Vrijere loonvorming kan on haar beslag krijgen LINKS „REPUBLIKEINS FRONT" TEGENOVER FAURE Heffing van schoolgelden „Nieuwe koers" in Oost-Duitsland weer in het vergeetboek SABENA-piloteo eisen meer loon Verkiezingen op Vrijdag gaan niet door C.N.V. is van oordeel: Waarom kan wetsontwerp niet spoediger worden ingediend? wil niet in rechten treden van Kon, Ned, Maatschappij Grondstoffengebrek steeds nijpender De komende verkiezingen in Frankrijk Communistisch aanbod is wel ver leidelijk voor de socialisten Slechie opkomst ter stembus (2 Januari) verwacht Langere openstelling van de stembureaux biedt grote voordelen W+i Midden-Oosten bedreigd door zand Hoe je 't ook ziet» ze hebben het gedaan Neem dadelijk Krnsehen Auto van Ferguson trekt belangstelling Honderd militairen en burgers gedood in Atjeh-strijd Maandag 5 December 1955 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 3 IX De tweede vraag die we hebben te beantwoorden is: voor welke leer lingen er wel schoolgeld verschul digd Is? Dat zijn de leerlingen van een a. Kweekschool, b. Uitgebreid technische school, c. Middelbaar technische school, d. Universiteit en Hogeschool, e. leerlingen van een tweede of hoger leerjaar van een lagere land- en tuinbouwschool, t leerlingen van een derde of hoger leerjaar van een U.L.O.-school, van een middelbare school voor meisjes, van een hogere burgerschool, van een lyceum en van een gymnasium. B\j de invulling van de aan de ouders van leerlingen uitgereikte schoolgeld verklaring, dient dus met drie factoren rekening te worden gehouden: le. wat verstaat men onder „school' 2e. is de school, c.q. het leerjaar van de school vrij van schoolgeld, 3e. is de school, c.q. het leerjaar van de school niet vrij van schoolgeld. In ons eerste artikel schreven we reeds, dat de Schoolgeldwet 1955 niet alleen beoogt vrijstelling van school geld, maar ook verlaging van school gelden. Wij laten hieronder eerst een staat je volgen, waaruit blijkt welke inko mens vrijgesteld zijn van schoolgeld: UTRECHT, 5 Dec. Het Verbondsbestuur van het Christelijk Nationaal Vakverbond heeft met instemming kennis genomen van het feit, dat de re gering in beginsel bereid is te gaan in de richting van overdracht van bevoegdheden inzake de loonpolitiek aan het georganiseerde bedrijfsleven. De practische betekenis van deze principe-uitspraak wordt echter in belan- rijke mate beperkt door de mededelingen der regering, dat nog uitvoerig beraad moest plaats hebben over de vraag of bij de opstelling van het wetsontwerp de voorstellen van de meerderheid van de S.E.R. in alle op zichten kunnen worden gevolgd, aldus een officiële verklaring. Inkomen Aantal tot en met kinderen 3.029.— 1 3.629.— 2 4.349.— 3 5.039.— 4 5.879.— 5 6.839.— 6 7.799.— 7 8.759.— 8 9.839.— 9 10.799.— 10 En hieronder geven wij enige verge lijkende cijfers tussen de oude en nieu we schoolgeldheffing, waaruit de ver laging wel heel duidelijk blijkt. Inko aant. men kinde schoolgeldheffing t.e.m. ren nieuw oud 3.000 1 0 16.40 4.000 1 12 27.60 5.000 1 16 38.80 6.000 1 19 51.40 6.000 2 17 43.— 6.000 3 14 33.20 6.000 4 12 26.20 8.000 1 28 80.80 8.000 2 24 69.60 8.000 3 21 57.— 8.000 4 18 47.20 9.000 1 33 100.40 9.000 2 29 86.40 9.000 3 26 73.80 9.000 4 22 62.60 10.000 1 38 118.60 10.000 2 34 104.60 10.000 3 30 90.60 10.000 4 27 70.60 12.000 1 51 162.— 14.000 1 65 209.60 19.000 1 81 267.— 18.000 1 99 330.— 20.000 1 117 394.40 25.000 1 168 573.60 27.839 1 200 max. 600.