RESOLUTIE N.-GUINEA IN (Sa.) V.N. AANVAARD ,LAAT MEN ALVAST MET ONTWAPENING BEGINNEN' r dat de onderhandelingen vruchtbaar mogen zijn" Woningbouw geschiedt niet efficiënt" Honderden Communistische jongemannen in arrest Zonder debat eenstemmig goedgekeurd Elf gruweldaden ïn 14 dagen tijd Olympische spelen in aantocht Geen verkiezingen in Algerije PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Einde van de gouden droom Nasser en Ben Goerion op le Kerstdag Genève1 naar Tik op de vingers Geen doelmatig gebruik van mensen en kapitaal Protest tegen „Stahlhelm" Volgend jaar automatisch bellen met België Canada, Engeland, Frankrijk en VS. stellen voor: Noors schip drijft stuurloos ia de storm Wind cn water eisten 472 slachtoffers Uitvoering van Eisenhowers en Boelganins plannen „NIET WACHTEN" Fantastische gift van Ford-concern Amerikaans vliegtuig neergestort Cïtgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Giro 274289. Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 (b.g.g. voo- redactie 2435, voor adven. enz. 2970), Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. 68. Telef. 326; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD Ue JAARGANG No. 3268 Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct per woord. Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong DINSDAG 13 DEO. 1955 Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: J. A. van Bennekom. Middelburg; Ds W. C. van Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huiissen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes, Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moli, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. Zie pagina 3 .J NEW YORK, 12 Dec. (Reuter) De politieke commissie der Ver enigde Naties heeft vandaag een onomstreden resolutie aanvaard, waarin de hoop wordt uitgesproken, dat het geschil tussen Nederland en Indonesië ten aanzien van Westelijk Nieuw-Guinea op vreedzame wijze zal worden opgelost. De resolutie werd zonder debat eenstemmig goedgekeurd. De algemene vergadering der V.N. moet zich er nog over uitspre ken. In de resolutie wordt nota genomen van het feit, dat tussen Ne derland en Indonesië onderhandelingen zijn begonnen en uiting gege ven aan de hoop, dat deze onderhandelingen vruchtbaar zullen zijn. DEN HAAG Ondertussen maakt men zich in Den Haag gereed voor de conferentie. Minister Luns werd vanochtend op zijn vingers getikt, naar aan leiding van de mededelingen, die hij Zaterdag bij terugkeer uit New York op Schiphol heeft gedaan over de kwestie Nieuw-Guinea in de "V.N. Een woordvoerder van de Indonesische delegatie naar de Nederlands-Indonesische conferentie verklaarde „het te betreuren, dat minister Luns het heeft over een kwestie van een Indonesische nederlaag, aangezien de Indonesische dele gatie in de Verenigde Naties over de kwestie Irian-Barat nog aan het be raadslagen is en omtrent een overwinning of nederlaag nog geen indicaties zijn". NEW YORK, 13 Dec. Volgens de correspondent van het New Yorkse blad „World telegram and Sun" te Je ruzalem, heeft de Israëlische eerste- minister, Ben Goerion, zijn Egyptische collega, Nasser, voorgesteld op de Eerste Kerstdag tussen de Israëlische en Egyptische linies of te Genève bij een te komen om te spreken over vre de tussen beide landen. „De aanname van de inscriptie van het agendapunt Irian Barat op de agenda van de UNO ondanks de pro testen van de Nederlandse delegatie in de algemene vergadering van de UNO, is reeds een bewijs te meer, dat de In donesische delegatie niet bij voorbaat voor een nederlaag te