Katse Veer-Zierikzee Tekorten (Tlf voor rekening van het Rijk? ATTLEEfatsoenlijk, onkreuk baar, onafhankelijk ppte o ÉS ft 5 M r pii? J MHfe r? n ■Tp 1 K fe b iHÉÉTE b 1 f) ij Ontbreken van bouwvolume ramp voor Zeeland GALA-UNIFORM EN VOOR DE MARINIERS „Schelde" kan nieuwe boten niet bouwen, wel Smit te Kinderdijk Nedelandsc pendule voor Ver* Naties «Labour" wint tussen- tijdse verkiezingen KRUISWOORDRAADSEL Sint Maartensdijk aangewezen als ontwikkelingskern Britse wapenleveranties aan Midden-Oosten gaan door Oude man te Rotterdam bij brand omgekomen Nieuwe Turkse regering gevormd Congressen van vliegtuigbouwers en ruimtevaarders Vanavond aanbieding in de Schouwburg Zal Gaitskell hem opvolgen als socialistisch leider? Het geheim Wie nu 1 Een herinnering Vrijdag 9 December 1955 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina *3 Voorstel van Ged. Staten aan minister Algera MIDDELBURG, 8 Dec. Ged. Staten hebben de Prov. Staten vertrouwe lijk mededeling gedaan van een door hen aan de minister van Verkeer en Waterstaat reeds begin vorig jaar gerichte brief, waarin een suggestie is ver vat om het veer Katse Veer-Zierikzee mede te betrekken in de gemeenschap met het Rijk (zoals nu het geval is met de Wester-Scheldeveren), waarnaast de Provincie dan een gedeelte van de exploitatietekorten voor haar reke ning zal nemen. Deze tekorten zuilen in de naaste toekomst verder stijgen, zodat bij aanvaarding van het op aandrang van de minister ontworpen voor stel om ook een deel der tekorten op de Wester-Scheldeveren voor rekening der Provincie te doen komen, het provinciaal budget steeds zwaarder zal worden belast. Het spreekt n.l. vanzelf, dat het verwerven van Rïjkssteun in de exploitatie op het veer Zierikzee slechts mogelijk zal zijn, indien de Provincie tezelfdertijd een deel der tekorten van de Wester-Scheldeveren voor haar rekening neemt. Al het bovenstaande is door Ged. Staten geant woord op de beschouwingen in de afdelingen der Prov. Staten omtrent de begroting voor het volgende jaar. Ook over de bouw van twee nieuwe schepen voor de dienst Vlissingen Breskens (met mogelijkheid van ge bruik tussen KruiningenPerkpolder) w.'den enige belangrijke mededelin gen gedaan. Deze nieuwbouw zal zo goed als zeker niet bij de Kon. Mij „De Schelde" geschieden, omdat deze maatschappij zich genoodzaakt zag me de te delen, dat er geen kans was te bouwen binnen het tijdschema. Na veel moeite is men er in ge slaagd de bouw onder te brengen bij J. en K. Smit te Kinderdijk. Mo menteel worden de richtprijzen ge toetst bij de Kon. Marine. Daarna zal de bouw van één schip beste- dingsklaar zijn, hoewel de ministe riële toestemming nog niet binnen is. Gestreefd wordt het eerste schip gereed te hebben eind 1957 begin 1958. Het tweede schip komt een jaar later klaar. HET ONTWERP Volgens het ontwerp krijgen de schepen de volgende afmetingen: leng te op het rij dek 100 meter, grootste breedte 18 meter, breedte middenbaan rijdek 9.20 meter, snelheid bij de proeftocht 16 knopen. De te bouwen aanlegplaatsen krijgen bruggen met 'n rijbreedte van 6 meter, zodat tegelij kertijd een dubbele rij gewone auto's kan worden geladen en gelost. Ook wat fietsen aangaat is veel zorg be steed aan het snel laden en lossen. De vervoercapaciteit is bijna tweemaal zo groot als die van de „Juliana" en de „Bernhard". Voor een verdere toe. komst zal rekening gehouden moeten worden met de bouw van meer van deze