EDEN WIJZIGT ZIJN KABINET Eerste Kamer weinig tevreden over hoge overheidsuitgaven Besprekingen tussen Zijlstra en Kasimo bevredigend Met kleine Hanna in Gmuenden gaat het goed Volgens de wens „gestroomlijnd" Selwyn Lloydbuitenlandse zaken MacMillan: financien Butler: leider van Lagerhuis Scherpe critiek op woningbeleid en huurpolitiek f PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Gesprek over Herderlijk Schrijven SCHILDERIJ VOOR DE „SHELL' Lloydnauwgezet MacMillan: de knapste Butler; praktijk Golf van gewelddaden in Algerijë De Nederlands-Indonesische conferentie Dierenbescherming richt zich tot minister Mansholt Dokter vertelde radio-vriend over genezing Kerstboment caviaar en bloemen door de lucht OTtgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Giro 274289. Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 (b.g.g. voo- redactie 2435, voor adveri. enz. 2970), Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. 68. Telef. 826; Middelburg: Korte Noordatr. 85. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Djjkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan La Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD lie JAARGANG No. 3278 bonnementsprijs 0.47 per week, 2.— p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et per woord. Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong WOENSDAG 21 DEC. 1955 Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: J. A. van Bcnnekom Middelburg; Ds W. C. van Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H S. Stemerding, Souburg; R. Zuldema, Goes. (Zie pagina 7). LONDEN, 20 December, (Reuter). Sir Anthony Eden heeft be langrijke wijzigingen in zijn Kabinet aangebracht, een hervorming, die de omvangrijkste genoemd wordt sedert de tweede wereldoorlog en die, ondermeer inhoudt, dat de bezetting van de drie belanrijkste posten n.I. de ministeries van financiën, defensie en buitenlandse zaken werd veranderd. Deze wijziging vormt de verwerkelijking van de wens van Eden om ziin regering zodanig te „stroomlijnen" dat er in de komende vier jaar, aat de conservatieven, naar men mag verwachten aan het bewind zullen zijn, geen veranderingen meer nodig zullen zijn. Selwyn Lloyd (51 jaar) wordt minister van Buitenlandse Zaken en volgt daarmee Harold MacMiilan (61) op, die op zijn beurt minister van financiën wordt. De huidige bewindsman van financiën de 53-jarige R. A. Butler krijgt geen ander departement toegewezen maar wordt de voornaamste mede werker van de minister-president. Hij krijgt de erefunctie van Lord Zegel bewaarder en wordt tevens voorzitter van het Lagerhuis. Het gewijzigde Britse Kabinet ziet er nu als volgt uit: Premier Sir Anthony Eden (ongewij zigd); Buitenlandse zaken: Selwyn Lloyd (voorheen Harold MacMillan); Financiën: Harold MacMillan (voor heen R. A. Butler); Voorziter van de Kroonraad: Lord Salisbury (ongewij zigd): Binnenlandse zaken: Gwilym Lloyd-George (ongewijzigd); Lord ze gelbewaarder: R. A. Butler (voorheen H. Crookshank)Lord kanselier: Lord Kilmuir (ongewijzigd); Defensie: Sir Walter Monckton (voorheen Selwyn Lloyd)Minister voor het gemenebest; Lord Home (ongewijzigd); Koloniën: Alan Lennox-Boyd (ongewijzigd); Ar beid: Ian Macleod (v. h. Sir Walter Monckton); Kanselier van het hertog dom Lancaster: Lord Selkirk (v. h. lord Woolton). De andere posten n.I. voor Huisvesting, Handel, Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, bleven ongewijzigd. BUTLER VICE-PREMIER? Als leider van het lagerhuis wordt Butler verantwoordelijk voor het uit voeren van het wetgevend program der regering. Dit brengt hem in de lijn voor opvolging voor het premier schap, hoewel er geen vice-premier is benoemd. De grote verrassing was de benoe ming van sir Walter Monckton tot mi nister van defensie. Velen hadden ver wacht dat hij zich uit de politiek zou terugtrekken. Een aanzienlijke pro motie heeft Yan Macleod gemaakt, die van het ministerie voor volksgezond heid verhuist naar dat van arbeid. Met zijn 42 jaar is hij het jongste lid van het Kabinet. WIE VERDWIJNEN Zes ministers die deel uitmaakten van het kabinet, dat Eden indertijd vormde toen hij sir Winston Churchill opvolgde, verdwijnen uit de regering. De voornaamste van hen is Lord Wool ton, die kanselier van het hertogdom