— I Verder hebben de ouder3 van leerlin gen recht op gezinsreductie, wanneer meerdere kinderen uit hetzelfde gezin een school bezoeken, waar wettelijk verplicht schoolgeld voor is verschul digd. Voor leerlingen geplaatst in een school of een leerjaar van een school, waarvoor geen schoolgeld verschuldigd ls, Is geen reductie toegestaan. Dat ls begrijpelijk, omdat immers deze leer lingen al vrijgesteld zijn van school geld. Nu kan de vraag gesteld worden, of dus alleen maar gezinsreductie geldt voor kinderen uit hetzelfde gezin, als die leerling zijn van een dagschool, die geheel of gedeeltelijk uit de openbare kassen wordt betaald (zie ons artikel van gisteren). Over het algemeen is deze opvatting juist, maar ook hier geldt een uitzonderng. Wij lezen in de Schoolgeldwet 1955 hierover het vol gende: dat leerlingen van niet door het Rijk of de gemeente of de provin cie gesubsidieerde scholen of niet ge subsidieerde leerjaren van scholen, bij de bepaling van het aantal kinderen dat voor de omvang van de gezinsreductie beslissend is, wel mogen medetellen, mits voor de leerlingen van overeen komstige scholen of leerjaren van scho len, welke wel geheel of gedeeltelijk uit de openbare kassen worden bekostigd, schoolgeld verschuldigd is." Als voorbeeld zouden wij hier met name willen noemen de Christelijke Kweekschool te Krabbendijke. Deze school ontvangt nog geen subsidie, maar overeenkomstige scholen ontvangen de ze subsidie wel en heffen schoolgeld. Een leerling op deze school kan dus o.i. in aanmerking komen voor gezins reductie. Waar er dus uitzonderingen op de regel zijn, doet in twijfelgevallen het schoolbestuur, of het hoofd der school o.i. het beste om inlichtingen te vragen aan het Ministerie van Onder wijs, of aan de belastingdienst, en van de uitslag mededeling doet aan de ouders van leerlingen. Zie ons slotarti kel ln ons blad van morgen. De regering is thans reeds langer dan een jaar in het bezit van het rap port van de Stichting van de Arbeid, terwijl het rapport van de S.E.R. ook reeds meer dan twee en een halve maand geleden aan de regering is uit gebracht. Het Verbondsbestuur ver mag daarom niet in te zien, waarom het wetsontwerp niet nog in de lo dende parlementaire periode zou runnen worden ingediend en zou kunnen worden behandeld. In de tweede plaats heeft het Ver bondsbestuur er met instemming van kennis genomen, dat de regering be reid is bedrjjfstaksgewijze afwijkin gen van de richtlijnen „toe te laten" naar gelang werkgelegenheid, produc tiviteit en rentabiliteit van de onder havige bedrijfstak daartoe aanleiding geven, één en ander uiteraard met inachtneming van het beginsel der coördinatie. Het Verbondsbestuur deelt voorts de mening der regering, dat bij de toepassing van deze moge lijkheid van bedrijf staksgewjj ze diffe rentiatie in de loonvorming zowel van leiding en leden der afzonderlijke werkgevers- en werknemersorganisa ties als van de besturen der vak- centralen veel zelfbeheersing en dis cipline zal worden gevergd. IN HET VAGE. Het Verbondsbestuur betreurt^ ech ter zeer, dat de regering over de datum van invoering van deze be drijfstaksgewijze loonvorming in het vage blijft. Zij verklaart weliswaar, dat deze invoering eerder kan plaats hebben dan de indiening van het vorengenoemde wetsontwerp in de volgende parlementaire periode, doch laat zich overigens over het tijdstip van invoering niet uit. Het Verbondsbestuur acht dit in hoge mate onbevredigend. Het is van oordeel, dat onmiddellijk aan het Col lege van Rijksbemiddelaars aanwijzing gegeven