Goes zal woordje mee moeten spreken voor het Delta-plan er komt, zegt Raad i Zeventig jarige Reimond Kimpe hartelijke wijze gehuldigd op Vorming van algemene Zeeuwse studie commissie noodzakelijk Stijgende belangstelling voor schoolsportdagen in Zeeland Begroting 1956 goedgekeurd Bouwvolume, tekort gasbedrijf, kade-demping, scholenbouw en verbetering Schuttershof aan de orde Plan voor zwembad bij Oude Singel Ondertekening van pachtcontracten In dienst der Kerk' ring Walcheren 35 jaar Nieuw bestuurslid K»N* V.B., afd* Zeeland Swift naar Nederlandse kampioenschappen Goese KVP-fractie niet achter O 56 Succesvol optreden Louise Parker van SPORT-PROGRAMMA VOOR MORGEN Voetbal Zaalhandbal Volleybal Tafeltennis Dammen Schaken Schoolschaken In Goes het grootste aantal deelnemers Temidden van zijn nieuwste doeken Provincie zal werk aankopen voor één van de openbare gebouwen Seismolen Middelburg Padvindersgebouw Goes Vrijdag 9 December 1955 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 2 GOES, 8 December De Goese gemeentebegroting tekort bijna drie ton is vanavond goedgekeurd. Een stroom van suggesties is over de hoofden Van B. en W. gevioeid eer het, na een middag- en een avondzitting zover was. Dro-eilandenplan en Deltaplan en de gevolgen voor Goes vormden een grote moot van de beschouwingen. Men bepleitte de vorming van een commissie om deze zaak te bestuderen. En daarbij werd Goes-Noord en de kadedemping niet vergeten. Het Schuttershof en het Gasbedrijf vormden eveneens punten Van bespreking. De heer J. S. Visscher (P.v.d.A.) kwam met de suggestie een pommissie te vormen. Hij kreeg steun van verscheidene raadsleden en ook B. en W. voelden er veel voor. Wel waren B. en W. van mening dat deze commissie omdat het immers een Zeeuws probleem betreft een zo breed mogelijke basis moet hebben. En daarmee was de heer Visscher het volkomen eens. Hij betreurde het, dat er reeds een andere commissie bestaat, n.l. de commissie Zuid-West, die een bepaalde streek wil dienen. Daarom, zo vond dit P.v.d.A.-raadslid moet de commissie die nu gevormd wordt en waarvoor B. en W. van Goes het initiatief moeten nemen bestaan uit vertegenwoor digers van de rest van Zeeland, d.w.z. Noord- en Zuid-Beveland, Schouwen- Duiveland, Xholen en St Philipsland en O. Zeeuwsch-Vlaanderen. Mogelijk is er dan later nog samenwerking met de commissie Zuid-West mogelijk. Des middags werden de beschouwin gen gehouden en des avonds gaven B, en W. antwoord. Namens zijn fractie opende de heer Visscher deze beschouwingen met een uitspraak van een der sprekers op het congres over het Deltaplan welke luid de: „De aansluiting van de zeearmen zal een openlegging voor Middelburg en een ontsluiting voor Goes tot gevolg hebben" Goes zal alles op alles moeten zetten om niet achter te raken. Er zal ge bouwd moeten worden. Zijn B. en W. bereid een onderzoek in te stellen naar het aantal woningen dat gebouwd kan worden met daar voor ter plaatse in aanmerking komen de arbeidskrachten? Hij bepleitte voorts woningtelling. Uitvoerig wilde hij ingelicht worden over de verliezen Van het gasbedrijf, over de bouw van de 51 woningen voor „Nieuw Goes" en over de mogelijkheden tot vernieuwing van het Schuttershof. Zijn fractiege noot Haverhoek vroeg aandacht voor de werkplaats voor minder validen, die te klein is geworden. De heer A. G. Heijboer (CH), met grote waardering voor de werkzaam heden van B. en W. bepleitte snelle sanering van Goes-Noord en daar mee gepaard gaande kade-demping. Hy informeerde