„RENATE LEONHARDT" zal op de bodem blijven we EMIGRATIE ook in deze tijd nog verantwoord Geen openbaar onderzoek naar oorzaken „Bontekoe"-ramp PUZZLE Voor Mary Kok is zwemmen sport nummer één Einde van de gouden droom Bestuur heeft weinig hoop op resultaat van de berging Be>gië gaat {buitenland automatisch draaien Adenauer in Februari naar de V.S.? Stichting terbevordering Opvoering Lekenspelen T entoonstelling „Grafiek I" te Arnhem geopend (Nieuwe fase in verbiindingsvraagstuk Franse deserteurs als spionnen naar isrctël 1 Duifgfcrs terug uit Sowjet-Unie Korps Mariniers 290 iaar Contributie blijft f 10.- Minder Russische soldaten Vice-admiraal Doorman overleden De suikeropbrengst dit jaar Botsing met ander vliegtuig uitgesloten geacht VANDAAG EENS Dinsdag 13 December 1955 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 3 IJMUIDEN, 12 Dec. -De bergingstoren van de coöperatieve vereniging „Renate Leonliardt", die nog steeds bij de Noordersluis in het IJmuidense Noordzeekanaal ligt, zal hoogstwaarschijnlijk nimmer uitvaren. Enige be stuursleden hebben namelijk medegedeeld, dat het bestuur zelf een faillisse ment van de vereniging verwacht. Volgend jaar Februari is een vonnis over vorderingen te verwachten van de firma's Genius en Hoogeveen, f 8.000 resp. f 7.000 groot. Wanneer deze vorderingen worden toegewezen, zouden er geen kasmiddelen meer zijn. Bovendien zou er nog een pakket onbetaalde rekeningen liggen tot ongeveer f 23.000. Er is veel op crediet gekocht, al heeft de heer P. Visser nog voor f 13.100 aandelen weten te plaatsen, in September en October van dit jaar, hoewel de statuten van de vereniging dit niet zouden hebben toegelaten. De voorzitter van de vereniging, een Rotterdamse dumphandelaar, heeft onlangs een rondschrijven aan het be stuur gezonden. Hierin merkt- hfj op, dat sinds 18 Augustus door de heer Visser fout na fout is gemaakt. „De toestand van de bergingstoren zelf is deplorabel". „Men verwacht, dat de toren onder water, ten tijde van de voorgeno men uitvaart (Mei 1956) totaal zal zijn verroest. De toren is in- en uit wendig ongeschilderd. De slijtage van het beton is zo groot dat grote kans bestaat, dat bij het on der komen van het bolder-platform hele stukken beton zullen wegspoelen: tijdens het transport zal de kans op scheuren niet gering zijn. De vertrek- vergunning zal zeer waarschijnlijk vol gend jaar niet worden verleend, om- BRUSSEL, 12 Dec. (Reuter). Bel- ?;ië zal het volgende jaar als eerste and ter wereld automatische tele foonverbindingen met het buitenland krijgen. In April wordt de eerste ver binding tussen Brussel en Parijs ge opend. De inwoners van Brussel zul len ook automatisch met Den Haag, Rotterdam en Amsterdam kunnen tele foneren. Voorts wil men automatische verbinding tot stand brengen tussen Brussel en Zwitserland en enige Duit se steden. dat de toren levensgevaar voor de runners kan opleveren". Tenslotte bestaat er nog steeds tus sen de heer Visser en de overige be stuursleden een diepgaand ve. schil van mening over de plaats van het wrak. De ene partij meent, dat het wrak 41/2 kilometer Noordelijk ligt van de positie zoals die door het loodswe zen is vastgesteld, de andere partij ESSEN, 12 Dec. Volgens het Westduitse blad „Die Welt" zal de Westduitse bondskanselier, dr Aden auer, zich in Februari naar de Ver enigde Staten begeven. Dr Adenauer had een uitnodiging van een Ameri kaanse universiteit om een eredocto raat te ontvangen aanvaard. Dit zou echter, evenals zulks bij zijn twee laatste bezoeken aan de