AFSLUITING VAN OOSTERSCHELDE 'N VEREISTE Boeiende rede van Min. Zijlstra over wereld vol onzekerheden Onverbrekelijk verbonden aan het Deltaplan NEEMT ATTLEE ONTSLAG? Koffie - Thee goedkoper Onze regering houdt vast aan ontwerp-agenda Aanvullend advies van Delta-commissie aan Minister Algera PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Kamerarrest voor Kamerlid Mededeling wordt Donderdag in het Parlement verwacht Kinderbijslag voor invalide kinderen tot 27 jaar Bemoedigend, maar ook beangstigend Westerling toch op NwvGuinea 1 Steun van 171 millioen aan Suriname N.lL-partij weigert deelname Vandaag: twee slachtoffers Vooraanstaand neger vermoord en verbrand Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Giro 274289. Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 60, Tel. 2438 (b.g.g. voor redactie 2435, voor advert, enz. 2970), Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. 68. Telef. 326; Middelburg: Korte Noordstr. 85. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28, Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD lie JAARGANG No. 8263 Abonnementsprijs 0.47 per week, j 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct per woord. Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong WOENSDAG 7 DEO. 1955 Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nleuwdorp; J. Huiissen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moii Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. V.. Zie pagina 3 DEN HAAG, 6 December Het afsluiten van de Oosterschelde is uit een oogpunt van veiligheid onverbrekelijk verbonden aan het af sluiten van Haringvliet en Brouwershavense Gat. Dit blijkt uit het vijfde interim-advies van de Deltacommissie aan minister Algera. In dit advies geeft de commissie nadere beschouwingen in verband met de afdamming van de zee-armen. De werken in bet Zuidwesten des lands vormen tezamen een onver brekelijk geheel, zo schrijft de commissie. Men mag de afsluiting van de Zeeuwse wateren niet alleen beschouwen uit een oogpunt van de vei ligheid en de zoetwatervoorziening van het direct omliggende gebied, zij moet tevens worden gezien als een noodzakelijke completering van de werken in het Noordelijke deel van de Delta. Met het oog op de beveiling tegen de stormvloeden mogen de tussenstadia niet als eind stadia aanvaard worden. SCHEMA AFSLUITINGEN Na afsluiting van het Volkerak wordt bij een open Oosterschelde op dit water en de tussenwateren geen enkele verlaging van stormvloed standen verkregen. Aan de Zuid zijde van de Volkerakdam zouden ze zelfs een verhogende invloed on dervinden. Afsluiting van de Greve- lingen beperkt deze, maar heft ze niet op. Een afgesloten Haringvliet en Volkerak geven groter veiligheid in het Noordelijk gebied. Maar de uiteindelijk beoogde veilig heid wordt pas bereikt, wanneer ook de Zeeuwse wateren Brouwershaven- se Gat en Oosterschelde dicht zijn. Ook de Oosterschelde Het sluiten van Haringvliet en Gre- velingen bij een open Volkerak zal een betekenende verlaging van storm vloedstanden op benedenrivieren, Vol kerak, Krammer en Zijpe tengevolge hebben. De verlaging op Keeten en Oosterschelde zal dan echter nauwe lijks merkbaar. De uiteindelijke veiligheid in het achterliggende gebied wordt dan nog geenszins bereikt. De Deltacommis sie concludeert hieruit, dat de afslui ting van de Oosterschelde een inte grerend deel uitmaakt van het ge heel der werken. Het Zeeuwse meer Voor de zoetwaterhuishouding zijn niet alleen de afsluiting van de Zeeuw se wateren, maar