MOETEN VEEL MEER OMLAAG HOOFDWATERKERINGEN METER HOGER EEN Heüing van choolgeiden Op Cyprus woedt een complete oorlog In elke plaats van Europa wagen ter beschikking Politieke tegenstellingen remden activiteit van Kabinet Drie weken geëist tegen lid van Tweede Kamer Mening van Eerste Kamerleden /JtldCStotflH'' foö>cht tywte* tötitUtHaiU Noodvoorziening weduwen en wezen Aartsbisschop Makarios stimuleert het verzet T wee radicale groepen in Frankrijk .Incorrect" optreden tegenover de politie Metro-combinatie ook in West-Duitsland De Oosterschelde MOET dicht Dan stormvloadpeil tijdens de Rampnacht jVoensdag 7 December 1955 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 3 in slot. Wij laten nu met betrekking tot de invulling van de schoolgeld- verklaringen voor het verkrij gen van gezinsreductie nog enkele voor beelden volgen: Voorbeeld I. Ouders hebben 4 kinderen. Nr 1 zit in de derde klas van een H.E.S. Nr 2 zit ln de zesde klas van een lyceum. Nr 3 is student aan een Universiteit. Nr 4 bezoekt geen school. Voor de nrs 1, 2 en 3 is schoolgeld verschuldigd en komen in aanmerking voor gezinsreductie. Voorbeeld n. Ouders hebben 5 kinderen. Nr 1 bezoekt een fröbelschool. Nr 2 een lagere school. Nr 3 een school voor V.G.L.O. Nr 4 zit in de tweede klas van een am achtsschool. nr 5 zit in de derde klas van een H.B.S. Voor de nrs 1, 2, 3 en 4 is geen school geld verschuldigd. Alleen nr 5 is school- geldplichtig, wanneer althans het inko men van het hoofd van dt gezin daar voor in aanmerking komt. Voorbeeld JU. Ouders hebben 0 kinderen. Nr 1 bezoekt een lagere school. Nr 2 idem. Nr 3 zit in de tweede klas van een U.L.O.-school. Nr 4 zit in de eerste klas van een gymnasium. Nr 5 zit in de derde klas van een H.B.S. Nr 6 is leerling van een kweekschool. Voor de nummers 1, 2, 3 en 4 is geen schoolgeld verschuldigd en de nrs 5 en 8 komen in aanmerking voor gezinsre ductie. De gezinsreductie voor twee kinde ren uit hetzelfde gezin bedraagt 25 pet, voor drie kinderen 40 pet. en voor vier of meer kinderen 50 pet. Aan de hand van bovenstaande voor beelden menen wij, dat de invulling van de schoolgeldverklaringen niet al te grote moeilijkheden meer zal opleveren, Toch is er nog een moeilijkheid, maar ln dit geval een aangename moeilijk heid, voorzover, men dan van aangena me moeilijkheden kali spreken. De - Bchoolgeldwet 1955 treedt namelijk in werking op 1 September 1953. Over alle na 1 September vallende school geldjaren en gedeelten van schoolgeldja- fén geschiedt de heffing der schoolgelden Volgens de bepalingen van de nieuwe Bchoolgeldwet 1955. De ouders ontvan gen dus een restitutie van het teveel betaalde schoolgeld over de cursusjaren 1958/54 en 1954/55. Maar dan moeten da schoolgeldverklaringen voor elk jaar afzonderlijk op de juiste wijze worden ingevuld, en de hoofden van scholen moeten zich er van vergewis sen, of de gegevens kloppen met hun administratie, zowel per 1 September 1953 als per 1 September 1954. De hoofden van scholen zijn verplicht om de formulieren te tekenen en zo moge lijk het schoolstempel te gebruiken. Wanneer de handtekening van het schoolhoofd ontbreekt, komen de ouders niet voor gezinsreductie in aanmerking. Tenslotte nog een mededeling over het verstrekken van boeken en leer middelen in bruikleen. Wanneer voor een leerling van het derde of hoger leerjaar geen schoolgeld verschuldigd is, omdat het inkomen van het hoofd van het gezin beneden de grens ligt, kan aan de betreffende leer ling van rijkswege de benodigde boeken en leermiddelen in bruikleen worden verstrekt, mits het gemiddelde der cij fers, waarop de leerling is bevorderd of toegelaten, 7 