„MOMENT OM TE |UICHEN NOO NIET AANGEBROKEN" Argentijnse regering is bang voor opstand Vrouwelijke predikanten in de Hervormde kerk? Huizenbouw moet doorgaan ook bij lichte vorst PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND J Eerst als vorm gevonden is voor veiligstelling loonpeil in de toekomst Emigratie op de oude voet Eerste moskee in Nederland Geheime actie van Lonardisten Woensdag wordt opvolger van Attlee bekend Vrouw over boord en verdronken Onze nieuwste aanwinst vier: „Thunderstreaks" «Neem voorbeeld aan eenvoudige Nederlanders Dinsdag a.s. zal hierover op de Generale Synode worden beslist Ned* zwemsters braken twee wereldrecords Alle organisaties werken mee Grote brand in Amsterdam illllllllllllllllll Verband tussen zwaar roken en hartziekten Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Giro 274289. Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 (b.g.g. voo- redactie 2435, voor advert, enz. 2970), Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. 68. Telef. 326; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD lie JAARGANG No. 3266 Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct per woord. Waarnemend-boofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong ZATERDAG 10 DEC. 1955 Directeur: JACQ DE SM» Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Djjk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huiissen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; 3. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moli, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg', R. Zuidema, Goes. .Onschuldige' gevangenen Zie pagina 3 •mS. Min. Suurhoff (zuur) over gewijzigde loonpolitiek: (Van onze parlementaire redacteur). DEN HAAG, 9 December „Naar mijn mening is de tijd om victorie te roepen pas aangebroken als regering en bedrijfsleven er gezamenlijk in ge slaagd zijn de nu in beginsel aangekondigde wijzigingen in de loonpolitiek in een zodanige vorm te verwezenlijken, dat met behoud van de sociale vrede en toepassing van differentiaties dat totale loonpeil gehandhaafd kan worden, hetweik nodig is om de welvaart en de werkgelegenheid ook in de toekomst voor onze snel groeiende bevolking veilig te stellen. Als dat bereikt is zal ik gaarne meejuichen", zo zei gistermiddag minister Suurhoff in de Tweede Kamer in zijn beschouwing over het nieuwe loonsysteem. De bewindsman van Sociale Zaken heeft als zijn oordeel te kennen gegeven, dat de geleide loonpolitiek niet door het nieuwe loonsysteem wordt losgelaten. Er is slechts sprake van een nieuwe vorm van de geleide loonpolitiek. Evenals minister Zijlstra vond hij de stabilisatiepoiitiek voor de lonen en prijzen ge slaagd. De lonen zijn gestegen, het prijspeil heeft inen in de hand kunnen houden. Minister Suurhoff vond dit een prestatie in deze tijd van hoogcon junctuur. Dat de welvaart is gestegen is ge bleken bij de inkopen voor Sint Nico- laas. Men heeft duurdere artikelen ge kocht dan vorige jaren. Juist de ver geten groepen hebben van deze stabili satiepoiitiek geprofiteerd. Nooit is ech ter gezegd dat deze politiek altijd zou worden toegepast. Dat is, volgens mi nister Suurhoff, ook wel gebleken uit de maatregelen, die intussen zijn geno men. De secundaire arbeidsvoorwaar den zijn met 3 pCt verbeterd, er zijn individuele loonsverhogingen toege staan, de regering heeft een S.E.R.- advies over de ruimte gevraagd en ten slotte is het duidelijk, dat door de be- drijftaksgewijze loonvorming de lonen niet zullen dalen maar stijgen. Waarom heelt de regering besloten het nieuwe loonsysteem in te voeren? Minister Suurhoff zei daarover, dat het de opvatting van het gehele Kabinet is, dat er zoveel bezwaren bij het be drijfsleven tegen het oude systeem waren, dat het niet verantwoord zou zijn dit systeem nog langer toe te pas sen. Maar ook de nieuwe loonpolitiek zal een instrument moeten zijn tot het voeren van een goed sociaal en econo misch beleid. Wat er verder gaat ge beuren, kon de bewindsman niet ver tellen. Het Kabinet beraadt zich nog over de vraag in hoeverre bevoegdhe den overgedragen kunnen worden aan de Loonraad. Alleen