VERKIEZINGSDAG BLIJFT WOENSDAG OP Strategische luchtmacht in Amerika is verbijsterend r Kwee Djie Hoo in Djakarta aangekomen Militair transportvliegtuig neergestort* 6 doden Sinterklaas in de sloot Ven Naties accoord met inter nationaal atoombureau Sinterklaas kwam ook in Duitsland Vindingrijke dame wint vele paardencourses Noorse staking duurt voort Ned* tweeling in Canada blijft bij pleegouders Ned* emigranten terug om St Nicolaas PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Moderne rattenvangers Commissie stelt voor: Stembureaux tot 7 uur geopend avonds Sowjet-Unie is nu ook van de partij Radio-kindervriend Henk v. Laar overleden 'n Eeuw lang zonder dokter en tandarts ,'k Weet niet hoe. Dankzij „genezende golven" op 200 km afstand Repatriëring Ambonezen komt ook ter sprake Jeugdige inbrekers sta len geld uit scholen Minister Staf terug uit Amerika: Oorzaak onbekend Nauwere samenwerking met Canada te verwachten Machine-bankwerker verdronken DE BILT ZEGT: Minder zon Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Giro 274289. Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 (b.g.g. voo - redactie 2436, voor adve-t. enz. 2970), Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. 68. Telef. 326; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD lie JAAKGANG No. 3261 Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct per woord. Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong MAANDAG 5 DEO. 1955 Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: J. A. van Bennekom Middelburg; Ds W. C. van Burgeier, Krulningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huilssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moli, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. (ZIE PAGINA 5). KWINTSHEUL, 3 Dec. St Nico- laas bezocht vanmiddag Kwintsheul met zijn drie zwarte Pietermannen. In de Hoenderparklaan schrok een van de paarden, die voor het rijtuig waren ge spannen, met als gevolg dat Sint en zijn knechten in de sloot terecht kwa men. Gelukkig konden zij bijtijds worden gered, evenals de paarden. De tocht is per auto voortgezet. fóifrfr&fz tust&i 6-CS-i Muizen niet LONDEN, 4 Dec. Bij het onderzoek in Engeland naar het verband tussen roken en longkanker maakt men o.a. gebruik van rokende kippen. Enige kippen krijgen twee keer per week door de luchtpijp sigarettenrook inge blazen. Eerst keken de dieren wel vreemd, toen zij de rook uit hun bek zagen komen, doch zü hadden al gauw de smaak te pakken en het is nu al zo ver, dat zij verheugd beginnen te ka kelen, als zij iemand met een bran dende sigaret aan zien komen en zij verdringen zich om als eerste aan de beurt te komen. Men heeft ook proeven willen ne men met muizen en sigarettenrook, door de dieren in een doos te doen en dan de rook in de doos te blazen. Deze proeven zijn echter gestaakt. De mui zen houden niet van roken. DEN HAAG, 4 December Wanneer bij de openbare behandeling zal blijken, dat de Kamer geen bezwaren heeft, dan zullen bij de ver kiezingen de stembureaux tot 7 uur 's avonds geopend blijven. Momen teel is bet sluitingsuur nog bepaald op 5 uur namiddags. De verkiezingsdag zal op de Woensdag bepaald blijven, en wordt dus niet zoals aanvankelijk was voorgesteld naar de Vrijdag verschoven. Dit heeft de commissie van rapporteurs betreffende de wijziging van de Kieswet Zaterdag medegedeeld,'nadat overleg was gepleegd met de Minister van Binnenlandse Zaken. Betreffende het verstellen van de stemming naar de Vrijdag, was een schrijven van de