstak, op de Amersfoortseweg, doodgereden door een bestelauto. De bestuurder van de auto, de heer A. -R. uit Broek en Waterland, kon een aan rijding niet meer voorkomen. Zijn auto werd ernstig beschadigd. Temidden van hun kinderen en kleinkinderen hebben president Eisenhower en zijn echtgenote dit jaar voor het eerst Kerstmis gevierd in het Witte Huis te Washington. De foto geeft een beeld van dit kennelijk vrolijke familiefeest, dat zich in de Oostelijke balzaal afspeelde. V.l.n.r.; majoor John Eisenhower, de zevenjarige David Eisenhower, mevrouw Mamie Eisenhower, president Eisenhower, die de driejarige Susan vasthoudt, mevrouw Barabara Eisenhower en haar zesjarige dochtertje Barbara Ann. Generaal-majoor Burns verklaart: JERUZALEM, 28 December (Reuter) Zowel Israël als Egypte schenden nog steeds de bestandsovereenkoinsten door troepen te legeren in gedemilita riseerde gebieden. Dit heeft generaal Burns, het hoofd van de V.N.-commissie voor toezicht op het bestand, Woensdag verklaard in een communiqué, dat in Jeruzalem werd uitgegeven, nadat hg was teruggekeerd van besprekingen met Egyptenaren te Gaza. Egypte heeft nog niet zijn -uiteinde lijke positie bepaald ten aanzien van de voorstellen van de secretaris-generaal der Ver. Naties, Dag Hammarskjoeld, voor de gedemilitariseerde zóne van El Audja. Volgens Egypte zijn de on derhandelingen nog niet geëindigd, al dus het communiqué van Burns. - Israël heeft deze voorstellen onvoor waardelijk aangenomen. Tegenvoor stellen die Egypte gedaan heeft, ko men volgens Israël neer op verwerping van de voorstellen van Hammarskjoeld, doch het communiqué van generaal Burns verwerpt deze Israëlische inter pretatie. Burns verklaarde, dat door de recente Israëlische vergeldingsaanval op Syrische stellingen aan het meer van G'alilea de openbare mening in de Arabische landen zo in beroering ge komen is, dat „tot op heden "verdere vorderingen bij onderhandelingen met Egypte onmogelijk waren". Waarnemers merken op, dat in het communiqué van Burns niet direct ver wezen wordt naar het Israëlische voor nemen om bijeenroeping te vragen van een conferentie ingevolge de bepalin gen van de Israëlisch-Egyptische be- De vele belangstelling schijnt de op Eerste Kerstdag geboren Wilhelmi- na Johanne van Gils maar danig te vervelenToch speelt zij een be langrijke rol in de geschiedenis van Breda: zij is n.I. de honderdduizend ste inwoner van de stad en daardoor de oorzaak van vele ingrijpende maatregelen voor de stad van rijks wege. Voor moeder van Gils is het feit dat haar dochtertje de honderd duizendste is slechts secundair: het is lief en gezond, en daar gaat het bij moeders toch in hoofdzaak om. Broer Peter (2H) staat nog een iet wat verwonderd tegenover het nieu we zusje en over de grenzen IN OCTOBER werd in ons land voor bijna 2 millioen gulden door brand ver nield, een persoon verloor het leven en 27 mensen werden gewond. Het vorige jaar bedroeg de brandschade In Octo ber bijna 12 millioen gulden. DE OUDSTE INWONER VAN BEL- GIE en vermoedelijk ook de oudste van West Europa, Mevrouw Emerance de Koninck is gisteravond te Waere- ghem bjj Gent op 107-jarige leeftijd overleden. EEN KRUISVORMIGE STRAAL MOTOR, die zichzelf koelt en geen carburator of losse onderdelen heeft, en die 10.000 omwentelingen per mi nuut kan maken, is door de Fransman Belladeau geconstrueerd. DR WILHELM MOELLER te Kassei, bekend om zijn zuurstoftherapie is door het Witte Huis aangezocht naar Amerika te komen; naar men ver moedt in verband met een voor presi dent Eisenhower gewenste kuur. Man over boord van kofter geslagen IJMUIDEN, 28 Dec. Van de kotter HD 87 „Pietertje" is vanmiddag een ra dio-telefonische melding binnengeko men, dat vandaag tijdens het ruwe weer een van de leden van de beman ning overboord is geslagen en hoogst waarschijnlijk verdronken. KOPENHAGEN, 28 Dec. (Reuter).