EEN BONTE STAALKAART VAN ZEEUWSE PROBLEMEN Laboratorium voor oesterteelt in Wemeldinge geopend Het Deltaplan was een der meest besproken onderwerpen Top Coats! Pachtcontracten voor N.O.P. en Braakman ondertekend Prov» Staten hielden een middag algemene beschouwingen „Het is gewenst spoedig volgorde van sluiting van de zeearmen te weten" (69.50 €ME5> Naar de N. O. P Dames- en Meisjesmantels en Swaggers Mutaties Provinciale Griffie HHliFITU Ministeriële toezegging werd werkelijkheid Voor Herverkavelingscommissie komt hierdoor 800 ha vrij Naar de Braakman D Dr Korringa: misschien krijgen we straks proefterrein in het zoute meer Bronnenstelsel van „Oranjezon" wordt uitgebreid Kerst-fruitveilingen Vrijdag 16 December 1955 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 2 MIDDELBURG, 15 Dec, De gehele middag van even half drie tot vijf voor zes hebben de Prov. Staten zich beziggehouden met de algeme ne beschouwingen over de provinciale begroting c.s. voor 1956. En het was te begrijpen: alle vraag stukken, die op dit moment in Zeeland spelen of dat in de toekomst zullen doen, zijn aan de orde geko men. Het Deltaplan had de volle belangstelling met daarbij de visserijproblemen en het door de Provin cie te voeren beleid. Heel wat woorden werden dan ook gewijd aan het financieel bestel der Provincie, aan de cultuursubsidiëring, aan het technisch onder wijs, het bouwvolume, de polderconcentratie, de vaste oeververbinding met Zeeuwsch Vlaanderen, de Stoombootdiensten, de wegenfinanciering, de hoe kan het anders?! onrendabele gebieden en dat alles was dan nog maar de hoofdschotel. Voor-, bij- en nagerechten ontbraken niet: een zwakke po ging om wat politiek steekspel uit te lokken, een be schouwing over de Thoolse problemen e.d. Vrijdagmorgen is het de beurt aan Ged. Staten om hun beleid te verdedigen en de vragen te be antwoorden. Zij konden er een nachtje over slapen! Ingezonden Mededeling (Adv.) De moderne jas voor heren en jongens Tweed Velour vanaf Flausch Kremerstraat 11 BERGEN OP ZOOM Het Deltaplan: „Wij zijn in de „Deltafase" gekomen en zullen een actieve welvaartspolitiek moeten voeren om de Zeeuwse bevolking te binden, opdat wü onze kans niet missen. Er moet een samenspel van Provincie, gemeenten, waterschappen, verenigingen, het bedrijfsleven enz. zijn en wij moeten er voor zorgen, dat de gevolgen zijn opgevangen, als het Deltaplan technisch ls uitgevoerd", zo verklaarde jhr mr T. A. J. W. chorer, die als fractievoor zitter van de P.v.d.A. de (zieke) heer L. P. van Oorschot verving. Hij vond het ook zeer noodzakelijk, dat er een coördinatie komt van advie zen, uit te brengen door de eigen provinciale diensten. En het is gewenst (spoedig te weten de volgorde van afsluiting der zeearmen om daarop het provinciaal beleid te kunnen afstemmen, o.m. voor de Stoombootdiensten. Niet overhaasten „Het Deltaplan is geen Rijkszaak en ook geen provinciale zaak, maar een nationale zaak, die uitermate belang rijk is voor Zeeland. Laten wij de Zeeuwse wensen niet te overhaast po neren, maar er ook voor waken de Juiste tijden en gelegenheden voorbij te laten gaan", zo luidde het oordeel van de C.H.