vrezen heeft in de besprekingen ove deze kwestie. Wanneer de Indonesische delegatie op de UNO een resolutie ten aanzien van Irian Barat aanvaardt, dan is dat in overeenstemming met de belangen Zullen ze het dan nooit leren i DEN HAAG, 13 Dec. Van Octo ber tot half November zijn door de Dierenbescherming, de Rijks- en Ge meentepolitie en de Kon. Marechaus see onder meer de volgende processen- verbaal wegens dierenmishandeling opgemaakt: Te Maarssen schopte een veehouder zijn jonge paarden, om de dieren tot voortgang te bewegen, meermalen te gen borst en buik. Te Wageningen werd een kat door jongens met stenen bewerkt. Te Ouder-Amstel werden twee koe ien, die pas gekalfd hadden, in 18 uur niet gemolken. Te Utrecht werd een kat kreupel geschopt. Te De Lier liet een „zuinige boer" zijn zes koeien verhongeren. Te Hilversum sloeg een vrouw een kat enige malen tegen een muur waarna zij het dier met een schep af maakte. Te Vianen bond een woonwagenbe woner met touwtjes hondenstaarten af om de dieren op deze wijze te cou peren; de touwtjes zaten er al 14 da gen om. Te Schinnen werden bloedsporen op de weg gevonden. Men had stieren achter een vrachtauto meegesleurd. Te Breda werd het voorhoofd van een paard verbrijzeld, de neus ver toonde sneden, de voorbenen waren zwaar gewond, over de rug liepen verschei -'ene striemen. Te CKlersum werd een stamboek merrie met een riek geslagen en op elf plaatsen in de buik gestoken, zo dat het buikvlies bloot kwam te lig gen en de huid werd geperforeerd. Het mo-derdier, dat 10 dagen tevoren een veulen had geworpen, moest een kar met ongeveer 300 kilo wortelen trekken, hetgeen uiteraard hoven haar krachten ging. Te Enschede werden pasgeboren hondjes in een vuilnisemmer gedepo neerd. van Indonesia zelve en er kan in geen geval sprake zijn van afstand doen, in welke mate en in welke vorm dan ook, van het Indonesische standpunt ten aanzien van Irian Barat", aldus een schriftelijke verklaring van de Indone sische woordvoerder. MAASTRICHT, 12 Dec. In de af gelopen nacht is te Maastricht overle den de 33-j. mevr. A. P., Ambonese, verblijvende in het Ambonezenwoon- oord te Ryckholt. Zondagmiddag was de vrouw op haar kamer in het woon- kamp bezig met wassen en bij deze bezigheid zijn haar kleren in brand ge raakt. Op het hulpgeroep kwamen de mede-inwonenden toesnellen. De vrouw werd naar het ziekenhuis over gebracht. Zij was moeder van een kind. Prof. Van Beuse/com, Raadadviseur bij Wederopbouw GRONINGEN, 12 Dec. In een rede voor het departement Groningen van de Nederlandse maatschappij voor nijverheid en handel heeft prof. dr ir H. G. van Beusekom, raadadviseur bij het Ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting gesproken over „Huurbeleid en woningbouw, in het licht der welvaartspolitiek". Na een schets te hebben gegeven van de omvang van het naoorlogse wo ningtekort, constateerde spreker, dat tot 1951 op het tekort van 250.000 tot 300.000 woningen nog nagenoeg niets was ingelopen en dat in de daarop volgende vier jaren'50.000 op het tekort is ingelopen, hetgeen 13.090 wonin gen per jaar betekent. Dit jaar zal dit cijfer waarschijnlijk lager liggen. Omstreeks 1965 zal er door een te verwachten toeneming van het aantal hu welijken opnieuw een extra beroep op de woningmarkt worden gedaan. De welvaart in ons land is groter dan ooit, maar we slagen er helaas niet in het woningtekort te overwinnen en daarvoor moeten we ons eigenlijk schamen. Spreker was van mening, dat het huurpeil in ons land te laag ligt. Bij de loonronden is te weinig rekening gehouden met het feit, dat de