EUROPESE LUCHTDEFENSIE SAMEN MET ENGELAND LANDBOUW PROFITEERDE NIET VAN HOOGCONJUNCTUUR r Soedans onafhankelijkheid wordt Maandag uitgeroepen Radar-waarschuwingssysteem moet gecoördineerd worden Amsterdamse politiekapel geeft schoolles Ministers van de NAVO-raad besloten te Parijs ottcTbraun Maar van laagconjunctuur is toch ook geen sprake PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Bonte staalkaart van Zeeuwse problemen Vliegverzekerings- automaat op Schiphol Premie van Ziekenfonds 4t2 pCt verhoogd W*-Duitsland nu al accoord met Euratom Engeland niet geraadpleegd Duitser verdronken in Rotterdam De nieuv/e amphibie Martin-5 A Mariner' Egypte geeft Israël laatste waarschuwing Buiten-Mongolie en Japan volgend jaar in de V.N.? Groot enthousiasme bij de jeugd overleden Nieuwe president in Zwitserland gekozen Minister Mansholt antwoordt Tweede Kamer in vlotte" rede Melkprijs nog niet vastgesteld Oïlgave: Stichting „Zeeuwsch nagblad" Giro 274289. Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 00, TeL 2438 (b.g.g. voo-redactie 2435, voor advert, enz. 2970), Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. 88. TeleL 326; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD lie JAARGANG No. 3271 Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.— p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct per woord. Waarnemend-hoofdredacteur Frof. Dr J. J. de Jong VRIJDAG 16 DEC. 1955 Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: J. A. van Bennekom Middelburg; Ds W. C. van Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huiissen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; 3. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. Zie pag. 2 PARIJS, 15 Dec. De Atlantische Raad heeft vandaag een plan aange nomen om de verdediging in de lucht van West-Europa en Groot-Brittannië te coördineren onder de geallieerde opperbevelhebber in Europa, aldus is in kringen van de Raad vernomen. Voorts besloten de ministers van de vijftien NAVO-landen de eerste stap pen te doen naar coördinatie van het radar-waarschuwingsstelsel dat Europa moet beschermen tegen verrassingsaanvallen uit het Oosten. Nederland had aanvankelijk integratie, in plaats van coördinatie van alle Westeuropese jachtvliegtuigen onder een enkele opperbevelhebber voorge steld en ir C. Staf, de Nederlandse minister van defensie, verklaarde op de vergadering, dat volledige integratie het uiteindelijke doel dient te blijven. De verdediging in de lucht zal nu gegroepeerd worden in vier sectoren Noord, Zuid, Midden en Groot-Brit tannië zo verluidt in conferentie kringen. Het is bekend, dat generaal Gruen- ther, de geallieerde opperbevelhebber in West-Europa, een radarnet wenst dta even doelmatig is als het Ameri- kaans-Canadese stelsel, dat dag en nacht waakt voor de veiligheid van het Noordamerikaanse vasteland. Volgens hem wordt de Europese luchtverdedi ging „gedwarsboomd door een archai- sche bevelsvoering". De ministers van buitenlandse zaken SCHIPHOL, 15 Dec. In navolging van vele vliegvelden in het buitenland (vooral in Amerika) heeft ook Schip hol thans een vliegverzekeringsauto- maat, een machine dus, die de vlieg tuigpassagiers op het laatste moment nog in staat stelt zich tegen ongeval len tijdens de komende vlucht te ver zekeren. Door een kwartje in de gleuf te wer pen kan men zo'n polis uit de auto maat trekken. Zij is voorzien van car bonpapier, zodat men de gegevens (naam, adres, vlucht, premiebedrag e.d.) zowel op de polis als op de grote enveloppe zelf invult. De premie be draagt zes gulden voor een levensver zekering tijdens de vlucht (enkele reis) van f 100.000 en tien gulden voor een retourvlucht. Maximaal mag men twee van die polissen, bij dodelijk ongeval samen dus rechtgevende op f 200.000,in vullen. In de enveloppe dient men dan hetzij f 6,of f 10,in te sluiten. Vervolgens moet deze teruggewor pen worden in een andere gleuf van de automaat. De originele polis kan men in een andere envoloppe zonder geld deponeren in een bij de automaat staande brievenbus, die dagelijks door persone van de luchthaven wordt geledigd. van Frankrijk, Engeland en de Ver. Staten zijn na de vergadering van he denmiddag nog bijeengekomen op het Franse ministerie van buitenlandse zaken. Met ingang van 1 Januari 1956 's-GRAVENHAGE, 15 Dec. Op grond van de terzake