REGERIKG ZAL GEEN DUIMBREED VAN STANDPUNT TOEGEVEN SYRIË CONTRA ISRAEL IN VEILIGHEIDSRAAD Drie doden op beruchte Rijksweg in het Gooi „Ik heb het gedaan" zei verdachte plotseling Bestrijding van wervelstormen mogelijk Arrestatie van dr John gelast Meer geleide projectielen naar Europa De Comet III heeft pech Revolutie in Paraguay? PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND V.. Nuchterheid en zakelijkheid gewenst op Indonesische conferentie Weinig kans voor Ambon Economische sancties geëist Reder Onassis kost Amerika 7 milL dollar Brits officier op Cyprus onderscheiden Auto door trein gegrepen1 dode Procureur-generaal: „Dat is een aanmoediging waard. Eén jaar straf minder"... Redders van dieren Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Giro 274289, Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 (b.g.g. voo- redactie 2435, voor adven. enz. 2970), Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. 68. Telef. 326; Middelburg: Korts Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD lie JAARGANG No. 8277 Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct per woord. Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr 3. 3. de Jong VRIJDAG 28 DEC. 1955 Directeur: JACQ DE SMl'I Medewerkers: J. A. van Bennekom. Middelburg; Ds W. C. van Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Puiissen, Terneuzen; Ds J. Kareise, Goes; Ds J, Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Rloli Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. Op wacht bij een Kerstpot Zie pag. 2 J Minister Luns tot de Tweede Kamer (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 22 Dec. „De Nederlandse regering blijft hopen, dat de huidige onderhandelingen met Indonesië succes zullen hebben, dat de resul taten door de parlementen zullen worden aanvaard, en dat een periode van betere en hartelijke betrekkingen zal worden ingeluid". Met deze volzin be sloot de minister zonder portefeuille, mr Luns, vanmiddag in de Tweede Ka mer een betoog van twee uur, waarin hij o.m. zeer positief verklaarde, dat de Nederlandse regering geen duimbreed zal afwijken van haar standpunt, dat de souvereiniteit over Nieuw Guinea de jure en defacto bij Nederland ligt. De bewindsman deelde mee, dat de door United Press verspreide Indo nesische verklaring Inzake het vestigen van consuls, werk- en onderwijs krachten op Nieuw-Guinea aan de Nederlandse delegatie te Genève niet be kend is. Deze eventuele wens van Indonesië zal, zo zeide de minister, getoetst worden aan Nederland's standpunt i.z. de souvereiniteit. tie met succes aanhangig zou kunnen worden gemaakt bij de V.N. De minister kon niet instemmen met de critiek, dat het Nederlandse Hoge Commissariaat niet voldoende achter de verdediging van de Nederlandse ge vangenen in Djakarta zou staan. Het H.C. heeft zeer veel voor de verdach ten gedaan en er is over het algemeen sprake van een zeer goede samenwer king tussen de Nederlandse vertegen woordiging in Indonesië en de verde digers. VERHOUDING OOST-WEST Minister Beyen had voordien de ver- In de voor de Kamer uitgesproken twijfel ontrent het resultaat van de besprekingen zag de bewindsman een aansporing om op de conferentie de nodige nuchterheid en zakelijkheid te betrachten. De jongste resolutie van de V.N. over Nieuw-Guinea heeft geen enkele wij ziging gebracht in het oorspronkelijke standpunt van Nederland, n.l. dat een behandeling van deze zaak indruist te gen het Handvest van de UNO, dat het Zelfbeschikkingsrecht erkent. Enkele weken