Opperrabijn van het Portugees-Israëlitisch kerkge nootschap binnengekomen, waarin deze te kennen gaf, dat het Opper- rabijnaat de verplaatsing van de verkiezingsdag naar de Vrijdag niet op prijs zou stellen, i.v.m. de sab bath, die Vrijdagsavonds om 6 uur begint. Ook de dag- en weekbladen zouden bij verkiezingen op Vrijdag zeker niet gebaat zijn, getuige ook het adres, dat de Federatie van Ned. Journalisten tot de regering heeft gericht. Van de zij de van het onderwijs rijzen er even eens verschillende bezwaren tegen de Vrijdag. Het verschuiven van het sluitings uur is gebaseerd op requesten van het bedrijfsleven, waar men erop wijst, dat elke verkiezing vele ver loren arbeidsuren veroorzaakt (plm. 2 millioen), met als gevolg een ge raamd productieverlies van 10 a 12 millioen gulden. Daar ook de Vereniging van Neder landse Gemeenten geen bezwaar heeft Mei algemene siemmen NEW YORK, 3 December De algemene vergadering der V.N. heeft zich Zaterdag met algemene stemmen accoord verklaard met de oprichting van een internationaal bureau voor het vreedzaam gebruik van kernenergie. De commissie van twaalf landen, die het statuut voor dit orgaan moet opstellen, komt op 23 Januari bijeen. In de genoemde resolutie werd het aantal landen, dat in genoemde com missie zitting zal hebben, van acht (Australië, België, Canada, Engeland, Frankrijk, Portugal, de V.S. en Zuid-Afrika) met vier de Sowjet-Unie, India, Tsjecho-Slowakije en Brazilië uitgebreid). De Sowjet-onderminister van bui tenlandse zaken Koeznetsof steunde de resolutie, doch hij herhaalde de Rus sische oproep voor een verbod van alle atoomwapens. Hij zeide ook dat aan alle landen, ongeacht hun ideologie, een kans moet worden gegeven om aan het werk van het bureau deel te ne men. Tevens betreurde hij het, dat het Sow jet-voorstel om het bureau op te nemen in het raam van de V.N., niet is aanvaard. De algemene vergadering gaf ook haar goedkeuring aan de instelling van een groep geleerden uit vijftien landen, die een studie zullen maken van de ge volgen van atoomstraling op „de mens en zijn omgeving" alle leden-staten (Van onze radiomedewerker) HILVERSUM, 4 December Henk van Laar, de bekende radiofiguur van „Vragen staat vrij" en „De Roodborst jes", is Zaterdagmiddag in het Wilhel- minagasthuis te Amsterdam, waar hy enkele dagen geleden was opgenomen, overleden. Hoewel hy niet oud is ge worden (57), heeft de heer Van Laar zich een enorme vriendenkring ver worven, in het bijzonder by de jeugd, voor wie hy „Oom Henk" was. Henk van Laar was socialist in hart en nieren, maar in zijn V.A.R.A.-uit- zendingen op Woensdagmiddag en dat is zijn grote verdienste geweest was hij al die jaren alleen: Oom Henk, de kindervriend. „Het is heel eenvoudig, de jonge zieltjes ongemerkt wat „rode injecties te geven", zo vertelde Van Laar ons eens in een vertrouwelijk gesprek, toen we enkele jeugduitzendingen bijwoon den, „maar dat zou paedagogisch ge zien, absoluut fout zijn". En dat Henk van Laar een groot paedagoog was, heeft men alom er kend. Ons irriteerde hij dikwijls met z'n schoolmeesterachtig gepraat Maar als ge dan terzijde keek, en daar de jeugd bal en pop in de steek zag laten om met open mond de verhaaltjes van Oom Henk te beluisteren, dan moest men eerlijk bekennen: hij heeft ze, die jonge knapen en meis- kes. Daarom zullen niet alleen de V.A. R.A. en heel de radiowereld, maar vooral de duizenden kinderen, van Harlingen tot Hulst, voor wie hy altyd de vcrtrouwciyke Oom Henk is ge weest, hem node missen. werden