BONN teleurgesteld over verkiezings uitslag in Saarland 4, PRONTO Intern. Chr. Vakverbond betreurt uitgebleven ontwapening RUSSEN ZIJN NU POPULAIR IN INDIA I/ittUnp-UaM T.V.-kijkgeld f 30.- per jaar Acht jaar geëist tegen grondwerker Alle berekeningen doorkruist Duitsgezinde partijen verwierven niet voldoende aanhang Marokkaanse gouver neur terug in functie Terugblik op hel congres Ie Brussel Hoop op deelneming van arbeiders bij atoomagentschap Nog koppensnellende stammen in India Bredashonderduizendste inwoner is geld waard Vanaf 1 Januari a.s, 0.f K» en W* keurt restauratieplannen goed Bewijs nlei geleverd" zeg! verdediger Zou zijn broer tijdens vechtpartij hebben gedood Een psychologisch succes Zó begint het, maar het vervolg komt nog Maak 't verkeer veiliger, zegt Tweede Kamer met onMaeMahevee^f VJV- Woensdag 21 December 1955 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 3 Ingezonden Mededeling (adv.) BONN, 20 Dec. (ANP) De bijzondere Saar-commissie van de Westduitse Bondsdag zal reeds Woensdag bijeenkomen om te spreken over de mogelijk heden, die de uitslag der in het Saarland gehouden verkiezingen openen. Voor de Bondsregering zal professor Hallstein verslag uitbrengen over de besprekingen, die minister Von Brentano in Parijs met zijn Franse collega Pinay over de toekomst van het gebied heeft gevoerd. Er is in Bonn nog eens op gewezen, dat bij deze besprekingen generlei beslissingen zijn geval len en dat uiteraard in de verdere behandeling van het vraagstuk geen schot zal kunnen komen voor een nieuwe Franse regering zal zijn gevormd. De partijen in Bonn zijn onder deze omstandigheden met enige reserve begon nen aan de beoordeling der kansen, die de uitslag biedt. Deze reserve wordt wel in hoofd zaak veroorzaakt door het feit, dat de partij van de vroegere Saarlandse mi nister-president Hoffmann zich beter heeft kunnen handhaven dan was ver wacht. Daardoor zijn eigenlijk alle be rekeningen in Bonn doorkruist. Aan gezien men meent er niet langer zeker van te kunnen zijn, dat het nieuwe Saarlandse parlement op korte termijn de artikelen betreffende de autonomie van Saarland uit de in 1947 aangeno men grondwet zal schrappen. Welis waar heeft de christelijke volkspartij van Hoffmann zich na de nederlaag van het Europese Statuut gehaast haar program te wijzigen en voortaan ook zelf voor een „Duitse oplossing" te gaan ijveren, maar een groot vertrou wen in de eerlijkheid van deze belofte heeft zij in Bonn niet verworven. TELEURSTELLING In elk geval zijn alle beschouwingen doorspekt van teleurstelling over het feit, dat het de drie Duitsgezinde par tijen niet gelukt is zich voldoende aan hang te verwerven om de grondwet te veranderen. Daartoe is een meerder heid van driekwart van het parlement nodig, welke zonder een medewerking van een deel der Hoffmann-politici moeilijk bereikbaar schijnt. Deze teleurstelling leeft wel voorna melijk in de gelederen van de West- Duitse C.D.U., die zich bij monde van Adenauer persoonlijk deze keer ach ter de Duitsgezinde christelijke Unie van Saarland had gesteld. De toeleg om de verhouding op te helderen door het concentreren van alle christelijke krachten in de nieuwe partij van dr Hubert Ney is niet gelukt. Het gebrek aan politiek leiderstalent van Ney wordt ervoor verantwoordelijk gesteld, dat de traditionele christelijke meer derheid van Saarland thans over twee elkaar bestrijdende partijen verdeeld is. Voor de Bondsregering wordt dit voornamelijk pijnlijk geacht, daar door deze ontwikkeling automatisch 'n zeer krachtige positie is ontstaan voor de eigenlijke overwinnaar in de strijd, dr Heinrich Schneider met zijn „demo cratische partfj Saar". PRETENTIES VAN SCHNEIDER Schneider en zijn partijgenoten heb ben in de hele Saarstrijd altijd de meest nationalistische tonen aangesla gen en zij zijn in hoofdzaak verant woordelijk voor de achterdocht, die in het buitenland jegens de ontwikkeling in het Saarland wordt gekoesterd. Nu Schneider zich tot de tweede