ONBESTEMDE TOESTAND IN OVERLEG Nieuwe overstromingen bedreigen Californië HET ROMMELT WEER EENS IN FINSTER WOLDE Verscheidene doden en gewonden bij auto-ongevallen Israëlisch plan voor vredes conferentie Brand bij Stokvis Deventer in PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Mohammed en de bergen Den Haag weet niet waar hef aan toe is Nog voor de jaarwisseling een vergadering in Genève Ben Joessef belooft spoedige onderhandeling met Frankrijk Grootste transformator Nederland voor Doden bij noodweer in Sydney T w ee fracties verlietenlf £3 kunnen, de; de raadsvergadering Bouw kern-physisch laboratorium te Arnhem De nieuwe status van de Soedan Leeftijdsgrens voor gebrekkige kinderen wordt verhoogd Uniforme premie vrijw, ziekenfondsen in Midden-Nederland Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Giro 274289. Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 (b.g.g. voo- redactie 2433, voor advert enz. 2970), Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. 68. Telef. 326; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, TeL redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD lie JAARGANG No. 3280 Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et per woord. Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong WOENSDAG 28 DEC. 1955 Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huilssen, Terneuzen; t)s J. Karelse Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen, J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. Zie pag. 2 DEN HAAG, 27 December In de Nederlands-Indonesische be spreking is een onbestemde toestand ontstaan. In de conferentie-kringen ontkent men dit niet. Men weet op het ogenblik niet precies meer waar men aan toe is. Vrijdag j.l. heeft in Den Haag het laatste contact plaats geh„d op een bijenekomst van de financieel-economische werkgroep van de conferentie en er schijnen verder nog geen nieuwe afspraken voor een of meer ontmoetingen te zijn gemaakt. Men achtte het overigens niet uitgesloten, dat nog voor de jaarwisseling een korte vergadering te Genève zal_ worden gehouden door de politieke werkgroep. NIEUW-GUINEA, Inmiddels blijft van de Indonesische delegatie nog een aantal leden en ad viseurs in Zwitserland. Van de Neder landse delegatie zijn in Genève slechts enkele administratieve krachten ach ter gebleven. Wie de hoop koesterde inmiddels in conferentiekringen iets te vernemen over de mogelijke resultaten van het overleg, komt bedrogen uit. Geen der partijen laat zich hierover uit en men 2iet louter ernstige gezichten. De reeds onmiddellijk aan de dag ge treden verschillen van inzicht tussen de Nederlandse en Indonisische op vattingen over de basis van de garan ties van de Nederlandse belangen in Indonesië hebben het werk van de fi nancieel-economische deskundigen uiteraard zeer bemoeilijkt. Zo ook het overleg in de politieke werkgroep van de conferentie, daar im mers hoewel in principe de ophef fing van het unieverband en de ver vanging van de financieel-economische overeenkomst afzonderlijk worden ge regeld de van Nederlandse zijde verlangde overgangsbepalingen, die moeten voorkomen, dat er hiaat ont staat in het gehele complex der in 1949 geregelde zaken, een principieel ac- èoord op het stuk van de financieel- economische betrekkingen noodzakelijk maken. Overigens ziet het er niet naar uit, dat een dichter bij elkaar brengen van beide standpunten ten aanzien van de financieel-economische regelingen waarbij van Indonesische zijde de toe komstige nationale