schepen. Een vaste oeververbin ding (waarop in de afdelingen de aan dacht was gevestigd) achten Ged. Sta ten thans nog niet bereikbaar. De nieuwe schepen passen niet In fle bestaande fuiken. De ontwerpen voor nieuwe aanlegplaatsen te Vlissin gen zijn vrijwel gereed. De minister van Verkeer en Waterstaat heeft nog geen uitspraak gedaan omtrent de plaats van de nieuwe veerhaven te Breskens. Ged. Staten vertrouwen, dat tegelijk met het in de vaart ko men van het eerste nieuwe schip de nieuwe aanlegplaatsen gereed zijn, als mede de haven. VERBOUW VEERBOTEN Uiteraard vroegen de Statenleden ook naar hetgeen met de veerboten „Koningin Juliana" en „Prins Bern hard" aan de gang is. Uit het ant woord blijkt, dat minister Algera aan het programma van eisen voor de bouw van nieuwe schepen o.m. heeft toegevoegd de eis, dat de tweede klas se-passagiers zich tijdens de overtocht niet naar de eerste klasse kunnen be geven. In verband hiermede zijn in 't ontwerp de verblijven van de tweede klasse-passagiers aangebracht onder het rijdek en die voor de eerste klasse op het promenadedek. In overeenstem ming met deze eis zullen dit wintersei zoen achtereenvolgens de „Juliana", de „Bernhard" en de „Hendrik" op de zelfde wijze worden ingericht. De verlengde Moerdijkpont „Dord recht" gaat in Mei a.s. uit de vaart en zal dan van een nieuwe motor worden voorzien. Het schip zal in Augustus weer gereed zijn en dan ook bij slecht weer kunnen varen. Omtrent de unificatie der tarieven is tot dusver geen overeenstemming bereikt, aldus Ged. Staten, die tenslot te nog mededelen te overwegen het fonds voor de brugaanleg over de Zandkreek, dat nog altijd bestaat, toe te voegen aan dat v-oor de verbetering van de verbinding Noord-Zeeland Midden-Zeeland. Een plan, dat helaas schipbreuk leed LONDEN, 8 Dec. (Reuter). Bij een debat in het Hogerhuis heeft ad miraal Lord Fraser voorgesteld, dat alle atoombommen, alsmede water stofbommen, op 500 na vernietigd worden. Deze 500 zouden opgeborgen moeten worden op de Mount Everest in Basoetoland of de Sahara onder 'n speciale bewaking van de V.N. Minis ter van staat voor buitenlandse zaken, Lord Reading, antwoordde namens de regering, dat dit plan niet uitvoer baar is. NEW YORK. 8 Dec. (Reuter). Mi nister Luns heeft namens Nederland de Verenigde Naties officieel een faueoult- rrndule van negentig kilo geschonken, Dit apparaat demonstreert de draaiing van de aarde. De met goud beklede bol hangt aan een stalen kabel 25 meter boven de vloer bij de hoofdingang van het gebouw der Algemene Vergadering. Op een stalen ondersteuningsstaaf is een boodschap van de Koningin aangebracht: „Het is een voorrecht vandaag en morgen te leven.' De gift werd in ontvangst genomen door secretaris-generaal Hammarskjoeld, die zei, dat het apparaat herinnert aan Nederlands bijdrage in de internationale gemeenschap. Zonder het pionierswerk van Nederland zouden wij hier vandaag niet staan, aldus de secretaris-generaal. LONDEN, 8 Dec. (Reuter). Te Gateshead is een tussentijdse verkie zing gehouden tengevolge van het overlijden van de socialist, die dit kies district in het Lagerhuis vertegen woordigde. Er werd wederom een so cialistische candidaat gekozen, name lijk H. Randall, op wie 13.196 stem men werden uitgebracht. Zijn con servatieve tegencandidaat kreeg 6661 stemmen, 'O 0) II Ipl 2) ■pj 1 gini. I mn HORIZONTAAL: 1. Boordsel, 3. vreemde munt, 9. bladgroente, 10. tan deloos zoogdier, 