Stelsel vrijere loonvorming op ongelukkig moment gekomen Fatale datum: 31 MEI 1956 Wat hangt de landbouwers boven het hoofd? Vissersvereniging 'Draagt elkanders lasten bestond 30 jaar Financiële consequenties Deltaplan voor landbouw wel erg vaag VALDA Si Woningbouwvereniging voor landarbeiders Honderdjarige te Oostkapelle Wanneer Amerika straks zijn enorme landbouwoverschot spuit? Dodelijk ongeluk te Bergen o* Zoom Aagtekerke krijgt een Rijsoordselaan ..Hoop en vertrouwen.. Twee auto's in de sloot: zeven gewonden Leerlingen van Zierikzee's Lyceum vervroegd vacantie Nieuwe huishoud- lerares voor t eilanc Tholen Raad te Wissekerke Jubileumviering in Verenigingsgebouw van Arnemuiden „Zuid-Nederlandse" nieuw gebouw Dinsdag 20 December 1955 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 2 Ir M. A. Geuze op Z.L.M.-vergadering GOES, 19 Dec. De gevolgen van h.et Deltaplan, met name de financiële ponsequenties voor de landbouw en de visserij; de arbeidsvoorziening en de beperkte vrijere loonvorming, de verhouding tot de Ned. Fruitteelt Organi satie (N.F.O.) inzake aftrekmogelijkheden van contributie, de samenwerking met arbeiders en de vijfdaagse werkweek, waren de onderwerpen, die de Voorzitter van de Zeeuwse Landbouw Mij, ir M. A. Geuze, vanmiddag be- r ak in zijn openingsrede op de algemene vergadering van de Z.LM., die Goes is gehouden. Ir. Geuze vestigde in de aanvang van gjjn rede de aandacht op de betekenis van hetgeen de Deltacommissie in het 8e interim-rapport heeft geadviseerd, lU. om de Oosterschelde in de rij van de drie zeegaten in de tweede plaats Bf te sluiten, dus na het dichten van net Haringvliet maar vóór het Brou- Wershavense gat. De betekenis, van dit Voorstel is voor Zeeland van niet te Onderschatten belang, zo zei hij. Elk Jaar dat de zo noodzakelijke veiligheid Verkregen wordt betekent minder ge- Ër. Dit houdt ook in, dat het eiland ouwen eerder een vaste band met [den Zeeland zal krijgen. VAAG Sprekend over de gevolgen van het Deltaplan, zei ir Genze, dat de finan ciële consequenties voor landbouw en Visserij wel erg in het vage zijn geble ven. Individuele gevolgen zijn niet wel ie overzien. Hier en daar stelt men de vraag naar de gevolgen van de Deltaplannen op de arbeidsvoorziening. Belangrijker Échter noemde ir Geuze het besluit van de regering tot een beperkte vrije loonvorming, d.w.z. dat Rijksbemidde laars en straks een orgaan van de 6.E.R. gedifferentieerde lonen mogen foedkeuren, naar gelang de rentabHi- iit van de betrokken bedrijfssector. „Hoewel wij een dergelijke methode beginsel niet onjuist achten", aldus Geuze, „kon er ons inziens wel geen Ongelukkiger moment gevonden wor den om dit stelsel in te voeren". Te meer ook, zo betoogde hij verder, om dat in de landbouw, in tegenstelling rt de industrie, de prijsontwikkeling dalende lijn gaat. De vrijere loon vorming, aldus de Z.L.M.-voorzitter, zal de bewegelijkheid van de arbeid Kodanig versterken, dat het zwakkere bedrijf, w.o. land- en tuinbouw, geweld wordt aangedaan. Prijsverhoging bij loonverhoging wil de regering voorkomen, maar hoe, zon der 'n groot controle-apparaat? Wan neer deze ontwikkeling in de toekomst deze richting zou blijven nemen, dan is het voortbestaan van onze vader landse landbouw er ons. inziens mee gemoeid." Hij achtte het in dit verband nood zakelijk, dat er een evenredige loons verhoging in de landbouw komt, waar bij men de kostenverhogende tendenz Voor binnenlandse consumptie, zowel als voor export resp. door verhoogde koopkracht i.e. rationalisatie zal moe ien opvangen. Is het beleid daarop niet gericht, dan zullen extensivering en een lagere productie de gevolgen zijn. Met dit alles gaat samen een ont volking van het platteland, een gevolg van de woningbouwpolitiek. Ir