uitgenodigd, deze commissie in kennis te stellen van hun eigen weten- schappeiyke waarnemingen. n deze commissie zullen Argentinië, Australië, elgië, Brazilië, Canada, Egypte, Engeland, Frankrijk, India, Japan, Mexico, de Sowjet-Unie, de Verenigde Staten en Zweden zijn ver tegenwoordigd. De Amerikaanse afgevaardigde Wadsworth verklaarde dat de commis sie, naar men hoopt, het volgend jaar zo spoedig mogelijk met haar werk zal beginnen. tegen verlating van het sluitingsuur, stelt de commissie voor deze op 19 uur te bepalen. Het woord is nu aan onze volksver tegenwoordigers, die genoemd voorstel straks by de openbare behandeling in de Kamer zullen moeten bespreken. Het Iaat zich echter aanzien, dat het voorstel zal worden aangenomen. BONN, 4 Dec. Sint Nicolaas heeft Zondag in Bonn de kinderen der Ne derlandse kolonie, die als elk jaar door de Nederlandse vereniging „Maryke"' waren bijeen geroepen, verrast. Als altyd was het het grootste Nederlandse feest van het jaar in de enkele hon derden gezinnen tellende kolonie. Ook de Nederlandse ambassadeur in Bonn, A. Th. Lamping, woonde de plechtige intocht van Sint Nicolaas by. Ook in Duisburg Kuhrort verblijdde Sint twee honderd kinderen met zijn traditionele gaven. Hier ging hij op met zijn naam gedoopte gastenboot van de stad Duisburg door de havens om volgens oud gebruik de schippers kinderen te bedelen. APELDOORN, 3 Dec. Dinsdag 6 December hoopt Mevr. C. J. Veldhoen- de Groot, in Apeldoorn bekend als opoe Veldhoen, haar honderdste ver jaardag te vieren. Het krasse oudje heeft nooit iets met een dokter of tandarts te doen gehad. Opoe Veldhoen heeft aan 11 kinde ren het levenslicht geschonken, waar van zij er reeds zeven heeft overleefd. Opschudding in Engelse paardenwereld LONDEN, 4 December Het krantenlezend publiek van Engeland heeft door middel vait de „Sunday Dispatch" kennis kunnen nemen van een merk waardig bericht, dat zy op haar voorpagina heeft afgedrukt onder een kop van zeven kolom. Het bericht zegt, dat de hertogin van Norfolk haa ren paarden laat verzorgen door middel van een oude dame, die over een afstand van 200 km de paarden „genezende golven" toezendt. Deze dame, mejuffrouw Lloyd, maakt hiertoe gebruik van een toestel dat zy zelf heeft uitgevonden en dat op een soort radio-post üjkt. De vindingryke dame plaatst een haar van het paard in deze post, waardoor zij in staat is door middel van een slinger een onfeilbare diagnose te stellen. Daarna is het voor de oude vrouw nog maar kinderspel om haar „gene zende golven" uit te zenden, de paar den op de been te brengen en de bloedsomloop in enkele ogenblikken te herstellen. Behalve de paarden uit de stal van de hertogin van Norfolk, verzorgt me juffrouw Lloyd nog 75 andere paarden en de eigenaars van de jockey club staan in de rij om haar advies in te winnen, want volgens de hertogin van Norfolk hebben haar paarden, sedert deze door de oude vrouw zyn behan deld, vele courses gewonnen. Het aantal door haar stal gewonnen races zijn van 6 tot 27 gestegen en dit is iets wat de andere stal eigenaren nog het meest interesseert. Voor dit merkwaardige nieuws had men echter op de vergadering van de vereniging van vee-artsen slechts schampere woorden en honend gelach. Doordat de grensrivier de Pasvik is dichtgevroren zijn duizend Noorse rendieren op Sowjets-Russisch grond gebied terechtgekomen. De Noorse au toriteiten doen stappen om de dieren terug te krijgen. DJAKARTA, 4 December De heer Kwee Djie Hoo, de Indonesische zaak gelastigde in Den Haag, heeft