geleden was in de Algemene Vergadering'een ontwerp-resolutie in de maak, die voor Nederland volkomen onaanvaardbaar was en ook wel zou Zijn verworpen, maar niet dan na een lang debat, dat de Nederlands-Indone sische besprekingen in de wieg hebben gesmoord. Deze resolutie (door Arabi- sche-Aziatische delegaties opgesteld) is verdwenen en vervangen door èèn, krachtens welke de kwestie-Nieuw- Guinea geruisloos van de agenda is ge voerd. De vertegenwoordigers van In dia, Krishna Menon, en de delegaties van het Verenigd Koninkrijk hebben zich zeer ingespannen voor deze gun stige gang van zaken. Minister Luns zei echter zeer teleur- geste. l te zijn over de houding van de Verenigde Staten,, welk iand zijn steun heeft onthouden aan het Nederlandse standpunt z.i. het zelfbeschikkingsrecht van Nieuw-Guinea, terwijl het dit in dertijd voor Indonesië heeft erkend. GRENSKWESTIE In de jongste resolutie wordt het standpunt van beide partijen geres pecteerd. Op de huidige conferentie behouden de partijen hun standpunt ter zake, aldus mr Luns, die sprekend over het derde agendapunt van de conferentie, er op wees, dat Nederland steeds van mening is geweest, dat meer technische kwesties betreffende de grens tussen Nederland en Indonesië tot op zekere hoogte onderwerp van bespreking dienden uit te maken. Nieuw-Guinea is zo'n grenskwestie. In deze zin moet de van het derde agen da-punt worden geïnterpreteerd. De Nederlandse delegatie zal in geen enkel opzicht afwijken van deze inter pretatie. Hij merkte op, dat Nederland wat dit aspect van het Nieuw-Guinea- vraagstuk betreft ten opzichte van In donesië in dezelfde positie verkeert als ten aanzien van Australië. KWESTIE-AMBON Over de kwestie-Ambon kon de be windsman geen nieuws vertellen. Het is zeer te betreuren, dat de ontwikke ling een andere is geweest dan de re gering en Staten-Generaal. De moge' lijkheid om het zelfbeschikkingsrecht voor Oost-Indië te bevorderen of af te dwingen acht de regering niet aanwe zig. Het enige, wat Nederland kan doen is rustig af te wachten, of de in terne ontwikkeling in Indonesië mo gelijk zal leiden tot een bevredigende oplossing voor Ambon. Er bestaat te weinig interesse in de wereld voor Ambon, dan dat de kweS' houding Oost-West belicht en zijn in zichten weergegeven omtrent het werk van de supra-nationale organen, zoals de NAVO, de West Europese Unie en de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal. Beide ministers hebben het voorts gehad over de kwestie der Duit se oorlogsmisdadigers en daarbij woor den van lof gesproken aan het adres van de Westduitse regering en aan dat van Minister Von Brentano in het bij zonder. Minister Beyen vond het niet opportuun erbij Von Brentano die aan het begin van het volgend jaar naar ons land komt op aan te drin gen een verklaring af te leggen in het Westduitse parlement. Wat betreft de kwestie van de wa terwegen wees minister Luns erop, dat België het initiatief van Nederland heeft overgenomen. In New York had hij erbij minister Spaak op aan gedron gen niet te lang te wachten met een uiteenzetting van het Belgische stand punt. Vooral niet met het oog op West Brabant. Er bestaat volgens minister Luns geen noodzakelijk verband tus sen het Deltaplan en de kanalenkwes- tie. De ministers verwachten dat 't Belgi sche advies over deze kwestie spoedig gepubliceerd zal worden. De begroting werd tenslotte z.h.s. aangenomen en evenzo ook voordien de motie Ruygers voor hulp aan de on ontwikkelde gebieden. NEW YORK, 22 Dec. (Reuter). Syrië