-woordvoerder, de heer A. H. S. Stemerding. Een wens: laten Ged. taten de Deltacommissie uit de Staten zoveel mogelijk inschakelen. Een vraag: kan niet wat meer worden medegedeeld over de suggesties ten aanzien van de dam Colijnsplaat-Zie- rikzee en de dam Walcheren-Noord- Èeveland? De heer J. Hommes (A.R.) eed: „Ik heb vertrouwen in Ged. Staten wat betreft de verdediging der Zeeuw se belangen en wensen in het kader van het Deltaplan". En namens de V.V.D. merkte de heer J. L. Verhagen op, dat het Del taplan geen toverformule is en dat het beter is het rustig aan te doen met dat poneren van de Zeeuwse wensen. V isserijproblemen Het ging natuurlijk ook over de visserij. Jhr Schorer pleitte voor een Zeeuwse visseryschool en een diep gaand onderzoek naar de mogelijkheid van „zoutmeren" in de afgesloten Zeeuwse stromen en als oester- en mosselcultuur uiteindelijk zouden moeten verdwijnen een volledige schadeloosstelling der gedupeerden. „Hebben Ged. Staten contacten met de door minister Mansholt ingestelde studiecommissie voor deze visserij - vraagstukken?" zo wilde de heer Ste merding weten. De heer D. Kodde, de S.G.P.-woordvoerder, was bepaald niet gerust op dit punt. „Ik vrees", zo zei hij, „dat in de ja ren, voorafgaande aan de afsluiting der Ooster-Schelde, de oesterbedrijven gaan uitsterven en dat men „dus" zal zeggen: wat moet er nu eigenlijk nog vergoed worden?" De heer A. L. S. Lockefeer (K.V.P.) deed een hartstochtelijk beroep op Ged. Staten met alle kracht te zoeken naar een oplossing van dit benauwen de probleem, nu de vissers in het Rijk geen vertrouwen meer hebben. Vaste oeververbinding De vaste oeververbinding met Z. Vlaanderen had veler aandacht. Jhr Schorer was van oordeel, dat overwe ging van tunnelaanleg tussen Vlissin- gen en Breskens volstrekt noodzake lijk is: slechts financiële bezwaren kunnen hier belemmerend werken. De KVP-fractievoorzitter P. V. M. Ver- cauteren zag hier een eerste taak voor de nieuwe dienst van de Prov. Water staat, niet slechts voor wat Vlissingen -Breskens betreft. Hetgeen de heer Lockefeer van harte onderschreef, evenals mr J. F. G. Schlingemann (VVD). Stoombootdiensten De Prov. Stoombootdiensten maak ten de tongen niet minder los. De heer Vercauteren was allerminst te spre ken over de gang van zaken met de „Dordrecht" en de heer Hommes vroeg zich af, of de Provincie in behoorlijke mate zeggenschap behoudt, als ook de veerdienst op Zierikzee in de gemeen schap met het Rijk zal worden opge nomen. Waakzaamheid voor de bouw van de tweede veerboot wenste hij Ged. Staten toe. De heer Kodde brak een lans voor uniforme tarieven, zeker wanneer het komt tot een volledige ge meenschap met het Rijk. Overigens betekenen de voorstellen van het college aan de minister (20 pet der exploitatietekorten na aftrek van I,5 millioen) een last van rond 3 ton voor de Provincie! Verbetering op korte termijn der verbinding O.Z.-Vlaanderen—Zuid Be veland was een vurige wens van de heer Schlingemann. „Je kunt wel af spraken maken in O.Z. Vlaanderen, maar nakomen is er niet bij!" zei hij. Financieel beleid Het financiële beleid werd niet min der onder de loupe genomen. Het woord voorzichtigheid m de stukken van Ged. Staten werd druk geanaly seerd. Jhr. Schorer: „Er zijn ook aan deze voorzichtigheid grenzen! De be groting vertoont het beeld van een rustige tijd en niet die van het begin ener periode, waarin de belangrijkste beslissingen vallen". Voor de ont plooiing van de noodzakelijke activi teiten in verhand met het Deltaplan vormt de