— De Deense industrie voor vlees in blik, welke reeds haar export ziet vermin deren door de hoge grondstofprijzen en de grote concurrentie op de wereld markten, is verontrust over de nieuwe politiek van de Nederlandse producen ten van vlees In blik, die, volgens Deense handelskringen, Oosteuropese varkens invoeren om in te blikken en daarna als zuiver Nederlands product te verkopen. Deze handelskringen beweren, dat de Nederlandse producenten onlangs on geveer 100.000 varkens uit Roemenië hebben ingevoerd, tegen een prijs, wel ke ongeveer een kroon per kg lager is, dan die, welke voor Deense varkens van soortgelijke kwaliteit wordt be taald. De verschillende organisaties dei- Deense industrie voor vlees in blik zijn van mening, dat de gevolgde methode geen eerlijke handelspraktijk is. De Deense producenten kunnen daartegen niet concurreren. Hoewel er geen wer kelijk verbod voor de Deense produ centen bestaat een zelfde politiek te volgen, moeten volgens de bepalingen van de Deense gezondheidsautoriteiten ingevoerde varkens in speciale fabrie ken worden verwerkt. De producenten kunnen dus niet van de gebouwen, ma chines enz, gebruik maken, die voor de bereiding van Deense varkens wor den gebruikt. Er zijn op het ogenblik ongeveer 1200 van de 5 a 6 duizend arbeiders in de Deense industrie voor vlees in blik werkloos. De Deense export van vlees in blik was in November aanzienlijk kleiner dan in October en beliep 3.716.600 kg ter waarde van 24.236.000 kronen, te gen 5.667.500 kg ter waarde van 33.720.000 kronen in October. (Met betrekking tot bovenstaand be richt verneemt het ANP van bevoegde zijde, dat er in Nederland géén Roe meense varkens zijn ingevoerd of wor den verwerkt). Overstromingen in Columbia BOGOTA, 28 Deo. (Reuter). Een plotselinge overstroming tengevolge van voor dit jaargetijde ongewoon zwa re regenval heeft zestig huizen te Al- gericas in Columbia, 85 km ten Zuiden van Neiva en Huila, in het gebied van de Magdalena-rivier, verwoest. Acht mensen kwamen om het leven en der tig worden vermist. standsovereenkomst. Dit voornemen werd Dinsdag bekendgemaakt. Tussen Egyptische stellingen en een Israëlische patrouille in het gebied van Gaza is het Dinsdag tot een'vuurge vecht gekomen zo heeft een Israëlische woordvoerder medegedeeld. De Israë liërs leden geen verliezen. Dit was het tweede incident in 24 uur in het gebied van Gaza. Een woord voerder verklaarde nog, dat drie Egyp tische vliegtuigen Dinsdag het Israë lische luchtruim gesehonden hebben. 's-GRAVENHAGE, 28 Dec. De vereniging van Hoofden van Scholen heeft een enquête ingesteld naar de animo die er bestaat voor de functie van hoofd van een lagere school. Uit deze enquête is gebleken, dat deze ani mo zo gering is, dat in bepaalde geval len zich zelfs geen sollicitanten meld den. Als oorzaak hiervoor zien de enquê teurs onder andere de zeer geringe be loning, die de hoofden voor hun ver antwoordelijkheid ontvangen. De taak van het schoolhoofd is, vooral op so- ciaal-paedagogisch gebied veel om vangrijker geworden, terwijl de belo ning voor het hoofdschap is gedaald tot 9,6 pet van het onderwijzerssalaris. Als mogelijkheden om meer animo voor de functie van hoofd van een school te wekken ziet de vereniging: belangrijke verhoging van de hoofden- marge, grotere en heter geoutilleerde scholen en aanwijzing van boventalli ge