Russisch „Koudefront' bedreiging voor in Hidden-Oosten het Westen Auto slipte en vloog in brand: drie doden Christen-democraten winnen Saarlandse verkiezingen Noord-Europa geteisterd door zware sneeuwstormen De „Tamponas" gleed vlot van de helling Rusland geeft Afghanistan crediet Vrede in Palestina de beste oplossing Nieuwe golf van terreur op Cyprus Fam* Haster toch naar Canada Wie helpt een Tsjech aan vrijheid PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND BELASTING voor vermaak Felle beschuldiging van Engelse minister van buitenlandse zaken Amerikaanse hulp wordt verdubbeld Jhr van Vredenburch leider K.S.G.-deleqatie bij Engelse regering Daktuinen op Londen Airport Oud-nazi Schneider met geringe meerderheid geslagen Ook op zee vele schepen in nood en vermist Mevrouw Utojo verrichtte de plechtigheid Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Giro 274289. Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. DO, Tel. 2438 (b.g.g. voo- redactie 2435, voor adven. enz. 2970), Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. 88. Telef. 326; Middelburg: Korte Noordstr. 85. Tel. administratie B009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD lie JAARGANG No. 8278 Abonnementsprijs 0.47 per week, f 2.— p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et per woord. Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr 3. J. de Jong MAANDAG 19 DEC. 1955 Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg: Ds W. C. van Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huiissen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; 3. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. Zie pagina 4 LONDEN, 17 December. (Reuter). De Britse minister van bui tenlandse zaken, MacMillan, heeft Zaterdag in een radiorede de Sow- jet-Unie ervan beschuldigd, dat zij in het Midden-Oosten de koude oorlog opnieuw wil laten beginnen. De Sowjets hebben een nieuw front geopend in het Midden-Oosten, waarvan zij de grote (olie) belangen van Engeland en zijn bondgenoten kunnen treffen, aldus de minister. Volgens hem trachten de Russen in vloed in het Midden-Oosten te krijgen, die zij dan zouden willen gebruiken om ontevredenheid en misschien revo lutie onder de volkeren daar te ver wekken, waardoor 'n ernstige slag zou worden toegebracht aan de economie ea de levensstandaard van het Westen. VREDE IN PALESTINA De Sowjet-Unie aldus MacMillan tracht het Palestijnse vraagstuk „on oplosbaar" te maken, doch het moet echter mogelijk zijn om door middel NICOSIA, 19 Dec. In een nieuwe golf van terreur zijn Zondag vijf Brit se militairen gedood en vijftien bur gers bü anti-Britse ongeregeldheden gewond. By de gewonden waren drie Amerikanen. In Nicosia werden drie Britse mili tairen in een café aangevallen en ver wond. Twee Britse officieren liepen verwondingen op toen zij in het cen trum van Famagusta van achter door terroristen werden beschoten. Verder wierpen terroristen Zondag avond drie bommen in een bar aan de grote weg van Nicosia naar de lucht haven. Hierbij werden een tiental per sonen gewond. WASHINGTON, 17 Dec. (Rtr). De Ver. Staten zullen volgend jaar hun „lp aan het buitenland vrijwel ver- Jcbbelen, om hulpprogramma's waar mee de Sowjet-Unie nieuwe vrienden zou willen winnen, te overtreffen, al dus is uit goedingelichte kringen in Washington vernomen. Naar verluidt heeft de regering be sloten het program voor hulp aan het buitenland in het komende belasting jaar te verhogen van 