heeft officieel een verzoek in de veiligheidsraad ingediend, om Israël uit de organisatie der Verenigde Na ties te stoten en economische sancties tegen dit land toe te passen. In de voorgestelde resolutie wordt Israël veroordeeld wegens de „schan delijke aanval" en van agressie be schuldigd en voorts wordt schadever goeding voor verlies aan goed en leven geëist. Er kwamen 56 Syriërs om het leven. Het hoofd van de wapenstilstands commissie, Generaal Burns, heeft in middels rapport aan de V.N. uitge bracht over het incident van Tiberias. Ook naar zijn oordeel houdt het Israë lische optreden een opzettelijke schen ding van de wapenstilstandsovereen komst in. Israël heeft aan de veiligheidsraad documenten doen toekomen, die, vol gens Israël, buitgemaakt zijn bij de aanval. Hieruit zou blijken, dat de Sy rische troepen opdracht hadden, om het meer van Tiberias als een Syrisch meer te beschouwen. WASHINGTON, 22.Dec. (Reuter) De Amerikaanse weerkundige dienst heeft plannen opgesteld om volgende zomer de wervelstormen in het gebied Van de Caribische Zee, die elk jaar veel slachtoffers eisen en grote schade aan richten, te bestrijden. Men is van plan met vliegtuigen koolzure sneeuw in de stormen uit te strooien, waardoor een bevriezingspro ces op gang zou moeten komen, dat aan de stormenergie onttrekken zou. Hier door zou niet alleen de kracht van de storm moeten afnemen, waar ook zijn baan naar zee afgebogen moeten wor den. DE BILT ZEGT; Zachte lucht in aantocht. DE BILT, 23 Dec. Het weer tot hedenavond: Veel bewolking met nu en dan wat regen. Matige tot krachtige, later langs de kust mogelijk harde wind tussen Zuid en Zuidwest. Stijging van de tem peratuur. WASHINGTON, 22 Dec. (Reuter) De Griekse reder Onassis en zijn be langen zullen aan de Ver. Staten on geveer 7 millioen dollar betalen op grond van een regeling, die bekend ge maakt werd ten aanzien van vorderin gen, die voortvloeien uit beweerde on wettige aankoop van schepen van de Amerikaanse regering. De regeling maakt een einde aan ruim 3% jaar van onderzoeken door het Congres en ju ridische strijd. Zij heeft betrekking op 23 overtollige schepen uit Oorlogstijd, variërend van tankschepen tot een schip voor de walvisvangst. Volgens de Amerikaanse wetgeving konden de schepen slechts verkocht worden aan Amerikaanse burgers of maatschap pijen, waarin Amerikaanse burgers 'n meerderheidsbelang hebben. De sche pen werden, meest tussen 1948 en 1951 verkocht aan firma's, welke volgens Amerikaanse ministerie van Justitie slechts schijnbaar maatschappijen van Amerikaanse burgers waren. Volgens de regeling zou het door de Ameri- kaanse regering te ontvangen bedrag bestaan uit ongeveer 6 millioen dollar aan contanten en 400.000 dollar aan vorderingen, waarvan de Onassisbe- langen afstand doen, terwijl ongeveer 500.000 dollar achterstand vertegen woordigt op hoofdsom en rente aan uitstaande hypotheken der Amerikaan se regering op enkele van de schepen. STUTTGART, 23 Dec. (DPA). Tegen het voormalige hoofd van de Westduitse geheime dienst dr Otto John is door de Westduitse autoriteiten een arrestatiebevel uitgevaardigd, al dus heeft de Zuidduitse radio-omroep Donderdagavond gemeld. De arrestatie zou vandaag officieel bekendgemaakt worden. Volgens de radiozender wordt John verdacht van landverraad. Donderdag avond kon geen ambtelijke bevesti ging van het bericht over Johns arre statiebevel verkregen worden. De echtheid van deze documenten is weer door Syrië tegengesproken. Radio-Jeruzalem, zo deelt AFP me