GEEN NIEUWE WAPENS, MAAR NIEUWE METHODES C. H. en A. R. oneens omtrent motie over landarbeidersionen r Jachtvliegtuigen met geleide projectielen ■nil NAVO teleurgesteld over jongste Sowjetpolitiek Minister Staf over N AVO-politiek PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Uitvoerige antwoorden op beschouwingen der Staten DE VELSERTUNNEL GROEIT Dienstplicht niet verkort japans protest tegen veto van Nat. China in VN Engeland stemt niet in met Nassers dreiging SES SP 1 Wmmm Engeland wenst M^ta-delegatie in Parlement Min. Mansholt over de visserij iiisaïsiisiiiHiiil Voldoening over Genève Tweede Kamer accepteerde Begroting van Landbouw Aangehouden tot Dinsdag Krijgt Katwijk toch nog een nieuwe haven? Veiligheidsraad heeft nog steeds vacante plaats Uitgave: Stichting „Zeeuwïch Dagblad" Giro 274289. Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 (b.g.g. voo- redactie 3435, voor adveri. enz. 2970), Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. 88. Telef. 826; Middelburg: Korte Noordstr. 85. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD lie JAARGANG No. 8272 Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.— p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et per woord. Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong ZATERDAG 17 DEC. 1955 Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeier, Krulningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ps D. van Dijk, St. Anna land; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huiissen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moli Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. (Zie pagina 2 en 4) PARIJS, 16 —Dec. (A.N.P.) Na het einde van de zitting van de Noord-Atlantische Raad, waarin vandaag o.ai. de Nederlandse minister van buitenlandse zaken, mr Beijen, uitvoerig had gesproken over de wijze waarop samenwerking tussen de NAVO-landen niet al leen militair en politiek, maar ook economisch en sociaal kon worden verwezenlijkt, heeft onze minister van oorlog, ir C. Staf te Parijs een persconferentie gehouden. Minister Staf verklaarde, dat de invoering van nieuwe methodes van oorlogvoering geen kwestie van revolutie, maar van evolutie is, en dat het daarbij voor het ogenblik niet zo zeer gaat om nieuwe wapens, als om nieuwe metbodes voor het gebruik van de conventionele wapens. Ook zullen vermoedelijk meer communicatie- en transportfaciliteiten no dig zijn en bijv. zal het gebruik van helicopters op grotere schaal worden toegepast, maar de conventionele gevechtseenheden zullen blijven bestaan, zij het dan ook, dat daaraan nieuwe strijdmiddelen zoals geleide projectie len zullen woi'cen toegevoegd. Ook Nederland PARIJS, 16 Deo. De NAVO- raad heeft Vrijdag besloten, dat In Noord-Italië nieuwe tactische luchtstrijdkrachten zullen worden opgesteld, bestaande uit Ameri kaanse en Italiaanse eenheden, aldus heeft een NAVO-woord- voerder bekendgemaakt. Het zal de „vijfde tactische luchtmachtgroep" worden. De „tweede tactische luchtmacht- groep" is In Duitsland gelegerd en bestaat uit Britse, Belgische en Nederlandse toestellen, de vierde groep, samengesteld uit Amerikaanse, Canadese en Fran se eenheden, heeft haar bases in Frankrijk. Wat de NAVO betreft, verklaarde minister Staf, dat het „Westelijke schild" in de eerste plaats zal worden versterkt door middel van nieuwe een heden en in de tweede plaats door toe voeging van nieuwe wapens. Op laatstgenoemd gebied zuilen om te beginnen meer jachtvliegtuigen worden uitgerust met geleide projec tielen die op andere vliegtuigen kun nen worden gericht. Het aantal grond- eenheden gewapend met geleide pro jectielen zal dank zij Amerikaanse toe voegingen eveneens worden vergroot. De minister legde nadruk op de betekenis van de Britse toezegging, welke tijdens de zitting van de Noordatlantische raad is gedaan, om de andere landen van de NAVO meer voorlichting te geven omtrent geleide projectielen, faciliteiten voor het opleiden van deskundigen op dit gebied beschikbaar te stellen en in de toekomst eventueel ook geleide projectielen zelf te verstrekken. Minister Staf noemde dit vooral van groot belang voor de kleinere landen, Welke door deze Britse hulp een dui delijker beeld zullen kunnen