lervormd - Gereformeerd debat Regen of sneeuw betekent de communisten winst voor w over Herderlijk schrijven Minister Suurhoff ontwierp nieuwe waterleidingwet In 's-Heriogenbosch Prof. Van Niftrik en prof. Brillenburg Wurth gaven hun visie Wrijf Kou en Pijn ye9 met DAMPO Twee vliegtuig botsingen in V*S* Toezicht op organisatie van drinkwatervoorziening Uw huid moet gezond „ademen' óm mooi te zijn! Frankrijk gaat ter stembus Geen tijd voor intensieve verkiezingscampagne Tram ramde vrachtauto één zwaar gewonde Vliegtuigen op weg naar Zuidpool Woensdag 21 December 1955 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina T 's-GRAVENHAGE, 20 Dec. „Het Evangelie kan niet worden uitgelegd als één gedragsregel, die voor allen overal en altijd geldt. Het Evangelie heelt vele aspecten. Daardoor is er ook een grote variëteit in keuze voor de christen. De één wordt het meest getroffen door dit, de ander door dat as pect. Daarom: wie bezwaar maakt tegen het ontbreken van eenheid onder de christenen, staat eigenlijk op tegen het feit, dat God dit Evangelie heeft gegeven in plaats van een slechts voor één uitleg vatbare dogmatiek of een duidelijke ethiek". „Leven in persoonlijke gemeenschap met Jezus Christus sluit in gebonden te zijn aan de waarheid. Uit die gemeenschap wordt het leven beheerst door een nieuwe principiële visie op de werkelijkheid, die het uitgangspunt bete kent voor gemeenschappelijk optreden. Het Evangelie heeft verscheidene aspecten. Maar het relativistische en het absolute staan in de Bijbel niet tegenover elkaar, doch vullen elkaar aan, aldus de enige Waarheid vormend. Door de Bijbel dingen te laten zeggen, die ons hart ons ingeeft maken wij van de Bijbelse werkelijkheid een carricatuur. Als we echter gehoorzaam zijn aan de Bijbel, dan gaat de eenheid der Openbaring voor ons leven". Deze twee standpunten zijn gister avond in 's-Hertogenbosch tegenover elkaar gesteld tijdens een debat tus sen prof. dr. G. C. van Niftrik, Ned. Hervormd, hoogleraar aan de gemeen telijke Universiteit van Amsterdam, en prof. dr. G. Brillenburg Wurth, geref. hoogleraar aan de Theologische Hoge school te Kampen. Het debat, dat gehouden werd op initiatief van de Hervormde Gemeente te 's-Hertogenbosch tijdens een cultu rele avond, ging over het herderlijke schrijven van de generale synode der Ned. Herv. Kerk. „Christen zijn in de Nederlandse samenleving". Het eerste standpunt was dat van prof. van Niftrik, die het schrijven verdedigde, het tweede dat van prof. Brillenburg Wurth, die het schrijven aanviel. Professor van Niftrik leidde het de bat in met een uiteenzetting over wat hij in het herderlijk schrijven ziet. „We moeten in ieder geval niet be ginnen met het te zien als een aanval op het C.N.V, of als propaganda voor het N.V.V. of de P.v.d.A. met het oog op de aanstaande verkiezingen. We moeten het in de eerste plaats zien ais een vierledige prediking: over de we derkomst van Christus en de komst van het Koninkrijk Gods, over beke ring en wedergeboorte, over de ver houding wet en Evangelie, en over de tekst: „Staat dan in de vrijheid, waar mede Christus U heeft vrijgemaakt". Heilige ontevredenheid Omdat de Christen leeft in de ver wachting van het Koninkrijk Gods, leeft hij in een heilige ontevredenheid met het aardse in zijn totaliteit. Hij zoekt geen speciale zondebokken on der maatschappelijke organisaties en dergelijke, zijn ontevredenheid geldt ook de kerk. Maar die' heilige onte vredenheid is geen querulantisme. Zijn ontevredenheid leidt ertoe, dat hij in het licht van zijn verwachting de barrières tussen volkeren onderling, tussen kerken onderling, wil doorbre