OMMEZWAAI SOCIALISTEN MET WELLUIDEND EXCUUS Kleuteronderwijs maakt goede kans op wettelijke regeling r Flatgebouw stortte in: twintig doden ruim Wie van de Landmacht moet in 1956 voor herhaling? PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Bedrijfstakgewijze loonvorming „bij gebrek aan beter' Rusland 'schenkt' techn* instituut aan Birma A.s. Verkiezingen voor Tweede Kamer op Woensdag 13 Juli DE BILT ZEGTt Iets kouder Clement Attlee in adelstand verheven Vandaag weer vier slachtoffers Britse journalisten willen staken Samenzwering in Argentinië Nieuwe motie ingediend CTïtgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Giro 274289. Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, TeL 2438 (b.g.g. voo-redactie 2435, voor adven. enz. 2970), Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. 68. Telef. 326; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD lie JAARGANG No. 8264 Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.— p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct per woord. Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong DONDERDAG 8 DEC. 1955 directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huiissen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moli. Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. Z.L.M.-tentoonstelling te Domburg in 1956 Zie pag. 2 J Economische Begroiing in Tweede Kamer (Van onze parlementaire redacteur). DEN HAAG, 7 December De socialisten zijn bereid, de vrijere loon vorming te aanvaarden. Zij doen dit wel niet van harte en zij vrezen veel moeilijkheden bij de invoering van de bedrijfstakgewijze loonvorming, maar toch zijn zij genegen de geleide loonpolitiek vaarwel te zeggen. De heer Roemers (Soc.)secretaris van het N. V.V. genoot hedenmiddag in de Tweede Kamer het „genoegen" deze ommezwaai in de socialistische politiek te mogen aankondigen en te verdedigen. Maar gelijktijdig heeft de heer Roemers er bij minister Suurhoff op aangedrongen om de S.E.R. een interim rapport te laten uitbrengen over de vraag hoeveel ruimte er in 1955 is om de arbeidsvoorwaarden eventueel te verbeteren. Dit vragen naar een interim-rapport is ongetwijfeld een nieuw element in de strijd om het nieuwe loonsysteem. De heer Roemers heeft verklaard, dat hij ook op dit moment nog de voor keur geeft aan een algemene loonron- de. Deze zal dan ongetwijfeld gegeven moeten worden op basis van dit inte rim-rapport. Komt daarna de loondif- ferentiatie tot stand, dan willen de so cialisten er voor waken, dat de voor oorlogse situatie, waarin de verschillen tussen de bedrijfstakken soms beang stigend groot waren, niet terugkeert. Op dit punt zal de heer Roemers stel lig geen bestrijding ondervinden. De heer Stapelkamp (A.R.) had in geheel geen behoefte aan zo'n tussen rapport. Hij maakte nog eens duidelijk, dat een algemene loonsverhoging (die daarvan het gevolg kan zijn) leidt tot het stijgen van de prijzen. Daar zijn de arbeiders en de vergeten groepen niet bij gebaat. Hij toonde aan, dat de bedrijfstakgewijze loonvorming het middel is om de gestegen welvaart re delijk te verdelen en ook om de ar beidsproductiviteit op te voeren. De huidige loonpolitiek is daarvoor een sta-in-de-weg, aldus de heer Stapel kamp. Men moet de bakens verzetten als het getij verloopt. En het getij is ver lopen, want de geleide loonpolitiek was juist in de abnormale tijd, toen het ging om de rechtvaardige verde ling van armoede. Met kracht ver dedigde de heer Stapelkamp het C. N.V.-standpunt, dat de bedrijfstak gewijze loonvorming nu moet wor den opgevoerd. Dat de regering daartoe in principe bereid is, vond de A.R.