KONINKLI|KE KERSTBOODSCHAP „Allerschoonste taak ligt nu klaar" „Laten we de wereld weer tot een gastvrij oord maken" Sowjet-Unie vermindert defensie-uitgaven Peru heeft een militaire regering gekregen Parijzenaar wilde altaar Sacré Coeur opblazen in PERONISTEN STEKEN DE KOP WEER OP PJMLF*: Ik zal naar Algerije gaan onder Motorrijder verbrand motor Nehroe's oordeel over communisten Tientjes-stunt" bracht reporter op politiebureau Jongens met gangster* manieren Hulp aan Belgische textielnijverheid De overstromin gen in de V*S* Duits protest in Buenos Aires PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND HIER Kabinet is afgetreden Schilderij voor Eisenhower Dader waarschuwde zelf de politie Nieuwe brandweerkazerne voor Bergen op Zoom Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Giro 274289. Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2488 (b.g.g. voo-redactie 2435, voor advert, enz. 2970), Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. 68. Telef. 326; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Qosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD lie JAARGANG No. 3279 Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct per woord. Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. de Jong DINSDAG 27 DEC. 1955 Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: J. A. van Bcnnekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; 3. Hommes, Nieuwdorp; J. Huiissen, Terneuzen; Ds 3. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moli Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. Wereldkampioenen met zorgen (ZIE PAGINA 5). MARSEILLE, 26 Dec. (Reuter). Oud-premier Pierre Mendes France heeft Maandag in Marseille in een ver kiezingsrede gezegd, dat als hij de volgende regering vormt, hij persoon lijk naar Algerië zal gaan cm te trach ten de moeilijkheden daar op te lossen. Allereerst dienden daar verkiezingen te worden gehouden, parlementaire en plaatselijke. De Algerijnse assemblee vertegenwoordigde niemand meer. Een tweede belangrijke taak van de Franse regering zou zijn de verhoging van de levensstandaard in Algerië. In de arm ste gebieden zou voedsel moeten wor den uitgereikt. Er moest meer land worden ontgonnen en het grootgrond bezit moest worden verdeeld. Een po litiek van geweld zou nooit kunnen slagen. ALGIERS. Tijdens het Kerstweek einde zijn bij terreurdaden in Algerië 24 mensen omgekomen, onder wie elf opstandelingen. Een blanke boswach ter, zijn vrouw en een 12-jarige zoon zijn door opstandelingen vermoord. Twee zoontjes van negen en drie jaar werden gewond. Het gezin werd aan gevallen door 30 vogelvrijen. HILVERSUM, 26 December „De enkeling is dikwijls wijs, maar de mens in groepsverband is vaak van een beangstigende kortzichtig heid. Hij sluit de ogen voor wantoestanden elders, hij wil niet beseffen dat die alleen nog erger dreigen te worden en zet daarom nog liever zijn denken stop, en vergeet dan maar dat de rekening voor wat elders verkeerd gaat, hem nog wel eens thuis gepresenteerd zou kunnen wor den". Aldus Koningin Juliana in haar Kersttoespraak, die zij op Eerste Kerst dag over de beide zenders heeft ge houden. „Bijna iedereen trekt zich nu graag terug uit de afleiding van het dagelijks leven", aldus de Koningin in de aan vang van haar rede, „om na te gaan wat er aan warmte en licht is in de menselijke samenleving. Daarbij blijkt er dan in de menselijke samenleving niets om trots op te zijn. Klinkt dit te somber? zo vroeg de Koningin en zij vervolgde „de enkeling in de woestijn is even eenzaam als een naamloos num mer in de massa. Het enige verlossen de gevoel, dat hij soms ervaart in zijn leven, is het met anderen samen wer ken voor een doel dat een groter en hoger belang dient. Waarom blijft de mens zo volslagen berustend neerzitten bij de pakken van Minder sabelgekletterbij Opperste Sowjet MOSKOU, 27 December (Reuter) De Sowjet Unie z_al haar defensie- uitgaven in 1956 met ongeveer tien procent verminderen om een grotere ontwikkeling op het gebied van economie en cultuur mogelijk te maken. Dit'is door de minister van Financiën, Zweref, op de openingsvergadering van de opperste Sowjet bekendgemaakt. De vergadering van dit Sowjetparlement begon Maandagochtend. Ook voor zware