partij van het land heeft opgewerkt lijkt het naar men in Bonn meent, onvermijde lijk, dat hij een sterkere plaats in de nieuwe regering zal krijgen dan Ade nauer wenselijk had geoordeeld. Schneider heeft in de verkiezings strijd met een concreet economisch program voor een terugschakeling naar de verbinding met Duitsland ge ijverd en men verwacht te Bonn, dat hij met niets minder genoegen zal ne men dan met de bij de komende on derhandelingen zeer gewichtige post van minister van economische zaken. Terwijl in de christelijke gelederen in Bonn sterke krachten blijven ijve ren voor een verzoening van de bei de Saarlandse christelijke partijen, prediken liberalen en socialisten de voortzetting van het „Vaderlandse front". Dat zou betekenen, dat uitslui tend die partijen, die het Europese statuut ten val hebben gebracht, de re gering in handen zouden nemen. RABAT, 20 Dec. (Reuter). Sultan Mohammed ben Joessef heeft de 13 regionale gouverneurs, die door de regering Si Bekkai zijn benoemd, ter vervanging van de door Frankrijk ge steunde Caids en Pasja's, die het land 43 jaar hebben bestuurd, in hun waar digheid bevestigd. De Sultan noemde één van de belangrijkste taken der gouverneurs het toezicht op de hand having van de openbare orde. In een marktplaats bij Fez is een botsing tussen aanhangers van de twee belangrijkste Marokkaanse na tionalistische partijen uitgelopen op het verbranden van drie gebouwen en de verwonding van een stamhoofd en een Marokkaanse politie-agent. In de Joodse buurt van Marakesj wer den betogingen gehouden, waarbij geen slachtoffers vielen. BRUSSEL, 19 Dec. Het Internationaal Christelijk Vakverbond betreurt, dat het ontwapeningsvraagstuk geen voortgang heeft gemaakt. Het had ver wacht, dat na de veie jaren van debatteren en argumenteren, de Verenigde Naties in staat zouden zijn op dit zo belangrijke terrein tot practische ver wezenlijkingen te komen. Het I.C.V. hoopt vurig dat de Verenigde Naties en vooral het subcomité van de ontwapeningscommissie ondanks alle te leurstellingen zullen volharden in het zoeken naar vrede met gecontroleerde bewapening. Dit vermeldt o.m. het memorandum, dat na sluiting van de vorige week te Brussel gehouden internationaal congres van het I.C.V. werd uitgegeven. Het I.C.V. heeft met grote voldoe ning kennis genomen van de beslui ten, die de algemene vergadering over het vraagstuk inzake het vreed zaam gebruik van de kernenergie heeft genomen. Het betuigt zijn in stemming met de aanbeveling om binnen twee of drie jaar een tweede internationale conferentie voor de uitwisseling van technische inlichtin gen over het vreedzaam gebruik van de kernenergie te houden. Het is dringend noodzakelijk vroegtijdig aandacht te schenken aan de sociale, economische en culturele gevolgen, die onvermijdelijk uit een snelle uit breiding van het gebruik van atoom kracht zullen voortvloeien. NIEUW DELHI, 20 Dec. (AFP) In de Noord-oostelijke grensgebieden van India zijn de afgelopen maanden 258 personen om het leven gekomen en 68 gewond bij onlusten ten gevolge van het optreden van Naga-stammen. De laatste weken is de toestand in het gebied van de Naga's, die bekend staan als koppensnellers, verbeterd en in de afgelopen maand hebben zich geen incidenten meer voorgedaan. Bepaalde groepen Naga's wensen onafhankelijkheid en veroorzaken on geregeldheden, die door troepen on derdrukt moeten worden. BREDA, 20 Dec. Wanneer meldt zich in Breda de honderdduizendste inwoner? Dit is de grote en spannende vraag, die thans het gemeentebestuur bezighoudt. Zaterdag j.l. bedroeg het aantal inwoners 99.890. En het is het gemeentebestuur veel waard, indien de honderdduizend vóór 31 December zou kunnen worden vol gemaakt. Thans is de stad ingedeeld in de groep steden van 80.000 tot 100.000 inwoners. De Rijksuitkering aan de gemeente wordt hiernaar bepaald. Maar in deze groep neemt Breda, wat de uitkering betreft, een extra ongunstige plaats in, omdat de verde lingsformule als belangrijke