ken. De vormgeving van ons christen zijn, aldus professor van Niftrik,'is de solidariteit. De hoogleraar vroeg zich af, of het dogma van de antithese, in de vorige eeuw noodzakelijk, niet his torisch verouderd is en als dogma overboord moet worden gezet en ver vangen door solidariteit. Hij vroeg zich af, of niet de omstandigheden eisen, in deze tijd, dat de kerk, bewo gen en apostolair, tot de ander moet gaan om naast hem te staan. De Herv. hoogleraar zei verder 't bedenkelijk te achten, dat velen „niets in 't schrijven zien, omdat het alleen maar een stuk van de mid- den-orthodoxie is". Want, zei hij, te zijner tijd zal misschien blijken, dat het de legitieme vertolking van het Evangelie ls in de concrete situatie van 1955. Men zal zich moeten hoeden voor twee zonden: die van neutralisme te genover staat en maatschappij, en die van vereenzelviging van het eigen standpunt met hét standpunt, hetgeen sectarisme tot consequentie heeft. „De synode waarschuwt tegen het euvel der verzuiling. Ik had liever ge zegd: de zonde der verzuiling. In de rooms-katholieke zuil ontstaat reeds 'n leven naar eigen wetten, waarbij zo nodig 's lands wetten opzij worden ge zet. Ook de protestants-christelijke zuil begint zijn eigen leven en wetten te kennen. Ons volksleven wordt een federatie van zuilen", aldus professor van Niftrik. kerk zelf. Het gevaar begint actueel te worden in de Hervormde Kerk". Blind voor secularisatie? Maar professor Wurth zag een zeke re mate van vereenzelviging als onont koombaar, immers, anders zou het op treden en handelen als christen in de maatschappij wegvallen. „De Herv. sy node staart zich blind op het inder daad bestaande gevaar van vereenzel viging, maar is van de weeromstuit blind geworden voor de secularisatie. Zij behoort ook te waarschuwen tegen dualisme, tegen verzakelijking, zij be hoort op te roepen tot eenheid. Een heid der christenen in de wereld, af zonderlijk en gemeenschappelijk, ook in organisaties waar het beroep op Gods Woord legitiem is en waar niet alleen maar een getuigenis is toege staan". De hoogleraar stelde voorts, dat er geen strijd is tussen wet en evan gelie. „De vrijheid in Jezus Christus staat in het Evangelie nergens te genover de wet. Wel tegenover het legalisme. In de strijd tegen dat le galisme moeten wij, met het Evan gelie in de hand, de goddelijke wet niet terzijde schuiven". Wat is de wet? In zijn antwoord stelde prof. van Niftrik de vraag wat de wet is. Hij kon die in het Evangelie niet vinden in termen, die maar voor enerlei uit leg vatbaar zijn. Tien mensen kunnen tien verschillende dingen doen op grond van het Evangelie. Voor die dingen dragen zij elk een absolute ver antwoordelij kheid. „Christus is geen privé bezit van hen, die Hem belijden, Hij is de Heiland voor de hele wereld, hij is niet particu laristisch, doch universeel". Professor Wurth bestreed, dat het christelijk georganiseerde volksdeel particularistisch zou zijn en Christus voor zich opeisen. „Als dat volksdeel er niet van was uitgegaan, dat het Evangelie voor de hele wereld is, had het dan scholen en een universiteit ge sticht, zending bedreven?" zo vroeg hij. „Het gaat juist uit tot de wereld, om haar Christus te brengen". Het antwoord van prof. van Niftrik was, dat hij daarin geen universalisme zag. „Het is het gaan van de mensen, die het hebben, tot de mensen, die het niet hebben, maar die kunnen krijgen van hen die hebben. Die geesteshou ding is oorzaak, dat het met de chris telijke zending zo zwak staat. Zending vanuit het Evangelie, dat is universa lisme", zo zei hij. Niet neerbuigend Prof. Wurth, die het laatste woord kreeg als