wetgeving als ba sis wordt voorgesteld 'en van Neder landse zijde de voor dergelijke zaken gebruikelijke interstatelijke overeen komsten worden verlangd een on middellijk bereikbare mogelijkheid is. JERUSALEM, 28 December A.F. P./Reuter Israël heeft op grond van de Egyptisch-Israëlische wapenstil standsovereenkomst, Egypte voorge steld een vredesconferentie te beleg gen. Generaal-majoor Burns, hoofd van de bestandscommissie der Ver. Na ties ln Palestina, is van het Israëlisch plan op de hoogte gebracht. Volgens artikel 12 van de Egyptisch- Israëlische wapenstilstands-overeen komst kunnen de betrokken landen, met wederzijds goedvinden, verzoeken om bijeenkomsten ter bespreking of herziening van de overeenkomst. In geval van gebrek aan overeenstem ming kan elk van de landen de secre taris-generaal van de V.N. verzoeken een dergelijke vergadering bijeen te roepen en deelneming er aan verplicht stellen. Het plan voorziet, naar de woord voerder zeide, in het volgende: 1. Voltooiing van de afbakening van de oude Egyptisch-Palestijnse grens langs de Westelijke grens van de gedemilitariseerde zóne. 2. Beperking aan Egyptische zijde van alle controleposten en verdedigen de posten tot punten ten Westen van de Westelijke grens van de ge demilitariseerde zóne en verwijde ring van versperringen en mijnen uit alle punten binnen de zóne. 3. Gelijktijdige opruiming door Israël van alle beletselen en mijnen en beperking van Israëlisch personeel in de zóne tot de inwoners van de nederzetting Kzioth en 30 politie agenten. Ook de punten drie en vier van de agenda zijn weinig dichter bij een af doening gekomen. Een door Indonesië in Genève voorgestelde over de kwes tie Nieuw-Guinea uit te geven geza menlijke verklaring, die er op neer komt, dat Nederland erkent, dat de souvereiniteit over dit gebied een ge schilpunt tussen beide landen Is, heeft zeker gezien Nederlands' princi piële standpunt, zoals nog de vorige week ook bleek uit de verklaringen van minister Luns in de Tweede Ka mer is gebleken geen kans op Ne derlandse Instemming. Anderzijds heeft, bij de tot dusverre gehouden besprekingen van punt vier, men van Indonesië een voor Neder land weinig aanvaardbaar standpunt ingenomen ten aanzien van de voor de Nederlandse delegatie zo belangrijke kwestie van de Nederlandse arrestan ten in Indonesië. In kringen van beide delegaties kun nen geen inlichtingen worden verkre gen over hetgeen in de komende dager: zal gebeuren, behalve wellicht de reeds genoemde mogelijkheid van een ont moeting in Genève in de loop van deze week. NIEUWE BRITSE ATOOMPROEVEN CANBERRA, 27 Dec. Engeland zal haar derde serie atoomproeven op de eilanden van Monte Bello (N.-W. Australië) „over enkele maanden" doen, zo heeft de minister voor bevoor rading te Canberra medegedeeld. Volgens een te Londen uitgegeven verklaring zullen de proeven in April worden gehouden. DE BILT ZEGT; Aanhoudend zacht DE BILT, 28 Dec. Veel bewolking met plaatselijk enige regen of mot regen. Matige tot krachtige en langs de kust tijdelijk harde Zuidwestelijke wind. Aanhoudend zacht. Zoais bekend heeft een z i.