DE IORDAANSE REGERING AFGETREDEN „Belasdag-bestrijders'' brengen knokploegen in het veld Over vier maanden volgen algemene verkiezingen Israëlisch plan voor vrede in Midden-Oosten Bus ramde wagen en vloog tegen boom Na demonstraties tegen pact van Bagdad Maatregelen tegen bankroof in W.Duitsland Honderdveertig doden bij overstromingen Drieling geboren in Giesendam PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Winkels op 24 Dec. dicht om 6 uur Besprekingen met Arabische landen en grenswijzigingen Optreden Poujadisten wekt wrevel op in Frankrijk Chauffeur gedood; negen meisjes gewond Ontploffing in fabriek twee gewonden Ver* Ned. Gemeenten niet tevreden over Ontwerp Monumentenwet Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Giro 274280. Hootdkantoor: Goes, L. Vorststr. 00, Tel. 2438 (b.g.g. voo-redactie 2435, voor advert, enz. 2970), Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. 05. Telef. 328; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 28-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Colntre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD lie JAARGANG No. 8278 Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct per woord. Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong DONDERDAG 22 DEO. 1955 Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Hniissen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moli, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. Hei Manneken van Brussel Zie pagina 3 -J Middenstandsbonden adviseren: JERUZALEM, 19 December. (Reuter). Koning Hoessein van Jordanië heeft vandaag het parlement ontbonden. De regering van pre mier Hazzah Mahali is afgetreden. De Jordaanse radio brak haar nor male uitzending af en herhaalde om de tien minuten de proclamatie, waarin de Koning tevens bekend maakte opdracht te hebben gegeven voor het houden van verkiezingen. Deze regeringscrisis volgt op demonstraties in het gehele land tegen een Brits voorstel, waarin werd betoogd, dat Jordanië zich zou aan sluiten bij het Verdrag van Bagdad en waarbij werd gezegd, dat premier Mahali voor toetred'ng tot het verdrag was. Ook Mahali sprak voor de radio en zette uiteen, dat zijn regering was af getreden om het land een kans te ge ven de huidige problemen op te lossen. Een zakenkabinet zal thans toezicht houden op algemene verkiezingen, die binnen vier maanden zullen worden gehouden. De premier, die zijn regering Woens dag j.l. pas had gevormd, zei verder, dat hij de veiligheidstroepen opdracht had gegeven de orde in het gehele ko ninkrijk te handhaven. Mahali vormde Zijn regering na het aftreden van het kabinet van Said el Moefti, dat defen siebesprekingen voerde met generaal Sir Gerald Templer, chef van de Britse imperiale generale staf. ONRUST Vandaag was het de gehele dag on rustig geweest in het land en wel voor- el in de hoofdstad Amman. Men had hier een algemene staking uitgeroepen en betogers trokken door de stad naar de regeringsgebouwen waar zij door hun leiders werden toegesproken. Er deden zich evenwel geen ongeregeld heden voor. In Damascus zouden ech ter 7 mensen om het leven zijn geko men. Voordien, en wel 's Zondags avonds, had Koning Hoessein in een radiorede de bevolking tot eenheid op- feroepen. Hij wees daarbij op de, wat ij noemde, „gemeenschappelijke vijand" van de Arabieren. Hjj verzekerde toen ook zijn onder danen, dat Jordanië de demarcatielijn met Israël blijft beschouwén als een Arabische verdedigingsgordel en dat (Van de ANP-correspondent) BONN, 19 Dec. Postbeambten in West-Duitsland zouden voortaan met een revolver gewapend achter hun lo ketten moeten zitten, zo meent de mi nister van binnenlandse zaken van de Staat Noordrijn-Westfalen, dr Meyers, Hij heeft aan de minister voor de pos terijen