Zij betalen belasting voor het vermaak Plannen voor insteekhavens fe Vlissingen weer ter tafel Huisartsen protesteren tegen minister Suurhoff's uitlatingen Nederlandse verklaring over Bredase oorlogsmisdadigers 'Voetbalveren'gingen in nood' kloppen dikwijls aan bij 't gemeentebestuur EN VERZOEKEN ONTHEFFING Meestal krijgen zij nul op het request, waarom De jubilarissen op „De Schelde" Nauwe contacten tussen Duitse-Nazi's en Peron? Vlissingse Raad verleende tal van credieten Grenswijziging heeft de aandacht „Wie deze gevangenen martelaren noemt doet werkelijke krijgsgevangenen onrecht aan DEZE KINDEREN Maandag 19 December 1955 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina De laatste tijd kan men herhaaldelijk lezen, dat voetbalclubs zich tot hun gemeentebestuur wenden met het verzoek om ontheffing van de vermakelijkheidsbelasting. Het duidelijkste voorbeeld is wel het verzoek van de afdeling Noord-Holland van de K.N.V.B., ge richt aan een dertigtal gemeenten. De amateur-voetbalclubs verkeren vrijwel alle in financiële nood en het is dus begrijpelijk, dat zij steun zoeken. Het is echter de vraag, of door ontheffingverlening van de vermakelijkheidsbelasting de overheid de juiste weg zal bewandelen. Er zijn inderdaad gemeenten, die aan het verzoek hebben voldaan en algehele ontheffing hebben verleend. Opmerkelijk is echter, dat dit veelal kleine gemeenten zijn, waar het bedrag aan vermakelijkheids belasting gering is en de daardoor verkregen steun voor de betrokken voetbalclubs van geen betekenis moet worden genoemd. Er zijn ook gemeenten, die de lage en treeprijzen, soms tot f 0.50, soms ook tot I 0.60, van vermakelijkheidsbelasting hebben vrijgesteld. De meeste gemeenten beschikken echter afwijzend op deze verzoeken. Bijzonder interessant en vrijwel onweerlegbaar is da argumentering, waarop B. en W. van Alkmaar hun afwijzing hebben geba seerd. ONJUISTE OPVATTING Dit college voert In de eerste plaats gan, dat er een alom heersende, doch on juiste opvatting omtrent de heffing van de vermakelijkheidsbelasting bestaat. Deze belasting heeft niet tot object de beoefening van de sport en kan dit ook niet hebben, omdat het beoefenen van een sport volgens de geldende jurispre- dentie geen vermakelijkheid is in de zin van de gemeentewet. De vermakelijkheidsbelasting wordt dan ook niet geheven van de sportver enigingen, maar van hen, die sporteve nementen tegen betaling verzoeken. Om practische redenen wordt de orga nisatoren van deze evenementen de taak opgelegd, deze belasting door te berekenen aan de bezoekers. Gezien het hierboven weergegeven uit gangspunt van de belastingheffing het aanschouwen van de wedstrijden,zou da afschaffing dienen te gelden voor alle wedstrijden van dezelfde aard. WEINIG EFFECTIEF Overigens is financiële steun aan de amateur-voetbalverenigingen in de vorm van het laten van de belastinggelden aan die verenigingen volgens B. en W. van Alkmaar wel zeer weinig effectief. Deze vorm van financiële steun heeft slechts betekenis, indien de recettes en daarmede de belasting belangrijke bedra gen uitmaken. In dat geval hebben de verenigingen aan steun geen of minder behoefte, om dat zij zich met de ontvangen recettes financieel kunnen redden. In geval de recettes gering zijn, is de belasting daaraan evenredig gering. De afschaf fing van de belasting zal dan zeer wei nig bijdragen tot instandhouding van de vereniging. VLISSINGEN, 17 December Aan 122 jubilarissen, werkzaam op de N.V. Kon. Mil. „De Schelde" zijn Vrijdagmiddag jubileumgratificaties uitgereikt, zoals wij Zaterdag uitvoerig hebben medegedeeld. Bieronder volgen htm nament Met 50-jarige dienst: J. Dekker, J. J. Emans, A. Groenenberg, J. Ova. Met 40-jarige dienst: