HUGH GAITSKELL WORDT OPVOLGER VAN ATTI .FF. Begin van nieuw tijdperk voor Labourbeweging Jordanië treedt toe tot Verdrag van Bagdad Al glimlachend bereiken wij ons doel" Bouwvolume ziekenhuizen voor 1956 verruimd Verrassende uitslag van geheime verkiezing IJzeren Gordijn omhoog PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Comm. partij op Cyprus buiten de wet gesteld „Hersenspoeling" is afgelopen Morrison bedankt als plv. leider Zijn Uw tientjes niet vals? Even nakijken Huidige Kabinet en-bloc afgetreden Zestien landen als lid van V*N* aanbevolen Spanje is er ook bij Duitse leger gaat rollen AUTO VLOOG NABIJ LEWEDORP IN BRAND Pas tevreden, als W.-Irian bij Indonesië hoort Eerste fruitboom voor rampgebied Schouwen Ziekenfondsraad: „Opticiens maken te hoge winst" Ziekenfondsen Verwijt aan S.G.P. DE BILT ZEGT: Zacht uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Giro 274289. Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, TeL 2438 (b.g.g. voo- redactie 2435, voor adven. enz. 2970), Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. 08. Telef. 326; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, TeL redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD lie JAARGANG No. 3270 Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct per woord. Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong DONDERDAG 15 DEC. 1955 Directeur: JACQ DE SMI1 Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeier, Kruiningen; A. 1. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huiissen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Molï, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. Amoureus mijmeren wreed verstoord Zie pag. 2 LONDEN, 14 Dec. De spanning in het politieke leven van de Labour- aanhangers in Engeland is verbroken. Hugh Gaitskell is de man geworden, die het bewind van Attlee zal overnemen en in de komende jaren de La- bourparty zal aanvoeren. Met 157 stemmen zegevierde de 49-jarige Gaitskell over zijn concurrenten Bevan (70 stemmen) en Morrisson <40 stemmen). De winnaar behoort tot de rechtervleugel van de partij, terwijl Attlee tussen rechts en links stond. De grote verrassing was, dat Morrison de minste stemmen kreeg. Hij is de laatste tien jaar plaatsvervangend leider van de partij geweest. Door de verkiezing van Gaitskell is een nieuw tijdperk voor de Labourbe weging aangebroken. De Labourafge- vaardigden hebben op duidelijke wijze de voorkeur gegeven aan een jonge persoonlijkheid, die volkomen zal bre ken met de generatie en de ideeën die Attlee vertegenwoordigde. Gaitskell is een typische intellectu eel. Zijn voornaamste onderwerpen van studie zijn economie en de La bourbeweging geweest. Hij is trouwd en heeft twee dochters. ge- NICOSIA, 14 Dec. De Communis tische partij op Cyprus is buiten de wet gesteld, aldus is Woensdag offici eel bekend gemaakt. Hetzelfde geldt voor drie nevenorganisaties, zoals de communistische jeugdbeweging, de communistische boerenbond en de communistische vrouwenorganisatie. Ongeveer dertig vooraanstaande communisten werden in hechtenis ge nomen. Onder hen zou zich de leider der partij, Ezekieas Papaioannu, be vinden. De Britten beogen met deze maat regel, een einde te maken aan de groeiende invloed van de Commu nisten in de beweging op het eiland, die aansluiting by Griekenland zoekt. Een maand tevoren was meege deeld, dat het aantal leden van de partij in twee maanden verdubbeld was tot ongeveer 6.000 leden. De be weging won vooral veel invloed in de vakbeweging. In tegenstelling tot Attlee, die tot het socialisme kwam door de aanblik van de schrijnende armoede in East- End, vertegenwoordigt de brilliante econoom Gaitskell meer wat men