2.700 millioen tot 8.146 millioen dollar. Van dit bedrag zou 3.240 millioen bestemd zijn voor militaire en 1.906 millioen voor niet- militaire hulp. Als gevolg van de Aziatische reis van maarschalk Boelganin en partij secretaris Chroejstsjef, die aan India, Birma en Afghanistan economische hulp beloofd hebben, hebben hoogge plaatste functionarissen in Washington hun werk aan het ontwerp voor het nieuwe hulpprogramma bespoedigd. Men verwacht echter krachtige opposi tie in het Amerikaanse Congres tegen een zo sterke vergroting van het hulp programma. PARIJS, 18 Dec. Reuter. Jhr mr H. F. L. C. van Vredenburch, plaats vervangend secretaris-generaal van de NAVO, is benoemd tot leider van de permanente delegatie van de hoge autoriteit der Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal bij de Engelse re- tering. De heer van Vredenburch zal eze post op 15 April 1956 aanvaarden Jhr mr van Vredenburch werd 31 October 1905 te Wenen geboren. Hij kwam in diplomatieke dienst in Fe bruari 1932 als attaché. In 1944 werd hy benoemd tot gezantschapsraad. Toen was hij werkzaam bij het depar tement van Buitenlandse Zaken. Later werd hij consul-generaal te Hamburg en voorts was de heer Van Vreden burch werkzaam aan het Nederlandse gezantschap in Buenos Aires en aan de ambassade te Washington. Vóór hij naar Washington ging, was jhr van Vredenburch chef van de afdeling po litieke zaken van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Hij is ook administrateur van de in ternationale zóne van Tanger geweest. van „geduldige en geheime onder handelingen" tussen beide partijen tot een oplossing van de kwestie te komen. „Vrede in Palestina zou de communisten een krachtig wapen ontnemen en geluk en voorspoed voor het gehele Midden-Oosten be tekenen." EUROPEANEN EN AZIATEN De Russen zo ging MacMillan voort, doen zich in Europa voor als Europe anen, om progressieve elementen tot het communisme te verleiden, maar in Azië als anti-kolonialistische en anti- imperialistische Aziaten. Niettemin behoren zij doog hun ver overingen en annexaties tot de groot ste koloniale mogendheden. De Russen maken een „parodie" van alles wat Engeland en andere Europese landen (in Azië) hebben gedaan. Zij zwijgen over onbaatzuchtig werk, de erfenis van vrijheid en eerbied voor de wet, en de vorderingen die wij er gebracht hebben. Zij preken een leer van haat en vijandschap tussen volken van ver schillend ras en geloof. Het enige antwoord daarop is vol gens MacMillan, dat het Westen voort gaat, in samenwerking met de Aziati sche landen als vrije en gelijke deel genoten, met het werk, dat in Azië nog verricht kan worden en ook verricht wordt. Over atoomproeven verklaarde MacMillan, dat Engeland gelooft, dat de proeven geregeld en beperkt moe ten worden. Doch hij geloofde niet, dat welke Britse regering dan ook zou kunnen overwegen grote sommen uit te geven voor 'n wapen dat zij van es sentieel belang voor de Britse verde diging acht en dat zij dan ermee zal instemmen, dat zij er nooit geheel ze ker van kan zijn of het wapen ook werkt. Proeven kunnen geregeld en beperkt worden, aldus MacMillan, en ongetwijfeld zal ook door de drie re geringen hierover gesproken worden. TORONTO, 19 Dec. Het Canadese blad „Times-Star", dat in Toronto ver schijnt, heeft Zaterdag gemeld, dat de Canadese minister voor immigratie, J, W. Pickers-Gill, bereid is aan te be velen dat de regering met een speciaal koninklijk besluit de toelating van de 25-jarige Amsterdamse metselaar Jo- han Haster en diens vrouw en dochter goedkeurt. Volgens de Canadese wetgeving kan Hasters vrouw, die van Neder lands-Indonesisch bloed is, niet als inr migrante toegelaten worden. Personen van „Aziatische afkomst" zoals dat heet, kunnen alleen in Canada immi greren, als zij familie van Canadese staatsburgers zyn. De ouders van Johan Haster zijn vijf maanden geleden reeds met twee kin deren naar Canada geëmigreerd, waar zij zich in Toronto gevestigd hebben.