J. Abrahamse, A. Alewijnse, C. G. Balmakers, (ziek), J. Bimmel, C. Bostelaar, P. L. Burgers, (ziek), F. J. v. Dierendonck, G. C. Dillen, D. v. Dilst, M. v. Dis, A. v. d. Driest, A. A. V. d. Ent, Th. de Hamer, L. v. d. Hof, F. v. Hoorn, L. Huibregtse, P. Joziasse, J. E. de Kam, M. L. Kerpestein, J. C. de Kok, H. J. Lacor, L. L. Lagendijk, C. H. Lenaerts, C. Leijnse, J. Lievense, J. L. Lippens, W. Lute, J. Mallie, Th. C. P. de Meulder, L. Minderhoud, D. Mol, I. H. v. Oosten, H. de Plaa, P. C. Prince, W. J. Rozenburg, W. de Rijke, A. Rijkse (komt niet), J. Schets, P. Schot, R. Schot, M. Schout, (ziek), P. Schreurs, A. Stroo, M. Suurmond, D. Swit, S. Teirlinck, C. Va der, M. J. Vader, F. Verijzer, H. B. Wol tering. Met 25-jarige dienst: F. A. v. Becks, D. v. d. Berg, J. Bode, A. Bostelaar, A. Bou- cherie, L. Brasser, H. C. de Bruijne, (ziek), J. ijl, F. Crucq, S. J. Crucq, H. v. Dalen, L. Dekker, N. C. J. v. Delft, G. A. Eek- hardt, B. den Engelse, (ziek), A. J. Feij', (verhinderd), F. Fleurbaaij, L. Francois, j. Frankin, J. Geluk, W. J. Goedhart, C. Goverse, (ziek), A. Hagesteyn, J. de Ha mer, L. I. v. d. Heuvel, L. v. d. Hof, R. F. de Hooge, A. Hoogesteger, J. Hooge- steger, J. Izeboud, A. Janse, J. Kallemijn, P. J. Kentin, (ziek), P. de Keijzer, J. B. Koch, (ziek), W. W. v. d. Kop, C. H. Lems, M. Lijnse, J. v. d. Maas, C. Mari- nisse, A. J. v. d. Meer, J. Meerman, J. Meulmeester, P. de Meulmeester, B. de Nooi.ier, J. de Nooijer, (verhinderd), L. de Nooijer, J. Paauwe, P. J. Quaars, (ziek), D. Romijn, A. Rottier, J. Schille- mans, L. J. Schot, S. Schout, H, Slab- baert, A. Steketee, M. Swennen, H. J. Tax, A. Theune, A. H. Tienstra, H. A. Timmer, J. Valkier, W. Verstraate, C. Vroegop, G. J. v. Westen, A. Wildschut, J. Witte, J. de Witte. De amateur-voetbalverenigingen zullen zelf al het mogelijke moeten doen om haar financiële moeilijkheden op te los sen, zoals ook zo vele andere sportver enigingen doen, die niet kunnen steunen op de ontvangst van toegangsgelden van wedstrijdbezoekers. Ziedaar een argumentering, waartegen wel weinig of niets In te brengen zal zijn en waaraan vooral de amateur-voetbal clubs verstandig zullen doen er goede nota van te nemen, al was het alleen maar om teleurstelling en verkeerd be grip te voorkomen. Bovendien rijst de vraag, op welke re delijke gronden men van de overheid zou mogen verwachten, dat zij wel de voet balverenigingen een douceurtje zou ge ven, dat aan de verenigingen, die een an dere sport beoefenen, zou worden ont houden. Want daarop zou het toch ln de practijk neerkomen. Het zijn immers vrij wel alleen de voetbalclubs, die zodanige recettes maken, dat de vermakelijkheids belasting een bedrag van betekenis wordt. Handbalclubs, korfbalclubs, zwem- verenigingen e.a. hebben zelden beta lende toeschouwers en zouden dus van een dergelijke maatregel op geen en kele wijze profiteren. Ondanks het bovenstaande mag van ds overheid verwacht worden, dat zij de amateur-sportverenigingen (let wet, niet alleen de voetbalverenigingen) op enigerlei wijze financieel tegemoet komt, Daarvoor pleiten verschillende factoren, waarop wi) in een volgend artikel hopen terug te komen. BUENOS AIRES, 17 Dec. (Reuter) Te Buenos Aires zijn brieven en foto's gepubliceerd, waaruit zou blij ken, dat er een internationale nazi-or ganisatie in Argentinië opereerde in samenwerking met het regiem van ex- president Peron. Een regeringscom missie, die een onderzoek heeft inge steld naar Peronistische activiteit in de stad Cordoba, publiceerde fotoco' pieën van brieven, die waren gevon den in de woning van een voormalige nazi, de Duitse jachtvlieger kolonel Hans Ulrich Rudel, die aan het einde van de tweede wereldoorlog in Argen tinië aankwam. Eén der brieven, die in de woning van Rudel was gevonden, gedateerd Juli 1951, beschrijft een ondergrondse organisatie, gebaseerd op cellen van vier man, en zegt, dat de partij docu menten