de hoofdbeslis sing is nog maar gevallen. Voor de verdere uitwerking zal wellicht een advies van de Stichting van de Arbeid en van de S.E.R. nodig zijn. De minis ter is bereid spoed te betrachten met een wettelijke regeling voor de loon raad. Al het mogelijke zal worden ge daan om bij de verkiezingen daarmee gereed te zijn. ZWARE OPGAVE. Minister Suurhoff treurde over het verdwijnen van het College van Rijks bemiddelaars. Het heeft belangrijk werk verricht voor de handhaving van de soeiale vrede in ons land. De Loon raad zal het nog moeilijker krijgen, De bewindsman verzette zich tegen het argument, dat differentiatie een to vermiddel is om de lonen te laten stij gen, zonder dat de prijzen omhoog gaan. Het nieuwe loonsysteem zal ook aan vaardbaar gemaakt moeten worden voor de betrokkenen, die werken in de achtergebleven bedrijfstakken. Er zui len loonverschillen ontstaan en daar om is het juist noodzakelijk, dat er spelregels voor de coördinatie worden opgesteld. Dat is een zware taak. Overleg met de Stichting van de Ar beid is volgens de minister noodzake lijk. Het opstellen van de spelregels moet voorkomen, dat de regering het loonniveau uit de hand loopt. „Dat is menri grote zorg", zo zei de minister. Hij was het eens met de heer Stapel kamp dat de geleide loonpolitiek „een kind van de nood was". Zij was dus geen socialistische politiek. Maar toch deed de bewindsman de grootste moei te om de voordelen van de geleide loonpolitiek op te sommen. Het voor naamste voordeel is wel, dat door het geven van een gelijke beloning voor een gelijke technische arbeidsprestatie een rechtvaardige verdeling van het totaal beschikbare looninkomen moge lijk was. Het totale loonniveau werd dus in de hand gehouden. Die moge lijkheid moet blijven bestaan in het nieuwe systeem. Daarom deed de mi nister een beroep op het bedrijfsleven om de gedifferentieerde loonvorming tot stand te brengen zonder dat de ar- beidsvrede in gevaar komt. Want dan zal het loonpeil een sta-in-de-weg zijn de toekomstige werkgelegenheid en de welvaart. Neen, het moment om een wilde triomfkreet te slaken, is volgens de minister nog niet aangebroken. Maar hij liet er geen twijfel over bestaan, dat het nieuwe loonsysteem door hem royaal zal worden uitgevoerd. Voor een loondifferentiatie per on derneming voelde minister Suurhoff niets. De heer Romme had daar met klem op aangedrongen. Maar het ge vaar bestaat, zo zei de bewindsman, dat de arbeiders dan worden wegge kocht. En dan wordt de controle en de coördinatie wel heel erg moeilijk. ALGEMENE KINDERBIJSLAG. Helaas is minister Suurhoff niet in staat om nog dit jaar met een wets ontwerp te komen voor een algemene kinderbijslag, dus ook voor zelfstandi gen. Dit wetsontwerp is echter urgent. Ook met het oog op de definitieve ouderdomsvoorziening. De zelfstandi- DEN HAAG, 9 Dec. Aan de Oost- duinlaan in Den Haag heeft sir Mu hammad Zufrulla Khan (Pakistan), rechter in het internationale gerechts hof, hedenmiddag de eerst gebouwde moskee in ons land ingewijd. Deze moskee, met de bouw waarvan in Februari werd begonnen, werd ge bouwd voor de Ahmadiyya Moslim-be weging, die in ons land in 1947 met een missie begon. In 1949 werd een stuk grond voor een te bouwen moskee aan gekocht, in 1954 deed de missie een Nederlandse vertaling van de Koran verschijnen én hedenmiddag werd de moskee geopend. gen kunnen de premie dan makkelij ker betalen. Toch zal dit ontwerp niet afhankelijk worden gemaakt van de ouderdomsvoorziening, maar spoed zal er in ieder geval worden betracht. Met de herziening van de invalidi teitswet zijn grote problemen gemoeid. De minister is nog niet zover dat hij zeker weet dat op dit gebied een volks verzekering noodzakelijk is. Minister Suurhoff verzette zich tegen het ver wijt dat er een jaar is gewacht voordat aan de S.E.R. advies is gevraagd over een noodvoorziening voor weduwen en wezen. Deze kwestie is enige ma len in de Ministerraad geweest. Uit onderzoekingen is gebleken dat de ge meentelijke uitkeringen aan weduwen en wezen vaak groter zijn dan de uit keringen die de K.V.P. in haar rap port had voorgesteld. Hogere