- Johans moeder brak in tranen uit, toen zij Zaterdag het nieuws van de „Times Star" hoorde. „Wat een prach tig Kerstgeschenk", snikte zij. IJMUIDEN, 18 Dec. Vanmiddag om 2 uur Is in IJmuiden aangekomen het Nederlandse m.s. „Amstelland" op doorreis naar Amsterdam. Voor de pier van IJmuiden sprong een verste keling overboord, de 27-jarige Paul Thomasovics, geboren in Gbil nabij Bratislava, een politiek vluchteling uit Tsjecho-Slowakije, die via Duitsland naar het vreemdelingenlegioen is ge gaan, daar na een 2-jarige diensttijd droste, terugkwam in Duitsland en enige tijd terug met de Amstelland uit Hamburg in Argentinië trachtte te ko men. In Argentinië is hij van boord ge haald, enige maanden opgesloten ge weest en weer op de „Amstelland" teruggebracht. Terug in Duitsland werd de man gearresteerd en daar men blijkbaar niet wist wat men met hem moest doen, is hij weer op de „Amstelland" gezet met bestemming Argentinië. Uit vrees voor wat hem stond te wachten is hij bij IJmuiden overboord gesprongen. Na geruime tijd in het ijskoude water te hebben ge zwommen (hy had voor alle zekerheid een zwemvest aangetrokken) is de Tsjech tussen de pieren opgepikt door een Katwykse logger, die hem aan de wal heeft gebracht. Totaal verkleumd is de man naar het Antonius zieken huis in IJmuiden overgebracht. Het schijnt zijn bedoeling te zijn geweest, in de Limburgse kolenmijnen werk te zoeken. Zijn toestand op het ogenblik is ernstig. SAARRBUECKEN, 19 December. Reuter. De Christen-demo cratische Unie van dr Hubert Ney heeft Zondag de verkiezingen in Saarland gewonnen. De christen-democraten sloegen met geringe meer derheid de Saarlandse democratische partij, die onder leiding staat van de vroegere nazi Dr Heinrich Schneider. De officiële uitslag van de verkie zing, eventuele wijzigingen nog voor behouden, is: Christen-democratische partij 149.524 stemmen (25,4 pet); Saarlandse demo cratische party 142.067 stemmen (24,2 pet); Christelijke volksparty 129.358 stemmen (21,8 pet); Duitse sociaal-de mocraten 83.986 stemmen (14,3 pet); Communisten 38.575 stemmen (6,6 pet)Saarlandse sociaal-democraten 34.242 stemmen (5,8 pet). Dorpen door lawines afgesneden LONDEN, 18 Dec. (Rtr/A.F.P.). Noord Europa heeft te lijden gehad van zware sneeuwstormen en felle koude. In Oslo werd Zaterdag het verkeer ernstig belemmerd door een sneeuwstorm. De treinenloop is In de war. In West-Noorwegen zjjn verscheidene wegen door sneeuwlawines afgesneden, waardoor een aantal dorpen geïsoleerd is. In Midden-Noorwegen zit de stad Hamar reeds een week zonder water, doordat de rivier, die de stad van water voorziet, dichtgevroren is. DE BILT ZEGTt Om het vriespunt DE BILT, 19 Dec. Weersverwach ting geldig tot hedenavond: Wisselend bewolkt met enkele re- gen-, sneeuw- of hagel-buien. Overwe gend matige wind in hoofdzaak tussen West en Noord. Temperaturen, om het vri jpunt. In Zuid-Zweden, naby Tomelilla, is Zaterdag een brievenbesteller met een tas vol kerstpakketten in een zware