uit veiligheidsoverwegingen naar West-Berlijn waren vervoerd. De organisatie beloofde onvoorwaar delijke trouw aan Adolf Hitler, bou wer en leider van het grote Duitse imperium. Er is een arrestatiebevel tegen Rudel uitgevaardigd, maar men gelooft, dat hij naar Brazilië is ge vlucht. VLISSINGEN, 17 Dec. De raad heeft de „gewone" agenda-punten in buitengewoon vlot tempo afgewerkt. Een aanvullend crediet van f1941 werd verleend aan de Openbare lees zaal en bibliotheek, een crediet van f 50.000 voor de uitbreiding van straat verlichting in de nieuwe wijken, een crediet van f2575 voor het inrichten van een opslagterrein aan de Eerste Binnenhaven voor de dienst van Ge meentewerken, terwijl aan de Ver. voor Chr. Middelbaar en Voorberei dend Hoger onderwijs voor Zeeland over 1956 en 1955 een subsidie zal wor den toegekend voor elke uit deze ge meente afkomstige leerling, die de Chr. H.B.S. voor Walcheren te Mid delburg bezoekt. Bij de sportvelden aan de van der Helstlaan zal een nieuw hekwerk en een afrastering worden geplaatst voor een niet genoemd crediet, terwijl f2700 beschikbaar werd gesteld voor de verbreding der toegangsweg, ver betering der rijwielbewaarplaats door veerharding der grond en het graven van een afwateringssloot. Een bedrag van f13.850 stelde men beschikbaar voor de aankoop en verplaatsing van een barak van het Ambonnezenwoon- Mr B. Kolff deelde mede: VLISSINGEN, 17 December. Burgemeester Kolff heeft Vrijdag tijdens de openbare begrotingszitting van de raad alle sprekers (zie ons blad van Zaterdag) uitvoerig beantwoord. Uit de woorden van de heer Wagtendonk, inzake het beleid meende hij op te mogen merken, dat deze niet afkerig zou zijn van een niet-sluitende begroting en misschien van het college meer „durf" verwacht. B. en W. achtten het echter niet raadzaam een niet-sluitende begroting op te maken. De uitbreiding van het politiecorps is dringend noodzakelijk geworden. Binnenkort verwacht men een beslissing van de minister, waardoor de aanstelling van een vrouwelijke kracht mogelijk wordt gemaakt. niet uit het oog te verliezen, dat deze historische toren zware oorlogsschade op liep. Om verval te voorkomen werd met Wat de restauratie der gevangentoren betreft merkte hij op, dat het gebouw er Inderdaad lelijk uitziet. Men dient echter barak zal worden gebruikt voor in dustriële doeleinden. De Zeeuwse Muziekschool te Vlis singen kreeg een crediet van f 1800 voor de aanschaf van de dringend be nodigde tweede piano. Op vragen van de heer J. Marijs deelde de wethouder van onderwijs mee, dat het huidige crediet f0.48 per inwoner bedraagt, doch dat dit gebracht moet worden oord aan de Koudekerkseweg, welke op minstens f0.60 per inwoner. Geen haai- of wraakgevoelens BONN, 17 December. „De Duitsers, die in de gevangenois te Breda verblijven zijn geen krijgsgevangenen, maar misdadigers. Uitgezonderd drie hunner, zijn deze personen geen leden van de Duitse „Wehrmacht' ge weest, doch leden van verscheidene nationaal-socialistische bezettingsinstan ties". Aldus luidt een verklaring, die de Nederlandse ambassade in Bonn heeft uitgegeven. De gevangenen, aldus de verklaring, hebben allen zeer zware misdrijven gepleegd: sluipmoord, het willekeurig doodschieten van mensen, executies zonder voorafgaande berechting, moord bjj wijze van weerwraak en mishandelingen. „Wie over deze gevangenen spreekt als over martelaren, doet de werkelijke krijgsgevangenen grof onrecht". De Nederlandse Ambassade wilde het met deze verklaring de Duitse pers gemakkelijker maken zich een juist oordeel over het vraagstuk te vormen. Zoals bekend heeft een deel van de Duitse pers in de laatste maanden een steeds sterker wordende campagne voor een vrijlating van de betrokken misdadigers en voor de In stelling van een Nederlands-Duitse gratiecommissie gevoerd. De Nederlaidse ambassade heeft er in haar uitvoerige mededelingen aan de Duitse pers op gewezen, dat de bewering dat bij de veroordeling der betrokken haat en wraakgevoelens zouden hebben overwogen, niet juist is. - - :fl.