industrie en landbouw zal iets minder worden uitgegeven. Meer zal daarentegen worden besteed voor woningbouw en voor een pro ductieverhoging van enkele verbruiksgoederen. Westelijke waarnemers merken bij de rede van Zweref de afwezigheid van „sabelgekletter" op. Zij menen, dat de Sowjet Unie haar politiek van vreedzaam naast elkaar bestaan en on derhandelingen met het Westen zal voortzetten. Zweref zei, dat de vermindering van de militaire uitgaven betekent, dat de Sowjet Unie niet met woorden, maar met daden werkt voor vermindering van de internationale spanning. Zij zal blijven streven naar versterking van het internationale vertrouwen en per soonlijk contact tussen regeringshoof den. Westelijke waarnemers zeggen, dat de vermindering van defensie-uitgaven waarschijnlijk niet zo groot is als zij lijkt, gezien de algemene verlaging van de groothandelsprijzen, zoals door de minister aangekondigd. Zo zei de mi nister ook, dat de zware industrie zal worden uitgerbreid ondanks de iets la gere post op de begroting. De investering in de woningbouw zal met 14 pCt worden verhoogd. Dit zal leiden tot een uitbreiding van de woon ruimte met 18 pCt. In 1956 zullen meer stoffen, schoe nen, huishoudelijke artikelen .meube len, televisietoestellen, horloges en naaimachines worden gemaakt. APELDOORN, 27 December De 26-jarige motorrijder A. A. Huisman uit Apeldoorn is in de nacht van Zater dag op Zondag in die plaats onder een militaire vrachtauto geraakt en onder zijn in brand gevlogen motor terecht gekomen. Hij liep zware brandwonden óp en is naar het Julianaziekenhuis overgebracht, waar hij later is over leden. Zijn echtgenote die op de duo had gezeten, werd niet gewond. Het ongeluk gebeurde doordat de militaire chauffeur, F. P. M. H. uit de legerplaats „De Wittenberg" geen voor rang verleende, volgens de politie. en over de grenzen In de streek rond Maastricht is men begonnen met het kweken van cham pignons in kisten, die in onderaardse gangen boven op elkaar worden gesta peld. De kwekers, die voorlichting ge had hebben van Wageningen, willen 20.000 kisten per jaar gaan verwerken; men rekent op minder mislukkingen. Twee Indonesische jongelui zijn met Kerstmis in Den Haag gearriveerd na een tocht die zij met een derde reisge noot op 9 October 1954 te Soerabaja waren begonnen. De derde man, die voor journalist studeert, vertoeft thans nog in Spanje. De drie zijn lopend en liftend naar Nederland gekomen om de Nederlandse jongeren Kerstgroeten over te brengen. Zij vertrokken practisch zonder geld maar wisten met Balinese dansen en muziek in hun on derhoud te voorzien. Vooral in de Per zische woestijn hadden zij vreselijk ge leden. In 5 dagen liepen ze daar 150 km met alleen telegraafpalen om de richting aan te geven. Studenten en ambassades verleenden hun gastvrij heid. Ze willen na Nieuwjaar Europa gaan ontdekken en later hun ervarin gen te boek stellen. Een specialiste voor het aanbrengen van gipsverbanden en lid van de staf van de Centraal Israëlische ziekenver pleging te Amsterdam is een gouden dameshorloge en een platinaring, sa men f 1600.waard, ontstolen. Zij had die eigendommen op een tafeltje laten liggen in de hal van de operatiezaal. De oudste wereldbewoner woont, volgens het Indonesisch persbureau P.I. A. in Kampun Rutug, regentschap Che- ribon op Java. Hij heet Kjai Hasan, zou nu 145 jaar zijn en heeft 22 vrou wen gehad. Van de laatste heeft hij twee kinderen, waarvan de jongste nu 10 jaar is. onze gemeenschappelijke schuld?" al dus de Koningin en zij vervolgde „Is er een gemeenschappelijke uitweg? Ons gemeenschappelijk geweten kan die wijzen, want het is het geweten, dat de beste krachten in ons wezen actief maakt. IN EEN KOOI. Maar de grote moeilijkheden in het algemeen gezien is, dat we altijd weer onze beperkingen hebben lief gekre gen. We zitten in een kooi, we zien door de tralies heen het zonlicht. We zouden wel graag onze vleugels uit slaan en ons in het volle licht begeven, maar uit de kooi komen kost moeite, ja misschien pijn. Dat is sohijnbaar on aanvaardbaar. Och, laten wij erin blij ven. De kooi is toch ook zo knus, en sluit zoveel buiten wat wij niet aan durven ja, maar niet de ondergang, en dat beseffen wij wel, met diep helm wee naar de vrijheid. Door