Geuze besprak ook de electriciteitsvoorzie ning op het platteland en het gebrek aan waterleiding. In Zeeland wacht men thans vol belangstelling op de be slissingen van provincie- gemeente- en nutsbedrijven. Uitvoerig ging spreker in op de cri- tiek door de heer Groenendijk uitge oefend op het huidige agrarische prijs beleid in een artikelenserie in het_ Fi nancieel Dagblad en hij verwierp diens suggesties om een minimum in komsten garantie voor de boer op te bouwen. Of de huidige landbouwpolitiek houd baar zal zijn bij een ineenstorting van de wereldmarkt, betwijfelde hij. N.F.O. Sprekend over de moeilijkheden met de N.F.O. noopte hem tot de opmer king dat het verwijt van de voorzitter de heer Boudewijn, dat de standsorga nisaties de N.F.O. aftrekmogelijkheden voor contributie betwisten om zelf le den te winnen en contributiekosten te verhogen, niet op de Z.L.M. van toe passing is. Want de Z.L.M. heeft de N.F.O. eerlijke en op goede samenwer king rustende voorstellen gedaan. De samenwerking met de arbeiders noemde spreker van groot belang en hij hoopte daarom dat de arbeiders bonden in het „nieuwe huis", het Landbouwschap, spoedig zullen kun nen wennen. Tenslotte besprak bij in het kort de studie van het Centraal Planbureau over de gevolgen van een vijfdaagse werkweek. Gezien de noodkreten over de toekomstige arbeidsvoorziening lijkt dit vreemd. En toch is het niet zo vreemd als men wel denkt. En hij wees in dit verband op het feit, dat het kantoor van de Belgische Boeren bond op Zaterdag gesloten is. Hij wil de hiermee slechts zijn toehoorders tij dig de ontwikkelingsmogelijkheden schetsen teneinde het aanpassingsver mogen in een snel evoluerende tijd te mobiliseren. Primeur voor Nederland! Goes, 19 Dec. Het bestuur van de Z.LM. bestudeert momen teel de mogelijkheden tot het op richten van een centrale woning bouwvereniging voor landarbei ders, zo mogelijk in samenwer king met de provincie Zeeland, met de Ver. van Ned. Gemeen ten en andere organisaties die hiervoor in aanmerking komen. De opzet is in eerste instantie: provinciaal. Men denkt daarbij evenwel ook aan de mogelijkheid dit initiatief landelijk toe te pas sen. OOSTKAPELLE, 19 Dec. Het was vandaag feest in het rusthuis „Ter Mantelinge". Temidden van familie, mede-bewoners, vele vrienden en be langstellenden vierde mej. de wed. H. G. van der Eyk, geboren Gillissen haar 190ste verjaardag. De jarige vertoeft sinds December 1952 in het rusthuis en geniet nog een goede gezondheid. Van middag kwam de echtgenote van de Commissaris der Koningin, mevr. De Casembroot haar gelukwensen aanbie den, evenals burgemeester en mevr. Sprenger, ds E. R. O. Richard, Ned. Herv. pred. de voorzitter en de direc teur der Stichting Rusthuizen op Wal cheren, de heren A. H. S. Stemerding en Almekinders. De jarige werd door de bewoners van het rusthuis toegezongen, waarna de heer Louwerde aller vreugde ver tolkte in een hartelijke toespraak. Bur gemeester Sprenger bood haar namens het gemeentebestuur een fruitmand aan. Ir C. S. Knottnerus (voorz. K.N.L.C.) sprak voor Z.L.M. GOES, 19 Dec. „Er is momenteel op onze aardbol zo'n enorm «verschot aan tarwe, dat heel de wereld daar een jaar lang van zou kunnen leven. Dat levert een ernstig probleem voor de landbouw op, niet in geringe mate voor de Nederlandse. Ir C. S. Knottnerus, voorzitter van bet Kon. Ned. Landbouw Comité, heeft dit vraagstuk hedenmiddag op de algemene ledenvergadering wan de Z.L.M. in „De Prins van Oranje" te Goes tot onderwerp van zijn inleiding gesteld. Een oplossing heeft hij de Z.L.M.