verzocht, deze veiligheidsmaat regel te treffen om de bandieten af te Schrikken, die in steeds toenemend ge- Jal aanslagen op de kassiers van post- :antoren en landelijke banken plegen. De roofovervallen op wegen en op openbare kassen zijn volgens Meyers tot de ergste plaag van zijn aan' Neder land grenzende .staat geworden. De minister verlangde straffe maatregelen tegen de rovers, wie een briefje van tien mark meer waard is dan een men senleven. Hij deelde mede, dat hij in alle distrieten speciale politiediensten heeft laten inrichten om de roofover vallen tegen te gaan. Vooral op de dagen, waarop de kas sen voor het uitkeren van pensioenen en andere regelmatige betalingen ge vuld zijn, zullen alle denkbare veilig heidsmaatregelen worden genomen. De meeste der tot dusver door de po litie gegrepen bandieten waren jonger dan dertig jaren en door overmatige spilzucht op de weg van de misdaad geraakt. Soekarno doet beroep op de luchtmacht DJAKARTA, 19 Dec. (Pia). Pre sident Soekarno heeft Maandagmiddag persoonlijk een beroep gedaan op de luchtmacht om de discipline te hand haven en de orders uit te voeren, han- ;ende een oplossing van het geschil linnen de luchtmacht, dat Woensdag :ot uiting kwam tijdens de installatie van vice-commodore Soejono tot wnd chef-staf der luchtmacht. Er worden plannen bestudeerd voor de bouw van een hangbrug over de Humber ten Zuiden van Huil (Oost- Engeland) die, nog 91 meter groter dan de brug over de Golden Gate bij San Francisco, de grootste ter wereld zou worden. Door de buitengewone koude hebben in Lapland groepen hongerige wolven de bossen verlaten en in bewoonde Streken rendierkudden aangevallen. Men heeft besloten met behulp van hefschroefvliegtuigen op de wolven te jagen (AFP). De Britse luchtmacht beschikt thans over een alarmzendertje, aangeduid als „Sarah", voor verongelukte vlieg tuigen, dat een zoemtoon uitzendt die door zoekende vliegtuigen tot op een hoogte van drieduizend meter en over een oppervlakte van veertigduizend vierkante km opgevangen kan worden (Reuter). schending van een deel van die lijn zal worden beschouwd als schending van de gehele gordel. De Palestijnse kwes tie zal niet zonder raadpleging van en overeenstemming tussen alle Arabi sche landen worden opgelost, zo be loofde bij. Ook in het oude (Jordaanse) deel van Jeruzalem zijn Maandag betogin gen gehouden tegen een eventuele toe treding van 'Jordanië tot het verdrag van Bagdad. De demonstranten richt ten zich aanvankelijk tegen het consu laat van Turkije, welk land ook deel uitmaakt van het omstreden bondge nootschap. Het gebouw1 werd geplun derd. Vervolgens richtten de betogers zich tegen alle vreemdelingen in het alge meen. Verscheidene consulaten wer den beschadigd. Ook het Amerikaanse sanatorium te El Aroeb, bij Hebron, zou zijn geplunderd. De Franse consul in Jeruzalem, De Beauvais, werd door stenen gewond. Mevr. Roosevelt zorgde voor een visum l NEW YORK, 19 Dec. (Reuter) i Een gelukkig lachend uit zes ij leden bestaand Nederlands gezin V De Ruyter is vandaag met de t „Maasdam" in New York aange- (j S) komen. En die aankomst nu <j dankt het gezin aan mevr. De Ruyter. Haar man, uit Indonesië gerepatrieerd, had vorig jaar een S Amerikaans immigratievisum v aangevraagd. Het antwoord bleef F echter uit. Toen pakte mevr. De Ruyter de pen en schreef een I brief aan mevrouw Roosevelt. En deze heeft toen, door bemiddeling a van de Wereldraad van Kerken, ervoor gezorgd dat het visum 5 X spoedig kwam.... i J») <S5=5> <&ss> <as*e> •a?