CLEMENT ATTLEE TREEDT AF als voorzitter der Labourpartij I Overstromingsramp teistert India WIE VAN DE HEREN WIL ER MET DE BEER VECHTEN Delta-commissie rapporteerde al voor de vijfde maal Oplossing van kwestie Cyprus in zicht? Het twee milliardste ei is geëxporteerd PUZZLE H I Zal Hugh Gaitskell hem opvolgen? Moordenaars van Duizings gepakt Het „spiegelei" van Columbus Engeland erkent zelfbeschikkingsrecht P/I7T. mag geen Buma-programma's doorgeven Enorme vloot bommenwerpers in Rusland Politieke deserteur geeft blad uit tt Dierenbescherming richt verzoek tot ingrijpen aan gemeentebesturen Verlanglijstje van Mendes-France Reukloze Knofiox is groen Eerste steen voor „Radiopaviljoen' Stop van Ternaaien wordt opgeruimd VANDAAG EENS TT rr JT i'i. rr Donderdag 8 December 1955 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina "3 Hij was twiniig jaar socialistisch leider LONDEN, 7 December (AFP) Clement Attlee is afgetreden als voor zitter van de Britse socialistische partij. De beslissing werd medegedeeld op een vergadering van de parlementsfractie van de partij. Attlee Is twin tig jaar lang leider van de partij geweest. De thans 72-jarige socialistische leider was minister-president van 1945 tot 1951 in twee achtereenvolgende socialistische regeringen. Men verwacht, dat hem een grafelijke titel zal worden aangeboden met een zetel in het Hogerhuis. Attlee's aftreden zal een hevige strijd in de partij teweegbrengen over de leiding. In de komende veer tien dagen zullen de 277 socialistische parlementsleden in een geheime stem ming de opvolger van Attlee aan wijzen. De belangrijkste gegadigden zijn de 49-jarige Hugh Gaitskell (oud-minis ter van financiën), de 67-jarige Her- bert Morrison (oud-minister van Bui tenlandse Zaken) en de 58-jarige Aneurin Be van (de belangrijkste lei der van de linkervleugel der partij) Gaitskell wordt beschouwd als de ernstigste candidaat. Men vindt Mor rison waarschijnlijk te oud. Ook wordt het mogelijk geacht, dat de 55-jarige James Griffiths (oud-minis ter van Koloniën), kans op verkie zing tot partijleider heeft. Hij heeft bij onenigheid in de partij dikwijls een verzoenende rol gespeeld. Eén van de belangrijkste besluiten van het eerste kabinet-Attlee was het verlenen van volledige onafhankelijk heid aan India, Pakistan, Birma en Ceylon. Verder werden vele van Groot-Brittannië's grootste bedrijven steenkoolmijnen, gasfabrieken, electriciteitscentralen, spoorwegmaat schappijen en andere vervoersonder nemingen genaast. Ook de Bank van Engeland werd genationaliseerd, terwijl er een wet werd aangenomen, die naasting van de ijzer- en staal industrie door de volgende socialisti sche regering mogelijk maakte. Deze daad werd later door de conserva tieve regering ongedaan gemaakt. DJAKARTA, 6 Dec. Dank zij sa' menwerking tussen de Djakartaanse en Bandungse politie zijn drie perso nen gearresteerd, verdacht van moord op de Nederlander Th. Duysings, eind October j.l. te Djakarta. Twee van hen werden in Djakarta gearresteerd en de derde in Bandung. Tijdens het verhoor door de politie bekenden zij de moord te hebben ge pleegd en het slachtoffer van rp 200 te hebben beroofd. In leven was de heer Duysings ma kelaar. Hij onderhield nauwe relaties met het parket in Djakarta. Amsterdamse Chinees vond AMSTERDAM, 7 Dec. De in Am sterdam woonachtige zakenman Kho, een Chinees, demonstreerde vanavond zijn uitvinding voor de pers. Hij noemt zijn vinding ,Spiekho- rondstraler" en in de toekomst zal de ze rondstraler mogelijk een scherpe concurrent kunnen worden voor de bestaande bermlampen, waarmede vele auto's zijn uitgerust. De rondstraler bestaat uit een draai baar spiegeltje vlak voor