ook de Volkerakdam van groot belang. Het daar te vormen Zeeuwse meer vormt dan een reser voir, waaraan bij droogte water kan worden onttrokken, zonder het zout- bezwaar op de Waterweg te vergroten, Het vervallen van het schutten bij Wemeldinge door het bouwen van schutsluizen in de Volkerak legt eveneens verband ten behoeve van de scheepvaart tussen de Noordelij ke en Zuidelijke werken. De wer ken, aldus de commissie, houden eveneens nauw verband met elkaar ten aanzien van het landverkeer en de ontwikkeling van de sociaal-eco nomische toestand op de eilanden. Spoedige veiligheid In het vijfde interim-rapport wordt de aanbevolen volgorde der werken nader omschreven. De afsluitingen zui len niet gelijktijdig kunnen worden voltooid. De keuze moet zodanig zijn, dat zo spoedig mogelijk veiligheid te gen stormvloeden zal worden verkre gen, zonder dat daarbij ontoelaatbare waterloopkundige situaties ontstaan, Eerst Haringvliet Afsluiting van het Haringvliet wordt vanwege de wellicht geringere techni sche moeilijkheden en de spoedig te bereiken grotere veiligheid van het zeer kwetsbare achtergelegen gebied, ais eerste aanbevolen. Bij sluiten van deze dam ontwor pen sluizen (voornamelijk tegen ijs gang) zal in geval van stormvloed, de waterstand op Haringvliet, Hol lands Diep en direct aansluitende wateren terug te brengen zijn tot op de op-één-na-hoogste waargeno men waterstand. Daarna; dam bij Bruinisse Om technische en waterloopkundige redenen is het nodig, vervolgens de Grevelingen zo Oostelijk mogelijk af te dammen. Ten Westen van die dam zullen de stormvloeden enige decime ters worden verhoogd. Op Krammer, Volkerak, Hollands Diep en Haring vliet zullen de stormvloedstanden dan echter verder worden verlaagd. De commissie onderzoekt nog of het in die t;jd wenselijk is Donge, Oude Maas en de Eiesbos verder af te sluiten. En dan..de Oosterschelde Na het afdammen van de Grevelin gen geeft de commissie er de voorkeur ana de Oosterschelde af te sluiten, al vorens met het Brouwershavense Gat te beginnen. Men mist dan weliswaar de ervaring met het sluiten v.-.n deze zee-arm, maar verkrijgt eerder de be oogde veiligheid. In de overgangsperiode zouden de zeeweringen Westelijk van de Greve lingen moeten worden versterkt. Scha de-snijding, organisatie, aanwezig per soneel en materiaal zullen van invloed zijn op de uiteindelijke keuze. Allereerst komen bij de versterking der hoofdwaterkeringen de Noordelij ke oever van de Waterweg en de Nieu we Maas in aanmerking. Gelijke tred Engeland fluisiert: LONDEN, 6 Dec. Veel Labourle- den van het Britse parlement geloven, dat Clement Attlee Donderdag a.s. op een bijeenkomst van de Labourfractie van het Parlement zijn aftreden als leider der partij zal bekend maken. Hij wordt de volgende maand 73 jaar. H:ST De commissie acht de capaciteit der Nederlandse aannemers voldoende om tegelijk met de Waterweg en de Wes- terschelde te beginnen, evenals met de versterking der zeeweringen, die bui ten de afdammingen komen te liggen. In verband met de zoetwaterhuis houding is het van belang de Oude Maas te hebben afgesloten, voordat het Haringvliet ook aan de Zuidzijde (Volkerakdam) dicht gaat. De factoren, die gepaard gaan aan het afsluiten (dam plus schutsluizen) van het Volkerak worden nog bestu deerd. Men weet nog niet of men het (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 6 Dec. De Tweede Kamer heeft heden middag een wets ontwerp aangenomen, om ouders van invalide kinderen kinderbijslag te ge ven tot deze kinderen 27 jaar gewor