of meer bedraagt ln de wettelijk verplichte vakken, met uit zondering van het vak lichamelijke oefening. Uiteraard vallen hier buiten: cahiers, potloden, werkpapier, boeken lijst, lesrooster e.d., alsmec-e kleding en schoeisel voor de gymnastiek. Voor de leerlingen van de eerste en tweede klas gelden dezelfde bepalingen als hierboven genoemd. Zelfs wanneer door de ouders een bedrag van ten hoogste f 12.aan schoolgeld moet worden betaald en de leerling voldoet aan de eisen hierboven genoemd, kunnen boeken in bruikleen worden verstrekt, in dit geval echter geen woordenboeken, atlassen, teken behoeften, cahiers, kleding, schoeisel enz. In bijzondere gevallen kan de Mi nister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen zelfs afwijken van het ge middelde cijfer 7. Hetgeen we hier over het verstrek ken van boeken en leermiddelen in bruikleen hebben geschreven, geldt echter vanaf 1 September 1955. „Lincoin"-boinmenwerpers van een eskader van de Australische lucht macht hebben 225 ton bommen ge worpen op opstandelingen in een deel van de tot de Maleise federatie be horende staat Negri Sembilan op Ma- lakka. 's-GRAVENHAGE, 6 Dec. De pogingen der regering om tot verlaging van de prijzen te komen, hebben tot dusver slechts een zeer bescheiden uitkomst opge leverd. Veel krachtiger druk zal nodig zijn om het verzet in de kringen van de ondernemers en van de handel te breken. De winstmarges zijn vaak onevenredig hoog. AaDgezien ln genoemde kringen zo weinig blijk van zelfbedwang wordt ge geven, mag men van de arbeiders niet verwachten, dat zij, wanneer het niet tot een merkbare prijsverlaging komt, zich wel zelfdiscipline zullen opleggen en zullen afzien van verdere looneisen, alsmede van andere verlangens ter verbetering van de arbeidsvoorwaarden. Deze opmerkingen staan te lezen in het voorlopig verslag der Eerste Kamer omtrent de algemene politieke beschouwingen over de Rijks begroting. De heren, die er zo over dachten, voelden niets voor een vrijere loon politiek, omdat er dan in bedrijfstakken, waarin geen hogere lonen kunnen worden gegeven, onrust zal ontstaan. Zij meenden, dat het gehele beleid der regering ge richt moet zijn op het verlagen der prijzen. Het blijkt ook, dat de gedachtenwis- ringsbeleid allen bevredigen. Men ver- PARIJS, 6 December De bewoners van Seilhac, een dorp in departement Correze, zijn dezer dagen in rep en roer geweest over het feit, dat een lange man met Chinese trekken en ge kleed in een vreemd uniform met al lerlei ingewikkelde apparaten, zoals een koptelefoon, uit een spelonk kwam kruipen. Enige boeren, die onmiddellijk aan een „Marsman" dachten, sloegen eerst op de vlucht, doch zij kwamen latei-, gesteund door hun dorpsgenoten terug. Na een drijfjacht werd de „Marsman" gegrepen. Hij bleek een in Sjanghai geboren Amerikaan te zijn, die als mi litair in West-Duitsland was gelegerd. Van een verlof van twee weken maak te hij gebruik om op eigen gelegen heid in het midden van Frankrijk naar uranium te zoeken. Toen alles was uitgezocht kreeg de „Marsman", ge naamd Sjang Chelly, toestemming om zijn onderzoek voort te zetten. seling in de Tweede Kamer over het vraagstuk der overheidsuitgaven vele leden niet heeft bevredigd. Zelfs bij de huidige te ver gaande overheidsbe moeiing moet het mogelijk zijn deze te vereenvoudigen. Is een parlemen taire enquête niet gewenst of de be noeming van een met uitgebreide vol machten toegeruste Staatscommissie, die heel deze materie eens ernstig gaat onderzoeken? zo werd gevraagd. PROGRESSIEF-CONSERVATIEF Uiteraard kwam ook de verhouding tussen de verschillende politieke partijen aan de orde. Sommige Kamerleden