Soedan wenst volledig souvereine republiek te worden Brussels Manneken werd op bloedige wijze gewroken Labourpartij wordt gereorga niseerd Brits-Amerikaanse hulp bij dam in de Nijl Nieuwe Britse „wondermotor" 7 Minder baksteen voor export een Ook de dominee heeft zielszorger nodig Een kerk voor „Zonnegloren Het Goede Feest vraagt Golden Fiction Brilse gouverneur-generaaal wordi niei vervangen Egypte en Engeland moeten besluit direct aanvaarden Weer een complot in Argentinië Bonnet uit Radicale partij gestoten Zuidkoreaan in Noord- Korea ter dood veroordeeld Aanklacht van de Bouwkas voor gewone rechtbank Kosten 1300 millioen dollar, uitvoering duurt 18 jaar Trein greep auto op onbewaakte overweg Lucas II (in levende lijve) op de Grote Markt gebrandmerkt Herderlijk schrijven op komst „Pijpenveld" op „Ehrenfeld" Dinsdag 20 December 1955 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 3 Bij 't feestdecor in rood en groen, Bij Kerstgeschenken en kalkoen, Bij zachte kaarsenflikkering, Bij 't weerzien in familiekring, Bij wat U gasten presenteert, Bij wat U voor Uzelf begeert, Bij ieder waarlijk Kerstfestijn, Moet zeker Golden Fiction zijn! KHARTOEM, 19 Dec. (Rtr). Het Soedanese parlement heeft vandaag «lgemene stemmen een resolntie goedgekeurd, waarin wordt verklaard, dat de Soedan een volledige souvereine republiek moet worden. De gouverneur-generaal. Sir Knox Heim, zou Engeland en Egypte, die het gebied sinds 1899 gezamenlijk pcstuurd hebben, moeten verzoeken het besluit onmiddellijk te aanvaarden. De' leider van het parlement, Sayed Moebarrak Zarroek, heeft een beroep gedaan op Engeland en Egypte de onafhankelijkheid van de Soedan terstond te erkennen, „daar het een voldongen feit is". De bevolking van de Soedan zou in een volks stemming onder toezicht van een neutrale commissie hebben moeten kiezen tussen onafhankelijkheid en aansluiting bij Egypte, maar premier Ismail el Azhary maak te Donderdag bekend, dat zijn regering onmiddellijke onafhankelijheid voorstond. De Kamer van afgevaardigden heeft voorts eenparig een motie aangenomen, waarbij een commissie van vijf wordt in gesteld, die de bevoegdheden van staats hoofd krijgt, ter vervanging van de gou verneur-generaal totdat een president is gekozen. Donderdag zullen de door de Kamer aangenomen voorstellen door de senaat behandeld worden, die ze naar verwach ting eveneens met algemene stemmen zal goedkeuren. De Kamer heeft voorts de grondwet gevende vergadering aanbevolen volledi- FEDERATIE? ge aandacht te wijden aan het verlangen van Zuid-Soedan naar een federale sta tus. De bevolking van het Noorden be staat hoofdzakelijk uit Arabieren en Mo hammedanen, die van het Zuiden uit ne gers. Volgens Sayed Zarroek zullen de be trekkingen met Engeland en Egypte af hankelijk zfln van de houding van deze landen op dit critieke ogenblik. Hij zei aan het adres van Egypte, dat een onaf hankelijke Soedan een vriend van Egyp te is en de kracht van de Arabische we reld versterkt. De voorzitter van de Kamer drong er bij Egypte op aan zijn vriendschappelijke betrekkingen met de Soedanezen te be krachtigen door de onafhankelijkheid van het land terstond te erkennen. De dag van vandaag is tot openbare BUENOS AIRES, 19 Dec. (Reuter). De Argentijnse politie heeft een sa menzwering tegen de regering van Aramburu ontdekt. Ongeveer 500 per sonen zijn gearresteerd, de meesten op een landgoed bij La Plata, hoofdstad van de provincie Buenos Aires, waar zij een vergadering hielden. Eén der gearresteerden is generaal Ferrazano, die als bevelhebber van een infante- rieregiment Peron tot diens vlucht steunde. CLECKHEATON, 19 Dec. (Reuter) De nieuwe leider van de Britse La bourpartij Gaitskell, heeft verklaard, dat de gehele partij-organisatie zal worden herzien om een overwinning