by zijn aankomst op het vliegveld Kemajoran te Djakarta hedenmiddag verklaard, niet pessimistisch te zyn gestemd met betrekking tot het overleg tussen Nederland en Indonesië. Op een vraag of ook de kwestie Westeiyk Nieuw-Guinea by het ministerieel overleg ter sprake zou komen, antwoordde hy met een wedervraag, n.l.: hoe de Indonesische regering met een ministerieel overleg zou instemmen, indien Westelijk Nieuw-Guinea niet op de agenda zou voorkomen. De heer Kwee Djie Hoo zette uiteen, dat zijn komst naar Indonesië voor de besprekingen geen beslissend karakter heeft. Hij is, zeide hij, naar Djakarta gekomen om de regering zo nodig een mondelinge toelichting te geven op die punten, waarop zij zulks nodig acht. Hij is dan ook niet speciaal gekomen om verslag uit te brengen over het ver loop der besprekingen met Nederland tot nu toe. Ook zijn er verschillende lopende zaken die hij met de regering zal AMSTERDAM, 3 Dec. Twee jon gens van ongeveer 18 jaar hebben Vrijdagavond ingebroken in een Ly ceum aan de Brahmsstraat te Amster dam. De vrouw van de concierge hoor de wel veel lawaai in de school maar dacht, dat er een leraar nog aan het werk was. Toen zij de buitendeur van de school dicht hoorde slaan is zy toch eens gaan kyken en kwam op de stoep een jongeman van ongeveer 18 jaar tegen. Op haar vraag wat hij daar deed antwoordde het jongmens, dat hij de sleutels van de rector had gekregen om enkele boeken te gaan halen. De vrouw vertrouwde 't zaakje niet, maar slaagde er niet in, de jongeman en diens handlanger in de kraag te vat ten. Bij een nader onderzoek bleek, dat de kamers van de directeur en de onderdirecteur overhoop waren ge haald. Een bedrag van ongeveer f 500 was verdwenen. Dezelfde avond is ook ingebroken in een Zweedse houten school aan het Albert Hahnplantsoen te Amsterdam. Hier verdween een bedrag van onge veer f 200. Elf Zwitserse bergbeklimmers zul len de komende zomer een poging doen de Mount Everest in het Himala- jagebergte te beklimmen. Zij willen de route volgen van de succesvolle Britse expeditie in 1953. Midden in hei woud BAR LE DUC, (Departement Meuse), 3 December In het woud van Mal- medy nabij Bar le Due in het Franse Departement Meuse is Zaterdagmorgen een militair transportvliegtuig neergestort. Zes inzittenden van het toestel kwamen om het leven. Er zyn twee overlevenden. Het toestel, van Canadese nationaliteit, was op weg van Metz naar de vlieg basis te Marville (Meuse). Alle inzittenden waren Canadezen. Volgens een woordvoerder van de Canadese luchtmacht in Metz liepen drie inzittenden in het geheel geen ver wondingen op. Het toestel, van het type „Bristol" was op een routinevlucht van Grosten- quin naar Langar via Marville. Het hoort thuis op de luchtbasis Langar Cum Barnston in Oost-Engeland. Het toestel verongelukte doordat het in een vanaf de begane grond geleide blinde landing in dichte mist een groep bomen raakte. Een inzittende van het toestel liep ernstige verwondingen op en zeven Canadezen werden licht gewond. SCHIPHOL, 4 December Ir C. Staf, minister van Oorlog en Marine is Zondagochtend om kwart over acht met een K.L.M.