tevens naar de bouw van de vakschool, de U.T.S. en scholen voor het kleuteronderwijs. Hy wilde ook wel eens ingelicht worden over de verliezen by het gasbedrijf en de lekverliezen in de buisleidingen. Ingedut? De heer M. J. Bakker (KVP) be perkte zijn beschouwing tot het geven Van enkele korte maar krachtige Opmerkingen. Hij kwam met een me ning van een Noord-Bevelander aan dragen, volgens welke eilandbewoner Goes destijds bij de brugplannen actief was, doch nu ingedut schijnt te zijn. Hij plaatste ook de opmerking dat Goes als centrum moet oppassen zich niet de kaas van het brood te laten eten, en de culturele boterham er nog by ook". En hy bracht daarmee de lachspieren in beweging. Overigens Voelde hij veel voor informele gedach- tenwisseling over de problemen die er zullen komen. Meer medeleven De heer Zuidema (AR) vond dat de toelichting op de begroting wel wat aan de vlakke kant lag, vooral Volks huisvesting is met enkele regels afge daan. Meer medeleven voor de inwo ners van slechte woningen was wel op zijn plaats geweest. Ook hij betreurde het, dat zo weinig aandacht is geschon ken aan de vraagstukken rond het Deltaplan. De suggestie van de heer Visscher om een commissie te vormen had zijn belangstelling. De nota om in principe te besluiten tot begrotingswijziging i.v.m. de aan leg van een verbindingsweg door Goes Noord vond hij eveneens te summier toegelicht. Hij kon niet inzien dat dit een principebesluit is. Waarom hoort de raad zo weinig over de plannen waarmee B. en W., blijkens de vele vergaderingen, vol zitten? Laat men hierover eens wat meer vertellen, zo zeide hij, anders komt vandaag of morgen een persman in de keuken en licht daar de deksels van de pot jes op. Spr. besloot zijn betoog met een uit voerige beschouwing over de finan ciële verantwoordelijkheid der ge meentebesturen en de autonomie die in gevaar komt. De heer Knibbe (AR) was voor ka de-demping en achtte het^ onjuist om de subsidie voor de Stichting Zeeland te verminderen. Deze stichting krijgt straks een belangrijke taak. De heer M. de Bat (SGP) verwierp de posten voor steun aan sport, spel en vermaak. De heer E. N. C. van Ries- Cen (VVD) sloot zich aan bij de sug gestie van de heer Visscher om een commissie in te stellen en hield een vurig pleidooi voor verbetering van het Schuttershof. De heer Verrnaire tenslotte kon zich verenigen met wat alle voorgaande sprekers aan wensen hadden geuit. bö de opstelling van de begroting uiter ste soberheid is betracht. Het tekort van bijna drie ton is het gevolg van wettelijk verplichte maatregelen. De positie die Goes inneemt is niet ge makkelijk. Niet minder dan 500 Neder landse gemeenten moeten maar zien dat ze hun begroting sluitend krijgen met uitkering uit het gemeentefonds. Ihdien men echter weet, dat er totaal voor die 500 gemeenten maar twee en drie kwart millioen gulden beschik baar is, dan zal men begrijpen, dat er versoberd .moet worden. De sanering van Goes-Noord wordt uitgewerkt, maar staat nog niet op pa pier. Een nauwkeurig overzicht kon dus niet gegeven worden. Ook over de grenswyziging werd nog het een en an der gezegd. De laatste bespreking met G.S. vond in Juli plaats. De noodtoe stand van de gemeente Goes is erkend. De suggesties van buurgemeenten wor den onderzocht. Nieuw Goes Wethouder Bouwman vertelde, dat voor de 51 woningen voor „Nieuw Goes" opdracht is gegeven uit te zien naar'een geschikt bouwterrein. Waar dit zal worden gevonden is nog niet be kend. Zoveel mogelijk zal men gelijk