wa ren van mening, dat de tegenstelling pro- gressief-conservatief van de hand moet worden gewezen. Deze is onwerkelijk en getuigt van onderschatting van het poli tieke inzicht der kiezers. Alle partijen zijn conservatief in deze zin, dat zij wen sen te zien behouden hetgeen in de loop der jaren tot welzijn van het volk werd verkregen. Maar de partijen zijn progres sief in deze zin, dat zij streven naar een verdere ontwikkeling van het algemene welzijn, vooral ten bate van die groepen der bevolking, die het minst aan de ver hoging van het algemeen welzijn hebben deel gehad. Het verschil tussen bepaalde politieke partijen in dit opzicht is, of men zijn progressieve verlangens wenst te zien verwezenlijkt door uitbreiding van de overheidsbemoeiing en i standhouding van een dienovereenkomsiig onvermijde lijk duur eu ingewikkeld apparaat dan wel door middel van de lagere openbare lichamen, de publiekrechtelijke bedrijfs- organisatie of samenwerking in de parti culiere sector. IN EEN IMPASSE De woningpoliüek, zo werd door velen opgemerkt, is volledig in een impasse ge raakt. Werpt men een terugblik op de afgelopen jaren, dan moet de uitkomst in hoge mate teleurstellend worden ge noemd. Evenmin kon het monetaire rege- geleek de toepassing van het vroeger voor tijden van hoog- en laagconjunctuur uitgestippelde beleid met hetgeen thans tijdens een onmiskenbare hausse ge schiedt. Onvoldoende aandacht is daarbij besteed aan binding van het overtollige geld en een lening op te krap gestelde voorwaarden is een mislukking gewor den. Sommigen meenden, dat het onbe vredigende resultaat van het werk van het Kabinet gezocht moet worden in de telkens blijkende politieke tegenstel lingen, vooral tussen K.V.P. en P.v.d.A. Vaak was de oplossing een compromis, waarbij zelfs wezenlijke delen van ons staatkundig bestel in gevaar kwamen. En tenslotte werd de mening verdedigd dat het uitgavenpeil tot een zodanige hoogte is gestegen, dat men de indruk krijgt, dat er geen grens meer wordt ge trokken. Hoe dat moet gaan bij een even tuele omslag van de conjunctuur is een raadsel. Regering vraagt S.E.R. advies DEN HAAG, 8 Dec. Nu de S.E.R. zich op verzoek van de staatssecretaris van Sociale Zaken reeds geruime tijd be raadt over een definitieve oplossing van het vraagstuk der weduwen- en wezen verzekering, heeft de regering het advies van de raad gevraagd: a. Omtrent de gewenstheid van het tref fen van een noodvoorziening voor weduwen en wezen, in afwachting van de totstandkoming van een definitieve voorziening op verzekeringsbasis. b. Zo de raad omtrent eerstgenoemde vraag in positieve zin zou adviseren, omtrent de inhoud van een eventuele noodvoorziening voor weduwen en wezen, waarbij in het bijzonder het verband met de toekomstige verzeke ringsregeling in het oog ware te hou den. De minister heeft hieraan toegevoegd, dat hij het op prijs zou stellen, wanneer de S.E.R. zijn advies zoveel mogelijk zou willen bespoedigen. Voor aansluiting bij Griekenland De ongeregeldheden op het eiland Cyprus vestigen op nieuw de aandacht op de problemen en verwikkelingen in dit deel van de wereld. Problemen, die haast onop losbaar schijnen, tenzij Engeland toegeeft. Maar daarop mag niet gerekend worden. Het is de laatste weken op Cyprus een complete oorlog geworden. Geen Engelsman is er zijn leven meer zeker. De bomaanvallen zijn niet van de lucht en de gouverneur. Sir John Harding, is enkele malen slechts ter nauwernood aan de dood ontsnapt. De Griekse verzetsbewe ging, die geen middel onbeproefd en ongebruikt laat om Cyprus deel van Griekenland te maken, blijkt voortreffelijk georga niseerd te zijn en bovendien