onderwijzers, zodat het hoofd van de school niet het volle aantal uren aan een bepaalde klas is gebonden. MESSINA, 28 Dec. (AFP) Gui- seppe Caldo, die men in 1896 op twee jarige leeftijd gestorven en begraven heeft verklaard, heeft Dinsdag voor 't eerst sedert zestig jaar zijn moeder omhelsd. De kleine Caldo werd te Messina, in schijndode toestand begraven. De doodgravers hoorden toen zij het graf wilden sluiten, een geluid, waarop zij de kist openden. Zij zagen het kind zich oprichten en namen in allerijl de wijk. Toen zij, na al hun moed bijeen gegaard te hebben, naar het graf terug gingen, bleek het leeg te zijn. De dood gravers deden het deksel weer op de kist en spraken af het stilzwijgen over deze verdwijning te bewaren. Inmiddels had echter een vrouw, die bij het graf van haar overleden kind was komen bidden, zich verwijderd met een in haar rouwsluiers gewikkeld pak. Deze vrouw liet het zijn naam, die zij op de begraafplaats had gelezen. Toen Guiseppe acht was, stierf de vrouw en de jongen kwam in huis bij de smid van het dorpje waar de vrouw woonde. Op twintigjarige leeftijd werd Gui seppe opgeroepen bij de mobilisatie voor de eerste wereldoorlg. Op zoek naar zijn papieren, ontdekte hij, dat zijn familie na de aardbeving van Messina in 1908 als vermist is opgege ven en nooit is teruggevonden. Hij kwam er echter niet achter, waarom hij niet door zijn familie werd opge voed. Na als caféhouder een bescheiden fortuin te Tripolis te hebben verdiend, besloot hij zich korte tijd geleden te AMSTERDAM, 28 Dec. Talrijke personen uit het dagbladbedrijf en aanverwante instellingen hebben van middag in het Carlton Hotel te Am sterdam de hand ten afscheid gedrukt van de heren C. A. Keuning en mr K. van Houten, die beiden sedert 1945 de directie hebben uitgemaakt van het dagblad „Trouw" en die per 1 Januari a.s. deze functie verlaten. De heer H. de Ruig, tot dusver economisch direc teur, zal per die datum beide heren op volgen. Milaan te vestigen. Aan de hand van officiële stukken, kwam hij nu achter zijn eigen „dood". Een onderzoek leid de tot de ontdekking, dat zijn moeder de aardbeving van 1908 heeft over leefd en, 92 jaar oud, nog leeft. o— WESTZAAN, 28 Dec. Op de pro vinciale weg Westzaan-Buitenhuizen is vanmiddag de 26-jarige H. Schoone uit Westzaan, met zijn invalidewagen door een hevige rukwind omver geworpen. De heer Schoone viel op straat en werd gegrepen door een juist passerende vrachtauto. Zwaar gewond werd hij naar het gemeentelijk ziekenhuis te Westzaan vervoerd, waar hij in de lóóp van de avond is overleden. o ROTTERDAM, 28 December Drie Lloydschepen, die op weg zijn naar Nederland, en hier volgens het vaar- schema voor de jaarwisseling moesten aankomen, voeren thans op de onstui mige zee een verbeten strijd met Sint Sylvester. Eén van hen, het s.s. „Ter- nate", komend van Calcutta, heeft de strijd „zo goed als zeker verloren, en zal wel niet eerder dan op I Januari in Rotterdam kunnen zijn. De opva renden der beide schepen, het s.s. „Sa- rangan" en het m.s. „Kota Inten", bei de komend uit Indonesië, maken ech ter een goede kans de Oudejaarsavond thuis te kunnen vieren. De „Sarangan" wordt, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, reed3 in de vroege morgen van 30 December aan de Lloydkade te Rotterdam ver wacht, en de „Kota Inten" op Oude jaarsmorgen. DE BILT ZEGT: Lagere temperaturen DE BILT, 29 Dec. Weersverwach ting, geldig tot hedenavond. Opklaringen maar ook enkele buien. Tot krachtige afnemende Westelijke wind. Temperaturen lager dan giste- i ren.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1