waardige woningen trachten te zetten. In de huurprijs zal echter rekening ge houden moeten worden met de ver nieuwing en dat betekent dus een iets hogere huur, die naar men vermoedt ongeveer zal liggen op 8,50 tot 9 gulden per week. De oude bewoners krijgen vrijwillig kans de nieuwe huizen te betrekken. Zo gauw de oude woningen zijn ontruimd zal met afbraak begon nen worden. Voor riolering is een bedrag van 110.000,gulden uitgetrokken. Rapport over gasbedrijf Over de verliezen die het gasbedrijf heeft opgeleverd, zal nog dit jaar een rapport komen, zo beloofde voorts wethouder Van Melle. Het Schuttershof moet vernieuwd worden. De burgemeester dacht nu aan de benoeming van een commissie uit de raad, die de problemen kan bestu deren. De heer Visscher drong er in dit verband op aan, dat deze commissie ook met voorstellen zal kunnen komen. Ze mag geen kapstok worden, waar de problemen aan opgehangen kunnen worden en daar waren B. en W. het roerend mee eens. Een voorstel tot vorming van zo'n commissie komt in de volgende vergadering. Ook over de kadedemping kregen de vragenstellers antwoord. Het is een sluitpost op de begroting, zei burgemeester Ten Kate. Als de financiële toestand het toelaat komt er een voorstel. Tegen een prin cipe-besluit tot demping had hij geen bezwaar. „Prettig" zo vond de heer Knibbe, „dit eens uit Uw mond te mo gen horen" De bouw van de ambachtsschool is een kwestie van bouwvolume, voor de vakschoolbouw bestaat goede hoop dat de vergunning afkomt. De bouw van een U.T.S. zal nog wel even duren, zo vernam de raad voorts. Als er één kan komen, dan zal met de Goese belangen rekening gehouden worden. Van een compesteringsinstallatie kan niets ko men. Zwembad Gevraagd werd voorts naar de mo gelijkheden van de bouw van een zwembad. „Geen geld", zei wethouder Bouwman. Er bleek overigens wel een plan te zijn, dat is opgesteld door de Ned. Heide Mij. Het bad is geprojec teerd op een terrein aan de Oude Sin gel achter de Julianastraat waar met tertijd ook de verlengde Bergweg zal uitmonden. Het zwembad krijgt een bassin van 50 x 20 m, een instructiebad en een kleuterbad. Met de aanleg van een speelweide bij het bad kan wel licht eerder begonnen worden in G.S. W.-verband. Ook bij de artikelgewijze behande ling van de begroting kwamen nog heel wat wensen naar voren. Tijdens deze behandeling werd nog een voor stel van de heer Haverhoek (P.v.d.A.) goedgekeurd om het subsidie aan de Stichting Zeeland te handhaven op vijf cents per inwoner. Vóór waren de P. v.d.A.-fractie en de heren Van Riessen (V.V.D.), Knibbe (A.R.), De Bat (S.G. P.) en Verrnaire (Midd.). De avondvergadering ïn de avondvergadering heeft wet houder Roose nog eens uiteengezet dat Donderdag 15 December a.s. te Goes GOES, 8 December Op Donder dag 15 December om 2 uur zullen tij dens een bijeenkomst in „De Koren beurs" de verklaringen van afstand en de pachtcontracten van de Domeinbe- drijven ter tekening worden voorge legd aan de landbouwers uit de Her- verkavelingsgebieden, die hun bedrij ven ter beschikking stellen van de Her verkavelingscommissie Zeeland. VLISSINGEN, 8 December De ring Walcheren der Herv. Mannen- verenigingen In Dienst der Kerk hield Donderdagavond in het Vereni gingsgebouw te Vlissingen haar fees telijke 35e jaarvergadering, onder voorzitterschap van de heer C. Dron- kers. Nadat de voorzitter de talloos velen had verwelkomd, gaf hy een kort his torisch overzicht. Speciaal noemde hy de grote verdienste van de heer L. de Vlieger, die vanaf het