EDEN GAAT BINNENKORT MET EISENHOWER PRATEN r Vliet tcutqec „d6den6cu4 RUSSEN ERG TEVREDEN OVER..... ZICHZELF Chroesjtsjef wenst Birma een eigen leger toe Nehroe vindt verdrag van Bagbad 'betreurenswaardig' VANDAAG BESLIST INDONESIË OVER MINISTERSCONFERENTIE PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Uitslag St Nicolaas- prijsvraag Te gast op het Witte Huis Over het a.s. bezoek van Chroesjtsjef aan Engeland? Ook naar Canada Gratis spiegeleieren Zal Singapore tweede Cyprus worden Van Krieken kwam in Hollandia aan „We zijn heus nog niet zo beroerd....!" Spontane ontvangst door Birmaanse bevolking De Duitse oorlogs misdadigers in Nederland Churchill waarschuwt voor Sowjet-gedrag Verklaringen over Goa zijn „van verreikende consequentie" Eerst nog toelichting van Mr Utoyo gewenst N.V.C. is het niet eens met jongste hesluiten over loonstop Oltgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Giro 274289. .ioofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, TeL 2438 (b.g.g. voo- redactie 2435, voor advent, enz. 2970), Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. 68. Telef. 326; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dij kstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD lie JAARGANG No. 3262 Abonnementsprijs 0.47 per week, S 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct per woord. Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong DINSDAG 6 DEC. 1955 Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: J. A. van Bennekom, Midi elburg; Ds W. C. van Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huiissen, Terneuzen; Ds J. Kareise, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Mol» Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. (ZIE PAGINA 2) GETTYSBURG, 5 December Sir Anthony Eden, de Britse pre mier zal op 30 Januari in Washington aankomen voor een bezoek van enkele dagen aan de Verenigde Staten, op uitnodiging van president Eisenhower. Premier Eden zal worden vergezeld door minister van Bui tenlandse Zaken Harold MacMillan. Eden heeft in Londen bekendgemaakt, dat hij zich na zijn bezoek aan president Eisenhower naar Ottawa zal begeven. De premier voegde hier in het Lagerhuis aan toe: „Ik zou het Huis er tevens van op de hoogte willen stellen, dat de minister van Buitenlandse Zaken en ik op uitnodiging van de premier van Canada na ons verblijf in Washington een bezoek aan Ottawa zullen brengen". In diplomatieke kringen te Washing ton wordt speciale betekenis toege kend aan het tijdstip van het bezoek van Eden. Verwacht werd, dat Eden bespre kingen zou voeren met president Eisenhower voor het bezoek aan Engeland van maarschalk Boelga- nin, de Russische premier, en Chroesjtsjef, de secretaris van de Sowjetrussische communistische par tij, in het komende voorjaar. Men is te Washington van mening, dat het Russische bezoek aan Engeland niet louter een vriendschappelijk ge baar zal zijn, doch ook gepaard zal gaan met ernstige besprekingen over de DARMSTADT, 5 December In de afgelopen nacht is op de „Autobahn" bij Darmstadt een met eieren geladen aanhangwagen van een expeditiebe drijf uit Huissen (Gld.) in brand ge raakt, doordat de assen warm waren gelopen. Ook de niet door het vuur aangetaste kisten met eieren moesten langs de wegberm naar beneden worden ge gooid, omdat het anders niet mogelijk was de vuurhaard te bereiken. De schade wordt op 25.000 Duitse mark geschat. NIEUW DELHI, 5 December De eerste minister van Singapore, David Marshall, heeft te Nieuw Delhi ver klaard, dat Singapore wellicht „een tweede Cyprus" zal worden, indien Engeland niet tegen April 1957 de eis van de kolonie voor onafhankelijkheid zal hebben ingewilligd. Marshall bezoekt India om de steun van premier Nehroe voor zijn streven te verkrijgen. Vrijdag wordt hij te Londen verwacht voor bespre kingen met de regering. Hij herhaalde dat Singapore bereid is, ook na het verkrijgen van zelfbe stuur buitenlandse zaken en defensie door de Britten te laten behandelen. nog steeds bestaande meningsverschil len tussen de Sowjet-Ume en de Wes telijke mogendheden. HOLLANDIA, 5 Dec. - Na Zondag via Bangkok in Biak te zijn aangekomen is hedenmorgen per Dakota de heer Van Krieken in Holiandia gearriveerd. Op het vliegveld Sentani was een deputatie van de algemene politie aan wezig om Van Krieken, die er goed uitzag, te verwelkomen. Ter opstelling van een