Lancaster was, een functie waaraan vrijwel geen ambtsbezigheden zijn ver- DE NIEUWE BRITSE minister van Buitenlandse Zaken Selwyn Lloyd, een 51-jarige jurist, kwam voor het eerst in 1951 in de openbare belangstelling door zijn benoeming tot minister van staat voor Buitenlandse Zaken. In 1954 werd hjj minister van be voorrading en in April van dit jaar mi nister van defensie. Hij kreeg spoedig de reputatie van een bekwaam spreker te zijn en wordt algemeen beschouwd als een hard wer kende deskundige op het gebied van de buitenlandse politiek en een nauw> gezet minister met oog voor details. DE 61-JARIGE MACMILLAN, die ginds April j.l. aan het hoofd stond Van het „Foreigh Office" en nu de portefeuille van financiën krijgt, is wat yele mensen buiten Engeland beschou wen als een typisch Britse staatsman, pij is indertijd garde-officier geweest. Hij weet zich uitstekend te kleden en is, met zijn brede snor, dikwijls 'de knapste map in het lagerhuis' ge noemd. In zijn optreden is hü stijf en formeel, waardoor vele oppervlakkige relaties hem overdreven gewichtig vin den. In de tweede wereldoorlog werd hij onderstaatssecretaris voor de kolo niën, vervolgens vertegenwoordiger Engeland in Noord-Afrika en ten- a.oite voorzitter van de geallieerde commissie voor Italië. DE 43-JARIGE RICHARD AUSTIN BÜTLER verenigt in zich een academi sche kennis en een bekwaamheid om 4e theorie in praktijk om te zetten, Waardoor hij beschouwd wordt als een yan de beste bestuurders in Engeland. Hi) bezocht de universiteit van Cam bridge. „Rab" zoals hi) bij velen bekend is, wordt gezien als de ongekroonde leider van de jongere en meer „liberale" school van de conservatieven. Sommi gen zien in hem een aanstaand pre mier. In de jaren, die de conservatieven na de oorlog in oppositie zijn geweest, leidde Butler vaak de binnenlandse politiek der partij. Zijn doelstelling was „Ontneem aan links het initiatief op het gebied der politieke denkbeelden". bonden, waardoor Lord Woolton speci ale opdrachten kon vervullen, ale op- ale opdrachten kon vervullen. De an dere afgetr. ministers zijn Croockshank ALGIERS, 21 Dec. Reuter. Dins dag zijn in Bone (Algerije) 1400 man Franse strijdkrachten aangekomen om de toenemende golf van gewelddaden in het Noordoosten van het land te hel pen bestrijden. Er zijn daar de afgelo pen 48 uur 29 doden gevallen. De Fran sen en de verzetslieden doen daar elk hun best om zoveel mogelijk wapens in te zamelen. De autoriteiten hebben verzocht alle vuurwapens op de ge meentehuizen in te leveren, maar vele boeren, door de vogelvrijen geïntimi- deerd, geven in plaats daarvan hun wapens aan deze laatsten. TUNIS. In Tunis is Dinsdag een 17- jarige Tunesiër gedood toen de politie poogde 60 mensen uiteen te jagen, die zich verzameld hadden om naar een toespraak van Salah ben Joessef te luisteren. Er vielen vier gewonden. Ben Joessef is tegenstander van het verdrag met Frankrijk inzake zelfbe stuur. Ook de demonstranten ge bruikten vuurwapens. Er zijn 27 men sen aangehouden. (lord zegelbewaarder), Lord de Lisle and Dudley (luchtvaart), Geoffrey Lloyd (brandstoffen en energie) en Hopkinson (minister van staat voor de koloniën). De nieuwe minister voor openbare werken, Buchan-Heppurn, was jaren lang de „Chief Whip" van de conser vatieven in het Lagerhuis. De nieuwe minister van staat voor de koloniën, John Hare, is 44 jaar oud. Hij is vice-voorzitter van de conserva tieve partij geweest. In strijd met bepaalde verwachtin gen zal Butler niet een oppertoezicht over de economische zaken behouden, na zijn aftreden als minister van fi nanciën. Zijn opvolger, MacMillan, zal, onder premier Eden, alle aspecten van de economische politiek, zowel op bin nen- als op buitenlands gebied, coördi neren, terwijl hij daarnaast de gewo ne verantwoordelijkheid voor de eco nomische zaken behoudt. GENEVE, 21 Dec. Om 15.40 uur is Dinsdag het gesprek tussen minister Zijlstra en minister Kasimo over financieel-economische kwesties begonnen. De besprekingen werden gehouden in de conferentiezaal van het „Palais Electoral", waar prof. Zijlstra, die het eerst aankwam, de Indonesische mi nister van economische zaken, vergezeld van zijn deskundigen, begroette. Voor het begin van de besprekingen hadden beide ministers een kort onder houd zonder adviseurs. Minister Zijlstra deelde later mee, dat op de bijeenkomst van vanmiddag in een oriënterend gesprek het gehele veld van de financieel-economische verhoudingen tussen Nederland en In donesië ter sprake is gebracht, waarbij „enige systematiek is gebracht in de te behandelen vraagstukken". 