V.Si het geval was, slechts de officiële reden voor zijn reis zijn, aldus „Die Welt". Dr Adenauer zou waarschijnlijk deelne men aan besprekingen over West- duitslands aandeel in de wereldpoli tiek op lange termijn. Het blad merkt in dit verband op, dat de Britse pre mier, Sir Anthony Eden, en de Britse minister van buitenlandse zaken, Mac- Millan, van 30 Januari tot 4 Februari 's-GRAVENHAGE, 12 Dec. In oprichting is een stichting ter bevor dering van het opvoeren van leken spelen van Martinus Nijhoff en ande re Nederlandse schrijvers. In het voorlopig bestuur van deze stichting hebben zitting genomen ds F. Kleyn, voorzitter, N. Wijnen, se cretaris, mevrouw V. Bakker-Hefting, prof. dr E. Smelik, G. Kamphuis en W. S. Nijhoff. Het ligt in de bedoeling voor het definitieve bestuur verscheidene personen uit te nodigen. Reeds nu is onder auspiciën van het voorlopige bestuur een nieuwe leken- spelgroep opgericht, waarvan de artis tieke leiding berust bij mevrouw G. Nijhoff-Hagedoorn, mevr. Willy Haak en Harmen Zondervan. Jaarvergadering Chr. Emigratiecentrale (Van onze Utrechtse redacteur.) UTRECHT, 12 Dec. Is emigratie ook thans nog verantwoord? Thans, dat wil zeggen in een tijd dat er in Nederland welvaart heerst en dat er in plaats van werkloosheid groot gebrek aan werkkrachten is. Deze vraag werd met een volmondig „ja" beantwoord door de heer A. Warnaar, voorzatter van de Chr. Emigratiecentrale op de Zaterdag te Amsterdam gehouden openbare vergadering van deze organisatie. De heer Warnaar betoogde, dat de C.E.C. nimmer een deportatie-centrum voor werklozen is geweest. De emigratie moet positief gefundeerd worden. Het is een voldoen aan de cultuuropdracht Gods om de aarde te vervullen en allerwege tot ontplooiing te brengen. Emigratie biedt tal van jonge mensen ruimte en mogelijkheden, die ze hier nimmer vinden kunnen. v JKU1J.IU1, v cui ow vauumi u houdt vol dat deze positie de juiste is. in Washington zullen zijn, ARNHEM, 12 Dec. In het ge meentemuseum van Arnhem is Zater dagmiddag officieel de tentoonstelling „Grafiek 1" geopend, omvattende het werk van Nederlandse kunstenaars, geboren tussen 1850 en 1870. Het ligt in het voornemen van het Arnhemse gemeentemuseum in enige jaarlijkse exposities telkens tegen de kersttijd de grafische kunst in Nederland van de laatste 75 jaar te laten zien. Als de tegenligger nadert: 's-GRAVENHAGÊ, 12 Dec. Tal vaa methoden om het verblinden van automobilisten tegen te gaan zjjn reeds aan de markt geweest. De een na de ander is toch niet afdoende gebleken. Men bracht gekleurde ruiten in de auto's aan, monteerde kostbare dubbe le ruiten met straalbrekende vloeistof fen er tussen en construeerde eenvou dige tot ingewikkelde gekleurde en ja- louslebrillen om aan de hinder van ver blindende tegenliggers te ontkomen. Het Omikron-laboratorium te Am sterdam, een instelling, die voor de industrie licht- en warmteteehnisehe onderzoekingen in opdracht uitvoert, heeft geruime tijd geleden het vraag stuk van de verblinding ter hand ge nomen. De medewerkers zijn eerst volgens de traditionele methode te werk gegaan en zijn gaan construeren van de hinder ondervindende autobe stuurder uit. En men raakte, als andere construc teurs, op dood spoor. Men is toen naar een methode „van de bron af" gaan zoeken en heeft ge vonden, dat oe linkerlamp van de te- stop gezet, zeiden, dat de Westduitse JERUSALEM, 12 Dec. (Reuter). - Het Israëlische leger keeft Zondagavoiu. twee verklaringen gepubliceerd die zon den zyn gegeven door twee deserteurs van een Frans