-toestel uit New York van een veertiendaagse reis door Canada en de Ver. Staten in ons land terug gekeerd. Aan de hem opwachtende vertegenwoordigers van pers, radio en televisie vertelde ir Staf by zijn terugkomst op het vliegveld hoe hy een week in Canada en een week in de Ver. Staten heeft doorgebracht. In Canada heeft hij bij zijn bespre kingen met de Canadese regering o.a. de dank van Nederland overgebracht voor de aanzienlijke hulp, die ons land in de opbouw van de strijdkrachten, van Canada heeft gekregen, ook al door de opleiding van onze vliegers al daar. „In Canada heb ik in de buurt van Winnipeg een opleidingskamp voor mi litaire vliegers bezocht en er zelf aan 47 Nato-cadetten de „wings" uitge reikt. Onder die 47 cadetten by deze ceremonie waren 7 Nederlanders", al dus minister Staf. ,Met de regering heb ik o.a. ge sproken over de toekomstige militai re hulp voor ons land". Als voor beeld vertelde ir Staf, dat onze strijdkrachten kleine aanvullingen nodig hebben, die bijzonder kostbaar kunnen worden, indien we deze niet met welwillende medewerking uit Canadese legervoorraden kunnen overnemen, zoals bijvoorbeeld vuur leidingsapparaten voor de luchtver dediging, die hem thans door Canada zijn toegezegd. Hy had voorts van gedachten gewis seld over de geleide projectielen en was met de Canadezen overeengeko men, dat Canada op dit terrein zeer nauw zou gaan samenwerken met onze deskundigen. Hy verwacht, dat binnen kort, schriftelijk overleg hierover er toe zal leiden, dat enkele Nederlandse deskundigen zich naa Canada zullen begeven, om zich tezamen met de Ca nadezen aan dit werk te wijden. Wat de tweede week aangaat, eerst had ir Staf i nWashington besprekin gen gevoerd met hoge functionarissen van het Amerikaanse ministerie van defensie. Vervolgens had hy bezoeken gebracht aan het commando van de strategisch luchtmacht in Omaha in Nebraska en aan de centrale luchtver dedigingsorganisatie in Colorado Springs. Die luchtverdediging noemde hy een ongeloofiyke goede organisatie en met name sprak hij over het Amerikaanse early warning system", het vroegtydi- ge waarschuwingssysteem by gevaar, De Amerikanen hebben er byvoorbeeld een telefoon-installatie, waarmee zy als over een huistelefoon direct kun nen spreken met Alaska, Noord-Afrika enz. Minister Staf had met de Ame rikaanse functionarissen van gedach ten gewisseld over de mogelijkheid dit systeem nog efficiënter te maken door daarbij de oude en de nieuwe wereld by elkaar in te schakelen. De strategische luchtmacht in Omaha noemde minister Staf een or ganisatie met een geest en een mate riaal, „dat eenvoudig verbijsterend is". Met zulk een bondgenoot kan welk land dan ook in zee gaan, meende hij. Wat zij aan personeel en paraatheid bezitten is fantastisch. Wat tenslotte zyn besprekingen in Amerika aangaat, Ir Staf zei met eni ge voldoening, dat de vliegtuigen voor de Karei Doorman te zyner tijd ge stuurd zuilen worden. „Ze zullen er verbouwing van de Doorman gereed is. man gereed is. WaarschynHjk worden het Engelse machines". moeten bespreken. De heer Kwee noemde o.a. de bezetting van de In donesische vertegenwoordiging in Den Haag en de repatriëring der Am- bónezen uit Nederland. De heer Kwee zeide dat de sfeer in Nederland goed is en hy legde de na druk op de aangename wyze, waarop mr Oetoyo Ramelan in Nederland 6 ontvangen. Het ligt in de bedoeling, dat de heer Kwee Djie Hoo Maandag in een spe ciale kabinetsvergadering toelichtin gen zal verstrekken op intussen schrif telijk en telegrafisch, te Djakarta bin nengekomen rapporten van mr Oetoyo Ramelan. Hij verklaarde zich niet ge rechtigd daarover thans verder mede delingen te doen. Franse Communisten doen aanbod aan Socialisten PARIJS, 4 Dec. De Franse com munistische partij heeft in een schrij ven aan het bestuur van de socialisti sche partij een kiesverbond met de So cialisten voorgesteld, teneinde „da krachten van de reactie" te verslaan. De communisten en socialisten zouden samen alle zetels in twintig kiesdis tricten kunnen veroveren, aldus de brief. 