dient te worden, dat bedrijfs taksgewijze afwijkingen van de richt lijnen bij vernieuwing van collectieve contracten mogelijk zijn. Er is, zo meent het C.N.V., geen enkele reden, waarom hiermede nog langer getalmd zou mogen worden. Verder uitstel be tekent, dat in verschillende bedrijfs takken aan de werknemers het hun toekomende loon nog langer wordt onthouden. Het Verbondsbestuur geeft daar om uitdrukking aan de ernstige Leidse studenten naar Oostkapelle GOES, 5 Dec. Zaterdag aanstaan de zal een vertegenwoordiging van het studentengezelschap„Non Sordent in Undis" uit Leiden een bezoek aan de gemeente Oostkapelle brengen in verband met een geschonken gift voor de plantactie. Na ontvangst op het gemeentehuis zullen bij de gemeente lijke speelweide de eerste bomen en struiken worden geplant. wens, dat de Tweede Kamer ter gelegenheid van de behandeling van de begroting van Sociale Zaken en Volksgezondheid de regering zal kunnen bewegen haar uitstelpoli- tiek, die volgens het bestuur tot schade van lo.n- en salaristrekken- den is, te laten varen. Prot. Chr. artsen organisatie 's-GRAVENHAGE, 5 Dec. De eerste vergadering van de 19 Novem ber j.l. opgerichte Prot. Chr. artsen organisatie zal worden gehouden op 7 Januari in hotel „Pays Bas" te Utrecht. De vereniging, die als grondslag heeft aanvaard „Gods openbaring in Christus, zoals deze in de Bijbel tot ons komt", wil in geen enkel opzicht treden in de rechten van de Kon. Ned. Maatschappij tot bevordering der Ge neeskunst, die zij beschouwt als de organisatie, waarvan alle Nederlandse medici in de eerste plaats lid behoren te zijn, aldus deelt het bestuur mede. Het doel dat de vereniging zich heeft gesteld is het medisch denken en han delen in al zijn geledingen voortdurend te toetsen aan de normen, die in de grondslag verankerd liggen. Zij wil echter tevens een contactorgaan zijn, waartoe de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Ge neeskunst zich zou kunnen wenden, wanneer zij er prijs op zou stellen in een bepaald geval de menigte van de Prot. Christelijke artsen te horen. Ook tegenover de kerken zou zij deze functie van contactorgaan willen ver vullen. „Geen aardappelen, maar wel domme uitvluchten" (Van onze correspondent in Berlijn.) uit elkaar vallen. Ondergoed, dat BERLIJN, December. Hoewel 3™ dag in, dag uit de pers van de Sow- jet-zone de enorme successen van de „socialistische" volkshuisvesting prijst, is de voorziening van levensmiddelen en verbruiksartikelen in de Sowjet- zone nog steeds onvoldoende. Bezoe kers uit West-Duitsland worden hier herinnerd aan de grauwe jaren na de oorlog. De levensmiddelenvoorziening heeft nog nooit anders dan in een crisis verkeerd. Worst-„ersatz", zuur brood, slecht uitgemalen meel en minderwaardige grutterswaren be heersen de markt, die allang is ont bloot van zuidvruchten, rozijnen, goede specerijen, etc. die direct nadat de „nieuwe koers" was afgekondigd, even te krijgen waren. Vet is alleen met grote tussenpozen en dan in klei ne hoeveelheden verkrijgbaar. En de aardappelvoorziening was gedurende de zomermaanden catastrofaal. „Geen aardappelen, maar wel dom me uitvluchten", was zelfs een arti kel in het officiële communistische dagblad „Neues Deutschland" getiteld, waarin overigens werd vastgesteld, dat de „plannenmakers aan de groe ne tafel" de oorzaak waren van de aardappelschaarste. En zulks terecht. Want uit vrees de door de hoog ste staatsinstanties gedicteerde eco nomische plannen en „norm"-ver plichtingen niet