uitkerin gen hebben echter gevolgen voor een definitieve regeling. Een noodvoorziening heeft het voor deel, dat de weduwen en wezen dan niet meer van de gemeentelijke sociale zorg behoeven te leven. De moeilijk heid is echter, dat ook al heeft men een inkomen van 1.200,per jaar men dan toch bij de gemeentelijke in stanties zal terecht komen. Het probleem van de vergeten groepen vond minister Suurhoff zo gecompliceerd dat het onmogelijk is om voorlopige voorzieningen te tref fen. De omstandigheden waarin de ze mensen verkeren zijn daarvoor vaak te verschillend. Minister Suurhoff denkt ook niet aan een afremming van de emigratie. Een herziening van de subsidiepolitiek zou slechts tot resultaat hebben dat de economisch zwakken in ons land moe ten blijven, terwijl de economisch ster keren kunnen emigreren. Propaganda wordt niet gemaakt. Er wordt slechts voorlichting gegeven. Tegen de gedachte van de heer Van Leeuwen (Lib.) om voortaan alleen maar voorschotten te verstrekken had de minister overwegende bezwaren. Dat zou betekenen, dat 't onze emigran ten practisch onmogelijk wordt ge maakt om zich zelfstandig te vestigen, daar zij de eerste jaren dan. hun ver diensten moeten besteden aan het af betalen van de voorschotten. Weer 300 personen gearresteerd BUENOS AIRES, 9 December De Argentijnse regering heeft, als voor zorgsmaatregel tegen eventuele opstandige acties in de provincie Cordoba ongeveer 300 personen laten arrestere n. Waarvan de arrestanten worden be schuldigd is niet bekend gemaakt. De gouverneur van de staat heeft het ont slag gevraagd van alle politieke inspecteurs in zijn gebied, omdat deze, met andere groepen, betrokken zouden zijn bij verzetsacties tegen de huidige regering. Soortgelijke maatregelen werden Donderdag in de provincie Meudoza genomen, nadat berichten waren ont vangen over een samenzwering van aanhangers van generaal Lonardi, de man die Peron verdreef maar later zelf werd afgezet. Volgens een zo juistgetekend rege ringsdecreet, zullen alle op illegale wij ze verkregen bezittingen van aanhan gers van Peron aan de staat vervallen, Wie van het Labour-trio? LONDEN, 9 December Terwijl de afgetreden en in de adelstand verhe ven Attlee vandaag met zijn echtgeno te de lunch gebruikte op het Bucking- hampaleis, als gast van Koningin Eli zabeth en de Hertog van Edinburg, werden de candidaten ter opvolging van Attlee als leider van de Labour- partij ingeschreven. Toen de termijn werd gesloten, ble ken er drie gegadigden te zijn: Hugh Gaitskell (49), die gisteren liet weten, dat hij zich onder geen enkele voor waarde wenst terug te trekken, Her- bert Morrison (67) de „eeuwige tweede" en Aneurin Bevan, de man die van dit trio de minst hoge ogen gooit. Woensdag a.s. zal worden bekend gemaakt, wie de uitverkorene is. Hierover zullen alleen de 274 parle mentsleden van Labour beslissen in een geheime stemming per brief. Het blijkt, dat Morrison er nu ge noeg van heeft, altijd de secundant te moeten spelen. (Hij is reeds tien jaar plaatsvervangend leider). Volgens een vriend van hem is hij voornemens zijn functie op te geven, wanneer hij geen succes heeft in de strijd om de partij leiding. SHIEFFIELD, Een Amerikaanse „Sabre" straaljager is Vrijdag op een ziekenhuis nabij Sheffield gestort, woordoor volgens de eerste berichten een patiënt om het leven is gekomen en een aantal is gewond. die de opbrengst er van zal besteden voor de woningbouw en het onderzoek naar aanwezigheid van aardolie. KAAPSTAD, 9 Dec. Een passagie- re van het Nederlandse passagiersschip „Bloemfontein" is op 2 December van dit schip overboord geslagen en ver dronken. Het schip koerste toen onge veer tweeduizend mijlen ten Noord westen van Kaapstad op de Atlanti sche Oceaan. Nadat bekend was, dat het slachtoffer, Mevrouw A. G. Bell uit Botha Hill (in Natal), vermist was, heeft de „Bloemfontein" nog vijf uur rondgekruist om te zoeken. De ver drinking van Mevrouw Bell werd vare daag in Kaapstad bekend gemaakt, na dat het schip daar was aangekomen. Hedenmorgen heeft de Amerikaan se ambassadeur in ong land, de heer Freeman Matthews, namens zijn regering een