ROBINSON CRUSOE, een oude kennis uit onze jeugd IJZIGE WOESTIJN In 1956 restauratie van orgel Gerei. Kerk Gapinge Bijna een halve eeuw in de Luchtvaart Malcontent journalist geïnspireerd door avonturen van revolutionair zeeman LIFE ADVENTURES Communisten op Cyprus in hongerstaking Poujade aangeklaagd wegens laster Pionier Castendijk met pensioen Met subsidie; gemeente moet ook herstel kerkgebouw opbrengen H.H. Auto bezit te rs 115.- 89.- Psychiatrische Inrichting „BL0EMENDAAL" 's-Gravenhage-Loosduinen Internationale voorlichting ten plattenlande Kerstboodschap van Eisenhouwer voor Oost-Europa Actie-comité voor V.S* van Europa Een federatie van Nederlandse „Zieken-omroepen" 1 Dinsdag 27 December 1955 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 4 (Van onze §-redacteur). TJTRECHT, December 1955 Stuurman Alexander Selkirk was geen gemakkelijk mens in de omgang. Verre van dat. Kapitein Thomas Stradling, die met deze jonge Schot aan boord in 1704 met de Cinque Ports" de haven van Londen verliet voor een reis naar Zuid-Amerika, had dat al spoedig in de gaten. Er vielen harde woor den, er kwam regelrecht ruzie en de kapitein voelde dat zijn gezag werd ondermijnd op deze manier. Dat kon niet geduld worden in de kleine gemeenschap aan boord en hij nam dan ook een harde maar in die dagen niet ongebruikelijke maatregel. Toen de Cinque Ports" ankerde bij het onbewoonde eiland Juan Fernandez ergens voor de kust van Chili en de bemanning aan land ging om vers water te haien, laaide de vete tussen kapitein en stuurman hoog op. De laatste werd ver oordeeld om eenzaam achter te blijven op het eiland. Eigenlijk een vorm van uit gestelde doodstraf, maar op muiterij tegen het hoogste gezag aan boord stond dan ook de doodstraf. THE and Strange Surprizing OP ROBMSON CRUSOE: Of TORK, Mariner: Who lived Eight and Twenty Years, all alone in an un-iuhabiced Ifland on the Coaftof Amkrica, near the Mouth of the Great River of Onoouoaorj Having been ex.. on Shore by Shipwreck, where in all the Men periihed buc himlclf. WITH An Account how he was at fall as (largely deli- ver'd by PYRATES. Written ty Himjelf. LONDON* Printed fos W. T a y l o*. at the Ship in Pasr^Ntfln- I W MDCCXIX. Hier ziet u de titelpagina van de eerste druk van Defoe's beroemde boek met de ellenlange titel. Rechts Robinson Crusoe, zoals hij in deze eerste druk en ook nog in vele latere uitgaven aan de lezer werd voorgesteld. De „Cinque Ports" voer weg- zonder Selkirk. De ongelukkige stuurman liep het schip nog na, tot hij aan zijn middel in het water stond, smekend om genade, maar de maat was vol en het schip ver dween weldra aan de horizon. Maar toen de banneling van de eerste schrik wat be komen was, ging hij niet kalm op z'n dood zitten wachten. Hij bouwde een hut, zocht voedsel, en wist zich in het leven te hou den tot hij na vier eindeloze jaren en nog vier maanden tenslotte werd gered door een ander schip, dat het eiland aan deed. Na veel omzwervingen kwam hij pas in 1711 als tamelijk vermogend man in Londen terug. Zijn avonturen waren in middels op alle zeven zeeën besproken en toen hij in de Londense haven arri veerde, waren er verschillende verslag gevers om hem te interviewen. Zijn be levenissen verschenen in de kranten, maar die verslagen zouden onze Alexan der niet onsterfelijk hebben gemaakt. Dat hij zij het onder een pseudoniem nog overal bekend is terwijl de naam van kapitein