steeds beter de beschikking te krijgen over munitie en allerlei ander oorlogstuig. De situatie voor de Britten is wel erg benard geworden en men vraagt zich af, of zij zich uiteindelijk zullen kunnen handhaven, on danks hun militaire superioriteit op dit moment. PARIJS, 0 Dec. (Reuter/AFP) In Frankrijk staan twee radicale groeperin gen naast elkaar, gereed voor de verkie zingsslag. De éne staat onder leiding van premier Faure en de andere onder die van Mendes France. Die onder Faure noemt zich de „Reasemblement des Gauches Republicaines" (RGR), of wel de linkse republikeinse concentratie, die de rechtervleugel van de radicalen ver tegenwoordigt, en de ander is de oor spronkelijke radicale partij, die Faure uitgestoten heeft. De R.G.R. vormt een coördinerend orgaan voor de radicaal- gezinde „Union démocratique et socia- liste de la résistance" en een aantal splin tergroepen. De Radicale leden van deze groepering, onder leiding van Faure, zien zich geplaatst tegenover de linker vleugel van de oorspronkelijke radicale partij, die onder leiding van Mendes France staat. Beide groeperingen staan geregistreerd als partijen, die candidaten willen stel len. BONN, 6 Dec. (ANP). Alhier is niets bekend van een voornemen van Von Brentano om nog vóór Kerstmis naar Den Haag te gaan om daar met minister Beyen het vraagstuk der Bredase gevangenen te bespreken. Het door de „Bildzeitung" verspreide bericht is tegengesproken. Verkeersveiligheid in gevaar gebracht ROTTERDAM, 6 Dec. Een gevangenisstraf van drie weken en ontzeg ging van de rijbevoegdheid gedurende zes maanden eiste de Officier van Justitie, jhr mr F. A. Groeninx van Zoelen, bij de verkeerskamer der Rot terdamse Rechtbank tegen de 45-jarige S. A. P. uit Rotterdam, lid van de Tweede Kamer. Volgens de dagvaarding zou hij op 15 November als bestuurder van een auto gereden hebben in de Rochussenstraat, terwijl hij onder zodanige in vloed van alcoholhoudende drank zou hebben verkeerd, dat hij niet in staat moest worden geacht dat motorrijtuig naar behoren te besturen. P. verklaarde tegenover de presi dent, mr F. P. E. Bloemarts, voor zich zelf op het bewuste tijdstip half twee 's nachts de overtuiging te hebben gehad de auto te kunnen be sturen, doch zei te erkennen, dat hij beter niet achter het stuur had kun nen gaan zitten. Tevoren had hij toe gegeven alcoholhoudende drank te hebben gedronken. Twee agenten van politie, die deze nacht dienst hadden gedaan, zeiden, dat verdachte, na het parkeren van zijn auto, onvast ter been was geweest en met overslaande stem had gespro ken. P. werd voor een inspecteur van po litie geleid en deze verklaarde, dat bij het binnenkomen zijn eerste indruk was geweest, dat P. in kennelijke staat van dronkenschap verkeerde. Hij was zeer onvast ter been geweest, zo zei deze getuige. De Officier meende, dat de overtre ding aan de hand van de verklaringen wettig en overtuigend bewezen was. Volgens hem was het optreden van de politie gerechtvaardigd en correct ge weest. Verdachte was incorrect tegen de politie opgetreden. Hij had even wel geen schade aan derden toege bracht. WAT OVERSPANNEN De raadsman, mr A. Blom uit Rot terdam, merkte op, dat de positie van zijn cliënt er een is, die een ieder zich kan indenken. Hij was aan de over spannen kant geweest en zijn huisarts had verklaard, dat P. hem wegens hartbezwaren had geconsulteerd. Ook was hf j die avond grieperig. Zijn cliënt is die avond zonder ongelukken van Den Haag komen rijden en het parkeren was niet van iemand, die de macht over zijn auto kwijt was. De consequenties, buiten de strafzaak om, noemde pleiter erg belangrijk voor z'n cliënt, voor