ieder dei- beide koplampen van de auto. Door middel van een knop op het dashboard kunnen deze spiegeltjes worden be diend. Zij vangen zowel het gedimde als het volle koplicht op en weerkaat sen het opzij naar de berm. Bij de de monstratie bleek, dat de lichtbundels vooruit op de weg daarvan nauwelijks of zelfs geheel niet verzwakken. Hij heeft voor zijn vinding wereld octrooi aangevraagd en verwacht half December de eerste zending uit Duits land, waar zijn rondstralers thans in productie is. De instrumenten zullen tegen een prijs van 50 tot 60 in de handel komen. Tenslotte werden door het eerste kabinet-Attlee, dat van 1945 tot 1950 in het zadel zat, de plannen voor sociale zekerheid „van de wieg tot het graf" verwezenlijkt. Attlee, die thans geen functie meer in de socialistische partij bekleedt, heeft de fractievergadering van de partij voor korte tijd bezocht om zijn verklaring af te leggen. Morri son zal in zijn hoedanigheid van plaatsvervangend voorzitter tot de verkiezing van Attlee's opvolger de leiding van de partij hebben. CLEMENT ATTLEE Bevolking zou zelf mogen beslissen NICOSIA, 7 Dec. (Reuter). In poli tieke kringen in Nicosia ls voorspeld, dat binnen enkele dagen bekendgemaakt zal worden, dat een oplossing is gevonden voor de toekomst van Cyprus. Zjj zou goedgekeurd zijn door de Griekse rege ring en aartsbisschop Makarios, de leider van de beweging voor aansluiting bij Griekenland. Engeland zou erkennen, dat de Cyprioten in de niet nader omschre ven toekomst het recht hebben om zelf over hun lot te beschikken. De regeling zou voorzien in medewer king van Makarios aan zelfbestuur en be spreking over de uiteindelijke toekomst van het eiland, die zal moeten passen in de veiligheidsbehoeften van het Midden- Oosten. Het voornaamste struikelblok voor het bereiken van een regeling was tot dusver de houding van de Turkse regering, die verklaarde, dat zelfbeschikkingsrecht voor Cyprus onaanvaardbaar is. Ameri kaanse diplomaten zouden in Ankara be middelen en wijzen op het belang van een regeling, die voorts garanties zou be- Het Westduitse verkeersministerie heeft Woensdag met onmiddellijke ingang tot en met 31 Januari 1956 de liggelden voor de binnenscheepvaart met 100 pet. verhoogd. Tankschepen en het verkeer op de Donau vallen niet onder de verhoging, welke moet bijdragen tot een bespoediging van de omloop. 's-GRAVENHAGE, 7 Dec. De P.T.T. is niet gerechtigd een Buma- répertoire, met of zonder tekst, via de draadomroep door te geven, zo heeft de civiele rechtbank beslist. Het Buma, het bureau voor de Mu- ziekauteursrechten te Amsterdam, had een proces tegen de P.T.T. aan hangig gemaaigt om uitgemaakt te zien, of de P.T.T. met haar draadom roep de programma's van Hilversum 1 en 2 en van de buitenlandse zen ders, voor zover deze vallen onder de muziekauteursrechten, mocht door geven. In eerste aanleg is nu bepaald, dat de P.T.T. inderdaad niet het recht daartoe heeft. vatten voor de 100.000 zielen tellende Turkse minderheid op het eiland. GEEN STAKING. In de voornaamste steden van Cyprus zijn Dinsdagavond vlugschriften ver spreid, waarin de proteststaking van vier dagen van studenten en scholieren tegen de Britse noodmaatregelen, die Woens dag beginnen zou, tot nader order uitge steld wordt, met het oog op „onverwach te ontwikkelingen". Artikelen in de Griekse bladen op Cy prus ademden Woensdag een zekere ma te van optimisme. Volgens „Eleftheria" zijn kennelijk onderhandelingen tussen Engeland en Griekenland gaande, doch zijn er klaarblijkelijk nog meningsver schillen over bijzonderheden van de uit oefening van het zelfbeschikkingsrecht. West-Duitse luchtmacht herleeft weer LONDEN, 8 