-afgevaardigde een winstpunt. Maar waarom kan de Loonraad niet spoedig wettelijk gere geld worden? KNAPPE OMMEZWAAI. Men mag de heer Roemers niet de lof onthouden, dat hij het „nieuwe" so cialistische loonbeleid knap heeft ge motiveerd. Hij begon met een opsom ming van de voordelen van de geleide loonpolitiek. De socialisten willen geen oude schoenen weggooien, voordat zij nieu we hebben, zo zei de heer Roemers. Hij begreep dat minister Suurhoff naar een nieuw Iconsysteem heeft gezocht, want het oude loonsysteem had bezwa ren. Het werd ondergraven door de zwarte lonen. Het nieuwe loonsysteem is echter nog zo weinig geconcretiseerd, dat men nog nauwelijks van „nieuwe schoenen" kan spreken. De nieuwe loonpolitiek zal in ieder geval aan twee eisen moeten voldoen: zij moet een instrument zijn om werk- gelegenheidspolitiek te voeren, en de onderlinge loonverschillen mogen niet te groot zijn. Volgens de heer Roemers is het een experiment, een loonraad in te stellen. Deze raad is autonoom, dus heeft de regering geen controle op de toepas sing van de richtlijnen. Zijn vrees is echter, dat de grootste loonsverhoging als een magneet dienst zal doen. Dat alle andere bedrijfstakken zich daar aan zullen optrekken. En zijn de vergeten groepen daar bij gebaat? Bovendien zal men be reid moeten zijn, iets te doen voor de landarbeiders en het overheids personeel. Is men bereid in de land bouw een loonsverhoging toe te staan, ook al heeft deze prijsstijging tengevolge? De P.v.d.A.-fractie in de Tweede Ka mer is dus bereid het loonbeleid van het Kabinet te aanvaarden. Maar zij doet dat niet zonder bezorgdheid over de gevolgen daarvan, zoals inflatie, prijsstijging, werkgelegenheid en de positie van de vergeten groepen. De heer Stapelkamp was niet erg enthousiast over het beleid van minis ter Suurhoff. Hij vond het weinig vruchtbaar. Vele noodzakelijke wette lijke maatregelen blijven uit. Nu wordt er eindelijk een advies van de S.E.R. over een noodvoorziening voor weduwen en wezen gevraagd. Waarom probeert de regering niet di rect een definitieve voorziening tot stand te brengen? Ook betreurde hij het dat het nog niet mogelijk is, de kin derbijslag weer terug te draaien tot het derde kind. Dat is van belang voor de grote gezinnen, want de progressie mogelijkheden worden dan groter. Bij deze twee sprekers is het gebleven. Morgen gaat de Kamer voort met de behandeling van dit begrotingshoofd stuk. MOSKOE, 7 Dec. Rusland zal in Rangoon (Birma) een technologisch instituut bouwen en volledig uitrusten, aldus heeft het Russische nieuwsagent schap „Tass" vandaag bekendgemaakt. Maarschalk Boeiganin en partij secretaris Chroesjtsjef hebben tegen over de Birmese regering verklaard, dat het instituut een „vrije gift" zal zijn. Volgens Tass werd de „gift met oprechte dankbaarheid door de Birme se regering aanvaard". Volgens Tass heeft de Birmaanse premier bekendgemaakt, het Russische volk in ruil een hoeveelheid rijst en andere Birmaanse goederen te schen ken. De Russische regering heeft erin toegestemd, Birma hulp te verlenen en met dat land samen te werken bij het opstellen van een programma voor ontwikkeling van de landbouw, het uitvoeren van irrigatiewerken en het oprichten van een aantal indu striële maatschappijen. Als betaling voor geleverd materiaal en bewezen diensten zal Rusland „re delijke hoeveelheden" rijst ontvangen. Rampzalig ongeluk in Frankfort Tengevolge van ontploffing (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 7 Dec. De verkiezin gen voor de Tweede Kamer zullen het volgend jaar op