huidige verhouding Rijk- Provincie financieel een belemmering. Men zal het Deltagebied hiervoor apart moeten behandelen. De heer .Vercauteren vond, dat de post voor maatschappelijk werk geen sluitpost mag worden en de heer Stemerding vond, alles overziende, dat het finan ciële beeld toch nogal meevalt: de uit gaven voor 1956 konden met 12 pet worden opgevoerd. Maar de heer Hommes zag geen re denen tot optimisme: o.m. moesten de stelposten voor volksgezondheid en maatschappelijk werk worden ge schrapt. De V.V.D.er Verhagen was van me ning, dat de welvaart wordt gescha pen door de ondernemer en zijn arbei ders en dat de overheid slechts de voorwaarden heeft te scheppen. Over de industrialisatie kan helaas niemand nog tevreden zijn. Jhr Schorer vroeg nog de mogelijkheid van subsidiëring in de stichting van dorpshuizen e.d. te overwegen. De wegen De wegenfinanciering bracht vooral de heer Hommes tot enkele critische opmerkingen, nadat reeds de heer Ver cauteren op versnelling der uitvoering van de wegenplannen had aangedron gen. De A.R.-spreker betreurde het zeer, dat de bijdrage van 2 ton aan het tertiair wegenfonds werd geschrapt en hij betwijfelde het ernstig, of zoals Ged. Staten zeggen het tempo der wegverbetering kan worden volgehou den, omdat een reserve is gevormd. Het ontbreekt heus niet aan medewer king by gemeenten of waterschappen! De heer Kodde zei ervan: „Ook al komt er een billijke regeling, dan nog zullen de wegenlasten met name voor de la gere publiekrechtelijke lichamen te hoog blijven, hetgeen heslist niet bil lijk is". Cultuur Het onderwerp „cultuur" ontlokte jhr Schorer o.m. de opmerking, dat het zeer gewenst is de pro memorie post voor uitvoeringen enz. van cultureel belang te handhaven. De heer Hommes was het eens met de mening van de Zeeuwse Cultu rele Adviesraad, dat niet de overheid moet optreden als financierster der culturele activiteiten. Zo gezien wil de hij de posten aanvaarden. Primaire eis is, dat de particulier zelf offers brengt voor de cultuur en niet altyd overheidsgeld vraagt, zo was het oordeel van de heer Kodde. En de heer Lockefeer informeerde, of Ged. Staten het advies tot verdeling van het cultuursubsidie van de Cult. Advies raad volledig hebben gevolgd. De muziek is met 30 mille wel heel royaal uit de bus gekomen, vond hij. Dit Statenlid betreurde, dat de Pro vincie de 30 mille Rijkssubsidie niet volledig kan verdelen, omdat al 11500 voor de ZVIJ bestemd is. Bouwvolume Over het bouwvolume werd geen nieuw geluid gehoord. Wel zag men een kleine lichtstraal, nu minister Witte tot een ander verdeelsysteem be sloot. De heer Verhagen had geen goed woord voor de halve premiebouw, een systeem „beneden de waardigheid van een regering", een speculatie op de woningnood, waarvan eenzydig de in dustrie profiteert. De lydensweg met de polderconeen- tratie bleek vele Statenleden begrijpe lijkerwijze niet erg te bevallen. Hier over legde de Commissaris aan het be gin der vergadering een verklaring af. In hun schrifteiyk antwoord hadden Ged. Staten felle critiek op de minis ter van Waterstaat geleverd, omdat hy nog altyd niet had gereageerd op schrifteiyke voorstellen van het col lege. De eerste landbouwer, die Donderdag zijn naam onder het contract zetten was de heer C. A, C. Aertssen uit Tholen. Deze Tholenaar gaat in de N.