wie de aardigheid van sterke drank af was. Recidive achtte mr Blom uitgesloten. Uitspraak over veertien dagen. Cyprus met zijn 450.000 inwo ners is sedert 1925 een Britse kroonkolonie, nadat de Engelsen het bestuur in 1878 van de Tur ken hadden overgenomen. Het eiland vormt een onmis bare schakel in het verdedi gingsstelsel van het Gemene best en de Navo, vooral nu na de tweede wereldoorlog de Brit se steunpunten in het Midden Oosten zo zijn gehavend of ge reduceerd. Hier is ook het Brit se militaire hoofdkwartier voor het Midden Oosten gevestigd. Kost wat kost willen de Britten het eiland onder eigen souverei- niteit houden, al zijn zij bereid de Cyprioten zelfbestuur te ver lenen. Tachtig procent Grieken De bevolking bestaat voor on geveer tachtig procent uit Grie ken. Lange tjjd heeft de Griekse regering getracht de kwestie te sussen, ook al werden dan for mele aanspraken op het bezit van Cyprus geformuleerd, maar uiteindelijk kon zij niet als een kat rond de hete brij blijven heendraaien. De druk der Griekse Cyprio ten werd zo hevig, dat het wel moest komen tot een duidelijke uitspraak. De eis werd gesteld, dat aan de bevolking zelfbe schikkingsrecht moest worden gegeven en dat met zelfbestuur geen genoegen kon worden ge nomen. Wel verklaarde de Griekse re gering zich bereid, aan de Brit ten de nodige militaire bases af te staan, wanneer de bevolking zich inderdaad bij plebisciet voor aansluiting bij Griekenland zou verklaren, een zaak, waarover geen twijfel behoeft te bestaan. Maar voor zo'n plebisciet voelt Engeland begrijpelijk volstrekt niets. Het weet drommels goed, dat het garanderen van militaire bases in een gebied, waarover 't niet de souvereiniteit bezit, in de praktijk tot tal van moeilijk heden kan leiden, temeer, daar de meerderheid der Cyprioten tot elke prijs van de aanwezig heid der Britse militairen wil worden verlost. Het valt ook te begrijpen, dat Turkije opkomt voor de rechten der minderheid, ongeveer twin tig procent. Maar aangezien de Turkse regering wel inziet, dat er ten enenmale nimmer sprake kan zijn van aansluiting van het eiland bij Turkije, wil het liefst genoegen nemen met de be staande situatie. Een heel andere vraag is maar zover denken de door hun sentimenten opgezweepte Cy prioten blijkbaar niet wat er terecht moet komen van de eco nomische toestand, wanneer Griekenland het eiland onder zijn beheer krijgt. Aanlokkelijk is dit bepaald niet. De Griekse regering staat in het eigen land al voor een zeer zware opgave wat betreft de ontwikkeling van het land in economisch opzicht. De grote figuur De grote figuur op de achter grond die overigens de laatste tijd steeds meer op de voorgrond is getreden is de ruim 40-ja- rige Grieks-Orthodoxe primaat van Cyprus, aartsbisschop Maka rios, de leider van de Enosisbe- weging. Hij bekleedt dit ambt vanaf 1950 en heeft al spoedig nadat hij het ambt had aanvaard als motto gegeven: „Los van Engeland, terug naar Grieken land!" Wie zijn in de letterlijke zin van het woord bloeddorstige toespraken leest, weet al vlug wat voor man deze aartsbisschop is. De weg van conferentie en discussie ziet hij als nutteloos en volgens hem blijft slechts één middel over: de Engelsen te vuur en te zwaard vervolgen. En de verzetsbeweging weet, dat op al haar daden van roven, moorden, en branden de aartsbis schoppelijke zegen rust Engeland houdt tot heden voet bij stuk. De oorlogstoestand is afgekondigd, de avondklok inge steld, maar de aanslagen gaan door. Ondanks^ de zware bewa king van de kusten ontvangt de verzetsbeweging schier dagelijks oorlogstuig. En er is op dit ogenblik niemand, die voor dit brandende probleem