's-GRAVENHAGE. Het hoofdbestuur van de „Nederlandsche Vereeniging tot Bescherming van Dieren'heeft vandaag een brief gezonden aan mi nister Mansholt waarin gezegd wordt, dat genoemde vereniging velerlei klachten hebben bereikt over het van gen van konijnen met klemmen onder andere op Vlieland, hetgeen zou ge schieden krachtens speciale vergun ning, en welke methode grote wreedr heden met zich mede brengt. De ver eniging verzoekt derhalve de bewinds man in deze gevallen een meer huma ne methode te willen bevorderen door zodanige voorwaarden te stellen, dat de dieren moeten worden geschoten. Op een vraag of tijdens het gesprek van vanmiddag aangrijpingspunten waren gevonden voor een bevredigend verloop van de besprekingen antwoord de minister Zijlstra, dat dit inderdaad het geval is wat betreft de vraag, wel ke onderdelen van de financieel-eco nomische overeenkomst dienen te ver dwijnen, welke blijven bestaan en wel ke voorlopig kunnen blijven bestaan, doch te zijner tijd kunnen worden vervangen door nader te sluiten over eenkomsten, zoals de handels- en mo netaire zaken, die zijn geregeld door de ministersconferentie van 1950. Dit schilderij van H. K. H. Prinses Beatrix zal als origineel een plaats vinden in de directiekamer van Shell Tankers N.V. en als replica aan boord van de „Vasuin", de tanker, die de Prinses korte tijd geleden tewater heeft gelaten. Het doek is vervaardigd door de Haagse kunstschilder L. Th. J. van Pekelen. Politieke beschouwingen begonnen Hulp kwam op fijd 's-GRAVENHAGE, 20 Dec. Met de kleine Hanna gaat het goed, zo heeft dokter Hans Kerbler in het Oosten rijkse Gmuenden vanavond v ia zijn zender aan zijn Zwolse mede-radio amateur en helper in nood IJ. L. Feits- ma kunnen vertellen. De heer Feitsma, electrotechnisch ambtenaar bij de IJsselcentrale en hoofdbestuurslid van de Radio-Ama teursvereniging V.E.R.O.N., heeft eni ge dagen geiecten een „noodkreet" op gevangen van dokter Kerbler, die voor zijn patiëntje dringend een in Oosten rijk niet verkrijgbaar preparaat nodig had en gezorgd dat het middel werd verstuurd. Toen het radiogesprek Gmuenden-Zwolle vanavond om tien voor acht begon, was de dokter nog maar een kleine twee uur terug uit het ziekenhuis, waar hij sinds Zondag avond, toen het gevraagde geneesmid- der er aankwam, over zijn patiëntje had gewaakt. Morgen gaat hij er weer heen, want nu hier in Nederland op zo voortreffelijke wijze hulp is geboden aan de kleine Hanna, wil ook hij alles op alles zetten om haar te redden. Met de zending van de Nederlandse phar- maceutische fabriek is hij voor 25 da gen geholpen en vanmorgen is uit Bos ton (V.S.) ook nog een hoeveelheid van het geneesmiddel verzonden. Dokter Kerbler, die bijzonder dank- Dit bleef er over van een met pulp geladen vrachtauto, die door een tramtrein van de N.Z.H.V.M. werd gegrepen. Het ongeval gebeurde op de Haar lemmerweg tussen Halfweg en Haarlem; de wagen werd nog een stuk meegesleurd en vloog toen in brand. De chauffeur werd zwaar gewond. Hoewel de tram trein aanzienlijke materiële scha de opliep, bleef de wagenvoerder ongedeerd. (Zie ook pag. 7). baar is voor wat in ons land voor Han na is gedaan, zal ook in de komende dagen omstreeks kwart voor acht 's avonds zijn Zwolse vriend in de aether opzoeken om hem op de hoogte te hou den. Hij is van plan Hanna's moeder In haar eigen omgeving op te zoeken en het gesprek op een tape-recorder vast te leggen. Die opname wil hij Vrijdag avond uitzenden. o Dooi DE BILT, 20 Dec. Vrij veel be wolking met plaatselijke enkele buien. Overwegend matige naar Noordelijke richting draaiende wind. Dooi. DEN HAAG, 20 December. Bezuiniging bij de overheidsuitgaven, een wat hetere huurpolitiek en beter woningbeleid, de omzwaai in de loonpolitiek, ziehier een aantal grepen uit hetgeen vanmiddag en vanavond in de Eerste Kamer ten berde is gebracht tijdens de algemene politieke be schouwingen over de Rijksbegroting voor 1956. Over het gevoerde beleid was men overigens niet ontevreden al consta teerde men vele zwakke steeën. De heer Kropman (K.V.P.) opende de algemene beschouwingen, en drong als eerste op bezuiniging aan wat min der ambtenaren, minder administratie ve rompslomp en wat minder kostbare drukwerken zou een stap in de goede richting betekenen, zei hij. Hij besprak de komende verkiezin gen en zei dat de K.V.P.