sneeuwstorm om het leven gekomen. Ten Noordoosten van het Zweedse eiland Gothland zijn luiken aange spoeld, die naar men vermoedt, af komstig zyn van het Duitse schip Si- bylle, dat sedert 5 December vermist wordt. Vry dagnacht is in een hevige storm het Zweedse vrachtschip „Adria" in de archipel van Stockholm op de rotsen geslagen. Bij Gothland kwam voorts het Deense schip „Ly- naes" in nood te verkeren. De Finse ijsbreker „Tarmo" heeft de 25 opvarenden van het schip „Westria" gered, dat ter hoogte van Umea, in het pakijs was geraakt en vergaan. De 'opvarenden hadden een lange, uitput tende tocht over het ijs achter de rug, toen zij eindeiyk door de ijsbreker ge red werden. STORM OP ZEE De Simplonpas over de Alpen is Za terdag door de sneeuw onbegaanbaar geworden voor auto's, die nu door trei nen via de Simplontunnel van Domo- dossola in Italië naar Brig in Zwitser land worden gebracht. Bij de Marokkaanse kust zyn Zater dag voorts in hevige storm, verschei dene vissersschepen in nood gekomen. Men vreest, dat een Spaanse treiler, de Reddingswagens voor de spoorwegen APPINGEDAM, 19 Dec. De eerste drie reddingswagens van de N.S. te Utrecht zijn thans door de N.V. Car- rosseriefabrieken P. Medema te Ap- pingedam afgeleverd. Deze reddings wagens zullen voorlopig te Utrecht worden gestationneerd. Het ligt in de bedoeling, de wagens te zijner tyd in gereedheid te houden op de meest vi tale knooppunten van de spoorwegen, teneinde in geval van spoorwegrampen snel hulp te kunnen bieden. Het perso neel voor deze wagens wordt thans in Utrecht voor zyn taak opgeleid. „Gainza" met acht man aan boord is vergaan. KOPENHAGEN. Het 270 ton me tende Nederlandse tankschip „Oleum", dat sedert Donderdag vermist werd op een reis van Kopenhagen naar Mana ger (Jutland), is teruggevonden by de ingang van het Fjord van Mariager. Het schip, dat zeven man aan boord heeft, was met het oog op het slechte zicht ter hoogte van Odde voor anker gegaan. Een Noors kuststation meldt, dat het kleine Noorse passagiersschip „Svine- sund" in de Oslofjord vermist wordt. Er is sinds Zaterdagmiddag niets van gehoord. Van het aantal kiesgerechtigden heeft 90,4 pet zyn stem uitgebracht. VERRASSING De verrassing van de verkiezing was het onverwacht grote aantal stemmen uitgebracht op de Saarlandse democra tische party van dr Schneider. Doch dr Schneider, dr Ney en Kurt Conrad, de leider van de Duitse sociaal-democra ten, slaagden er niet in de drie-vierde meerderheid te behalen die nodig is voor een amendement op de grondwet, welke Saarland economisch aan Frank rijk bindt. Deze drie partyen, die gezameniyk in de volksstemming in October het Europese Saarstatuut verwierpen, zul len daarom moeten trachten tot over eenstemming te komen met de twee partijen, die van 1947 tot October van dit jaar de pro-Franse regering heb ben gevormd. Deze laatste partijen zijn de christelyke volkspartij van de voormalige premier Johannes Hoff mann en de Saarlandse sociaal-demo craten van Richard Kirn. DE ZETELS De officiële zetelverdeling in het nieuwe parlement is als volgt: Christen-democraten 14 zetels; Chris- telyke volkspartij 13 zetels; Saarland se democratische party 12 zetels; Duit se sociaal-democraten 7 zetels; Com munisten 2 zetels; Saarlandse sociaal democraten 2 zetels. Opvallend in de zetelverdeling is dat de Saarlandse democratische party meer stemmen heeft behaald dan de Christeiyke Volkspartij, doch in- het parlement een zetel minder krygt. Dit staat