10.000 man! OSLO, 3 Dec. Na vier dagen van onderhandelen heeft de bemiddelaar in de Noorse transportstaking meege deeld, dat hy een voorstel zal indienen ter beëindiging van het conflict. Arbeiders en werkgevers hebben vijf dagen tijd om zich over het voorstel uit te spreken. Bij de staking zijn 10.000 man, onder wie 4000 havenarbeiders, betrokken. Zij duurt nu acht dagen. ROTTERDAM, 3 Dec. Op het ter rein van de Rotterdamsche droogdok maatschappij te Rotterdam is vanoch tend de 31-j. machinebankwerker G. Vos uit Rotterdam gestruikeld en te water geraakt. Een collega uit Vlaar- dingen sprong hem direct na en heeft hem uit het water gehaald. Kunstmati ge ademhaling mocht echter niet meer baten; de dokter constateerde de dood. DE BILT, 4 Dec. Van het Westen uit toenemende bewolking, met later enige regen. Overwegend matige Zuidwestelijke wind. Iets kouder. TORONTO, 3 Dec. Het hoogge rechtshof van Ontario heeft Vrydag bepaald, dat de 17 maanden oude twee ling van het in Toronto woonachtige Nederlandse immigrantenechtpaar Maat hij de pleegouders, de heer en mevrouw Austin Hepton uit Cooksvil- le zal biyven. De Maats hebben een week na de ge boorte afstand van de tweeling ge daan, maar wilden later de kinderen terug. In Mei heeft de heer Maat de tweeling uit een kinderwagen gehaald en meegenomen. Hij werd evenwel aangehouden tn de kinderen naar de pleegouders teruggebracht. De rechter oordeelt, dat het belang van de kinderen er mee gediend is, als zij bij de Heptons blyven. ROTTERDAM, 3 December „Ve len van u zyn geslaagd, goed geslaagd", sprak vanochtend de directeur van de Nederlandse emigratiedienst, mr J. A. U. M. van Grevenstein, nadat het s.s. „Maasdam" van de Holland-Amerika Lijn uit Canada en Amerika in Rotter dam was teruggekeerd. Onder de 927 passagiers bevond zich een groot aantal in Amerika en Canada gevestigde Nederlanders dat de ko mende feestdagen in familiekring zal doorbrengen. Er waren tal van afhalers, ondanks het slechte weer, dat het schip nood zaakte van Southampton rechtstreeks naar Rotterdam te varen, dus zonder Le Havre aan te doen. Sint Nicolaas had zich aan boord be geven en de vele kinderen, die de Sint alleen maar kenden „van horen zeg gen" en via de 's ochtends gevonden gevulde schoen, konden nu met eigen ogen de kindervriend zien. Ook de Sint sprak alle aanwezigen toe, nadat de volksliederen van Ame rika, Canada en ons land ten gehore waren gebracht door het muziekkorps van de H.A.L., dat de tijd van wachten had gekort met het spelen van Sinter klaasliedjes. Na enige tyd verlieten de passagiers het schip om na jaren weer eens voet op Nederlandse bodem te zetten. Ook de Sint en zyn knecht moesten, ge zien de drukke werkzaamheden dezer dagen, afscheid nemen. Op de kade stond zijn rijtuig, met vier schimmels bespannen, reeds te wachten en onder gejuich verliet hij de kade. LONDEN, 4 Dec. - Volgens de diplo matieke medewerker van de „Sunday Dispatch" zal de eerste secretaris der Russische communistische party, Niki- ta Chroesjtsjef, binnenkort een poging doen om de hoogste macht in de Sow jet-Unie aan zich te trekken. De wijzigingen in de samenstelling der Sowjetrussische regering, die zich reeds voltrokken hebben, of nog voor zien worden, zouden een gevolg van dit streven zijn, evenals het bijeen roepen van de Opperste Sowjet op 23 dezer.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1