Geref. gast in Hervormde omgeving, keerde zich ertegen, dat de christenen neerbuigend zouden staan tegenover de niet-christenen. Er is, zo zei hij, alleen blijdschap om het bezit van wat men heeft, en begeerte om het een ander mede te delen. „We moeten fair blijven ten opzichte van elkaar en uitgaan van el- kaars oprechte bedoelingen. Inderdaad de wet kennen uit het Evangelie kan niemand alleen. Daar is een gesprek voor nodig en gebed". Vier en twintig personen, onder wie een kolonel buiten dienst en een onder-officier, zijn 15 December gearresteerd na de ontdekking van een Peronistisch complot in La Pla ta, zo wordt in een communiqué van het Argentijnse ministerie van Oor log medegedeeld. Ingezonden Mededeling (adv Minstens elf vliegers omgekomen TAMPA, 20 Dec. (Reuter). By twee botsingen van vliegtuigen zijn Maandag in de Amerikaanse staat Flo rida elf vliegers om het leven geko men. Drie worden er nog vermist. Het eerste ongeluk deed zich voor boven de buitenwijken van Tampa. Daar vlogen twee straalbommenwer- pers van het type B-47, die atoom bommen vervoeren kunnen, tegen el kaar. De acht inzittenden kwamen om het leven. Bij de tweede botsing, boven Port St. Joe in West-Florida, waren een bommenwerper van het Type B-29 en een straaljager van het type F-86 betrokken. Zeker drie vliegers kwa men bij dit ongeluk om het leven. Drie mannen worden nog vermist. DEN HAAG, 19 Dec. Minister Suurhoff heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend met betrekking tot het toezicht op waterleidingbe drijven en tot de organisatie van de openbare drinkwatervoorziening. In de eerste plaats wordt met het wetsontwerp beoogd, de instelling van een toezicht uit hygiënisch oogpunt op waterleidingbedrijven. Het wetsont werp heeft hiervoor een systeem gekozen, waarbij de verantwoordelijkheid voor de bedrijfsvoering volledig in de handen van de directies der waterlei dingbedrijven wordt gelaten. Het toezicht zal worden uitgeoefend door de pharmaceutische inspectie van de volksgezondheid die, zoals bekend, onder meer belast is met de behartiging van de hygiëne van bodem, water en lucht. Aan de pharmaceutische inspecteurs zijn bij het ontwerp bepaalde bevoegd heden toegekend. Tegen de beschik kingen van de inspecteurs met betrek king tot de door de bedrijven te nemen maatregelen, kunnen deze beroep bij de Kroon instellen. Ten aanzien van de regeling inza ke de organisatie der openbare drinkwatervoorziening strekt het ontwerp tot het mogelijk maken van correcties in de bestaande organisa- U bereikt dit door een' - votmaókt zuivere toiletzeep. Smetteloze van Lux Toilet Zeep bewijst haar volmaakte zuiverheid De conditie van Uw huid bepaalt de charme van Uw voorkomenBreng daarom Uwtere huid weef sel allée'nin aa nraking met een toiletzeep, waarvan U zeker weet dat ze intens zuiver is. Lelieblanke Lux Toilet Zeep geeft U die zekerheid. Uitgelezen oliën, die in Lux verwerkt zijn, worden gezuiverd en gezuiverd tot ze doorzichtig helder zijn. Vandaar dat Lux een overvloed van wit, inzuiver Zo wit - so zuiver zo zacht voor Vw huid LT2 49A-210-160-54 schuim geeft, dat Uw poriën volkomen èn veilig reinigtLux Toilet Zeep laat Uw huid onbelem merd ademen, dat betekentlucht opnemen. Een gezonde,gave huid meteen natuurlijke charme is het resultaat. Kies daarom voor een prettige, dagelijk se verzorging de beschaafd geurende Lux Toilet Zeep. JjC TOILET ZEEP Geen isolement om het isolement Professor Brillenburg Wurth zei het begrip christelijke solidariteit als zeer Bijbels te beschouwen en apostolische zending als een eis. Isolement alleen om het isolement zou die zending on mogelijk