krijgen van wat er op dit gebied mogelijk is en wat er beschikbaar zal zijn. Volgens minister Staf zal het on- mogcrijk zijn, de periode van dienst plicht te verkorten zolang er geen duidelijke ontspanning in de inter nationale toestand is gekomen. Om trent de Nederlandse militaire bij drage verklaarde hij, dat er geen sprake kan zijn van een wijziging in de tegenwoordige organisatie en omvang daarvan gedurende 1956, maar dat de Nederlandse regering Geen woningnood meer in Oosterland en Nieuwerkerk BRUINISSE, 16 Dec. De plaatsen Oosterland en Nieuwerkerk op Duive- land, die in 1953 zeer zwaar door de ramp zijn getroffen, zijn grotendeels herbouwd, nu grote complexen wo ningwetwoningen gereed zijn geko men. Dit betekent tevens dat in deze gemeente het woninggebrek is opge heven. Aan alle aanvragen om woon ruimte kon worden voldaan. De trawler van Ostende, „Bea trix Fernande", is in Noord-Enge- land, bij Banff tegen de rotsen op de kust geslagen. Vijf leden van de bemanning sprongen overboord pm zwemmend de kust te berei ken. cents twee mannen kwa men i Drie anderen werden op het Jaatste ogenblik van boord gered. Op de foto bevestigen de drie overgeblevenen aan boord de red- dingslijn aan hun schip. heeft beloofd de mogelijkheid te be studeren van het paraat maken van twee divisies en het handhaven van drie reserve-divisies in de periode na 1956. Het besluit van de NAVO-raad om coördinatie van de luchtverdediging van de, NAVO aan de Shape toe te vertrouwen noemde minister Staf een eerste stap, die door andere maatregelen moeten worden gevolgd teneinde te komen tot integratie. Tenslotte verklaarde hij dat, on danks de ontwikkeling van nieuwe wapens, de defensieprograms betref fende de conventionele bewapening worden uitgevoerd. Het had hem ver heugd te constateren, dat de globale inspanning van de NAVO, in het bij zonder van Engeland en de V.S. was vergroot en niet verminderd. Bescherming van Nederland Sprekend over het gecoördineerde „waarschuwingsstelsel", waarover de raad het eens is geworden, had mlnis- TOKIO, 16 Dec. Het Japanse pers bureau Kyodo meldt, dat de waarne mende Japanse ambassadeur in Nati onalistisch China de nationalistische minister van buitenlandse zaken, een protest heeft overhandigd. Hierin werd verklaard, dat Japan het diep betreurt, dat het niet tot de V.N. kan toetreden en dat sommigen in. Japan critisch gestemd zijn t.a.v. het gedrag van Nationalistisch China. (Nationalistisch China heeft Woens dag in de Veiligheidsraad zijn veto uit gesproken tegen het lidmaatschap van Buiten-Mongolië. De Sowjet-Unie be antwoordde dit met een veto tegen de toelating van Japan). LONDEN, 16 Dec. Een woord voerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft verklaard, dat Engeland tegenstander is van het gebruik van geweldsmiddelen bij de oplossing van het Palestijnse vraag stuk. De woordvoerder zei dit naar aanlei ding van de verklaring van premier Nasser van Egypte, die Donderdag heeft gezegd dat Egypte in samenwer king met Syrië zijn gehele gewapende macht in het geweer zal brengen als Israël nog eens een daad van agressie tegen Syrië of Egypte zou plegen. ter Staf nog meegedeeld, dat Duitse jachtvliegtuigen ingeval van een waar schuwing voor een aanval uit het Oos ten vrijwel onmiddellijk zullen kun nen opstijgen om Nederland of Enge land te beschermen. In het laatste ge val zouden Nederlandse jagers teza men met de Duitse kunnen optreden. LONDEN, 16 Dec. (Reuter) Een commissie, waarin de drie Britse poli tieke partijen vertegenwoordigd zijn, heeft aanbevolen het eiland Malta ver tegenwoordiging In het Britse parle ment te geven. Malta zal, als deze aan beveling overgenomen wordt, de eerste Britse kolonie zijn die afgevaardigden naar het parlement zendt. Het is bijna zeker dat het Britse la gerhuis vertegenwoordiging voor Mal ta zal goedkeuren, zolang de leden er- i overtuigd zijn, dat de meerder heid van de 317.000 inwoners van Mal ta dit wensen. De moeilijkheid is echter, zoals Vloot van Zeeuwse Visserij-inspectie groter dan op Wadden (Van onze parlementsredactie- DEN HAAG, 16 Dec. Ds van der nj.c» «„..