compo nenten heeft de uitgaven voor armen zorg, onderwijs en politie in een be paald jaar vóór de oorlog. De toenma lige gemeentebestuurders hebben het in dat bepaalde jaar erg zuinig ge daan, speciaal voor wat het onderwijs betreft. En zo heeft Breda na de oor log een taaie strijd moeten voeren om zich financieel wat hoger op te wer ken. Overschrijdt men echter vóór 1 Januari 1956 de honderdduizend-grens dan komt de stad onmiddellijk in een hogere groep en kan zij het gevecht om een behoorlijker financiële positie met kans op spoediger volledig succes voort zetten. Komt de honderddui zendste ook maar één dag later dan 1 Januari, dan moet men nog een heel jaar wachten, alvorens in Den Haag de consequenties van deze grensover schrijding worden aanvaard. Verder ziet men uit naar de spoe dige oprichting van een intematio naai agentschap voor kernenergie onder auspiciën van de Verenigde Naties en verwacht wordt, dat daar bij de deelneming der arbeiders niet over het hoofd zal worden gezien. Tenslotte is het I.C.V. ervan over tuigd, dat internationale samenwer king dringend geboden is om de eco nomisch en sociaal minder ontwik kelde gebieden te helpen ontslu.|en en het ondersteunt alle inspanningen der Verenigde Naties die op dit doel zijn gericht. Met bijzondere voldoening stelt het I.C.V. vast, dat men zich steeds meer bewust wordt van de taak, die de vakbeweging kan en moet vervullen in het kader van de hulp programma's. r 2.90 f 4.90. r 8.JÖ 's-GRAVENHAGE, 20 Dec. Ter bestrijding van de kosten verbonden aan de televisieuitzendingen zal met ingang van 1 Januari a.s. van de hou ders van televisietoestellen een kijk geld van f 30.per jaar worden gege ven. Het staatsbedrijf der PTT is belast met de inning van het kijkgeld; de uit voering van deze inning en de contro le op de aangifte wordt opgedragen aan de dienst luistervergunningen (D LV), die voortaan dienst luister- en kijkgelden (DLK) zal heten. De wettelijke bepalingen betreffen de de heffing van dit kijkgeld zijn op genomen in de wet op het kijkgeld en in het kijkgeldbesluit. Bij afzonderlijke K.B. is nu bepaald, dat de wet op het kijkgeld op 1 Janu ari 1956 in werking treedt. De houders van televisietoestellen zijn verplicht, zo spoedig mogelijk, maar in elk geval voor 1 Februari 1958 hun toestel aan te geven op het for mulier dat aan de postinrichtingen ver krijgbaar is. Zij, die zich na 1 Januari 1956 een televisietoestel aanschaffen, dienen hun toestel binnen een week aan de DLK aan te geven. De betaling zal kunnen geschieden in 2 termijnen van een half jaar. Zorin in Bonn aangekomen BONN, 20 Dec. (Reuetr-D.P.A.) Valerian Zorin, de eerste Sowjet-am- bassadeur in West-Duitsland, is op het vliegveld Wahn bij Bonn aangekomen. Zorin verklaarde, dat de uitwisse ling van ambassadeurs een goede in vloed moet hebben op het scheppen van voorwaarden voor de regeling van die Duitse kwesties, welke nog niet zijn opgelost. Bij het aanboord gaan van zijn schip, het Rijnschip „Moldau", in de Nieuwe Maas, heeft de 58-jarige matroos W. v. d. Meul het evenwicht verloren, is te water geraakt en verdronken. De Herv. Kerk van Kruiningen KRUININGEN, 20 Dec. Naar wjj vernemen heeft het ministerie van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen thans de plannen tot restauratie van de kerk goedgekeurd, hetgeen betekent, dat de financiering van het pro ject nu is verzekerd. Met deze restaura tie is een bedrag van rond twee ton ge moeid. De werkzaamheden zullen begin Ja nuari a.s. op volle kracht beginnen en de kerkvoogdij heeft goede hoop, dat de kerk over zeven tot acht maanden voor I de eredienst weer beschikbaar zal zijn. f Ttt bezoek, dat de Russische machthebbers Boelganin en UTRECHT, 20 Dec. Doodde de twee en veertigjarige grondwerker A. van der W. uit Utrecht zijn broer Jan tijdens een vechtpartij of overleed de ze door een noodlottige val In een mes dat A. uit noodweer trok? Deze vraag moest vandaag beantwoord worden voor de Utrechtse rechtbank, waar