Stradling reeds lang is vergeten, dankt hij aan een andere journalist, n.l. aan een zekere heer Daniël Defoe. Twaalf ambachten. Defoe werd in 1659 geboren als zoon van een slager en leidde aanvankelijk het leven van de befaamde twaalf am bachten en dertien ongelukken. Hij zou worden opgeleid tot predikant onder de dissenters, maar verzaakte deze geeste lijke roeping al spoedig. Toen ging hij in de handel, waar hij o.a. een tijd als kousenkoopman zijn brood verdiende. Maar eerst in de journalistiek vond hij zijn levensroeping. Vooral in de satire op het politiek gebeuren van elke dag was hij een meester. Eén ding pleit voor hem, hij was een echte Oranjeklant. In 1688 voegde hij zich bij het leger van Stadhouder "Willem III na diens invasie in Engeland en nog in 1701 bestreed hij in zijn brochure „The trueborn Englishman" de vooroordelen, die velen van zijn landgenoten koesterden tegen deze geïmporteerde vorst. Zijn scherpe pen bracht hem vaak in moei lijkheden. Twee jaar zat hij in de New- gate-gevangenis wegens het schrijven van een scherp pamflet en één keer stond hij te pronk, met hoofd en handen in de schandpaal geklonken. Hij miste daarbij de troost van zeker soort „toeback", maar hij mocht het genoegen smaken, dat het Londense publiek hem een ware ovatie bracht, en geen rotte eieren, doch bloe men naar het hout der schande wierp. Van 1704 tot 1713 gaf hij in z'n eentje een krant uit, de „Review". Zeer veel ge lezen werd zijn boeiend verhaal in repor- tagevorm over de pest-epidemie, die Londen in 1665 teisterde. Hij schreef dit pas in 1722 en hij was pas vier jaar toen de pest in Londen woedde, maar het is of de auteur zelf die vreselijke maanden in Londen heeft meegemaakt. Hoewel zijn geschrijf veel opgang maakte, waren het toch slechts ééndags vliegen die hij produceerde; commentaar op actuele gebeurtenissen, dat weldra zijn waarde verloor. Was Defoe op 55-jarige leeftijd gestorven, wij zouden zijn naam wellicht niet meer kennen. Maar hij stierf niet, doch zette zich aan het schrij ven van een boek, dat hem een plaats zou bezorgen onder de auteurs die zeven ge neraties na hun dood nog gelezen wor den. In 1718 hield het Engelse Parlement zich druk bezig met de kwestie van de zee roverij. De zeevaart stond in het middel punt van de belangstelling en als goed journalist voelde Defoe aan, dat een boek over dit onderwerp, mits spannend ge schreven, er thans in zou gaan als koek. Toen schoot hem het verhaal over Alexander Selkirk te binnen en voort bordurend op het thema van de eenzame zeeman, die op een onbewoond eiland zijn leven in stand moest trachten te houden, schreef hij zijn boek. Na enig zoeken vond hij tenslotte een uitgever, William Taylor in Pater Noster Row te Londen, wiens boekhandel de toe passelijke naam „Iin het Schip" droeg. Hier verscheen dan in 1719 het boek on der de wijdlopige titel: „Het leven en de vreemdeverras sende avonturen van Robinson Cru soe van Yorkzeeman, die 28 jaar geheel alleen op een onbewoond eiland voor de kust van Amerika leefde bij de mond van de grote ri vier de Orinoco, daar hij bij een schipbreuk waarbij alle mannen om kwamen behalve hij, aan land was gespoeld, met een verslag hoe hij tenslotte op vreemde wijze door ZEEROVERS werd bevrijd. Geschre ven door hemzelf'. Zoals men ziet was de titel een ad vertentie op zichzelf en het zal Defoe wel zijn, die op de gedachte kwam om het woord „zeerovers" met hoofdletters te drukken als zijnde een bijzonderheid die het boek een extra actualiteit verleende. Het boek was voqr de uitgever een on middellijk succes. Er verschenen vier drukken binnen de eerste drie maanden en sindsdien zijn er tot op de huidige dag Het boek was voor de uitgever een on- len. Het simpele verslag, dat Robinson zelf geeft van zijn avontuurlijk leven en de manier waarop hij zich weet te hand haven zonder hulpmiddelen der bescha ving, heeft steeds oude en jonge lezers weten te boeien. Defoe buitte het succes direct uit door een tweede deel te schrijven, dat ook nog veel verkocht werd en daarna een derde dat slechts matige resultaten opleverde. Meer verdiende het ook zeker niet. Een gaaf exemplaar van de eerste drukken der drie delen is een begeerd bezit voor boekenverzamelaars en brengt thans in Amerika zeker f 60.000 op. William Tay lor kreeg heel wat minder voor een exemplaar, maar toen hij in 1724 over leed, liet hij z'n weduwe dank zij Defoe's boek toch bijna een half millioen gulden na. Zoals het vaak ging in die ttfd, de auteur zelf overleed in 1731 in behoef tige omstandigheden. Naijver Natuurlijk wekte het succes van de Robinson ook naijver op. De uitgever klaagt hier al over in zijn voorwoord bij het derde deel. Een zekere Charles Gil don liet een boekje verschijnen onder de hatelijke titel: „Het leven van Mr D. de F. van Londen, kousenhandelaar, die meer dan 50 jaar geheel alleen in het Koninkrijk van Noord- en Zuid- Brittannië heeft gewoond Hierin wijst hij o.m. op een aantal on gerijmdheden, die waarschijnlijk door 't enorme tempo waarin Defoe schreef, in het boek voorkomen. Zo laat de schrij ver Robinson geheel ontkleed naar het wrak zwemmen, maar aan boord geko men zegt hij: „Ik vulde mijn zakken in de proviandkamer met brood". Defoe veranderde dit in volgende drukken, maar in de op de oorspronkelijke uit gave gebaseerde moderne exemplaren, komt deze beschrijving toch soms weer voor. Dit alles kon echter niet verhinderen, dat de Robinson zijn triomftocht over de gehele beschaafde wereld begon. Vreemd genoeg werd het boek al spoedig als kin derlectuur beschouwd, iets wat nooit in de bedoeling van de schrijver heeft ge legen. Wat dat betreft deelt hij zijn lot met vele andere bekende schrijvers als Jules Verne, Karl May, Jonathan Swift, etc En hij deelt hun lot ook in zoverre, dat onmiddellijk van zijn boek veel niet- geautoriseerde nadrukken verschenen en dat het tegenwoordig vrijwel steeds in sterk verkorte of geheel omgewerkte uit gaven door de jeugd gelezen wordt. De waarde Niemand minder dan Rousseau wees het eerst op de betekenis, die de Robin son had als jeugdlectuur. Hij laat Emile, de hoofdfiguur in zijn „Emile, of de Op voeding" het boek van Defoe lezen, aan gezien hij hier een hoge paedagogische waarde aan hecht. Dit is tevens een be wijs, dat het boek toen ook in de Franse vertaling reeds zeer populair was. Bovendien komen er navolgers, wat ook altijd een teken is, dat het oorspron kelijke werk met veel succes is bekroond. Het beste en bekendste van deze „Robin- sonnades" is wel „De Zwitserse familie Robinson" van David "Wyss ook gebaseerd de vakbondsleiders naer een middel om op een eiland bij Nieuw-Guinea. Enkele jaren geleden is hiervan nog een voor de jeugd bewerkte Nederlandse uitgave verschenen. Misschien had Defoe hoge verwachtin gen van zijn werk, maar hij zal toch wel neut gedacht