® <as«> «as® <as=®> 's-GRAVENHAGE, 19 Dec. De commissie van overleg der midden- standsvakcentralen, waarin samenwer ken de Chr. Middenstandsbond, de Ko ninklijke Ned. Middenstandsbond en de Ned. Kath. Middenstandsbond, heeft tot de bij deze drie organisaties aangesloten bedrijven het verzoek ge richt, indien dit geen al te grote be zwaren ontmoet, geen gebruik te ma ken van de mogelijkheid om op 24 De cember a.s. de winkels langer dan tot 18 uur open te houden. Dit verzoek is gedaan mede om de voorbereiding van de viering van het Kerstfeest voor het personeel te vergemakkelijken. In de Libanon BEIROET, 20 Dec. (Reuter) In de straten van Tripoli, in Noord-Llbanon, zijn Maandag de stoffelijke resten ge borgen van 140 personen die als een gevolg van de hevigste overstromin gen, welke het land ooit heeft gekend, zijn omgekomen. Ruim driehonderd personen worden nog vermist. De schade wordt op tien millioen gulden geschat. De drie oude wijken van Tripoli werden verwoest door een modder stroom van de Aboe Ali, die tengevol ge van plotselinge, hevige regenval buiten haar oevers trad. Hulpploegen militairen en vrijwilli gers zijn nog aan het puin ruimen. Volgens de politie liggen er wellicht nog vijftig personen onder de huizen- resten in Tripoli bedolven. Bioscoopvoorstellingen en radio-uit zendingen werden afgelast. In de raffi naderij van de Iraakse oliemaatschap pij nabij de stad werd het werk ge staakt. Volgens employé's kan het wel vijf weken duren, voordat men het werk kan hervatten. Het Libanese kabinet, dat Maandag avond in spoedvergadering bijeen was, heeft nationale rouw voor de duur van 24 uur afgekondigd. Aan Dulles overhandigd WASHINGTON, 20 December. Israël is bereid deel te nemen aan rechtstreekse besprekingen met vertegenwoordigers van de Arabi sche landen in het bijzonder Egypte om vrede te verkrijgen in het Mid den-Oosten. De Israëlische regering is tevens genegen op basis van wederkerigheid in te stemmen met grenswijzigingen. Dit zijn twee punten van een achttal voorstellen omvattend vredes plan, dat Israël de Amerikaanse regering heeft doen toekomen, zo meldt Reuter uit Washington. Het plan werd minister Dulles voor diens vertrek naar de bijeenkomst van de raad der Noord Atlantische Ver- drags Organisatie (NAVO) overhan digd. De andere voorstellen zijn: Israël is bereid het land- en lucht verkeer tussen Egypte en Libanon en tussen Egypte en Jordanië te verge makkelijken. De Arabische landen zullen dan evenwel aan Israël dezelfde facilitei ten op hun gebied moeten geven. Jordanië kan een vrije zone in de haven van Haifa krijgen. De Israëlische regering i3 bereid schadevergoeding te betalen aan de Arabische vluchtelingen in het Mid den-Oosten. Terugkeer van deze vluchtelingen naar hun vroegere Zweedse Koningskinderen pakken cadeautjes in Terwijl Prins Carl Gustaf (9) toekijkt, pakken zijn zusjes, de Prinsessen Christina (12) en Margaretha (21) op het Koninklijk Paleis In Stockhohü hun kerstcadeautjes in. woonplaatsen in Israël is uitgesloten, doch Israël wil de Amerikaanse aan bieding voor een lening ter betaling van de schadeloosstelling aanvaarden. Israël is bereid met de Arabieren sa men te werken bij de uitvoering van plannen ter verdeling van het water van de Jordaan en de Jarmoek. De huidige verdeling van de stad Jeruzalem tussen Israël en Jordanië moet gehandhaafd wórden, doch de heilige plaatsen zullen onder Internati onaal bestuur kunnen worden ge plaatst. Volgens Israëlische kringen te Was hington weerspiegelen deze voorstel len het reeds bekende standpunt van de Israëlische regering, doch het is de eerste maal, dat de Israëliërs dit In een concreet plan hebben neergelegd, in antwoord op de officiële vragen te Washington naar de bedoelingen van Israël. Op deze foto zien we de Neder landse en de Indonesische delega ties bij de conferentie tussen de GIESSENDAM, 20 Dec. De 28- jarige J. den Uil uit Giessendam heeft gisterochtend ter secretarie aangifte gedaan van de geboorte van een drie ling, allen