- O.P. proberen een nieuw be staan op te bouwen. Tot twee keer toe, in 1944 en bij de ramp, kwam zijn bedrijf onder water te staan. Hij heeft voor de N.O.P. ge kozen. Hy heeft er uiteraard eerst goed de kat uit de agrari sche boom gekeken. „Best land" was zijn commentaar op de grond, die hij er tot zijn be schikking krygt. In Tholen laat hy 54 ha, enigszins verspreide grond, achter. Maar 45 krijgt hy er voor terug, geschikt voor de akkerbouw. „Met de verka veling raakte ik het beste kwijt" zei hij „en als ik geen vertrouwen in die 45 had, dan liet ik die 54 niet in de steek". Lockefeer verzocht een objectief on derzoek naar de gunstigste vestigings plaats van een U.T.S. Onrendabele gebieden En dan was er de kwestie van de on rendabele gebieden. De heer Vercau teren vroeg om een algemeen electrifi- catieplan en een plan voor de water leiding, de heer Kodde wees erop, dat het trekken der onrendabele gebieden op het gewenste verzorgingspeil de Provincie veel geld zal kosten en de heer C. F. van der Peyi (CH) bracht ernstige bezwaren naar voren tegen de calculatiepolitiek van de PZEM, die 125 pet der aanlegkosten van de be langhebbenden vraagt, welke opmer kingen ook mr Schlingemann uit het hart waren gegrepen. Wat de PZEM betreft: de heer Lockefeer stelde zich met beroep op een motie der Staten op het standpunt, dat deze maatschappij zich dient te onthouden van verkoop van kleine electrische apparaten. Tholen Tenslotte Tholen. De heer J. Boen der (SGP) sprak er zyn bevreemding over uit, dat St Maartensdijk is aange wezen als incidenteel te stimuleren ontwikkelingskern met voorbygaan .van Tholen. De argumentatie daarvan Naar aanleiding daarvan kregen Ged. 18 Staten dezer dagen bericht, dat op 2 September j.I. de minister een brief had verzonden! Maardie is nog al tijd niet in Middelburg aangekomen! Voor spoedige totstandkoming van uitgebreid technisch onderwijs in de provincie pleitte jhr Schorer. De heer Vrije concurrentie tussen de twee gemeenten zal uitmaken welke plaats de industrie het meest begeert. Daar om verzocht hij .Ged. Staten alles aan te wenden om ook stad Tholen tot ont- wikkelingskern aangewezen te krij gen. (Zie ook pagina 5) Ingezonden Mededeling (Adv.) Voor de a.s. feestdagen ontvingen wij 'n geheel nieuwe collectie MIDDELBURG, 15 Dec. Gedepu teerde Staten van Zeeland hebben de navolgende ter griffie werkzaam zijnde ambtenaren met ingang van 1 Januari 1958 bevorderd: De referendaris-titulair A. P. Stuf- kens tot referendaris. De hoofdcommiezen J. S. Lenselink, C. van Amerongen en J. C. de Pagter tot hoofdcommies A. De hoofdcommiezen-titulair H. A. van Visvliet, C. D. Waardenburg en H. Koops tot hoofdcommies. De adjunct-commiezen K. G. S. Th. M. Korting en C. W. Janse tot ad junct-commies A. De adjunct-commies A: W. L. M. Grotten tot commies en de klerk A. Hamelink tot adjunct-commies. Kremerstraat 11 - BERGEN OP ZOOM Hoofdzakelijk van Schouwen en Tholen .GOES, 15 Dec. Een voor een namen Donderdagmiddag in hotel „De "Korenbeurs" te Goes de 35 agrariërs plaats achter de groene tafel, die in de Noordoostpolder (31) en Braakmanpolder (4) een nieuw bestaan gaan opbouwen. Hoewel zij zich dus gaan vestigen in een voor hen vrijwel vreem- 1de streek, gaan zij de toekomst met veel vertrouwen tegemoet. Met vaste hand hebben zij dan ook hun Zeeuwse namen gezet onder de pachtcontracten van