begin zitting heeft gehad in het bestuur. Als blijk van waardering werd hem een doos sigaren aangeboden. Ds F. Wagener uit Zoutelande bood gelukwensen aan namens het hoofdbestuur en de Prov. Commissie. De ring Walcheren kan een voorbeeld genoemd worden voor het gehele land en men heeft grote waar dering voor haar arbeid. Hij hoopte, dat men nog lang zal mogen meewer ken aan de opbouw van het Hervormd bewustzyn op Walcheren. De afdeling Koudekerke voerde hier na het toneelspel „Waar leed is, is ze gen nabij" op, wat handele over de watersnoodramp. Een dameskoortje verleende medewerking MIDDELBURG, 8 Dec. Ter ver kiezing van een lid van het afdelings bestuur van de KNVB in de vacature Zwartepoorte kwam by de gehouden herstemming tussen de heren I. W. Bakker uit Nieuwdorp en A. P. v. d. Pluym uit Vlissingen, de heer Bakker als „overwinnaar" uit de bus. Van de 71 ingezonden stembiljetten, met een gezamenlijke waarde van 131 stemmen, kreeg de heer Bakker er 66 tegen de heer van der Pluym 63. Twee stemmen bleken ongeldig. De heer I. W. Bakker completeert dus het be stuur van de KNVB afdeling Zeeland. GOES, 8 Dec. Het bestuur van de Middelburgse korfbalvereniging Swift heeft het belangrijke besluit genomen om in te schryven voor de Nederlandse kampioenschappen micro-korfbal, welke zullen worden gehouden op Zaterdag 7 Januari te Utrecht. Indien mogelgk zal ook een adspirantenploeg van Swift voor deze kampioenschappen worden ingeschreven. GOES, 8 Dec. De KVP-fractie is van mening, dat in het verkiezings pamflet „O 56" enkele prenten waren opgenomen, die de grenzen van het welgevoegeiyke overschreden. Aldus de heer W. J. J. M. Vroome (KVP) in de heden gehouden Goese raadsverga dering. De heer Vroome drukte over dit pamflet zijn spyt uit. Hij zei dit in antwoord op een vraag van de heer J. S. Visscher (Arb.). Deze had in het slot van zyn beschouwing over de be groting voor 1956 zijn bereidheid uit gesproken tot samenwerking doch liet daarbij duidelijk merken dat in zijn fractie enige onrust was ontstaan over de vraag of, gezien het pamflet, nog samenwerking mogelijk was. Hij vroeg de KVP-fractie een onomwonden ant woord of zij de inhoud van dit pam flet goedkeurde. In „Concert- en Gehoorzaal" te Middelburg MIDDELBURG, 8 Dec. Onwille keurig kwam bij het luisteren naar de negerzangeres Louise Parker, de her innering boven aan haar beroemde voorgangster Marion Anderson, die voor de oorlog ook o.a. hier in ons land zulke grote triomphen vierde. Hetzelf de prachtige stemtembre, het grenze loze gemak waarmee ze zingt, de feno menale stemomvang, en zeker ook de zelfde ongekunstelde eenvoud; dit al les, wat Marion Anderson zo beroemd maakte, treft men ook bij deze zange res aan. Met name de stemomvang is fantastisch. Qua tembre is haar stem een abso lute alt, maar met evenveel gemak be- reikt ze de sopraanhoogte. En de op rechte eenvoud, waarmee ze haar lie deren zingt is ongeëvenaard. Het spreekwoord, dat eenvoud het ken merkt van het ware is werd hier wel zeer duidelijk gedemonstreerd. En wel haast vanzelfsprekend, kwam dit het beste uit in de negro-spirituals, die ze, gedeeltelijk zonder begeleiding zong. Hier hoorde men geen vaak sentimen tele arrangementen, maar het eenvou dige (en toch volgeladen hartstocht) geloofslied van de neger, zoals dat, vaak improvisatorisch, uit de nood van hun bestaan is voortgekomen. Maar ook het klassieke programma, dat o.a. liederen van Handel, Hugo Wolf, Grieg, Debussy en enkele Zweed se componisten omvatte, was