te kunnen nako men, manipuleren de economische functionarissen van de Sowj et-zone met cijfers en hoeveelheden, die helemaal niet aanwezig zijn. Zoiets wreekt zich mettertijd. De „nieu we koers, geboren uit de Juni- opstand van 1953 is allang bij het oud roest geworpen. De normen stijgen weer. De ver diensten stijgen echter niet. Welis waar zijn de winkels in het algemeen vol, maar de kwaliteit van de goede ren is onbeschrijfelijk slecht. Gor dijnen, die niet aan de zon mogen worden blootgesteld, omdat zij dan BRUSSEL, 5 December. Naar de Gazet van Antwerpen bericht, heeft het vliegend personeel van de Sabena tijdens een te Brussel gehouden vergadering unaniem besloten per I December de arbeidsovereenkomst met de Belg. luchtvaartmaatschappij op te zeggen. Wanneer binnen zes maanden geen accoord tot stand komt, zullen de Sabenatoestellen vanaf 1 Juni niet meer opstijgen. Het vliegend personeel, dat thans een vaste vergoeding geniet en verder per vlieguur wordt betaald, eist een minimum loon overeenkomend met 85 uren vlucht. Het wenst dat de prestaties boven de 100 uren per maand als overuren worden beschouwd. Tenslotte eist het vliegend personeel vanaf 45 jaar recht op pensioen. niet in warm water mag wassen, om dat er anders niet veel meer dan een poetslap overblijft. En wanneer er dan af en toe iets van betere kwali teit te krijgen is, zórgen lange rijen kopers er voor, dat de voorraad di rect weer is uitgeput. Geen grondstoffen Alles draait om het gebrek aan grondstoffen. Uit alle hoeken en gaten worden deze letterlijk bijeen- gekrabt. IJzeren tuinhekken worden gesmolten. De turbines, die daaruit voor de Sowjet-Unie worden ver vaardigd, komen na een paar weken terug. De schroeven passen niet, ge goten delen breken, de assen trek ken. Bij Dresden is van de overigens nauwelijks gebruikte autobaan één kant afgesloten. Daar zijn hele colon nes arbeiders bezig het asfalt uit de voegen te krabben tussen de beton nen platen, die het wegdek vormen. Dit goede asfalt zal elders worden verwerkt. De spleten worden met het een of andere surrogaat dicht gesmeerd. Metaal voor de gloeidraden van electrische lampen kan echter niet bijeengekrabt worden. Dus stokt de gloeilampenproductie. En hoewel er nog steeds stroomloze uren zijn, is de vraag naar gloeilampen groot. Daar om werden een aantal communisti sche handelsfunctionnarissen naar West-Duitsland gestuurd om grote partijen gloeilampen te kopen. Spek wordt, zo het te krijgen is, al jaren lang zonder zwoerd verkocht. Het zwoerd wordt voor de schoenenfabri- cage gebruikt. En die schoenen, hoe wel peperduur, zijn na korte tijd al onbruikbaar. De stiksels breken, de nestels laten los, de zolen weken Dit economische zelfbedrog zou elders allang tot volledige ineenstor ting hebben geleid. In de Sowjet- zone wordt echter „volgens plan" ver der geworsteld. Het deficiet dragen de bewoners van de zone, wier ar beidskracht steeds meer wordt uit gebuit. Zij zijn dit al jaren gewend, En zij zullen zo gauw niet weer in opstand komen.Daartegen zijn thans grondig maatregelen genomen. Het spionnensysteem van de staatsveilig heidsdienst en de volkspolitie zijn na de ervaringen van 17 Juni 1953 ge reorganiseerd. In dit opzicht zit de communistische regering vast in haar zadel. In Bloemendaal, waar hij sinds 1936 woonachtig was, is gisternacht over leden de emeritus Hervormd predi kant ds F. S. Knipscheer. Hij diende een kwart eeuw, van 1911 tot 1936, de Hervormde gemeente te Zaltbommel. PARIJS, 5 December