meisjes die in de nacht van Zaterdag op Zondag het levenslicht aanschouwden. De negentienjarige moeder had in het begin van dit jaar reeds het leven geschonken aan een kindje, zodat het gezin in een jaar met vier kinderen is uitgebreid. Het jonge echtpaar woont bij een ander ge zin in. De drie babies, die een maand te vroeg werden geboren, zijn met de moeder vervoerd naar het ziekenhuis te Gorincbem en zij hebben daar een plaatsje gekregen in de couveuse. Jen- neke weegt 2330 gram, Cornelia 2130 gram en Elisabeth 2060 gram. Hun toe stand geeft geen reden tot ongerust heid, zo is verklaard. «Zo begonnen de Nazi's ook".... PARIJS, 19 Dec. (A.F.F.) Dat de campagne voor de algemene verkiezin gen In Frankrijk niet zonder inciden ten verloopt, is voornamelijk het ge volg van het optreden van de „belas ting-bestrijder" Pierre Poujade en zijn aanhangers, die in ongeveer zestig dis tricten candidaten hebben gesteld. In de Vendée (West-Frankrijk) heb ben de conservatieven hun bijeenkom sten afgelast wegens de storingstactiek van de Poujadisten. Deze groep heeft ls-GRAVENHAGE, 19 Dec. Een 37-jarige buschauffeur is gedood en negen meisjes gewond, toen vanoch tend te Hoensbroek een autobus met fabrieksarbeidsters tegen een met een paard bespannen wagen reed. De bus van een onderneming in Nieuwenhagen, die met ongeveer twin tig meisjes op weg was naar een fa briek in Maastricht, botste door nog onopgehelderde oorzaak tegen een met een paard bespannen wagen die uit de tegenovergestelde richting kwam. Een van de ijzeren disselbomen, die op de wagen lagen, drong in de bus. De be stuurder werd hierdoor ernstig ge wond. Hij raakte de macht over het stuur kwijt, waardoor de autobus naar de overzijde van de weg schoot, twee bomen ramde, weer de weg over zwaaide, een tuin binnenreed en tegen een boom tot stilstand kwam. Toen en kele omwonenden te hulp schoten, bleek de bestuurder, de 37-jarige J. M. Houben uit Waubach, gemeente Ubacb over Worms, reeds te zijn overleden. De negen gewonde meisjes werden naar het ziekenhuis overgebracht, van waar zes later op de dag naar huis konden gaan. De voerman van de wagen kon nog tijdig opzij springen. Zijn paard kreeg enkele lichte verwondingen. AUTO GESLIPT EN TE WATER: EEN DODE. ALKMAAR. Vanmorgen is door de gladheid van de weg langs de Zuider vaart in de Schermer een personen auto geslipt en in het water gegleden. De bestuurder, de heer J. Swenne uit Alkmaar, kwam door verdrinking om het leven. Drie passagiers konden zich redden. ZWOLLE. Ook onder Balkbrug is, naar eerst thans bekend wordt, Zon dagmiddag een personenauto met vier inzittenden, bestuurd door de heer J. Stegerman uit Klazienaveen, in de De- demsvaart gereden. Hierbij is het ne genjarig dochtertje Jentje van de be stuurder om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde, doordat de wagen van de heer S. bij het uitwijken voor een tegenligger slipte. Omstanders slaagden erin het echtpaar en hun jongste kind vrij snel uit de wagen te redden. Voor het oudste meisje kwam de hulp echter te laat, omdat zij met haar kleren bekneld was geraakt tus sen het portier en de wagen. o Bij oefeningen in de Zwitserse Al pen zijn lawinehonden aan speciale, automatisch opengaande parachutes uitgeworpen, de honden kwamen goed beneden en waren terstond gereed om de speurtocht te beginnen (Rtr.). nl. „knokploegen" in het veld ge bracht, die de leuze „Gooit ze er alle maal uit" in practijk brengen. De stroomtoevoer naar de vergaderlokalen wordt afgesneden, de toegang tot de zalen geblokkeerd en in enkele geval len zijn candidaten, die een spreek beurt hadden te vervullen, door Pou jadisten opgesloten, waardoor zij of helemaal niet, of veel te laat ten tonele verschenen. Andere ploegen anti-belastingijve raars