in verband met de byzondere ma nier waarop het systeem van proporti onele vertegenwoordiging in Saarland wordt toegepast. Verwacht wordt dat de vorming van een nieuwe regering niet voor het nieuwe jaar met grote moeilykhe-- den gepaard zal gaan. Dr Ney, die de steun heeft van de Westduitse bonds kanselier Konrad Adenauer, schijnt sterk gekant te zijn tegen de vorming van een coalitie met de party van dr Schneider, waarin vele vroegere nazis zitten. Hij is echter niet sterk genoeg om een regering te vormen alleen met de party van ex-premier Johannes Hoff mann. Aan de andere kant schijnt geen van de andere partijen genegen deel te nemen aan een coalitie met de party se partijen verboden waren, niet in Westduitse politici beschouwden de uitslag van de Saarlandse verkiezin gen als een nieuwe aanwijzing dat het belangrijke industriegebied hereniging met Duitsland wenst. Over het alge meen was men verrast over de sterkte van de Saarlandse nationalistische de mocratische partij en de ChristeHjke Volkspartij. De voorzitter van de Duitse christen democraten, de zusterpartij van de Saarlandse Christen-Democraten, noemde de uitslag „een groot succes voor de Christen-Democratische Unie". Hij zei dat uit dit resultaat blijkt, dat in 1952 werd gekozen toen de pro-Duit se partyen verboden waren, niet in overeenstemming is geweest met de wil van de bevolking. Koningin Elisabeth Han Engeland heeft de nieuwe terminal gebou wen van Londen Airport officieel geopend. De foto toont één van de daktuinen met op de achter grond de verkeerstoren. Helmond 40.000 inwoners HELMOND, 18 Dec. Gisteren is in het St. Antonius ziekenhuis te Hel mond geboren de 40.000-ste inwoner van deze plaats, namely k Cornells Henricus Gruyters, zoon van het echt paar Gruyters-Raaymakers. In 1950 telde Helmond 35.000 inwo ners. Ir Posthumus treedt uit Rotterdamse Raad ROTTERDAM, 17 Dec. Ir S. A. Posthumus, heeft B. en W. van Rotter dam schriftelijk laten weten, dat hjj als lid van de Rotterdamse gemeente raad ontslag neemt. GLADDE WEGEN DEN BOSCH, 18 Dec. Op de Rijksweg Den BoschUtrecht onder do gemeente Empel ter hoogte van de geniekazerne is gisteravond omstreeké 9 uur een personenauto als gevolg van de gladheid van de weg geslipt eli in botsing gekomen met 'n uit tegenovergestelde richting komende personen auto. Bij dit ongeval zijn drie personen gedood. Voorts werd één persoóli ernstig en één licht gewond. Kort na het ongeluk is een derejq personenauto ter plaatse tegen de ver brande wagen gereden, doch by dezd tweede botsing hebben zich geen per- sooniyke ongelukken voorgedaan. Na de botsing is de slippende perso nenauto gekanteld en in brand ge raakt. De chauffeur, een zekere J. v. d. P. uit Oss werd uit de wagen ge slingerd en liep ernstige verwondingen op. Hij is naar een ziekenhuis in Den Bosch overgebracht. De andere drie in zittenden van de auto zijn verbrand. Eén hunner kon nog niet worden ge ïdentificeerd, de twee anderen zyn de gebroeders v. d. E., eveneens uit Oss, die resp. 18 en 19 jaar zyn. Een dame uit Breda, die zat in de auto, die door de slippende personen wagen werd aangereden, werd licht gewond en is eveneens naar een zie kenhuis in Den Bosch ter behandeling overgebracht. -De Schelde" bouwi schip voor Indonesië VLISSINGEN, 17 December. Hedenmiddag vond op de werf der Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen de tewater lating plaats van het motor vracht- en passagiersschip „Tamponas". De plechtigheid werd