bij de volgende algemene verkiezin gen mogelijk te maken. De financiële toestand van de par tij moet verbeterd worden. Voorts moet de Labourpolitiek op lange ter mijn worden herzien. In de komende maanden zullen in heel Engeland spe ciale conferenties over de partij-orga nisatie worden belegd. Gaitskell deelde mede, dat krach tige oppositie tegen de conservatieve regering zal worden gevoerd. Wij zul len geen gelegenheid voorbij laten gaan om de zwakheden en dwaashe den van de regering van dag tot dag en van week tot week aan de kaak te stellen, aldus de nieuwe Labour- leider. PARIJS, 19 December (Reuter). Georges Bonnet, die van April 1938 tot September 1939 minister was, is uit de radicale partij gestoten. Hij wordt beschuldigd van ontrouw aan de partij. Bonnet heeft verklaard, dat hij tegen het besluit, dat genomen is door het partijbureau, in beroep zal gaan bij het dagelijks bestuur. Hij zei, dat hij door zfln plaatselijke afdeling met overweldigende meerderheid candi- daat gesteld is voor de a.s. verkiezin gen, doch dat zijn verslagen tegen- candidaat „misleidende aanwijzingen" aan het partijbestuur verstrekt heeft. MOSKOU, 19 Dec. (Reuter) Pak Hen En, voormalig secretaris van de communistische partij van Zuid-Ko- rea, is wegens verraad door een spe ciaal tribunaal in Noord-Korea ter dood veroordeeld. Pak Hen En zou hebben gewerkt voor generaal John Hodge, voormalig Amerikaans bevel hebber in Zuid-Korea, en later voor een zekere Nobel, politiek adviseur van de Amerikaanse ambassade te Seoel. Het was zijn taak de oprich ting van een „patriottische democrati sche regering" in Zuid-Korea tegen te werken en hij was door generaal ITodge naar Noord-Korea gezonden. feestdag in geheel Soedan verklaard. Een opgetogen menigte omstuwde het parle mentsgebouw en duizenden stonden op gesteld aan weerszijde van de hoofdstraat naar het parlement. Velen van hen hadden draagbare radio's bij zich om het gebeu ren in de Kamer te kunnen volgen. De Soedan kreeg in Februari 1953, op grond van een te Cairo getekend Brits- Egyptisch verdrag, het recht om zijn lot te bepalen. Oorspronkelijk zou een con stituerende vergadering over deze kwes tie een beslissing nemen. Het Soedanese parlement verzocht echter later Engeland en Egypte een volksstemming te organi seren. Dit leidde weer tot de eis van on middellijke onafhankelijkheid. De vorige maand hebben de Britse en Egyptische troepen het land ontruimd. De gouverneur-generaal, Sir Knox Helm, is dezer dagen naar Londen terug gekeerd voor overleg nadat hij te ken nen had gegeven om persoonlijke redenen te willen aftreden. Engeland heeft mede gedeeld, dat bet geen opvolger zal be noemen. UTRECHT, 19 Dec. De president van de rechtbank te Utrecht, mr C. Veen, heeft uitspraak gedaan in de zaak in kort geding, welke door de bouwkas van Ned. Gemeenten aan hangig was gemaakt tegen Wildschuts' Bouwbedrijf N.V. te Utrecht en tegen de Ned. Bond van Bouwondernemers. In z(jn overwegingen kwam de presi dent o.m. tot de conclusie, dat de me dedelingen, welke het bouwbedrijf be treffende de werkzaamheden van de bouwkas aan het gemeentebestuur van Apeldoorn heeft gedaan, hem voorshands niet onrechtmatig voorko men. Onder veroordeling van betaling van de kosten van het geding door de Bouwkas verwees de president deze zaak naar de gewone rechtbank. ASSEN, 19 Dec. Vanmorgen is een mijlpaal bereikt in de export van in het Nederlands Rundveestamboek ingeschreven runderen .Van Assen uit zjjn vijftig koeien, afkomstig uit ge heel Drenthe, bij elkaar gebracht op het veemarkterrein voor transport naar Italië. Bij deze groep runderen bevindt zich de 10.000ste Nederlandse rundveestamboek-koe voor het bui tenland. Vorig jaar werdeil 4000 stamboekkoeien voor export over de gehele wereld genoteerd. Na