Zeeland moet vechten voor in zoetwaterpap vinger Chr. Nat. School te Colijnsplaat bestaat volgende week 50 jaar Zuid-Bevelandse C.B.T.B. in Deltasfeer Japanse en Chinese prentkunst bij Van Benthem en Jutting VESTIGINGSWET - OVERTREDERS WERDEN BEBOET HAMEA Ruwe,rode handen C OEBERGH's frambozenbrandewijn (Ir J. A. van) 'i Leven begon bij '60 Plattelandsvrouwen rond de Kerstboom Vrouwenpolder en Gapinge krijgen nieuwe straatnamen Boekenexpositie moderne kunst twee avonden open Zweep over paarden van wagen, waarmee zij naar examen hollen Raad van St* Laurens De geschiedenis begon mei een collectebus Officiële herdenking wordt in de tweede helft van Januari gehouden Zeeuws Kamerkoor trad op Heinkenszand helpt „Euterpe" aan nieuwe instrumenten Woensdag 21 December 1955 ZEEUWSCH DAGBLAD GOES, 20 Dec. Wanneer ge iets omtrent het Deltaplan wilt weten, zou den we D bij wijze van spreken met een gerust hart naar elk der leden van de C.B.T.B., afd. Zuid-Beveland verwijzen. Want vanmiddag heeft Ir J. A. van 't Leven te Goes, landbouwkundige van de commissie Waterbe heersing en Ontzilting, op de jaarvergadering van genoemde afdeling de ver schillende aspecten van de afdamming nog eens haarfijn uit de Delta-doeken gedaan. In zijn openingswoord gewaagde de drooggevoelige gronden voerde. De voorzitter A. de Jager van een goed Commissie Waterbeheersing en Ontzil- jaar voor de landbouwers. Weliswaar vertoont de huidige conjunctuur voor land- en tuinbouw een enigszins dalen de tendens, maar toch meende hij, dat men vol vertrouwen het nieuwe jaar zal kunnen ingaan. De secretaris-penningmeester, drs J. J. Knibbe, sprak in z'n jaarverslag van een wegstervend jaar waarin onder ideale weersomstandigheden is ge boerd. Daarom past een toon van dankbaarheid. Hij vestigde tenslotte de aandacht op de Chr. Landbouwwinter- school in Middelburg, die er niet alleen staat voor Walcheren, maar ten behoe ve van de jonge boeren van heel Zee land, ook van de Zuidbevelanders. Het financieel beleid werd goedgekeurd en met instemming vernamen de aanwe zigen, dat er een batig saldo is van f781,42. De aftredende bestuursleden A. C. Oele van de afd. 's-Gravenpolder en I. de Dreu te Driewegen van de afd. Oudelande werden bij de eerste stem ming met een grote meerderheid her kozen. Betreffende de verkiezing van een nieuwe secretaris-penningmeester (de heer Knibbe stelde zich niet her kiesbaar) werd besloten, dit tot de vol gende vergadering aan te houden. ZEILEN OP ZOETWATERMEER ,,'t Leven begint bij veertig", luidt een populair gezegde. Vanmiddag was dit zeker niet het geval, want Ir Van 't Leven wierp een blik in de toekomst en begon bij „60", het tijdstip waarop het Drie-Eilandenplan zal zijn gerea liseerd. Aan de hand van een collectie kaarten illustreerde de spreker zijn be toog en ging zo respectievelijk de ge volgen, die de afsluiting mogelijk zal hebben voor scheepvaart, aansluiting der eilanden, recreatie, visserij en de land- en tuinbouw na. Aangaande de recreatie, meende Ir Van 't Leven goede perspectieven te zien voor Schouwen-Duiveland, voor al met het oog op Botterdam. Hij zag zelfs in de toekomst, dat het zoetwa- termeer wel eens een geduchte concur rent van de Friese meren zou kunnen worden. Over de toekomst van de Zeeuwse visserij en de oesterteelt liet de inleider weinig hoopvolle woorden horen. In de gaatjes, die minister Mansholt en dr Korringa nog hopen te kunnen vinden, bleek spreker wei nig heil te zien. 20.000 HA VERDROOGT! Met veel belangstelling werd geluis terd toen Ir Van 't Leven zijn eigen (deskundige) terrein betrad en hjj zijn auditorium langs de verdrogende en GOES, 20 Dec. Het waren vele tientallen alten en sopranen, die van- taiddag in „De Prins van Oranje" zon gen van het Kind in de Kribbe. Op plechtige wijze hebben de plattelands vrouwen van de afd.