D|AKARTA-DELEOATIE OP WEG NAAR DEN HAAG Bouwvakarbeiders mogen vervroegd afzwaaien De dood waarde rond over onze wereld Romme en Kikkert tegen CNV-wens omtrent loonraad PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Anak Agung hoopt op steun van alle Indonesische groeperingen jean Sibelius in de bloemetjes Drie doden op de weg Verpleegster was opium-slavin Paul van Kempen overleden Klein verlof, in afwachting van groot verlof voor 1200 man Hugh Gaitskelh „Ik wil best Souvereiniteit over Nieuw Guinea moet gehandhaafd worden Honderden mensen omgekomen Maar alle fracties wel vóór bedrijfstakgewijze loonvorming Nog lang geen koek en ei in Argentinië Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Giro 274289. Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, TeL 2438 (b.g.g. voo- redactie 2435, voor adven. enz. 2970), Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. 68. Telef. 326; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD lie JAARGANG No. 3265 Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct per woord. VRIJDAG 9 DEC. 1955 Directeur: JACQ DE SMIT Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; t Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huiissen, Terneuzen; s. Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Mol, Vlissingen; rv a OiJ:OO Ds D. J. van Ds J. Karelse, K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. Goes wil vinger in de Delia-pap Zie pag. 2 De Nederlands-Indonesische besprekingen HELSINKI, 8 Dec. Onder gewel dige belangstelling uit binnen- en bui tenland heeft de Finse componist Jean Sibelius vandaag zijn negentigste ver jaardag gevierd. Hij ontving o.m. ge lukwensen van Bondspresident Heuss van West-Duitsland en Koning Frede- rik van Denemarken. President Paasikivi van Finland bracht via de radio hulde aan de componist. De president was de eni ge officiële gast, die door de jarige werd ontvangen. Sibelius heeft herhaaldelijk gewei gerd te zeggen, of hij nog nieuwe wer ken zal publiceren. Personen uit zijn omgeving verklaren, dat zijn gehoor Uitstekend is en dat hij nog compo neert, doch alleen voor zichzelf en niet voor de buitenwereld. ZUTPHEN, 8 December Op het kruispunt te Vorden is vanmorgen de 18-jarige motorrijder uit Vorden bij een aanrijding om het leven gekomen, doordat een autobestuurder geen voor rang verleende aan de motorrijder. Verdronken in auto HOOFDDORP Gisteravond is door onbekende oorzaak een personen auto van de Huigsloterdijk te Abbenes in het water van de Ringvaart gere den. De bestuurder wist zich uit de auto te bevrijden. De naast hem zit tende 18-jarige jongeman R., uit Lich tenvoorde, kwam door verdrinking om het leven. Drie-jarig kind overreden AMSTERDAM Vanmiddag is een 3-jarig kind J. P., overreden door een personenauto. Het jongetje overleed vrijwel onmiddellijk. Onverhoeds stap te het kind van het trottoir, zodat de chauffeur van de auto, die volgens de politie zeer rustig reed, geen kans meer zag een aanrijding te voorkomen. DE BILT ZEGT: Zachtere lucht op komst DE BILT, 8 Dec. Veel bewolking mebt plaatselijk enige regen. Koude ochtend, in de middag dezelfde of iets hogere temperaturen dan Donderdag. Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen. Op- en ondergang van Zon en Maan Zaterdag 10 December: Zon op 8.39, ond. 16.27. Maan op 4.48, ond, 14.05. Hoofwater Zaterdag 10 Dec.: Vlissingen 11.21 u. 1.56 m. 23.53 u. 1.79 m. Terneuzen: 11.48 u. 1.73 m., u. m. Wemeldinge: 0.23 u. 1.57 m., 12.48 u. 1.33 m. Zierikzee: 0.09 u. 1.38 m., 12.30 u. 1.14 m. punt van de andere partijen en groe peringen niet ver van dit der Masjumi afstaat. Naar wjj vernemen zal de Neder lands-Indonesische conferentie Zater- dam a.s. om 12 uur worden geopend met een zitting in de grafelijke zalen op het Binnenhof in Den Haag. De voorzitters van beide delegaties zullen een openingsrede uitspreken. DJAKARTA, 8 December (P.I.A.) De Indonesische minister van Buiten landse Zaken, Anak Agung, die de Indonesische delegatie naar de besprekin gen op ministerieel