ontvangen ad viezen van de ziekenfondsraad en de sociaal-economische raad heeft de mi nister van sociale zaken en volksge zondheid besloten, dat de premie voor de verplichte ziekenfondsverzekering zal worden verhoogd van vier pet tot 4,2 pet. Deze verhoging zal gelden voor het jaar 1956 en derhalve per 1 Januari a.s. ingaan. Lerarenstaking in Italië ROME, 15 Dec. Vanochtend zijn in geheel Italië de leraren van de mid delbare scholen in staking gegaan. Zij zjjn van plan een week te staken om hun looneisen kracht bij te zetten. BONN, 15 Dec. De Westduitse mi nister voor de atoomenergie F. J. Strauss, heeft tegenover de buiten landse pers verklaard, dat de Bonds republiek thans reeds bereid is zich accoord te verklaren met bepaalde on derdelen van de plannen van Messina en Brussel inzake de oprichting van een Europese atoomenergie-gemeen schap. West-Duitsland is bereid de instel ling van een gemeenschappelijke markt voor de grondstoffen en de industriële installaties, die voor de productie van atoomenergie beno digd zijn, goed te keuren, alsmede de uitwisseling van technisch perso neel. De instelling van een bovennationa le autoriteit, die het monopolie voor de aankoop en de distributie der grondstoffen zou hebben, dient naar de mening der Bondsrepubliek echter nog aan een diepgaand onderzoek te worden onderworpen. West-Duitsland kan zich ook ver enigen met de oprichting van gemeen schappelijke centra voor wetenschap pelijke onderzoekingen. Zij weigert echter de toekenning van een soort monopolie op het gebied der buiten landse politiek aan de op te richten atoomenergie-gemeenschap te aan vaarden. Met name wenst West-Duits land zich het recht voor te behouden bilaterale overeenkomsten met ande re landen te sluiten. MOSKOU, 16 Dec. Koning Mo hammed Zahir van Afghanistan heeft vandaag de Russische eerste-minister, maarschalk Boelganin, en partijleider Chroesjtsjef in audiëntie ontvangen, al dus heeft Tass uit Kaboel gemeld. Premier Ismaël Azhary verklaart KHARTOEM, 15 Dec. De premier van Soedan, Ismail Azhary, heeft vandaag in het parlement in Khartoem verklaard, dat Maandag in het parlement de onafhankelijkheid van Soedan uitgeroepen zal wor den. Hij sprak de hoop uit, dat voor die tijd alle partijen overeenstem ming bereikt zullen hebben over de kwestie der onafhankelijkheid en dat alle partijen de bijeenkomst op Maandag zouden bijwonen. De 49-j. Engelse oud-minister van financiën, Hugh Gaitskell, is Woensdag met 157 van de 275 stemmen als opvolger van Cle ment Attlee tot leider van de Britse Labour-partij gekozen. Op de andere candidaten voor deze post, Bevan en Morrison, werden resp. 70 en 40 stemmen uitge bracht. De foto toont Gaitskell (links) bij zjjn aankomst bij Transport House in Londen, waar hij bespre kingen voerde met het hoofdbe stuur van de partij, kort voordat hij werd gekozen. Uiteraard mocht hij zich in een levendige belang stelling van de zijde van de pers verheugen.... DE BILT ZEGTi Opklaringen Opklaringen, maar plaatselijk ook enkele buien. Matige tot krachtige Zuidwestelijke wind. Aanhoudend zacht. Op- en ondergang van Zon en Maan Zaterdag 17 Dec„.,il)er: Zon op 8.46, nd. 16.27. Maan op 10.32, ond. 19.48. ROTTERDAM, 15 Dec. De 38-j. schippersknecht W. Talaszka, die in Wattenscheid in Duitsland heeft ge woond, is gistermiddag tengevolge van verdrinking om het leven gekomen. Hij wilde aan havenarbeiders, die zich op een zeeschip bevonden, dat naast zijn schip lag, een meerdraad aanreiken. Hierbij verloor hij zijn evenwicht en viel in het water tussen beide schepen terecht. Na ongeveer vijf minuten wist men hem met een dreg op het droge te brengen. Hij was bewusteloos. Kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. Het parlement zal dan tevens een besluit nemen over Azneri's voorstel len voor instelling van een raad die de bevoegdheden van de aftredende gou verneur generaal, Sir Knox Helm, zal moeten overnemen. Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken ver klaarde vanavond in Londen, dat Groot-Brittannië niet geraadpleegd is over de verklaring van premier Azhari. Er is nog geen officieel bericht in Londen ontvangen. Als de persberich ten juist blijken te zijn, zo zei hij, zal de Britse regering met de Egyptische regering overleg plegen over de stap pen die genomen moeten worden. Op het Marine-vliegkamp Val kenburg te Katwijk werden ver tegenwoordigers van de pers gis teren in de gelegenheid gesteld kennis te maken met het Martin- 5 A „Mariner" amphibievliegtuig, dat als eerste van een serie in Amerika aangekochte toestellen ter beschikking kwam van de ma rine-luchtvaartdienst. De foto toont het toestel op de vliegbasis. CAIRO, 15 Dec. De Egyptische Premier, Gamal Abdel Nasser, heeft verklaard, dat bij een nieuwe Israëli sche agressie jegens Egypte of Syrië, Egypte zijn gehele gewapende macht tegen Israël in het geweer zal brengen. Nasser heeft aan de pers medege deeld, dat Egypte niet alleen, doch te gelijkertijd met Syrië zou handelen. Hij zeide de secretaris-generaal der V.N. van dit voornemen op de hoogte te hebben gebrecht. NEW YORK, 15 Dec. De Sowjet- Unie heeft vandaag in de Veiligheids raad voorgesteld, dat Japan en Buiten- Mongolie volgend jaar samen voor het lidmaatschap van de V.N. zullen wor den aanbevolen. Amerika stelde gisteren voor, Japan volgend jaar toe te laten. De Russische afgevaardigde Sobolef verzocht toen om uitstel van de stemming daarover, om overleg met zijn regering te kun nen plegen. Een tentoonstelling van een hon derd stuks door Eskimo's op stenen aangebrachte inscripties en ander beeldhouwwerk is door het nationaal museum in Ottawa bijeengebracht voor een tournee door Europa. Het zijn meest afbeeldingen van dieren en men sen. De tentoonstelling gaat eerst naar Parijs en van daar naar Den Haag, Berlijn, Rome en enkele steden in Zwitserland en Portugal. Nieuw experiment in de hoofdstad AMSTERDAM, 15 Dec. In Am sterdam is een nieuw experiment aan de gang. Op initiatief van dirigent J. K. Pinkse geven bij toerbeurt telkens vijf leden van de Amsterdamse politieka pel op lagere scholen in de hoofdstad een wekelijks uurtje muziekonderricht en wel voor leerlingen van de twee hoogste klassen, die daarvoor in het gymnastieklokaal bijeen komen. De heer Pinkse, die dit werk met zijn musici met groot enthousiasme en idealisme uitvoert, brengt de kinderen Koningin Juliana ontvangt Indonesische delegatie DEN HAAG, 15 Dec. H.M. de Ko ningin heeft vanochtend ten paleize aan het Voorhout te 's-Gravenhage drie leden van de Indonesische dele gatie ontvangen, voor de besprekingen op ministerieel niveau met Nederland. Ontvangen werden de heren Anak Agung, voorzitter der delegatie, mr mon. Roem en mr. Utoyo Ramelan. De hoofdingenieur van het luchtver- keerscentrum- te Aix-en-Province (Frankrijk) en zijn assistent zijn he denavond in hechtenis genomen op be schuldiging van sabotage. Beide man nen hebben volgens de politie toege geven, dat zij door middel van hoog frequente radiogolven verhinderd hebben, dat het centrum tijdens de staking van het grondpersoneel in het gebied van Parijs werd gebruikt. Het centrum te Aix is niet door de staking getroffen. Otto Braun, de gewezen Duitse soci alistische leider, is op 83-jarige jeeftijd te Locarno overleden. Hij week in 1933 naar Zwitserland uit, toen Hitier de macht overnam. in de allereerste plaats in aanraking met de instrumenten en pas in de tweede plaats met de muziek daaruit. Maar aangezien de kinderlijke nieuws gierigheid ten zeerste uitgaat naar de trompetten, de saxofoons, de clarinet- ten e.d. volgt daarna automatisch de belangstelling voor de muziek. Bij de ze lessen mogen de kinderen echter niet zelf op de kostbare instrumenten bla zen. De kapelmeester heeft voor deze les sen een klein boekje geschreven, geti teld „Muzikale vorming", waarin hij voor de kinderen in zo duidelijk moge lijke taal, technische gegevens heeft verzameld over alle instrumenten van zjjn kapel. Tot dusverre zjjn slechts enkele scholen bij dit onderricht inge schakeld. De afdeling Onderwijs der gemeente Amsterdam wacht af wat het resultaat zal zijn en hoe de kinde ren zullen reageren.. BERN, 15 Dec. De gemeenschap pelijke vergadering van beide Zwitser se Kamers heeft vandaag Markus Feldmann tot president van Zwitser land voor 1956 gekozen. Feldmann, de huidige vice-president en tevens hoofd van het departement van justitie en politie in de Bondsraad, kreeg 167 van de 227 stemmen. Er waren geen an dere candidaten. Feldmann is lid van de Boerenpartij. Feldmann volgt professor Max Pe- titpierre op. Alle zeven leden van de Bondsraad zijn herkozen. Een autobus is Woensdag van de weg tussen de Marokkaanse steden Agadir en Mogador geraakt en in een honderd meter diep ravijn gestort. Hierbij kwamen zeven Marokkanen om en werd 25 zodanig gewond, dat zij in een ziekenhuis moesten worden opgenomen. Hoogwater Zaterdag 17 Dec.: Vlissingen: 3.31 u. 2.04 m., 15.51 u. 1.96 m. Terneuzen: 4.00 u. 2.18 m., 16.18 u. 2.11 m. Wemeldinge: 5.20 u. 1.66 m., 17.35 u. 1.75 m. Zierikzee: 5.04 u. 1.40 m., 17.22 u. 1.49 m. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG, 15 Dec. Minister Mansholt heeft vanavond in de Tweede Kamer toegegeven, dat de landbouw tot op heden niet bijzonder heeft ge profiteerd van de hoogconjunctuur. Maar van een laag conjunctuur wilde hij beslist niet spreken. We moeten oppassen, zo zei hij, dat wjj de problemen niet generaliseren. Hij gaf toe, dat de laatste drie jaar de stijging van de productiekosten in de landbouw niet vergezeld gegaan is van een gelijke stijging van de prij zen. Zelfs kwam hier en daar prijsdaling voor. Daardoor krijgen de garan tieprijzen betekenis. Vooral wat betreft de suiker-, rogge- en melkproductie. Bij de akkerbouw ligt het moeilijk, maar in dc andere bedrijfstakken zijn de totale inkomens gestegen. Het aandeel van de landbouw in het nationale inkomen bedraagt 12 procent tegen 6 procent in 1938. mens per bedrijf lopen uiteen, wat verband houdt met de streek en de aard van het bedrijf. Algemeen con cluderend merkte de bewindsman op, dat van sterke daling van de inkomens niet mag worden gesproken. Natuur lijk moeten maatregelen genomen worden en voorbereidingen getroffen, om een eventuele laagconjunctuur te gen te gaan. De PBO of de regering Het aantal werkkrachten in de land bouw is minder sterk toegenomen dan in de andere bedrijfstakken. De lonen van de landarbeiders zijn daardoor niet onbelangrijk gestegen. De gezinsinko- moeten over bevoegdheden kunnen beschikken om dergelijke maatregelen te treffen. Sprekend over het prijsbeleid, be toogde de minister, o.m. in antwoord op een vraag van de heer Piewenga (A.R.), dat het prijsbeleid niet domi nerend mag zijn in het gehele land bouwbeleid. Wel is het van groot be lang maar niet minder belangrijk is de zorg voor een hogere productiviteit en een vlottere rationalisatie van de landbouw. Onze landbouw moet zo goedkoop mogelijk produceren. Een zekere extensivering is in bepaalde gevallen beslist wenselijk. De minister drong er bij de Ka mer op aan, oog te hebben voor het gevaar, verbonden aan het steeds meer stimuleren van het aanbod. De bedrij ven moeten aangepast worden aan hdt arbeidsaanbod. Zoals bekend, is geen garantieprijs meer vastgesteld voor het koolzaad. Dit werd bekend gemaakt nadat reeds gezaaid was. Minister Mansholt was in zijn verdediging van dit besluit wat vaag. Hijzelf vond het moment waar op de afkondiging plaats had niet erg gelukkig. Op zichzelf, zo merkte hij op, kan het koolzaad geen basispro duct worden genoemd. De regering springt maar niet wil lekeurig met de basisproducten om. Op dit punt moeten regering en land bouworganisaties oportunistisch zijn. Als een product geen betekenis meer heeft, moet men het laten vallen. Wat betreft het koolzaad, is langdurig over leg gepleegd, waarom de beslissing ook later kwam. Voor het zonder meer afschaffen van de basisprijzen voelde de minister niet veel. Tijdens de middagvergadering was een motie ingediend door dhr Vonde ling PvdA (mede ondertekend door o.m. dlir De Ruiter (CH) en Den Har- tog (Lib.)) waarin ongerustheid tot uitdrukking was gebracht over moge lijke kwade gevolgen van de vrije loonvorming voor het agrarisch volks deel. De lonen in de landbouw mogen niet achterop komen bij het algemene loonpeil. Min. Mansholt heeft zich daar niet tegen verklaard, maar er toch op ge wezen, dat er nog veel problemen op gelost moeten worden. Men moet goed begrijpen, dat de differentiatie niet al leen verhoging betekent, maar ook re latieve verlaging. Dat de zaak nog in het reine is, is mede de schuld van de SER, die t.a.v. de landbouw over de problemen is heengehuppeld. „De melkprijs is nog niet vastge steld", zo betoogde de min. Het kost tijd om te beraden over het voorstel van het landbouwschap. Enige weken zal het zeker vergen, voor de regering zich een oordeel heeft gevormd. Als de beslissing is genomen, zal hij die on middellijk aan de Kamer meedelen.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1