het communistische aanbod WASHINGTON, 19 Dec. Groot-Brittannië en de Verenigde Staten heb ben Egypte hulp aangeboden voor de bouw van de Aswam-dam in de Nijl, die 1300 millioen dollar kosten zal. Dit aanbod is gedaan aan de Egyptische minister van Financiën, El Kalssoeni, die Zaterdag uit Washington naar Cairo is vertrokken om aan zjjn regering verslag uit te brengen. De Egyptische minister heeft in Was hington besprekingen gevoerd met Herbert Hoover jr, onderminister van Buiten lands Zaken, Sir Roger Makins, Brits amb assadeur, en Eugene Black, president van de Wereldbank. Een woordvoerder van het State De partment kon niet zeggen hoeveel de Ver. Staten en Groot-Brittannië van plan zijn bij te dragen aan de bouw van de dam. Het gehele project zal 15 tot 18 jaar in beslag nemen. Door de dam zal het Egyp tische landbouwarsenaal met meer dan 25 procent toenemen. De Brits-Amerikaanse hulp zal worden verleend in de vorm van giften ter be strijding van uitgaven in vreemde valuta tijdens de eerste stadia v. d. bouw. Er zijn enige voorwaarden aan verbonden. Zo moet Egypte de economische stabiliteit Franse en Westduitse banken voor het tijdens de eerste stadia van de bouw. Er en de werken moeten aan concurrerende firma's worden aanbesteed. Egypte had reeds de Wereldbank om een lening gevraagd en toegestemd in de vorming van een consortium van Britse, bijeenbrengen van 450 millioen gulden voor het project. De Sowjet-TJnie heeft hulp aangeboden bfl de financiering van het hydro-elec- trische deel van het project en Hongarije ROTTERDAM, 19 Dec. Op de on bewaakte overweg bij Poortershaven is Zondagmorgen een personenauto aan gereden door de trein uit Hoek van Holland, De auto werd bestuurd door de 44-jarige G. van B. uit Rotterdam, die met zijn vrouw hun zoon naar de „Lir.dekerk" had gebracht. Op de te rugweg kwam de auto door de glad heid van de weg op de spoorbaan te recht. Het lukte de bestuurder niet haar weer op de weg te krijgen. Zijn vrouw liep de naderende trein tege moet om de wagenvoerder er op at tent te maken, maar de trein bleek niet meer te kunnen stoppen. De auto werd 38 meter meegesleurd en geheel vernield. Persoonlijke ongevallen de den zich niet voor. De trein had lich te schade aan de voorzijde. LONDEN, 19 Dec. (Reuter). Bij zonderheden zijn bekend gemaakt over een nieuwe Britse „wondermotor", die volgens de uitvinder een ommekeer zal teweeg brengen in de auto-industrie en ook kan worden toegepast in schepen, lichte vliegtuigen en locomotieven. De uitvinder, Granville Brandshaw, een 67 jaar oude research ingenieur, deelde mede, dat de motor slechts negen be wegende onderdelen heeft, slechts een derde van de grootte van een normale automotor bezit, maar 30 procent ster ker is en 70 procent lichter weegt. Het geheim van de nieuwe motor zou zijn, dat voor het eerst sedert het huidige type automotor 65 jaar geleden werd ingevoerd, een mogelijkheid is gevon den om wrijving geheel uit te schake len. In plaats dat de zuigers op en neer gedreven worden, hetgeen veel kracht verspilt, zweven zij thans tussen gas sen. en Oost-Dultsland hebben zich bereid ver klaard ingenieurs, machines en electrï' sche uitrusting te leveren. Een tuiden genieting voor 80 cent 's-GRAVENHAGE, 19 Dec. De georganiseerde baksteenindustrie heeft zich bereid verklaard in het belang van een goede voorziening van mate rialen voor de woningbouw de export van metselbaksteen te beperken tot ongeveer 3 pet. van de totale produc tie. In verband hiermede is het om technische redenen noodzakelijk de uitvoer van baksteen wederom aan voorafgaand overheidstoezicht te on- dervserpen. Met ingang van 21 Dec. 1955 zal de uitvoer van baksteen met uitzondering van gewone massieve straatstenen en gewone niet-massieve baksteen derhalve weer op