den zijn. Alleen de Liberalen stemden tegen. De heer Zegering Haddens vond het onjuist om de kinderbijslag te gebrui ken voor deze invalide kinderen.. Ër moet een aparte wetgeving voor ko men. Minister Suurhof was het hier mee wel eens, ,maar we moeten oppas sen, dat het betere niet de vijand van het goede wordt". Als er een algemene regeling voor invalide kinderen komt, is het alt ij d nog mogelijk deze wet té veranderen", zo zeide de bewindsman. Volkerak zal afsluiten vóór of na het afsluiten van de Oosterschelde, doch in elk geval wel na het afsluiten van Haringvliet en Grevelingen. Tal van vragen op het terrein van stroom-snelheden, oeverbeveiling, scheepvaart en ontzilting hangen hier mede nog samen. De commissie wijst er op, dat tal van bijkomende werken aan de beneden rivieren en tussenwateren met het af- sluitingswerk gelijke tred moeten hou den. Kernenergie in de Tweede Kamer DEN HAAG, 6 December „Wat de ontwikkeling van de kernenergie be treft, leven wij in een wereld van onzekerheden". Toch zullen we moeten aan pakken. Wij moeten niet wachten tot elders een bepaald type reactor met goed succes ontwikkeld is, om hem dan te kopen. Zcaden wij dat doen, dan is het op den duur onontkoombaar, dat we ons land verlagen tot een minder ont wikkeld gebied". Dit zei minister Zijlstra vanmiddag in de Tweede Kamer tijdens de behandeling van de nota over de kernenergie. Een wereld van onzekerheden, dat zou het thema kunnen zijn van deze boeiende redevoering, waarin de kansen voor de kernenergie bemoedigend en beangstigend worden genoemd. Bemoediging, omdat de Schepper de ze ontwikkeling heeft mogelijk ge maakt. Juist op het moment, dat de vraag naar energie toeneemt, terwijl de voorraden minder worden. Beang stigend dat de mens er meer misbruik van kan maken. Onzekerheid ook over de vraag of de kernsplitsing een eindfase zal zijn of een ontwikkeling, waaraan we nau welijks kunnen denken. Zal blijken dat niet alleen uranium, maar ook an dere materie omgezet kan worden in energie? Zal het mogelijk zijn op den duur energie om te zetten in materie? Zal de mensheid In staat zijn de wa terstofbom te temmen? Wat zal de ont wikkeling zijn, als niet door splijting, maar door fusie atoomenergie is op te wekken? Dat zou geweldige gevol gen hebben, en voor de kwantiteit en voor de kosten. Al deze dingen zijn onzeker, aldus minister Zijlstra. Maar ons wordt geen keus gelaten. Wij zullen voort moeten gaan, want met de ontwikke ling van de kerenergie gaan tal van verschijnselen gepaard, die economisch van de grootste betekenis zullen zijn. Daar is de toepassing op het ge bied van de biologie, van de chemie en van de veredeling van plant en dier. Maar ook zijn er mogelijkheden voor monterlijke misvormingen van mens en dier. Hier dreigen gevaren, waarvan niemand de omvang weet! GEEN REGERINGSCOMMISSARIS De heer Nederhorst (Soc.) had het plan opgevat een regeringscommissaris voor de atoomontwikkeling in te stel len. Minister Zijistra voelde daar niets voor. Deze zaak is zo fascinerend dat ik het liever zelf doe, zo zeide hij. De bewindsman ziet niet in wat hij met zo'n interdepartementaal lichaam moet doen. Naar zijn mening gaat het maar over één ding: de zaak zo vlug mogelijk aanpakken. De vorm van de organisatie moet daaraan onder ge schikt worden gemaakt. De heer Nederhorst dacht ook aan een atoomraad als adviesinstantie, ter wijl de heer Janssen (KVP) liever een staatscommissie wilde. De heer Schou ten (AR) heeft zich daartegen verzet. Noch deze adviesraad, noch deze