troepenschap en waarin wordt gezegd, dat zjj naar Israël zijn gezonden om voor Egypte te spionne ren. De twee deserteurs, Norbert Schnei der en Philippe Connard, zouden zich afgelopen Donderdag bij de Israëli sche grensautoriteiten hebben gemeld. Volgens de publicatie van het Israëli sche leger zijn de deserteurs bij het passeren van het Suezkanaal van een Frans troepenschip afgesprongen en werd hen later door de Egyptische autoriteiten opgedragen naar Israël te gaan en zich daar bij het leger aan te melden. Vervolgens zouden zij dan militaire documenten aan het Egyp tische leger >.os.n toekomen. BERLIJN, 12 Dec. (Reuter). Een groep van 150 Duitsers, die in de Sow jet-Unie gevangen gezeten hebben, is in West-Berlijn aangekomen. Het is de eerste groep uit de Sowjet-Unie sedert de repatriëring op 20 October door de Sowjet-Unie plotseling werd gestaakt. De aangekomenen deelden mede, dat het transport waarmee zij Zondag avond in het doorgangskamp Fuersten- walde in Oost-Berlijn arriveerden 407 voormalige militairen en burgers om vatte, die Berlijn en West-Duitsland tot bestemming hebben. Nog 260 West-Duitsers zouden daar na uit het kamp Gorki vertrekken. Volgens de vanmorgen in West- Berlijn aangekomen Duitsers zijn zij op 29 September vrijgelaten en zou den 19 October naar huis gaan. Zij menen, dat de Russen hun repatriëring hebben uitgesteld in verband met de persberichten waarin de voor hen uit de Sowjet-Unie in West-Duitsland gearriveerde Duitsers werden „ver heerlijkt". Zij verzochten de journa listen zich te matigen, nu de repa triëring was hervat. De Russen hebben in September, tijdens het bezoek van bondskanselier Adenauer aan Moskou, beloofd 9626 Duitse gevangenen naar huis te zul len zenden. Tot dusver is de helft van dit aantal gearriveerd. Een van de vandaag teruggekeerde Duitsers vertelde nog, dat de Russen, toen de repatriëring plotseling werd De heer Warnaar wees op de rijke vruchten, die de emigratie in vroeger eeuwen voor het oude Europa hebben opgeleverd. De jonge en krachtige volkeren in de Nieuwe Wereld be vrijdden ons van een ondragelijk juk en schiepen de graanschuren, waaruit wij worden gevoed. Aan de andere kant kunnen landgenoten, die met hun Bijbel emigreren hun nieuwe vader land tot rijke zegen zijn. Naast deze ideële motieven zijn er ook materiële. In Nederland moet ruimte blijven om te leven en wie zegt dat de werkgelegenheid op het huidige peil blijft? Er moet continuï teit zijn in de emigratie en men kan deze niet stopzetten ais dat ons tijde lijk beter uitkomt. Later zouden we hier wellicht grote spijt van hebben. Spr. bracht dan ook dank aan minis ter Suurhoff en het kabinet voor het gevoerde emigratiebeleid en aan het grootste deel der Volksvertegenwoor diging voor haar steun hieraan. De heer R. Hagoort te Utrecht ver telde op deze bijeenkomst over zijn journalistieke reis naar Australië en over de moeite, die het hem kostte om in een flinke plaats als Perth een mis lukte immigrant te vinden. De heer G. Enserink, voorzitter van de Gel derse C.B.T.B. gaf zijn ervaringen on der de agrarische immigranten in Ca nada weer en hield hierbij een vurig pleidooi voor het verschaffen van landbouw-credieten door de Canadese en Nederlandse regeringen gezamen lijk. Anders verdwijnen de jonge boe ren en landarbeiders toch in de fabrie ken, omdat het te lang duurt voor ze voor zichzelf beginnen kunnen. Ds W. van Wijngen van de Presbyterian Church in Christchurch sloot de rij met een schets over het leven in Nieuw-Zeeland. Bij wijze van toegift kregen de bezoekers nog de kleuren film te zien over het koninklijk be zoek aan de West. JAARVERGADERING. 