Nieuws u» de Provincie KRABBENDIJKE WEER AAN DE LEI DING DANKZIJ 2-5 ZEGE OP V.C.K. ALLE LEIDERS NOG ONGESLAGEN EN ZONDER VERLIESPUNTEN „Kloetingse" Sinterklaas kantte zich tegen annexatieplannen Belangstelling voor melkcontrole in Zeeland stijgt Duitse haringvissers boekten opmerkelijke resultaten Kloetinge bracht Kats op eigen veld gevoelige nederlaag toe Discussie over de wijze van candidaatsstelling Marine Matrozenopleiding vertrekt uit Vlissingen Luctor heeft kennelijk ernstige plannen C. J. M.V.-Jongensclub te Kapelle 55 jaar De Veerdienst Vlissingen-Breskens Vrijdag en Zaterdag gestagneerd Intrede ds F* Don Jr te Nisse Nog wel voor uitbreiding vatbaar Goes Maandag 5 December 1955 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 2 Voetbal-Zaterdag met veel afgelaste wedstrijden GOES, 3 December Van de twee en twintig wedstijden, die voor vandaag waren vastgesteld, moesten er niet minder dan elf worden afgelast of uitge steld. Van deze elf wedstrijden verliepen er slechts vier volgens verwachtin gen, zodat ook vandaag de verrassingen niet achterwege bleven. In de eerste klasse veroverde Erabbendijke de leiding door een 25 zege op V.C.K. Een reden om aan te nemen, dat de Krabbendjjkenaars zich weer hebben hersteld, want V.C.K. is op eigen veld heel wat mans. Arnemuiden, dat met dezelfde cijfers (2-5) de wedstrijd tegen Wolfaartsdijk won, bezet nu de tweede plaats en koploper Rillandia (dat A.Z.V.V. zou ontvangen, maar het terrein werd afgekeurd) werd naar de derde plaats verwezen. Nieuwdorp boekte te Wemeldinge een 14 zege en kwam daardoor van de zesde op de vierde plaats te staan. Tem. BoysColpl. Boys werd afgelast. 10 7 1 2 15 32—18 11 7 1 3 15 40—12 9 6 1 2 13 23—11 8 5 0 3 10 27—16 8 4 2 2 10 15—15 10 4 1 5 9 21—30 7 3 1 3 7 13—17 10 2 3 5 7 40—36 10 2 1 7 5 19—32 10 1 0 9 2 10—35 De stand luidt: Erabbendijke Arnemuiden Rillandia Nieuwdorp Tern. Boys A.Z.V.V. Colpl. Boys Wemeldinge V.C.K. Wolfaartsdijk TWEEDE KLASSE A. Van de vijf wedstrijden ging er in deze klasse slechts één door, n.l. Ar nemuiden IISerooskerke II, die door de koplopers met grote cijfers (92) werd gewonnen. TWEEDE KLASSE B. Ook in deze klasse ging de koploper, Serooskerke, door met het vergaren van punten. Nieuwland moest nederig het hoofd buigen (51). Veere stelde teleur. Tegen Oostkapelle wist deze ploeg slechts een gelijkspel (11) uit het vuur te slepen, waardoor de Veere- naren overigens toch weer op de twee de plaats terecht kwamen, want Beve landers had vrijaf. De stand luidt: Serooskerke 915; Veere 1011; Bevelanders 910; Zee- Centrale A. R. Kiesvereniging Middelburg MIDDELBURG, 3 Dec. In zijn openingswoord voor de vanmiddag ge houden vergadering der Centrale A.R. Kiesvereniging „Middelburg" heeft de voorzitter, de heer J. de Wolf van Se rooskerke, zijn voldoening geuit over het bekend gemaakte standpunt der regering om te komen tot een vrijere loonvorming. De protestants-christelij ke ministers in het Kabinet hebben hiermee een mooi succes geboekt, al dus de voorzitter. Mede naar aanleiding van een inge komen schrijven inzake de candidaats stelling van leden voor de Tweede Ka mer maakten enkele afgevaardigden opmerkingen over de wijze van deze candidaatsstelling. De door het Pro vinciaal Comité opgemaakte lijst moet slechts als een advies worden gezien, aldus de heer De Wolf. De kiesvereni gingen zijn geheel vrij om van deze lijst namen te schrappen en andere na men erbij te voegen, mits elke kies vereniging zich beperkt tot het noe men