huren onvoldoende zijn. Ook is er geen even wicht tussen huren van oude en nieu we woningen. Willen we het woningtekort zo snel mogelijk inlopen, dan zal de productiviteit van het bouwbedrijf moeten worden opgevoerd. Het bouwbedrijf kan de omvang echter niet geheel aan. Bij het bouwbedrijf beidstechniek en vakopleiding e.d. veel minder gedaan dan in de indu strie. De gemiddelde bouwtijd van een woning is tweemaal zo lang als voor de oorlog. Spreker was van mening, dat er een inefficiënt gebruik gemaakt wordt van mankracht en kapitaal. De woning' bouw is niet rendabel en moet voort durend overheidssubsidie hebben. Het bouwbedrijf zelf is echter wel renda bel en daarom is er geen aandrang om tot verlaging van de productiekosten te komen. Er is inderdaad een tekort aan bouw vakarbeiders maar prof. van Beuse kom meende, dat er van de aanwezige arbeidskrachten een te weinig efficiënt gebruik gemaakt wordt. Meer delen van de woning moeten in de fabriek worden gefabriceerd en een verder doorgevoerde coördi natie is noodzakelijk, alsmede een systematisch voorbereide productie. De bouwonderneming moet iets meer hebben van de producent, willen we uit het woningprobleem komen. Wan neer het publiek gewend is aan meer huur betalen en een grotere en goed kopere productie is doorgevoerd, dan kan gewerkt worden aan de verhoging van het woonpeil, hetgeen wordt ver gemakkelijkt door de stijgende wel- Communisiische betoging in West-Berlijn BERLIJN, 12 Dec. De Westberlijnse politie heeft vanavond 600 van on geveer 4000 communistische betogers gearresteerd, die de Franse sector van Berlijn waren binnengedrongen om te protesteren tegen wat genoemd werd, een bijeenkomst van de rechtse oudstrijdersorganisatie Stahlhelm, aldus is van de zijde van het hoofdbureau van politie vernomen. De meeste arrestanten zijn jongelingen uit de Sowjet-sector van Berlijn. De politie maakte gebruik van wapenstokken en waterslangen omt de beto gers, die van zeven verschillende zijden opmarcheerden naar een restaurant waar zij dachten, dat de bijeenkomst gehouden zou worden, te verspreiden. De bijeenkomst van de Stahlhelm was echter afgelast met het oog op op roepen van de Communistische radio en de Communistische pers tot het „protesteren tegen de fascisten". De radiozender van Oost-Berlijn had vanavond wel bekendgemaakt, dat de bijeenkomst werd afgelast, maar de radio drong er desondanks bij de ar beiders op aan „zelf te gaan kijken of zij niet heimelijk bijeenkomen". De politie noemde het incident „de grootste communistische kracht proef" sedert de Oostberlijnse bur gemeester, Ebert, begin December verklaarde, dat hij „democratische toestanden wil scheppen in alle de len van de stad" en dat hij „de mi- litairisten uit West-Berlijn wil ja gen". Later op de avond, toen de betogin gen zich uitbreidden naar een aan grenzende stadswijk, arresteerde de politie nog een honderdtal personen. Twee politiemannen werden ge- Te Cortina in de Dolomieten in Italië zullen 26 Jan. a.s. de groot ste Olympische winterspelen aan vangen, die ooit heben plaats ge vonden. 