noemt „de revolutie der technocra ten". WASHINGTON, 14 Dec. De Ame rikaanse luchtmacht heeft haar school voor "hersenspoeling" gesloten, aldus is in Washington hekend gemaakt. Op deze school werden vrijwilligers aan een intensieve behandeling onderwor pen, opdat zij, als zij eventueel krijgs gevangenen zouden worden, ondervra gingen en martelingen zouden kunnen doorstaan. Er was in het congres ernstige cri- tiek tegen deze school geuit. De lucht macht heeft evenwel bekendgemaakt, dat mogelijk in de toekomst de school heropend zal worden. Herbert Morrison heeft bedankt als plaatsvervangend leider van Labour, zoals hy had voorzegd te zullen doen by een eventuele nederlaag. Nadat de uitslag van de stemming bekend was geworden, verliet hy tus sen twee vrienden in als een gebroken man de byeenkomst. TILBURG, 16 Dec. Tijdens werk zaamheden in een steenfabriek te Til burg is de 53-j. J. van B. uit 's-Graven- moer gehuwd en vader van twee kinderen gisteren door een leem- wals gegrepen en op slag gedood. AMSTERDAM, 14 Dec. De Neder- landsche Bank maakt bekend, dat van het bankbiljet van f 10, gedateerd 4 Maart 1949, valse exemplaren In om loop blijken te zijn gebracht. De valse biljetten onderscheiden zich op de vol gende punten van de echte biljetten: 1. Het papier is gladder en iets dik ker. 2. De blauwe kleur wykt enigs zins af. 3. De beeltenis van Koning Willem I op de voorzyde is opvallend slechts uitgevoerd. 4. De blauwe ach tergrond rond de beeltenis is groter dan op de echte biljetten. 5. het wa termerk is op grove wijze nagebootst. 6. De in de echte biljetten aanwezige veiligheidsdraad is in het falsificaat nagebootst. 7. De afbeelding in het midden van de achterzyde (de molen van Ruijsdael) is zeer slecht uitge voerd. Men wordt verzocht by ontvangst van een vals biljet als bovenomschre ven terstond de plaatselyke politie op i de hoogte te stellen. Bezweken voor Britse aandrang AMMAN, 14 Dec. Het Jordaanse kabinet onder leiding van Said el Moefti heeft vandaag zijn ontslag ingediend na een crisis als gevolg van het Britse voorstel, dat Jordanië zich zal aansluiten bij het verdedigingsverdrag van Bagdad, aldus is uit regeringskringen te Amman vernomen. Koning Hoessein heeft Sai el Moefti verzocht in functie te blijven totdat een nieuw kabinet is gevormd. In Jordanië is, naar verluidt, de noodtoestand afgekondigd. Engeland, Pakistan, Turkije, Irak en Perzië zijn lid van het Verdrag van Bagdad, dat ten doel heeft de verdediging van het Midden-Oosten te ver sterken. Egypte en Saoedl-Arahië zijn er tegen. De vier ministers 5ie gisteren zyn afgetreden zouden er op hebben ge- In enkele streken van Twente be staat nog de zeer oude gewoonte van het midwinterhoornblazen. Dit gebeurt op een houten hoorn, lechts enkelen verstaan de kunst zo'n hoorn te maken en het stuk hout dat hiervoor nodig is moet van nature reeds krom, in de vor van de hoorn, zijn gegroeid. Nr het hout van de bast is ont- dc. en gedroogd, wordt het door midden gezaagd en uitgehold, waarna de beide helften weer aan elkaar worden gevoegd. Het mond stuk van de hoorn bestaat uit vlierhout. Hier ziet men een mid winterhoornmaker uit Saasveld aan het werk met een hoorn. staan, dat het Arabisch-Israëlische ge schil geregeld wordt voordat Jordanië zich bij het pact van Bagdad aansluit. Generaal Templer beloofde het ka binet, dat Engeland zich zou verbin den zijn pogingen om de Palestijnse kwestie op basis van de resoluties der V.N. op te lossen, voort te zetten. Hy kon evenwel geen officiële toezeggin gen doen die de Jordaanse ministers bevredigden, aldus is van betrouwbare zijde verklaard. Volgens de berichten zou het Jor daanse kabinet tegen Templers voor stellen