van twintig namen. Uit al de na men, die binnenkomen, zal de groslijst worden samengesteld. Besloten werd om de contributie, welke de kiesvereniging aan de cen trale hebben te betalen, te verhogen van 20 tot 25 cent per lid per jaar. De heer J. S. Hoek te Middelburg gaf een breed en duidelijk verslag van het ge houden Partij Convent, waar de wijzi ging van het beginselprogram werd be sproken. Tijdens de rondvraag deel den verschillende afgevaardigden me de, dat met het werven van abonne menten op „Nederlandse Gedachten" reeds goede resultaten zijn geboekt. Aan het eind der vergadering heeft de voorzitter het oudste bestuurslid der centrale, de heer P. Boon Sr, te St Laurens, hartelijk geluk gewenst met zijn 75e verjaardag. De heer Boon deelde onder applaus mede dat hij wel zijn functie van raadslid en wet houder gaat neerleggen, maar nog niet voornemens is zijn werk voor de A.R. Partij te beëindigen. BERTHA HERTOG HEEFT ZICH VERLOOFD BERGEN OP ZOOM, 4 Dec. Ber tha Hertog, het meisje, om wier per soon enkele jaren geleden in het Ver re Oosten een rechtsgeding gaande is geweest over de al dan niet wettig heid van haar huwelijk, heeft zich van daag verloofd met een uit Venlo af komstige jongeman, die te Bergen op Zoom is gelegerd als militair. ZWEEFVLIEGCLUB OP SCHOUWEN? BRUINISSE, 3 December Op Schouwen en Duiveland worden po gingen aangewend om te komen tot oprichting van een zweefvliegclub met het vliegveld Haamstede als centrum. De ontwikkeling en de mogelijkhe den van de op te richten club hangen samen met de ontwikkeling van ge noemd vliegveld. VLISSINGEN, 3 Dec. De matro zenopleiding van de Koninklijke Ma rine, die thans te Vlissingen ls geves tigd, zal 'omstreeks half Januari van het volgend jaar worden overgeplaatst naar Den Helder. De opleiding komt a.b. van de kruiser „De Ruyter". De sterkte van de opleiding varieert van circa 75 tot 100 man. Het ls met de bedoeling, dat met de opleiding de marine geheel uit Vlissingen zal ver dwijnen. Er blijft hier een marinebasis, ook voor operatieve doeleinden. Het commando blijft berusten bij een hoofd officier in de rang van kapitein ter zee. De „Jacob van Heemskerck" zal voor lopig in Vlissingen blflven, doch hier over is nog geen definitieve beslissing gevallen. land Sport VI 68; Middelburg V 78; R.C.S. IV 87; Nieuwland 76; Oost kapelle 95; Meeuwen 94. TWEEDE KLASSE C. Dat Kloetinge tot grote daden in staat is heeft Kats vandaag op overdui delijke wijze ondervonden. Op eigen veld werden de Noordbevelandse kop lopers een gevoelige 02 nederlaag toegebracht door Kloetinge, dat door deze bijzondere prestatie op de derde plaats kwam. S.V.D. behield de tweede plaats, dannkzij een 11 gelijkspel tegen Goes IV. Grote verschuivingen zijn dus uitgebleven. Wissekerke deed geen on verdienstelijk werk door 's-H. H. Kin deren een punt te ontnemen (33). De stand: Kats 9—14; S.V.D. 9—14; Kloetinge 1214; Goes IV 913; Ka- pelle 1012; Mevo 88; 's-H. H. Kin deren 117; Yerseke II 85; Wisse kerke 84; Beren 103. OVERIGE KLASSEN. In de tweede klasse D. werd niet ge speeld en in de tweede klasse B. bleef Spui met 32 over Hoek de baas, waar door geen wijzigingen in de stand kwa men. In de tweede klasse F. tenslotte, deelden S.V.D. II en Driewegen II de punten (33). JUNIOREN. Groep BI.: Vlissingen B IArnemui den BI 11—1; V.C.K B I—Zeeland Sport B I afg. Groep B II.: Vlissingen B IIVlis singen B I 20. Groep B IH: Goes B IIRobur B II afg.; Rillandia B IYerseke B I afg. Zeeuwse tafeltenniscompetitie GOES, 3 