-leden, die in groten ge- "tale in de zaal aanwezig waren, weliswaar niet kunnen geven, maar toch was het interessant te vernemen welke zoal de dreigingen van de huidige situatie zijn en op welke wijze de te verwachten catastrofe eerlang zo goed mogelijk het hoofd kan worden geboden. Knottnerus met enkele interessante voorbeelden toe, waarbij hij als zijn mening te kennen gaf, dat we niet al leen met economische, maar ook in sterke mate met politieke factoren te maken hebben. Staan niet in de Ver. Staten de verkiezingen voor de deur? En heeft niet elk der partijen de grote groep boeren van de Midwest nodig voor een overwinning? Wij menen te moeten toegeven, dat wij het zelf niet in de hand heb ben. We kunnen slechts hopen, dat men zijn verstand nu beter zal ge bruiken dan in 1930, toen er een pa niekstemming ontstond, aldus de heer Geuze. Hopen en vertrouwen. WAAROM GEEN BRUG? BERGEN OP ZOOM, 19 Dec. Maandagmorgen omstreeks elf uur is op de grote verkeersweg van Bergen op Zoom naar Steenbergen de heer F. Ditvoorts uit Bergen op Zoom met zijn auto tegen een vrachtauto uit Willem stad gereden, waarbij hij zo ernstig werd verwond dat hij kort daarna is overleden. Beide auto's reden in de richting van Steenbergen. De heer D. wilde ter hoogte van de Oude Molen onder Le pelstraat de vrachtauto passeren. Uit de tegenovergestelde richting naderde de controleur van de suikerfabriek op zijn scooter. De heer D. remde af, doch zijn wagen slipte, waardoor hij achter tegen de vrachtauto botste. De auto werd totaal in elkander gedrukt, waar bij de heer D. in de resten bekneld geraakte. Hij was zo zwaar gewond dat hij kort daarna overleed. Het slachtoffer was gehuwd en laat een Vrouw en vier kinderen achter. De Rijkspolitie en de verkeersgroep stel den een onderzoek in. AAGTEKERKE, 19 Dec. Tijdens de vanmiddag gehouden raadsvergade ring werd besloten het straatwegge deelte, lopende voor de ambtswoning Van de burgemeester te beplanten met opgaande bomen. Tevens werd beslo ten aan deze straat de naam Rijsoord selaan te geven. Dit in verband met een indertijd ontvangen schenking van de gemeente Rijsoord. Een lening, groot f 15.000.zal wor den aangegaan voor de duur van 30 jaar tegen een rente van 314%. De kasgeldlening ad f 50.000 werd verlengd voor de tijd van drie maan den. Voor de event, aanschaf van brandweermiddelen stelde de raad een credlet beschikbaar. Na uitvoerig te hebben stilgestaan bij de idee, waarover van verschillende zijden dikwijls een balletje wordt op gegooid, nl. het zenden van het over tollige graan naar de hongergebieden in Azië, hetgeen van het hele econo mische en ook politieke bestel zou ver storen, kwam Ir Knottnerus tot de eni ge oplossing die dan ook wordt toe gepast: bewaren. Dat is tot nu toe vrij goed gelukt. Maar Amerika wil deze ongelooflijke voorraad nu kwijt in Europa en Azië. Dat zou een ramp voor de Europese landbouw "beteke nen. De huidige situatie is enigszins te vergelijken met die van de jaren 30, met dit verschil echter, dat toen de grote voorraden bij de handel lag op geslagen. Thans beslist de Amerikaan se minister van landbouw of én wan neer het overschot op de wereld wordt losgelaten. Met het gevolg, dat de cri sis waarschijnlijk in veel langzamer tempo af zal komen. Maar want de gehele voorraad moet weg daarom duur 't langer. Ook is de situatie van nu gunsti ger dan in 1930, temeer daar we thans in het Landbouwschap een ap paraat bezitten, dat de toestand aan kan. Sprekende over de exportmoei lijkheden, gaf Ir Knottnerus te ken nen, dat we niet de kant van de toe slag per ha opmoeten. Onze eerste daad moet zijn het ver der opbouwen van 't Landbouwschap, zodat de te verwachten klap kan wor den opgevangen. OOK POLITIEK De voorzitter der Z.L.M. de heer M. A. Geuze, lichtte de toespraak van Ir Vanwege de gladheid: RILLAND, 19 Dec. In de nacht van Zondag op Maandag (omstreeks 12.30 uur) zijn door de gladheid van de weg bij wachtpost 20 twee auto's in de sloot terecht gekomen, waardoor ze ven inzittenden verwondingen oplie pen. Beide wagens kwamen uit de richting Bergen op Zoom. Een Volks wagen belandde het eerst in de sloot. De chauffeur van deze auto, 'n zekere M. uit Vüssingen, trachtte daarna door met een lamp te zwaaien de passeren de wagens te doen stoppen. De Goese groente- en fruithandelaar D. Fokke, die dit licht plotseling voor zich zag opdoemen, probeerde zo snel mogelijk zijn V.W.