-Z.-Beveland-W. hun gezamenlijke Kerstmiddag ge vierd. Het was een sobere bijeenkomst, die juist door zijn soberheid de ware toon wist te treffen. Koor en leden van de afdeling voer den op aannemelijke wijze een kerst spel op, dat „Het Ezeltje" als titel droeg. Het koor bracht eveneens een zeer verdienstelijk gezongen kerstcan tate naar voren. Trouwens, de gehele middag stond in het teken van de zang. Er werd veel en goed gezongen. VROUWENPOLDER, 20 Oec. De hoofdschotel tijdens de vanmiddag ge houden openbare raadsvergadering on der leiding van burgemeester de Kam VOTmde de behandeling van de ge meentebegroting voor 1956. Op de ka- pitaaldienst staat aan inkomsten een bedrag vermeld van f 467.676,66 en aan uitgaven f 581.240,73. Verder werd besloten verschillende straten een andere naam te geven. Zo zal de Langeweg voortaan Zandput- weg genoemd worden en de Korte en de Langeweg de Fort de Haakweg. Verder zijn de volgende nieuwe na men vastgesteld: Polleredijk (voor Veersedyk); Nieuwstraat, Tergaping- sedreef, burgemeester Louwerseweg, Kreekweg en Noordwegeling. De straatverlichting te Gapinge zal onder gronds aangelegd worden. Aan de heer A. de Poorte te Middelburg zal een perceel grond in erfpacht worden ge geven in het zomerwoningterrein. Voor dit terrein zijn per 1 Jan. de riole ringsrechten vastgesteld. Tijdens de rondvraag informeerde de heer Janse naar een sirene op het gemeentehuis. Medegedeeld werd nog, dat de jacht voor drie jaar is toegewezen aan de heer Muller te Breda Aan het slot der vergadering sprak burgemeester de Kam woorden van dank voor de samenwerking in het af gelopen jaar en wenste de raad een goed 1956. o ting onderzoekt deze plaatsen en is daar de eerste jaren nog niet op uitge studeerd. Met schrik werd vernomen, dat er zo'n 20.090 ha in Zeeland te kampen heeft met het waterprobleem. Enigs zins getroost lieten de CBTB-leden zich weer in hun Prins van Oranje- stoel terugzakken, toen verteld werd, dat er in Noord-Brabant een tien maal zo grote oppervlakte is, die inderdaad geheel verdroogt. Nu zal er straks zoet water voor radig zijn in het Deltameer. En dat is nodig. Voor de fruitteelt (bespui ting), veehouderij, etc. Daar in onze provincie practisch geen bodemwa ter kan worden aangeboord, (uitzon deringsgebieden liggen op Schou wen, in de lijn Kapelle-Biezelinge- Wemeldinge, en in de strook Goes- 's-Gravenpolder) zal Zeeland hard moeten vechten, om straks een vin ger (liever nog een hele hand) in de (zoetwater)pap te mogen hebben. Het Delta-bekken zal 600 millioen kub. meter bevatten. Dat lijkt wel veel, doch is in werkelijkheid maar net genoeg om alleen Noord-Brabant te voorzien. Daarom moet Zeeland ervoor waken, dat „ons" water niet door Bra bant en Limburg wordt verdeeld. Het is derhalve dringend gewenst, dat nu reeds wordt onderzocht, hoe veel water het gewas in de toekomst nodig zal hebben. Over 25 jaar zal men daar dankbaar voor zijn. Wanneer er dan meer water over Brabant zal vloeien, is bijkans een schier structurele revolutie te voor zien. Meer producten met grotere marktwaarde) zoals suikerbieten, voe derbieten en aardappelen zullen dan de