December De Zeeuwse tafeltenniscompetitie heeft tot nu toe een vlot verloop en het ziet er naar uit, dat de eerste helft zonder stoor nissen van betekenis zal worden af gewerkt. In alle afdelingen begint er reeds aardig tekening in de strijd te komen en alle leiders bleven tot nu toe ongeslagen en zonder verliespunten. In de eerste klasse staat Wilno aan de kop. De Vlissingse Polen speelden in de afgelopen week twee wedstrij den, welke beide met duidelijke cij fers werden gewonnen. Spirit moest er met 73 aan geloven en raakte dus weer wat verder achterop en Sorry II kreeg een 82 nederlaag te slikken. Sorry II verloor bovendien met 100 van Will van Zoelen en werd lantaarn drager. Will van Zoelen blijft de lei ders dus op de voet volgen. Be Fair zag kans Will van Zoelen II in eigen huis een 55 gelijk spel af te dwingen, hetgeen een uitstekend resultaat mag worden genoemd. TWEEDE KLASSE. In de tweede klasse heeft Luctor kennelijk ernstige plannen. De club uit Heinkenszand behaalde twee ste vige overwinningen. Eerst werd P.Z.E. M. met een 91 nederlaag naar Mid delburg terug gestuurd en daarna moest V.S.V. er met 73 aan geloven. Luctor staat nu met flinke voorsprong aan de kop. Be Fair II behaalde een stevige 91 overwinning op het be zoekende Wilno II en veroverde daar door de tweede plaats. DERDE KLASSE. In de derde klasse had Will van Zoe len IH weinig moeite met de hekken sluiter P.Z.E.M. II en bleef door een 82 overwinning ongeslagen en zon der verliespunten aan de kop. V.S.V. II kwam in eigen huis tegen P.T.T. maar net met de hakken over de sloot (64), maar net genoeg om de tweede plaats te behouden. R.T.C. wilde ook niet ver- Goed heilig man door B. en W. ontvangen KLOETINGE, 3 Dec. Zaterdag heeft St Nicolaas een officieel bezoek gebracht aan Kloetinge zulks op uit nodiging van de plaatselijke midden standsvereniging. St Nicolaas, vergezeld van twee knechten werd aan de grens van de gemeente verwelkomd door het be stuur van de middenstandsvereniging en de muziekvereniging „Excelsior" Gezeten in een open auto en vooraf gegaan door „Excelsior" ging het toen vergezeld van een grote schare belang stellenden waarbij natuurlijk de jeugd acte de precense gaf in optocht naar 't gemeentehuis. Daar werd Sinterklaas in de raadszaal ontvangen door het college van B. en W. en o.a. toegespro ken door burgemeester Baron, Mr H. N. Schimmelp-nninck v. d. Oye. St Nicolaas prees het beleid van B. en W. in de laatste jaren maar had toch nog wel enkele wensen vooral wat betreft de verbetering van enkele wegen in de gemeente alsmede de straatverlichting. De goed heilig man kantte zich tegen de annexatie-plan nen die een „dorp" in de naaste om geving koestert waardoor Kloetinge als zelfstandige gemeente zou verdwij nen. Nadat Burgemeester en Wethou ders alsmede de gemeentesecretaris een surprise in ontvangst hadden mo gen nemen richtte de voorzitter van de middenstandsvereniging de heer A. C. Lankester zich in hartelijke bewoor dingen tot de Sint. Hierna bracht de Sint een bezoek aan de Kloetingse winkeliers terwijl aan het slot van de ze geslaagde middag Sinterklaas in de muziektent aan alle kinderen van Kloetinge een presentje uitreikt#. der achter raken en stuurde Luctor II met een 82 nederlaag naar Hein kenszand terug. Wilno III klom een plaatsje op de ranglijst door een be nauwde 64 overwinning op het be zoekende Luctor II. VIERDE KLASSE. In de vierde klasse tenslotte had Wilno IV het tegen M.T.T.C. II niet ge makkelijk. Het werd de kleinst moge