verricht door Mevr. S. Utojo echtgenote van de Militaire Attaché der Indonesische Ambassade. De „Tamponas" wordt gebouwd in opdracht van de Stichting Nederlandse Scheepsbouw Export Centrale te Den Haag, welke een contract heeft afge sloten voor de levering van meerdere schepen met de Pelajaran National In donesia. De „Tamponas" heeft een lengte van 128.5 mtr, een breedte van 18.60 mtr, en een beladen diepgang van 6.10 mtr. Het heeft een draagvermogen van 4200 ton deadweight, terwijl aan boord ac- comodatie is voor 142 hutpassagiers, 1500 dekpassagiers en 95 bemannings leden. Voortstuwing geschiedt door een M.A.N. dieselmotor van 6000 pk, waarmee in beladen toestand een snel heid kan worden bereikt van 16 myi. Na afloop verzamelden de genodig den zich in het „Scheldekwartier". On der hen bevonden zich de eerste secre taris der Hoge Commissaris dhr J. F. W. Rohogang, de lt kolonel Utojo Uto- ma militaire attaché der Indonesis- sche Ambassade alsmede zyn echtge note, dhr Tangkilisang, plaatsverv. hoofd der Djawatan Pelajaran, de bur gemeester van Vlissingen, Mr B. Kolff en de voorzitter der Stichting Neder landse Scheepsbouw Export Centrale. GELUKWENSEN Het woord werd gevoerd door dhr J. W. Hupkes, directeur der Kon. My „de Schelde" die Mevr. Utojo gelukwensen aanbood bij de buitengewoon vlotte tewaterlating. De kiellegging der Tam- nonas vond in Mei van dit jaar plaats, doch in Juli 1956 hoopt men het schip reeds op te leveren. Het schip werd door de Kon. My „De Schelde" ont worpen, zodat hij dank bracht voor het gestelde vertrouwen. Hij hoopte dat de Tamponas t.z.t. by zal mogen dragen tot welvaart van Indonesië. Als herin neringsgeschenk bood hy Mevr. Utojo een diamanten broche aan. De voorzitter der Ned. Scheepsbouw Export Centrale, dhr Van der Giezen wees op het contract tussen Indonesië en de Centrale afgesloten en wenste, dat dit schip tot in lengte van dagen dienst zou mogen doen in de Indone sische wateren en getuigen van de vak manschap der Kon. My „De Schelde". Woorden van dank namens de Indo nesische Regering werden gesproken door dhr J. F. W. Rohogang, die op merkte, dat de Tamponas behoort tot één der grootste schepen welke in Ne derland werden besteld. BUSSUM. Op de Huizerweg in Bussum is vanavond een auto met vief inzittenden in volle vaart tegen een boom gereden. De bestuurder moest uitwijken voor een voor hem rydendö bromfietser. Toen hy zich na het pas seren weer naar het rechtergedeelte van de weg wilde begeven begon zijn auto te slippen, met het noodlottige ge volg. Eén van de inzittenden, de heer T. van der Plaats uit Bussum liep een ernstige schedelbreuk op en is in le vensgevaarlijke toestand in een zie kenhuis in Utrecht opgenomen. GESLIPT EN ONDER AUTO. 's-GRAVENHAGE. Het 18-jarige meisje E. J. R. te Den Haag, kwam om het leven toen zy met een bromfiets slipte op de tramrails en onder een be stelauto terecht kwam. Een 11-jarig broertje dat achterop zat, kreeg geeii letsel. MOSKOU, 18 Dec. Reuter/A.F.P. Rusland zal aan Afghanistan een ore- diet op lange termijn van 100 millioen dollar verstrekken, aldus is Zondag avond bekendgemaakt in een geza meniyk Russisch-Afghaans communi qué. Rusland zal Afghanistan techni sche hulp verlenen. DE SOWJET-UNIE is van plan in 1950 „ongeveer een millioen" televisie ontvangers te produceren en in de eerstvolgende jaren ruim veertig te levisiezenders te bouwen, aldus heeft radio-Moskou gemeld.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1