-.e Da niël Havas op Eerste Kerstdag gepro beerd een altaar in een kapel in de crypte van de Sacré Coeur te Parijs op te blazen. Met de aanslag wilde hij de aandacht vestigen op het gevaar van atoomproeven. Hij heeft zelf tele fonisch de politie gewaarschuwd. De bom was verpakt in een metalen doos, met bovenop een tuiltje viooltjes. Op de foto de bom met de wekker, die de man op twaalf uur had gesteld. GEEN NON-AGRESSIE PACT DJAKARTA, 27 Dec. PIA. De woordvoerder van het Indonesische mi nisterie van buitenlandse zaken, Su- wito, heeft tegenover PIA ontkend, dat Indonesië zou zijn ingegaan op een Nederlands voorstel tot het aangaan van een non-agressie pact ter oplos sing van het geschil over West-Irian. Op de conferentie Is nooit een der gelijk voorstel met de Nederlandse de legatie besproken. DEVENTER, 27 December He denmiddag Is te Deventer het hoofd gebouw van de N.V. R. S. Stokvis en Zn, waarin o.a. de magazijnen zijn ge vestigd, door een felle brand zwaar be schadigd. De zeer kostbare inhoud, die onder meer bestond uit radio- en te levisie-apparaten, badkamer-toestel len, rijwielen en vele ander artikelen, ging deels verloren of werd deels zwaar beschadigd. In het middaguur, te ongeveer één uur, had het gehele personeel het ge bouw, gelegen op het industrieterrein van Deventer, verlaten. Men vermoedt, dat het vuur na één uur Is ontstaan in een kantoortje nabij de pakkamer. Het gebouw, waarin o.a. veel bake liet-artikelen waren opgeslagen, brandde op verschillende plaatsen he vig. Men bestreed het vuur o.a. met ne velblussers. Het bleek, dat het gebouw, 1200 m2 groot, waarin brand had gewoed, zeer zwaar was beschadigd. De schade wordt op meer dan een ton geschat. Alles was verzekerd. o— Paratyphus in woonwagen kamp te Putten PUTTEN, 28 December Twee per sonen uit het woonwagenkamp „Krach- tighuizen" te Putten te weten Vader en zoon, zijn naar het ziekenhui? Sa lem overgebracht, omdat zij aan para typhus bleken te lijden. De Dienst voor de Volksgezondheid stelt een.on derzoek in naar de oorzaak van deze ziekte. RABAT, 27 December Tiendui zenden Marokkanen hebben Dinsdag hulde gebracht aan Sultan Sidi Moha- med Ben Joessef. Daags tevoren werd het paleis te Rabat door 100.000 Marok kanen bezocht. Het massale bezoek van delegaties uit alle delen'van het land houdt aan, in weerwil van her haald aandringen van de Sultan om de kalmte te bewaren en verzekeringen, dat hij later alle gebieden van het land zal bezoeken. Paleisfunctionarissen hebben openlijk hun bezorgdheid uit gesproken, dat het buitensporige en thousiasme van de menigten die het park rondom het paleis van-de Sultan bezetten, tot ongeregeldheden zal lei den. De Franse politie heeft strenge orders om de paleistuinen niet te be treden. Het politietoezicht wordt uit sluitend uitgeoefend door leden van de militie der nationalistische partijen. Ben Joessef heeft bij monde van zijn zoon Prins Moelay Hassan de menigte voor zijn paleis medegedeeld, dat Ma rokko „zeer spoedig" besprekingen met Frankrijk over de onafhankelijk heid zal beginnen. „Als gij wenst, dat de onderhandelingen met Frankrijk snel zullen eindigen, moet gij vólko men rustig zijn en niet luisteren naar hen, die verwarring en onenigheid on der u willen zaaien", aldus de Sultan Op een speciaal gebouwde wagon Is de pasgebouwde en grootste transfor mator van Europa onderweg van Aix les Bains naar Geertruidenbei-g in Ne derland, waar hij een plaats zal vinden in de Amer-Centrale 2. Deze reusach tige transformator is in staat een stad van 200.000 inwoners van stroom te voorzien. Het gevaarte weegt 45 ton. HILLEGOM, 27 Dec. Omstreeks 12 uur is in de afgelopen nacht nabij de Wethouder Balverskade te Hillegom een personenauto, bestuurd door de 20- jarige Mej. J. uit Hillegom, in het wa ter gereden. De naast Mej. J. zittende J. M. wist zich bijtijds in veiligheid stellen. Direct nadat M. zich had be vrijd, heeft hij zich