-bestelwagen af te remmen. Het gevolg was, dat ook deze auto door de gladheid in de sloot terecht kwam. Een zoon van de heer Fokke liep hierbij een gebroken sleutelbeen De andere personen waren er niet zo erg aan toe. WEER OESTERS NAAR FRANKRIJK YERSEKE, 19 Dec. Met ingang van Januari 1956 mag bij wijze van proef voor 10 millioen francs aan Zeeuwse oesters in Frankrijk worden ingevoerd. Rente en financiëringsstop voor Zeeland „Komt er nog iets van de Benelux terecht?" klonk een stem bij de rond vraag. Zeer zeker, aldus de Z.L.M.- voorzitter, die van mening yras, dat in de .pers dikwijls teveel aandacht aan de nadelen wordt geschonken. In be paalde jaren heeft Nederland bqv. zijn hele boteroverschot naar België kun nen afzetten. Wat het Delta-plan en Zeeuwsch- Vlaanderen betreft, sprak de heer Geuze er zijn verwondering over uit, waarom de mogelijkheid van een brug van genoemd 'overzees gebiedsdeel' naar Brabant niet wordt bestudeerd. Zou daar werkelijk geen kans voor zijn? (Voor de openingsrede van de Z.L.M. vvoorzitter verwijzen wij naar een af zonderlijk verslag op deze pagina). Bejaardenwoningen te Oosterland Donderdagmorgen om half elf wordt de eerste steen gelegd voor de bouw van acht bejaardenwoningen. De plaatsvervangende hoofdingenieur-di recteur van de wederopbouw in de provincie Zeeland, D. Stam, zal de plechtigheid verrichten. Gehoopt wordt dat deze woningen midden volgend jaar gereed zullen zijn. Een deel der toekomstige bewoners zal tot dan toe nog in noodwoningen moeten verblij ven; sommige daarvan huizen in nood woningen in Oosterland, andere zijn nog steeds geëvacueerd en wonen in noodwoningen in Bruinisse. o Breede Watering vergadert Donderdag a.s. GOES, 19 Dec. Donderdagmiddag a.s. zal in de „Prins van Oranje" het Waterschap „De Breede Watering be westen Yerseke" vergaderen. Het be stuur vraagt o.m. machtiging tot aan koop van gronden en dijk in verband met verhoging en verzwaring van de zeedijk aan de Wester-Schelde en even eens tot het maken van een plan voor verzwaring van de zeedijk aan da Oos- ter-Schelde. Er moeten voorts twee ambtenaar-werklieden worden be noemd. Op de voordracht staan de he ren W. Braam te 's-Heer Abtskerke en A. M. Zonnevijlle te Nisse, alsmede de heren M. Slabbekoorn te Kapelle en F. v. d. Berge 'te Hansweert. ZIERIKZEE, 19 Dec. De leerlin gen van het Prof. Zeeman-Lyceum in Zierikzee zijn vanmorgen vervroegd met kerstvacantie gezonden zoals be kend is enkele weken geleden op dit lyceum bij controle een beginnende in fectie van tuberculose geconstateerd, die zich thans beeft uitgebreid over een leraar en dertien leerlingen. Dit is tien procent van de schoolbevolking. De schoolarts heeft in een rond schrijven aan de ouders der leerlingen de thans genomen maatregel toege licht. Hü verklaart dat bij medisch on derzoek is gebleken, dat de jongelui onder een zware geestelijke druk le ven. Verschillende van de leerlingen, bij wie geen besmetting is geconsta teerd, moeten door de spanning een rustkuur ondergaan. Aan de ouders wordt in het rondschrijven verzocht, er nauwlettend op toe te zien, dat de kin deren vroegtijdig naar bed gaan en zo veel mogelijk rust genieten. Verzocht wordt de meisjes geen werk in de huishouding te geven en de jongens geen werkjes op te dragen. Naar wij van de geneeskundige in specteur van de volksgezondheid te Middelburg vernemen moet de maat regel gezien worden als een onderdeel van het verlichte leerprogramma, waartoe, zoals bekend, reeds kort na het constateren van de besmetting werd besloten. Van een sluiting van de school Is op dat ogenblik nog geen sprake. Op- en ondergang van Zon en Maan Vrijdag 23 December: Zon op 8.50, ond 16.29. Maan op 12.28, ond. 1.38. Aanvragen indienen J vóór die dag! 