„O. Zaal heeft hedenmiddag in de Tweede ook de opstellers van de aanbeveling. Kamer de min. van Visserij tijdens de -, ir 'ii l i-il Knhaiiilalino- iron dn hnvrnhnir \rl*u(rnn erkennen, dat de Maltézers het niet eens zijn over deze kwestie. De huidige Labourregering van Mal ta, is voor vertegenwoordiging van het eiland in het Britse parlement, doch de nationalistische oppositie eist onaf hankelijkheid en zelfbestuur. Ingezonden Mededeling (adv.) HAZETFABRIEKEN TE ZEVENBERGEN Een overzicht vanuit de lucht van het gigantische werk aan het Noordzeekanaal bij Velsen: de Velsertunnel. De opname werd ge maakt vanuit bet Noorden. behandeling van de begroting vragen gesteld over de verstrekking van een slooppremle. Hij achtte deze noodzake lijk voor een goede sanering van de vissersvloot. De minister wilde eerst de betref fende nota van de rederijen afwachten, alvorens zijn standpunt definitief te be palen. Voorts gaf hij toe, dat in verge lijking met de Zeeuwse stromen de visserijinspectie op de Wadden zee wel wat erg krap in zijn vaartui gen zit. Ook hem waren minder oirbare din gen over de visvangst op de Wadden zee ter ore gekomen, maar hij wilde afwachten, hoe de zaken zich zullen ontwikkelen, alvorens maatregelen te treffen. Over het vangen van mosselen op beschoeiingen van Waterstaat-wilde hij het niet hebben. Hij verwees de vra gensteller naar zijn ambtsgenoot min; Algera van Waterstaat. Wat betreft de verre visserij, gaf hij de raad, af te wachten, wat de gunstige regeling, die daarvoor in het vooruitzicht is gesteld, op den duur zal uitwerken. Slotcommuniqué te Parijs PARIJS, 16 Dec. (A.N.P.) De Noordatlantische raad heeft zijn jaar lijkse vergadering hedenavond beslo ten met de publicatie van een commu niqué, waarin op zeer scherpe wijze de teleurstelling van de raad over de jongste ontwikkeling van de politiek der Sowjet-Unie wordt uitgedrukt. In het communique wordt voldoening uitgesproken over de wijze, waarop de drie Westelijke ministers de voorstel len, welke reeds op voorafgaande ver gaderingen van de Noordatlantische raad waren besproken, op de tweede conferentie van Geneve hebben gepre senteerd. Maar de raad was teleurgesteld door de Russische verwerping van 't Westelijke voorstel om te onderhan delen over de hereniging van Duits land door middel van vrije verkie zingen, ondanks de richtlijnen waar over op de eerste conferentie van Geneve hieromtrent overeenstem ming was bereikt. De teleurstelling van de raad gold voorts het Russische verzet tegen een effectief systeem van toezicht op de bewapening, met Inbegrip van het luchtinspectieplan van president Eisen hower, en de Russische blijken van vrees en vijandschap betreffende de vrije uitwisseling van voorlichting tus sen de volken van beide zijden. De raad heeft, blijkens het commu nique, tevens de „recente provocatieve (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG, 16 Dec. De Tweede Kamer heeft hedenmiddag zonder hoofdelijke stemming de begroting van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening aangenomen. De stemming over de motie-Vondeling, waarin be zorgdheid wordt uitgesproken over de gevolgen van een vrijere loonvorming voor de landbouw, is aangehouden tot a.s. Dinsdag. De heer Bievvenga (A.R.) verklaarde gisteren de motie „volkomen overbodig" te vinden, omdat ze parallel loopt met het inzicht van de minister. Hij had er geen behoefte aan de regering met een dergelijke uitspraak lastig te vallen, in tegenstelling tot de heer De Ruiter (mede-ondertekenaar), die er aan herinnerde, dat reeds In het C.H.-progam van 1946 gepleit is voor gelijktrekking van de landarbei dersionen in andere bedrijfstakken. De heer Biewenga vond, dat door een derg. hantering het instrument van de motie van orde in discrediet wordt gebracht. En de heer Engelbertink (K.V.P.) was het daar roerend mee eens. Deze vond de motie zelfs scha delijk. Dr ir Vondeling (P.v.d.A.) vond het raadzaam nog vóór de verkiezingen 'n uitspraak over deze materie vast te leggen. De motie is psychologisch van belang, vooral voor het beleid van een toekomstige regering. Stellig is zeniet tegen de huidige minister gericht. De heer Vondeling had het grootste ver trouwen in zijn ministeriële partijge noot en in de loonpolitiek van minis ter Suurhoff. Minister Mansholt herhaalde wat hij Donderdagavond had gezegd, nl. dat hij enkel