de ons gegeven mogelijkheden ongebruikt te laten, laadt men voort durend schuld op zich. Wij moeten voor ons behoud gemeenschappelijk naar hoger peil. Alleen zó kunnen wij de nood van al onze broeders overzien en die ter harte en ter hand nemen. Al leen zó is het licht van vandaag het Kerstlicht niet morgen of overmor gen gedoofd, maar wordt het steeds sterker, totdat het de kraefitbron is, waaruit de mensheid leeft. Christus is de bron, waarin wij al le leed, ellende en mislukking kunnen werpen, omdat Hij zelf de Liefde is, Die zuivert tot nieuw leven en het mensenleven van zijn begin tot zijn einde verlost, evenals het gehele we reldbestaan. HET WONDER VAN HET LEVEN, Het wonder van het leven is, dat het alles kan doen verkeren, zelfs het meest volstrekte kwaad in het meest volstrekte goed. Het is ieder mens ge geven hierin de hand te hebben. Een toestand kan als bij toverslag veran deren, zeggen we, en wij allen bezitten zelf de toverstaf, dat is de gave, die God ons bij de geboorte heeft meege geven om alles op te kunnen wekken en in stand te houden, wat maar men selijk denkbaar is om het leven op een hoger plan te brengen. God houdt rekening met onze hoog ste verlangens, als wij onze geconcen treerde kracht opbrengen, en strijd vaardig zijn. De allerschoonste taak ligt nu klaar, juist nu, waar de wereld is geworden tot een volstrekt onhoudbare woon plaats voor mensen, die van goede wil le zijn en die vaak menen, dat zij tegen de muren te pletter zullen lopen de allerschoonste taak om met ons allen deze wereld uit liefde voor God, die ons haar geschonken heeft als tijdelij ke woonplaats, weer te maken tot een gastvrij oord, zoals God het bestemd heeft en daardoor op aarde te besten digen die vrede, waarin hij welbehagen heeft. LIMA, 26 December Het Kabinet van Peru is Zaterdagochtend afgetre den. Onmiddellijk na het ontslag van de regering is een nieuwe gevormd, die Zaterdagavond is beëdigd. De nieuwe regering bestaat louter uit militairen. De regeringswisseling vloeit voort uit incidenten, die zich Woensdag te Arequipa hebben voorgedaan toen aan hangers van de „Nationale coalitie", een onlangs door Pedro Rosello opge richte oppositiepartij, in de gemeente lijke schouwburg bijeen zouden komen. Zij raakten evenwel slaags met aan hangers van de regeringspartij „Res- tauradör". De politie kwam tussenbei de en maakte gebruik van traangas en vervolgens van de wapens toen de coa litie-aanhangers met stenen gooiden en volgens een officieel communiqué be gonnen te schieten. Verscheidene leden van de Nationale coalitie werden ge wond. Na de incidenten is te Arequipa een algemene, staking afgekondigd. Als voorwaarde voor het beëindigen van de staking is gesteld het aftreden van de minister van Binnenlandse Zaken, Alejandro Zanartu, die als de sterke man van het bewind in Peru wordt be schouwd. Zaterdag hebben verscheidene par tijen verklaard, de incidenten te Are quipa te betreuren en met het oog op de presidentsverkiezingen in 1956, ver zekering van volledige vrijheid geëist. TRICHOER, 20 Dec. (AFP). Pre mier Nehroe van India heeft in een toespraak te Trichoer de communisti sche partij van India „een groep reacti- onnairen, die doorgaat voor revoluti- onnairen" genoemd. Hij zei dat de com munisten in India geduld worden „zo als alle soorten mensen, de idioten in begrepen". Zij wilden elders gebruikte metho den .toepassen, zonder rekening te hou den met de speciale omstandigheden die in India heersen. Met deze critiek op de Indische com munisten wilde hij niets zeggen ten na dele van „het grote land dat de Sow- jet-Unie is". India kon nog veel var Rusland leren en zou dat ook doen. HILVERSUM, 27 Dec. De radio verslaggever Tom Schreurs heeft op avond van de Tweede Kerstdag op het Leidseplein te Amsterdam nogal wat deining veroorzaakt. Hij had tientjes teveel en probeerde nu de voorbijgan gers zijn bankbiljetten aan te praten. Via een verborgen microfoon en een kleine zender gingen zijn belevenissen de aether in. Een Engels echtpaar had deze stunt onmiddellijk door, maar verscheidenen voorbijgangers hapten gretig. Een politieagent van het bureau Leidseplein, die via een telefoontje naar het hoofdbureau van politie door 'n argwanend taxichauffeur door 4e wachtcommandant