de Domeinbedrjjven, onder de op het papier geformuleerde verbintenis, die de poort naar dit nieuwe, dit onbekende, ontsluit. Deze 35 landbouwers zijn, zoals bekend, afkomstig uit de herverkavelings- gebieden op Schouwen, Tholen en een drietal uit Zuid-Beveland. Zij stellen hiermee tevens hun oude landerijen ter beschikking van de Herverkave lingscommissie Zeeland. van de Herverkaveling. „Maar toen was er ook nog geen watersnoodramp geweest!" betoogde hy. Na de ramp kwam er overleg tussen het ministerie van landbouw en financiën. Het gevolg hiérvan was, dat acht bedrijven in de Braakman werden aangekocht. Hij be loofde de vier pachters, die bereid en geschikt werden bevonden om hier hun intrek te nemen, dat van de zijde der Domeinen er aan zal worden ge werkt, dat zy vertrouwen in de toe komst mogen hebben. De heer A. G. Lindenbergh, land bouwdeskundige bij de afd. Domeinen Noordoostpolderwerken, stak de groep van 31 een hart onder de riem. „De gang naar de Noordoostpolder zal geen vreemde zyn", zo zei hij, „men noemt de N.O.P. op het ogen blik reeds Nieuw-Zeeland! De be volking bestaat voor een kwart uit Zeeuwen!" Namens de pachters richtten de he ren C. A. C. Aertssen uit Tholen en J. M. Beye uit Burgh zich in een dank woord tot hen, die aan de totstandko ming van de regelingen en overeen komsten hebben meegewerkt. N.O.P. De namen van hen, die naar da Noordoostpolder vertrekken zijn: C. A. C. Aertssen, Tholen; J. C. Ber- man, Zonnemaire; J. M. Beije, Burgh; M. Fiohil, Bruinisse; A. A. van Gastel, Zierikzee; A. J. Hage, Stavenisse; A. Hanse, Ellemeet; L. M. van Bloois, Dreischor; H. Boller, Scherpenisse; C. W. Boot, Renesse; J. de Booy, Oude- lande; N. J. Dalebout, Noordwelle; P. J. Gast te Duivendyke; A. M. Geluk, Tholen; C. M. Janse, M. Kur- vink en L. Kurvink, Noordgouwe; J. Legemate, Zierikzee; C. Lemson, Haamstede; M. C. Luyk, Poortvliet; Joh. Paauwe, Driewegen; P. M. Potap- pel, Stavenisse; S. Potter, Tholen; M. K. Rystenbil, Scherpenisse; J. W. Steur, Haamstede; C. Tichem, Scher penisse; M. M. v. d. Vate, Oud-Vosse- meer; J. v. d. Velde, Poortvliet; G. E. Verheyke, Oudelande; L. v. d. Wek ken, Zierikzee; B. A. Zeevaart, Baar land. BRAAKMAN Contracten voor een bedryf in da Braakmanpolder werden onderte kend door; P. Beye, Kerkwerve; M. van Diest, Burgh; D. van Driel, Nieuwerkerk; A. Verduit, Tholen. De 31 naar de Noordoostpolder ver- trekkenden leveren 698 ha bij de Her verkavelingscommissie in; de 4 land bouwers voor de Braakmanpolder la ten 95 ha achter. De aangeboden be drijven In de N.O.P. beslaan een op pervlakte van 691 ha, in de Braakman polder 91 ha. De vice-voorzitter van de sub-com missie Herverkaveling Schouwen en Duiveland, de heer J. Klompe uit Re- nesse schetste in zyn openingswoord 't gewichtige van deze stap. Hij verwel komde de vertegenwoordigers van de Herverkaveling, N.O.P., Domeinen en Braakman. „Uitverkorenen", zo noem de hy de 35 boeren, die aan gene zyde van de tafel zaten. „U gaat naar een nieuwe streek", zo vervolgde hy, „er zijn hierby dingen die lokken. Voor sommigen zal het in het begin ook moeüyk zyn, maar tracht U aan te passen". GELUKWENSEN Hierna volgde de enigszins plech tige ondertekening van de contracten. De heer Klompe was de eerste, die de landbouwers gelukwenste. Hij was „dankbaar, maar niet voldaan". Er hadden er nog meer