< „Valse voorstelling van zaken r* v .SiVé-. itS»; IT.'.' ÏS&Y AMSTERDAM, 17 December. Met bevreemding en verontrusting heeft het bestuur van de landelijke huisartsenvereniging kennis genomen van het geen minister Suurhoff in de Tweede Kamer heeft gezegd over de tot stand koming van het nieuwe huisartsen-honorarium. Ja het bestuur- is zelfs zeer verontwaardigd over hetgeen de minister heeft gezegd en heeft hem nu een telegram gezonden, waarin fel geprotesteerd wordt tegen, wat men noemt, „bepaaldelijk niet objectieve voorlichting van de leden der Staten-Generaal". „Het bestuur", aldus het telegram, leen niet geschorst of vernietigd, ora- „is ervan overtuigd, dat Uwe excel lentie niet onbekend is, dat de langdu rige onderhandelingen tussen zieken fondsen en huisartsen wel zeer weinig gemeen hebben met een eenzijdige vaststelling van het honorarium. Het bestuur neemt aan, dat het uwe excel lentie duidelijk is, dat het nieuwe ho norarium, dat na jarenlange bespre kingen in de plaats is gekomen van een algemeen erkende onder-honore ring, niet vergelijkbaar is met de loon correcties. De door de minister gege ven voorstelling van zaken", aldus het telegram, ,kan slechts stemming ver wekken tegen de huisartsen. Wij zijn niet in de mogelijkheid zich teweer te stellen tegen de aanvallen van Uwe excellentie ter plaatse en we behouden ons daarom het recht voor de Tweede Kamerleden en de pers een correctie op het betoog van Uwe excellentie te doen toekomen". WAT DE BEWINDSMAN ZEI Naar aanleiding van bovenstaande moge dienen wat de bewindsman on dermeer heeft gezegd: ,Ik heb weieens de indruk, dat de huisartsen menen, dat het beoefenen van een vrij beroep impliceert, dat men geheel naar eigen goeddunken zijn eigen honorarium kan vaststellen. Ik moge er bij deze gelegenheid op wijzen, dat in de sector van de volks gezondheid dit bepaald niet kan. Wan neer een accountant, die ook een vrij beroep beoefent, aan een bepaalde zaak een te hoog honorarium vraagt, kan die zaak zeggen: Dan doet u het maar niet; ik doe dan wel zelf mijn boek houding of ik zoek naar andere wegen. Die vorm van vrije concurrentie is er in de sector van de gezondheidszorg niet. Iemand, die met een acute blin dedarmontsteking rondloopt, kan niet zeggen: Ik zal zien, waar ik het voor deligst terecht kan. Hij kan onder zulke omstandigheden ook niet zeggen: Ik laat die blinde darm maar drie weken zitten; dan is het honorarium misschien wat lager. De honoraria, die, hoe hoog ook, wor den vastgesteld, moeten door de fond sen of door de particulieren zonder meer worden betaald. Daarom kan het nooit zo zjjn, noch in de verplichte zie kenfondsverzekering, noch in de vrij willige ziekenfondsverzekering en ook niet tegenover particuliere patiënten, dat niemand een kritisch oordeel over die honorering zou mogen vellen". En uit de N.R.C.: Hij (de minister) heeft de nieuwe honoreringsregeling voor de huisartsen bepaald niet goedgekeurd. Dat hoeft ook niet. Sprekei heeft de regeling al- dat hij rekening had te houden met de gevolgen daarvan. Maar als hij alleen moest oordelen over het honorerings- besluit, dan is het zeer de vraag, of hij het niet zou hebben vernietigd. Een verhoging van de honoraria, onver schillig in welke bedrijfstak, met 35 pet. is rijkelijk veel van het goede, vooral nu de regering een stabilisatie in lonen en prijzen nastreeft. Spreker heeft de gang van zaken bij in een dwangpositie gebracht In eerste instantie hebben niet alleen de overheidsvertegenwoordigers, maar ook alle vertegenwoordigers van het bedrijfsleven in de ziekenfondsraad te gen deze honorariumregeling