plaats van de huidige rogge ver overen. In Zeeland zal de „bewatering" een veel geringere omwenteling veroorza ken, omdat de landbouw-producten hier reeds een veel grotere marktwaar de bezitten. Maar waakzaamheid blijft geboden. De werkloosheid in onze provincie MIDDELBURG, 20 Dec. Bij het Dis trictsbureau voor de Arbeidsvoorzie ning in Zeeland waren per 17 December jj. 2228 mannelijke werkzoekenden in geschreven. Hiervan waren er 1381 ge heel werkloos, 654 werkzaam op objec ten voor aanvullende werkgelegenheden en 193 tewerkgesteld op Gem. Soc. werk- voorzieningsobjecten. Het aantal aanvra gen van werkgevers bedroeg 540. Per genoemde datum bedroeg het aan tal vrouwelijke werkzoekenden 450; ge heel werkloos: 293 vrouwen en niet werk loos 157. Van werkgevers kwamen 207 aanvragen binnen. Frapperend en leerzaam ONMISKENBAAR heeft de Japanse prentkunst invloed uitgeoefend op bepaalde impressionnisten; een invloed, die bijvoorbeeld sterk naar voren komt in het werk van een Toulouse-Lautrec. Het is bijzonder merkwaardig en leerzaam dit eens met eigen ogen te kun nen aanschouwen. Men kan dit momenteel doen in de kunstzaal van Van Benthem Jutting, waar Maandag een tentoonstelling- van Japanse en Chinese prentkunst is geopend. Deze expositie is geheel samen gesteld uit de verzameling van de bekende Nederlandse Pool F. Tikotin, die te Wassenaar verblijf houdt. Slechts deze greep uit zijn kostbare en uitgebreide collectie zonder uiteraard te pretenderen een overzicht te zijn -is uitermate belangwekkend en frapperend- Op- en ondergang van Zon en Maan Donderdag 22 December: Zon op 8.49, ond. 16.29. Maan dop 12.09, ond. 0.25. Het is voor het merendeel Japans werk, waaruit deze expositie bestaat. Of men nu de prenten bekijkt, die reeds enige honderden jaren oud zijn, of werk van recenter datum: steeds valt het op, met welk een minutieuze fijnzinnigheid deze kunstenaars te werk gaan. Zeer gedétailleerd werken deze Japanners hun onderwefpen landschappen, geisha's, bloemen, vo gels, simpele stenen uit. In veel van het tentoongestelde vindt men de sym boliek van het Japanse en Chinese eigene terug; zo putten deze prent kunstenaars inspiratie uit de demonen die in hun volksleven zulk een grote rol spelen. Er liggen in deze intieme ruimte ook enkele prenten, waarbij niet zo sterk de nadruk is gelegd op het detailwerk. Maar ook deze zijn zeer rijk van toon. De techniek van deze kunstenaars, die voornamelijk 't dunne rijstpapier als materiaal gebrui ken, is zeer gaaf. Het opvallende van deze expositie, die veel werk uit de 18e eeuw omvat, is de verrassend mo derne vlakverdeling. Hokusai, Kiyomasu, Hirsohije, het zijn zo een paar namen, die zeker voor de grafische kunstenaar geen onbe kende klank zullen hebben. Deze ten toonstelling, die tot 31 Januari a.s. te bezichtigen zal zijn, is in vele opzich ten en niet alleen omdat er in Middel burg thans voor een slordige tien mille aan Japanse en Chinese kunst is ge concentreerd een bezoek waard. Geslaagd voor het diploma kraamverzorgster GOES, 20 Dec. Aan het Centrum voor Kraamzorg van Het Groene Kruis voor Zuid- en Noord-Beveland en Tholen slaagden voor het diploma kraamverzorgster de dames: J. Aar- noudse te Oud-Vossemeer, C. Jansen te Tholen, H. Haverhoek te Krabben- ditfke, E. Langeveld te Goes en A. Sin ks te Waarde. In Prov. Bibliotheek te Middelburg MIDDELBURG, 20 Dec. Voor de tentoonstelling van boeken over de moderne kunst in-al haar uitingen, die gedurende de maand December in