hebben, dat het nog eens zou worden gebruikt in de strijd tussen werkgever en werknemer eri nog wel als wapen bij een staking. Toch is dit ge beurd. Toen in 1850 de zetters en druk kers van Philadelphia staakten, zochten de vakbondsleiders naa een middel om de mannen aan het werk te houden. Zij wilden daarom voor rekening van de bond een boek uitgeven. Zij kozen na tuurlijk een populair werk, dat gemak kelijk verkoopbaar was, en zo wijdden de stakers zich aan de uitgave van Ro binson Crusoe. Met veel succes, want in korte tijd waren drie drukken geheel uit verkocht. Eén vraag heeft ons dikwijls bezigge houden. Zou Alexander Selkirk het boek zelf gelezen hebben en wat zou hij er wel van hebben gezegd? Maar dat is een van die dingen, die we nooit zullen we ten. De balsturige Schot stierf in 1721 en er is dus alle kans, dat hij zich wel in het boek heeft verdiept. De titel zal hem zeker hebben aangetrokken en het werk was bekend genoeg, zodat er vaak over gesproken zal zijn. Misschien zal het Selkirk in z'n laatste levensjaren nog wat verzoend hebben met die eindeloze maanden en jaren op Juan Fernandez, toen hij zag, dat zijn leven in eenzaam heid iemand had geïnspireerd tot het schrijven van een hoek, dat door miilioe- nen met plezier zou worden gelezen en dat zijn naam voor altijd aan de verge telheid zou ontrukken. NICOSIA, 24 Dee. (Reuter). 135 communistische gevangenen te Dheke- lia in Zuid-Cyprus hebben gouver neur-generaal Sir John Harding me degedeeld, dat zij op eerste erstdag een hongerstaking zouden beginnen bij wijze van protest tegen hun arrestatie bij de razzia's, die de vorige week zijn uitgevoerd. Gevangenen te Trimi- thia, 16 km ten Westen van Nicosia, hebben reeds gezegd, dat zij Zaterdag avond in hongerstaking zouden gaan. PARIJS, 24 Dec. (Reuter). De volksrepublikein Pierre Schneiter, de voorzitter van de Franse Nationale Vergadering, heeft tegen Pierre Pou jade, de leider van de anti-belasting beweging, een aanklacht wegens laste ring ingediend. Schneiter eist de sym bolische schadevergoeding van één franc. De zaak komt op veertien Ja nuari te Parijs voor. Poujade wordt ervan beschuldigd, dat hij Schneiter op verkiezingsbijeenkomsten heeft be lasterd. Een der eerste KLM-ers 's-GRAVENHAGE, 23 Dec. Op Nieuwjaarsdag wordt de heer R. i. Castendijk uit Rijswijk (Z.H.), inge nieur bij de Rijksluchtvaartdienst te Den Haag, 65 jaar en zal hij de rijks dienst met pensioen verlaten. Hij is sinds 1909 bijna onafgebroken in en voor de luchtvaart werkzaam geweest. De heer Castendijk heeft als laat ste grote werk in rijksdienst de ge schiedenis geschreven van de rijks luchtvaartdienst, die op 1 Jan. 1955 25 jaar bestond. Dit werk, getiteld „25 jaar Rijksluchtvaartdienst", is thans Antiek en waardevol instrument SEDERT 1926 bevindt zich in de Geref. kerk van Gapinge een waarde vol, antiek pijporgel. De toestand waarin het thans verkeert, maakt res tauratie noodzakelijk. De Raad der Geref. Kerk vestigde de aandacht van mr A. Bouman te Amsterdam, orgeldeskundige en lid van de Rijkscom missie van Advies voor Kerkorgels, op het instrument. Deze bracht een uitvoerig rapport over het orgel uit, dat sinds 1922 ge plaatst is op de voorlopige lijst der Ned. Monumenten van Geschiedenis en Kunst, als „orgelkast (tweede kwart 18e eeuw), met drie beelden en be schilderde deuren". Door de opbouw, registersamenstel- ling en makelei herkent mr