bezwaar had tegen de aanneming van de motie. Hij wilde er o.m. een aansporing in zien een eventuele loonsverhoging in de land- bouw door te berekenen in de door de regering vastgestelde garantie prijzen. De boze woorden, die gisteren wer den gesproken over het loslaten van de garantie-prijs voor koolzaad, wer den vanmiddag herhaald. Volgens de heer Den Hartog (V.V.D.) had kool zaad een basisproduct moeten blijven. Met de heer Biewenga bleef hij van mening, dat het moment, waarop het loslaten plaats had, nl. enige weken na de zaaitijd, allerongelukkigst was. De heer Biewenga herhaalde zijn verzoek of de beslissing vóór 1955-'56 nog ongedaan gemaakt zou kunnen worden. Minister Mansholt wenste hier niet op in te gaan. Het zou onrechtvaar dig zijn tegenover hen, die tengevol ge van de maatregel het gezaaide weer uit de grond hebben gehaald. Waarom het koolzaad destijds als basisproduct is aangemerkt, was hem niet duidelijk. Het is stellig niet van uitzonderlijk groot belang voor de Nederlandse landbouw. Koolzaad De minister erkende verder, dat de (gunstige) cijfers van de gezinsinko mens in de landbouw, waarmee hij gisteren de Kamer had trachten te im poneren, niet alles zeggen over het welvaartspeil van het agrarisch volks deel. Terecht hadden verschillende spre kers hem er op gewezen, dat de be- drijfscijfers op dit punt een veel dui delijker (en helaas een veel minder aangename) taal spreken. De heer De Ruiter (C.H.) had er voorts bezwaar tegen gemaakt, dat cultuurgrond wordt opgeofferd voor een vliegveld. Hij deed dit met een verwijzing naar Rotterdam, waar de polder Zestienhoven bestemd schijnt te zijn voor een vliegterrein. Minister Mansholt deelde de mening van de C.H.-afgevaardigde en beloof de na te zullen gaan, of in Rotterdam inderdaad van een onnodige opoffe ring van cultuurgrond mag worden ge sproken. acties en verklaringen van de Sowjet- Unie met betrekking tot het Nabije Oosten en Azië" besproken en is tot dé conclusie gekomen dat deze tactiek, samen met een voortgezette toeneming van de militaire capaciteiten der Sow jet-Unie „nieuwe problemen en een nienwe uitdaging van de vrije wereld" hebben geschapen. GENEVE, 17 Dec. Naar wij van Indonesische zijde vernemen, is tijdens een ministeriële informele bijeenkomst van Vrfjdagacond het Indonesische voorstel om zowel de opheffing van de Unie als de vervanging van de finan- cieel-economische overeenkomsten in afzonderlijke accoorden vast te leggen, door de Nederlandse delegatie aan vaard. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG, 16 Dec. Eenstemmig was de Tweede Kamer hedenmiddag tijdens de behandeling van de begro ting voor de Visserij van mening, dat er zo gauw mogelijk een vissershaven voor Katwijk moet komen. Hoewel de min. vorige week in zijn memorie van antwoord de indruk ge wekt had, dat er over de Katwijkse haven niet meer te praten viel, was hij thans bereid na te gaan „of de wense lijkheid van zo'n haven wel in over eenstemming te brengen is met de niet geringe offers daaraan verbonden." Als Katwijk een haven krijgt, dan moet die dezelfde grootte en outillage hebben als de Scheveningse, want we moeten rekening houden met de toe komstige ontwikkeling. Dit dit gewel dige kosten met zich meebrengt, hoeft geen betoog. NEW VORK, 16 Dec. (Reuter) Vandaag is in de Algemene Vergade ring van de V.N. nog vijf maal ge stemd voor bezetting van de vacante zetel in de Veiligheidsraad. Noch de Philippijnen noch Zuidslavië kon ech ter de vereiste meerderheid van 46 stemmen halen. Het eerstgenoemde land bracht het het verst, nl. 42 stem men. Zuidslavië kwam niet boven de 32. In totaal is er over deze kwestie nu 34 maal gestemd. Volgens het rooster is dit de laatste zittingsdag van de Assemblee. Er zijn echter nog 9 agendapunten te behan delen. De Chileense voorzitter Maza zei, dat eerst de andere punten zuilen worden afgehandeld en dat men daar na in zitting zal blijven tot in de va cature van de Veiligheidsraad is voor zien. DE BILT ZEGT: Weinig verandering DE BILT, 16 Dec. Veranderlijke bewolking met enkele verspreid op tredende buien. Overwegend matige zuidwestelijke wind. Dezelfde tempe raturen als gisteren of iets lagere.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1