een oplos sing kan geven. i Service voor zakenlieden en toeristen FRANKFURT. „Het vliegtuig naar New York vertrekt vanavond om 22.10 van het vliegveld Kijn-Main", zegt de secretaresse in het bureau in Frank furt tegen de klant uit Chicago. „Wanneer U echter morgen nog wat in Ham burg te doen hebt, kunt U vandaar om 20 uur wegvliegen". Zfl kent de ver trektijden van vliegtuigen uit haar hoofd, hoewel zij nóch in een reisbureau nóch op het bureau van een luchtvaartmaatschappij werkt, maar in een auto verhuur-firma. De nauwe verbinding tussen lucht- welke voorwaarden. Familie W. uit verkeer en autoverhuur blijkt, wan- neer ik nog een paar gesprekken met klanten beluister. Een firma in Stutt gart bestelt een wagen voor drie we ken voor een zakenvriend uit Detroit. Een reisbureau in Sidney vraagt of het vier wagens kan huren en tegen In het centrum van Brussel is van daag de 20 meter hoge Kerstboom op gericht die de bevolking van deze stad ten geschenke heeft gekregen van de bevolking van de Finse hoofdstad Hel sinki. De plechtigheid werd bijge woond door de Finse gezant te Brus sel. (Vervolg van pag. 1) DEN HAAG, 6 December De Deltacommissie, afgaande op studies van Rijkswaterstaat, K.N.M.I., Waterloopkundig laboratorium en Mathematisch Centrum, is tot de conclusie gekomen, dat de versterking van de hoofdwater keringen in het Zuidwesten des lands gebaseerd moet zijn op stormvloeden, die ruim een meter hoger zijn, dan de aldaar waargenomen hoogste standen van 1 Februari 1953. Zij acht dit ook economisch verantwoord. Slechts voor hoofdwaterkeringen, die vitale of uitzonderlijk grote econo mische belangen beschermen, kan worden overwogen, om nog zwaardere eisen te stellen. Aanvaarden van minder grote veiligheid zou als afwijken op de regel moeten worden beschouwd. ook al met het oog op de veiligheid van centraal-Holland. Wel acht men een stuw in de Oude Maas nodig. Het Spui behoeft niet te worden gesloten. GEEN SLUIZEN IN OOSTERSCHELDEDAM. De commissie beveelt het bouwen van een schut- en een spuisluis in de dam van het Haringvliet aan en een spuisluis in de Brouwershavensedam. Het maken van een stormvloedke ring in de Waterweg wordt door een aparte commissie op technisch en nau tische mogelijkheden onderzocht. Aan keringen in Lek en Noord kan niet worden gedacht, aldus het rapport, om dat de stormvloeden op de Waterweg dan aanzienlijk zouden worden ver hoogd. Hetzelfde geldt voor een kering in de beneden mond van de Oude Maas, Het leggen van sluizen in de Ooster- scheldedam en de dam in het Veeregat wordt ontraden vanwege zoutwater penetratie in de toekomstige zoetwa terbekken. Ih de Grevelingendam moet een schutsluis komen, evenals in de dam door de Zandkreek. Ten aanzien van te verwachten stroomsnelheden en hoog- en laag- waterstanden na de sluitingen deelt de commissie mee, dat bij normale zee standen de snelheid in de Waterweg geringer zal worden terwijl de snelheid in de Noord aanvaardbaar zal blijven voor de scheepvaart. In de benedenrivier zullen geen in grijpende wijzigingen plaats vinden, al zal de laagwaterstand aanzienlijk ho ger worden en de hoogwaterstand iets lager. IJSGANG. Speciale aandacht wijdt de commis sie aan de afvoer bij ijsgang. De Vol- kerakdam zal regelmatig afvoer van drjjfijs langs Hollands Diep en Ha ringvliet bevorderen. Dit ijs kan dan via de sluizen van de dam in het Ha ringvliet worden gespuid. Cleveland, Ohio, wenst een auto met veel kofferruimte voor een lange tocht door Europa. De verhuur van auto's neemt evenals het luchtverkeer toe. Des te groter de vliegtuigen worden en des te lager de prijzen, des te meer pas sagiers zullen, wanneer