van het bureau er op uit was gestuurd om eens pools hoogte te nemen, trad vriendelijk doch beslist als spelbreker op. De reporter werd uitgenodigd mee naar het bureau te gaan. De luisteraars konden later horen hoe dat bezoek aan het bureau afliep. Met opzet waren bankbiljetten gekozen, die de datum 4 Maart 1949 droegen, waarvan, zoals bekend, ook valse exemplaren in omloop zijn. De politie controleerde het laatste biljet, dat de reporter nog bij zich had op echtheid en bevond, dat het een goed was. Tom Schreurs werd dus weer los gelaten. Ondertussen stond de telefoon op het bureau Leidseplein roodgloei end, omdat talrijke luisteraars opbel den met het verzoek de verslaggever in vrijheid te stellen. o Kerstkuikens broedde een der hoen deren van een heer uit Driebergen uit. Precies op eerste kerstdag kropen 12 donzen balletjes te voorschijn. Bom onder tuiltje viooltjes PARIJS, 26 December Op Eerste Kerstdag heeft een 45-jarige banket bakker, Daniël Havas, geprobeerd een altaar in een kapel in de crypte van de Sacré Coeur, de bekende kerk op de heuvel van Montmartre te Parijs op te blazen. Havas, later in zijn woning nabij de kerk gearresteerd, waar schuwde echter zelf de politie per tele foon. Terwijl politie-auto's in aller Ijl naar Montmartre reden, ontdekte ook de koster van de kerk de bom, die ver pakt was in een metalen doos, waar over een wit kleed lag met er boven op een tuiltje viooltjes. Volgens des kundigen, die de bom onschadelijk maakten, zou de helse machine een ontploffing als van een 75 mm artille rie-granaat veroorzaakt hebben. DOOR POLITIE GEGREPEN EINDHOVEN, 27 Dec. De Eind- hovense politie heeft de hand gelegd op vier jongelui, die er gangstermetho den op na hielden. Hun jongste slacht offer was een automobilist, die, toen hij dezer dagen tegen het middernach telijk uur zijn auto op de Emmasingel parkeerde, een revolver onder zijn neus kreeg geduwd (later bleek, dat 't een imitatie-revolver was). Hem werd daarop een portefeuille met een bedrag van 1400 gulden uit de zak genomen. De daders twee jongelui werden de volgende dag door de politie gear resteerd. Het voortgezette onderzoek leidde tot de aanhouding van nóg twee jongens. Het viertal is in verzekerde cewaring gesteld; het heeft zich de laatste maanden aan verscheidenen be rovingen schuldig gemaakt. De leef tijden variëren van 16 tot 20 jaar. BRUSSEL, 24 Dec. De Belgische regering zal de Belgische textielnijver heid te hulp komen met een aantal, tijdelijke, maatregelen die ondermeer inhouden een compensatie-vergunnings heffing op ingevoerde textielproduc ten, een toelage aan de eigen rayon-in dustrie, hulp aan de vlasindustrie en -teelt en afschaffing van belasting op werkaannemingscontracten voor de wolkammerijen. De vlasspinnerijen zullen bovendien hun installaties moeten moderniseren teneinde een grotere productie te ver krijgen. Voor een weerslag op de Bene- lux-accoorden hoeft niet te worden ge vreesd. Zo heeft de Belgische minister van Economische, Zaken, Jean Rey desgevraagd medegedeeld. DE BILT ZEGT: Opklaringen DE BILT, 27 Dec. Weersverwach ting geldig tot hedenavond: Wisselend bewolkt met enkele buien. Matige tot krachtige Westelijke wind. Iets lagere temperaturen dan gisteren. Havas werd ondervraagd en ver klaarde alleen de verantwoordelijk heid van deze daad op zich te nemen. Hij noemde zich „een instrument, dat belast was met de zending om de men sen het ergste te leren kennen". Hij heeft al veel dreigbrieven geschreven, onder meer aan zijn vroegere patroons. In een van die brieven noemde hij zijn naam en adres en dat bracht de politie op een spoor. Men vond in zijn wo ning nog meer bommen, die gedeelte lijk gemonteerd waren. Bovendien had hij brieven geschre ven aan de prefect van politie, aan de rector van de Sacré Coeur en aan Edouard Herriot, voormalige voorzit ter van de Franse Nationale vergade ring. Havas verklaarde in een der brieven, dat hij de Paus had over willen halen alle atoomgeleerden in de ban te doen. Met de aanslag wilde hij het gevaar op atoomproeven vestigen. Zo had hij ook de Paus schriftelijk gevraagd op Kerstmis naar Parijs te komen en daar de ex-oommunicatie over de atoomge leerden uit te spreken. Als deze hier aan geen gevolg gaf zou hij de