Met het oog op de algemene verkiezingen die op 2 Januari in Frankrijk zullen worden gehouden, zal wellicht een links ge oriënteerd „Republikeins front" worden gevormd tegen de regeringscoalitie van rechts en centrum onder premier Faure, aldus hebben aanhangers van Piere Mendes-France vandaag bekendgemaakt. Dit front zou worden gevormd door de linkse radicalen van Mendes-France, de socialistische partij, een radicaal gezinde groep onder leiding van Francois Mitterrand en een Gaullistische groepering onder Jacques Chaban-Delmas. De leiders van de vier groepen hebben vandaag reeds in gezamenlijk protest verklaard, dat er druk wordt uitgeoefend op radio en televisie, die staats eigendom zijn, om het nieuws te behandelen op een wijze die gunstig is voor premier Faure. ten bij het „Republikeinse front", dat waarschijnlijk rekenen kan op de steun van 200 van de 627 afgevaardig den der ontbonden nationale vergade ring. De communisten hebben echter ook reeds een beroep op de socialisten ge daan om met hen samen te gaan. Ge zien het feit, dat de communisten en socialisten, als zij bij de verkiezingen De nationale raad van de socialisti sche partij komt morgen bijeen, om te besluiten, of de partij zich zai aanslui- van 1951 verbonden waren geweest, in 27 van de 103 kiesdistricten met meer dan één zetel alle zetels behaald zou den hebben omdat zij daarbij elkaar meer dan 51 procent van de stemmen kregen lijkt het communistische aanbod voor de socialisten wel verlei delijk. Daar komt nog bij, dat het cen trum en rechts de aanhangers van Faure in de radicale partij, de ka tholieke volksrepublikeinen en de conservatieven waarschijnlijk ook verkiezingsverbintenissen zullen aangaan. Vermoedelijk zal de socia listische partijraad de plaatselijke afdelingen vrijlaten om zich te ver binden met-wie zij willen. Men gelooft, dat de datum van de kiezingen, daags na Nieuwjaarsdag, gunstig is voor de communisten, aan gezien hun aanhangers de meeste ge- diciplineerde stemmers zijn. In 1951 was de opkomst circa 78 procent, doch nu 2 Januari geen werkdag is, ver moedt men, dat de opkomst nog min der zal zijn, omdat veel Fransen van het lange weekeinde gebruik zullen maken voor extra familiebezoek. Verstandig besluit van Minister Beel Minister Beel is toch overstag gegaan. Deelde hij vorige week in zijn schriftelijk antwoord aan de Tweede Kamer omtrent de wijziging van de kieswet nog mede zijn voorstel om de verkiezingsdag van de Woensdag ijaar de Vrijdag te verplaatsen te zullen handhaven, het blijkt thans wij meldden het gisteren reeds dat hij tijdens het mondeling overleg met de commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer heeft medegedeeld geen bezwaren meer te hebben tegen handhaving op de Woensdag. Wij vinden dit een verstandig besluit en hebben de indruk, dat de Tweede Kamer daarmee wel accoord zal gaan, wanneer de zaak straks in het openbaar zal worden behandeld. Er zijn dan ook heel wat meer argumenten, die tegen de Vrij dag pleiten dan tegen de Woensdag. Eén der voornaam ste redenen van het voorstel om de verkiezingen op Vrijdag te houden, was de overweging, dat dan zeer velen, die elders werken, met het weekend toch thuis komen. Eerlijk gezegd hebben wij deze motivering nooit goed begrepen. Er zijn inderdaad wel groepen, die reeds op Vrijdag naar huis gaan en op Zaterdag niet meer werken, maar onze indruk is, dat het gros van de elders werkenden pas op Zaterdagmorgen of Za terdagmiddag naar hun woon plaats terugkeert om het week