iets bui tengewoons. Met de prachtige voor dracht, het warme tembre was het toch ook de zekere weemoed, die de echte negerzang zo kenmerkt, die deze liederen zo buitengewoon merkwaar dig en ook zo intens mooi maakten, Het is wel duidelijk, dat deze nog vrij jonge zangeres reeds nu een be roemdheid geniet, die wellicht die van Marion Anderson zal evenaren. Laten we echter vooral niet verge ten, dat haar begeleider, Gerard Hen- geveld, een grote aandeel had in haar succes. Zijn begeleiding was in een woord voortreffelijk, precies op de zang afgesteld en dynamisch volkomen bij de stem aangepast. Zelfs bij het grootste pianissimo was deze begelei ding steeds een ideale achtergrond en nimmer drong zij zich ongemotiveerd naar voren. Het enthousiaste publiek bedelde niet minder dan vier maal een 1 is winst thuisclub; 2 is winst bezoekers en 3 is gelijkspel). Heren A: TonidoEMM; B: To- nïdo -2Volharding. Eerste klasse: A.Z.V.V.Arnemuiden 2 Krabbendüke—Colpl. Boys 1 Tern. Boys—Rillandia 1 WemeldingeV.CK8 Tweede klasse A: Kapelle HWolfaartsdijk II 1 Rillandia IIKloetinge II 8 Serooskerke IINieuwdorp II 2 Tweede klasse B: VeereBevelanders 1 Zeel. Sport VI—M'burg V 1 R.C.S. IVNieuwland 1 OostkapelleSerooskerke 2 Tweede klasse C; S.V.D.Beren 1 Goes IVWissekerke 1 's-H. H. KinderenYerseke II 3 KloetingeKapelle 1 KatsMevo 1 Tweede klasse D: Mevo IISinoto 2 Bruse BoysMevo III 1 Tweede klasse E: DriewegenHoek 2 SpuiTern. Boys II 1 Tweede klasse F:' Zaamslag II—S.V.D. II 2 Kruiningen IIIA.Z.V.V. II 2 JUNIOREN Groep BI: Bevelanders BIM'burg BI 2 Groep Bil: Zeelandia BilVlissingen Bil 2 Groep BIV: Nieuwdorp BILewed. Boys BI 2 Dames A: MarathonZeeland Sport; B: EMMLuctor; Olympus Hontenisse; C: EMM 2Walche ren 2; junioren: Zeeland Sport Tonido. Groep B: VCU 2Marathon 2; MVC 2—EWC 3; Marathon 2— Michiel de Ruyter 2; PZEMMVC 2; Michiel de Ruyter 2—Hoa Moa 2; MTS 3—PZEM; Hoa Moa 2— EWC 3. (12 tot en met 17 December) lste klase: Sla RaakBe Fair; GoesWill van Zoelen; Sorry Spirit; 2de klasse: Sorry 3VSV; 3de klasse: VSV 2—MÏÏC; PZEM 2—Luctor 2; Wilno 3—RTC; 4de klasse: Be Fair 3RTC 2; Luctor 3 —VSV 3; Wilno 4^-VSV 3; Sorry 4 PTT 2; Be Fair 3Will van Zoe len 4; Spirit 3—RTC 2. (12 tot en met 17 December) Hoofdklasse St. Laurens—Vlissin gen 2 (12/12); AagtekerkeMid delburg (12/12); DOS—Goes (12/ 12); lste klasse: Aagtekerke 2— Souburg 2 (12/12); Lammerenburg 2—Schelde (12/12); DOS 2—Ka pelle 2 (14/12); Schelde 2Middel burg 2 (14/12). (12 tot en met 17 December) 2de klasse B: Middelburg 4De Burcht (16/12); 2de klasse Cl: Cad- zandBreskens (12/12); 2de klasse cn: VSVTerneuzen 2 (13/12). (12 tot en met 17 December) Groep A: Lyceum Oostburg— Technische school Terneuzen; RH BS VlissingenLyceum Terneu zen; groep B: ulo DwarskaaiChr. Kweekschool; RHBS 2Gymna sium (alles Middelburg). Bijna 8000 leerlingen namen er aan deel GOES, 8 Dec. Bijna 8000 leerlingen, afkomstig van 178 lagere scholen in Zeeland, hebben dit jaar deelgenomen aan de schoolsportdagen, Meei dan 90 pet. van hen behaalde een der diploma's, hetgeen een bewijs mog< zijn, dat het met de lichamelijke gesteldheid van de Zeeuwse jongens ei. meisjes nog niet zo slecht gesteld ls. De belangstelling voor de schoolsportdagen, waarmede in Zeeland nauwe lijks drie jaar geleden gestart werd op initiatief van de inspectie voor dt lichamelijke opvoeding, is dus wel snel toegenomen. Deze zomer werden de proeven in 19 centra afgenomen. Het waren Retran chement, Wissenkerke, Axel, Renesse, St. Maartensdijk, Yerseke, Zlerikzee, Domburg, Souburg, Oostburg, Goes, Middelburg, 