A. v. d. W. terechtstond. De officier van justitie achtte doodslag, subs, zware mishandeling bewezen en eiste acht jaar met aftrek. De verdediger, mr Van Ravenswaay achtte bewijs afwezig en vroeg vrijspraak. Op de avond van 22 October j.l. om streeks middernacht vertoefde de ver dachte met zjjn twee broers, de 28-ja- rige J. van de W. en de 25-jarige B. van de W: in een café. De broers kregen ruzie en laatst ge noemde twee wilden de zaak buiten uitvechten. De verdachte volgde hen kort nadien met de bedoeling ze tegen te houden en zag de broers in vechten de houding aan de overkant van het café staan. Toen hij zijn broer Jan van de oude re broer wilde terughouden kreeg hij van deze een slag op zijn kaak. De grondwerker voelde zich bedreigd toen hij ook nog werd geschopt en trok zijn mes. Hij rolde samen met zijn broer over de grond en zou deze toen een rechtstreekse steek in het hart hebben toegebracht. De verdachte ontkende dit echter en zei dat de broer, in het mes was geval len. De getuige-deskundige, dr J. Zel- denrust uit Den Haag, weersp ak deze mogelijkheid. De verwonding a zo stelde hij waren met krac.' toege bracht en de dood was het ree l .reeks gevolg van deze handeling gev. Isst. GEEN BEROEP, ZEGT RAADSMAN De raadsman mr Van Ravens raay, verklaarde, dat het geenszins w<- be wezen, dat da verdachte de do lijk Ook de bekende Engelse „Goc vierling doet mee aan het oi r Engelse gebruik om in deze t.„ voor Kerstmis „Carols" te gaan zingen. We zien ze hier, in volle aandacht voor hun lied, v.l.n.r. Jennifer, Bridget, Elizabeth en Frances. steek zou hebben toegebracht. Hij meende dat de bewijsvoering alle re den tot twijfel openliet en concludeer de op beide punten tot vrijspraak, daar hij ook de opzet tot zware mishande ling niet bewezen achtte. Voor een mishandeling noemde plei ter de geëiste straf te hoog. Op 3 Ja nuari volgt de uitspraak. DEN HAAG, 20 Dec. Unaniem heeft de Tweede Kamer er bij minister Algera op aan gedrongen, spoed te be trachten bij de verwezenlijking van de bestaande plannen bij de bestrijding van de verkeersonveiligheid. Het wa ren de heren Maenen (K.V.P.), Ver kerk (A.R.), Krol (C.H.), Van Dis (S.G.P.), Lemaire (ex K.N.P.), Rit meester (V.V.D.) en Gortzak (C.P.N.), die de bewindsman vroegen hoe het staat met de uitvoering van deze plan nen. De heer Maenen betoogde, dat nog te weinig aandacht wordt besteed aan de veiligheid van de voetganger. Zo spoedig mogelijk moeten er oversteek plaatsen komen, waarvoor automobi listen dienen te stoppen. Het is voorts zaak, dat een speciale maximumsnel heid voor bromfietsen wordt inge voerd. De heren Krol en Bommer wil den gaarne een verkeersexamen voor bromfietsberijders en de invoering van maximumsnelheid binnen bebouwde kommen. De heer Verkerk (A.R.) merkte op, dat de wegenaanleg gelijke tred moet houden met de ontwikkeling en de uitbreiding van het verkeer. Hij drong aan op scherpere controle op de rij instructie in het algemeen en op het verhuur van auto's zonder chauffeur in het bijzonder. Voorrangswegen binnen bebouwde kommen keurde hij af. De heer Bommer (Arb.) opende een aantal nieuwe perspectieven. Naar zijn mening moet de overheid de personen auto overbodig maken door het open bare vervoer zowel wat service als wat frekwentie betreft uit te breiden en te vervolmaken. De minister zal Vrijdag antwoorden. heeft de Tweede amer er bij de minis- Hoogwater Donderdag 22 Dec.t Vlissingen: 6.43 u. 1.49 m„ 19.24 u. 1.59 m. Terneuzen: 7.11 u. 1.67 m., 19.46 u. 1.77 m. Wemeldinge: 8.20 u. 1.30 m„ 20.51 u. 1.55 m. Zierikzee: 7.57 u. 1.10 m, 20.35 u. 1.36 m. Het bezoek, dat de Russische machthebbers Boelganin en Chroesjtsjef aan India en enkele andere landen in het Verre Oosten hebben gebracht, is meer een psycholo gisch dan een zakelijk succes geworden. Maar juist daarom is het niet minder belangrijk. De Russische leiders hebben bij de bevolking der bezochte landen een grote populariteit ver worven en dat is altijd het begin van een