Dec. Volgens de jong ste uitgave van het bekende Britse handboek over militaire vliegtuigen Jane's „all the worlds aircraft", zullen de Russen zeer binnenkort beschikken over een geweldige vloot bommenwer pers. In dit verband worden gegevens ver strekt over de viermotorige straalbom- menwerper van het ,,type-37' die een maximum-snelheid van 900 km heeft en een actieradius van 11.400 km. De tweemotorige straalbommenwerper van het „type-39" zou dezelfde snel heid hebben en een actie-radius van ongeveer 7.000 km. Ook wordt gespro ken over een nieuwe straaljager, de „Mig-17", die een belangrijke verbe tering van de „Mig-15" zou zijn. Voorts wordt in het handboek mel ding gemaakt van een herleving van de Duitse vliegtuigindustrie. Waar schijnlijk zou de Westduitse lucht macht worden uitgerust met toestellen van Messerschmitt, Heinkel en Dor- nier. De eerste machine zal een straal- lesvliegtuig van Messerschmitt zijn. BERLIJN, 7 Dec. (Reuter). Dr Otto John, de naar Oost-Duitsland uitgeweken leider van de Westduitse geheime dienst, geeft thans een ge- cyclostyleerd politiek tijdschrift uit, dat per post naar de pers in het Wes ten wordt gezonden. In het December-nummer van het blad, genaamd Berlijnse politieke cor respondentie, wordt gesproken over de Geneefse conferentie van minis ters van Buitenlandse Zaken en haar gevolgen. Volgens dr John zijn directe onder handelingen tussen de Oost- en de Westduitse regering thans de enige manier om tot hereniging van Duits land te komen. Volgens hem willen de Oostduitse communistische leiders geen „bolsjewisering" van geheel Duitsland. Zij verzochten alleen om uitsluiting van „militairistische en re actionaire elementen". Eeu voorstel, dat de Algemene Verga dering der Ver. Naties de besprekingen over de rassendiscriminatie in Zuid- Afrika in haar volgende zitting zal voort zetten, is verworpen. Directeur van „La Prensa" terug in Buenos Aires MADRAS, 7 Dec. (Reuter). Vol gens de officiële cijfers zijn bij de wolkbreuk, die in Zuid-Oost-India na een cycloon losbarstte, 301 personen omgekomen. Niet-officiële schattin gen spreken van 400 in het district Tanjore alleen reeds en 50 in het dis trict van Rannathpuran. Vedaranyan (district Tanjore) is geheel door het water afgesloten. Redders en helpers moeten ongeveer negen kilometer door het water waden, dat vaak tot de borst komt. Hier viel in twee dagen evenveel water als gemiddeld in een jaar. Met boten en vliegtuigen wordt voedsel voor de slachtoffers aange voerd en de regering vordert bouw materiaal, want veie huizen zijn in gestort. Ook kleren en meer voedsel zyn nodig. Het moet afgelopen zijn met: tt DEN HAAG, 7 December. De Nederlandse Vereeniging tot Bescherming van Dieren heeft een schrijven aan de gemeentebesturen in ons land gericht. In dit schrijven vestigt bovengenoemde vereniging er de aandacht op, dat haar vele gemotiveerde klachten hebben bereikt ten aanzien van bepaalde personen (vooral kermisexploitanten) die met verschillende dieren op mark ten, kermissen en openbare wegen optreden, waarbij zij deze dieren kunsten laten verrichten. Duidelijk, reël en zonder bravour Opnieuw, nog maar luttele weken na de indiening bij de Tweede Kamer van het ontwerp Deltawet, vraagt het Deltaplan de aandacht. Maandag verscheen n.l. het vijf de interim-rapport van de Deltacommissie en al is ieder, die deze zo belangrijke zaak volgt, wel al in grote trekken op de hoogte van de plannen, dit laatste rapport onderstreept nog eens verschillende dingen, die in het algemeen in vorige rap porten en in de toelichting op het ontwerp Deltawet naar voren werden gebracht. Steeds weer wordt men bij het lezen van dit soort lectuur over