rapport zal Van Krieken ont vangen worden door de procureur-ge neraal te Hollandia, voor wie hij zijn eerste verklaringen in Nieuw-Guinea zal afleggen. Nieuw Russisch voorstel in de Verenigde Naties NEW YORK, 5 December De Sow jet-Unie heeft vandaag in de politieke commissie een ontwerp-resolutie ingediend, waarin de algemene vergadering verzocht wordt „met voldoening nota te nemen van pogingen van staten in het bijzonder in de laatste tijd, ter vermindering van de internationale span ning, ter bevordering van wederzijds vertrouwen en ontwikkeling van samen werking onder de landen". De ontwerp-resolutie werd door de Sowjet-afge- vaardigden verbonden met haar voorstel van twee maanden geleden, waarin gevraagd werd om „maatregelen voor verdere vermindering der internatio nale spanning en ontwikkeling van internationale samenwerking". De politieke commissie besprak van daag het vroegere Sowjet-voorstel tij dens het debat over de ontwapening. De resolutie wijst er op, dat de Ge- neefse top-conferentie, de Afrikaans- Aziatische conferentie in Bandung en de „ontwikkeling van contacten tus sen politieke leiders van verschillen de landen" van bijzonder belang zijn geweest voor de vermindering van de spanning. De algemene vergadering dient zich volgens het Sowjet-voorstel uit te spreken voor verdere pogingen van de regeringen om de vrede te ver stevigen en de onderlinge betrekkin- gen te verbeteren. De resolutie vraagt de algemene ver gadering te verklaren, dat zij bijzonder belang hecht aan de overweging van voorstellen voor beëindiging van de Op- en ondergang van Zon en Maan Woensdae 7 December: Zon op 8.36, ond. 16.28. Maan op 1.12, ond. 13.02. Hoogwater Woensdag 7 Dee.: Vlissingen: 7.48 u. 1.49 m., 20.38 u. 1.62 m. Terneuzen: 8.16 u. 1.67 m., 21.00 u. 1.80 m. Wemeldinge: 9.20 u. 1.28 m., 22.00 u. 1.53 m. Zierikzee: 8.57 u. 1.09 m., 21.45 u. 1.34 m. bewapeningswedloop en ter regeling van internationale vraagstukken door onderhandelingen. En dat zij de nadruk legt op het be lang, van de Russische voorstellen voor vermindering van de bewapening, verbod van atoomwapens en verwij dering van de vrees voor een nieuwe oorlog, en Eisenhowers voorstel voor wederzijdse luchtverkenning, alsmede de voorstellen die Engeland en Frank., rijk op de Geneefse conferentie deden AMSTERDAM, 5 Dec. Aan Johan C. Berghout te Velp (G.), is de eer te beurt gevallen zijn 7de symphonie te mogen opdragen aan Engeland's ex- premier Sir Winston Churchill en lady Churchill. De opdracht werd in dank aanvaard. De Russische heren op reis RANGOON, 5 December Nikita Chroesjtsjef, de eerste secretaris van de Russische communistische partij, heeft vandaag verklaard, dat de Sowjet- Unie wat de mogelijkheid van ontwapening betreft niet de hoop verliest en dat de Sowjet-leiders zich tot het uiterste zullen inspannen om te komen tot beëindiging van de koude oorlog. Hij sprak na een parade van Birmaanse troepen te Maymyo, vroeger een Britse legerplaats, ongeveer 70 km ten Noordoosten van Manadaiai, aan het eind van een tweedaags bezoek aan de Sjan-staat en Opper-Birma. Chroesjtsjef zei, dat een leger een kostbaar iets is, doch „wij zijn gedwongen er een leger op na te houden, omdat er een paar landen zijn die niet willen ii- -mmen met ontwapening." „Wij verliezen de hoop niet. Wij zul len blijven streven naar vermindering van bewapening en wij zullen trachten te komen tot wederzijds vertrouwen tussen de landen, teneinde verbod van atoomwapens te bereiken". Aan de parade werd deelgenomen door 3000 man troepen. Toen Boelga- nin en Chroesjtsjef op het paradeter rein arriveerden, werden zij luide toe gejuicht door de inwoners van May myo en dorpelingen uit de omtrek. Boelganin bracht de beste wensen van het Sowjet-volk over aan de Bir- mezen, die „op glorieuze wijze een ein de hebben gemaakt aan een buiten landse invasie". Chroesjtsjef sprak na Boelganin en zei o.m., dat verdediging van eigen land de belangrijkste taak van een le ger is. Ik zou willen, zo verklaarde hij, dat uw leger zijn eigen' officieren, sol daten en generaals had om dat doel te bereiken. U zou uw eigen militaire academies en instituten moeten heb ben. Na de parade vlogen de Sowjet-lei ders naar Rangoon terug. Woensdag vertrekken zij naar India. Een autobus, waarmee achttien personen van het door de mist on bruikbare vliegveld van Frank fort naar Stuttgart zouden worden