gestemd. Dé overheidsvertegenwoordigers had den geen enkele opdracht, hoe ze moesten stemmen. Het zegt dus wel iets, dat al deze vertegenwoordigers unaniem tegen de regeling hebben ge stemd. In tweede instantie was er geen en kel novum. Toch stemde in de tweede vergadering een aantal leden van de ziekenfondsraad anders. Spreker acht dit fnuikend voor het prestige van de ziekenfondsraad. Toen moest spreker overwegen, dat de artsen na 1 Januari zouden over gaan tot verrekening van elke verrich te behandeling. De artsen hebben de zaak daarmee „Alhoewel in Nederland nog geens- se bezetting meer dan 150.000 mede zins is vergeten, dat tijdens de Duit- burgers onder schending van alle wet ten van humaniteit en volkenrecht en oorlogsrecht zijn vermoord, toch heb ben zich geen gevoelens van haat en wraak tegenover het Duitse volk als geheel ontwikkeld", zo wordt opge merkt. Ten bewijze daarvan wordt verwe zen naar het feit, dat sedert 1945 tien duizenden Duitse kinderen gastvrij in Nederland werden opgenomen en naar de voortdurende stroom van ingeza melde textielgoederen en voedingsmid delen uit het „door de bezetting tot ellende verarmde Holland" naar Duits land. Voorts wordt er de aandacht op gevestigd, dat in Holland steeds weer opnieuw voor de vluchtelingen inza melingen werden gehouden en hier van het hoogste niveau het pleit werd gevoerd voor de leniging van de nood der vluchtelingen in internationaal verband. De uiteenzetting zegt vervolgens: „De ondersteuning van de zijde der Nederlandse regering en van het Ne derlandse parlement bij de politieke actie tot het verlenen der gelijk gerechtigdheid aan de Duitse Bonds republiek is iedereen bekend. Het moest daarom voor het Duitse volk volkomen duidelijk zijn, dat in de kwestie van de Duitse gevangenen van Nederlandse zijde geen gevoelens van haat of wraak medespreken". Daarom moet ook de aanduiding der betrokkenen als „krijgsgevange nen" misplaatst geacht worden. „Het zou met menselijkheid en recht niet goed gesteld zijn, wanneer men diegenen, die zich zelf aan recht en menselijkheid hebben vergrepen, als martelaars zou doen voorkomen", al dus de verklaring. 88) Maar opa kreeg de volle laag. Juf frouw Zuring, een geelkatoenen brei werk in de hand, wachtte hem -reeds in de voortuin. En nauwelijks had hij haar domein betreden of zij stak van wal: „Is me dat schrikken voor een oud mens! Daar komt dat kind als een dol dier de hoek om rennen en schreeuwen. Mijn zuster ligt met koorts op de canapé, maar niemand denkt meer om oude mensen. U mpest u schamen. Waarom neemt u dat on deugende kind niet aan uw hand mee? Het wordt steeds erger met haar. Ze gaat ons al uitschelden ook en d'r moeder trekt er zich geen zier van aan. Daar behoorde u wat van te zeg gen. Ik eis er van als ik er aan denk wat dat van de winter moet worden. Foei! foei!" Cosier voelde Jetjes handje in de zijne beven. Langzaam keerde hij zich af. „Kom maar, lieve kind", zei hij troostend. „Welja! welja!" schetterde juffrouw Zuring. „Doet u ook maar of er niets gezegd wordt. Een prachtfamilie! De vorige huurder had wel gelijk. Hij heeft het ons afgeraden, maar Met een schok stond Cosier stil. „Wie bedoelt u?" vroeg hij bijna dreigend. Maar juffrouw Zuring was voor deze schrale, haast kleine man niet bang. Precies wat ik zeg", antwoordde ze venijnig. „De vorige huurder, Tom- berg of zoiets. Ik heb die brief zuinig bewaard. U kunt hem lezen, als u wilt. Uw dochter wou het nooit, map het zou goed wezen, ais u hem..,. „Ja, dat wil ik wel eens zien", zei Cosier uitdagend, terwijl hij op haar toe stapte. „Want ik geloor er geen woord van'!. De grote vrouw lachte grimmig, ging haastig naar binnen. Ze zou dat ke reltje wel mores leren. Inderdaad geloofde Cosier er niets van. Maar met de brief in zijn handen werd hij toch van het