de, heeft Donderdag omgeroepen, dat de Israëlische reactie op het rapport van generaal Burns aan de veiligheids raad is overgebracht. Een Israëlische woordvoerder heeft verklaard, dat Israël bereid is tot het voeren van besprekingen met Syrië ter regeling van het conflict. Een der gelijke regeling diende echter te val len binnen de bepalingen van de wa penstilstandsovereenkomst en diende geen aantasting van de Israëlische rechten met zich mee te brengen. WASHINGTON, 22 Dec. (Reuter). Het Amerikaanse leger heeft bekend gemaakt, dat er in het eerste kwartaal van het komend jaar nog zes eenheden geleide projectielen van het type „Cor poral" naar Europa zulen worden ge zonden. Op het ogenblik is er reeds een eenheid van deze wapens in Europa. De „Corporal" kan, door raketten aangedreven, de snelheid van het ge luid overtreffen. Er kan een atoomla ding in worden aangebracht, die over een afstand van tachtig tot 110 km kan worden gelanceerd. In Europa bevinden zich ook zes bataljons artillerie van 280 mm, waar mee ook atoomgranaten kunnen wor den afgeschoten. Twee personen, de machinist en de stoker, kwamen om het leven, toen in Tipperary in Ierland een goederen trein door een brug zakte. Links, half in het water hangend de lo comotief; meer naar rechts de over blijfselen van de wagens en de lading. Een vliegtuigfabriek in Californië hèeft een klein vliegtuigje geconstru eerd, dat radiografisch wordt bestuurd en bestemd is om luchtfoto's van vij andelijke stellingen te maken. De foto apparatuur wordt eveneens langs ra diografische weg bediend. De snelheid is 360 km per uur. Tussen April 1954 en April 1955 is in India een honderdtal kinderen door hyena's en wolven gedood. Er zijn pre mies op het onschadelijk maken van deze roofdieren gezet. Doodde neef van aartsbisschop Makarios LONDEN, 23 Dec. (Reuter) Ma joor Brian Coombe, de Britse legeroffi cier die vorige week bij een actie van verzetslieden op Cyprus een neef van aartsbisschop Makarios heeft gedood, heeft de George-medaille gekregen, een onderscheiding voor moed op niet- militair gebied. Majoor Coombo doodde Charalam- bos Moekos, een 23-jarige drukker op wiens hoofd een prijs van .5000 pond (ruim 50.000 gulden) was gesteld. Hij verwondde een andere verzetsman, nam een derde gevangen en dreef een vierde op de vlucht. Zoals bekend is aartsbisschop Makarios de leider van de beweging op Cyprus, die aanslui ting bij Griekenland wenst. Vlag in top op bouwwerk Nationaal Momnument AMSTERDAM, 22 Dec. Vanmor gen is in tegenwoordigheid van burge meester d'Ailly als voorzitter van het werkcomité en de heren dr J. J. P. Oud, architect, en de beeldhouwer John Raedecker de vlag gehesen op de top, die is geplaatst op de nu nog in het steigerwerk staande pyloon, de cen trale zuil van het grote nationale mo nument op de Dam. Met het plaatsen van de top is het hoogste punt van het monument bereikt, n.l. 22 meter bo ven het Dampeil. Niet voldoende verlicht NAARDEN, 22 Dec. De beruchte Rijksweg nr 1 in het Gooi heeft op nieuw slachtoffers geëist. Omstreeks half zeven vanavond staken twee be jaarde dames bij de Karnemelksloot onder Naarden de Rijksweg over om zich naar de vesting te begeven. Door dat de weg daar onverlicht is, zag de bestuurder van een uit Amsterdam ko mende personenauto, de 36-jarige W. M. B. uit Blaricum, de dames te laat en kon een aanrijding niet voorkomen. Beide dames, de 79-jarige mevr. de B.- van de B., en de 69-jarige weduwe van D.