-fractie geen behoefte heeft aan verscherping van de bestaande leerstellingen. De heer Molenaar (V.V.D.) had scherpe critiek op de huurpolitiek en ook de onderwijspolitiek noemde hij ontstellend. De minister investeert kennelijk meer in de breedte dan in de diepte zo was zijn conclusie. In het regeringsbeleid mist hij de vaste lijn en noemde dit het effect van een kabinet op brede basis. Het effect van de loonpolitiek kan in Nederland wel een? tegenvallen, "zo meende hij voorts. Ook hij was over de overheids uitgaven weinig tevreden. „Ik word er moedeloos onder" bekende hij. Over de buitenlandse politiek in het alge meen toonde hy zich weinig optimis tisch. Het beleid van de regering t.a.v. de Republiek der Zuid Molukken kan hij niet goedkeuren en hij deelt niet de mening der regering, dat deze kwesties niet in de V.N. behoort. OPPOSITIE GEFORCEERD De heer Anema (A.R.) constateerde dat de oppositie in het parlement in haar optreden maar zeer ten dele is geslaagd en vele malen geforceerd aandeed. Bij de komende verkiezingen zal het volgens hem gaan om het vormen van een regering op principiële gronden of op grond van de tegenstelling progres- sief-conservatief. De doorbraak noemde hij veeleer een kwestie van intuitief gevoel dan van logische redenering en tegenstel lingen. De neiging tot doorbraak spruit z.i. voort uit een intuïtief radicalisme en zij blijft een politiek euvel van pernicieuze strekking. Sprekend over de woningnood vroeg hij zich af of wel alles in het werk is gesteld om deze te lenigen. Het laten delen van de arbeiders in de gestegen welvaart zag hij het beste gediend met verlaging der prijzen en niet met verhoging der lonen. Hij zette uiteen waarom zijn fractie voorstander is van vrijere loonvor ming. De verantwoording ervoor kan thans meer verlegd worden naar het bedrijfsleven zelf, doch eist tevens van werkgevers en werknemers een zekere gematigdheid. Met het buitenlands beleid van het kabinet kon hij accoord gaan en hij hoopte dat de regering het standpunt zal handhaven, dat met Indonesië niet over Nieuw Guinea wordt gesproken. De heer Kolff (C.H.) constateerde (in de avondvergadering) dat men, dé balans opmakend, kon spreken van een sluitende rekening met een zeer be hoorlijk batig saldo. Naar zijn overtui ging was dit kabinet het beste, zo niet het enig mogelijke, wat in 1952 kon worden geformeerd en de resultaten in deze laatste jaren hebben dit beves tigd. De oplossing voor de komends kabinetsformatie kan z.i. dan ook hei beste in de bestaande richting worden gezocht. Met de buitenlandse politiek der re gering kon hij zich verenigen. DELTAPLAN Sprekend over het Deltaplan zag hij de noodzaak van overleg In deze met België niet in, temeer daar de Belgen tegenover ons ook niet altijd even vriendelijk zijn. Hij drong er in dit verband bij de reging op aan onze na tionale belangen met de grootste zorg te behartigen. 's-GRAVENHAGE, 20 Dec. Kerst mis brengt voor het K.L.M.-vrachtbe- drijf een ongekende drukte waardoor o.a. de weekend-vrachtdienst op New York verdubbeld is en de 14-daagsp dienst op Curasao nu eenmaal pe3 week wordt gevlogen. Reeds half Octo ber begon de stroom van Kerstzendin gen die behalve uit de normale han delsgoederen uit speelgoed, levensmid delen, textiel (zoals jumpers sjaals en dassen), camera's en natuurlijk uit Kerstboomversiering bestaan. De laatste 10 dagen voor Kerstmis zijn zeer druk omdat dan het aanbod van aan bederf onderhevige goederen geschiedt. Het betreft hier o.a. bloe men, waarvan 3 a 4 ton naar Scandi navië, ongeveer 7 ton naar Duitsland en tal van zendingen naar Engeland en Frankrijk hun weg vinden. Ge slachte konijnen, hazen, fazanten, kal koenen en eenden gaan naar Scandi navië, caviaar uit Perzië naar Ame rika. Zelfs kerstbomen gaan het vlieg tuig in en wel van Duitsland naar Amerika en Australië.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1