de Frovinciale Bibliotheek in de Middelburgse Abdijgebouwen wordt gehouden, blijkt grote belangstelling te bestaan. Daarom is besloten deze week de ex positie gedurende twee avonden van zeven tot negen uur open te stellen. Dit zal geschieden op Donderdag 22 en Vrijdag 23 December a.s. Het is uiteraard een verheugend ver schijnsel, deze grote belangstelling. De tentoonstelling verdient dit ten volle. Het is eén staalkaart van het geen zich thans in de culturele sec tor afspeelt. Schilderkunst, beeldhouwkunst, bouw kunst, grafische kunst, dit alles wordt belicht in een aantal unieke boekwerken, die stuk voor stuk ty pografische juweeltjes kunnen wor den genoemd. De expositie sluit aan op de lezingen, die in ons gewest onder auspiciën van de Zeeuwse Kunstenaarskring worden gehouden. Economische Politierechter Middelburg MIDDELBURG, 20 Dec. Het waren in hoofdzaak overtreders van de vestigingswet, die zich vanmorgen voor de Economische Politie-rechter, mr P. van Empel, moesten verantwoorden. Een monteur uit Ouwerkerk, de 27-j. P. J. M., had in Juli j.l. een garage- en rijwielbedrijf overgenomen. Zonder de vereiste vergunning repareerde hij alles wat bij hem werd gebracht. Tot zijn verdediging voerde hij aan, dat het dorp Ouwerkerk geheel van een dergelijke inrichting is verstoken; Tevens verklaarde hij zich inmiddels te bekwamen voor het vereiste diploma. Wel is hij in het bezit van het certifi caat hulpmonteur. „U hebt zeer veel moed op de toekomst" vond de Econ.P.- rechter en de Officier, mr Ph. M. Schenkenberg van Mierop, sprak van een „ernstige overtreding". Deze laatste eiste vier boeten, één van f 55,subs, lid. en drie van f 15,subs. 3 d. De Econ. P.-rechter vonniste f 25,of 5 d. en 3 x f 10,of 2 dagen. Ingezonden Mededeling (Adv.) Nisse geeft niet meer subsidie aan E.T.I. NISSE, 20 December In de dezer da gen gehouden raadsvergadering werd op voorstel van B. en W. besloten afwijzend te beschikken op het verzoek van het Economisch Technologisch Instituut voor Zeeland om het subsidie van vijf tot zeven cent per inwoner te verhogen. De begro ting 1956 werd zonder op- of aanmerkin gen goedgekeurd. De commissie van ad vies ingevolge de woonruimtewet werd herkozen. Tot lid van het B.A. werd her kozen de heer L. Nieuwenhuize Gzn. ABTSKERKB Raad bijeen. Donderdagmiddag zal de raad in openbare vergadering bij eenkomen. Op de agenda staan o.m. de volgende punten: voorstel tot herbe noeming van de woonruimtecommis sie, thans bestaande uit de heren J. Blok, Jac. Braam, B. Markusse, J. Min- naard en J. Tolhoek; voorstel tot het sluiten van een brand- en vliegtuig verzekering van het magazijn en in ventaris en een voorstel tot het ver lenen van subsidie aan de bibliotheek van de kerkeraad der Ned. Herv. Ge meente. De 63-j. I. S. uit Brouwershaven kreeg, na in oorlogstijd ontslag te heb ben gekregen bij de R.T.M., vergun ning 'n zaak in aardappelen en groen ten te beginnen. S. breidde de zaken uit met bloemen en kruidenierswaren. De verdediger, mr C. J. B. du Croo, zei, dat hieraan in Bruinisse grote be- ST LAURENS, 20 Dec. In de van middag gehouden raadsvergadering o.l.v. burgemeester W. Baas kon wor den medegedeeld, dat door de Stoom tram Walcheren f 800.was beschik baar gesteld ter gemoetkoming in de kosten van het plaatsen van een viertal wachthuisjes. Naar aanleiding van een afwij zend schrijven inzake bouwvolume van de Minister van Wederopbouw, drong de heer Riemens (AR) aan alsnog bij Ged. Staten aan te drin gen