VELE VOORSTELLEN OMTRENT WONINGBOUW Dr Otto John Duitsland terug in West- r V.S. willen geen positie kiezen in „geschil tussen vrienden'' „Volkswoningen met studeerkamer en knutselruimte" Syrië roept de hulp van Veiligheidsraad in Nog geen vrouw op de kansel der Herv* Kerk Schip in nood voor de kust PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Hammond-orgel van oud papier Tweede Kamer over begroting Volkshuisvesting Vrijdag voortzetting in Genève Nederlands schip in aanvaring Terug van de bloedige wraaktocht Volksgezondheid Engeland en Frankrijk „bezorgd" over Israëlische overval „Veto" over nieuwe V. N*-!eden Sensationele Heimkehruit Oost-Duitsland Nobelprijswinnaar Moniz overleden Egas Voormalig leider Wesiduifse inlichtingendienst meldde zich in West-Berlijn Aanslag op convooi van Boerguiba Eerste drijfijs Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Giro 274289. Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 (b.g.g. voo- redactie 2435, voor advent, enz. 2970), Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. 68. Telef. 326; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD lie JAARGANG No. 8269 Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct per woord. Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong WOENSDAG 14 DEC. 1955 Directeur: JACQ DE SMIÏ Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Hiiiissen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen, J. Moli Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. Zie pag. 2 (van onze par lementsredacteur) DEN HAAG, 13 Dec. De Tweede Kamer is vanavond begonnen met de belangrijke begroting van Wederopbouw en Volkshuisvesting. Merkwaardig was, dat hiervoor van de zijde der Kamerleden een groot tekort aan belangstelling bestond. Slechts een twintigtal afgevaardig den volgden het debat. De gereserveerde tribune was zo goed als leeg en de publieke eveneens. Dat wil niet zeggen, dat de discussies niet doordrongen waren van de ernst van de situatie, waarin ons land op het gebied van woningbouw is komen te verkeren. Minister Witte zal heel wat voorstellen en suggesties in overweging moeten nemen, want aan constructieve denkbeelden heeft het de sprekers stellig niet ont broken. „Een nationale plaag als de wo ningnood, rechtvaardigt een offer van ons gehele volk," aldus dhr An- driessen (KVP). Hij brak een lans voor een volkswoning, met een ro yale woonkamer, een tweede woon vertrek, voldoende slaapkamers, studeergelegenheid en knutselruim te. Dankbaar was hij voor het feit, dat onder bewind van de minister het streefcijfer van de woningbouw opge voerd is van 50.000 tot 70.000 wonin gen. Dit is dus inderdaad gerealiseerd. Onbevredigend echter is het, dat slechts 57,7 pet van het bouwprogram ma voor de woningen is bestemd. De woningbouw mag niet teruggedrukt worden door de bouwnijverheid in an dere sectoren. Dhr Stapelkamp vroeg meer aan dacht voor de bouw van woningen voor middelgrote en grote gezinnen. Hij waarschuwde ervoor, de kwaliteit van de woningen op te offeren aan de kwantiteit. De A.R. woordvoerder bepleitte een betere verdeling van het werk oyer de verschillende aannemers, een meer doelmatige afstemming op de beschik bare bouwmaterialen en een spoedige vereenvoudiging van het systeem der richtcontingenten. Dhr Ten Hagen vroeg om de instel ling van een nationaal bouwbedrijf. Zo'n overheidsinstantie zal de continu- productie een betere waarborg bieden, en een onontbeerlijke prikkel vormen voor het particulier bedrijf. Het is een waardig tegenwicht tegen een onge wenste machtsformatie van particu liere ondernemers. Dhr Beerninck (CH) zag het tekort aan vakbekwame arbeiders ais de gro te moeilijkheid. Hij bepleitte 1. vrij stelling van loonbelasting op het in overuren verdiende geid, 2. voorkeur voor arbeiders, die aan de nieuwbouw gewerkt hebben, bij het krijgen van een huis, 3. bouw op het platteland van semi-permanente woningen. De Nederl'-lndonesische conferentie DEN HAAG, 13 Dec. -De Nederlands-Indonesische besprekingen zullen Vrijdag in Genève worden voortgezet. Dit deelde minister Luns vanmiddag mee, na de informele bijeen komst op ministerieel niveau. De conferentie wordt overigens in Washington bezien als een aan gelegenheid van de twee betrokken landen. De