's Morgens werd de jaarvergadering gehouden, waarop de directeur-secre taris, de heer T. Cnossen der traditie getrouw een overzicht gaf van de si tuatie op emigratiegebied. Hij conclu deerde hierbij, dat de belangstelling nog niet verdwenen is, want het aan tal aanmeldingen was in de eerste 11 maanden van dit jaar weer 2500 hoger dan in de overeenkomstige periode van 1954. Ook toonde spr. met de cij fers aan, dat de emigratie zich auto matisch reguleert naar de toestand in de ontvangende landen. In het topjaar 1952 gingen 22.000 emigranten naar Canada en 15.000 naar Australië. In 1953 vertoonde de Australische economie een inzinking en onmiddellijk liep het aantal emi granten naar dit land terug tot 7000. Als gevolg van de werkloosheid in 1954 zijn nu in dit jaar naar Canada slechts 7000 personen vertrokken, maar naar Australië, waar het weer goed gaat, gingen er dit jaar 14.000. Dit automatisme werkt beter dan allerlei maatregelen van boven af. genïigger de voornaamste oorzaak van verblinding kan zijn. DOOR EEN KWART-RUIT. Nadien ging men meten, door welk deel van de voorruit van de gehin derde automobilist het verblindende licht in de ogen valt, alsook de opti male hoen, waaronder dit licht naar binnen schijnt. Het bleek, dat, van links af gere kend bij rechtshoudend verkeer, het hinderende licht slechts door ongeveer een kwart van de voorruit in beide ogen valt. Schermt men dit deel van de ruit, tot ongeveer het midden van de stuurkolom af, dan vervalt de ver blinding, terwijl de bestuurder door driekwart van zijn ruit naar rechts het volledige zicht naar rechts be houdt. De afscherming behoeft slechts een bepaald percentage van het invallen de verblindende licht te absorberen, zodat de bestuurder de verblindende tegenligger toch duidelijk kan blijven zien. Bovendien bleek niet noodzakelijk het linker vierde deel van de voorruit over de volle hoogte af te schermen. Een strook van plm. 20 centimeter hoogte op ooghoogte aangebracht bleek afdoende. Men koos als mate riaal een doorzichtige kunststof (plas tic) in diverse kleuren, waarvan de oranje-achtige (natriumlicht-kleur) voor de meeste proefpersonen het bes te voldeed. Om de hoogte van de strook te kun nen instellen op de ooghoogte van de automobilisten worden de stroken met rubber zuignappen naast de raamstjjl bevestigd. Zjj kannen bjj daglicht wor den weggenomen. Men verwacht met deze stroken het vraagstuk van de ver blinding op de meest afdoende, eenvou dige en goedkope wjjze te hebben op gelost, hetgeen uit de aard der zaak eerst na verloop van jaren praktjjk zal kunnen bljjken. regering haar verplichtingen niet was nagekomen. Later werden „technische moeilijkheden" als rede genoemd. LONDEN, 12 Dec. (Reuter). Ra dio-Moskou heeft meegedeeld, dat Rusland zijn besluit van Augustus j.L om de omvang van zijn strijdkrachten met 640.000 man te verminderen, heeft uitgevoerd. De Sowjet-Unie had aangekondigd, dat met het oog op 'n zekere vermindering van de interna tionale spanning het genoemde aantal militairen zou worden gedemobiliseerd om te werk te worden gesteld in de industrie en de landbouw. 