-O. uit Naarden, werden een eind meegesleurd. Een tweede auto, even eens uit de richting Amsterdam ko mend, kon niet tijdig remmen en reed over een der slachtoffers. Voor hulp kon worden geboden waren de dames reeds overleden. De bestuurder van de auto, die de aanrijding veroorzaakte, stapte uit zijn wagen teneinde het uit beide richtin gen naderende verkeer met zwaaien te waarschuwen, en meerdere ongeluk ken te voorkomen. Op dat moment Portugal klaagt India aan bij Internationaal Gerechtshof LISSABON, 22 Dec. Portugal heeft Donderdag India aangeklaagd bij het Intematioaal Gerechtshof te 's-Gravenhage omdat laatsgenoemd land sedert 21 Juli 1954 de Portugese gebieden Dadra en Nagar Avelli bezet houdt, aldus is Donderdagavond door de Portugese minister van Buitenland se Zaken, Cunha, medegedeeld. Dr Cunha zeide, dat de actie bij het Internationale Gerechtshof nu moge lijk is, omdat Portugal lid van de Ver enigde Naties is geworden. Het land werd vorige week toegelaten. Nagar Avelli en Dadra zijn twee kleine Portugese enclaves, die aan alle kanten door Indisch gebied zijn inge sloten. Z(j liggen ongeveer 25 kilo meter landinwaarts nabij het aan de kust gelegen Portugese gebied Da- Verrassing in Amsterdamse rechtszaal AMSTERDAM, 22 Dec. Tot stomme verbazing van de aanwezige recher cheur die hem urenlang vergeefs had verhoord, en van zijn raadsman, die al een pleidooi had gebaseerd op de ontkentenis, heeft vanochtend de 82- jarige instrumentmaker C. J. B. uit Amsterdam, voor het Amsterdamse Ge rechtshof, bekend schuldig te zijn aan drie roofovervallen op Amsterdamse winkels. Wat de recherche en de rechtercommissaris tijdens het vooronderzoek en de rechtbank bij behandeling in eerste aanleg niet was gelukt, daarin slaag de onverwacht president mr J. Bongers. „Maak toch schoon schip, man! Wat schiet je met dat ontkennen op!" zei hij. En de instrumentmaker zuchtte eens diep en zei: „Goed, ik beken alle drie de feiten".... De procureur-generaal was daar zo content mee, dat hij een jaar minder eiste. De drie roofovervallen waren binnen legd. een week tijds gepleegd in Juni jl. In alle drie de gevallen was er een ruit verbrijzeld en verdwenen er radiotoe stellen en vele tientallen horloges. Na uitgebreid speuronderzoek, waarbij glassplinters uit de tas van verdachte vergeleken werden met het gebroken etalageglas, werd het bewijs tegen de instrumentmaker geconstateerd. Hij zelf bleef ontkennen en hield vol, dat hij de bij hem aangetroffen horloges en radiotoestellen van een hem onbeken de had gekocht en dat hem zelf dus al leen heling ten laste kon worden ge- In eerste aanleg achtte de rechtbank het bewijs echter geleverd. Zij legde hem 2i/2 jaar gevangenisstraf op, waar van de verdachte hoger beroep aante kende. SCHOON SCHIF „Ik vind het jammer, dat u blijft ontkennen", zo begon de president. „U bent een intelligent man. Dat staat ook in de rapporten. Als instrumentmaker kun u uw brood heel goed verdienen. Men zit om instrumentmakers te sprin gen. U bent nu 32 en hebt uw leven bijna totaal vernield. Er wachten u nog omzettingen van voorwaardelijke straffen ook. Waarom neemt u niet het besluit eindeljjk eens schoon schip te maken en dan een ander leven te be ginnen? Op deze wijze komt u immers nooit meer terecht. Dat verhaaltje van die onbekend man, van wie u de ge roofde buit zou hebben gekocht, man, je begrijpt toch zelf wel, want zo dom ben je niet, dat er geen mens is, die het gelooft? U zoudt het toch zelf ook niet geloven als ze het u probeerden te vertellen? Wat schiet je met zo'n houding op?" Het was heel even