kunnen vertrek ken. Dit was de derde en laatste „ron de". De rentmeester der Domeinen te Breda, de heer J. Kluytenaar, liet de gehele gang van zaken nog eens de revue passeren. Zo werd de Braakman indertijd niet ingepolderd ten dienste e heer P. Beije uit het zwaargetroffen Kerkwerve was de eerste, die voor de Braakmanpolder tekende. Zijn bedrijf is door de ramp ernstig getroffen. „De woning staat er nog in stukjes" zo vertelde hij, „en in die gang naar de Braak man, daar zie ik een verbete ring in!" Het is een grote stap voor de heer Beije, wiens voorouders in totaal 100 jaar op dezelfde hoe ve geboerd hebben. „Het is vry goede grond, die ik nu krijg het zal wel gaan", dat is zo zyn vertrouwen. Een merkwaardig heid was, dat de heer Beye's schoonzoon, de heer A. J. Hage uit Stavenisse, ook onder de nieuwe pachters was. Maar de heer Hage gaat met de dochter van de heer Beije naar de Noordoostpolder. Zyn echtge note wilde dus ook wel graag naar de NoordoostMaar het werd de Braakman. Veer tig ha krijgt hij er, en op Schouwen had hij er 36. „Ik heb er het volste vertrouwen in", zo zei hy, „ik ga er met ple zier naar toe!" WEMELDINGE, 15 Dec. Minister Mansholt heeft zijn belofte, dat de oest.efrirwekers in Yerseke niet in de steek gelalen zullen worden, gestand gedaan. Vanmiddag is te Wemeldinge het laboratorium voor de oesterteelt, waar men proeven neemt of binnenskamers oesterlarven van ei tot kweek- dier kunnen worden gefokt en waar gegevens over het leven van de oesters in de Oosterschelde worden onderzocht, geopend. Onder de aanwezigen be vond zich de directeur-generaal van Rijkswaterstaat, Ir A. G. Maris, voor zitter van de Deltacommissie. Hij heeft zijn blijdschap uitgesproken over de oprichting van dit laboratorium. De bioloog van het Rijksinstituut voor visse rij-onderzoek te Bergen op Zoom, dr P, Korringa, was niet minder verheugd. Hij sprak de hoop uit, dat de proefnemingen zullen mogen lelden tot het in richten van een proefterrein in het zoute meer, dat na de voltooiing van het Drie-eilandenplan ontstaan zal. Na de opening van het laboratorium heeft mevr. J. Redeker uit Utrecht, dochter van de eerste bioloog, die in Zeeland een onderzoek instelde naar de achteruitgang van de oestercultures en die daarover een rapport opstelde, dr P. P. C. Hoek, het aan het labora torium verbonden onderzoekingsvaar tuig de naam van haar vader gegeven, daarmee namens de Zeeuwse oester kwekers de dank vertolkend voor het geen haar vader gedaan heeft. COMMISSIE VAN 13 Ir G. J. Lienesch, directeur der Vis- seryen, opende de byeenkomst en ver telde, dat dit laboratorium zyn ont staan eigenlijk te danken heeft aan 't streven van de Commissie van Dertien waarvan burgemeester A. C. Wlllem- sen van Yerseke voorzitter is. De be langen wegen zwaar, aldus ir Lienesch en wat we hier zien is de ouverture van een mogelyke opera met vele be- dryven. De biologen hebben geen een voudige taak en het zal daarom goed zyn af en toe eens met de practyk er varingen uit te wisselen. Hij sprak de wens uit, dat de taak van de biologen nog eens verlicht zal kunnen worden door het aanstellen van een chemicus. Sprekend over de in 1941 overleden bioloog dr P. P. C. Hoek hy noem de deze onderzoeker de „oud kampioen voor de oestercultuur" vertelde hh dat deze de eerste secretaris-generaal was van de „Internationale