niveau tussen Nederland en Indonesië zal leiden, is heden met een vliegtuig van de K.L.M. met zijn adviseurs: Moh. Roem, mr Subardjo, dr Rustamadji en mr Teng Tjin Leng, en de secretaris van Anak Agung, Suwardjo, naar Nederland vertrokken. Enkele ministers, hoge functionarissen en leden van het corps diplomatique deden het gezelschap uitgeleide. Anak Agung verklaarde te hopen, dat zijn delegatie de steun zal krijgen van alle Indonesische groeperingen, opdat de onderhandelingen tot bevredi gende resultaten kunnen leiden. Hij verwees naar het gezamenlijk commu niqué, (dat gisteren in ons blad werd gepubliceerd), en zei verder niet te kunnen zeggen, welke resultaten men zal bereiken. „De delegatie wordt ten volle ge steund door het Kabinet. De politiek, die zij zal volgen is door het gehele Kabinet goedgekeurd." Anak Agung legde er de nadruk op, dat de delega tie zich zal dienen te houden aan de door het Kabinet goedgekeurde poli tiek. Hoe lang de besprekingen zullen duren, kon hij niet zeggen, maar hij hoopte niet lang, „want in Indonesië wacht veel werk, dat afgewikkeld moet worden. De heer W. Latumeten van het mi nisterie van voorlichting zal de woord voerder van de Indonesische delegatie zijn. De heren Djamaluddin (van P.I. A.) en Mohidin (van het socialistische blad „Pedoman") maken op uitnodi ging van de regering de reis mee. De oppositiebladen die uitgenodigd wa ren, sloegen de uitnodiging af. In de komende dagen vertrekken de andere delegatieleden, adviseurs en journalis ten. De voorzitter van de Masjumi, Moh. Natsir, heeft verklaard, dat het een verdienste van het huidige Kabinet is, dat het de kwestie rondom de betrek kingen tussen Nederland en Indonesië, -die „bevroren" waren, weer op gang heeft gebracht. De Masjumi geeft haar volle steun aan de pogingen van het Kabinet in de delegatie. Natsir zeide ervan overtuigd te zijn, dat het stand- ROTTERDAM, 8 Dec. Omdat ze van twee doktoren receptformulieren had weggenomen, om daarop in apotheken opium te kunnen halen, had de 35-jarige verpleegster W. uit een kliniek te Loosduinen zich vanmorgen voor de Rotterdamse rechtbank te ver antwoorden. Ze bleek hetzelfde reeds in Den Haag en Haarlem gedaan te hebben, en was daarvoor voorwaardelijk bui ten rechtsvervolging gesteld. De vrouw zei aan opium verslaafd te zijn door het harde werken. Als ze op een spreekuur bij een dokter met geraffi neerde klachten kwam, nam ze, als hij zich omdraaide, enige recept-formulie ren weg. Ze vulde ze in, ondertekende ze, en haalde er in de apotheek per- vitine of opium mee af. Eén der grootste dirigenten van deze tijd AMSTERDAM, 8 Dec. De dirigent Paul van Kempen is vanmiddag op 62- jarige leeftijd in de ziekenverpleging te,Amsterdam, waar hij sinds enige tijd verpleegd werd, overleden. Met hem is een der grootste dirigenten van de tegenwoordige tijd heeegegaan. Paul van Kempen studeerde viool aan het Amsterdamse conservatorium, Voor de eerste keer trad hij op 13- jarige leeftijd als solist op en toen hij zeventien was, kreeg hij reeds een aanstelling als eerste violist bij het concertgebouworkest. Zes jaren daar na aanvaarde hij het eerste-eoncert- meesterschap in Posen en later in Dort mund. Allengs ging Van Kempen zich steeds meer toeleggen op het dirigeer- vak. In 1932 werd hij eerste dirigent van de Dresdener Philharmonie, welk orkest onder zijn sublieme leiding we reldvermaardheid kreeg. Sedertdien heeft hij de leiding gehad van enige van Europa's grootste opera-instellin gen (Berlijn, Aken, Bremen) en orkes ten. De laatste jaren leidde hp een groot aantal concerten van het Radio Philharmonisch Orkest in Hilversum en langdurige tournees ondernam hij vooral in Italië, Frankrijk en Duits land .waarnaast hij in verschillende landen in internationale muziekfes tivals optrad. Ieder jaar leidde Van Kempen te Siena (Italië) de internationale diri genten-cursus en ook de dirigenten cursus van de Ned. Radio Unie stond in 1955 onder zijn leiding. De neger Joseph Osborn, die steeds heeft volgehouden, dat hij