lijke overwinning (64) en dus bleef de eerste plaats behouden. Luctor III toonde zich juist iets sterker dan Will van Zoelen III (6—4) en klom hier door van de vijfde naar de derde plaats. Be Fair III zag zich in eigen huis met 19 geklopt door Luctor II. Zaterdagavond is te Sint Kruis in Zeeuwsch-Vlaanderen, het dorpshuis officieel geopend door Mevrouw S. C. de CasembroOt, geboren Baronesse van der Feltz, de echtgenote van de Com missaris der Koningin in Zeeland. Gedurende de Decembermaand tooit de Belgische hoofdstad zich voor de achtste maal in successie in het stralende kleed van duizen den lampjes, die de stad een waar dige „tweede lichtstad" maken. De versieringen zijn dit jaar ge baseerd op de 125ste verjaardag van de Belgische onafhankelijk heid. BRUINISSE Verkiezing notabelen. Bij de gehouden verkiezing van twee notabelen, wegens periodieke aftreding van de heren A. Ju- melet—Jumelet en M. D. Bal, werd eerst genoemde herkozen. Tussen de heren M. D. Bal en W. van der Have zal een her stemming moeten plaats vinden, om in de tweede vacature te voorzien. Mosselexport. In de afgelopen maand November 1955 draaide de mosselexport op volle toeren. Door Bruinisser kwekers werden afgeleverd 41.000 tonnen mossels, n.l. uit de Waddenzee 21.825 tonnen en van de percelen uit de Zeeuwse stromen 19.155 tonnen. GAPINGE A.R.J.O.S. In de onder leiding van ds J. Spoelstra gehouden maandelijkse verga dering van de A.R.J.O.S. heeft de heer W. J. Sanderse te Serooskerke gesproken over „Terreinverkenning 1956". Na de pauze werd een wedstrijd in hersengym nastiek gehouden. HAAMSTEDE Tafeltennis. De S.V. „Zeemeeuwen' heeft een afdeling tafeltennis opgericht. Naast de twee aanwezige tafels is een originele wedstrijdtafel aangeschaft. De Fa. Van Waver en heeft haar bollen schuur beschikbaar gesteld voor de oefe ningen. 's-HEER ABTSKERKE Verkiezing ambtsdragers. Bij de in de Ned. Herv. kerk gehouden verkiezingen zijn benoemd tot ouderling-kerkvoogd; de heer W. v. d. Kerk en tot diaken de heer A. v. d. Plasse. Collecte. De collecte voor het Prot. Int. Thuisfront heeft 18,60 opgebracht. s-H. ARENDSKERKE N.C.V.B. De afdeling 's-Heer Arends- kerke van de N.C.V.B. hield haar maan delijkse samenkomst onder voorzitter schap van mevrouw Blaauw. Spreekster was mej. J. Schutte uit Den Haag, ver bonden aan de Voorlichtingsdienst der MILVA, die het onderwerp behandelde „Ligt er bij de Milva een taak voor het meisje?". De secretaresse, mej. D. A. van Antwerpen, gaf een verslag van de ge westelijke vergadering te Goes. KAPELLE Mooi resultaat. Het eerste team van de plaatselijke tafeltennisclub Rapide 1954 behaalde het mooie resultaat door in het kader van de tafeltenniscompetitie een gelijkspel (55) af te dwingen van de kampioen van het vorig jaar, Goes A. Plattelandsvrouwen. De bijeenkomst van Vrijdagavond van de plaatselijke af deling van de bond van plattelandsvrou- KAPELLE, 4 Dec. In een feeste lijke bijeenkomst in het C.J.M.V. ge bouw is vanavond het 55-jarig bestaan der C.J.M.V. jongensclub „Samuël" in intieme kring herdacht. De leiders en de leden van alle clubs waren hiertoe in gezamenlijke vergadering bijeenge komen. In zijn openingswoord stond de voorzitter, de heer P. Oele, stil bij datgene wat de jongensclub wil zijn en altijd is geweest. Daarna werd een kampfilm vertoond van het C.J.M.V. - jongenskamp. Ook werd een verhaal verteld. Verder werden de jongens ge- tracteerd. Nadat ds Jebbink de jongens nog had toegesproken hield leider M. J. v. d. Weyde