wederom te water begeven om te trachten het meisje te redden. Door de koude bevangen moest hij de strijd echter opgeven. Een brandweerauto die spoedig ter plaatse was, wist de auto zo ver op ie takelen, dat men het meisje uit de auto kon halen. Door doktoren en leden van de EHBO werd kunstmatige ademha ling toegepast, doch dit mocht niet Huizen onder rotsen bedolven SAN FRANCISCO, 28 Deo. (Reuter). De bewoners van het overstro mingsgebied in de delta van de rivieren San Joaquin en Sacramento en in de omgeving van de stad Tuba in Californië zijn Dinsdag gewaarschuwd voor nieuwe overstromingen. Grote massa's smeltwater komen door genoemde rivieren van het gebergte naar1 beneden. Volgens de jongste berichten zijn bij de overstromingen in de staten Cali fornië en Oregon 41 personeh omgekomen, er worden 22 personen vermist. Dinsdag werkten in de delta genie- bij enkele personen om het leven kwa- soldaten en burgers de gehele dag aan het versterken van de waterkerin gen, opdat deze weerstand zullen kun nen bieden aan het water. Volgens soldaten van de genie is het waarschijnlijk, dat het water in de op de vooravond van kerstmis ontruimde stad Yuba tot twee meter hoog zal ko men te staan. De gezondheidsdienst is van plan de 8500 inwoners van de stad in te enten tegen typhus. In het district Humboldt in het Noor den van Californië is de Eel River bui ten haar oevers getreden. In dit gebied werden bruggen en huizen door het ge weld van het water vernield. Weilan den in deze bosrijke omgeving werden bedekt met een dikke laag modder. In de staat Oregon zijn overhangen de rotsen op huizen neergestort, waar- FINSTERWOLDE, 27 Dec. Vanmiddag is de gemeenteraad van Finsterwolde bijeengekomen om de begroting te behandelen. Aan die behandeling is de raad echter niet toegekomen, want reeds bij het be handelen van de ingekomen stukken verlieten de fracties van Gemeente belangen en P.v.d.A. de raadzaal. Reden hiervan was een tweetal in- ekomen brieven van de heren H. Soesscher (Gemeentebelangen) en P. Lingboek (P.v.d.A.), waarin deze be dankten als lid van de gemeentelijke Instelling voor sociale zaken. Zij na men ontslag omdat hun door de voor zitter dier instelling, naar zij schreven, de grofste beledigingen naar het hoofd waren geslingerd en deze tevens niet geschroomd heeft te verklaren, dat hij, wanneer er dingen in deze instelling deze openbaar zal maken. De heer Th. Barlager (Gemeen tebelangen) zeide, dat zijn fractie ach ter de heer Boesscher stond en de con sequenties aanvaardde van-dit ontslag. Dit hield in, dat zijn fractie de ver gadering verliet en niet wist, wanneer zij zou terug komen. De heer M. Kui per (P.v.d.A.) sloot zich bij de woor den van de heer Barlager aan. Na eni ge discussie verliet ook hij met zijn fractie de raadzaal. Door de communistische meerder heid werden hierna de overige punten afgehandeld behalve de begroting, waarvan de behandeling tot 4 Januari werd uitgesteld. 8-jarige jongen verdronken DEN HAAG, 27 Dec. Een 8-jarige jongen, B. J. B., wonende te Den Haag, is vanmiddag in het water langs het Veiuweplein geraakt en verdronken. De jongen wilde een tak groen in het water gooien en viel er daarbij in. men en gewond werden. Noodweer in Sydney SYDNEY. Tengevolge van hevig noodweer is Dinsdag in Sydney een vrouw verdronken. Een man wordt vermist en enige personen liepen ver wondingen op. Hagelstenen tet grootte van tennisballen kletterden neer, het stortregende en onweerde, zodat het verkeef tot stilstand kwam. In de haven sloegen