in 1814 als slaaf in Kentucky is geboren, is 'te Eineinnati overleden (141 jaar). Min. Staf helpt mee aan woningbouw DEN HAAG, 8 December Teneinde tegemoet te komen aan het tekort aan werkkrachten in de woningbouw in Nederland zal met ingang van I Maart 1956 aan 1.000 a 1.200 voor eerste oefening in werkelijke dienst verblijvende bouwvakarbeiders, op hun daartoe gedaan verzoek, (vervroegd) klein verlof (in afwachting van groot verlof) worden verleend. Aldus een heden uitge geven Landmachtorder. Dit verlof zal worden verleend aan hen, die verklaren voor de verdere duur van 19a6 hun werkkracht beschikbaar te blijven stellen voor de woningbouw. Van deze regeling zijn uitgesloten: zij, die dienen buiten Europa; zij, die de voor hen geldende wettelijk bepaalde minimumduur der eerste oefening 11 WC ÏUVi O- - op 1 Maart 1956 nog niet hebben volbracht. plichtige, hiervan een door zijn com mandant voor eensluidend getekend Om voor (vervroegd) klein verlof in afwachting van groot verlof in aan merking te kunnen komen, moet de dienstplichtige: bij zijn commandant een verzoek om klein verlof in af wachting van groot verlof, alsmede een werkgeversverklaring indienen, beide ingericht volgens het bij de Landmachtorder behorend model en afgestempeld door het gewestelijk ar beidsbureau. Verzoeken en werkge versverklaringen, die, voor wat de in houd daarvan betreft, van dit model wezenlijk afwijken, worden niet in behandeling genomen. Indien hij in het bezit is van een di ploma of van enig ander schriftelijk bewijs (verklaring), waaruit zijn vak bekwaamheid blijkt moet de dienst- tt Wie volgt Attlee op? LONDEN, 8 Dec. Hugh Gaitskell heeft het verzoek van negen vooraan staande Labour-ieden om zich terug te trekken als candidaat voor het fractie leiderschap der Labourpartij, van de hand gewezen. Links georiënteerde. Bevan, die zelf weinig kans maakt om als op volger van Attlee te worden gekozen, had zich bereid verklaard af te zien van een candidatuur ten gunste van Morrison, als Gaitskell zich óók te rug zou trekken. Bevan is een krach tige tegenstander van Gaitskell als fractieleider. Gaitskell heeft echter doen weten, dat hij de grootste achting heeft voor Morrison, doch van mening is, dat de partij de kans moet hebben om te kie zen. Het intrekken der candidatuur van Gaitskell en Bevan zou Morrison tot onbetwist opvolger van Attlee heb ben gemaakt. afschrift bij zijn verzoek overleggen. De formulieren moeten uiterlijk 15 Januari a.s. bij het Ministerie van Oor log zijn binnengekomen. De tweede Fokker S-14, met trai ningstoestel van Fokker voor straaljagerpiloten, dat naar Ame rika wordt gezonden ter vervan ging van de machine, waarmee Gerben Sonderman, de eerste in- vlieger van Fokker, tijdens een proefvlucht boven de V.S. dodelijk verongelukte, is de tocht naar de nieuwe wereld begonnen. Bij de Fokker-fabriek op Schiphol werd de gedeeltelijk gedemonteerde machine op een dekschuit geladen, waarna, na nog een overlading de tocht per zeeschip begint. Ned. Regering houdt vol: (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG, 8 Dec. De Neder landse regering houdt vast aan het standpunt, dat de souvereiniteit over Nieuw Guinea gehandhaafd moet wor den tot de bevolking er zelfbeschik kingsrecht zal kunnen uitoefenen. Bij de toekomstige ministersconferentie met Indonesië zal ze onveranderd van dit standpunt uitgaan. Dit verklaarde de minister van Overzeese Rijksdelen, minister Kernkamp gisteravond zeer positief in de Tweede Kamer, tijdens de behandeling van de begroting van zijn departement. De communistische afgevaardigde Wagenaar, die het beleid van de rege ring t.a.v. Nieuw-Guinea op de beken de naieve wijze had- aangevallen, liet weten, dat het sprookje van de spring plank naar Indonesië te afgezaagd is, om erop in te gaan. De begroting is rond het middernachtelijk uur z.h.s. aangenomen. Alleen de Communisten stemden tegen. Tijdens deze behandeling hebben zich geen nieuwe dingen voorgedaan. De Nederlandse regering beoogt een geleidelijke economische