Amerikaanse neger vraagt: Ben ik geen mens en geen breeder? dan Positie is wel verbeterd, maar nog lang niet ideaal yfZwartjes" in het Zuidenwezens van lagere orde ZO LEEFT AMERIKA (VII) Rassenkwestie spitst zich toe Alleen voor blanken DEZE KINDEREN Geen voorrang van Amerikaanse firma's Maandag 5 December 1955 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 4 Kerstnacht 1951. Klaar en helder pinkelen de sterren in de donkere lucht, die zich welft boven de Zuidelijke Amerikaanse staten. Het is doodstil en de wereld hierbuiten lijkt in vroom gepeinzen te mediteren over die Kerstnacht, nu 20 eeuwen ge leden, toen het Goddelijk licht het aardse duister kwam beschijnen en de herders zich spoedden naar de stal. De mensen hebben zich ter ruste begeven, na de intieme Christmas Eve, die het Kerstfeest met punch en mistletoe heeft ingeluid. In alle huizen hangt de sfeer van vrolijke welwillendheid en ver broedering, die zo kenmerkend is voor dit feest in de Angelsaksische wereld. Maar daar, rond het huisje waar de neger en vakverenigingspropagandist Strong en zijn vrouw wonen, sluipen donkere gedaanten. Een vlammetje flikkert aan en lichte voetstappen verwijderen zich snel naar alle kanten, terwijl onder het huisje een roodgloeiend puntje zich langzaam verplaatst. Plot seling wordt de vrede van de Kerstnacht verscheurd door een daverende explosie en een rosse gloed hangt even boven de ruïne van wat eens de slaap kamer was. Dit negerechtpaar zal het Kerstfeest niet meer beleven. Het viel als slachtoffer van de rassen haat en het vooroordeel, die reeds vele zwarte blad zijden vulden in de geschiedenis van dit land der vrijheid. „Vrede op aarde, maar dood aan de zwarten." In de negerwijken staan veel oude, uitgewoonde huizen, waaraan voor de vrouw des huizes geen eer meer te behalen is. ATLANTA, 3 Dec. De gouverneur van de Amerikaanse staat Georgia, Marvin Griffin, heeft in een telegram aan een lid van de raad van bestuur ders van de staat gezegd, dat het aan sportploegen uit Georgia niet moet wor den toegestaan te spelen tegen ploegen van gemengd ras, noch te spelen op plaatsen, waar onder het publiek de rassenscheiding niet wordt toegepast. „Het Zuiden staat voor het Arma geddon. De strijd ls begonnen. Wij kun nen de vijand niet de geringste conces sie doen", zegt de gouverneur in zijn boodschap. Natuurlijk is het waar, wat de Amerikanen zeggen: de negers hebben het oneindig veel beter dan enkele tientallen jaren geleden. Zij kijken hoe het vroeger was, zien dan naar de huidige situatie en constateren een gro te vooruitgang. Maar de Europeaan, die Amerika bezoekt en dan plotseling wordt gesteld voor de toestand, zoals hij nu is, kan toch alleen maar zeg gen dat die toestand verre van ideaal is voor de Amerikaan, die met een zwarte huid ter wereld kwam. In het Zuiden is de rassendiscriminatie natuurlijk veel en veel sterker dan in het Noorden. De Zuiderlingen zien in de negers nog steeds de men sen, die als slaven werkten op de plantages van hun voorouders, die door het verkrijgen van hun vrijheid de hele economie van de Zuidelijke sta ten hebben ontwricht, waardoor de industriële Noordelijke staten de hege monie verwierven. De „zwartjes" blijven hier wezens van een lagere orde, die onder de duim gehouden moeten worden, die lastig zijn en vies en die een voorbeeldige straf verdienen, als ze menen zich ook als volwaardige staatsburgers te mogen gedragen. Een paar voorbeelden. In Gadsdei (Alabama) staat een grot efabriek van Goodyear en daardoor is de vakver eniging van rubberwerkers hier na ja ren van strijd toch uitgeggroeid tot 'n machtige organisatie. Enkele jaren ge leden stichtte de „local" een eigen ge bouw en daar woonden we een ver gadering bij. In de hall staan twee ijswaterauto maten. Boven de één prijkt het bord je „Blanken", boven de andere het op schrift „Kleurlingen". Er zijn vier toi letten, resp. voor blanke en voor zwar te mannen en vrouwen. Als we de voorzitter stomverbaasd vragen: „Maar hoe is zoiets nu