12. Amsterdams peil, 13. opwaarts, 15. made, 16. matroos, 29. levenslucht, 20. insect, 23. kippen- product, 25. voorzetsel, 26. kippenJooo, 28. duinvallei, 30. niet vergelen. VERTICAAL: 1. Euvel, 2. stoom schip, 3. tennissportterm, 1 vt eg- woord, 5. geestigheid, 6. Nederland, 7. mak, 11. binnen, 12. voorzetsel, 14 'af wezig, 15. jong dier, 17. koor, 18. graankorrel, 21. deel van de bijbel, 22. voor, 24. biljüi ,s iok, 27. voegwoord, 28. zangnoot, 29. Gode zy lof. Scherpe opmerkingen van Ged. Stalen MIDDELBURG, 8 Dec. „De gang van zaken met het verdelen van het bouwvolume voor woningbouw is voor Zeeland niet minder dan een ramp. Komt hierin geen spoedige verbetering, dan wordt de ontwikkeling van Zeeland verhinderd. Elk pleidooi voor het verwerven van meer bouwvolu- ma blijft zonder succes. Deze toestand zou zelfs een wijze dol kunnen ma ken". Deze krasse (maar beslist niet overdreven) uitspraken zijn van Ged. Staten naar aanleiding van de begrotingsbeschouwingen. Het college wijst erop, dat de Zeeuwen sedert 1940 op het gebied van de woningmisère meer geleden hebben dan de inwoners van enig ander gewest: oorlog, evacuatie, bevrijding, watersnood. De strijd om in noodwoningen niet te verpauperen is veelal zwaar en wordt meermalen verloren, zo zeggen Ged. Staten. In meerdere delen van Zeeland zijn er in het geheel geen spanningen op de bouwvakarbeidersmarkt. Zonder enig bezwaar zou daar een aanmerkelijk gro ter aantal woningen gebouwd kunnen worden. Dat is duidelijk gebleken uit 'n door het college ingesteld onderzoek, waarvan de uitslag aan de regering is medegedeeld. Alles is nu verdeeld. Komt er geen toewijzing meer, dan kan in 1956 in de provincie geen enkele woning meer wor den gebouwd... Nu zal het E.T.I. nog een enquête in stellen onder de bouwbedrijven, evenals voor de herverkaveling. Dat uiteindelijk nog 50 z.g. migratiewoningen werden verkregen, is zelfs nog geen druppel in de emmer. ECONOMISCH BESTEL. In hun antwoord delen Ged. Staten ook mede eind vorig jaar de minister van Economische Zaken verzocht te heb ben het eiland Tholen aan te wijzen als ontwikkelingsgebied. Dit verzoek is af gewezen. De minister bleek in principe wel bereid in overweging te nemen Sint Maartensdijk als centrumplaats voor dat deel van het eiland, dat niet op Weste lijk Noord-Brabant is aangewezen, als incidenteel te stimuleren kern aan te wij zen. Daarmee zijn Ged. Staten accoord gegaan. Zij hebben het gemeentebestuur met aandrang verzocht de nodige voor zieningen (aanleg industrieterrein) te treffen en ook overigens t.a.v. het indus- triestreven een actieve houding aan te nemen. Dit heeft in beginsel inmiddels een terrein aangewezen en aan een in genieursbureau opdracht gegeven de zaak planologisch en technisch verder voor te bereiden. Ged. Staten overwegen nu voorts de mogelijkheid tot pogingen om Tholen naast Sint Maartensdijk als incidenteel te stimuleren kern aangewezen te krijgen. CULTUUR. Naar aanleiding van crftische opmer kingen van Statenleden wordt gezegd, dat de uitgaven voor muziek, toneel en LONDEN, 8 Dec. (Reuter). De Britse minister van Buitenlandse Za ken, MacMillan, heeft in het Lager huis een suggestie van de Labouraf- gevaardigde Zilliacus verworpen, vol gens welke Engeland zijn wapenleve ranties aan Egypte en andere Arabi sche landen diende stop te zetten, zo lang deze landen blijven dreigen, dat zij geweld zullen gebruiken tegen Is rael. MacMillan zei, dat