's-GRAVENHAGE, 19 Dec. - De maatregel, die in bepaalde ge bieden in Nederland is getroffen ter bevordering van de herbouw of het herstel van door oorlogs handelingen vernielde of bescha digde panden, n.l. de zogenaamde rente- en financieringsstop, is uit gebreid tot de provincie Zeeland, aldus deelt het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting mede. Als uiterste datum voor het indie nen van aanvragen voor financiële te gemoetkoming in de bouw- of herstel- kosten geldt 31 Mei 1956. Op die da tum eindigt ook de rentevergoeding voor de inschrijvingen in het groot boek voor de wederopbouw, welke be trekking hebben op objecten in Zee land. Uitzonderingen zijn gemaakt voor de gevallen, dat de bijdragen na 30 No vember 1955 zijn ingeschreven, of wanneer beroep of hoger beroep tegen een vaststelling is ingediend en de uit spraak na laatstgenoemde datum in kracht van gewijsde is gedaan. In die gevallen gaat de financierings- en ren testop in zes maanden na de inschrij ving in het grootboek dan wel zes maanden na de datum van het in kracht van gewijsde gaan van de vast stelling der bijdrage. Het uitstel van betaling van schade loosstellingen wordt met ingang van 1 Juni 1956 beëindigd, met overeenkom- Bulihuis exposeert bij Bikker VLISSINGEN, 17 Dec. In de in tieme ruimte boven kunsthandel Bikker hangen momenteel 24 doe ken van de te Middelburg wonende docent en kunstschilder Piet Bult huis. Naast een groot aantal stillevens een derde van het geëxposeerde is op deze tentoonstelling plaats inge ruimd voor stemmingsbeelden uit Luxemburg, Brussel, Parijs en Zie rikzee, in welke laatste plaats de schilder lange tijd woonde. Voorts hangen er enkele sneeuwland schappen en zeegezichten. Deze ten toonstelling, die Zaterdagmiddag werd geopend, zal tot 5 Januari a.s, te bezichtigen zijn. GOES, 17 Dec. Binnenkort is de benoeming te verwachten van een lerares op het eiland Tholen, die namens de Stichting Huishoudelijke voorlichting ten plattelande, in de herverkavelingsgebieden, met name rond St. Annaland, voorlichting zal geven. De nieuwe lerares zal in Fe bruari in dienst treden. Geslaagd. Voor het te Den Haag gehou den examen gemeente-financiën (le deel) slaagden de heren "W. Geuze, gemeente ontvanger te Domburg; M. C. de Schip per, ambtenaar ter secretarie te Borssele; M. Steijn, ambtenaar ter secretarie te Ovezande en J. F. Verniel, adj. comm. ter Prov. Griffie van Zeeland. stige uitzonderingen voor de gevallen als hierboven aangegeven. De betalin gen kunnen worden gedaan in op- bouwobligaties dan wel in contant geld. Het uitstel van betaling geldt niet, indien op 1 Juni 1956 vast staat, dat een schadeloosstelling zal worden betaald door toewijzing van een ver vangende onroerende zaak. Uitgezonderd van de rente- en fi nanciëringsstop zullen na 1 Juni 1956 nog zijn de gemeenten: Amsterdam, Arnhem, Bergen (N.H.), Eindhoven,'s- Gravenhage, Groningen, Den Helder, Nijmegen, Rotterdam, Susteren (L.), Venlo en Zandvoort. WISSEKERKE, 19 Dec. Op een vraag van de heer M. Westerweele heeft vanmiddag burgemeester J. van Halst tijdens de openbare raadsverga dering medegedeeld, dat te Wissekerke 13 personen staan ingeschreven voor een woning, 29 te Kamperland en 6 te Geersdijk, waaronder enkele vragen voor woningverbetering. Op