maken. De christen behoort solidair te zijn, omdat hij behoort tot het menselijk geslacht en aansprake lijk is voor de schuld van dat ge slacht. Maar de genade Gods brengt behalve christelijke solidariteit ook heilige afzondering, die met Isolement om het isolement niets te maken heeft. Hoezeer er ook lotsverbondenheid bestaat, het Nieuwe Testament trekt toch ook weer een zeer radicale grens tussen hen, die Christus belijden, en hen, die dat tot dusver niet doen. In het herderlijk schrijven, zei prof. Bril lenburg Wurth te missen, de beiich ting van dit andere aspect van de an tithese die in het Evangelie een triest feit is. Juist het zien van de tegenstelling heeft Paulus geïnspireerd tot zijn apostolaat. „Er zijn nog vele andere zonden dan alleen de verzuiling. Een oproep tot bekering in Bijbelse zin zou in het herderlijke schrijven niet misplaatst zijn geweest", meende de hoogleraar. Ook hij noemde de vereenzelviging: het zich op een lijn plaatsen met God, een ontstellend grote zonde. „Die dreigt echter niet alleen bij de chris telijke organisatie maar ook bij de (Van onze Par ij se correspondent.) AAR de uitersten elkaar raken schijnen ook de paradoxen hun waarde te verliezen. Frankrijk, dat aan de vooravond staat van een verschijning naar links, die misschien voldoende zal zijn om iedere centrum-regering onmogelijk te maken, zal nooit een volksrepubliek volgens het rode recept kunnen worden. Toen ik laatst een kopje koffie dronk met een „knalrode" afgevaardigde, om schreef deze duidelijk wat het Franse volk al intuïtief aanvoelt: „Een rood Frankrijk zal even kapitalistisch zijn als Amerika en een kapita listisch Frankrijk zal altijd knipogen tegen Moskou, want de Franse esprit o heiligdom zal het altijd in de contradictie zoeken". „Het is nu eenmaal zo", vervolgde mijn rode vriend, „dat we altijd pre cies het tegenovergestelde worden van wat men van ons wil maken. Al wat men ons opdringt, of het nu Ameri kaanse vriendschap is of Nederlandse eieren zijn, beschouwen we als waar deloos. Al wat men ons onthouden wil ver Marxisme en Nederlandse tul pen - wordt vurig begeerd goed". Misschien juist omdat ik nu al zeven jaar in Frankrijk woon, is deze rode afgevaardigde mijn vriend geworden. Hij komt Zondag eten, en ik durf wed den, dat hij dan ook nog een clande stiene aanhanger van Peron zal blijken te zijn. Zo staan de zaken. Ook nu iedereen het er roerend over eens is geworden, dat het Franse volk, of liever gezegd, dat deel van het Fran se volk, dat zich laat bewegen naar het stemlokaal te gaan, begin Januari sterk naar links zal overhellen, heerst hier allerminst een alarmstemming. Soms krijgt men de indruk, dat dit volk po litiek té gelouterd is, té moe van het bijna misdadige stuivertje-wisselen, té gedegouteerd door het weinig scrupu leuze politieke spel, dat alles wil offe ren behalve eigen voordelen in de vorm van honoraria en pensioenen, om nog „warm" te kunnen lopen voor po litiek. De door de regering beheerste radio doet haar best de belangstelling gaande te houden, maar voor de grote pers zijn de filmster Gina Lollobrigida, de gevaren van de U-bom en de prijs van de biefstuk veel belangrijker. „Zult l] gaan stemmen, Monsieur Durand?" „Non". „En U, Monsieur Dupont „Je ne suis pas fou" (Ik ben niet gek). „En V, Monsieur Thorez „Natuurlijk, het is nu of nooit". Hiermee is de situatie getekend. Monsieur Dupont en Monsieur Durand zijn nette arbeiders, nette middenstan ders of nette landbouwers, die hun le ven lang centrum stemden. Monsieur Thorez is rood of doet alsof. Met Sneeuw begint de victorie Onlangs sprak ik met de (rechtse) burgemeester van