de Britse wapenleveranties gebaseerd zijn op de drie-mogendhedenverklaring van '50, waarin het evenwicht in het Midden- Oosten gegarandeerd werd, en op ver dragsverplichtingen. De metaalbewerkers van het Rulir- gebded zijn met de werkgevers tot over eenstemming gekomen wat betreft 'n loonsverhoging. De arbeiders in uur loon krijgen 14 pfennig per uur meer en die op stukloon 11 pf. per uur. beeldende kunst allerminst als sluitpost der begroting behandeld zijn. Bij een gemiddelde stijging der uitgaven van 12 pet. is voor 1956 voor deze doeleinden 25 pet. meer dan voor 1955 uitgetrokken. Dat is voor 1956 het maximum. De opmerking werd gemaakt, dat er in Terneuzen ontstemming bestaat over het feit, dat aan de Temeuzense Muziek school geen subsidie meer wordt ver leend, omdat "er nu een Zeeuwse Muziek school ls. Geantwoord werd, dat Terneu zen zelf apart wil blijven, hetgeen ge- eerd is door voor één jaar subsidie te ge ven en dat Terneuzen zich zal moeten gewennen aan de gedachte, dat het in de algemene organisatie zijn eigen plaats kan behouden. ROTTERDAM, 8 Dec. Bij een brand, die vanochtend gewoed heeft op een zol derkamer van een pand aan de Goudse- rijweg, is een oude man, die volgens de omwonenden Kastelein zou heten, om 't leven gekomen. Om kwart over tien ontdekte een café houder, dat er brand was uitgebroken in een slaapkamer, die zich op de zolder étage bevond en verhuurd was aan de oude baas. Een brandmeester vond op een plaats, waar het niet brandde, de oude man bewusteloos liggen en met be hulp van anderen bracht hij hem naar beneden. Bij aankomst in het ziekenhuis bleek, dat hij was overleden. Vermoede lijk heeft hij geprobeerd voor het vuur te vluchten, hetgeen hem niet gelukt is, omdat, zoals de brandmeester constateer de, de deur naar de zolderétage klemde. Nescafé is opnieuw in prijs verlaagd! Nu slechts f 2.45 voor ten minste 35 koppen van de puurste, lekkerste koffie. Grote bus voot ten minste 140 koppen thans f 8.85 Coffeïne-vrij, in bussen met rood etiket en van dezelfde inhoud, nu f 2.80 f 10.25 DE BESTE BEREIDINGSWIJZE- Wanneer V Nescafé in bet kopje hebt gedaan: 1. éérst kokend water erop 2. dan pas melk en suiker naar smaak Nescafé is en blijft altijd vers, altijd geurig tot het laatste testje in het busje! DE MEEST GEBRUIKTE OPLOSBARE KOFFIE TER WERELD ISTANBUL, 8 Dec. (Reuter). Pre mier Menderes van Turkije heeft, na een kabinetscrisis van negen dagen, ontstaan doordat de regeringspartij der democraten te kennen had gege ven geen vertrouwen te stellen in de economische politiek van het kabinet Menderes waarbij Menderes zelf de enige minister was, die nog het ver trouwen der democratische parlemen taire fractie bleek te bezitten een nieuwe regering gevormd, zijn vierde sinds de in 1950 gehouden algemene verkiezingen. 's-GRAVENHAGE, 8 Dec. Twee in ternationale congressen, n.l. één op het gebied van de vliegtuigbouw en één op dat van de ruimtevaart, zullen het vol gend jaar en in 1957 onder auspiciën van de Kon. Ned. Vereniging voor luchtvaart in ons land worden gehouden. Allereerst zal de K.N.V.V.L. haar medewerking ver lenen aan het „Congres Aeronautique Européen", dat t.g.v. de algemene verga dering der Europese' Organisatie van Vliegtuigbouwers, de „Aicma", eind 1956 in Nederland bijeenkomt. In de loop van 1957 hoopt men in ons land het jaarcongres van de internatio nale, astronautische federatie te houden, van welke organisatie de aan