's-GRAVENHAGE, 12 Dec. Te Amsterdam is Zaterdag op 64-jarige leeftijd overleden vice-admiraal (b.d.) L. A. C. M. Doorman. Een groot deel van zijn tijd bij de marine bracht hij door in Nederlands-Indië en op Nw- Guinea. In dit verband werd hem in 1915 het ereteken voor belangrijke krijgsverrichtingen verleend. Op 1 Januari 1940 werd hjj schout-bij-nacht en kort na de Duitse invasie in ons land werd hij in krijgsgevangenschap gevoerd. Daaruit wist hjj in 1942 te ontsnappen en Engeland te bereiken. Toen de Kon. Marine In 1944 in ons land terugkeerde, werd hij benoemd tot commandant der marine in Zee land. Op 1 April 1947 verliet hij met eer vol ontslag de marine en werd tege lijkertijd benoemd tot vice-admiraal tit Het korps Mariniers heeft Zaterdag op luisterijke wijze het 290-jarig bestaan gevierd. Deze viering werd bijgewoond door talrijke autoriteiten, die ook staande op de stoep voor het stadhuis het défilé afnamen. Onze combina tie-foto toont boven het défilé van de mariniers en onder dat van de oud- mariniers. 's-GRAVENHAGE, 12 Dec. De geschatte suikeropbrengst van de oogst 1955 zal tussen de 360.000 en 380.000 ton bedragen. Deze hoeveelheid is on geveer gelijk aan die van de oogst van 1954. Het met suikerbieten bebouwde oppervlak was echter dit jaar volgens de Meitelling 66.500 hectare tegen 79.000 hectare in 1954, of wel 16 per cent kleiner. Het suikergehalte liep dit jaar, in verband met de weersom standigheden, sterk uiteen. Gemiddeld werd echter een gehalte van 15 per cent gehaald. De opbrengst per ha was gemiddeld volgens de voorlopige cjjfers 50.000 kilogram biet. Verband van Chr. Onderwijzers bijeen UTRECHT 12 Dec. Tijdens de Zaterdag gehouden vergadering van het Verband van Chr. Onderwijzers en Onderwijzeressen in Utrecht heeft de heer R. A. van Ginkel gesproken over het onderwerp: „Breken of Bou wen?". Hij gaf een historisch over zicht aangaande de voormalige „Go- te" en wees op de principiële en prac- tische achtergrond van de zogenaam de doorbraak. De fusie van de „Grote" en de „Unie" is in een geforceerd tem po tot stand gekomen. Nu het voor stel van de afdeling Zaanstreek werd verworpen en de doorbraak wordt goed gepraat is het beginsel van het Chr. onderwijs in zijn fundamenten aangetast. De koers is in de nieuwe vereniging radicaal gewijzigd. In de P.C.O.V. kunnen wij niet spreken van een eenheidsfront. Door onze actie hebben wij de eenheid niet verbroken, maar juist willen bewaren, daarom is onze overtuiging, dat wij niet breken, maar bouwen. Raad voor de luchtvaart beslist r 's-GRAVENHAGE, 12 December. Het is een commissie uit de Raad voor de Luchtvaart, die zich heeft beziggehouden met het onderzoek naar de oor zaken van het ongeval met het KLM-vliegtuig „Willem Bontekoe" op 23 Augustus 1954 bij Bergen aan Zee, niet mogelijk gebleken te komen tot enige concrete aanwijzing met betrekking tot de oorzaken van het ongeval, waar bij alle inzittenden om het leven zijn gekomen. iNieta wijst er op dat zich op het ogenblik van het laatste radiocontact (omstreeks 12.31 uur Ned. tijd), of gedurende de vlucht daarvoor, enige af wijking van de normale gang van zaken zou hebben voorgedaan. Uit een overzicht van het luchtver- Soedan heeft bij Engeland en Egypte geprotesteerd tegen het feit, dat het niet is geraadpleegd omtrent de Brits- Egyptische overeenkomst inzake de procedure voor het overdragen van het zelfbeschikkingsrecht aan Soedan. Getracht is de oorzaak van het on geval aan de hand van verscheidene veronderstellingen te reconstrueren. Voor geen van deze veronderstellingen kon echter in de gebleken feiten en omstandigheden enige grondslag wor den gevonden. De commissie acht het uitgesloten dat de oorzaak in een bot sing met een ander vliegtuig zou zijn gelegen. De commissie heeft met grote waar dering kennis genomen van de op sporingspogingen, van