kleine vaartui gen om en electriciteitspalen én bo men begaven het door blikseminslag. Een trambestuurder werd tengevolge van blikseminslag gewond en een an dere liep eveneens verwondingen op, doordat een muur op zijn tram stortte. Dit is de tweede maal ln twee dagen, dat de stad door noodweer bezocht Is. Storm bij Japan TOKIO. Na zware stormen aan de Oostkust van Japan worden 85 Japan se vissers, aan boord van tien schepen, vermist. Een vissersboot met een bemanning van achttien koppen ls omgeslagen en gezonken. Drie bemanningsleden kon den worden gered. De anderen worden vermist. Men is op zoek naar overlevenden. Ruim veertig schepen, die voor an ker lagen, werden beschadigd, meer baten. Het ongeluk is vermoede lijk geschied, doordat beide personen waarschijnlijk even werden afgeleid, zodat een ter plaatse aanwezige bocht niet goed werd genomen. DODE TE ALMELO ALMELO. Vanavond om zes uur is op de Bornestraat te Almelo de assu radeur G. J. Arendsen uit Almelo om het leven gekomen toen de door hem bestuurde personenauto plotseling voor een truck met oplegger moest stoppen voor tegenliggend verkeer en door een bus van de Twentse Electrische Tram wegen werd aangereden. DOETINCHEM; Op de Rijksstraat weg te Hoog Keppfel is eenpersonen auto met grote snelheid uit de bocht gevlogen en tegen een hoorn gebotst. Alle vijf inzittenden van wie er Vier uit de wagen werden geslingerd, zijn in het Wilhelminaziekenhuis in Doe- tinchem opgenomen. De toestand van een 86-jarige vrouw uit Oosterbeek is levensgevaarlijk. Zij heeft een schedel- basisfractuur opgelopen en een arm en een been gebroken. De overige inzit tenden kwamen uit Amsterdam. In het ziekenhuis te Doetinchem is vanmiddag overleden de 9-jarige D. J. G. uit Drempt, die Zondagmiddag per rijwiel de Rijksweg te Hoog Keppel overstak en door een hem tegemoet komende auto werd gegrepen en zwaar gewond. ARNHEM, 27 Dec. De N.V. tot keuring van electrotechnische materia len (KEMA) heeft bij het gemeente bestuur van Arnhem een verzoek in gediend om vergunning tot het bouwen van een kern-physisch laboratorium op een terrein gelegen in de vork van de spoorlijn Arnhem-Ëde en Arnhem-Nij- megen. Van de zij'de van de KEMA verne^ men wij hieromtrent, dat het plan tot de bouw is bespoedigd door de Stich ting Nederlands Reactor-Centrum. Het ontwerp is van de eigen architect van de KEMA, de heer G. Hamerpagt, die ook andere gebouwen op het KEMA- terrem heeft ontworpen. Op het circa twintig ha grote gedeelte van het vroe gere landgoed „Den Érink", dat aan éen zijde begrensd wordt door de spoorlijn Nijmegen-Arnhem, zijn in de loop der jaren ondermeer reeds ver rezen het algemeen laboratorium, het kortsluitlaboratorlum, het hoogspan ningslaboratorium en het physisch- chemisch laboratorium. o Lijk gevonden te Kampen KAMPEN, 28 December Dinsdag is in het zgn. Kattegat bij het Ketel- diep te Kampen het lijk aangetroffen van een man. De politie heeft ln de loop van de dag het stoffelijk overschot geïdentificeerd. Het bleek de Zwolle naar R. de Vries te zijn, die in Novem ber bij het kapseizen van het zahd- schip „Stad Zwolle" om het leven is ge komen. Als gevolg van een zware storm aan de Oostkust van Japan worden, zo werd Dinsdagavond uit Tokio gemeld, vier vissersvaartuigen met in totaal minstens 68 opvarenden vermist. Incident aan de Syrisch- Israëlische grens JERUSALEM, 27 December Sy- ï'iërs hebben Maandag in het gebied van Ein Gef op de Oostelijke oever van het meer van Galilea met automa tische wapens het