end door te brengen. Zelfs wan neer men de stembureaux op Vrijdag tot zeven uur zou open houden, dan nog zouden zeer velen aanmerkelijk eerder hun werkzaamheden moeten staken om vóór zeven uur nog aan hun stemplicht te kunnen vol doen. Natuurlijk staat hier tegen over, dat de mogelijkheid om op Woensdag heen en weer te reizen om te kunnen stemmen in elk geval veel geringer is. Maar ieder kan bij volmacht stemmen en het ligt maar hele maal aan de man of de vrouw zelf hiervan werk te maken, voordat de fatale termijn is verstreken. De bezwaren, die van hee, wat kanten tegen het plan om de verkiezingsdag naar de Vrij dag te verplaatsen, zijn gere zen, zijn zeer steekhoudend. Vele stembureaux zijn geves tigd in schoollokalen en wan neer op Vrijdag verkiezingen zouden worden gehouden, dan zou dit betekenen, dat er een hele dag geen les ban worden gegeven. Op de Woensdag is men slechts een halve dag kwijt. Niet op tijd Dat er bij verkiezingen op Vrijdag grote moeilijkheden zou den rijzen voor de dagbladpers is zonder meer duidelijk. De mogelijkheid om op Zaterdag nog iedere abonné tijdig zijn krant met de verkiezingsuitslag en het commentaar te bezorgen, zou wel heel gering worden. In de eerste plaats zou wan neer de stembureaux twee uur langer tot zeven uur des avonds zouden openblijven het al twee uur later worden, voor dat de totaaluitslag bekend zou zijn. Het moment van verschij nen van het dagblad zou om te beginnen al later moeten zijn, maar een veel grote moeilijk heid is gelegen in het feit, dat de P. T. T. op Zaterdag maar één keer bestelt. De post- abonné's kunnen hun krant wel komen afhalen, maar het is de vraag, of de dagbladen dan wel op tijd ter plaatse zouden zijn. Men bemerkt dus wel, dat er aan dit op het eerste gezicht vrij simpele onderwerp heel wat moeilijke kanten zitten en het is dan ook te begrijpen, dat er van de zijde van de dagblad pers met nadruk op deze puzz les is gewezen. Verkiezingsnach ten zijn op dagbladredacties zeer enerverende nachten en wan neer men van tevoren al erop rekenen moet, dat de lezers hun krant toch niet op tijd in de brievenbus vinden, dan bevor dert dat het werk niet. Het is ook niet te verwon deren, dat er van Joodse zijde bezwaren werden ingebracht tegen de verplaatsing. De sab bath begint nu eenmaal Vrij dagavond zes uur en wanneer er werkelijk geen dringender redenen zijn dan door de mi nister werden opgesomd voor zijn plan, dan zou het ten enenmale onjuist zijn geen re kening te houden met deze godsdienstige bezwaren. Langer open Het verdient o.i. slechts toe juiching, dat de stembureaux tot zeven unr des avonds ge opend zullen zijn. De verzoeken van het bedrijfsleven op dit punt hebben een reëele onder grond. Want er gaan met het stemmen enorm veel arbeids uren en dus een niet onbelang rijke productie verloren. Het zal nu voor ieder wel mogelijk zijn de stembus nog te halen. Zelfs moet worden verwacht, dat vooral in de industrie- gemeenten pas omstreeks zes uur de grote run op de stem hokjes zal beginnen. Het is ove rigens nog niet duidelijk wat er nu moet gebeuren met de kies wetbepaling, dat de werkgever verplicht is zijn arbeiders ge legenheid te geven in diensttijd aan hun stemplicht te voldoen. Het risico bestaat n.l., dat even tuele verzoeken van werk nemers op dit punt of in veel mindere mate zullen worden in- j gewilligd. Met het gevolg, dat de betrokken arbeiders niet gaan stemmen. En dat zou een achteruitgang betekenen in ons land, waar gemiddeld 95 der bevolking