Bouman Hendricus Hermanus Hess te Gouda als de bouwer, die bekend was tussen 1760 en 1790. Verschillende orgels van deze Hess staan thans nog als be schermde monumenten in ons land, o.a. in de Herv. kerk te Kloetinge. NA SEROOSKERKE (W.) „Naar de aanleg te oordelen was het oorspronkelijk een pijporgel voor huiselijk gebruik, ofschoon het frontje kerkorgelallures heeft", zo zegt mr Bouman in zijn rapport. De beschildering van de deuren, die 't front markeren, zou van later tijd zijn. De voorstellingen zijn een harpspe lende David en een vrouw met luit en musicerende engeltjes. Blijkens een opschrift in de ventielkast is het orgel in 1869 door de orgelmaker J. A. Men nes te 's-Gravenhage gewijzigd, waar op plaatsing in de Herv. kerk te Se- rooskerke (W.) volgde. In Serooskerke bleek het na enkele jaren niet te vol doen, vermoedelijk door een te klein volume. Het is toen verbouwd in dier voege, dat er in de bas een register bijkwam. Maar in 1926 kreeg de Herv. Kerk van Serooskerke een legaat voor de aanschaf van een nieuw orgel. Toen heeft de Geref. Kerk van Gapinge, die voor die tijd van een harmonium ge- -bruik maakte, het orgel aangekocht voor f 600.De luiken werden er af gehaald. Deze zjjn inmiddels op advies van mr Bouman in ere hersteld. GROTE UITGAVEN De Gapingse gemeente van de Geref. Kerk is, omdat zij ook nog voor grote uitgaven staat in verband met het her stel van het kerkgebouw, niet in staat, het bedrag, dat met de restauratie is gemoeid, (f 6800.in zijn geheel voor haar rekening te nemen. Daarom is 'n subsidieverzoek uitgegaan naar Rijk, Provincie en Gemeente. De eerste en de laatste hebben dit verzoek ingewil ligd. Van de Provincie moet nog ant woord binnenkomen. De restauratie zal geschieden tussen Juni en September van 1956 door de fa. E. Leeflang uit Apeldoorn. Dit be tekent o.m., dat de windaandrijving die tot op heden nog steeds door trap pen geschied zal worden geëlectri- ficeerd. Dit betekent dus, dat de Geref. Kerk van Gapinge een orgel gaat bezitten, dat naast een monument de kwaliteit bezit volwaardig te zijn. Een orgel ook, waarvan de dispo sitie nog geheel oorspronkelijk is, voor een Hess-orgel curieus, omdat hier een Cornet 5-3 sterk en een Trompet 8' op voorkomen, alsmede een Praestant 8' bas. verschenen. Minister Algera en de heer J. W. F. Backer, dir.-generaal van de R.L.D., schreven elk een „woord ten geleide". Aan de wieg In 1909 onderging de heer Casten dijk de luchtdoop, werd sportcommis- saris van de Ned. Ver. voor Lucht vaart (de huidige K.N.V.v.L.), bouwde mede aan Frits Koolhovens „Heide- vogel" en aan andere ontwerpen en was geen onbekende op de lucht vaartterreinen van Verwey en Lugard te Soesterberg en Ede, evenmin als op de Molenheide bij Breda. Hij studeerde in Delft en Aken en in Maart 1916 kwam hij op uitnodi ging van de commandant van de luchtvaartafdeling naar Soesterberg om de constructie-afdeling op de been te helpen. Twee jaar later werd hij naar de N.V. van Berkels Patent te Rotterdam gedirigeerd met de op dracht daar de opdracht voor vlieg tuigbouw op te zetten. K.L.M., Fokker In 1920 ging de heer Castendijk over in dienst van de K.L.M. Hij is een van de eerste tien K.L.M.'ers. Toen Fokker in ons land zich vestigde in de gehouwen in Amsterdam, die had den gediend voor de E.L.T.A., werden de relaties met de heer Castendijk hersteld. In 1924 reisde hij als zaak gelastigde van Fokker naar Ned.