vuur geopend op een Israëlische patrouille, aldus een Israë lische militaire woordvoerder. De pa trouille, die het vuur niet beantwoord de, leed geen verliezen. o Maandag is een hangbrug over de ri vier de Grijalva ln de Zuidelijke Mexicaanse staat Chiapas bezweken, Waardoor acht personen om het leven zijn gekomen, aldus werd Dinsdag in dè stad Mexico vernomen. De brug itortte in de rivier, doordat een van le rem geraakte vrachtauto tegen een van de Ondersteuningskabels reed. o— President Eisenhower, die herstel lende ls van de hartaanval van Sep tember, zal Woensdag voor de tijd van veertien dagen naar Key West in Flo rida gaan op aanraden van zijn art sen. KHARTOEM, 27 December De nieuwe Soedanese vlag blauw, wij en groen zal Zondag 1 Januari op alle openbare gebouwen in Soedan worden gehesen, na de proclani: tie van de voorlopige grondwet door bet parlement en de eedsaflegging door de vijf leden van de souvereiniteitscom- missie. Deze personen werden Maan dag gekozen om tezamen voorlopig ele functie van staatshoofd te vervullen. Zodra deze leden zijn geïnstalleerd, zal de onafhankelijkheid van het land een feit zijn. Het Kabinet van Ismail el Azhari biedt dan zijn ontslag aan om plaats te maken voor een nieuwe coa litieregering, die verkiezingen moet or ganiseren en een definitieve grondwet opstellen. De onafhankelijkheid van liet land zal onmiddellijk worden er kend door Engeland en Egypte, die sinds 1899 Soedan gezamenlijk hebben bestuurd. Zij zullen zich te Khartoem, naar men meent te weten, laten ver tegenwoordigen door ambassadeurs. Ter gelegenheid van de onafhanke lijkheidsverklaring zal er een amnestie worden afgekondigd. o AMSTERDAM, 27 Dec. De spoe dige totstandkoming kan worden ver wacht van een wet, waarbij onder meer, met ingang van I Januari 1950, de leeftijdsgrens, beneden welke ge brekkige kinderen onder de indirect- verplichte ziekenfondsverzekering kun nen vallen, van 21 tot 27 jaar zal wor den verhoogd, zo deelt de ziekenfonds raad mede. Met toestemming van de minister van sociale zaken en volksgezondheid heeft dè voorzitter van de ziekenfonds raad aan de algemene ziekenfondsen verzocht, hiermede reeds thans reke ning te houden. De kinde.ren die op grond van boven bedoelde wet ln de indirect- verplichte verzekering zullen worden opgenomen, dienen zo spoedig mogelijk bij het des betreffende algemeen ziekenfonds te- worden aangemeld. VANAF 1 JANUARI UTRECHT, 27 Dec. De verevening van de premie voor vrijwillige zieken* fondsverzekering in Midden-Nederland is een feit geworden. Dinsdagavond hebben de betrokken ziekenfondsen 'n begroting 1950, gebaseerd op vereve ning, bij de ziekenfondsraad ingele verd. Alle verzekerden in het werkgebied van ziekenfondsen die aan de verever ning medewerken, betalen eenzelfdê premie, namelijk f 1.80 per week. DS verzekering in Midden-Nederland om. vat ongeveer een kwart millioen, o$ wel een achtste deel van het landelijk totaal aantal vrijwillig verzekerden. Het principe „Draagt Elkanders Las ten", dat reeds tot uitdrukking komt in de verplichte verzekering, wordt nu ook toegepast voor de vrijwillige ver zekering. De premie van f 1.80 zal, in dividueel bezien voor het ene fond3 te weinig zijn, maar voor het andere fonds iets te veel. Door het vereve ningssysteem heft een en ander elkaar evenwel op. Hiermee is bereikt, dat de toestand waarbij het ene fonds soms met belangrijke overschotten zat en een ander met grote tekorten, voorbij ia.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1