kapel opblazen. Ook was hij op Weg geweest naar de Notre Dame. De bom in de Sacré Coeur had om middernacht moe ten ontploffen, maar in de helse ma- chie was een wekker verwerkt, die achter liep, zodat de bom pas 's mid dags om twaalf uur ontploft zou zijn. SAN FRANCISCO, 26 Dec. (Reuter). Bij de overstromingen in Californië zijn tot dusver 37 mensen om het le ven gekomen. In de naburige staat Oregon zijn dertien doden en vijf ver misten. Men hoopt, dat men het ergste nu gehad heeft. Het water begint te zak ken. Men vreest echter, dat het aantal doden nog met enige tientallen zal stij gen. In de twee staten zijn 50.000 men sen dakloos. Achttien doden bij trein ongeluk in Brazilië SAO PAUL, 26 Dec. Op ongeveer tachtig kilometer voor Sao Paulo is vanochtend een aantal met cokes bela den goederenwagens op een personen trein gevlogen. Achttien reizigers wer den gedood en ongeveer honderd ge wond. De personentrein stond op enkel spoor aan de voet van een steile hel ling. De vier cokes-wagons van een an dere trein, die op de helling stond raakten los en vlogen omlaag op de personentrein in. Een stalen postrijtuig ving de schok op maar werd over een houten personenrijtuig geslingerd, waarin 200 mensen zaten. De chef steward van de „Maasdam", de heer J. A. van Witzenburg, toont hier het schilderij van Dorus Rijkers, dat aangeboden zal worden aan pre sident Eisenhower. Het is een werk stuk van de Rotterdamse kunstenaar J. Rijkhoek. BONN, 24 December Het Westdultse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de ambassadeur te Buenos Aires opge dragen bij de Argentijnse regering krach tig te protesteren tegen de actie, die deze onlangs tegen verschillende Duitse maat schappijen heeft ondernomen. De Argentijnse regering had 75 onder nemingen waarbij 6 gedeeltelijk Duitse maatschappijen, gelast te bewijzen, dat haar werkzaamheden in Argentinië wet tig zijn. Mochten de ondernemingen dit bewijs niet kunnen leveren, dan zouden zij worden geconfisceerd. Hangende een definitieve beslissing zijn de eigendom men der betrokken ondernemingen onder „toezicht" geplaatst. Vele opvarenden van Britse treiler omgekomen OSLO, 26 Dec. (Reuter). Men vreest, dat elf van de 23 leden van de bemanning van de Britse treiler Prin ce Charles uit Huil zijn omgekomen. Naar verluidt voer het vaartuig Vrij dagavond in volle vaart op de rotsen ter hoogte van het eiland Soeroeya in het Noorden van Noorwegen en zonk onmiddellijk. De overlevenden zijn door het Noorse schip Ingoey naar Hammersfest gebracht. Leider van sanatorium pleegde verduistering ZWOLLE, 26 Dec. De 42-jarige arts A. H. uit Zwollerkerspel, leider van een in Zwollerkerspel gelegen sa natorium van de gemeente Zwolle, heeft, tijdens een verhoor door de poli tie, bekend ruim vijfduizend gulden uit een door hem beheerd fonds voor de patiënten voor zijn privé-uitgave te hebben aangewend. De arts is enkele dagen voor verhoor in verzekerde be waring geweest en inmiddels op vrije voeten gesteld. BERGEN OP ZOOM, 24 December Vrijdag a.s. zal de raad bijeenkomen om te beslissen over een voorstel tot het bou wen van een brandweerkazerne op het St Geertruidaplein, ontworpen door de architecten prof. G. H. M. Holt te Haar lem en J. Weijts te Bergen op Zoom. De bouwkosten zijn geraamd op 462.000, De raad besloot reeds eerder een nieuwe brandweerkazerne te bouwen in de tuin achter het pand Stationstraat, waartoe crediet van 325.000,was verleend. Dit plan is niet gerealiseerd wegens de moei lijke positie van de kapitaalmarkt en het feit, dat geen bouwvolume beschikbaar werd gesteld. BUENOS AIRES, 26 December (A.F.P.) in San Luis in Argentinië is een complot van Peronisten ontdekt. Er namen onder-officieren, politieman nen en burgers aan deel, aldus is Maandag door de politie meegedeeld. Zij zijn allen gearresteerd. Tijdens een huiszoeking werd een militair gedood. Twee Peronisten werden gewond. De laatste tien dagen zijn honderden arrestaties gemeld uit La Plata, Cor doba en Tendil. Deze zouden alle in verband staan met Peronistische samen zweringen en pogingen tot sabotage. Dl San Luis, zo wordt in een officieel communiqué gezegd, zijn twintig onderofficieren en tientallen burgers aangehouden.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1