mogelijk in het eigen gebouw van een organisatie die is aan gesloten bij de C.I.O., terwijl deze vak centrale nu al jarenlang strijdt voor gelijke rechten voor blanken en zwar ten?" is het antwoord: „Ja, dat moeten we zo wel inrichten. Dat eist hier de wet. Als er in een gebouw geen afzon derlijke inrichtingen voor kleurlingen zijn, mogen dezen de vergaderingen niet bijwonen en daarom moesten we van twee kwaden het beste kiezen". Maar dat "ook bij de blanke C.I.O leden in het Zuiden de natuur sterker is dan de leer en dat deze wet wel de gelijk de wil van de meerderheid ook van de blanke arbeidersbevolking uit drukt, blijkt al spoedig. Als we wat demonstratief willen drinken uit de verboden kraan, trekt een jeugdig vrouwelijk vakbondslid ons haastig te rug. „Dat moet U niet doen; die is vies, want die is van de negers". En als in de grote zaal de vergade ring. begint, blijft midden in de zaal een rij stoelen leeg. Daarachter zitten de zwarte leden bijeengegroept, dan volgt weer een rij lege stoelen, en de rest van de zaal is weer met blanken gevuld. Vroeger moesten de negers op de achterste rijen plaatsnemen. Nu mogen ze hun eigen plaats kiezen, maar ze blijven geïsoleerd. Dit sym boliseert de huidige situatie: wel voor uitgang, maar slechts stap voor stap en slechts schoorvoetend en aarzelend aanvaard, zelfs door de blanke arbei ders. „Ik sloeg hem neer!" De volgende dag lopen we door de straten van Gadsden in gezelschap van een jonge, blanke Zuiderling van de oude stempel. Van de andere kant na dert een echtpaar, een neger met een blanke vrouw. Tegenwoordig kan zo'n paar zich op straat vertonen, zonder dat het wordt gemolesteerd, maar het meisje is vrij zeker door haar familie, doodverklaard, toen zij de heldhafitige stap waagde en bij haar de liefde het vooroordeel overwon. De ogen van onze buurman wor den donker, als hij het span ont waart. „Kijk nou zo'n smerige ne ger", zegt hij. „Als ik hier met m'n zuster liep te wandelen en een zwar te zou alleen maar naar haar kijken, zowaar ik hier sta, ik sloeg hem. neer". En ongetwijfeld zou hij zijn dreige ment ook tot uitvoerig brengen. De neger zou zich waarschijnlijk laten neerslaan, want als hij zich verzette, zou de aanvaller in een ommezien van alle kanten, hulp krijgen en de lynch partijen zijn wel zeldzaam geworden, maar zij behoren toch nog niet hele maal tot het verleden. In deze sfeer leven de negers in de Zuidelijke staten en het is dan ook geen wonder, dat hij hier bijna steeds in het publiek iets over zich hebben van angstige onzekerheid en slaafse vrees. Zij zijn steeds bang de onzicht bare grens te overschrijden tussen wat zij wel en niet mogen doen. Gehoor zaam nemen zij plaats in de afzonder lijke wachtkamers en zij drinken uit de kraan onder het bordje: „Coloured people". Maar in hun hart sluimert de haat. Koffie, maar hoe! In het Noorden hebben de negers een veel grotere vrijheid. Eerst om streeks 1910 overschreden zij in grote getale de Dixie-lijn om zich in de gro te steden aan de Oostkust te gaan ves tigen, waar de industrie bloeide. Hier zijn geen afzonderlijke wachtkamers en zwart en blank hangen broederlijk naast elkaar aan de lus in de subway van New York in Chicago. Maar toch moet de kleurling niet denken, dat hij zich hier maar alles kan permitteren. Ook hier verwacht men dat een neger bepaalde restau rants niet zal binnentreden en dat hij in de grote Greyhound-bussen, die het land van Oost naar West doorkruisen, plaats zal nemen op de achterste ban ken. Gaat een neger toch een restau rant van de betere soort binnen, dan wordt hij niet op straat gegooid, maar de dienstertjes weigeren een voudig om hem te zien. Waagt hij het eindelijk om er één aan te hou den en toch een bestelling te doen, dan duurt het eindeloos eer het kop je koffie met een nijdige smak en een plas in het schoteltje voor hem wordt neergezet en vaak blijkt dan de suiker te ontbreken en 't brouw sel vrijwel ondrinkbaar te zijn. Ambtenaren van de M.S.A. in Washington meestal