vervolg, dat nog zal komen. Dat de heren uit het Kremlin hun kracht volledig hebben gezocht in een afbreken van hetgeen het Westen heeft gedaan en nog doet, lag voor de hand. Zij wisten van tevoren daarmee ook het meeste succes te zullen boeken. Intussen zijn de verhoudingen lussen de Sowjet-Unie en de Westelijke mogendheden door dit alles er niet beter op ge worden. In de hoofdsteden der Westelijke landen is prompt en fel gereageerd op de redevoe ringen, die de Russen hielden. Och, zij weten ook wel, dat zy op een verschrikkelijke manier hebben staan liegen en de fei ten hebben verdraaid op een wijze, die meer dan schandalig is. Maar wat geeft dat tenslot te? Het ging hun om de vergui zing van het Westen en daar voor is immers geen middel te gortig! Nu is het zo, dat wij in het Westen gelukkig wel weten wat wij van het gebrul en de laster der Russen moeten denken. Wij kunnen alleen maar hartelijk lachen, als wij lezen, dat Chroesjtsjef weer één van zijn befaamde hysterische redevoe ringen ten beste heeft gegeven. De onzin en de feitenvervalsing liggen er zó duimendik boven op, dat wij ons alleen afvragen, of een man met gezond verstand en met enig fatsoen dergelijke onzin kan uitkramen. Maar voor de millioenen- bevolking van een land als In dia ligt dit anders. Zij heeft geen politiek inzicht, is zelfs voor een groot deel nog anal fabeet. Zij komt veel vlugger onder de macht van het woord dan de zoveel nuchterder Wes terling. Een koud kunstje Is het te verwonderen, dat het een koud kunstje is deze mil- lioenenmassa op te hitsen tegen het Westen? Het nationalisme te voeden door de „kolonialisten" voor te stellen als gewetenloze schurken, die het niet gaat om de bevolking, maar om eigen belangen? En daartegenover wordt dan gesteld de pure vriendschap, zonder ook maar één bijbedoeling, van de Rus sen. Praat bovendien in India over Goa, de Portugese bezit ting, en men is verzekerd van succes, wanneer men Portugal afvalt. Zeg er bovendien duide lijk bij, dat men de oorlog ver foeit en dat alles erop is ge richt om het land te ontwape nen, in tegenstelling tot de „im perialistische mogendheden", en men is verzekerd van de aller grootste instemming der massa. Rusland kan dit zeggen zon der gevaar te lopen in een land als India beschuldigd te worden van soortgelijke daden en be doelingen. De bevolking weet het niet en heeft met de Rus sen nog geen enkele ervaring. Met het Westen daarentegen wel. Zij ziet doktoren en inge nieurs uit Westelijke landen da gelijks aan het werk en accep teert hun steun en hulp, omdat het nog niet anders kan, maar zondor enig enthousiasme. Wan neer er iemand het aanbod doet de eigen mensen op te leiden, dan zal daarmee worden inge stemd en dan is het van onder geschikt belang of deze eigen mensen naar Rusland gaan voor hun opleiding of thuis blijven. En Nehroe? De figuur van Nehroe staat bij dit alles op de achtergrond. Hij schijnt het allemaal best te vin den. Hij bindt zich niet, naar geen enkele kant. Hij blykt de massa nog in de hand te heb ben. Maar hij speelt wel een erg gevaarlijk spel. Hij zal uiteinde lijk moeten kiezen, terwille van de toekomst van zijn land. Maar nu vaart hij er nog wel bij. En het is gebleken.dat hij ook nu weer kans heeft gezien de boot af te houden. Want uit de gemeenschappe lijke slotverklaring na het be zoek der Russen is gebleken, dat er vele mooie woorden in staan, maar dat het daarmee ook vrijwel ophoudt. Een zakelijk succes is het voor de Russische machthebbers niet geworden. Rusland zal een millioen ton staal aan India verkopen ge durende de komende drie jaar. Maar de voorwaarden moeten nog in onderhandelingen wor den geregeld. India zal in die drie jaren ook Russisch mate riaal voor petroleumproductie en andere goederen kopen. Men ziet: het is nogal mager. Maar: het psychologisch effect is voor dit ogenblik voor de Russen ook veel belangrijker. Ingezonden Mededeling (Adv.) a. .Kun SWISS

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 3