basis van vergunningen plaats vinden. Ingezonden Mededeling (Adv.) BRUSSEL, 18 December. Het Manneken van Brussel Is ge wroken. De „Vrienden van Manneken Pis" hebben het afgelopen weekeinde een folkloristisch feest gevierd, tijdens hetwelk de beledi ging, die het Manneken werd aangedaan, op waardige wijze is uit gewist. Toen in de nacht van 3 op 4 October „de oudste burger van Brussel" op afschuwelijke wijze werd verminkt, is van alle kanten om wraak geschreeuwd en herinnerd aan eenzelfde misdraging door een zekere Lucas in het jaar 1723, die toen zijn sinistere daad met brandmerking en dwangarbeid moest bekopen. Het lag in de bedoeling een strooien pop op de Grote Markt te verbranden, maar op het laatste moment kwam zich Iemand aanbieden, die wel voor Lucas H wilde doorgaan. Op voor waarde, dat hij het er levend van af zou brengen.... Zo zagen de talrijke nieuwsgierigen dan op de Grote Markt, waar een 20 meter hoge, prachtige versierde, door Finland geschonken kerstboom prijkte, een vreemde stoet naderen, welke be stond uit mannen die als middeleeuwse beulen waren gekleed. Zy sleepten een in het wit geklede man met zich mee die een rode pruik droeg, vervaarlijk met zijn ogen rolde en afschuwelijke kreten uitstootte, slechts met veel moeite kregen de beulen deze Lucas II aan de schanpaal. Hierna werd onder een indrukwek kende stilte het vonnis voorgelezen ('t origineel van 1723), waarbij de boos doener werd veroordeeld tot levens lange dwangarbeid en waarbij werd bepaald dat hij in het openbaar zou worden gebrandmerkt. Lucas II schreeuwde luid zijn on schuld uit maar zijn geroep werd overstemd door dat van het publiek, dat het spel geheel meespeelde en ieder ogenblik „ter dood" liet horen. En zo werd Lucas II met een gloei end ijzer gebrandmerkt. Ook dit ge schiedde erg realistisch en Lucas II brulde als een mager speenvarken De plechtigheid werd besloten met dansen door leerlingen van de acade mie voor schone kunsten. De gebrand merkte werd op een met een ezel be spannen wagen naar de plaats van de Het vrachtschip „Ehrenfeld" van de Duitse Hansa-lijn is in de haven van Rotterdam beladen met een deklast van enige honderden ton nen stalen pijpen, bestemd voor het aanleggen van de bekende olie-pijpleidingen in Perzië. Hoe het schip er met zijn unieke lading voor het vertrek uitzag, toont deze foto duidelijk. misdaad gevoerd, waar hij onder grote hilariteit van de omstanders eer moest bewijzen aan zijn kleine slachtoffer... Generale Synode der Ned. Herv. Kerk DEN HAAG, 19 December. Op de jongste vergadering van öe Gene rale Synode der Ned. Herv. Kerk is nu eens niet alleen de zielszorg door, maar in het bijzonder de zielszorg aan de predikanten ter sprake geko men. Naar aanleiding van een rapport van de Raad voor Herderlijke Zorg, betoogde dr P. J. Roscam Abbing, dat de wijze waarop thans deze zielszorg wordt verricht, onvoldoende is. De hoofdgedachte van het nieuwe voorstel is,, dat de predikant zijn eigen zielszorger kiest, maar hij is dan ook verplicht er een te kiezen en hij dient hem bekend te maken bij het klein moderamen der provinciale kerkvergadering. Het moderamen der Synode heeft tegen dit voorstel echter grote bezwaren en acht het on uitvoerbaar. Uit de Synode kwamen eveneens bezwaren: is huisbezoek wel de juiste vorm van pastorale zorg aan predi kanten? werd gevraagd. Uitgaande van de noodzaak van pastorale zorg voor elkaar, die sinds de afschaffing van de biecht (door de Reformatie) een probleem is geworden, kwamen uit de Synode verschillende sugges ties. Besloten werd een herderlijk schrij ven tot de predikanten te richten, waarin het besprokene wordt vermeld en uitdrukkelijke reacties worden gevraagd. Ambonezen Betreffende het rassenvraagstuk kwamen zowel het Zuidafrikaanse probleem als