1000 athleten uit 35 lan den zullen deelnemen aan deze grootse sportmanifestatie. Hier zijn arbeiders bezig de laat ste hand te leggen aan de nieuwe Italiaanse springtoren, 120 meter hoven de arena, waarin 60.000 toe schouwers een plaats kunnen vin den. De toren is gebouwd van he- ton en staal en is ruim 50 meter hoog. Op een heuvel in de omgeving van Turijn is een gebouw verre zen, dat niet alleen belangstelling vindt bij de vakmensen, maar ook bij het publiek. Enzo Venturelli, uit Turijn, heeft het gebouw ontworpen en ge bouwd. De architect wil met deze bouw demonstreren, dat het moge lijk is los te komen van de mis bruikte rationele en functionele vormen. De architect heeft deze nieuwe stijl „Nucleus" genoemd, om haar te onderscheiden van de andere bouwstijlen uit vroeger tijden, en bovendien omdat deze eeuw van de techniek in het teken van het atoom staat, waardoor vanzelf ook de kunst beïnvloed wordt. wordt aan de bedrijfsorganisatie, ar-vaart, aldus spreker. DEN HAAG, 12 Dec. Tussen de centrale directie van PTT en de Regie T. en T. van België zijn besprekingen gevoerd over een mogelijke versnel ling in de afwikkeling van het tele foonverkeer in de toekomst. De volgende plannen zijn ontwik keld op grond van de practische moge lijkheden: A Invoering van volautomatisch Inter nationaal verkeer van België naar een aantal districten in Nederland, t,w. Rotterdam, Amsterdam, Den Haag en tenslotte Breda. Als streefdatum wordt de jaarwisse ling '56'57 aangehouden. B In omgekeerde richting kan voors hands geen volautomatisch verkeer worden toegelaten. Wel zal een ver snelde verkeersafwikkeling kunnen geschieden door de telefonistes te Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Breda, Goes, Eindhoven en Den Bosch naar de zones Antwerpen en Brussel automatisch te laten kiezen. Invoering zal ongeveer tegelijkertijd met het eerste plan kunnen geschie den. wond, van wie er één in een ziekenhui» moest worden opgenomen. PARIJS, 12 Dec. De Franse rege- ing heeft vandaag besloten de alge mene verkiezingen in Algerije, die op 2 Januari, gelijk met de verkiezingen in het moederland, gehouden zouden worden, uit te stellen. Premier Faure deelde hedenmiddag mede, dat de regering dit besluit ge nomen heeft na advies ingewonnen to hebben van gouverneur-generaal Sou- stelle. Niet in alle kiesdistricten in Algerije bestaan voorwaarden die vrije en eer lijke verkiezing enmogelijk maken, al dus Faure. Als de regering meer tijd gehad had voor verbetering van de veiligheid en wijziging van de kiesdis tricten, zouden in bepaalde delen van het land wellicht toch verkiezingen ge houden zijn. De afgevaardigden die ln de oude nationale vergadering Algerije vertegenwoordigden, zullen nu in de nieuwe assemblee zitting nemen, tot, zo spoedig mogelijk, verkiezingen ln Algerije gehouden zijn. DEN HAAG, 12 Dec. Een Noors vrachtschip, de 1262 ton metende „Rel aas" uit Oslo, drijft in een harde storm stuurloos rond op de Atlantische Oce aan ten Westen van Ierland, aldus ver neemt het A.N.P. Het vaartuig heeft een gebroken roerkoppeling. Uit de noodseinen blijkt dat de koppeling onder de huidige weersomstandigheden ter plaatse niet kan worden hersteld. Nader wordt vernomen, dat het 5593 ton metende Britse vrachtschip „King City" zich op weg bevindt naar de „Reiaas". De King City", die in ballast vaart, verwacht het in nood verkeren de schip binnen twaalf uur te bereiken. Intussen ls het Britse marinefregat „Loch Ruthven" uit de haven van Londonderry vertrokken om de „Rei aas" te hulp te snellen. Volgens radio Vigo bevinden enige Spaanse trellers zich ln de buurt van de „Reiaas". ei storm ele jore ég Madrë# NEW YORK, 12 Dec. Canada, Engeland, Frankrijk en de Ver. Staten hebben Maandag voorgesteld, dat de Algemene Vergadering een beroep zal doen op „de desbetreffende landen" om spoedig een begin te maken met de vermindering van de bewapening, zonder te wachten op een allesomvattend ontwapeningsplan. Het voorstel, dat was vervat in een herziene resolutie, werd door de Ame rikaanse afgevaardigde Cabot Lodge ingediend in de