hebben het specoiaal voorzien op Francois Mitterand, de minister van Binnenlandse Zaken in het kabinet van Mendes-France. Tijdens een rond reis door zijn kiesdistrict Nièvre werd hij bekogeld met groenten en fruit. Bij een van deze bijeenkomsten werd hij licht gewond, doch hij zette zijn rede voort. In sommige kringen heeft dit optre den van de Poujadisten verontwaardi ging gewekt. Volgens een dagblad doet dit ageren „op onplezierige wijze den ken aan het begin van het nationaal- socialisme in Duitsland". o MAASTRICHT, 19 Dec. Door een ontploffing in de fabrieksgebouwen van de N.V. porcelein- en tegelfabriek „Mosa" in Maastricht is vanavond de 26-jarige monteur G. Kraan uit Heer len ernstig gewond en de 32-jarige ar beider Dolman licht gekwetst. Ze wer den beiden naar het ziekenhuis St An- nadal te Maastricht overgebracht. Vermoedelijk door het uitvallen van de electrische stroom raakte een hoofd regulateur defect. Hierdoor ontstond een te hoge druk op de fabrieksgaslei- ding, tengevolge waarvan de meters op deze leiding zijn ontploft. beide landen, welke, na in Den Haag te zijn begonnen in Genève wordt voortgezet, in het Hotel des Bergnes in Genève. Foto boven: De Indonesische zijde van de conferentie-tafel v.l.n.r.: dr Mohammed Roem, dr Anak Agoeng Goe Agoeng, en dr Oetojo Ramelan. Foto onder de Nederlandse delega tie v.l.n.r.: dr L. A. Donker, mr J. v. d. Kieft, mr J. M. A. H. Luns, prof. dr J. Zijlstra en dr N. S. Blom, de Nederlandse regerings commissaris voor Indonesische zaken. 's-GRAVENHAGE, 19 Dec. Da Vereniging van Nederlandse Gemeen ten heeft aan de Tweede Kamer eert adres gezonden inzake de ontwerp- monumentenwet, die in September bij de Tweede Kamer is ingediend. De vereniging meent, dat het ont werp vrij ernstige tekortkomingen vertoont met betrekking tot enige be langrijke punten, waarbij de lagere or ganen, en in het bijzonder de gemeen tebesturen, ten nauwste zijn betrok ken. Deze punten zijn de centralisti sche opzet, het grotendeels ontbreken van de mogelijkheid van afweging van de belangen der monumentenbescher ming tegen andere bestuurlijke belan gen, die voornamelijk zullen liggen op planologisch gebied, het ontbreken van een behoorlijke schadevergoedingsre geling ten opzichte van de lagere or ganen en het ontbreken van een spe ciale mogelijkheid tot onteigening ter bescherming van monumenten. Met name het zwijgen van het ont werp over speciale voorzieningen, waardoor in daarvoor in aanmerking komende gevallen de noodzakelijke eigendomsoverdracht wordt verzekerd, voelt men vooral ook in gemeentelijke kring als een ernstig gemis. In opdracht van de Japanse defen sieraad is een Japanse pantserwagen van vijf ton geconstrueerd, die met twee anti-tankkanonnen van 105 mm is uitgerust. De maximumsnelheid bedraagt honderd km. Het voertuig, dat een bemanning heeft van drie, is geschikt voor operaties in sneeuw en modder. De leider van de Australische La bour (oppositie) partij, dr Herbert Evatt, heeft zijn zetel in het huis van afgevaardigden behouden. Bij de ver kiezingen, die tien dagen geleden gehouden zijn, heeft de coalitie van liberale en agrarische partij, onder leiding van Menzies haar meerderheid in het huis tot ongeveer 30 zetels vergroot. DE BILTZEGT: Veel bewolking DE BILT, 20 December. Weers verwachting geldig tot hedenavond: Veel bewolking met in het Zuiden van het land later op de dag wat sneeuw o! regen. Overwegend matige wind tussen Zuid en Zuidoost. Middag- temperaturen om het vriespunt. o Hoogwater Vrijdag 23 Dec.: Vlissingen: 7.38 u. 1.43 m., 20.24 u. 1.51 m. Terneuzen: 8.04 u. 1.61 m., 20.45 u. 1.69 m. Wemeldinge: 9.09 u. 1.27 m., 21.46 u. 1.54 m. Zierikzee: 8.46 u. 1.08 m., 21.31 u. 1.35 m.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1