een kleine Franse gemeente in het departement Seine et Oise, nog geen dertig kilometer van Parijs. „Kijk, deze bewoners hier en hier en daar", en hij wees op de grote pa pieren plattegrond, „wonen in de val lei. Ze moeten de heuvel opklimmen om bij het stemlokaal te komen. Als het droog is en de zon schijnt, zijn ze daartoe misschien te bewegen. Maal ais het toevallig regent of sneeuwt, blijven.ze thuis. „En dat betekent?" „Wel, dat betekent dat bij slecht weer en in Januari is er alle kans op sneeuw of regen ongeveer de helft van mijn mensen niet stemmen. En de niet-stemmers zijn bijna altijd ouderen, centrum-lieden En in dit dorp hoeven de mensen nog maar hooguit een half uurtje te lopen, en honderd meter te klimmen, maar in de Jura, in de Alpen en ook in Bretagne, Normandië en de Vendée, in de Pyreneeën en op het Centraal Massief, moeten de kiezers vaak 1000 meter klimmen of uren door de sneeuw baggeren. En bijna al deze geïsoleerde kiezers zijn nette mensen, die op een nette meneer van een nette, burgerlij ke partij zouden willen stemmen. ,De sneeuw zal ons de victorie bren gen", aldus een overtuigd communist. „Als het hard regent zullen we hard winnen. We vrezen alleen zon en mooi weer. Maar zelfs dan zit er winst in de luoht. Het spijt me, ik moet gaan. Er is werk aan de winkel. Deze man, leider van de oei, heeft het de laatste dagen bar druk. Op de vingers van één hand kan hij de po litieke medestanders tellen, die een auto hebben. Vier auto's is echter juist voldoende om de kiezers op te halen. Geen enkele communist zal op het ap pèl ontbreken Een razende activiteit heerst in alle communistische hoofdkwartieren. Koe riers rijden met hun motorfietsen af en aan. Meter voor meter effenen ze de weg naar de zege. Hun plan is hekend. Meer zetels voor hen, meer zetels voor de socialisten, meer zetels voor de mensen van P.M.F. betekent nog geen gestroomlijnd volksfront, want de rechtse socialisten en Pierre Mendès France zijn nog altijd wat kopschuw. Het betekent wèl, dat een regering van rechts en centrum onmogelijk wordt. Mogelijkheid één: centrum doet concessies aan socialisten en P.M.F. tot gematigd linkse koers, hetgeen ver moedelijk een monsterverbond zou be tekenen, dat wankelt door de te krach tige oppositie en door innerlijke ver deeldheid. Mogelijkheid twee: een dermate ster ke verschuiving naar links, dat geen enkele meerderheid kan worden ge vormd zonder de communisten. Mijn nieuwe vriend, die Zondag komt eten, vindt mogelijkheid één even interessant als mogelijkheid twee. Want, zei hij: In het tweede geval zullen we moe ten offeren en in het eerste geval zul len we kunnen eisen. Maarals het wil sneeuwen of regenen of onweren, zullen we het komende jaar in ieder geval scheidsrechter kunnen spelen.." En zo is het. Slechts heel langzaam dringt het tot de wereld door, dat Frankrijk voor een beslissing staat. Daarom is het misschien wel goed, dat geen der partijen eigenlijk de tijd heeft om een intensieve verkiezingspropa ganda te voeren want de korte periode van voorbereiding wordt nog door kruist door de December-feestdagen en door Nieuwjaarsdag. Bijna alles hangt dus af van het weer. Regen en sneeuw- makers zouden goud kunnen verdie nen. Fabrikanten van zonneschijn ma ken minder kans, want rechts betaalt niet meer. De Brit Sir Ben Lockspeiser is Dins dag gekozen tot voorzitter van de Raad der Europese Organisatie voor Kernonderzoek. tie in het belang der drinkwater voorziening. De ontworpen regeling grijpt niet meer dan strikt noodzake lijk is, in de bestaande regelingen in. In het algemeen is de historische groei der ontwikkeling der drinkwa