staatscommissie zijn dienstig voor een betere controle, of voor het verkrijgen van een beter inzicht. Veel meer was hij het met de eerste suggestie van de heer Nederhorst eens, dat er een vaste Kamercommissie voor de kernenergie moet komen. Minister Zijlstra heeft zich daarmee verenigd. Vandaag al! AMSTERDAM, 6 Dec. Naar wij uit vakkringen vernemen zijn met in gang van 7 Dec. de prijzen voor de consument zowel voor koffie als voor thee verlaagd. De prijsvermindering bedraagt 16 cent' voor een pakje koffie van 250 gram, en 2-6 cent voor een pak je thee van 100 gram. De vorige prijsverlaging geschiedde met ingang van 17 Mei j.l., toen de vermindering zowel voor een pakje koffie van 250 gram als voor een pakje thee van 100 gram 8-10 cent bedroeg. Pers te Makassar: Ja Ministerie Den Haag; Neen DJAKARTA, 6 Dec. Volgens het te Makassar verschijnende blad „Pedo- man Rakjat" is Westerling toch op Nieuw-Guinea. Hij zou te Hollandia besprekingen hebben gevoerd met Ne derlandse civiele en militaire functio narissen. Volgens het blad verliet Wes terling Hollandia met een amphibie- vliegtuig. Het blad zegt, dat hij verder met een duikboot naar onbekende bestemming vertrok en later daarmee terugkeerde. Het blad zegt tenslotte, dat men er in Hollandia naar streeft Westerling zo min mogelijk in het openbaar te la ten verschijnen. Een woordvoerder van het mini sterie van overzeese rijksdelen deelt naar aanleiding van dit bericht me de, dat dit „volkomen uit de lucht gegrepen is". Raad van Zierikzee reisde naar Delft DELFT, 6 Dec. Het college van B. en W. van Zierikzee heeft vandaag een bezoek gebracht aan het water loopkundig laboratorium te Delft. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 6 Dec. De Eerste Kamer heeft hedenmiddag het wets ontwerp tot deelneming in het 10-ja- renplan van Suriname goedgekeurd. Nederland zal voor 171 millioen gul den hulp verlenen aan Suriname en voorts technische en personele steun geven. De Nederlands-Indonesische besprekingen DEN HAAG, 6 December Naar het A.N.P. verneemt, is de Indonesische ambassadeur, mr Utoyo Ramelan, vanmiddag telefonisch medegedeeld, dat dé Nederlandse regering niet bereid is wijzigingen aan te brengen in de ont werp-agenda, zoals deze tijdens het vooroverleg tussen minister Luns en mr Utoyo voor een Nederland-Indonesische conferentie is opgesteld en door bei den is aanvaard en door de Indonesische zaakgelastigde in Den Haag, Kweed- jiehoo, tijdens zijn verblijf in de Indonesische hoofdstad in besprekingen met zijn regering is toegelicht. Naar wij vernemen, is er voor Nederland te minder aanleiding om de oor spronkelijk door de minister Luns en mr Utoyo aanvaarde agendaformulering te herzien, aangezien van Nederlandse zijde is accoord gegaan met drie Indo nesische voorstellen voor de agenda, terwijl het enige Nederlandse voorstel voor de agenda door de regering te Djakarta niet is aanvaard. Intussen wordt uit Djakarta gemeld, dat het hoofdbestuur van de Nahdatul Ulama-partjj hedenochtend een nota overhandigd heeft aan de Indonesische minister-president, waarin het mede deelt geen zitting te willen nemen in de delegatie naar de Nederlands-Indo nesische besprekingen, noch als lid, noch als adviseur. Dit besluit is Maan dagavond genomen tijdens een verga^ dering van het hoofdbestuur van de N.U. Als reden wordt opgegeven, dat de Nahdatul Ulama er van overtuigd is, dat de besprekingen niet de gewen ste resultaten zullen opleveren. De Indonesische minister van voor lichting, heeft hedenochtend aan de pers