tegendeel over tuigd,kan ik u dit pension niet aanbevelen, omdat mevrouw Ref- ting Hij gaf het papier terug, had ge noeg aan de rood onderstreepte woor den, die zijn blik dadelijk hadden ge vangen. De redenen, door Tornberg aangevoerd, interesseerden hem ver der niet. Zwijgend wende hij zich om. Naar het bos maar. Niet naar de Lee mannen. Hij wilde alleen zijn. Jetje, dat lieve, zachte kind, stoorde hem niet. Wel wel, wat een slag was dat! Dus daarom gaf Lientje bijna geen antwoord, wanneer hij over Tornberg sprak. Natuurlijk. Ze had zo vast ge loofd, dat hij haar zou aanbevelen en nu was ze zo teleurgesteld uitgeko men. Een diep medelijden met zijn ver eenzaamd, strijdend kind drong hem een prop in de keel. Och, och, Lientje moest wel door diepe wegen gaan. Had Tornberg nu helemaal niets goeds van haar pension kunnen zeggen? Hij had het er toch best gehad? Cosier keerde terug. Lientje had hem nodig. En hij moest vanmiddag alweer weg. Neen, hij zou zijn lieve meisje niet meer hard vallen. En dan dat Jetje.... ach, wat drong dat kind zich stijf tegen hem aan, nu zij Bos- rust naderden. Wat moest het alle maal toch erg zijn! Terug in de achtertuin hoorde hij Eline boven bezig. Bij de buitendeur door Cacel van der Hoek stond een emmer aardappelen. Cosier glimlachte, dacht: ik zal haar eens verrassen. Hij zette zich op het stoepje en begon vlijtig te schrappen. Soms keek hij even naar Jetje en Willy, die krijgertje speelden om de bijna ledige groentenbedden, waar nu het onkruid welig tierde. Hij dacht: ze hebben nu nog de ruimte, maar als de winter in vielEnfin, hij zou straks dat on kruid nog even opruimen. Dan was hij toch niet helemaal voor niets ge weest. „Ach vader, wat doet u nu?" Eline stond ineens naast hem. „Die aard appelen moeten niet meer geschrapt worden." Geschrokken keek hij op. „Ik dacht bij ons thuis.... Het is Immers zuiniger zo?" „Jawel, maar de dames believen ze niet. Die lusten ze alleen bloemig". Ze zette zich naast hem op de drem pel. „We zullen ze dan nog maar eens schillen", zei ze gelaten. „Hanme is naar de Leemannen", zei haar vader afleidend. Maar Eline fronste de wenkbrauwen. „Ik heb haar daar niet graag meer", zei ze. Het ontviel haar echter blijk baar, want haastig voegde ze er aan toe: „Nu ja, ze is er in elk geval vei lig". Cosier had evenwel een nieuwe draad te paken. „Waarom zie je haar daar niet graag meer?" Er was iets in zijn stem, dat Eline dwong de waarheid te spreken. Toch probeerde ze nog vergoelijkend: „Och, ik bedoelde het zo erg niet. Het zijn mijn beste vrienden. Altijd staan ze voor me klaar." (Wordt vervolgd.) gewone bakstenen voorzieningen aange troffen en ijzeren banden om het gebouw gelegd. Bij herstel en terugbrenging in zijn oorspronkelijke gedaante is de ge vangentoren een wonder van bouwkunst en van grote architectonische schoonheid. Wat het Deltaplan en de invoering van een Provinciale Commissie betreft kon hij mededelen, dat Ged. Staten reeds lang een Provinciale Commissie hebben ingesteld. Inderdaad is het niet wenselijk dat én provincie én gemeente de kat uit de boom zouden kijken, doch reeds nu voorzieningen en plannen ma ken. De grenswijziging heeft steeds de volle aandacht van B. en W. alsmede de plannen voor de verdediging. Het vertrek der Kon. Marine is inderdaad teleurstellend, doch dit is voornamelijk te wijten aan het feit, dat men hier niet beschikt over vaste gebouwen. DE HAVENS. Wat de havens betreft: ter zijner tijd zullen de plannen voor de insteekhavens weer ter tafel komen, vooral wanneer de Houtkade niet meer beschikbaar zal zijn. Buitengewoon hoge kosten zullen hiermee echter gemoeid zijn. De zaak voor een visserijhaven is niet zo heel eenvoudig. Deze week zijn wel besprekingen gevoerd o.a. In verband met het lossen van ha ring. Op de N.V. Haven van Vlissingen is