stil in de rechts zaal. Toen knikte de verdachte en zei: „Goed, ik beken alle drie de feiten." SURPRISE „Dat is gen surprise, die niet iedere dag voorkomt", zei de procureur-gene raal. „Het is mogelijk, dat deze ver dachte eieren voor zijn geld kiest, maar het is ook mogelijk, dat hij zich werkelijk onder indruk van uw woor den, president, heeft voorgenomen schoon schip te maken en in de toe komst een maatschappelijk verant woord leven te gaan leiden. Hoe het ook zij, dat verdachte thans overstag is gegaan, dient mijns inziens met een aanmoediging beloond te wor den. Dat kan een extra motief voor hem zijn zijn avontuurlijke zwervers bestaan op te geven. Ik zou daarom de straf van de rechtbank met een vol jaar willen verminderen." Hij eiste tenslotte 1% jaar met af trek. Het Hof zal op 5 Januri a.s. uit spraak doen. kwam uit de richting van de hoofdstad met gedimde lichten een derde auto, bestuurd door een Engelse piloot van de K.L.M. Deze zag plotseling een don kere figuur op de weg en kon deze niet meer ontwijken. De heer B. kwam op de motorkap terecht en werd met kracht tegen het wegdek geslagen, zo dat de dood onmiddellijk intrad. REUVER. Op de onbewaakte over weg nabij Klaashof te Reuver is van daag omstreeks twaalf uur een kleine bestelwagen van de 21-jarige groente handelaar J. Corneth uit Reuver door een personentrein Venlo-Roermond ge grepen. De heer C. werd daarbij ge dood. Door de dichte mist was het zicht ter plaatse slecht, waardoor de chauffeur de naderende trein waar schijnlijk niet heeft opgemerkt. De auto werd ter hoogte van de cabine ge grepen en een vijftigtal meter meege sleurd. Brandinstallatie in werking MONTREAL, 22 Dec. (Reuter) De Britse 'Comet-3', die een vlucht rond de wereld maakt, moest Donder dag 40 minuten na het vertrek uit Montreal terugkeren, omdat op het in strumentenbord een lamp aanging, die waarschuwt als ergens in het toestel brand is. Voor het toestel echter kon laden, moest het eerst 20 minuten rondvliegen en brandstof uit de tanks laten weglopen. Kolonel Cunningham, de gezagvoer der, verklaarde, dat een voorlopig on derzoek wijst in de richting van een defect aan de uitlaat van één der vier motoren. Het waarschuwingsstelsel voor branden is zeer gevoelig en werkt ook reeds bij zeer kleine defecten, zo zei hij. BUENOS AIRES, 22 Dec. (AFP- REUTER). Volgens onbevestigde berichten in Buenos Aires zou in Para guay een revolutie uitgebroken zijn, na een bevel van de president, gene raal Alfredo Stroessner, tot arrestatie van Epifanio Mendez, de president van de Centrale Bank en de Colorado par tij. Volgens de Argentijnse posterijen waren enkele minuten voor midder nacht de radio- en telefoonverbindin gen met Paraguay verbroken. Er woed den toen hevige gevechten in de stad. Later werd echter gemeld dat in het gehele land rust heerst. Het opper bevel had disciplinaire maatregelen genomen tegen militairen die ongere geldheden hebben veroorzaakt, o 's-GRAVENHAGE, 28 Dec. Het dagelijks bestuur van Wereldfede ratie tot bescherming vaW dieren heeft besloten de heren J. Bo&e' en P. Spilt uit Huizen het ere-insigne -rvn de fede ratie toe te kennen. Beiden hebben in de nacht van Dinsdag op Wóansdag te Huizen met groot gevaar voor eigen leven tijdens een hevige brand in de boerderij van de familie Veerman 7 koeien uit de vlammen gered. Hoewel de dieren later moesten worden afge maakt, meende men, dat dit niets af deed aan het heldhaftige gedrag van de beide heren.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1