een des betreffende vraag over „het half mil lioen" antwoordde de voorzitter, dat binnenkort contact met de gemeenten zal worden opgenomen. Op het verzoek van de School met de Bijbel te Kamperland de benodigde gelden beschikbaar te stellen voor de aankoop van schoolbanken werd wel willend beschikt. De kosten worden geraamd op f 3600.Dit zal over twee jaar verdeeld worden. Daarna kwam het voorstel ter tafel om niet toe te treden tot de gemeenschappelijke re geling inzake de verdeling van kosten van de Zeeuwse muziekschool. De he ren M. Westerweele en C- de Smit wa ren in principe niet tegen, maar de voorz. stond erg huiverig tegenover de ze regeling. Er zijn nog geen kosten békend. De heer Westerweele zag graag, indien de mogelijkheid zich voordoet en er iets meer over bekend is dit nogmaals in bespreking te geven. De voorzitter zegde dit toe. Volgens wethouder Leendertse zullen er geen vaste regels bekend gemaakt worden en als centrumgemeente moet men lo kalen en muziekinstrumenten beschik baar stellen. Het voorstel werd aange nomen. Op het verzoek van de federa tie van Ned. Zangersbonden de plaat selijke zangverenigingen een subsidie te verlenen hadden B. en W. een voor stel ingediend alleen subsidie te ver lenen indien er om gevraagd wordt. De raad ging hiermee accoord. Het E.T.I. zal nu zeven cent per inwoner krijgen. Tijdens de rondvraag had de heer Dingemanse enkele punten: lichtpunt in de bergruimte voor de B.B. en het dempen v. d. sloot. Daarop antwoordde de voorzitter, dat hij contact zal opne men met de heer Verhulst. Het plaatsen van een lichtpunt bij de Stoove vond de voorzitter, gezien de hoge kosten en daar het maar vijf huizen betreft niet verantwoord. Ingezonden Mededeling (Adv.) BIJ HOEST EN KEELPIJN PASTILLES ONTSMETTEND - VERZACHTEND Nog veel werk voor de toekomst ARNEMUIDEN, 19 December Onder grote belangstelling heeft de Vissers- vereniging „Draagt Elkanders Lasten" onder leiding van de beer L. J. A. Huijbrecht uit Veere In het Verenigingsgebouw haar 30-jarig bestaan gevierd. Van vele kanten werden hartelijke gelukwensen aangeboden en algemeen werd gewezen op het vele werk, dat door de vereniging is verricht en op de belangrijke taak voor de toekomst. Na afloop van het officiële gedeelte trad de Mondharmonikaclub „Concordia" op met muziek en toneel. Na het openingswoord sprak eerst bur gemeester W. H. van der Heide van Ar nemuiden. Hij stélde vast, dat D.EX. ge toond heeft de visserijbelangen te kunnen behartigen. Drs R. Cambier sprak als secretaris van de Zevïbel, onder aanbie ding van een bloemenmand. De vereni ging is opgericht in een zeer moeilijke tijd, aldus drs Cambier, om te trachten door eenheid de problemen op te lossen. DJE.L kan nu niet meer gemist worden en de eenheid zal nog meer tot uiting moeten komen, nu grote moeilijkheden (Drie-eilandenplan en Deltaplan) voor de deur staan. Gezamenlijk optreden in gro ter verband is zeer noodzakelijk. VELE GELUKWENSEN. De gemeente-secretaris van Veere, de heer L. v. d. Hiele, las vervolgens een boodschap voor van de burgemeester, die niet aanwezig kon zijn. Daarin werd de hoop uitgesproken, dat de vissers aan de komende moeilijkheden het hoofd zullen kunnen bieden. Het woord werd ook ge voerd door burgemeester J. L. van Leeu wen van Brouwershaven, oud-secretaris van Zevibel, die Jn zijn toespraak herin nerde aan het werk van wijlen de heer M. Schroevers en die opwekte tot grote activiteit. Vervolgens deed de voorzitter mededeling van de vele ontvangen ge lukwensen van zusterverenigingen, waar na hü nader inging op het door D.E.L. verrlohte werk, EEN ERELID, De heer Huübrecht stond uitvoerig stil bü de tijd, toen het de vissers niet voor de wind ging en hü releveerde ook het werk van de heer Van Leeuwen