Woensdag waar schijnlijk 13 Juli worden gehouden. Minister Beel is gezwicht voor de be zwaren, die bij bijna alle fracties in de Kamer leefden tegen het stemmen op Vrijdag. Wel zullen de stembureaux op de ze verkiezingsdag geopend zijn tot 'b avonds zeven uur. Daarvoor was een stemming nodig. Het pleit werd in het voordeel van minister Beel beslist, met 4436 stemmen. Voor 7 uur stemden: de PvdA, de VVD, de CH, de AR (behalve de heren Bruins Slot en v. d. Heuvel) en de KVP-ers Mej. Klompé en de heer De Graaf. DE BILT, 7 Dec. Opklaringen maar ook enkele buien. Matige tot krachtige wind tussen West en Noord. Iets kouder dan gisteren. FRANKFORT, 7 December Een vreselijke ontploffing heeft vandaag met kwistige hand rouw gezaaid in tientallen Duitse gezinnen. Doordat een flat gebouw van vier verdiepingen, hedenmorgen eensklaps instortte, werden 32 mensen onder het puin bedolven.. Men neemt aan, dat de meeste van hen zijn omgekomen. Vannacht om drie uur waren 24 slachtoffers geborgen, en nog steeds wordt de sonore dodenlijst langer. Het flatblok was drie maanden geleden pas voltooid. Ongeveer tezelfdertijd deed zich een dergelijk ongeluk voor in Brunswijk. Twee vrouwen verloren hier het leven en 16 werden gewond, toen in een conservenfabriek plotseling het 500 vierkante meter grote plafond van een hal instortte. In Frankfort meende men aanvanke lijk met een gasontploffing te doen te hebben, doch dit werd later tegenge sproken, daar in het nieuwe blok nog geen gasleiding was aangelegd. Thans neemt men aan, dat de ontploffing is veroorzaakt door olie, die ontsnapte uit de stookketel van de centrale ver warming. Later in de nacht vernamen wij, dat het dodental reeds boven de twintig is gestegen. Van bepaalde zijde deelt men ons mede, dat het niet onmogelijk is, dat een bom is ontploft, die in de grond verborgen zat. In de buurt zijn in de afgelopen jaren n.l. verscheidene bom men gevonden. Het puin wordt geruimd door Ame rikaanse soldaten en Westduitse poli tieagenten en brandweerlieden. LONDEN, 7 December Koningin Elizabeth van Engeland heeft heden avond de afgetreden leider van de Brit se arbeiderspartij, Clement Attlee, (zie pag. 3), de titel „earl" verleend. De aanspreektitel van Attlee is „Lord". Hij zal zelf kunnen bepalen welke toevoe ging de titel zal krijgen en zal zitting kunnen nemen in het Hogerhuis. Door de verheffing van Attlee in de adelstand is een tussentijdse verkiezing in zijn kiesdistrict, West Walthamp- stow, waar hij bij de algemene verkie zingen in Mei (voor het Lagerhuis) een meerderheid verwierf van 9.250 stemmen, nodig geworden. Met ingang van Donderdag zal Attlee als edelman („peer") automatisch zijn lidmaatschap van het Lagerhuis verliezen, waarin hij 33 jaar zitting heeft gehad. Gewezen premiers kunnen aanspraak maken op de titel „earl". Churchill gaf er de voorkeur aan lid van het Lager huis te blijven toen hij zijn premier schap neerlegde. ROTTERDAM, 7 Dec. De 75-jari- ge metselaar C. K., die vandaag op de Brielselaan met zijn fiets linksaf wilde slaan werd daarbij aangereden door een bestelauto. Hij werd zeven meter meegesleurd. Hij werd naar het Wes terziekenhuis overgebracht, waar bij aankomst bleek, dat hij was overleden. De 55-jarige schipper P. J. M. wilde vandaag aan boord van zijn sleepschip dat in de Rijnhaven ligt, een over- zwaaiende hijs, bestaande uit pakken cellulose, ontwijken. Hij is daarbij ge struikeld en kwam met zijn rug op de kademuur terecht, terwijl een pak cel lulose, tegen zijn hoofd sloeg. Hij was op slag dood. 