rompeld door de simpelheid, waar mee dit gigantische project aan de orde wordt gesteld en besproken. Er is geen woord Frans bij! Maai de rapporten ademen ook zeer be slist niet de geest van „we zullen dat wel eens eventjes voor elkaar brengen". Integendeel: de Delta commissie blijft zeer reëel, zegt in haar adviezen aan minister Algera verschillende malen heel duidelijk, dat zij nog niet precies weet hoe dit of dat moet en dat er nog heel wat onderzoekingen moeten wor den verricht en proeven moeten worden genomen, voordat precies vaststaat welke oplossingen geko zen dienen te worden. De rappor ten zijn bovendien ook voor niet- deskundigen uitstekend te lezen: de Deltacommissie verliest zich niet in allerlei technische détails, die de niet ingewijde toch niet kan begrijpen. Motivering De verreweg belangrijkste me dedeling in het vijfde interim-rap port is wel, dat het Deltaplan zijn waarde zou verliezen, indien de Ooster-Schelde niet zou worden afgesloten. In het wetsontwerp werd hierop ook reeds gewezen, maar nu komt de Deltacommissie dit nog eens motiveren. En haar conclusie is, dat de uiteindelijk be oogde veiligheid pas wordt bereikt, wanneer ook de Zeeuwse wateren, het Brouwershavensegat en de Ooster-Schelde, dicht zijn. Juist met het oog op het spoe diger bereiken van een zo hoog mogelijke graad van veiligheid geeft de commissie er de voorkeur aan de Ooster-Schelde te sluiten vóór het Brouwershavensegat. Op het „lijstje" staat zodoende de Ooster-Schelde nummer drie, na het Haringvliet en de dam door de Grevelingen. Verhoging Van groot belang is ook de con clusie der Deltacommissie ten aan zien van de noodzakelijke verster king der hoogwaterkeringen. Deze zullen een meter hoger moeten worden dan het stormvloedpeil, dat op 1 Februari 1953 werd bereikt. Maar wanneer het gaat om de be scherming van gebieden, waarin vitale of uitzonderlijk grote econo mische belangen een rol spelen, dan- kan worden overwogen, nog verder te gaan met deze verho ging. Daarbij wordt o.m. gedacht aan de Nieuwe Waterweg. Hier zouden wij toch wel een vraagte ken willen zetten. Is het juist en verantwoord om onderscheid te maken? O.i. mag bü de vraag hoeveel precies de zee dijken verhoogd moeten worden niet de kwestie van de economi sche waarde van een bepaalde streek een rol spelen, maar voor alles de veiligheid van de mensen, die er wonen. Of dat er nu duizend dan wel honderdduizend z(jn. Is een meter verhoging niet voldoen de, dan zal over de gehele linie dtfkshoogte moeten worden opge voerd. Lreen sluizen 'Zoals ir Dibbits kortgeleden reeds mededeelde, ligt het niet in de bedoeling sluizen aan te bren gen in de dammen van Veeregat en Ooster-Schelde. De Delta-commis sie zegt hiervan, dat het gevolg van de aanwezigheid dezer sluizen zou zijn een zoutwaterpenetratie in de zoetwaterbekkens. Wel ko men er schutsluizen in de Greve- lingendam en in de Zandkreekdam, die in de toekomst niet de rol van primaire waterkering in zee zullen vervullen. De Deltacommissie is ook van oordeel, dat de capaciteit van de Nederlandse aannemers voldoende is om tegelijk met de Waterweg en de Wester-Schelde te beginnen wat de verhoging der'zeedijken be treft. In het algemeen kunnen deze versterkingswerken worden uit gevoerd onafhankelijk van de af- sluitingswerken. Men moet na tuurlijk niet vergeten, dat meer dan ooit al deze werken met me chanische middelen zullen worden aangepakt, waardoor het aantal ar beiders zo klein mogelijk wordt gehouden. Studie gaat door Tenslotte: nog tal van belang rijke vragen roepen om een ant woord. De studie gaat door en de knapste waterstaatkundigen zijn elke dag in de weer om de ant woorden te vinden. Men mag