een dagsluiting. Hollandsevangst was matig, maar BRESKENS, 3 December Het zit de Duitse haringvissers in allerlei op zicht mee. Terwijl de Nederlandse vis sers Zaterdag met 3 a 4 ton per span in Breskens aanlegden, arriveerden de Duitse haringkotters SG 16 en SG 17 met een vangst van18% ton ha ring. Een opmerkelijk resultaat in ver gelijking tot de vangsten van de Hol landse vissers. Onmiddellijk na aankomst begonnen de Duitsers met het lossen van de ha ring, die hierna per aanhangwagen naar Hamburg werd afgevoerd. Het vervoer van haring door de Ne derlandse handel naar Duitsland heeft echter Vrijdag en Zaterdag belangrij ke stagnatie ondervonden. Vrijdag moesten enkele bootdiensten uitvallen door de zware mist. Nadat de dienst hervat was, bleek de laadbrug in Breskens defect te zijn. Kleinere veerboten werden in gelegd, doch de zware vrachtwagens met haring konden hiermee niet overgezet worden! Des avonds ston den 20 auto's met aanhangwagens vergeefs te wachten op overzetten naar Vlissingen. Uiteindelijk besloot men naar Perkpolder te rijden, welk veer de hele nacht heeft doorgeva ren. Zaterdag was de brug in Breskens nóg niet hersteld, ondanks ijverige po gingen daartoe. Ook tóen moesten de viswagens omrijden via Perkpolder. De dienst van 19.55 werd eerst uitge voerd met de grote ferryboot! Geen wonder, dat de handel in Bres kens met lede ogen ziet naar de op merkelijke vangsten der Duitsers én het snellere vervoer doordat deze tran sito-haring gevrijwaard is van moei lijkheden door uitvallen van veerbo ten. Vandaag (Maandag) vertrekken de SG 16 en SG 17 wederom ter vis vangst. In de loop van Woensdag ver wacht men de kotters wederom In Vlissingen terug. NISSE, 4 December Hedenmor gen heeft ds F. Don Sr te Middelburg in de Ned. Herv. Kerk te Nisse in het ambt bevestigd ds F. Don Jr, die on geveer tien maanden vicaris is ge weest te Veere en Kleverskerke. Ds Don Sr had als tekst voor zijn predi cate gekozen Rom. 10 vers 15: „Hoe lieflijk zijn de voeten van hen, die een goede boodschap brengen". Na de in zegening werd de nieuwe predikant Ps. 134 3 toegezongen. In een stampvolle kerk deed des avonds ds F. Don Jr zijn intrede met een predicate n.a.v. Rom. 10 de ver zen 8 en 9. Na de preek werd hij toegesproken door burgemeester J. D. Jansen na mens de burgerlijke gemeente, door ds Beneder van Baarland, namens de clas sis, door de heer W. de Schipper na mens de Geref. Kerk te Heinkenszand en door ds Kluiver te 's-Gravenpolder, die sprak als consulent. Hierna bracht de nieuwe predikant alle sprekers dank voor hun woorden. Een bijzonder woord van dank sprak hij tot de vele inwoners van Veere en Kleverskerke, die deze dienst hadden bijgewoond. 's-GRAVENPOLDER Collecte. De collecte voor de stichting Chr. Blindenhulp „De fakkels bijeen" heeft 46,05 opgebracht. wen had een gezellig karakter. Er was een aardig ontspanningsprogramma ver zorgd door eigen leden. Er was zang, sp-1 en toneel. Mevrouw Van Suylekom-Lin- denberg had de leiding op deze avond. Jonge kerk. Onder voorzitterschap van ds E. P. J. Jebbink kwam de plaatselijke Jongekerkgroep bijeen. De voorzitter hieid een inleiding over de bede „Uw Koninkrijk kome." In de onderwerpen- serie „Wat doet die en die afdeling?" sprak de heer P. Klap, postcommandant van de Rijkspolitie over zijn werk. Mej. Jo Mijnsbergen hield de dagsluiting. Intocht van St Nicolaas. Gezeten op zijn schimmel heeft St Nicoieds Zater dagmiddag een ware triomftocht door de gemeente gemaakt. Regen en wind kon