's-HERTOGENBOSCH Heden morgen heeft zich op de rijksweg 's-HertogenboschNijmegen onder de gemeente 's-Hertogenbosch een onge val voorgedaan, waarbij een fietser om het leven is gekomen. Twee fietsers raakten elkander met de sturen, toen op hetzelfde ogenblik een vrachtauto passeerde. De ene fietser, de 16-jarige A. uit Nuland, werd door de vracht auto gegrepen en vrijwel op slag ge dood. APELDOORN. De 65-jarige G. B., te Oud Milligen, is vanmorgen om streeks half acht op de Amersfoortse- weg door een militaire vrachtauto ge grepen en op slag gedood. De man was op weg naar zijn werk en stak, zonder voldoende op het verkeer te letten, plotseling de rijbaan over. LONDEN, 7 Dec. De Britse jour nalisten dreigen met staking als hun salarissen niet ingewilligd worden; het bestuur van het nationale journalisten- verbond heeft het aanbod van de werkgevers als onvoldoende verwor pen. De werkgevers hadden salarisverho gingen van 75 tot 122 pond per jaar aangeboden. BUENOS AIRES, 7 Dec. Van ge woonlijk betrouwbare zijde is vandaag vernomen, dat een militaire samen zwering tegen de nieuwe Argentijnse regering in de provincie Mendoza is verijdeld. Verscheidene militaire lei ders zouden in hechtenis genomen en per vliegtuig naar Buenos Aires over gebracht zijn. BALTIMORE, 7 Deo. Een ,Sea- master' van de Amerikaanse marine, dat het eerste watervliegtuig voor aan- valsvluchten met meer dan een straal motor zou zijn, is vandaag neerge stort in de Chesepeake baai en ont ploft. Twee inzittenden kwamen om 't leven. Een derde werd gered. Het toestel, dat een oefenvlucht maakte, kon een snelheid van 1000 ki lometer per uur behalen. Vandaag vierden twee dames, in Leiden en Leimuiden, hun 24-ste verjaardag. Het zijn: Leny van Duyn en Agnes van Vegten, waar van het sterke vermoeden bestaat, dat zij als baby in Leiden verwis seld zijn. Binnenkort zal een ge rechtelijke uitspraak de status" van de beide dames bekend ma ken. Boven: Mevrouw Van Duyn (rechts) met Lenie, die, als de verwisseling bewezen is, niet Me vrouw Lenie Pracht-Van Duyn, doch Mevrouw Agncs Pracht-Van Vechten is De onderste foto toont de heer Zeldenthuis met zijn vrouw en dochtertje. Na het proces zal Me vrouw Agnes Zeldenthuis-Van Vegten, Lenie Zeldenthuis-Van Duyn worden Kunt U het volgen? Kleuteruurtjevoor Eerste Kamerleden (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG, 7 December Ondanks de vele bezwaren, die ze er gisteren tegen heeft ingebracht, nam de Eerste Kamer hedenmiddag zonder hoofde lijke stemming het wetsontwerp tot regeling van het kleuteronderwijs aan. Terecht was ze van mening, dat deze eerste poging om het kleuterschool wezen hier te lande wettelijk te regelen, een ruime kans van slager >et hebben en dat (om een ministerieel woord te gebruiken) „het betei.c t de vijand van het goede mag worden". In kannen en kruiken is "deze zaak echter nog allerminst. Volgende week zal trouwens gestemd worden over een o.m. door de heren de Loor (Soc.) en Algra (A.R.) ingediende motie, waarin er bij de regering op wordt aangedrongen die gemeenten te ontzien, die geheel of gedeeltelijk uit eigen middelen het kleuteronderwijs hebben bekostigd en de financiële gelijkstelling al sedert jaren hebben toegepast. Deze gemeenten zien nu een kor- van het wetsontwerp de in de motie ting op hun algemene uitkering uit het -1J- Gemeentefonds toegepast. De heren Algra (AR), De Loor (Soc.), Derksen (KVP) en Wendelaar (Lib.) vonden dit een onbillijkheid en zo onderstreepten dit oordeel met de indiening van de motie, die minister Cals kennelijk zwaar lag. Tijdens de morgenvergadering had hij verklaard, dat de gewraakte regeling zal duren tot 1958, in welk jaar de financiële verhouding tussen rijk en gemeenten zal worden herzien. Een andere methode zou eventueel kunnen zijn: algemene verlaging van het uitkeringspercentage uit het Ge meentefonds, maar deze „oplossing" zou een sterke daling van de gemeen teinkomsten betekenen. 