hen veel zegen op deze arbeid wensen en hopen, dat de plannen straks kunnen worden uitgevoerd tot heil van de bevolking in het Deltage bied, dat na vele eeuwen eindelijk zover een mens dat tenminste in zijn hand kan hebben veilig zal zijn voor de zee. Groot was, zoals deze foto laat zien, het enthousiasme in Buenos Aires, toen Dr Alberto Gianza Paz (midden, vöór leger-ojjicieren) de directeur van het bekende Argentijnse blad „La Prensa", uit New York terugkeerde om het beheer van „La Prensa", dat hem destijds door Peron werd ontno men, weer op zich te nemen. Dr Paz leefde sinds de onteigening van „La Prensa" in de V.S. in ballingschap. Vaak worden deze dieren geëxploi teerd in draaimolens en soms worden er ook gevechten gearrangeerd van de ze dieren met mensen, aldus het schry- ven. De vereniging verzoekt de gemeen tebesturen bij plaatselijke verordening deze vertoningen te verbieden als in strijd met alle redelijke eisen van die renbescherming. PARIJS, 7 Dec. (Reuter). De Franse radicale partij heeft de belang rijkste punten bekend gemaakt van het program, dat de basis vormt voor de verkiezingscampagne van Mendes- France. Deze punten zjjn: 1. Het bijeenroepen van een natio naal congres, dat zich beraden moet over het verbeteren van de ar beidsverhoudingen, het voorkomen van stakingen en het nemen van maatregelen ter verzekering van volledige werkgelegenheid. 2. Een vijftienjarenplan voor de wo ningbouw, dat voorziet in de bouw van 350.000 huizen per jaar. 3. Een agrarisch handvest betreffen de export, investeringen en sociale omstandigheden. 4. Het hervormen van het kiesstelsel (afschaffing van de mogelijkheid van lijstverbinding) en het recht van de regering om het parlement te ontbinden, wanneer de afge vaardigden voor de tweede maal in hun zittingsperiode een regering ten val brengen. Hulpverlening aan de middenstand in de vorm van credieten aan klei ne en middelgrote ondernemers. 6. Verbetering van het onderwijs en in het bijzonder het aanmoedigen van wetenschappelijk werk. 7. Hervormingen in Algerije op het gebied van de landbouw en het kiesstelsel en het zo spoedig mo gelijk uitschrijven van verkiezingen aldaar. Mendes-France verklaarde optimis tisch te worden, nu de socialisten zich bereid hebben verklaard samen te gaan met de radicalen en andere ge lijkgestemde groepen. Hij ontkende betrokken te zijn in een persoonlijk gevecht met de aftredende premier, Edgar Faure. „Het is een strijd voor of tegen een nieuwe koers in onze politiek en economie", aldus Mendes- France. Ingezonden Mededeling (Adv.) Eer aan de Nederlandse kippen ARNHEM, 7 Dec. Met eerbetoon aan de onbekende kip en zelfs aan de hele Nederlandse pluimveestapel is gis teren op de coöp. eierveiling- van de A. B. T. B. te Arnhem het twee-milliardste ei verzonden naar een firma in Keulen, Het Ei (met hoofdletter) maakte deel uit van een zending van tweehonderd acht en tachtigduizend stuks. Het werd een heel feest daar bij de A.B.T.B. met toespraken, bloe- Nieuwtje tegen kneusjes men en gelukwensen en sigaretten en bonbons voor het personeel. Want, zo vertelden vertegenwoordigers van het Nederlandse eiercontróle bureau en het Bedrijfschap voor Pluimvee, de twee milliard werd veertien dagen eerder bereikt dan vorig jaar en dat betekent, bij een gemiddelde week- productie van 50 millioen eieren, een extra productie van 100 millioen. Een Sinterklaasverrassing dus. Over de kwaliteit was men minder tevreden. Het Nederlandse ei staat in het buitenland goed aangeschreven, maar jammer is het, dat er pluim veehouders zijn, die al te ijverig de vuile schalen gaan afboenen. Daar mee boenen zij het eihuidje, dat juist bedoeld is om het