gesteld hebben, dat het Pale stijnse vraagstuk moet worden opge lost voordat Jordanië zich by het pact van Bagdad aansluit. De Britse econo mische steun zou moeten worden ver strekt onmiddellijk na de onderteke ning van het pact door Jordanië. Ten slotte zouden de Britse luchtbases in Jordanië overgedragen moeten wor den. Later vernemen wij, dat Koning Hoessein het ontslag van zijn kabinet heeft aanvaard en de voormalige mi nister van binnenlandse zaken en vice- premier Hazzah Mahali opdracht ge geven heeft tot de vorming van een nieuw kabinet. Mahali steunt de Brit se voorstellen. AMMAN, 14 Dec. Bij het ter perse gaan van dit blad vernemen wij nog, dat in Amman bevestiging is verkregen, dat Jordanië op ver zoek van Groot-Brittannlë tot de Pact van Bagdad zal toetreden en ook de andere Britse voorstellen zal aanvaarden. Wegens het ontslag van vier minis ters echter, heeft het kabinet generaal Templer, chef van de Britse imperiale staf, die thans in Jordanië onderhan delingen voert, nog niet op de hoogte kunnen stellen. Zoals gemeld heeft premier El Moef ti opdracht, om de lopende zaken af te handelen. NEW YORK, 14 Dec. De Veilig heidsraad heeft aanbevolen, zestien landen tot het lidmaatschap van de Verenigde Naties toe te laten. Dit zijn de aanvankelyk voorgestelde 18 lan den, minus Buiten-Mongolie en Japan. Spanje is dus ook geaccepteerd. Dit is nog onverwachts gekomen, doordat de Sowjet-Unie vandaag het verzoek deed, de Veiligheidsraad weer bijeen te roepen, om het netelige vraagstuk van toelating van nieuwe leden opnieuw te bespreken. BONN, 14 Dec. De Westduitse mi nister van Defensie, Blank, heeft be sloten bij Groot-Brittannië een eerste order voor militair materiaal te plaat sen. Het betreft een bestelling van 300 gepantserde Infanterlevoertulgen ter waarde van 2.500.000 gulden. Binnenkort zal de Westduitse rege ring by de Westduitse porschefabriek 113 jeeps bestellen. Nu de Russen weer enige hond derden nog steeds in Rusland vast gehouden Duitse soldaten en bur gers hebben vrijgelaten, zijn tafe reeltjes als dat op deze foto in West-Duitsland weer aan de orde van de dag. Deze gelukkig lachende mannen zijn in West-Berlijn, waar zij een dezer dagen arriveerden na jaren in een Russisch concentratie kamp, met een vrachtwagen van de politie op weg naar een op vangcentrum van het Rode Kruis, waar verder voor hen zal worden gezorgd. LEWEDORP, 14 Dec. Op de Rijks» weg van Middelburg naar Goes ge» raakte vanavond omstreeks kwar' over acht een veewagen van de hei M. Rentmeester uit 's-Heerenhoek, bes stuurd door de heer G. Nagelkerke uil Lewedorp, in brand. In de laadbak be vond zich stro, dat door nog onbekeri», de oorzaak in brand is geraakt. De po* litie werd gewaarschuwd, die op zijn beurt enkele brandweercorpsen uit da omgeving opriep, die er in slaagden het vuur te blussen. De motor bleef gespaard. Premier Harahap: t* DJAKARTA, 14 Dec. De Indonesische minister-president, de heer Ha rahap heeft, in zijn functie van minister van buitenlandse zaken ad interim, hedenochtend aan de pers te Djakarta medegedeeld, het Indonesische volit niet te kunnen beloven, dat de Indonesische delegatie bij dit overleg mei Nederland straks met West-Irian in haar zak naar Indonesië zal terugkeren. Deed hij zulke wel, dan zou hij het volk bedriegen. Echter is uit gezamen lijke Nederlands-Indonesische communique duidelijk gebleken dat Neder land heeft erkend, dat West-Irian betwist gebied is. Met betrekking tot de resolutie van de politieke commissie der Verenigde Naties zeide Harahap: „Wy zijn over deze resolutie natuurlijk niet tevreden. Wy zullen pas tevreden zyn, wanneer West-Irian in ons bezit terug is. Maar wy dienen rekening te houden