Sr. uit Vlisslngen, die deze avond niet kon bü- wonen. Aan hem is te danken, dat D.E.L. geworden is wat het nn is. Ook de oor logstijd werd niet vergeten, waarin vele vissersschepen verloren gingen. De heer Huübrecht onderstreepte de noodzaak van een grotere eenheid met het oog op de toekomst en deelde mede, dat nog niet bekend is waar de vissershaven in het verband van het- Drie-eilandenplan zal komen. Ook deed hij mededeling van de benoe ming tot erelid der vereniging van de heer W. van Belzen, schipper van de Arm 4, die 23 jaar bestuurslid van D.E.L. is geweest. m VLISSINGEN, 19 Dec. Zaterdag middag vond te Vüssingen de officiële opening plaats van het Nieuwe Kan toorgebouw der „Zuid-Nederlandse Bouw- en Handelscombinatie" aan de Dr. Stavermanstraat. Deze officiële plechtigheid werd door talrijke antoriteiten bijgewoond, o.a. de loeoburgemeester van Vüssingen, de heer M. A. van Popering, de gé- meentesecretaris de heer A. de Beijl, de directeur van gemeentewerken de heer J. Moll en verschillende aanne mers, vert. der Kon. Mij ..De Schelde" Notaris J. L. Verhagen rechtskun dig adviseur dezer combinatie ver richtte deze opening door de toe gangsdeur te ontsluiten, nadat hem de sleutel door een vrouwelijk personeels lid was aangeboden. Nadat men een rondgang door het uiterst moderne en efficiënte kantoor gebouw had gemaakt, gebruikte men een lunch in het „Strandhotel" waar talrijk» sprekers het woord voerden. Thomas Magyar en Willem Hielkema speelden VLISSINGEN, 19 Dec. Voor een weinig talrijk, maar zeer aandachtig gehoor speelden vanavond in de zaal van Britannia Thomas Magyar, viool en Willem Hielkema, piano, in het ka der van de Z.V.U.-concerten. Dit con cert droeg een instructief karakter, daar Willem Hielkema, zoals hij dit practisch altijd doet alle nummers van tevoren toeüchtte. Hielkema verstaat de kunst om deze abstracte muziek heel duidelijk voor te stellen. Hij wijst op de opbouw en de vorm van de stukken, terwijl hij eveneens heel duidelijk het stijltype van ieder werk laat uitkomen. Voor de pauze werden sonates gespeeld van Vivaldi, Beethoven en Schumann, ter wijl er na de pauze meer moderne com posities werden uitgevoerd o.a. van de Hongaars-Amerikaanse componist Be- la Bartok en de Spaanse meester Ma nuel de Falla. Beide kunstenaars be heersen het instrument volkomen en wat een even belangrijke factor is, ze zijn volkamen op elkaar ingespeeld. Thomas Magyar produceert een nobele toon, terwijl Willem Hielkema een vaak virtuoze maar nimmer onverant woord op de voorgrond dringende be geleiding gaf. Vooral de sonates van Beethoven en Schumann kregen hier door een prachtige uitvoering. In het moderne genre waren ze echter even eens uitstekend thuis, hoewel voor ve len de niet bepaald conventionele har monisaties van Bartok en de Falla wel wat onwennig zullen hebben geklon ken. Jammer was, dat de accoustiek niet erg meewerkte, waardoor de uit voering soms wel eens wat matter klonk dan in werkelijkheid het geval was. Overigens zal een degelijk toege licht concert op de muziekliefhebbers zeker grote indruk hebben gemaakt. Vooral ten opzichte van de moderne werken is deze toelichting uitstekend op zijn plaats. Het inzicht in deze vaak ten onrechte onbekende muziek wordt er daadwerkelijk door verhelderd. B. Waar zijn onze schepen AAGTEDIJK 17 New York n. New Orleans. AKKRUMDIJK 17 te Antwerpen. GROOTE BEER pas. 18 Guardafui. LAURENSKERK 18 te Rotterdam. MAASDAM 18 v. Halifax n. New York MIJDRECHT pas. 18 Finisterre. NESTOR 18 te Paramaribo. ORESTES 18 te Rotterdam. PRINS ALEXANDER 17 te Rotterdam RIJNDAM 18 bij Fayal. SIBAJAK pas. 17 Gibraltar n. Port Said. ZUIDERKRUIS 18 te Kaapstad. WESTERDAM 19 te Rotterdam.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 2