's-Heerenhoek, Vlissin gen, Schoondijke, Hulst en Terneuzen. Nu ook Noord-Beveland, Tholen Schouwen Duiveland voor het eerst schoolsportdagen organiseerden, wordt dus geheel Zeeland bestreken. toegift af, waarbij de zangeres een by zonder sympathiek gebaar maakte, door een van haar extra nummers op te dragen aan de vrij talrijke jeugd, die zich vanavond in de zaal bevond. Een grootse ovatie en bloemen ver tolkten de dank voor deze onvergete lijke avond. B, MIDDELBURG, 7 December Eenvoudig, welhaast sober, zoals hij dat zelf wilde, is Donderdagmiddag tijdens een receptie in hotel „De Burg" te Middelburg hulde gebracht aan de kunstenaar Reimond Kimpe, die deze dag 70 jaar werd. De nog rijzige schilder heeft in- zijn dankwoord waardering geuit aan het adres van de provincie en diverse gemeenten in Zeeland, voor hetgeen zij doen voor de opleving van de belangstelling voor de beeldende kunst in Zeeland. De provincie heeft Kimpe in deze opleving waarachtig deelgenoot gemaakt: de heer H. Pieters, de bibliothecaris van de provinciale boekerij, die bij ont stentenis van de gedeputeerde mr dr A. J. J. M. Mes namens het huldigings comité het woord voerde, maakte bekend, dat het provinciaal bestuur een nader te bepalen werk zal aankopen voor één van de openbare gebouwen. Enige recente doeken van de jarige waren opgesteld in de ruimte, waar men recipieerde. Een enigszins speelse hand had Kimpe's „Atelier" en zyn /Visserij" zo geplaatst, dat de schut- tersfiguren van het staatsiestuk „De confrérie van St Sebastiaan", dat C. J. van Ceulen in 1650 voltooide, nog juist verwonderd de zaal in kon blikken Kimpe's surealisme contrasteerde hier mee scherp. Tussen de doeken lagen drie eeuwen, waarin zich de schilders kunst zo geheel anders heeft ontwik keld dan de schutters van Van Ceulen ooit hebben kunnen bevroeden BIJZONDERE PLAATS. De heer Pieters, die namens de be wonderaars een geschenk aanbood, schetste de bijzondere plaats, die Kim pe in het Zeeuwse culturele leven in neemt. Kimpe brengt, zoals bekend, beslist niet het mooie in zijn werk naar voren, psychisch niet en physisch niet. In dit verband zei de heer Pieters: „De huurwaarde van de percelen op de Veerse Kade is door Uw werk niet op gevoerd........" Maar de heer Pieters toonde ook zijn respect voor de wijze, waarop Kimpe het nieuwe in Zeeland heeft gepropageerd. „Je hebt doorgewerkt en doorge zocht" zo richtte hy zich tot de jarige, „nieuwe uitingen en richtingen komen in jouw kunst naar voren". Wars van de invloed van allerlei ismen heeft Kimpe altijd geprobeerd de dingen als Kimpe te verwerken; zo ontstond zyn eigen styi. De bibliothecaris achtte het een on gelofelijk voordeel, kunstenaars in Zeeland's midden te hebben. „Zy laten je zien wat je zelf niet ziet zien door het vergrootglas van hun ziel, van hun werk", aldus de heer Pieters. Hij richtte zich ook tot mevr. Kimpe. „Heb dank voor al datgene, wat U voor on ze vriend Reimond hebt gedaan. Het valt niet mee om de vrouw van artist te zyn. Maar U hebt meegeleefd in de vreugde, die het scheppen van een schilderij met zich brengt". Mevrouw Kimpe kreeg hierop van de vele aan wezigen het welverdiende applaus. KUNSTFILOSOOF De voorzitter van de Zeeuwse Kun stenaarskring, de heer A. L. A. Borst, zei verheugd te zijn, dat Kimpe heeft getoond, dat het op het ogenblik nog mogelijk is, van de kunst te leven. Hij prees de universaliteit van de jarige schilder en belichtte zijn kwaliteiten als