zij geland zjjn, een auto huren, waardoor zij zoveel mogelijk van andere ver keersmiddelen onafhankelijk wor den. Maar ook vele reizigers, die per schip de oceaan oversteken, laten te genwoordig hun wagen thuis. Zij kun nen thans ook in Duitsland een nieuwe auto goedkoper huren dan de trans portkosten per schip bedragen. De Metro rij zelf autoverhuur-dienst in Frankfurt heeft daarom niet alleen in alle steden waar grote luchthavens zijn, maar ook op de pier van Bre merhaven een filiaal gevestigd. NA 18 MAANDEN NIEUWE WAGENS! Deze Metro-combinatie is ontstaan door samenvoeging van zelfstandige auto-verhuur firma's in 17 steden van West-Duitsland, die elkaar over en weer hun klanten „doorgeven". Wanneer Mr Kremer in Hamburg een aoto huurt, maar vanuit Dusseldorp terugvliegt naar Amerika, kan lijj zijn wagen bij de firma in Dusseldorp afleveren, die tot de Metro-combinatie behoort. De 17 firma's, die deze Metro-com binatie vormen, hebben een uniform verhuur-systeem, maken gemeen schappelijk reclame, ondersteunen el kaar en hebben zich verplicht hun huurauto's na hoogstens 18 maanden gebruik door nieuwe wagens te ver vangen. Zij hebben zich verder bereid verklaard hun klanten op alle ge wenste plaatsen in Europa een wagen ter beschikking te stellen. INTERNATIONAAL. Metro rent a car system" staat op het Engelse prospectus, hetgeen wijst op lidmaatschap van het in de hele wereld vertegenwoordigde „Avis rent a car system" in Boston (U.S.A.). De Metro is de enige licensie-drager van deze maatschappij in de bondsrepu bliek en lid van de A.S.T.A. (Ameri can Society of Travel Agents). Amerikanen, die naar Europa reizen, wenden zich meestal tot het Avis-bu- reau in 42nd street in New York, dat hun wensen aan de West-Europese filialen doorgeeft. Er bestaan 10 Avis- Iicensie-firma's in Europa. De Duitse firma heeft in het afgelopen seizoen zeer goede resultaten geboekt. Men bereidt zich in Frankfurt voor op 1956. Millloenen prospectussen worden aan reisbureanx in alle delen van de wereld gezonden. Wie zelf niet rijdt, krijgt desgewenst een chauffeur mee. WASHINGTON, 6 December De Amerikaanse minister van Buitenland se Zaken, Foster Dulles, heeft Dinsdag verklaard te verwachten, binnen een dag of twee een beslissing te nemen over de plaats van het voorgestelde Amerikaanse centrum van atoomon derzoek ten behoeve van Azië. Gedacht werd aan de Philippijnen en Ceylon en ook aan Japan. Jubileum ds W. Bouwman 's-GRAVENHAGE, 5 Dec. Don derdag 8 Dec. a.s. viert ds W. Bouw man, emeritus-predikant der Geref. Kerken te 's-Gravenhage, zijn zestig jarige ambtsbediening. De jubilaris werd 14 Jan. 1868 ge boren en was tot op zijn 18e jaar werk zaam in het landbouwbedrijf van zijn vader. Hij studeerde aan de Theol. Hogeschool te Kampen. In 1895 candi- daat geworden, werd hij 8 December van dat jaar te Lutjegast in het pre dikambt bevestigd. In 1898 nam hij een beroep naar Ezinge aan. In 1901 vertrok hij naar Hallum, welke ge meente hij 15 jaar diende. In 1916 verbond hij zich aan zijn laatste gemeente te Leiden, die hij gediend heeft tot aan zijn emeritaat op 2 Febr. 1937. Ds Bouwman was ojn. meer dan 20 jaar lid van de Schoolraad voor de Scholen met de Bijbel. Hij nam mede het initiatief tot uitzending van radio kerkdiensten en behoorde tot de eerste radio-deputaten van de Generale Sy node der Geref. Kerken. Hij is mede oprichter en oud-voorzitter van de afdeling Leiden van de Ned. Chr. Ra diovereniging. Volgens de jongste cijfers zijn door de wervelstorm, die vorige week Zuid oost India teisterde, 197 mensen om gekomen in het district Tandjore.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 3