viertal straal jagers van het type „Thunder- streak" overgedragen aan de Ne derlandse regering, die vertegen woordigd werd door de minister van Oorlog en Marine, ir C. Staf. We zien hier de vier machines, staande op het platform van de luchtbasis Volkel bij Eindhoven, waar de plechtigheid plaats vond. Ministers op de fiets tt KARATSJI, 9 Dec. De Begum Lia- quat Aii Rhan, de Pakistaanse ambas sadeur in Nederland heeft te Karatsji de Nederlanders aan haar landgenoten ten voorbeeld gesteld. Terwijl zij te genover de pers critiek uitoefende op de praalzucht van de rijke Pakistanen, roemde zij de Nederlanders om hun eenvoud en practisehe aard. Als voorbeeld hiervan vertelde de Begum over een receptie, waar Ko ningin Juliana precies als de andere gasten, een zak met drie sandwiches en een appel als middagmaal had ge kregen. De Begum verklaarde ook, dat de Nederlandse ministers, zoals iedereen, zich per fiets of tram verplaatsen. De ambassadeur, die met verlof in Pakistan is geweest, vertrok Vrijdag avond per vliegtuig weer naar Amster dam. Het einde van een jarenlang probleem in zicht DEN HAAG, 9 December De behandeling in tweede lezing van de open stelling van de ambten voor de vrouw door de Generale Synode van de Ned. Herv. kerk zal volgende week geschieden in de zittingen van 12 en 13 Decem ber. Dan wordt een heslissing genomen over een vraagstuk dat reeds lang binnen de Ned. Herv. kerk aan de orde is. Ter voorbereiding van de beslissing, die ten aanzien van de nieuwe kerk orde op dit punt moest worden genomen, was door de Synode in 1948 een commissie benoemd, die acht maal gedurende 1949 en begin 1950 vergaderde, onder voorzitterschap van ds J. R. Wolfensberger. Bij de behandeling van de kerkorde in eerste lezing was gebleken, dat het vraagstuk in de theologische en oecumenische discussie nog niet tot rijpheid was gekomen. Daarom bleef dit punt liggen en verschoof men de beslissing tot later. Mary Kok weer in vorm LONDEN, 9 Dec. Tijdens inter nationale zwemwedstrijden te Londen heeft Mary Kok het wereldrecord op de 440 yards vrije slag verbeterd en gebracht op 5 min 7.2 sec. Het oude record stond sedert 3 Mei 1947 met 5 min. 7.9 sec. op naam van de Ameri kaanse Ann Curtis Enwerd. Ook het wereldrecord op de 4x100 yards wisselslag estafette sneuvelde. De Nederlandse ploeg liet 4 min. 30.2 sec. afdrukken, hetgeen een verbe tering van 0.3 sec. betekende. Het oude record stond met 4 min. 30.5 sec. op naam van de ploeg van het Walter Reedhospital, sedert 20 Au gustus van dit jaar. Nieuwe adviezen van bedrijfscommissie, want.. DEN HAAG, 9 December „Welke maatregelen kunnen worden getroffen, om tenminste bij lichte vorst 's nachts en bij een temperatuur overdag tot 0 graden, stagnatie in de bouwbedrijven te voorkomen?" Dit heeft een uit het bedrijfsleven samengestelde commissie, die het werken onder minder gunstige weersomstandigheden moest bestuderen, zich afgevraagd. Deze maatregelen zijn in een negental aanbevelingen samengevat, welke gesteund wordendoor alle belanghebbende organisaties in Nederland. O.a. wordt aanbevolen te zor gen voor afdekking van kalkput ten hout, steen, betonijzer en met- selzand. Voorts moet men trachten een bouwwerk voor het invallen van de winter glasdicht te maken en het bin nenwerk zoveel mogelijk op te sparen. Bij het invallen van de vorst kan dan met een geringe verwarming door mid del van een cokespot e.d. nog lang worden doorgewerkt. Zeer belangrijk noemt de commissie het zorgen voor een geventileerde en verwarmde schat- en werkkeet. Voor de metselaar kunnen ter afscherming van de ergste kou of wind rietmatten worden aangebracht. Wanneer dan 's avonds het verse muurwerk wordt afgedekt met stei gerdeler!, voor zover dit mogelijk is, de speciekuipen zijn leegehaald en op de kop gezet, dan bestaat de mogelijk heid, ook na lichte vorst des nachts het werk de andere dag onmiddellijk voort te zetten. AMSTERDAM, 9 December Van avond Iaat is een enorme brand uit gebroken op de hoek van de Nieuwe Ridderstraat, waar een opslagplaats van autobanden en een verwerkende industrie van paardenhaar gevestigd zijn. De brandweer