allemaal niet deren. Het was feest voor de kinderen. Vooraf ging de mu ziekvereniging „Ons Genoegen" en de Sint en zijn knecht strooiden met kwis tige hand pepernoten en het leuke hiervan was dat er in verschillende pepernoten waardebonnen zaten die recht geven op aardige prijzen. Uitvoering C.J.M.V. Zaterdagavond heeft de C.J.M.V. een heropvoering ge geven van het programma van de dankdaguitvoering. Na het openings woord van de voorzitter, de heer H. Eversdijk declameerde de heer Joh. Leendertse een zelfgemaakt gedicht. Daarna was er een spel o.l.v. de heer Leen Eversdijk. De opvoering van het toneelspel „Vader Job" was goed, ondanks 't feit dat een der voornaamste spelers was uitgevallen wegens ziekte en diens rol in twee dagen tijds ingestudeerd moest worden. De voorzitter hield de dag sluiting. NIEUW ERKERK Aanbesteding. De Ned. Heide Mij heeft aanbesteed het verharden van wegen in het herverkavelingsgebied „Vierbannen" van Duiveland. Inschrijvers waren; J. de Oude en K. T. de Oude uit Biervliet voor 340.000,M. de Oude en K. T. de Jon ge te Zierikzee voor 354.000,H. P. Volker uit Sliedrecht 356.700,A. W. Wandel, Nieuwerkerk 384.000,De gunning is aangehouden. VROUWENPOLDER De Wereld en wij. Over dit onder werp heeft op de jaarvergadering van de afd. Vrouwenpolder van de N.C.V.B., mevr. Jager-Melis, de presidente, een inleiding gehouden. Elen zangkoortje o.l.v. mevr. Joziasse, zong daarna enige liederen. Op deze gezellige avond, die nog gevuld werd met wedstrijden, voor drachten en hersengymnastiek, zag men een nieuw bestuurslid achter de tafel, nl. mevr. Kodde-Louwerse. Melkproductie Zeeuwse koeien hoogste in ons land GOES, 3 December. De belangstelling voor de melkcontrole in Zee land stijgt. In 1954 werden ruim 70.000 monsters melk op vetgehalte onder zocht; dat is 3000 meer dan het jaar daarvoor. Het aantal melkcontróle- verenigingen handhaafde zich op 44 in deze provincie. Op 1 Juli 1955 wa ren 1157 veehouders bij de melkcontrole aangesloten met 5370 koeien. Ruim 27,5 van de melkkoeien in Zeeland blijken thans op melkproductie te worden gecontroleerd. En dat is vergeleken met 1953 en 1954 waarin de proeenten resp. lagen op 26,8 en 26,3 dus een kleine vooruitgang. Toch blijft dit getal ver beneden het landelijk gemiddelde, dat thans 62 be draagt en het hoogste ter wereld Is. Dit werd medegedeeld op de ver gadering van het bestuur van de Stichting Provinciale Melkcontröle- dienst voor Zeeland (P.M.D.), die on der leiding stond van de Rijksveeteelt' consulent, ir W. L. Harmsen. In Zeeland is de melkcontrole nog wel voor uitbreiding vatbaar, doch een rem vormt wel het grote aantal be drijven, waar slechts één tot drie koeien worden gemolken. Op deze be drijven wordt n.l. slechts 15 pet. van de aanwezige koeien op productie ge controleerd; op de bedrijven met vier en meer koebeesten is dit bijna 35 pet. Toch zal vooral op deze laatste be drijven de melkcontrole nog verder uitgebreid moeten worden. „De kos ten van deze contróle, die op gemid deld f 10.per koe en per jaar ge steld kunnen worden behoeven, zo werd in het jaarverslag opgemerkt, geenszins een rem te zijn, want de voordelen komen wel duidelijk naar voren als men weet, dat de gemiddel de productie van de gecontroleerde koeien in de lactatieperiode 1954/55 bedroeg 4823 kg melk met 3.74 pet. vet in 313 melkdagen. Stelt men hier tegenover dat de gemiddelde melk productie van alle Zeeuwse koeien op 3900 kg kan worden gesteld, dan blijkt toch wel, dat een doelmatige selectie