Raad voor onderzoek van de zee" en in 1612 di recteur van het laboratorium voor vis serij-onderzoek werd. Mevr. Redeker sprak vervolgens woorden van dank voor deze eer aan haar vader bewezen. Ör Korringa herinnerde in zyn toe spraak aan de moeite die de Zeeuwse oesterkwekers zich hebben getroost het onderzoekingsvaartuig. om hun cultures te laten groeien en aan de strijd tegen de ziektes, die van het defensief in het offensief verliep. De productie is dit jaar gestegen tot 20 millioen stuks en het kan zelfs nog hoger worden. Ais de Franse grens straks opengaat zyn de mogelykheden groter dan ooit. WAREN HET BLOEMBOLLEN Hij noemde het tragisch, dat de teelt zo weinig bekend is. Ging het hier om het verdwijnen van bijvoorbeeld de bloembollencultuur, dan zou er wel anders gehandeld worden. Desalniette min was dr Korringa verheugd, dat men de mogelijkheden heeft gescha pen om de teelt te redden. Of ze wer kelijk gered kan worden, kan nog nie mand zeggen. Het gaat hier om gewel dige bedragen en hij vertrouwde er dan ook ten volle op, dat de regering zal helpen om een bassin voor proef- teelt in de buitenlucht te maken. „HET ZWARTE SCHAAP" „Ik voel me", zo zei ir Maris, die vervolgens aan het woord kwam, „een beetje het zwarte schaap hier". Maar hy was verheugd, dat er mogelykhe den zyn geschapen om de verliezen zo klein mogelyk te doen zyn. „Dit labo ratorium is het resultaat van minister Mansholts steun. Ik wens U van harte succes", zo besloot hy zijn toespraak. Nadat ook ir J. D. Dorst, als voor zitter van het bestuur der Visseryen op de Zeeuwse stromen, burgemeester A. C. WUlemsen en burgemeester C. N. F. vsrn Sas het woord hadden gevoerd, volgde de onthulling van de naam van MIDDELBURG, 16 Dec. Vandaag hoopt men een aanvang te maken met de uitbreiding van bet bronnenstelsel van het pompstation te Oranjezon van het gemeentelijk waterleidingbedrijf Middelburg. Naast de bestaande 15 bronnen zullen 10 nieuwe „geboord" worden elk met een capaciteit van circa 5 kub. meter per uur Eerst dient men hiertoe het zand weg te pulsen, daarna kan men de filter tot ongeveer 16 meter diepte laten zakken. Het aantal bronnen wordt dus uitgebreid tot 25. Uiteraard zal langs de nieuwe bronnen ook een pomplel- ding worden aangelegd, die de verbin ding met het pompstation zal vormen. GOES, 14 December Overal in het land worden op het ogenblik speciale Kerstfruitveilingen gehouden. Meer dan 30 veilingbesturen hebben een dergelijke veiling georganiseerd en over het alge meen is er een redelijk aanbod van kwa- teitsfrult, zodat tijdens de komende feest dagen de kwaliteitsproducten van de Ne derlandse fruitkwekers volop te koop zullen zijn. In Zeeland worden geen spe ciale Kerstveilingen gehouden. Het Cen traal Bureau van de tuinbouwveilingen had de veilingen geadviseerd de aanvoer op deze speciale veilingen niet te over drijven en over het algemeen is aan dit advies gevolg gegeven. De handel geeft thans behoorlijke prijzen voor het fruit. Wel ls er voor de duurdere rassen zoals Golden Delicieus en Cox Orange Pippin een lichte prijsdaling, maar daar staat te genover dat de Goudreinette iets in prijs ls aangetrokken na de prijsdaling van de voorgaande weken. Voor de verpakte standaardkwaliteit van dit ras ligt de prijs weer rond 50 ct per kg.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 2