vervoerd, is op de grote verkeers- brug tussen beide steden door de ijzei geslipt en tegen een brugpij- ler gebotst. Het gevolg was een ontstellende ravage, waaruit toe geschoten redders vele gewonden en de stoffelijke resten van een Amerikaanse sergeant en van de vrouw van de beroemde Duitse pianist, Walter Gieseking, tevoor schijn haalden. Gieseking zelf, die zich ook in de bus bevond, liep ernstige kwetsuren op aan het hoofd maar zal vermoedelijk kun nen blijven spelen. BONN, 5 Dec. (Reuter). - Het West- duitse ministerie van buitenlandse zaken houdt zich thans bezig met de toekomst van de Duitse oorlogsmisda digers, die in Nederland gevangen worden gehouden. Men heeft de straf- acten opgevraagd en is met het door nemen daarvan begonnen. Ook de minister voor vluchtelingen zaken, Oberlaender, zal de stukken be studeren. Naar deze vandaag te Bonn verklaarde, moet deze kwestie voor taan in onderhandelingen met de Ne derlanders geregeld worden. LONDEN, 5 December Sir Win ston Churchill heeft op een jongeren bijeenkomst in zijn kiesdistrict gezegd, dat de Britse regering zonder twijfel „de vertoning" van de Sowjet-premier Boelganin en partijsecretaris Chroest- sjef in India en Birma zal bestuderen, alvorens zij toe zal staan, dat deze „met passende varianten" in Groot-Brittan- niü zuilen herhalen. Sir Winston zei over het Sowjet- bezoek, dat dit zeker een „verras send schouwspel" opgeleverd heeft. Het gedrag van de Sowjet-leiders, zo voegde Churchill er aan toe, dient Engeland niet te misleiden en de in druk te geven, dat de macht en de vaardigheid van de Sowjet-Unie niet op ander gebied groeit. Als voorbeeld noemde Churchill de technische ontwikkeling. In de laatste tien jaar had de Sowjet-Unie op het gebied van academische scholing op technisch gebied zowel quantitatief als qualitatief meer gepresteerd, „dan wij ooit hebben bereikt." DE EERSTE LAWINE IN OOSTENRIJK SALZBURG, 5 Dec. Vandaag heeft in de buurt van Salzburg de eer ste lawine in Oostenrijk van deze win ter een kamp van de centrale van Ka- prun bedolven waarin zich 14 arbei ders bevonden. Volgens de eerste berichten zijn drie mannen gered. Er zouden twee doden zijn. Nadere berichten gewagen van acht doden en drie ernstig gewonden. Drie personen worden vermist. Ongeveer 250 arbeiders, 30 politie mannen en vijf honden zijn in de weer om de nog bedolvenen te bevrijden. Het kamp ligt in het gebied van de Heidnische Kirche, op een hoogte van 2.000 meter. NU TWEE RIJBANEN ÓP WIEDBACHXALBRUG. De tweede rijbaan op de Wiedbachtalbrug in de grote verkeersweg van Keulen naar Frankfort, is thans geheel voltooid voor het verkeer vrijgegeven. Door een serie ernstige ongelukken, welke bij en op de brug gebeurden verwierf deze plaats zich de twijfelachtige roem van het gevaarlijkste punt in het Westduitse verkeer. Van 1 Januari 1950 tot 31 Juli 1955 deden zich op en bij deze brug 462 ongelukken voor, welke in totaal 37 doden, 133 zwaargewonden en 349 lichtgewonden eisten. De ongevallen waren voor het merendeel te wijten aan de ligging van de brug op de eerste plaats en aan de steile helling van de verkeersweg voor en na de brug. Het ernstige ongeluk op deze plaats was dat met een Nederlandse vrachtwagen, bestuurd door de chauffeur D. de B., welke stuurloos met grote vaart de brug opreed en een serie voertuigen in elkaar drukte op de toen nog enkele rijbaan. De foto geeft een beeld van de voltooide brug. Verklaringen van India's premier in het Parlement NIEUW DELHI, 5 December Premier Nehroe heeft vandaag in het Parle ment verklaard dat het verdrag van Bagdad uit een oogpunt van vrede en veiligheid „betreurenswaardig" is. De politiek van India zou er echter niet door worden beïnvloed. De premier verklaarde dit tijdens een debat over een wetsvoorstel, volgens hetwelk staatsburgers van het Britse Gemenebest bepaalde privileges in India krijgen, op basis van wederkerigheid. Ten Ainzien van Zuid-Afrika wilde Nehroe echter een uitzondering maken. Volgens een door hem ingediend amendement zal voor het verlenen van bijzondere rechten aan Zuidafrikanen eerst het Parlement moeten worden geraadpleegd. Sprekend over het Gemenebest zeide zeide hij, dat de band tussen India en deze gemeenschap „een grote steun is geweest voor de grote zaak van vrede en samenwerking". Hij hoopte dat vol gend jaar de Goudkust tot het geme nebest zal toetreden en dat tenslotte