's Middags, na de indiening van de motie, zei de minister, dat deze uit spraak van de Kamer hem voor een grote moeilijkheid zou plaatsen. Hij wilde de motie niet als een ver kapt amendement op artikel 136 op vatten. „De Kamer acht het blijkbaar mogelijk, dat ook na de aanvaarding Bij Kon. Besluit vastgesteld DEN HAAG, 7 December Bij K.B. is bepaald, dat in 1956 voor herhalings oefeningen in werkelijke dienst komen of blijven de gewone dienstplichtigen, behorende tot de landmacht-onderdelen, in onderstaande staat vermeld, en ten hoogste voor de duur, mede in die staat aangegeven. De Minister van Oorlog is gemachtigd de bovenbedoelde duur te bekorten, dan wel de opkomst voor enkele onderdelen geheel achterwege te laten. De maximale duur van het ver blijf in werkelijke dienst: Onderdelen van de 3e divisie 30 da gen (35); Aantal Legerkorps onderde len 30 (35); Aantal Territoriale onder delen 30 (38)Aantal basis onderdelen 45 (50); Aantal afdelingen Zware Lua 31 (45); Aantal afdelingen Lichte Lua 24 (24); Aantal compagnieën Nat. Res. 17; Aantal aanvullings detachementen voor intergeallieerde Staven 30 (35); Aantal onderdelen ten behoeve van de scheidsrechterlijke dienst 30 (35). De tussen haakjes vermelde getallen geven het max. aantal dagen aan voor onderofficieren en bepaalde catego rieën korporaals en soldaten. gesignaleerde onbillijkheid kan wor den weggenomen" aldus de minister. Hij wees op de mogelijkheid om even tueel bij Algemene Maatregel van Be stuur de zaak in het reine te brengen. STICHTINGSGETALLEN De minister erkende, dat de stich- tingsgetailen voor plattelandsgemeen ten, die meestal uitgestrekt en dun be volkt zijn, aan de hoge kant genoemd kunnen worden. Vooral het getal van 30 kleuters, no dig voor de stichting van een kleuter school in een gemeente van minder dan 50.000 inwoners, levert vele be zwaren op. Maar ergens moeten toch de grenzen getrokken worden, en wan neer de wet te ver zou grijpen, aldus de minister, zou hij geen reële beteke nis kunnen hebben. „Wij kunnen de stichtingsgetallen niet lager stellen we gens de daaraan verbonden financiël^ consequenties, het tekort aan leidsters en het tekort aan bouwvolume. De re gering is bereid om tot een lager ge tal te komen, wanneer dit mogelijk zal zijn, maar vooralsnog is deze mogelijk heid niet aanwezig. Ik heb overigens niet de illusie, dat deze kleuteronder wijswet de komende 5 jaar ongewij zigd zal blijven", zo zei de minister. Over de subsidiëring van opleidings scholen (door de heer Algra aan een critische beschouwing onderworpen) merkte de bewindsman op, dat deze slechts voor 1955 is vastgesteld en daarna waarschijnlijk zal worden ver ruimd. Hij vond het vooralsnog niet aanbevelenswaardig voor de oplei dingsinstituten het onderwijs in de vreemde talen verplicht te stellen. Wel is de mogelijkheid aanwezig dit onder wijs te geven. Met verschillende sprekers was rar Cals het eens, dat in de toekomst moet worden overgegaan tot een 3-jarige opleiding voor leidsters, maar hij vond het niet opportum een dergelijke rege ling accuut in te voeren. Met betrekking tot het godsdienston derwijs op de openbare school merkte hij op, dat de leidsters daartoe nooit zullen worden gedwongen. „Ze kun nen er voor worden aangezocht".

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1