op bouwvolume. De voorzitter was van mening, dat de kans hierop zeer gering is omdat Ged. Staten de verdeling reeds hebben gedaan en er geen volume meer beschikbaar is. De raad besloot een bedrag van f 500 beschikbaar te stellen voor woning verbetering aan de heer A. S. Abra- hamse en aan de heren N. J. Reinhoud en J. C. Kort elk f 50 voor het aanbren gen van closets. Het voorstel van B. en W. om subsi die per leerling te verlenen aan de Chr. H.B.S. te Middelburg over het 1954, werd z.h.st. aangenomen. Eveneens het voorstel tot subsidie aan de vereniging tot Hygiëne van het kind tot een bedrag van 20 cent per consult. Inzake het schrijven omtrent de ge meenschappelijke regeling van de Mu ziekschool werd besloten dit ter nade re bestudering terug te verwijzen naar ■B. en W. Een extra bijdrage werd verleend aan de gemeente Voorburg in de kos ten van de vereniging „Effatha", zulks voor het jaar 1955. Bij de rondvraag wees de heer Joh. Marinissen (AR) op de slechte toe stand van het Brigdamse Pad. Dit zal ter kennis gebracht worden van het Wegschap Walcheren. De heer P. A. Abrahamse (SGP) vroeg inlichtingen omtrent de riolering van de sloten in de omgeving van de Chr. School. De voorzitter deelde hierop mede, dat belanghebbenden zich met een ver zoek om steun bij eventuele demping kunnen wenden tot B. en W. Weth. J. Koole Dzn (CH) zag gaarne dat de raad gelden voteerde voor het plaatsen van een kleedlokaal op het sportter rein. Voor de sluiting ging de raad nog over in geheime zitting. Ingezonden Mededeling (Adv.) PRETTIGE FEESTDAGEN toegewenst met Een bijdrage tot de feestvreugde J COLIJNSPLAAT, 20 December. De grondleggers van de Chr. Nat. school te Colijnsplaat, welke op Dinsdag 27 December a.s. vijftig jaar bestaat, waren geen vooraanstaande personen uit de gemeente en ook geen leden van de kerkeraad. Nee. het waren vrouwen, aan wie in feite het ontstaan te danken isZij hebben de eerste steen tjes bijgedragen voor deze school, die in de Voorstraat werd gebouwd en die onder Gods zegen is uitgegroeid tot een bloeiende viermans- school met bijna 150 leerlingen. De geschiedenis is eigenlijk begon nen met een collectebus. Op zekere dag in 1898 werd deze bus tijdens een jaarvergadering van de plaatselijke vrouwenvereniging op de tafel gede poneerd. Het opschrift luidde: „Voor iet stichten van een Chr. school". De opbrengst was bepaald niet gering voor die tijd, nl. tien gulden, een be drag, dat met recht „het startgeld" ge noemd kon worden. Een volgende stap was de oprich ting van 'n schoolvereniging. De toen malige predikant, ds F. Staal, had de leiding van het bestuur, dat alras gif ten kon gaan inzamelen. Iedereen gaf zijn aandeel voor de vurig begeerde wens: de opvoeding van hun kinderen op een chr. school. En zo kan men in het zorgvuldig bewaard gebleven kasboek lezen, dat een inwoner het bedrag van 86 cent afdroeg zijnde 10 pet. van het weekloon van de zgn. „kleine luij- den". Na 5 jaar Na vijf jaar was men reeds zover, dat aan de Voorstraat een pand kon worden aangekocht. Plannen en teke ningen kwamen ter tafel en na ver loop van tijd kon met de bouw worden begonnen. Op 27 December 1905 werd de school geopend niet een leerlingental van 65. Dit aantal groeide met de jaren en 't gevolg was, dat de uit drie lokalen be staande school te klein werd en deze met twee lokalen moest worden uitge breid. Behoudens enkele moeilijkheden heeft de personeelsvoorziening in deze vijftig jaar een gunstig ver loop gehad. Het