-In- dië om de aflevering van twee series Fokker-vliegtuigen aan de Ned.-Indi- sche luchtvaartafdeling voor te berei den. Hij effende daar tevens, in ge heime opdracht van dr A. Plesman, de weg voor het invoeren van de burgerluchtvaart. In 1926 kwam hij in ons land terug, was eerst werk zaam in algemene dienst der K.L.M. Daartoe uitgenodigd had de heer Castendijk vervolgens op als secretaris van de technische directie van Philips. Hij vestigde de aandacht op de rol, die deze N.V. zou kunnen spelen op het gebied van luchtvaartverlichting, -radio en -instrumenten. In 1929 nam hij het initiatief voor het houden van de eerste internationale besprekingen op het gebied der luchtvaartverlich ting te Londen. Toen Eindhoven werd bevrijd werd hij evenals vroeger weer luchthaven- meester van Welschap. Op 1 Januari 1947 nam hij ontslag, omdat de mi nister van Overzeese Rijksdelen hem had bestemd voor uitzending naai- de Nederlandse Antillen. De heer Castendijk was daar tot en met 1951 hoofd van de burgerlucht vaart in het gouvernement en van Nov. 1949 af bovendien wnd. dirfc- teur van het departement van Open bare Werken. In Nov. 1951, aan het einde van de contractperiode, keerde hij naar Nederland terug en kort daarna werd hij benoemd tot inge nieur in algemene dienst bij de Rijks luchtvaartdienst. Op het eerste gezicht lijkt het wel een woestijn-landschap; doch de hitte, kenmerk van de woestijn, is hier ver te zoeken: Het is opgewaaide stuif sneeuw die de hoofdweg Halifax Oldham in Engeland verspert. Vanaf heden maken wij OVERBEKLEDINGSHOEZEN rechtstreeks voor iedere autobezitter tegen de laagste prijzen. Grote: Ford, Chevrolet, Plymouth of Dodge f 135.- Middelklasse: Mercedes, Opel Kapitan Kleine wagen: Volkswagen, Opel Rekord, Consul, Taunus, Zephyr, Citroën Wij maken alleen maatwerk onder volle garantie. Autobeklederij M. STOFFELS INDUSTRIETERREIN- GOES TELEFOON 2978 Geplaatst kunnen worden enkele Prot. Chr. jongelui (mnl. en vrl.) van 1730 jaar ter opleiding voor het Rijksdiploma Ziekenver pleging B. Brieven te richten aan de Geneesheer-Directeur. Salaris le leerjaar 87. 2e leerjaar 101.p. m. 3e leerjaar 119. Vrije kost, inwoning, genees- en tandheelkundi ge verzorging, reiskosten naar huis, dienstkleding. TE KOOP: Een vaarskalf. A. HARPE, Vrouwenpolderseweg 75, Se rooskerke (W.). 3 a 4.000 draineerbuizen, met kraag. W. REIJNIERSE, Nieuwlandseweg 5, Middel burg. DIVERSEN: Wil degene die Vrijdag avond na afloop der ouder avond een verkeerde parapluie heeft meegenomen zich ver voegen bij L. FRANCKE, „To- renzicht", Grijpskerke? Hypotheken vanaf 3,5 pCt Financiering auto's en land bouwwerktuigen, geldleningen op andere objecten. 25-jarige ervaring. Makelaarskant. L. A. VAN OPSTAL en Zn, Jac. v. Beierenstraat 1, Goes, Telef. 2854. D.V. 28 Dec. 7.30 uur hoopt ds M. VAN DE KETTERIJ voor te gaan in de Bogardzaal te Middelburg. Wij gaan steeds door U er met nadruk op te wijzen dat KIENZLE zakhorloges juist datgene is wat de werkman zoekt f 13,65. Horlogerie D. LIEVENSE, L. Vorststraat 37, Goes. Wasmachinefabriek heeft wasmachines met lichte émail- le-beschadiging. Gloed nieuw. Met garantie 155,Desge wenst afbetaling. Centrifuges 150,Depót Nieuwstraat 28, Telef. 