progressieve vakverenigingsmensen hebben in juli 1952 wekenlang alle stoelen bezet van een drugstore, waar de eigenaar hun neger-collega niet wilde bedienen. Zij weigerden iets te bestellen vóór de neger geholpen was. Hoewel de kop pige drugstore-man op deze manier wekenlang tijdens het drukke lunch- uur geen enkele klant kreeg en een enorm verlies leed, bleef hij op zijn stuk staan. Waarom? Wat geeft nu de gemiddelde Ame rikaan als reden op voor deze vijan dige houding tegenover alles wat ne ger is? Het gewone verhaal is het volgende: „De negers zijn lui en smerig. Zij hebben geen doorzet tingsvermogen en brengen niets tot stand. Bovendien zijn "ze dom en ze delijk staan ze op een laag peil. Ten slotte zijn het opdringerige, onbe schofte herriemakers en als wij ons niet verweren spelen zij over ons de baas". Hij vergeet daarbij, dat de negers een eeuw lang bijeengedreven zijn ge weest in de negerwijken, waar de hui zen krotten waren, waar aan de hy giëne nooit iets werd gedaan en waar aan het interieur toch geen eer te be halen was. Hij vergeet, dat doorzet tingsvermogen waardeloos was in een maatschappij, waar de neger nooit ho ger kon klimmen dan de onderste sport van de maatschappelijke ladder. Hij vergeet, dat men geen schran dere koppen kweken kon op een sme rige, verwaarloosde negerschool met slecht opgeleid zwart personeel. En tenslotte ziet hij blijkbaar over het hoofd, dat een neger ook maar een mens is en dat een eeuw van discri minatie, lynchpartijen, en verachting hem een wrok en een haat hebben bijgebracht tegen de blanken, die zich ook wel eens uiten moet. En als de negers in Chicago dan eens een „pushing day" organiseren, waarbij de blanken verhinderd wor den in bussen te stappen of van het trottoir worden geduwd, dan oogsten zij nog slechts een miniatuurstormpje, gerekend naar de wind die zij gezaaid hebben. Eerst als de negers gedurende en kele generaties dezelfde kansen en mogelijkheden hebben gehad als de blanken, kan een oordeel over deze volksgroep met enige billijkheid wor den gevormd. Als nu al blijkt, dat velen het ondanks alle tegenkanting hebben gebracht tot dokter, advocaat, auteur of warenhuiseigenaar, behoeft men op dit punt geen al te pessimis tische verwachtingen te koesteren. Gesloten gemeenschap Door de nood gedrongen vormen de negers in Amerika een gesloten gemeenschap. Zij wonen bijeen in aparte wijken of blokken, ook in de Noordelijke staten, waar dit niet ver plicht is. Een eigenaar van een flat gebouw loopt trouwens kans al z'n huurders te verliezen, als hij een negerfamilie toelaat. Krantensensatie rond het negerprobleem. Willie Counts, een 18-jarige ne ger wereld in 1947 ter dood veroordeeld wegens moord, doch de electrische stoel weigerde dienst. Op 9 Mei zou hij voor de tweede maal op deze stoel moeten plaats nemen. De kranten brachten toen deze foto. Aan de veroor deelde is een kalenderblad in handen gegeven, waarop de datum van de electrocutie dik is omlijnd. Vooral in het Zuiden trekken processen, waat- bij negers in de beklaagdenbank zitten, de algemene aandacht en als het geruchtmakende zaken betreft moet de verdachte soms bij het verlaten van de rechtzaal door een sterke politiemacht tegen de woedende menigte wor den beschermd. Ook de negerélite vestigt zich in deze omgeving, want een negerdokter krijgt alleen zwarte patiënten en een negeradvocaat wordt nooit door een blanke te hulp geroepen. De neger predikant kan alleen in een negerkerk een beroep krijger» en een gekleurde onderwijzer staat vrijwel steeds voor een klas met negerkinderen. Dezelfde groepsvorming ziet men trouwens bij enkele andere delen van de Amerikaanse bevolking, die zij het in veel mindere mate toch ook getroffen worden door die vloek van de Amerikaanse samenleving, de „prejudice" oftewel het vooroordeel. Ook de Joden wonen vaak in be paalde wijken bijeen en de rooms- katholieken zijn in ieder geval in het Zuiden zeer op elkaar aangewezen. Eén groepje is er, dat in nog treu riger omstandigheden leeft