trouw ter stembus trekt. TEHERAN, 5 Dec. (Reuter) Er zullen elk jaar millioenen bomen meer moeten worden geplant, wanneer men wil bereiken, dat het zand in het Mid den-Oosten niet uiteindelijk de goede groene grond in dit gebied geheel overwint. Uitgestrekte gebieden in 't Midden-Oosten bestaan voor ruim 95 procent uit zand of woestijnachtige bodem, welke op zijn hoogst voor het grazen van kamelen geschikt is. De regeringen van het Midden-Oosten zijn thans tot overeenstemming gekomen omtrent een bebossings-campagne om het woestijnzand in bedwang te hou den. Na een deze herfst te Teheran gehouden bosbouwconferentie besloten de regeringen eenstemmig tot oprich ting van een bosbouwschool, waar in de Arabische taal les gegeven zal wor den. De school zal in het begin van 1956 worden gesticht, waarschijnlijk in Syrië. LONDEN, 5 Dec. (Reuter). Ra dio-Moskou haalt een gesprek tussen premier Boelganin en premier Oe Noe van Birma aan, dat Vrijdag j.l. over de herstelwerkzaamheden in de haven van Rangoon werd gevoerd. Maarschalk Boelganin vroeg daar bij: „Wie verwoestte de haven? De Japanners of de Britten?" „Beiden", antwoordde Oe Noe vol gens de radio. „De Japanners begon nen. Zij bombardeerden de haven. Ver volgens bliezen de Britten bij hun vertrek uit Rangoon de haveninstal laties op om te verhinderen, dat de Japanners ze zouden kunnen gebrui ken." Maarschalk Boelganin verklaarde hierop: „In het algemeen kan men zeggen, dat zij beiden het bezit van het Birmaanse volk (in de haven) verwoestten". „Zeker", antwoordde de Birmaanse premier, „tijdens de oorlog leden wij zeer zware verliezen". Ingezonden Mededeling (Adv.). bij de eerste aanwijzing van Reumatische Pijn. Waarom eerst een lange lijdensweg - 'n lijdensweg bergaf? Roep die slui pende pijnen vandaag nog een „Halt" toe. Neem Kruschen. Kruschen is een volkomen natuurlijk middel; d« zes minerale zouten die het bevat, sporen de bloedzuiverende organen aan tot krachtiger werking. Die voe ren dan weer de onzuiverheden af, die nu het bloed verontreinigen en oorzaak zijn van Uw lijden en pijn. Daarom wacht niet langer; begin er vandaag mee. GOES, 5 Dec. Bij K.B. is de ere medaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau in goud, verleend aan mej. E. M. Risseeuw, onderwijzeres aan de O.L. school te Oostburg. LONDEN, 5 Dec. (Reuter). Blij kens een door de Ferguson Company gepubliceerde mededeling heeft de leider van de Daimler Car Company, Sir Bernard docker, belangstelling voor de fabricage van auto's op basis van de revolutionaire principes van de nieuwe volksauto, ontworpen door Harry Ferguson. In een mededeling van de Harry Ferguson Research Ltd. wordt gezegd, dat er in Engeland en in een aantal andere landen veel be langstelling voor de uitvindingen van Ferguson bestaat en dat aan Engelse fabrikanten de eerste gelegenheid om deze auto te produceren gegeven zal worden. De belangstelling van Sir Ber nard Docker is natuurlijk welkom, zo wordt gezegd, maar het is nog te vroeg om verder commentaar te ge ven. DJAKARTA, 5 Dec. (Pia). Tot dusver hebben ongeveer 100 militai ren en burger-ambtenaren het leven verloren in de Atjeh-strijd, aldus heeft de commandant van het territorium Noord-Sumatra, kolonel Simbolon, verklaard. De wijze, die thans gevolgd wordt bij de oplossing van de Atjeh- kwestie is zijns inziens ontoereikend om de beoogde veiligheid te bereiken. Er moet naar een effectievere weg gezocht worden, aldus Simbolon.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 3