het Nederlandse, t.a.v, de Ambonezen ter sprake. Het ras senvraagstuk zal in wereldverband moeten worden bekeken. Het werd verheugend genoemd, dat de commis sie van de Nederlandse Zendings raad deze materie in studie heeft. Een nadere kerkrechtelijke rege ling voor de Ambonezen is niet ur gent, aldus de Synode. Er zijn thans twee Ambonezenkerken in Neder land, gescheiden door verschil voor al van politieke inzichten. Met bei de kerken heeft de Herv. Kerk normale betrekkingen. Herv. Vrouwenpost Van de Hervormde vrouwendienst was het verzoek bij de Synode bin nengekomen, om deze dienst de plaats van een instituut te geven. Zulk een instituut, zoals bij ordinantie is ge regeld, wordt in het leven geroepen ten behoeve van de kerk in haar ge heel. Een dezer instituten is „Kerk en Wereld".- De Hervormde vrouwendienst vroeg dit, omdat zijn werkzaamheden zowel van pastorale, diaconale en apostolaire aard zijn en de dienst dus moeilijk vruchtbaar kan werken onder een van de bestaande organen van bijstand. De Synode willigde dit verzoek in. Verplicht doorlichten De Synode besloot voorts een com missie te benoemen, die een wijziging van de kerkorde zal redigeren, waar door aan de brede moderamina der provinciale kerkvergaderingen de controle zal worden gegeven over de naleving van de verplichting tot door lichting van predikanten, godsdienst onderwijzers, jeugdleiders enz. Het nemen van sancties zal aan de com missies voor het opzicht worden op gedragen. Het voorstel werd aan vaard. De Synode heeft een beroep van da Christelijke raad van het Nabije Oos ten ontvangen om mee te helpen zoe ken naar een permanente construc tieve oplossing van de Palestijnse- Arabische vluchtelingen in het Nabij a Oosten. Sinds veel jaren leven op da grens van Israël 900.000 vluchtelin- i gen. Deze zaak is besproken op da conferentie in Beiroet in 1955. De Synode besluit het punt van da oecumenische hulpverlening in da volgende synode aan de orde te stellen. SOEST, 17 Dec. Het bestuur van het prot. chr. sanatorium „Zonneglo ren" te Soest heeft besloten zijn goed keuring te hechten aan het plan van dr K. H. E. Gravemeyer, algemeen gedelegeerde van de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk, om te trachten vóór Pasen 1956 de gelden bijeen te brengen nodig voor de bouw van een kerk op het terrein van „Zonneglo ren". Daartoe is een commissie sa mengesteld, bestaande uit dr Grave meyer, Mevr. A. H. de Beaufort- Hooft Graafland, Rosariumlaan 7 te Driebergen, secretaresse en ds D. M. Jalink, geestelijk verzorger van „Zon negloren". De commissie hoopt, dat de eerste steen voor de kerk, die dé naam Opstandingskerk zal dragen, omstreeks Pasen 1956 gelegd zal kun nen worden. vorens met de bouw begonnen kan worden, is nog steeds een bedrag van f 150.000.nodig. Men hoopt, dat vooral de diaconieën, die steeds zo veel tot de instandhouding van „Zon negloren" hebben bijgedragen, bereid zullen zijn hun medewerking te ver lenen. Van verschillende diaconieën zijn reeds toezeggingen in deze geest ontvangen. Doch ook van andere christelijke instellingen en personen worden bijdragen verwacht. Volgens de huidige plannen zal de Opstandingskerk een sober karakter dragen, doch de inrichting van de kerk stelt, met het oog op het feit, dat ook bedlegerige patiënten dé diensten moeten kunnen bijwonen, bijzondere eisen. In „Zonnegloren" vertoeven thans ongeveer 400 patiënten, voor wié thans slechts een „kerkzolder" be schikbaar is. Indien men weet, dat de gemeenschap van „Zonnegloren", met inbegrip van het personeel, ruim 600 mensen omvat, is het duidelijk, dat een kerk dringend nodig is. In de huidige kerkzaal immers kunnen slechts 180 mensen een zitplaats vinden. Ingezonden Mededeling (adv.)

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 3