politieke commissie. De resolutie stelt voor, dat „de desbetreffende landen" zo spoedig mogelijk overgaan tot die vermindering der bewapening die voldoende gecontroleerd kan worden. Ook wordt aangedrongen „nu een begin te maken" met de uit voering van de plannen van Eisenhower en Boelganin. (Eisenhowers plan voorziet in wederzijdse luchtverkenning en uitwisseling van militaire gege vens, dat van Boeiganin in vermindering van gewone bewapening, verbod van atoomwapens eu instelling van controle op strategische punten). In een vroegere Westelijke resolutie was gevraagd om „voorrang" voor deze plan nen. Lodge zei vandaag, dat de Ver. Sta ten willen dat Eisenhowers plan en een algemeen begin van ontwapening gelijktijdig uitgevoerd worden. Hij ge loofde evenwel niet, dat uitstel van Eisenhowers plan nodig was, .rwijl overeenstemming gezocht werd over de inleidende maatregelen voor ont wapening. Wij geloven niet, dat de volken nog langer deze bescherming tegen oorlog onthouden mag worden, ter wijl wij tot in het oneindige praten over details, aldus de Amerikaanse afgevaardigde. Hij noemde de herziene resolutie een daad van goed vertrouwen van de in dieners, om tegemoet te komen aan de wensen die in de politieke commissie naar voren gebracht waren. Wij hopen dat deze herziene resolutie tot onmid- delijke actie op het punt van ontwape ning leiden zal, zo zei hij. In vroegere herzieningen waren vijf Russische en zeven Indiase amende menten opgenomen en de huidige le zing is aangevuld met nog enige In diase voorstellen. De resolutie vraagt echter niet om utibreiding van de ont wapeningscommissie, zoals India ver zocht had, omdat toch over de samen stelling van alle V.N.-organen gespro ken moest worden als nieuwe leden tot de Ver. Naties toegelaten zouden wor den. De Politieke Commissie van de V.N. heeft vanavond de Westelijke resolutie met 535 stemmen aangenomen. De vijf landen van het Sowjetblok stem den tegen. Tegen het einde van de week zal de resolutie bij de Algemene Vergadering worden ingediend. Het amendement van de Sowjet- Unie, waarin een beroep op verwerke lijking van de ontwapeningsvoorstel len van de Grote Vier wordt gekop peld aan een regeling tot het verbie den van atoomwapens werd verwor pen. MADRAS, 12 Dec. De wervel: en de overstromingen, die enkele gen geleden de districten Tand jore Ramnad ln de Indische staat Mad hebben geteisterd, hebben 472 mer|» senlevens geëist, aldus ls vandaag to Madras bekendgemaakt. De materiële schade is nog niet vast gesteld, maar ls „buitengewoon groot aldus de desbetreffende officiële be kendmaking. Grootste gift uit historie NEW YORK, 12 Dec. De Ford- stichting heeft bekend gemaakt dat zij een bedrag van 500 millioen dollar (1.925.000.000 gulden) zal schenken aan Amerikaanse colleges en ziekenhuizen, de grootste gift in de geschiedenis van de philantropie. MADRID, 12 Dec. Een Amerikaan» vliegtuig met acht of negen personeft aan boord, wordt sedert Zondagavond vermist. Men gelooft, dat het toestel ten Zuiden van Tanger is naergestort. Het was op weg van Tripolis naar N. Afrika. GRONINGEN. De 35-j. mevr, A., die op 2 Dec., bij een gasontploffing ii) haar woning te Zuidbroek ernstig wera gewond, is in het Academisch zieken huis te Groningen overleden. Dc BILT ZEGT; Aanhoudend koud Overwegend droog weer met plaat- selijk mist of laaghangende bewolking. Maar ook opklaringen. In de ochtend lichte tot matige vorst, vanmiddag lichte vorst tot tempera tuur om het vriespunt. Overwegend matige wind uit Oostelijke richtingen.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1