Amerikaanse autoritei ten oordelen hef fout stelling te nemen in een „geschil tussen vrienden" ontbonden zich daarom van elk commentaar. Men erkent in Washing ton, dat deze politiek van een afwachtende houding in Nederland te leurstelling heeft veroorzaakt. Met gerechtvaardigde trots legt de chefkok van een Japans restaurant de laatste hand aan zijn kerst-taart: een getrouwe copie van de beroemde Boeddhistische tempel in Kioto, de Kijomizu Dera. Zes weken noeste ar beid van hem en zes assistenten verg de de vervaardiging. Het bouwwerk werd opgebouwd uit een aanzienlijke hoeveelheid suiker, meel, brood, cho colade, eieren en andere ingrediënten. HAMBURG, 13 Dec. Het Finse motorschip „Arabia" (4240 brt), is vanmorgen ter hoogte van Cuxhaven in de mist met het Nederlandse mo torschip „Trim" uit Delfzijl (499 brt) in aanvaring gekomen. De Trim, die op weg is van Odense naar Huil, zou schade aan de steven opgelopen hebben. Verdere bijzonder heden zijn echter nog niet bekend. Nieuw rapport vóór 1 Januari 1957 DEN HAAG, 13 Dec. De voorzit ter van de Generale Synode der Ne derlandse Hervormde Kerk heeft he denmiddag de stemmingen over het voorstel tot toelating van de vrouw in het ambt aan de orde gesteld. De Synode besloot met 20 tegen 32 stemmen de voorgestelde wijzigingen niet vast te stellen zodat de vrouw nog niet in het kerkelijk ambt zal worden toegelaten. Het voorstel, alleen het ouderlingen schap en het diakenambt voor de vrouw open te stellen kreeg weinig steun, evenals dat voor dispensatie openstelling van alle ambten mogelijk te maken. Het voorstel van het moderamen der Synode om de huidige voorstellen niet vast te stellen, maar een nieuwe com missie in te stellen, die voor 1 Januari 1957 rapport aan de Synode zal uit brengen, werd met 40 tegen 12 stem men aanvaard. De Synode nam tenslotte met 36 stemmen voor, het volgende aan: „De Generale Synode spreekt uit, dat zij in meerderheid van oordeel is, dat de ambten ook voor de vrou welijke leden toegankelijk behoren te zijn. De Generale Synode heeft echter de daartoe voorgestelde wij zigingen niet vastgesteld, aangezien een belangrijk deel der classicale vergaderingen dit inzicht thans niet deelt. Om de toenemende verdieping van het overleg in de kerkelijke vergaderin gen en daarbuiten op dit punt te be vorderen heeft de Generale Synode besloten een commissie te benoemen met de opdracht binnen een jaar rapport uit te brengen over de met deze zaak gemoeiden exegese, dog matische en kerkordelijke beslissin gen, opdat de weg tot openstelling van de ambten voor de vrouw met te groter bereidheid kan worden ontsloten. De Generale Synode roept de gehele kerk en de leden van al haar ver gaderingen op om in gezamenlijk overleg bezig te blijven met bet zoe ken van de in de Heilige Schrift ten deze geopenbaarde wil van God". (Zie ook pagina 3) (Van onze parlementsredaeteur) DEN HAAG, 13 Dec. Bij de be handeling van de begroting van Volks gezondheid hebben o.m. de heren Zee- gering Hadders (Lib.) en Van Lien- den (P.v.d.A.) gepleit voor een spoe dige wettelijke regeling van het zie kenfondswezen. Ds Fokkema (A.R.) brak een lans voor een intensievere asthmabestrijding en de heer Krol (C.H.) pleitte voor een efficiënter sub sidiëring van de ziekenhuizen. Mor gen komen de andere sprekers aan bod en tevens de minister. 59 doden en 12 gewonden zijn te betreuren bij de ongeregeldheden, die hebben plaats gevonden aan het Meer van Galilea in Israël. Op de beschuldiging dat Syrische kustbatferijen herhaaldelijk Isra ëlische boten op het Meer van Ga lilea onder vuur hebben genomen, hebben Israëliërs vier stellingen aan het meer genomen en vernie tigd. Op de foto staan de Israëlische troepen opgesteld na de aanvaL Hef incident bij het Meer van Galilea NEW YORK, IS Dec. Syrië heeft om een bijeenkomst van de Veilig heidsraad verzocht ter behandeling van het incident bij het Meer van Galilea van Zondagnacht, toen Israëlische strijdkrachten onverhoeds een aanval de den op Syrische voorposten en tientallen soldaten doodden en gevangen namen, omdat Syrische kustbatterijen Israëlische boten onder vuur zouden hebben genomen. In de desbetreffende brief aan de Veiligheidsraad vraagt Syrië om een zo spoedig mogelijke behandeling van de zaak „teneinde de nodige maatrege len te kunnen treffen om deze ernstige toestand het hoofd te kunnen bieden", ZWOLLE, 13 Dec. Op de Kamper- weg, die leidt van Zwolle naar Kam pen, is vandaag een personenauto door dat de bestuurder de macht over het stuur verloor, van de weg af geraakt en op haar kant in een droge sloot te rechtgekomen. Hierbij kwam de moe der van de heer T. mevrouw T. S. te Enschede, om het leven. Zij was 81 jaar. De heer T. bleef ongedeerd. Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft naar aanleiding van het Isra- elisch-Syrische incident verklaard, dat volgens de in Londen voorhanden ge gevens de Israëliërs zonder provocatie de Syrische stellingen aangevallen hebben. Hij voegde er echter aan toe, dat de Britse regering steeds tegen stander was geweest aan de beschie ting van Israëlische boten door Syri sche stellingen. De Israëlische ie presailles hiertegen achtte de woord voerder echter buiten proporties. Het Franse ministerie van buiten landse zaken heeft de Israëlische ambassadeur in Parijs een nota overhandigd, waarin uitdrukking ge geven wordt aan „bezorgdheid" over de aanval op Syrische stellingen. De Franse woordvoerder voegde er aan toe, dat Frankrijk, hoewel het geen oordeel over de schuldvraag kan uitspreken, de Israëlische daad be treurt. Uit de Israëlische nederzetting Ein „Het slagen van de conferentie hangt voornamelijk af van de erkenning door heide partijen, dat hun sterke econo mische banden versterkt moeten wor den", aldus verschillende politieke kringen in Washington, „en niet zozeer van geschilpunten als Nieuw-Guinea of de behandeling van Nederlandse ge vangenen." DJAKARTA. In een verkiezings redevoering te Tangdjung Priok, heeft premier Harahap ge2egd, dat hij niet kan beloven, dat de delegatie van Anak Agur.g succes zal boeken in de strijd om i-Irian, doch hij hoopte, dat er resuiu .en bereikt zullen worden, die overeenstemmen met de wensen van het Indonesische volk. NEW YORK, 13 Dec. Nationalis tisch China heeft Dinsdag in de veilig heidsraad zijn veto uitgesproken tegen toelating van buitenmongolie ais V.N.- lid. Dit had tot gevolg, dat geen enkele van de voorgestelde candidaten zal worden toegelaten. De Sowjet-Unie sprak haar veto achtereenvolgens tegen toelating van alle niet-communistische candidaten uit. LISSABON, 13 Dec. De Portugese Nobelprijswinnaar prof. Egas Moniz is Dinsdag op 81-jarige leeftijd te Lissa bon overleden. In 1949 kreeg hij de Nobelprijs voor Physiologie en medi cijnen voor zijn werk op het gebied van de neurologie. Hij verwierf wereldvermaardheid door zijn onderzoek van hersenziekten, in het bijzonder tumors in de herse nen. BONN, 13 December (DPA-Reuter). Dr Otto John, de voor malige leider van het Westduitse bureau voor de bescherming van de bescherming van de grondwet en als zodanig hoofd van de inlichtin gendienst der Bondsrepubliek, is uit Oost-Duitsland, waarheen hij op 20 Juli 1954 was uitgeweken, naar West-Duitsland teruggekeerd. Hij meldde zich gisteren bij de autoriteiten in West-Berlijn, stelde zich onder bescherming van de politie en werd onmiddellijk per vliegtuig naar West-Duitsland overgebracht. De rechter van instructie van het Federale Hof te Karlsruhe is begonnen met hem een verhoor af te nemen. Zolang dit onderzoek niet is voltooid, wen sen de autoriteiten geen commentaar te geven. Men gelooft, dat dr John on der valse naam is teruggekeerd. Vorige week sprak hij nog op een vergade ring te Nieuw-Brandenburg, Noordoostelijk van Berlijn, over de voorrang van een Europees veiligheidsstelsel boven de kwestie der Duitse hereniging. Voor de commissie van onderzoek van de Bondsdag naar het geval John heeft minister Schroder verklaard, dat Johns verdwijning naar Oost-Duits land slechts een soort „kortsluiting" kan zijn geweest. Het was uitgesloten, dat John reeds lang als verrader was opgetreden. Een onderzoek had aange toond, dat hij geen enkele Westelijke agent in Oost-Duitsland had verraden. Het Westduitse ministerie van Binnen landse Zaken had een beloning van 500.000 mark uitgeloofd aan ieder, die het geval tot volledige klaarheid kon brengen. Niemand heeft zich tot dus ver gemeld. WEINIG IN HET OPENBAAR Ds John die vorig jaar verdween met een arts uit West-Berlijn, dr Wolfgang