de K.N.V. V.L. gelieerde Nederlandse vereniging voor Ruimtevaart deel uitmaakt. Medio 1956 hoopt de K.N.V.V.L. in sa menwerking met 't Rotterdams Helicop ter Syndicaat een internationale wed strijd voor hefschroefvliegtuigen te orga niseren, die gehouden zal worden onder auspiciën van de „Federation Aeronau tique Internationale", de internationale sportluchtvaartfederatie te Parijs. Aan deze wedstrijd zal ook een tentoonstel ling verbonden zijn. Geschenk van de Rotterdammers ROTTERDAM, 8 Dec. Het Roterdamse bedrijfs leven heeft met een vijftal 'particulieren, f115.000 bij eengebracht om het korps mariniers ter gelegenheid van zijn 290e jaardag 220 gala-uniformen te ver schaffen. Dit „groot tenue" zal vanavond in de Rotter damse Schouwburg door de voorzitter van de daar voor in het leven geroepen stichting, mr K. P. van der Mandele, de generaal der mariniers worden aange boden. De uniform wordt van donkerblauw marinela- ken en is bedoeld als een verbeterde uitgave van die uit 1896. De ponceau-rode kraag met lissen is terug gekeerd en de zakkleppen op de achterzijde zijn ook met rood omzoomd. Het lederwerk is in zwart uit gevoerd. Ook is uit 1896 de (kurken tropen-) helm met piek overgenomen. De muzikant draagt op de schouders zijn embleem: 't klaverblad, de tambour- maitre ontvangt een met goud versierde bandelier, waarop 12 wapenfeiten staan vermeld. De distinc tieven van de officieren worden in goud uitge voerd: op de rand van hun helm komt het officiële borduursel. Tot de uitrus ting van de generaal be hoort de speciale sabel. Voor de vaandeldrager is een speciaal bandelier ont worpen en de tamboers en pijpers krijgen hun kap messen terug. DE KAPEL. „Opgedoft". Zo zal de man van de grote trom 'n met rood gevoerd panter vel omgehangen krijgen, waarbij de „kop" op de rug hangt. Prins Bernhard en mi nister Staf hebben hun sanctie aan de nieuwe uni form gegeven. Ook is offi cieel goedgevonden, dat 't hier een eenmalig geschenk betreft, hetgeen impliceert, dat onderhoud, aanvulling enz. voor rekening van het Rijk komen, evenals de eveneens donkerblauwe duffelse overjas, die wel eens nodig zal zijn. Ver moedelijk zal men de ma riniers voor het eerst op de a.s. bevrijdingsdag in dit groot tenue zien ver schijnen. Een tijdperk wordt afgesloten Clement Attlee is tot het laatst van zijn politieke carrière zichzelf gebleven. Hij had nog geen twee minuten nodig om mede te delen, dat hij zijn functie van leider der Brit se socialistische partij neerlegde. De motivering van zijn niet onverwacht komende beslissing was duidelijk en maar voor één uitleg vatbaar: Ik treed af om voor jongere krachten plaats te maken. „Deze kleine fatsoenlijke man", zoals Winston Churchill hem eens noemde, zal de vergaderzaal van het Lager huis, 's werelds oudste parlement, niet meer betreden. Met hem is een bewogen periode in Engelands parlementaire geschie denis afgesloten. De ouden gaan heen, de jongeren nemen hun plaatsen in, want de wereld moet verder. Ook het politieke bedrijf. Attlee is 33 jaar lid van het Lagerhuis geweest, een mensen leeftijd mag men wel zeggen. Zes jaar was hij premier van het Britse Gemenebest, twintig jaar diende hij zijn partij als leider. Tot de laatste dag van zijn poli tieke loopbaan kon ieder op hem rekenen, ondanks zijn zwakke ge zondheid. Nog deze maand maakt hij een inspannend propaganda- tournée door Schotland. Het is niet de eerste maal, dat er een vergelijking