met de verhoudingen in de V.N. Dn Indonesische regering beschouwt ZIERIKZEE, 14 Dec. Een bewijs, dat het normale leven op Schouwen- Dulveland ook in de agrarische sector weer terugkeert werd vanmiddag bui ten Zierikzee geleverd, waar de eerste nieuwe fruitboom onder grote belang stelling geplant werd. De eigenaar van de boomgaard waar dit geschiedde, de heer J. M. van der Velde, heeft de schenkers van wonin gen na de ramp uit Noorwegen willen eren door zyn nieuwe bedrijf „Frisk frukter Gard", („de nieuwe fruithoe ve") te noemen. By de officiële eerste aanplant werd o.m. het woord gevoerd door loco-bur gemeester A. M. den Boer van Zierik zee. Minister Suurhoff antv/oordt Tweede Kamer (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG, 14 Dec. Minister Suurhoff heeft vanmiddag in de Tweede Kamer tijdens de behandeling van de begroting voor Volks gezondheid zijn visie weergegeven op het conflict tussen de huisartsen en de Ziekenfondsraad, dat zoals bekend al weer tot het verleden be hoort. Hij heeft er daarbij op gewezen, dat de raad met zijn jongste be sluit (om accoord te gaan met de verhoging van de artsenhonoraria) z'n eigen prestige danig heeft ondermijnd. Hijzelf heeft dit besluit niet willen vernietigen, omdat de artsen hem in een dwangpositie hadden gemanoeuvreerd met hun eisen. De toegestane verhoging met 35 pet. in één keer noemde hij „rijkelijk veel", vooral in een tijd, waarin de regering streeft naar stabilisatie van lonen en prijzen. raad!", zo luidde zyn oordeeL Hijzelf liet doorschemeren, voor de artsen te zijn gezwicht, omdat hij be ducht was voor de gevolgen van het nietig-verklaren van het raadsbesluit. Wanneer hun verlangens niet werden ingewilligd zouden de artsen Immers met ingang van 1 Januari a.s. hun pa tiënten per visite laten betalen? ,Het is onjuist van de veronderstel ling uit te gaan, dat ik de nieuwe ho noreringsregeling voor de huisartsen heb goedgekeurd. Goedkeuren of ver werpen doet alleen de Ziekenfonds raad. Ik kan alleen de besluiten schor sen of vernietigen. In de raad zitten wel regeringsvertenegenwoordigers, maar die stemmen volgens eigen ge weten", aldus de bewindsman. Breed voerig zette hij uiteen, waarom hy persoonlyk weinig ingenomen was met het tweede besluit van het college, dat de eerste maal de eisen van de artsen met 2/3 meerderheid had verworpen. „Fnuikend voor het prestige van de dwang kan zyn bezweken als waar voor hy is gezwicht. Over de opticienwinkels van de zie kenfondsen heeft de bewindsman niet veel kunnen (of willen?) zeggen. Hjj zei geen wettelijke bevoegdheid te hebben tot ingrijpen. Alleen de Zie kenfondsraad is bevoegd de betreffen de ziekenfondsen desnoods op te hef fen (met 2/3 meerderheid), maar die slechts in het uiterste geval van zo'n „paardemiddel" gebruik maken. By de replieken kwam de heer Van Lienden (Öoc.), voorzitter van de cen trale organisatie van ziekenfondsen, verklaren, dat ook de Ziekenfonds raad weinig kan doen, omdat de gel den van de verplicht verzekerden er niet mee gemoeid zijn. Hij onderstreepte nogmaals (en aan de hand van cyfers trachtte hij dit te bewijzen, dat de opticienwin kels de ziekenfondsleden in bescher ming nemen tegen de practyken van de opticiens, die te hoge winsten ma ken. Dit werd bestreden door de liberale heer Cornelissen. De bewindsman was op dit punt overigens weinig logisch en o.i. ook een tikkeltje onrechtvaardig. Het kwam blykbaar niet bij hem op, dat da Ziekenfondsraad voor dezelfde De minister heeft voorts met die grondigheid, die kenmerkend voor hem is, een groot aantal zaken af gehandeld, waarover de Kamer in lichtingen had gevraagd of waarop ze critiek had geleverd. Een enkele maal viel hy daarby uit zyn rol van objectieve bewindsman. De manier b.v., waarop hij de 8.G.P.