2410, Terneuzen. VERLOREN 23 December, vermoedelijk Singelstraat of Spanjaardstraat: DIAMANT uit een ring. Tegen beloning terug te be zorgen: Markt 67, Middel burg. .Zeeuwsch Dagblad" geeft het allerlaatste nieuws 's-GRAVENHAGE, 24 Dec. lil Wageningen wordt andermaal van 10 Juli4 Augustus 1956 een internatio nale cursus over de methodiek en pro grammering van de voorlichting ten plattelande gehouden. Sinds 1953, toen met dergelijke zomercursussen werd begonnen, is het aantal deelnemers uitgegroeid tot meer dan 100, verdeeld over ruim 20 verschillende landen. De nieuwe cursus, die bekend zal staan onder de naam „internationaal ontwikkelingscentrum op het gebied van de voorlichting ten plattelande" is open voor zowel jongere als meer er varen consulenten. Het seniorenpro gramma loopt van 23 Juli4 Augus tus 1956. New York, 24 Dec. (Reuter). „In de Kersttijd wil ik u laten weten, dat het Amerikaanse volk begrip heeft voor de beproevingen, waaronder u lijdt, uw bezorgdheid om het herstel van de individuele en politieke vrij heden deelt en ook uw vertrouwen, dat het recht tenslotte zal zegevieren ten einde u temidden van de vrije vol keren van de wereld terug te bren gen", aldus président Eisenhower in 'n Kerstboodschap die via radio-Vrij- Europa naar Tsjecho-Slowakije, Polen, Hongarije, Bulgarije en Roemenië wordt uitgezonden. Van minister Dulles, de democrati sche leider Stevenson, oud-president Hoover, gouverneur Harriman van New York en de vakbondsleider Reu- ther worden soortgelijke boodschappen uitgezonden. PARIJS (Reuter-AFP). Het „ac tiecomité voor de V.S. van Europa", dat door toedoen van Jean Monnet tot stand is gekomen, zal 17 en 18 Januari te Parijs voor het eerst bijeenkomen. Monnet was voorzitter van het HogO Gezagsorgaan van de Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal. Het voornaamste punt op de agenga betreft de Europese ontwikkeling van atoom energie voor vreedzame doeleinden. Het actiecomité is samengesteld uit voor aanstaande politici en vakbondsleiders uit Frankrjjk, West-Duitsland, Italië, Nederland, België en Luxemburg. AMERSFOORT, 24 Dec. Na voor bereidende besprekingen zal waarschijn lijk in Februari 1956 in het leven wor den geroepen een overkoepelend orgaan voor de Nederlandse „zieken-omroe pen", organisaties, die zich ten doel - stellen actuele gebeurtenissen, ont- spanntngsbijeenkomsten, hoorspelen, muziek etc. op de band op te nemen en later te reproduceren voor verpleeg den in ziekenhuizen, rusthuizen, sana toria en dergelijke. De initiatiefnemer is een oud-Amersfoorter, de heer R. E. Grasdijk, student aan de economische Hogeschool te Rotterdam en wonende aldaar. In de zomer van dit jaar maakte de heer Grasdijk keanis met de Amers- foortse amateur bandopname vereniging de „Golfbreker", die met een propagan- dastand was vertegenwoordigd op de Amersfoortse „Braderie". Samenwer king zou tot nog betere resultaten kun nen lelden, zo meende de heer Grasdijk en daarom ging hjj contacten leggen met de diverse organisaties in den lan de, o.a. In Delft, Den Haag, Amsterdam, Groningen, Leeuwarden, Breda, Beek (L.) en diverse andere plaatsen. De be trokkenen voelen veel voor samenwer king en zagen grote mogelijkheden, S7 I.AÜRENS Raad met afscheid. De raad Komt Don derdag 29 December des avonds om 7.30 u. bijeen. Op de agenda staat alleen: onder zoek geloofsbrieven van het nieuw be noemde raadslid A. Simonse Lzn., terwijl voorts de raad afscheid zal nemen van wethouder P. Boon Sr. die sedert 1919 lid van de raad en vanaf 1932 wethouder is geweest.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 4