dan de negers. Een zeer hoogstaande vrouw, die openlijk pleit voor gelijke rech ten voor negers en blanken, zei me eens: „Ik zou het niet tegenhouden als mijn dochter met een neger wilde trouwen, mits die neger een behoor lijk mens was. Wél zo., ik haar waar schuwen voor het moeilijke leven dat ze tegemoet ging en ik zou het om haar verschrikkelijk vinden. Mijn dochter zou echter moeten beloven, dat er geen kinderen zouden zijn, want die zouden tot de meest be klagenswaardige schepselen ter wereld gaan behoren". De negers hebben hun gemeen schap, evenals de blanken. Maar de halfbloeden worden door beide groepen geminacht en buitengeslo ten. Door de grote weerstanden op dit gebied komen gemengde hu welijken niet zó erg vaak voor en blijft deze groep zeer klein. Zo doende hebben ze ook geen eigen levensverband, waarin ze worden geaccepteerd en zijn het in elk op zicht verschoppelingen. door Carel van der Hoek 76) Ze liep de gang in. Op de deurmat lag naast de krant een brief. Eline schoot er op af. Van de Zurings mis schien? Neen, van Rick! Fijn! Gauw even lezen! in een moeilijk parket door 'n verzoek om inlichtingen over je pen sion. Want die bijna kinderlijke brief van de dames „van ongeveer zestig jaar", zoals ze het schrijven, zou heel acceptabel zijn, wanneer er niet tege lijk uit bleek, dat ze vitaal genoeg zijn om jou en je kinderen het leven zuur te maken. Ze hadden een lijst vragen over je huis van je welste! Nu behoefde ik natuurlijk niet alles zo ernstig op te vatten en ik deed dat ook niet. Ze zullen toch eerst komen kij ken, schreven ze. Maar ik heb het op dat „rustbehoevende" niet begrepen. Ach, Eline, dat kan immers niets wor den? De kinderen worden groter en zeker niet gemakkelijker. Waar wil je hem laten zonder hun vrijheid al te veel te beperken? Er bleef me dan ook niets anders over dan de volle waarheid te schrijven. Ik heb jou en je huis geprezen, maar ook eerlijk ge zegd, dat Bosrust als rustoord niet ge schikt is Het duizelde Eline plotseling. Was bleek leunde ze tegen de gangmuur. Dit.o, dat hij haar dit kon aan doen! Juist hij! En ze had nogal ge dacht, dat hij mèt haar blij zou zijn. Nu probeerde hij haar het brood uit de mond te stoten. De brief was op de vloer gevallen. En terwijl ze zich bukte om hem op te rapen, viel een traan op het papier. Dit maakte haar opeens woedend. „Ik lijk wel gek", zei ze gesmoord. „Zou ik daar nog om huilen? Vort er mee! De rest van zijn smoesjes kan me niets schelen!" Ze verscheurde de brief en wierp de snippers in het toilet. Maar de tranen mochten gedroogd zijn, de arbeidsvreugde keerde niet weer. En de leegte in haar avondge bed werd niet gevuld met de sme king, dat het aan haar gepleegde ver raad mocht worden verhinderd. Want toen werkelijk haar gebeden verhoord schenen, doordat de dames Zuring zonder persoonlijk bezoek haar mededeelden: „ondanks een niet erg bemoedigende inlichting van de heer Tornberg" toch besloten te hebben op de aanbieding in te gaan, was Eline wel dankbaar maar niet blij. Zij leed een verlies, dat 2onher- stelbaar was. En in haar gebeden bleef de leegte Opzettelijk. HOOFDSTUK 22. „Meneer Tornberg, kunt u even bij me komen?" „Jawel, meneer Herwaarden." Rick legde de hoorn op de telefoon en keek verwonderd, enigszins ge schrokken zijn minstens even ver baasde collega's aan. Die dachten nog aan een grapje: „Was dat werkelijk de grote baas zelf?" En op zijn knik ken.'.