echter geen enkele blaam te werpen. Dat de provinciale boot van het grote .type niet' in Vlissingen kon worden ge bouwd trof B. en W. eveneens smartelijk. AVONDZITTING. De avondzitting begon met een ant woord door de wethouder van openbare werken, de heer M. A. van Popering, die er op wees, dat de industrievestiging in derdaad tereurstelt. Iedere mogelijkheid wordt echter door het gemeentebestuur aangepakt. Naast de belangrijkheid van een arbeidsreservoir speelt ook de op- vang-gelegenheld een grote rol. Het col lege zou er wijs aan doen een dergelijke gelegenheid te scheppen, zodat indu strieën direct huisvesting kunnen genie ten. Het is reeds lang bekend, dat het college streeft naar de bouw van een in dustriehal. Dat de raadsleden de verbetering van het Betje Wolfplein door middel van te bouwen winkels langs de blinde. muur van „De Schelde" uit een dagblad moest vernemen is buiten de schuld van B. en W. Ook zij waren hiervan niet op de hoogte. Het gemeentebestuur is in deze plannen niet gekend en distancieert zich voorlopig van deze plannen VERLICHTING. De verlichting maakt eveneens deel uit van de voortdurende aandacht van het college. Successievelijk zal verbetering worden aangebracht, zodat mettertijd de hele verlichting np to date zal zijn. De woningbouw is voor Vlissingen zeer be nard. Men heeft hoop op de nieuwe rege ling die door de minister in de Kamer werd voorgesteld. Ruim 1600 woningzoekenden staan in geschreven, en daarnaast heeft men 143 gevallen van samenwoning, 200 duplex- woningen en 580 noodwoningen. SANERING. De sanering en krotopruiming van het oude stadsgedeelte is naar alle waar schijnlijkheid een jarenplan. Vele moei lijkheden kleven hieraan: o.a. lopende hypotheken op de gebouwen, gevestigde bedrijven etc. Doch men dient er naar te streven, dat de oude stad de winkel wijk bij uitnemendheid op een hoger plan wordt gebracht. De wethouder deed een beroep op de burgerzin der bevol king, vooral op die der middenstand. La ten allen meehelpen om dit stadsdeel „op te trekken". Door sanering kan een uit stekende wijk worden verkregen, doch allerwege dient men mee te werken. Wanneer men woningen bezit, die men bezwaarlijk kan onderhouden, laat men die dan tegen een redelijke prijs aan het gemeentebestuur aanbieden, doch niet in gebruik nemen als pakhuis. Niet alle oude gebouwen zal men echter slopen: de ka rakteristieke gebouwen zal men trachten te behouden en aanpassen ln de nieuwe ontwikkeling. Het college zal er naar stre ven zo spoedig mogelijk een idee te vor men wat er ln de oude stad dient te ge beuren. De wethouder van Onderwijs, de heer W. Poppe beantwoordde hierna de ge stelde vragen en ging uitvoerig in op do heersende ongerustheid inzake het Inter naat „De Ruyterschool". B. en W. zijn eveneens verontrust en verzochten aan het bestuur om inlichtingen. Uit een schrjjven van dit bestuur bleek, dat men overweegt de internaatsgelden te verho gen van 1.250,tot 1.350, Het eerste jaar is inderdaad teleurstel lend men heeft voor 1956 een tekort beraamd van 14.000,doch men hoopt dat de toestand zich gunstig zal ontwikkelen. De instelling van een „be- drijfs-econoom" achtte de wethouder niet wenselijk, daar dit het geraamde tekort belangrijk zou verhogen. Wat de begroting betreft is er inder daad reden tot een gematigd optimisme. Wanneer de bouw van het stadhuis en het tehuis voor bejaarden zal zijn verwezen lijkt zal men bij de minister moeten plei ten voor een extra uitkering uit het ge meentefonds. Rond het middernachtelijk uur besloot men goedkeuring te verlenen aan de voorgestelde begroting 1956. Zonder op- of aanmerkingen verleende men een era- diet van 50.000,voor de aanschaf van een veegmachine en 3.000,voor de verbouwing van een vuilnisauto tot vrachtwagen.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 5