het omvang rijke bergingswerk, waardoor ongeveer de helft van de wrakstukken aan land kon worden gebracht en van de uit gebreide onderzoekingen zijn onder nomen. DE GEGEVENS. Om 11 uur 22 g.m.t. meldde het vliegtuig, dat het de grens van het Nederlandse luchtverkeersgebied pas seerde, terwijl om 11 uur 25 g.m.t. werd gemeld, dat het de kruishoogte van 11.500 voet verliet en een daling naar het baken Spijkerboer inzette. Om 11 uur 31 g.m.t. kreeg het vlieg tuig van de verkeersleiding te Schip hol toestemming dit baken op een hoogte van 3500 voet of hoger te na deren, de ontvangst van deze aanwij zing werd door de bemanning beves tigd. Nadien is geen radio-contact met het vliegtuig meer verkregen, ofschoon is vastgesteld, dat het daarna nog gedu rende ongeveer een half uur boven de kuststreek van Noord-Holland heeft gevlogen, alvorens In de richting van de zee te verdwijnen. keer boven Noord-Holland blijkt, dat er geen vliegtuigen bekend zijn, die ten tijde van het laatste gedeelte van de vlucht in de omgeving van de Ph- DFO (Bontekoe) kunnen hebben ge vlogen. Met zekerheid kon worden vastgesteld, dat een zes dagen later ter hoogte van de plaats van het on geval gevonden vliegtuig-brandstof tank afkomstig was van een Ameri kaans militair vliegtuig, dat deze ge durende oefeningen boven de Noord zee op 26 Augustus dus drie dagen na het ongeval had afgeworpen. De heer Cnossen wees er op, dat 1956 het laatste jaar is, waarin de Amerikaanse Refugee Act van kracht is. Onder deze wet zouden 17.000 Ne derlanders extra naar de V.S. kunnen gaan, maar tot dusver zijn er nog maar 4000 geslaagd om een plaats te verwerven. Het ontbreken van spon sors maakt deze zaak zeer moeilijk en als het Congres niet bereid is de wet te verlengen, zullen velen zich tever geefs hebben opgegeven. De voorzitter werd bij acclamatie in functie herkozen. In de vacature, ontstaan door het aftreden van de heer H. de Haan te Drachten werd tot hoofdbestuurslid gekozen de heer J. H. Hejj. HORIZONTAAL: 1 reclamebiljet, 9 rij tuig, 10 wintervoertuig, 12 knaagdier, IS gezinslid, 14 al, 16 klap, 17 verlegenheid, 18 de dood nabij, 19 veerkracht, 20 kleur* middel, 21 ter plaatse, 22 heks, 23 ten name, 24 bloem, 26 tijdpunt. VERTICAAL: 2 maandstaat, 3 bewoon» de planeet, 4 schrap, 5 varkenshok, 6 ver brande rest, 7 vogel, 8 bloem, 11 werke lijk, 13 gemene weide, 15 bouwland, 18 onbep. voornaamwoord, 18 meer dan een, 20 gedroogd gras, 22 einder, 24 staatsman, 25 heden. meezonden Mededeling (adv.) En nu nog de Olympische Spelen LONDEN, 12 Dec. Toen tijdens de record- Mevr. Haitsma-Bolton, de leidster van de Né- poging van Mary Kok I derlandse ploeg, haalde na elke 100 yards be- J~ 'J— kend werd gemaakt dat zij onder het voor haar opgemaakte tijdschema bleef en dat het wereld record nu in haar bereik lag, werd het Nederland se meisje door de toe schouwers, die tot de laatste plaats de tribunes van het zwembad vul den, luide toegejuicht. de nieuwe wereldre cordhoudster uit het wa ter en omhelsde haar onstuimig nog voordat de officiële tijd bekend was gemaakt. Zij zei: „Bravo Mary, je hebt dit voor Neder land gedaan. En nu nog de Olympische Spelen". Mary verklaarde, dat zij geen tijd had om thuis haar successen te vieren. Ze zei: „Ik heb mijn zinnen er op gezet om een zwemster van we reldklasse te zijn en daarom moet ik me door niets laten afleiden. Ik ben ook van plan om me precies aan het trai ningsschema te houden. Voor mij is de zwem- sport nummer één".

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 3