van het melkvee frappante resultaten geeft." WALCHEREN VOORAAN. Op Walcheren is de contróle het meest intensief met bijna 51 pet., ge volgd door W.Z. Vlaanderen met ruim 32 pet, Schouwen-Duiveland met ruim 30 pet., Zuid-Beveland met bijna 22 jet., Tholen met bijna 14 pet. en O.Z. Vlaanderen met 10.5 pet. Het akker bouwgebied Noord-Beveland sluit de rij met slechts 2 pet. Overigens blijkt de melkproductie per koe per jaar In Zeeland de hoogste te zijn van Nederland, ja zelfs hoger dan die van de stamboekkoeien ln Friesland. De cijfers wijzen het uit. In 1953 lag de productie in Zeeland op 4714 kg, ln Friesland op 4479 kg en ln Nederland gemiddeld op 4112 kg. Met het gemid delde vetgehalte van de melk neemt Zeeland de vijfde plats in en komt met 8.7 pet. nog even beneden het landelijk gemiddelde van 3.72 pet. VOOR DE FOK VAN BELANG. De gegevens van de melkcontrole worden zoveel mogelijk dienstbaar ge maakt aan de rundveefokkerij. Zo z(|n bijvoorbeeld de productiegegevens van de dochters van een stier van bijzonde re betekenis voor de beoordeling van de fokwaarde van zo'n stier. Is bovendien de melkproductie van de „moeders" op de overeenkomstige leeftijd bekend, dan kan men tevens de zgn. „moeder-doch ter" vergelijkingen maken. Voor dit productie-onderzoek moet men tenmin ste 15 dochters kunnen contröleren. Te vens zullen binnenkort, aldus de heer Harmsen, officiële bewijzen voor da handel in melk- en fokvee verkrijgbaar zijn, waarop productiegegevens van het betrokken dier worden vermeld. Dit be wijs zal er verder toe bijdragen de fok kerij van goed en productief vee te be vorderen. In het bestuur werd afscheid genomen van de heer A. C. Geluk te St. Annaland. In zijn plaats werd be noemd de heer P. J. Goorden te Oud- Vossemeer. De inzameling van gelden voor Blindengeleidehonden De Inspecteur van politie te Goes verzocht ons het volgende op te ne men: Ter voorkoming van misverstand en van het feit dat onbevoegden zich be zig houden met de inzameling van gelden ter financiering van Blindenge leidehonden, alleen, die personen zijn gemachtigd tot voormeld doel gelden in te zamelen, welke zijn voorzien van een legitimatiebewijs afgegeven door de Stichting „Het Nederlandse Blin denwezen" te Amsterdam. Een legimitatiebewijs als bovenbe doeld is tot op heden door voormelde Stichting alleen afgegeven aan het Ko ninklijk Nederlands Geleidehonden fonds, gevestigd te Amsterdam, Mid denweg 333 en aan de Stichting voor Blindengeleidehonden gevestigd te Zwijndrecht, Javalaan 49. Bij het uitzetten van busjes en der gelijke, dient dit legitimatiebewijs ook aanwezig te zijn en is dit herkenbaar aan de ondertekening met de namen W. C. A. Riem - Vis en Mr J. de Boer. S.G.P.-vertegenwoordigers in Goes bijeen GOES, 3 Dec. Onder voorzitter schap van burgemeester D. Kodde van Zoutelande kwam vanmiddag in Res taurant „De Opril" het Verband van vertegenwoordigers van de Staatkun dig Gereformeerde Partij in Zeeland bijeen. Een groot aantal S.G.P.-afge- vaardigden in gemeenteraden en Prov. Staten was uit heel de provincie ge komen om te spreken over tal van be stuurlijke aangelegenheden en om hun houding te bepalen tegenover deze za ken. Rectificatie. Niet in Souburg werd tot hoofd van de School met de Bijbel benoemd de heer K. v. Sparrentak uit Bredevoort, maar ln Westkapelle. De heer Los, hoofd van de school te Sou burg, maakte ons attent op deze ver gissing, waarvoor wij onze excuses aan bieden.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 2