tervoorziening niet onbevredigend verlopen, doch met het oog op een aantal gevallen moet de mogelijkheid worden geschapen tot het aanbrengen van correcties in de bestaande orga nisatie. TAAK VAN GED. STATEN De autoriteiten, die in de eerste plaats bij de toepassing van dit deel van de wet een taak te vervullen heb ben, zijn de colleges van Gedeputeer de Staten in de verschillende provin cies, hetgeen volkomen strookt met de bestaande bestuurspractijk. De reorganisatie zal slechts plaats vinden in die gebieden, waar naar het oordeel van provinciale Staten een re organisatie noodzakelijk moet worden geacht. Beslissingen van deze colleges zijn onderworpen aan de goedkeuring van de Kroon. De Memorie van Toelichting bevat voorts een overzicht van de ontwikke ling der drinkwatervoorziening sinds de tweede helft der negentiende eeuw. Aangenomen mag worden, dat thans plm. 84 pet. der woningen aan een wa terleiding is aangesloten. In het dicht bevolkte Westen nadert dit percenta ge de 100. De minister van sociale za ken en volksgezondheid heeft de cen trale commissie voor drinkwatervoor ziening opdracht gegeven een wettelij ke regeling met betrekking tot de sub sidiëring van rijkswege van drinkwa tervoorzieningen te ontwerpen. HALFWEG, 20 Dec. Bij de em- ballagefabriek „De Phoenix" is van morgen een met pulp beladen vracht auto, die bij de Vinkenbrug de tram baan langs de Rijksweg Amsterdam- Haarlem overstak, gegrepen door een tram van de Noord- Zuid-Hollandse Vervoer mij en circa 50 meter meege sleept. De chauffeur van de vracht auto werd ernstig gewond overge bracht naar een ziekenhuis te Haar lem. Vrijwel onmiddellijk na de botsing vloog de vrachtauto, die aan de rech terzijde in het midden werd gegrepen en vlak achter de cabine van een ben zinetank was voorzien, in brand. Personeel van een grind- en zand- handel rende met leden van de Rijks politie, die toevallig aan het controle ren waren, onmiddellijk met schuim- blussers naar de brandende auto. Men slaagde erin het vuur te doven, maar kon de zwaargewonde chauffeur niet uit zijn benarde positie in de ingedruk te cabine bevrijden. Eerst nadat men de cabine had opengescheurd met snij branders kon de chauffeur eruit ge haald worden. De auto was totaal ver woest. De tram, die ontspoorde, liep enige schade op. WELLINGTON, 20 Dec. (Reu- ter). Acht vliegtuigen zijn Dins dagochtend vroeg vertrokken van vliegvelden in het Zuiden van Nieuw- Zeeland voor een vlucht van eirca vijftien uur naar Momurdo Sound In het Zuidpoolgebied. Een groep kwar tiermakers van de grote Amerikaan se expeditie „diepvries" heeft daar 'n landingsstrook op het ijs gereed ge maakt. Vier van de vliegtuigen, twee Da- kota's en twee twee-motorige Alba- tros-amphibievliegtuigen, moesten echter na enige tijd naar Nieuw- Zeeland terugkeren. De vliegtuigen ondervonden op de vlucht naar het Zuiden zo'n sterke tegenwind, dat de voorraad benzine van deze toestellen niet toereikend voor de gehele vlucht zou zijn. De vier vliegtuigen, dia doorgevlogen zijn, twee Amerikaan se Neptunes en twee grote Skytrain- transporttoestellen, hebben grotere brandstoftanks. Langs de route naar het Zuiden Zi,n acht schepen van de „diepvries" gestationneerd, die de vliegtuigen leiden. De toestellen vertrokken om een landing bij daglicht van vliegtuigen, die eventueel zouden moeten terug keren, mogelijk te maken. Op de lan dingsbaan heeft men geen kunstlicht nodig, daar schijnt nu de midder nachtzon. Ingezonden Mededeling (Adv door de lange winter. als U in een paar dagen van die plaag verlost bent met AHPgJSBH8@ ^SIROOP

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 7