uitdrogen tegen te gaan, weg. Die vuile schaal dient nu eenmaal om het ei tegen allerlei Belgische politie zoekt Anneke Beekman BRUSSEL, 7 Dec. (ANP). Vol gens het blad „La Meuse" hebben tal rijke leden van de Luikse gerechte lijke politie Maandag te Banneux (provincie Luik) en in de omtrek van deze plaats opsporingen verricht met het doel het Joodse meisje Anneke Beekman terug te vinden. De opera tie leverde echter niets op. schimmels en bacteriën te bescher men. Men liet tijdens het gezellig onder onsje nog een nieuwigheid zien, dat voor de huisvrouwen van groot nut is. Op de Roermondse eiermijn wordt geëxperimenteerd met een kartonne tje, waarin drie tot zes eieren zó wor den verpakt dat de huisvrouw ze, zonder gevaar voor breuk, in de bood schappentas kan meenemen. De kar tonnetjes kunnen bij de winkeliers gemakkelijk opgestapeld worden, ge vuld en wel. En ze zullen niet duur zijn. Grote dag voor Johannastichting ARNHEM, 7 Dec. In tegenwoordig heid van een aantal autoriteiten is van morgen plechtig de eerste steen gelegd van het nieuwe z.g. radiopaviljoen van de Johannastichting. De eerste steenlegging geschiedde door mr A. B. Roosjen, voor zitter van de N.C.R.V. De voorzitter, ds A. Keers, wees erop, dat deze steen er eigenlijk één van dank baarheid was. Hij herinnerde eraan, dat op de laatste grote JUBO dit paviljoen symbolisch werd aangeboden. Johan Bo degraven heeft medegewerkt aan een grote actie, die in totaal meer dan 1 256.000 bijeenbracht, genoeg voor de bouw van dit paviljoen. „Wij blijven ech ter bedelen", aldus ds Keers, „en wij zijn van plan om weer 'n nieuwe rebusactie op touw te zetten, omdat wij niet eerder rusten voordat het laatste gehandicapte kind van de wachtlijst kan worden afge voerd. Er zijn in Nederland nog verschil lende kinderen, die moeten worden opge nomen. Laat dan zo'n paviljoen 325.000 gulden kosten, daarvoor kan men dan ook 30 kinderen tot in lengte van dagen helpen en tot steun zijn". Van vier van de acht paviljoens is de bouw nu verzekerd. BRUSSEL, 7 Dec. De Belgisch© minister van Openbare Werken, Van- audenhoven, heeft in de Kamercom missie van financiën bevestigd, dat de Stop van Ternaaien volgend jaar zal worden opgeruimd. Wat betreft het kanaal GentTerneuzen stelt de mi nister-voor het uitgetrokken crediet van fr. 100 millioen op fr. 150 mil lioen te brengen. Het Kamerlid Schot merkte op, dat de afschaffing van de Stop van Ternaaien ten nadele zou zijn van Antwerpen en van het alge mene bedrijfsleven in het land. Minis ter van Vanaudenhoven antwoordde, dat de afschaffing van de Stop van Ternaaien de verbinding van Luik met het Ruhrgebied zal vergemakkelijken. Het Julianakanaal was thans te zwaar belast. De opruiming geschiedt met toestemming van de minister van Bui tenlandse Zaken. Antwerpen zal daar van geen nadeel ondervinden. KRUISWOORDRAADSEL r r- T" 5 s- 7 8 y i<i (1 iti '5 1/ Al au 5K TT as Z<ó .ia O'-L 5r dé HORIZONTAAL: 1. Knaagdier, 4. roofdier, 8. lokmiddel, 9. bron, 11. meisjes naam, 12. maanstand, 13. knaagdier, 15. zangnoot, 16. kant, 17. vlug, 19. jong dier, 20. stekelvarken, 22. af en toe, 25. duinvallei, 26. pers. voornaamwoord, 28. dier, 29. voorzet sel, 30. deksel, 32. arm van een boom, 33. vreemde munt, 34. koord, 35. nauw. VERTICAAL: 1. Roofvogel, 2. wijn maat, 3. spil, 4. oog van een fototoe stel, 5. bijwoord, 6. nachtvogel, 7. ri vier in Nederland, 9. verscheurend dier, 10. streep, 13. mutsje, 14. kleur ling, 16. toename, 18. deel van het oor, 20. vloeistof, 20a. eetgereedschap, 21. drank, 23. kleedje, 24. naaldboom, 27. deel van het hoofd, 29. bid, 31. zang- noot, 33. voorzetsel.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 3