tegenwoordige hoofd van de school, de heer H. Sie mens, bezet als vijfde in de reeks van jaren deze plaats, terwijl twee onderwijzers en een onderwijzeres hem bijstaan. Officiële herdenking De officiële herdenking van dit vijf tigjarig bestaan zal in de tweede helft van Januari worden gehouden. Naast de herdenkingsbijeenkomst van de schoolvereniging met genodigden zal door het bestuur ook aan de oud-leer lingen een feestavond worden aange boden. Gezien de voorbereidingen, die reeds getroffen zijn, belooft het een dag te worden, waarvoor veel belangstelling zal bestaan, ook van de zijde der oud leerlingen. Van deze laatste groep heb ben verschillende mensen reeds van hun voorgenomen aanwezigheid ken nis gegeven. SCHERPEN1SSE Verkiezing. In de Ned. Herv. kerk werd tot diaken gekozen de heer Joh. Post, die deze benoemnig heeft aanvaard. MIDDELBURG, 20 Dec. In de Lu therse Kerk trad vanavond voor de eerste maal het Zeeuws Kamerkoor in het openbaar op. Dit koor bestaande uit leerlingen en oud-leerlingen van de Rijkskweekschool staat onder di rectie van de heer Cor Schijve uit Oost burg. Medewerking verleenden Jan Rijn, orgel en de heer P. Verhage, ho bo. In de vrij korte tijd, dat dit koor bestaat blijkt hard gewerkt te zijn, want de werken, die uitgevoerd wer den waren nu niet bepaald van het ge makkelijkste genre. Geheel vlekkeloos was de uitvoering niet. Met name de tenorpartij was wel eens onzeker met de inzetten en domineerde af en toe te veel. Daar tegenover stond, dat de so praanpartij uitstekende stemmen be vatte en een voortreffelijke koorklank wist te bereiken. Het koor als geheel detoneerde nog al eens, wat ook wel het gevolg was van de minder gunsti ge plaatsing onder het orgel. Jan Rijn opende het concert met een drietal va riaties over Jesu meine Freude, uit het werk van W. G. Walther. Eens te meer werd hier gedemonstreerd in welk een vervallen toestand dit monu mentale instrument verkeert. Het feit, dat uit het gehele werk slechts drie va riaties werden gespeeld zal hierin wel zijn oorzaak gevonden hebben. De on zekere toonhoogte, die het orgel heeft, een gevolg van de deplorabele toestand maakte dat bij de nummers, die door orgel begeleid werden (Wohl mir das ich Jesu habe van J. S. Bach en Pater Noster van H. Andriessen) de samen klank niet altijd even gaaf was. In de k cappella-nummers was het koor dan ook het beste. Een drietal oud-Neder landse kerstliederen en vooral „Hodie Christus natus est" van Sweelinck wa ren prima. De heer A van der Lycke en mej. D. Hacou zongen ieder een hoëfte is. Tevoren was door de Offi cier f 40,of 8 d. (voor de kruide nierswaren) en f 20,of 4 d. (voor de bloemen) geëist, waarbij de Econ. Pol.- rechter zich geheel aansloot. Een schildersknecht uit Noordgou- we, de 48-j. P. C. M., nam deze zomer een kruideniersbedrijf in zijn woon plaats over. Ook hij had geen vergun ning. De P.-rechter sprak van „een schoon schijnende ballon, die we des wege moeten doorprikken". ZWEEPSLAG M. verklaarde, dat zijn echtgeno te thans met noeste vlijt de kennis voor het benodigde diploma aan het vergaren is en toonde haar laatste rapport. Toen de Econ. P.