medegedeeld, dat het kabinet Dinsdagochtend zijn „principiële stand punten" heeft vastgesteld, dat bij de komende Nederlands-Indonesische be sprekingen als materiaal gebruikt zul len worden. Gevraagd, of het standpunt van de Nahdatul Ulama van invloed is op het standpunt van de regering, zei Mak- mur: „Het kabinet heeft deze kwestie nog niet besproken". Op een vraag of het zenden van de delegatie naar Nederland afgelast zal worden .antwoordde Makmur: „Dat is alleen God bekend". Makmur zelf ls echter nog steeds optimistisch. Het kabinet heeft deze Maandag -besproken en enkele bewoordingen gewijzigd, zonder aan de inhoud en .de geest te tornen. Deze wijzigingen zijn via Utoyo Ramelan aan de Ne derlandse regering gezonden en men wacht nu op het Nederlandse ant woord. De tot levenslang veroordeelde gevangenen In de gevangenis te Gisen (in Egypte) krijgen op het ogenblik bepaalde faciliteiten, in de vorm van korte uitstapjes (ui teraard onder goede bewaking). Deze foto werd genomen bij de bekende pyramiden van Gisen toen er een groep gedetineerden een bezoek bracht. DEN HAAG, 6 Dec. Op de Troel- strakade te 5s-Gravenhage is vanoch tend de 67-jarige A. M. van den B., toen hij, naar de politie mededeelt met èen fiets aan de hand onvoorzichtig de rijbaan overstak, aangereden door een vrachtauto. De man werd ernstig gewond en op enomen in het Ziekenhuis aan de ;uidwal, waar hij een uur later is overleden. ROTTERDAM. Vanmiddag tegen half vijf is het 16-jarige meisje A. M. M. uit Rotterdam, die per fiets op het Zuidplein reed, bij het oversteken door een vrachtauto aangereden. Zij kreeg een schedelbasisfractuur en in naar 't Zuiderziekenhuis overgebracht, waar bij aankomst bleek, dat zij was over leden. Woensdag beslissing?, De Nederlandse woordvoerder deel de hedenavond aan het ANP mede, dat hij nog geen mededeling kon doeri over het extaete punt, waarover nog verschil van mening bestaat. Hij voeg de hieraan toe, dat, wanneer Woens dagochtend ook de Indonesische rege ring kan instemmen met de agenda formulering, waarmede mr Utoyo zich accoord heeft verklaard, het nog steedg mogelijk is, dat deze week de confe rentie kan worden begonnen. Naar wij van Indonesische zijde verf nemen, zal het Indonesische kabinet Woensdag opnieuw bijeenkomen. Verf wacht wordt, dat deze vergadering tot een definitieve beslissing van Indonev slë ten aanzien van de conferentie zal leiden. SCHULENBURG, 6 Dec. Op een dertigtal km van Schulenburg in Texas is in een auto het verbrandé lijk van een neger aangetroffen. Het lijk vertoonde de sporen van talrijke messteken. Het slachtoffer de 60-jari ge Herbert Johnson, was voorzittei: van de plaatselijke afdeling van de vereniging voor de bevordering van de maatschappelijke positie van kleur lingen. Naar het schijnt is Johnson met mes steken gedood en vervolgens In zijn auto verbrand. De politie zegt niets te weten van de drijfveer tot de mis daad. DE BILT ZEGT: Weinig verandering DE BILT, 6 Dec. Over het alge meen veel bewolking met plaatselijk wat motregen. Matige tot krachtige en langs de Waddenkust tijdelijk harde wind tussen Zuidwest en West. Weinig verandering in temperatuur. Op- en ondergang van Zon en Maan Donderdag 8 December: Zon op 8.37, ond. 16.27. Maan op 2.26, ond. 13.21. Hoogwater Donderdag 8 Dec.: Vlissingen: 9.01 u. 1.42 m„ 21.50 u. 1.58 m. Terneuzen: 9.28 u. 1.60 m., 22.15 u. 1.76 m. Wemeldinge: 10.27 u. 1.23 m., 23.11 u. 1.52 m. Zierikzee: 10.05 u. 1.04 m., 22.56 u. 1.33 m.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1