rukte met groot mate riaal uit en had een moeilijke taak want het vuur greep zeer snel om zich heen en in een ommezien van tijd was het achterste deel van dit zeer diepe pand één laaiende vuurzee. Even voor twaalf uur, net op het moment, dat burgemeester d'Ailly op de plek des onheils arriveerde, schoten de vlammen door het voorste gedeelte van het pakhuis naar boven en zoch ten een uitweg door het dak. Steeds meer slangen en waterkanonnen wer den door de brandweer, die door de kleine openingen in de muren voor een vrijwel onmogelijke taak stond, inge legd. Buurtbewoners verklaren, dat zij even na half elf door een hevige ont ploffing zijn opgeschrikt. Voorbijgan gers beweren meteen daarop een grote steekvlam te hebben gezien. Ongetwijfeld is dit een van de groot ste branden in de hoofdstad geduren de de laatste jaren. Ingezonden Mededeling (Adv.) ONBEPERKTE GARANTIE O? Dl VUINC HAZETFABRIEKEN TE ZEVENBERGEN DE BILT ZEGTt Veel wind DE BILT, 9 Dec. Veranderlijke bewolking met nog enige regen. Krach tige tot harde Zuidwestelijke wind. Temeparturen over het algemeen iets hoger dan gisteren. Op- en ondergang van Zon en Maan Zondag 11 December: Zon op 8.41, ond, 16.27. Maan op 5.57, ond, 14.33. Hoogwater Zondag 11 Dec.: Vlissingen: 12.11 u. 1.71 m., u. m. Terneuzen: 0.21 u. 1.96 m., 12.39 u. 1.87 m. Wemeldinge: 1.23 u. 1.61 m., 13.44 u. 1.42 m. Zierikzee: 1.07 u. 1.41 m., 13.26 u. 1.21 m. De heer F. K. Adriaanse te Middelburg slaagde aan de R.U. te Leiden voor het doctoraal examen Nederlands Recht. De commissie kwam niet tot een, eensluidende conclusie. De meerder heid kwam, na breedvoerige toelich ting, tot de conclusie, dat de gemeente vrij dient te zijn diegene te kiezen, „van wie zij na gebed en voorlichting des geestes, beseft, dat de geest hem of haar de gave heeft gegeven om dé betreffende dienst te verrichten". In de Synodezittingen van 20 en 21 Maart 1950 werd besloten, dat stuk, enigszins omgewerkt, naar de classi- cale vergadering te zenden. Nu stond vast, dat vrouwen hulppredikers kon den worden, maar dat nader beraad over de toelating van de vrouw tot alr le ambten in de bedoeling lag. Totdat dit geschied zou zijn, zou de vrouw tot geen enkel ambt worden toegelaten. Deze zaak kwam opnieuw aan de or de in de Synodezitting van 29 Juni 1954. Hoewel er in de kerk geen eenstem-, migheid bleek te heersen, en men zes mogelijkheden zag, die varieerden tus sen volledig openstelling tot alleen maar openstelling voor de vrouw van het diakenambt., meende de commissie toch het eerste te moeten adviseren. Na brede bespreking besloot de Gene rale Synode aan de kerk de wijzigin gen voor te stellen, waardoor de vrouw tot alle ambten wordt toegelaten. Dit besluit viel met 32 tegen 18 stemmen. De daarna geformuleerde wijzigin gen, waarbij het woord „manslidma ten" door „lidmaten" werd vervangen en verder werd bepaald, dat nooit een gemeente verplicht kan worden, in geval van vacaturediensten, een vrouw tot de kansel toe te laten, gingen ter consideratie naar de classicale verga deringen. Maandag en Dinsdag a.s. zullen over dit probleem nu de laatste woorden door de Synode worden gesproken en dan zal tevens de beslissing vallen. Ernstiger dan kanker GENEVE, 9 Dec. Uit een verslag van een groep van twaalf leden van de Wereldgezondheidsorganisatie, dat in Geneve gepubliceerd is, blijkt dat er steeds sterkere aanwijzingen bestaan voor verband tussen zwaar roken en hartziekten. Ook houdt een hoog alco- holverbruik verband met een buiten gewoon groot aantal sterfgevallen als gevolg van hartziekten. Uit de cijfers blijkt, dat veel meer mensen aan een hartziekte overlijden, dan als gevolg van kanker. In de Ver. Staten overleden in 1951 van elke 100 duizend mannen er 530.6 door hart ziekten en 145.1 aan kanker. Voor vrouwen waren deze cijfers resp. 395.5 en 136.1. Voor Nederland waren deze cijfers: mannen 251.3 en 151.5 per 100.000; Vrouwen 262.1 en 147.2. In vergelij king met West-Duitsland, Dener.,arken Zwitserland^ Zweden, Noorwegen en Frankrijk zijn de cijfers voor Neder land echter het laagst.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1