„Wat moet je daar?" Schouderophalend liep hij naar de deur. „Als ik dat wist; was ik een stuk wijzer", zei hij nerveus. De anderen keken elkander veelbe tekenend aan. ,„Als dat maar goed af loopt", verzuchtte er een. En een an der wist: „Hij was de laatste tijd nog al afwezig, en de vertaling van dat geheime contract, die hij voor de di rectie onderhanden heeft gehad, kan wel tegengevallen zijn." ,,'t Zou jammer zijn van de kerel, als hij een drukker kreeg", vond de derde. „Hij was zo in zijn schik met dat opschuivertje een tijdje geleden. Hij zag er een hele promotie in." „Je kunt maar beter uit de handen van de hoge heren blijven." Dezelfde gedachte had Rick, terwijl hij in de monumentale hal van het hoofdgebouw de terugkeer van de bode, die hem was gaan aandienen, afwachtte. Duizend vragen bestorm den hem en maakten hem werkelijk zenuwachtig. Gelukkig duurde het wachten niet lang. Een kamer als een zaal deed hem in het niet verzinken. Het vorstelijk ingerichte vertrek scheen er op be rekend te zijn elke bezoeker klein te maken. Ook Rick ontkwam niet aan dat gevoel, terwijl hij, bescheiden bij de deur staande blijvend, toch zakelijk constateerde, dat de plaats achter het reusachtige bureau ledig was. Als heel in de verte zag hij toen bij één der zes hoge vensters aan een kleine tafel twee heren zitten, in één van wie hij de in dienst van de firma ver grijsde personeelschef Verkuyle her kende. De andere, een nog jonge man van even dertig, moest dus de grote Baas zelf zijn: doctor Frederik Her waarden, graaf van Semborg. De heren staakten hun gesprek. Herwaarden stond op, trad Rick en kele passen tegemoet, reikte hem de hand en zei: „Wij hebben elkander nog niet ontmoet, meneer Tornberg. Het is mij een genoegen met u ken nis te maken." (Wordt vervolgd.) Een lange weg Ongetwijfeld is het waar, dat er, vooral in de laatste oorlog, veel is gebeurd dat de negers heeft geholpen bij hun strijd voor gelijke rechten. Toen de regering in 1941 het uitge breide program voor de defensie aan kondigde, werden de negers niet in geschakeld. De militante voorzitter van de Bond van Slaapwagenperso- neel (deze „porters" zijn allemaal negers) organiseerde een „mars naar Washington",die slechts werd afge last, toen president Roosevelt na onderhandelingen met deze A. Philip Randolph de beroemde „Order 8802" uitgaf op 25 Juni 1951. Deze order- verbood alle discriminatie op grond van ras, geloof of huidskleur aan gouvernementsdiensten en onderne mingen onder regeringscontract. Dit stuk wordt beschouwd als het voornaamste besluit van de fede- rale regering over het rassenvraag stuk sedert de proclamatie van pre sident Lincoln in 1862, waarbij de slavernij werd afgeschaft. Zo gaas men stap voor stap vooruit en heel langzaam worden de Ver. Stateii ook voor de negers een land van vrijheid. Maar er zullen nog wel één of twee generaties overheen gaan, voordat ook de Amerikaanse neger zonder een spotlach kan kijken naar het Vrijheidsbeeld op Bedloe Island en voor ook hij zonder bit tere gedachten en wrange gevoe lens de rechterhand op het hart kan leggen en mee kan doen, als op de scholen en vergaderingen in spreek koor de trouw aan de vlag wordt hernieuwd met de oude formule: „Ik zweer trouw aan de vlag van de Ver. Staten en aan de repu bliek, waarvan zij het symbool is. Eén natie, ondeelbaar en met vrij heid en recht voor allen." De steunverlening aan het buitenland WASHINGTON, 3 Dec. Ameri kaanse firma's, die biedingen indie nen voor contracten tot het leveren van goederen voor het Amerikaanse programma voor economische steun aan het buitenland, zullen geen voor keursbehandeling genieten boven bui tenlandse firma's. Van industriële zijde in Amerika was aangedrongen op het toewijzen van contracten aan Ameri kaanse firma's, hoewel niet de laagste bieders, indien hierdoor werkloosheid in bepaalde gebieden van de Ver. Sta ten zou kunnen worden» verminderd. Van officiële zijde is medegedeeld, dat na overleg tussen de betrokken minis teries is besloten, dat een dergelijke uitzondering niet zal zijn toegestaan, aangezien de middelen voor steunver lening aan het buitenland door het Amerikaanse congres in de eerste plaats zijn verstrekt voor het verlenen van steun aan de economie van buiten landse staten. Verkiezingsuitslagen in Indonesië DJAKARTA, 3 Dec. De jongste cijfers van de algemene verkiezingen voor de volksvertegenwoordiging voor geheel Indonesië zijn: Masjoemi 7.854.658 stemmen, P.N.I. 8.078.625 stemmen, P.K.I. 6.005.208 stemmen, Nahdatul Ulama 6.451.136 stemmen.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 4