Wohlgemuth, is in Oost- Duits.and zeer weinig in het open- deze foto werd begin Augustus 1954 genomen, toen dr Otto John kort na zijn vlucht in Oost-Berlijn de com munistische) herbouwplannen der stad bekeek. aanwezig op een persconferentie, ge organiseerd door het comité van Duitse eenheid in Oost-Berlijn, om een „zwartboek" toe te lichten over „militairisme" in West-Duitsland. Kort na zijn vlucht deelde hfj mede van de Oostduitse autoriteiten volledi ge vrijheid van handelen te hebben den, dat door de Ver. Staten zou wor den gesteund om in West-Duitsland weer het heft in handen ta krijgen. Dr John werd in 1950 met steun der Britse autoriteiten benoemd. Hij had in Juli 1944 deelgenomen aan het com plot tegen Hitier, maar slaagde erin naar Spanje te vluchten door zijn be trekkingen met de Lufthansa, waar van hfj juridisch adviseur was. Van Spanje ging hij naar Londen, waar hij werd geïnterneerd. Niettemin mocht hij daar meewerken aan de radiouit zendingen naar Duitsland. In welingelichte kringen te Bonn wordt verklaard dat John in- Oost- Duitsland in contact is gebleven met zijn vroegere geheime agenten in het Westen. Men gelooft dat hij met de hulp van deze agenten naar het Wes ten heeft kunnen terugkeren. De Britse ambassade in Bonn wist er van, dat John pogingen deed om weer naar het Westen te gaan. In het bulletin van Dr Adenauers Christendemocratische partij wordt Johns terugkeer een ramp voor het Oostduitse regiem genoemd. Vanavond werd te Bonn vernomen, dat Dr John voorlopig op vrije voeten is gesteld. Dr John zou bij zijn eerste verhoor te Bonn hebben verklaard, dat hij op 20 Juli 1954 naar Oost-Berlijn is ont voerd. Naar Dinsdagavond verluidde, gaf zijn vriend Dr Wohlgemuth een Westberlljnse arts, hem een verdovend middel, zodat hij insliep. Toen hij ont waakte was hij in Oost-Berlijn, waar hij voortdurend onder controle is ge weest. Maandagavond is dr John, aldus werd vernomen, met twee leden van de Oostduitse geheime politie naar de Universiteit van Oost-Berlijn gereden, waar het hem gelukte zich in de menig te studenten van zijn vervolgers te ontdoen. Door een zij-uitgang had hij het ge bouw verlaten, waarna hij met een baar verschenen. In Januari was hij gekregen om het nazisme te bestrij- auto naar West-Berlijn was gereden. Gev is vandaag gemeld, dat de Syriërs de posities aan het Meer van Galilea, die Zondagnacht verwoest zijn, op nieuw hebben bezet. Sleepboot „Goeree" van Vlissingen uitgevaren VLISSINGEN, 14 Dec. Uit Vlis singen is kort na middernacht de sleepboot Goeree uitgevaren, om hulp te gaan verlenen aan het Engelse kust vaartuig Mairoula. De Mairoula had om half twaalf geseind, dat ze water maakte in de machinekamer en drin gend om sleepbootassistentie verzocht om naar Vlissingen te worden gesleept. De Mairoula die 662 ton meet en in Londen thuishoort, gaf haar positie op als 14 mijlen ten noordwesten van de Westhinder. Gisteravond om half zeven is de 79- jarige H. v. d. V. uit Almelo, die te voet de Vriezenveenseweg wilde over steken door een personenauto gegre pen. Hjj werd ernstig gewond en is op weg naar het ziekenhuis aan de beko men verwondingen overleden. TUNIS, 13 Dec. In Tunis is van daag bekend geworden, dat een man geschoten heeft op het convooi waar mee de nationalistische leider Habib Boerguiba een rondreis door het zui den van Tunesië maakt. De chauffeur van de eerste auto van het convooi werd gedood, een tweede inzittende zou gewond zijn. De Politie heeft de schutter aange houden. De ma nis vermoedelijk aan aanhanger van Salah Ben Joessef, de nationalistische leider die fel tegen Boerguiba's politiek van samenwer king met Frankrijk is. De aanslag werd gepleegd toen het convooi de stad Tatahoein, ongeveer 500 km ten zuiden van Tunis, binnen reed. Enige ogenblikken later werden steneri geworpen naar een vrachtauto met aanhangers van Boerguiba, waar door enkelen van hen gewond werden. SCHELLINGWOUDE, 13 Dec. Op het IJsselmeer, vóór de Eem, is van daag het eerste drij fij-s gesignaleerd. DE BILT ZEGTt Einde van de vorst DE BILT, 13 Dec. Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen of ijzel. Van het Z.W. uit inval lende dooi. Matige tot krachtige wind uit zuidelijke richtingen.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1