wordt ge maakt tussen deze christen-socia list en Churchill. Zo verschillend als hun milieu, afkomst en op voeding waren, zo verschillend is ook hun persoonlijkheid. Attlee miste alles wat Churchill bezat aan show, aan grandeur, aan meeslepend betogen. Hij is nooit de man geweest, die met zijn woord de massa's wist te fascine ren. Indien hij het zou hebben gekund, dan zou hij het niet ge wild hebben. Want Attlee was de verklaarde tegenstander van alles wat riekte naar pathos en demagogie. Zijn spreektrant was vaak bij het saaie af. Hij was jurist en verloochende dat nooit in /.ija politieke rede voeringen. Hij bezat niets van het imponerendl eenzijdige van een man als Bevan. Hy was de man van het juiste midden in zijn par tij, maar juist daarmee heeft hjj het Britse socialisme de grootste dienst bewezen, die men zich maar denken kan. Het ls altijd moeilijk te ontdek ken waarom sommige politieke figuren van formaat zich onbe twist kunnen handhaven zonder brillant te zijn en zonder te spre ken tot de verbeelding van de massa. O.i. is het geheim van Attlee's politieke leven gelegen in zijn fatsoenlijkheid, zijn onkreuk baarheid, zijn onafhankelijkheid, zijn eerlijkheid en zijn hoge op vatting van hetgeen in de poli tiek mag en niet mag. Het inte resseerde hem niet, of men hem niet populair vond of dat hij voor zijn ideeën geen brjval ontving. Hij bleef socialist in hart en nie ren en werkte zeer bewust mee zich daarbij baserend op wat hij zag als eis van zijn socialistisch beginsel, aan de liquidatie van het Britse Imperium, aan de so cialisatie van verschillende En gelse bedrijven. Maar hg deed dat als een man uit één stuk en zonder bijbedoelingen. Attlee heeft het de laatste ja ren in zyn partij niet gemakke lijk gehad. Wie denkt niet aan de links-socialistische Bevan, die de eenheid der Labour-partij in het grootste gevaar bracht? Het is Attlee's verdienste, dat hij de partij bjjeen heeft weten te hou ten, al moest hjj mede door deze controverse beleven, dat het bewind van het land overging in de handen der Conservatieven. Het is nog niet bekend wie zijn opvolger zal zijn als leider der socialistische partij. Men ver wacht een scherpe strijd om deze opvolging. Want juist nu zal men de samenbindende figuur van de ze „fatsoenlijke man" missen. Al gemeen wordt verwacht, dat als winnaar uit deze strijd de 49-ja- rige financiële deskundige van de party, Hugh Gaitskell, te voor schijn zal komen. De 67-jarlge Herbert Morrison, die ook op de nominatie staat, is voor deze moeilijke functie al wat oud en Aneurin Bevan zal waarschijnlijk bij de eerste stemming reeds af vallen. Een tweede stemming kan dan nodig zijn tussen Morrison •n Gaitskell. Reeds in Maart 1945 bracht Attlee een bezoek aan het over stroomde Walcheren. Met een dukw reed en voer hij over net eiland. Ruim twee jaar later, op 4 November 1947, was hij er op nieuw, nu ter gelegenheid van ,'e eersteboomplanting. In Westkapelle, aan de voet van de vuurtoren, heeft hij daar het woord gevoerd. Dit zei hij: ,,Ik hen van mening, dat herstelwerk alleen dan succesvol kan zijn, wanneer allen samenwerken. Walcheren heeft vele bomen verloren, maar de vrijheidsboom in Ne derland is nooit gestorven en in de strijd voor een vredige we reld is er de grote samenwer king tussen het Engelse en het Nederlandse volk". 'ifi irW^yiT"(fYifi'W''ir rr'.r'r nm iini jui niiVii

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 3