ontwikkeling van Nieuw-Guinea en ze heeft daarbij één belang voor ogen, n.l. dat van de bevolking. Droeve lijsi PARIJS, 8 December Het is een lange lijst van slachtoffers, die van avond op het telexnet verscheen. Orkanen, ontploffingen en ongevallen brachten vandaag leed in vele honderden gezinnen, in verschillende wereld delen. Het ergste werd India wel geteisterd. De orkaan, die in drie kustdistricten van de staat Madras woedde, maakte ongeveer vijfhonderd slachtoffers. Een veertig dorpen zijn vernield en veel vee is omgekomen. De autoriteiten laten iriioortnior lovpncmirirlelpn aanvoeren voor de geïsoleerde plaatsen. per vliegtuig levensmiddelen aanvoeren Een straaljager van het type „Jave lin", die nog op de Britse geheime lijst staat, is op een experimentele vlucht op het eiland Wight neergestort. De pi loot kon zich met een valscherm het leven redden. De „Javelin", een straal jager met deltavleugels geschikt voor gebruik' onder alle weersomstandighe den, kan naar verluidt een snelheid bereiken van 1120 kilometer per uur. Bij het afschieten van Japans vuur werk, die zeer ontplofbare stoffen be vatten, zijn op verscheidenen plaatsen in Malakka elf personen om het leven gekomen. De politie en de douane zijn een onderzoek op grote schaal begon nen. Zij reizen steden en dorpen af om winkeliers en burgers tot het afgeven van het gevaarlijke vuurwerk te be wegen. Volgens de politie te Frankfort zijn er tot dusver geen aanwijzingen, dat, de ontploffing waardoor gisteren een flatgebouw in Frankfort werd ver woest, met opzet is veroorzaakt. Zij acht het ook onwaarschijnlijk, dat een bom uit de oorlog onder de fundering is ontploft. Het aantal doden bedraagt thans 26. Vermoed wordt, dat er nog een dode, een vrouw, onder het puin ligt. Zeven mensen zijn onge deerd uit het puin bevrijd. De Tweede Kamer en de loonpolitiek (Van onze parlementaire redacteur). DEN HAAG, 8 December Zowel prof. Romme (K.V.P.) als de heer Kikkert (C.H.) hebben zich gedistancieerd van het verlangen van het C.N.V. om zo spoedig mogelijk een wettelijke regeling voor de instelling van een loonraad tot stand te brengen. Op dit punt heeft de heer Stapelkamp (A.R.) dus geen steun gevonden in de Tweede Kamer. Daartegenover staat echter, dat alle fracties zich voor de bedrijftaksgewijze loonvorming hebben uitge sproken. En dat prof. Romme bij minister Suurhoff heeft aangedrongen om terstond aanwijzigingen aan het College van Rijksbemiddelaars te geven, waardoor het nieuwe loonsysteem kan worden doorgevoerd. De Rooms-katholieke fractievoorzitter heeft zich weer eens ontpopt als een groot tacticus. Wie verwacht zou hebben, dat hij nu eens uitvoerig ging aan tonen op welke formidabele wijze de socialisten (minister Suurhoff incluis) door de knieën zfjn gegaan, is bedrogen uitgekomen. Het feit, dat 75 jaar geleden Dosto- jewski overleed, zal volgend jaar in de Sowjet-Unie uitgebreid worden her dacht .Tussen 1956 en 1958 zal een nieuwe editie in tien delen van het werk van de schrijver verschijnen. Er zal een film naar de roman „De Idioot" worden gemaakt, terwijl er toneelstuk ken naar dit werk en naar „De gebroe ders Karamazof" zullen worden opge voerd. Integendeel, prof. Romme trok de socialistische bewindsman naar zich toe, door zich aan te sluiten bij de toon, waarin de regeringsmededelingen over het nieuwe loonsysteem zijn gevat. De loonsverhogingen die het gevolg zullen zijn van dit-nieuwe loonsysteem moeten in het algemeen uit de winsten betaald worden, zo zei prof. Romme. In het algemeen, want prijsverhoging mag men niet bij voorbaat uitsluiten. Als prijsverhoging in de landbouw noodzakelijk is dan zal men de moei lijkheden die daardoor ontstaan recht vaardig moeten oplossen. Door de loon- differentiatie uit de winst mogelijk te maken, zijn, zo vervolgde prof. Rom me, redelijke en voldoende waarbor gen getroffen om het nieuwe loonsy steem in te voeren. De rooms-katholie- ke fractievoorzitter was het eens met minister Suurhoff dat de bedrijftaks gewijze loonvorming