hetzelfde het geval zal zijn met Singa pore en Malakka. In antwoord op een desbetreffende vraag antwoordde de premier, dat zijn regering een onderzoek instelt naar aanleiding van berichten dat 'n Indiër in een Siberisch gevangen kamp wordt vastgehouden. De gege vens hierover waren echter vaag. Ind. regering nog niet eens over agenda DEN HAAG, 5 December Een woordvoerder van de Nederlandse regering heeft medegedeeld, dat de Indonesische regering nog niet heeft ingestemd met de agenda voor de ministersconferentie, zoals deze bij het overleg tussen mr Utoyo Ramelan en de minister zonder portefeuille, mr Luns, was opge steld. In verband hiermede had mr Utoyo Ramelan, de buitengewoon en ge volmachtigd ambassadeur in speciale missie ter voorbereiding van de mi nistersconferentie, vanmiddag een ontmoeting met de regeringscommissaris voor Indonesische aangelegenheden, mr N. S. Blom. Mr Utoyo moet thans weer contact met zijn regering opnemen. Van Indonesische zijde in Den Haag is vernomen, dat mr Utoyo vanmiddag nog een nadere toelichting verzocht heeft, betreffende de agenda van de komende conferentie. Men voegde hier aan toe, dat deze toelichting Dinsdag op de vergadering van het Indonesi sche kabinet mede zal worden bespro ken, waarna beslist zal worden, wan neer de Indonesische delegatie uit Dja karta zal vertrekken en de conferentie zal kunnen beginnen. Een vertegenwoordiger van het In donesische ministerie van voorlichting zal de Indonesische delegatie naar de besprekingen tussen Nederland en In donesië vergezellen. Voorts zal een aantal Indonesische journalisten op uitnodiging van het ministerie van voorlichting met de delegatie meerei zen. De minister van voorlichting, Sutan Makmur, verklaarde nog dat de Indo nesische regering er de voorkeur aan geeft, dat de conferentie in een land buiten Nederland en Indonesië zal worden gehouderi, doch dit is geen ver eiste. Makmur zei verder, dat de sfeer rondom de besprekingen zeer goed is, zodat optimisme ten aanzien van de onderhandelingen gerechtvaar digd. Een dezer dagen kan een ge- 'meenschappelijke verklaring van Nederland en Indonesië over de be sprekingen verwacht worden. DE BILT ZEGT: Zacht DE BILT, 5 Dec. Veranderlijke bewolking met plaatselijk wat lichte regen. Matige tot krachtige en voor namelijk langs de Waddenkust tijde lijk harde tot stormachtige wind tus sen Zuidwest en West. Over het alge meen iets hogere temperaturen. De kwestie-Goa Ook heeft Nehroe in de Tweede Ka mer te Nieuw Delhi gezegd, dat een Vrijdag afgelegde verklaring van de Amerikaanse en de Portugese minister van Buitenlandse Zaken over Goa „een kwestie is van verreikende consequen tie". De Amerikaanse minister Dulles, en zijn Portugese collega, Cunha, legde na een bespreking te Washington de bedoelde verklaring af. „Omdat de kwestie zo belangrijk is, is het goed, dat onze regering op officiële bevestiging (van de verkla ring) wacht en formele stappen doet, alvorens ik verder over deze kwestie spreek", aldus Nehroe. In de Amerikaans-Portugese verkla ring wordt gezegd, dat opmerkingen van Boelganin en Chroesjtsjef van de laatste tijd, pogingen zijn tot het zaaien van haat tussen Oost en West. De beide Russische leiders legden tijdens hun bezoek aan India verklaringen af, die volgens de eraan gegeven uitleg, dé Indische eisen op Goa en de andere delen van Portugees-Indië steunen. DEN HAAG, 5 December De Ne derlandse Vakcentrale stemt slechts met reserve in met de jongste rege ringsbeslissing inzake de loonpolitiek. Het bestuur van de N.V.C. heeft een verklaring uitgegeven, waarin wordt primair gesteld, dat er een loonvloer zal moeten zijn, die een sociaal verant woord minimumbestaan garandeert. Vaststelling daarvan is een taak van de overheid, zij het dat deze terzake overleg dient te plegen met het geor ganiseerde bedrijfsleven. Boven deze loonvloer moet een ze kere vrijheid bestaan om hogere lo nen vast te stellen, zij' het, dat deze in het algemeen niet tot prijsstijgin gen mogen leiden. Eventuele loons verhogingen moeten dus worden op gevangen door productiviteitsstij- ging. De N.V.C. is van oordeel, dat er een duidelijk verband moet bestaan tussen productiviteit en rentabiliteit ener zijds en lonen anderzijds, terwijl zij evenzeer meent dat in het loonpresta- tie-verschillen tot uitdrukking moeten worden gebracht.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1