- afgevaardigde ir van Dis aanviel, was niet wellevend en allerminst zakelijk. Het betrof hier een discussie over vac- toogd, dat meer mensen sterven aan de vaccinatie, dan aan de pokken zelf. De minister weerlegde dit en verweet in dit verband o.m. de S.G.P. al jaren lang met de ogen en de oren dicht te lopen". Voorts vatte hij moedwillig een citaat, dat door de heer Van Dis was voorgelezen, op als een uitlating van de afgevaardigde zelf. De minister heeft een paar toezeg gingen gedaan. Zo wil hy in overwe ging nemen of niet een subsidiërings- regeling kan worden getroffen voor het bestuursapparaat van de centrale en landelijke kruisverenigingen. Ook wilde hy het denkbeeld van dokter Mol (K.V.P.) in studie nemen om een revalidatiefonds te stichten. Verder deelde hy mee, dat het bouwvolume voor ziekenhuizen voor het volgend jaar aanzienlijk is ver ruimd. Voor volledige subsidiëring van de vrijwillige ziekenfondsverzekering voelde de bewindsman niets. Er be staat reeds een tegemoetkoming aan bepaalde groepen, die niet van een normale uitkering leven. Arbeiders, die een normaal inkomen hebben, die nend naar het oordeel van de minister de premie zonder meer te bepalen. Veel voordelen zag hy in de ver plichte ziekenhuisregistratie, waar ook de particuliere ziekenhuizen veel baat by zullen hebben. Het wetsont werp hiertoe is de ministerraad reeds gepasseerd en zal binnenkort bij de Kamer worden ingediend. Verder deel de hy in antwoord op een vraag van de heer Zegering Hadders nog mee, dat in een in te dienen geneesmiddelen wet waarschijnlijk maatregelen zullen worden genomen tegen de handel in cosmetische middelen, die gevaar op- cinatie. Ir van Dis n.l. had be- leveren voor de volksgezondheid. West-Irian nog steeds als een deel van Indonesië, waarvan de souvereiniteil in Indonesische handen moet zijn. Hel is een feit, dat Nederland de facto re geert over West-Irian. Indien wy reëel zyn moeten wij ons daarvan bewust zyn. Tijdens het vorige Indonesisch^) kabinet wilde Nederland in het geheel niet onderhandelen over West-Irian-, hetgeen duidelyk werd, toen de mis- sie-Soenarjo naar Nederland ging. De heer Harahap ontkende, dat er voor Nederland speciale redenen zou den zijn om over West-Irian te onder handelen. Ook is het niet waar, dat In donesië by Nederland aan het bedelen is. Wel is het waar, dat de Indonesisch® regering geen krachtige taal gebruikt. Zy poogt slechts, langs de gebruike- ïyke wegen en op zakeiyke basis haar doel te bereiken. „Al glimlachend, aldus de Indonesi sche premier, hebben wij er de Neder landers van bewust gemaakt, dat WestT Irian werkelijk onze nationale „claim'' is en dat, zolang het gebied zich in hun handen bevindt, er altijd een struikel blok zal zijn voor het verbeteren van de betrekkingen tussen beide landen. Wanneer het geschil om West-Irian zal zijn opgelost, zullen de betrekkingen tussen Nederland en Indonesië zeker beter worden", aldus Harahap. SNEEK, 14 Dec. Gistermiddag ge raakte de 77-jarige wielryder Tj. A. de J. aan de Bolswarderweg te Sneek on der een personenauto. In zorgwekken de toestand werd het slachtoffer naar het Sint Antoniusziekenhuis vervoerd, alwaar hy ruim een uur later aan de opgelopen verwondingen bezweek. Opklaringen, maar later op de dag opnieuw kans op wat regen. Matige tot vrij krachtige wind in hoofdzaak tussen Zuidwest en Zuid. Zacht weer. Hoogwater Vrydag 16 Dec.: Vlissingen: 3.00 u. 2.11 m., 15.17 u. 2.05 m. Terneuzen 3.30 u. 2.25 m., 15.43 u. 2.19 m. Wemeldinge; 4.48 u. 1.71 m, 17.01 u. 1.74 m. Zierikzee: 4.35 u. 1.45 m., 16.50 u. 1.48 m.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1