zelfdiscipline vraagt van het georganiseerde bedrijfs leven. Deze zelfdiscipline moet niet met de lippen worden gepredikt, maar zal er ingehamerd moeten worden. In dit verband had de heer Romme critiek op de redevoering van de heer Roe mers (Soe.), waarin werd gezegd dat de metaalarbeiders nu hoge lonen zul len krijgen, terwijl de bakkers niet op een broodje, maar op een houtje zullen moeten bijten. Is zo'n uitlating een me thode om de zelfdiscipline en de ver antwoordelijkheid te schragen?, zo vroeg prof. Romme. Laat de heer Roe mers toch zeggen: als de lonen van de metaalarbeiders niet omhoog gaan dan verdwijnt de winst in de zakken van de ondernemer en van de aandeelhou ders. Is daar de metaalarbeider en de bakkersgezel mee gebaat? Het is volgens prof. Romme begrij pelijk, dat de wettelijke regeling voor de loonraad niet binnen een paar maanden tot stand kan komen. In dit opzicht was hij het dus niet met de heer Stapelkamp (A.R.) eens, maar wel hoopte de heer Romme, dat het wetsontwerp gereed zal liggen als minister Suurhoff eventueel de leiding van het departement aan een opvolger moet overdragen. ERVARING OP DOEN. Ook de heer Kikkert (C.H.) vond het niet onoverkomelijk dat niet di rect een loonraad wordt ingesteld. Het is goed, zo zeide hij, eerst het College van Rijksbemiddelaars in te schakelen, dan kan er enige ervaring opgedaan worden. Hij vond dat juist een goede middenweg. Overigens verklaarde ook de heer Kikkert zich een voorstander van de nieuwe loonpolitiek. En hij vond het juist, dat de over heid op dit gebied een taak blijft hou den. Hij vreesde dat het nog wel eens moeilijk zal zijn een goede oplossing te vinden voor de twee begrippen: dif ferentiatie en coördinatie. Er mag geen te groot verschil in beloning ontstaan. Spanningen zijn niet uitgesloten, maar daarom mag van de leiding der vakbe weging grote verantwoordelijkheid gevraqgd worden. De heren Lemairè l.ex K.N.P.), Van Leeuwen (Lib.) en Van Dis (S.G.) betuigden ook hun in stemming met de nieuwe loonpolitiek. Nieuwe motieven voerden zij daarvoor echter niet meer aan. Het probleem der vergeten groepen heeft bij deze begrotingsbehandeling nog een grote rol gespeeld. De heren Lemaire (ex K.N.P.), Zegering Had- ders (V.V.D.), Van Dis (S.G.) en Kik kert (C.H.) vroegen spoedige afdoe ning van het S.E.R.-advies. De knoop moet nu eindelijk eens worden door gehakt. Eerstgenoemde vroeg, of er niet voorlopige voorzieningen getrof fen kunnen worden, terwijl de heer De Kort (K»V.P.) klaagde, dat de bewinds man een jaar heeft gewacht voordat hij een S.E.R.-advies vroeg over een noodvoorziening voor de weduwen en wezen. De heer Kikkert (C.H.) wilde aan deze noodvoorziening voorrang ge ven boven een regeling voor de kin derbijslag aan zelfstandigen. EMIGRATIE. Een ander belangrijk punt was het emigratiebeleid. Moet het beleid wor den omgebogen nu er een gespannen arbeidsmarkt is. De heer Biewenga (A.R.) vond dit niet verstandig. Hoogstens is een ma tiging van de voorlichting gewenst. Een kunstmatige afremming van de emigratie is niet noodzakelijk, want de gunstige conjunctuur is een natuurlij ke rem. BUENOS AIRES, 8 Dec. Troepen van het Argentijnse leger van de lucht macht hebben op bevel van de gouver neur het hoofdbureau van politie in Mendoza, de hoofdstad van de Andes- provincie van dezelfde naam, waar 'n nationalistische samenzwering ver ijdeld is, bezet. In een officiële ver klaring heette het, dat de provinciale politie „alle kenmerken van het Pe- ronistische bewind behouden had". De hoofdinspecteur van politie is af getreden en voorlopig vervangen door een luitenant-kolonel van het leger. Volgens een blad in Buenos Aires zijn de drie hoge legerofficieren, die in verband met de samenzwering aange houden zijn en per vliegtuig overge bracht naar BuenosAires, de voorma lige bevelhebber van de bergtroepen in het gebied van de Andes, generaal Audisio, zijn stafchef, en de voormali ge directeur van de militaire academi» van Mendoza.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1