-rechter conform vonniste (f 50,of 10 d. voor de kruidenierswaren, f 15,of 3 d. voor de eveneens verkochte dro gisterij-artikelen en f 15,of 3 d. voor de verkoop van tabak) zei hij: „U moet dit zien als een zweep over de paarden van de wagen, waarmee U naar het examen holt!" De grondwerker J. v. d. S. (37 j.) uit Haamstede toonde ook een cijfer lijstje, nl. van het examen waarvoor hij is gezakt. Want ook hij begon zon der de vereiste papieren een handel tje, met als koopwaar bloemen. De eenvoudige kar, waarmee hij langs de deuren trok, groeide uit tot een win kel. En op dat examen had hij goed zijn best gedaan, de cijfers liegen niet. Maar op de grafkransen en de bruids- bouquetten was hij gestruikeld. Daar om zal hij het binnenkort nogmaals moeten proberen en stond hij nu voor de Econ. P.-rechter. Deze legde hem een boete van f 20,subs. 4 d. op. ONUITGEVOERDE WIJZIGING Bij verstek stond mevr. T.-de V. uit Zierikzee terecht. Bij de daling van de omzetbelasting had zij bij enkele arti kelen galanterieën verzuimd deze ver houdingsgewijs in prijs te verminde ren. Mr De Croo betoogde als gemach tigde, dat de oorzaak van dit niet uit voeren van deze prijsverlaging door de wijziging van de omzetbelasting moet gezocht worden in de veelheid van ar tikelen, waarbij dit moest gebeuren. De Officier noemde dit een eerste van de reeks gelijksoortige overtre dingen, en achtte een flinke geld boete op zijn plaats. Hij eiste f 40, of 8 dagen, de Econ. Pol.-rechter vonniste f 25,of 5 dagen. De raad van Heinkenszand heeft be sloten rente en aflossing te betalen van een geldlening van f 9000,voor de aanschaf van nieuwe instrumenten door de muziekvereniging „Euterpe". Men onderschreef, dat de vereniging een hoge culturele waarde heeft. De jaarlijkse lasten (gedurende 20 jaar) voor de gemeente zijn f 630,—. Ge zien het grote belang van een gezonde vrijetijdsbesteding der jeugd zal voort aan het gebruik van het gymnastieklo kaal vrij van huur zijn. De verenigin gen moeten er wel voor zorgen, dat 't lokaal wordt schoongehouden. De raad besloot voorts de verordening op de vermakelijkheidsbelasting zodanig te wijzigen, dat de verenigingen bij uit voeringen deze belasting niet meer be hoeven te betalen. De gronden aan de Waterstaat van S. van Vessem, erven Van Baaien en de wed. C. Lokerse, zijn door de ge meente aangekocht voor de prijs, vastgesteld door de Grondkamer, t.w. f 10.000,per ha, de grond van wed. Lokerse voor f 12.500,— per ha en f 500,bedrijfsschade. De zes in aan bouw zijnde woningen aan de Van Cit- tersstraat zijn verkocht aan de wo ningbouwvereniging St. Willibrord te Goes voor f 67.535,39. De leden van de Woonruimtecom missie werden herbenoemd, maar in de vacature van dr. P. Staverman werd dr. H. P. van Maanen benoemd. In de vacature J. J. van Belle werd de heer C. van Waardenburg benoemd tot lid commissie wering schoolverzuim. De heer K. Cappon werd benoemd tot lid van het Burgerlijk Armbestuur. Een verzoek om subsidie voor bijzondere scholen voor middelbaar onderwijs werd afgewezen. Bij de rondvraag vroeg de heer De Leeuw (A.R.) of het niet mogelijk is, dat auto's in de Dorpsstraat wat lang zamer rijden en of de lantaarn bij de Oude Kamer wat meer in de Dorps straat kan worden geplaatst. De heer Dellebeke (G.B.) informeerde naar de kolentoeslag voor de ouden van dagen. Burgemeester Derckx antwoordde, dat begin volgend jaar de uitkering zal be ginnen. Het buspaadje zal alleen open worden gesteld voor voetgangers, fiet sen en bromfietsen. Frans kerstlied, terwijl de heer Ver hage met orgelbegeleiding een werkje van Handel en een van Berthelot speelde. Voor een eerste optreden was de indruk van dit kleine maar pittige koor lang niet slecht. Het houdt uit stekende beloften in voor de toekomst. B.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 2