kunstfilosoof. In de kring is Kimpe niet alleen de nestor, hij is ook de mentor, aldus de heer Borst, die hem voor zijn stimulerende invloed dankte, Drs Louis Lockefeer hield een toe spraak, een gedegen causerie die goed aansloot by hetgeen door hem in het Zeeuws Tijdschrift" naar voren is ge bracht. „Een kunstenaar is een van God begenadigde" sprak hij, „Kimpe is een boreling, die de liefde van de Schepper heeft". .Kimpe's werk ver vult ons met eerbied" voegde hy daar nog aan toe; drs Lockefeer doelde hier op de gave techniek, het eigen palet en het omvangrijke oeuvre van de schil der. De heer C. M. van Moorsel, die na mens de Kath. Kunstenaarsver. het woord voerde, sprak de hoop uit, dat Kimpe in de toekomst nog eens een belangrijke wandschildering zal mo gen maken. Tenslotte dankte de jarige schil der alle sprekers. Na al deze goede woorden had hy nog één wens; de realisering van de eveneens door de Commissaris der Koningin uitge sproken wens; de bescheiden ruimte, een expositiegelegenheid in de Zeeuwse hoofdstad. In een receptiealbum tekende zyn Zeeuwse kunstbroeder Jac. Prince een goed gelykend, raak portret. GOES AAN DE TOF. Goes staat, voor wat het aantal deel nemers betreft, aan de top. Niet min der dan 817 jongens en meisjes, af komstig van 20 scholen, legden hier dc proeven af en aan 768 (94 pet.) kor. een der diploma's worden uitgereikt. Hulst volgt op de tweede plaats me. 789 deelnemers van 17 scholen en 77; geslaagden (bijna 96 pet.). Vlissingen komt met 750 deelnemers van 13 scho len en met »719 geslaagden (eveneen:: bijna 96 pet.) op de derde plaats, ge volgd door Middelburg met 700 deelne mers van 13 scholen en 657 geslaagden (93 pet.). Het kleinste centrum was Retran- chement, waar 165 leerlingen van vier scholen deelnamen, maar die allen met een der diploma's naar huis konde. gaan. Een mooie prestatie dus, ook a kon wegens tijdnood de voorgeschre ven behendigheidsproef niet worden af genomen. Naar gelang van de geleverde pres taties konden vijf verschillende diplo ma's worden behaald. Het allereenvou digste, diploma A, ging naar 20 pet. van de deelnemers (1571), het B-diplo ma werd behaald door 33 pet. (2495), het C-diploma door 25 pet. (1753), het D-diploma door 14 pet. (1004) en het E-diploma, het zwaarste dus, kon be machtigd worden door slechts 3 pet. (218 deelnemers). Dat ongeveer de helft van het aan tal deelnemers het B- of C-diploma ont ving en dus tot de middenmoot behoor de, mag normaal worden genoemd. Bjj het E-diploma doen zich echter eigen aardige verschijnselen voor. Hulst kon bijvoorbeeld met 26 diploma's (3.34 pet.) vrij aardig bij het algemeen ge middelde, maar Middelburg blijft er met diploma's (0.76 pet.) ver onder. Vlis singen (36 diploma's, 5 pet.) en 's-I-Iee- renhoek (31 5.14 pet.) komen er bo ven. Maar Yerseke steekt met 55 diplo ma's (ruim 10 pet.) ver boven de ande re uit. Meer dan een kwart van alle in Zeeland uitgereikte E-diploma's kwam in deze plaats terecht. MIDDELBURG, 8 December De thans voor een groot deel gerestaureer de Seismolen zal in de toekomst als padvindersgebouw worden ingericht. De groep Middelburg van de Ned. padvinders zal in deze fraai gelegen molen een schitterend onderkomen vinden. Een en ander behoeft nog goedkeu ring van de Middelburgse raad. Voor benoeming bedankt De heren A. J. Adriaanse, W. J. Soherpenisse en J. S. Visser hebben bedankt voor hun resp. benoemingen tot ouderling, jeugdraaddiaken en dia ken.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 2