In Kruiningen werd gisteren Ons Dorpshuis" geopend Veelsoortige activiteiten van E.T.I, voor Zeeland Drie rakkers uit Schore molesteerden wachtmeester Zeeuws tijdschrift discussie in r Gnpa: KIEEDBAAB BOUT van Oeta Bever Startschot voor sociaal en cultureel werk is gegeven Men kan in het gebouw dwalen van „Tasmaniëlangs „Apeldoorn" Na arbeid en taaie strijd naar „Drenthe" en „Assen" II had gelijk PACTOLAN Critiek op Kamers van Koophandel Staten ontevreden over ge ringe bijdrage aan E.T.I. Ir W. H, Ubbink gaat promoveren Maar zij zorgden ook voor een olijke escorte MAAND NOVEMBER WAS DROOG EN ZACHT Ringavond Bevelandse CJ.B.T.B. en GPvM.B» Duitse haringvissers zetten plannen door Culinaire Commissie naar Yerseke Jaarverslag geeft duidelijk overzicht Provincie op Schouwen bestolen 0e grote drie Adspiranf-smedenpatroons van start Statenleden gaven hun oordeel ONGELUKKEN IN DE MIST Notarisbenoemingen POLDERBENOEMINGEN IN ZEELAND Zaterdag 3 December 1955 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 2 i; richting geven aan de opgroeiende jeugd, werd een korte pauze gehou den. GELUKWENSEN. En daarmee kwamen de gelukwen sen los. En met de gelukwensen nog KRUININGEN, 2 Dec. Het startschot voor het sociale en culturele werk in de gemeente Kruiningen is gegeven. Vanmiddag heeft de Commissaris der Koningin in deze provincie, jhr mr A. F. C. de Casembroot officieel het dorpshuis geopend. „Ons Dorpshuis" zoals men het fraaie gebouw in Krui ningen heeft genoemd. Talrijke genodigden hebben in de grote zaal dit fees telijk gebeuren bijgewoond. Onder hen bevonden zich velen die geld, goed of energie aan de oprichting van dit gemeenschappelijk bezit van de Krui- ningse verenigingen hebben gegeven. En zij konden nu een goed zien, wat Kruiningen met die gaven heeft gedaan. Ze zijn goed besteed, de milde ga ven. Wie het gebouw binnentreedt kan de ogen haast niet geloven. Want dit staat toch maar op een plaats uit vele, waar eigenlijk zo kort geleden alleen nog maar modder en puin lag, en waar wrakstukken dreven Hoe dat allemaal mogelijk is gewor den heeft de voorzitter van de stich ting „Ons Dorpshuis", de heer W. J. L. de Groof nog eens verteld in zijn openingswoord, waarbij hij tevens de genodigden verwelkomde. Daar was allereerst de grote gift van f45.000 uit Tasmanië. De Hollandse vereniging „Abel Tasman" wilde helpen de nood te lenigen en de initiatiefnemer in dat verre Tasmanië, dr Boot, maakte zijn neef de heer G. Rhee, directeur van de middenstandsbank te Amsterdam tot zijn zaakwaarnemer. En deze heer Rhee zorgde voor de rest en schakelde Zeelands hoogste gezagdrager, jhr de Casembroot in. Daarom heeft nu, de grootste zaal in het gebouw, de toneel zaal, de naam „Tasmanië" gekregen. Alles naar mate. Zweden schonk hout en de grote conversatiezaal heet nu „Zweden". En wat heeft men niet voor steun gehad van het Rampenfonds, het Rode Kruis, het ministerie van weder opbouw, de watersnoodcommissie der Ned. Herv. Kerk en van „Kerk en sa menleving". Van de Stichting Zeeland. Maar ook was daar de hulpvaardigheid van Drenthe, en de Stichting v. d. Landbouw aldaar, die naast zovele hulp in veezendingen de inrichting van de bibliotheek in het dorpshuis verzorgde. De bibliotheek heet dus. ge hebt het geraden: Drenthe! De jeugdraad van Assen droeg bij tot de inrichting van het handenarbeidlokaal, dat vernoemd werd naar deze gemeen te. En vergeet zeker Apeldoorn niet. De morele steun, en de financiële, de schoonmaakploegen en de liefde rijke verzorging van de kinderen uit Kruiningen. Zo kreeg ook Apeldoorn zijn zaal. De heer De Groof heeft het allemaal gememoreerd. Hij bracht ook de „Rotary" uit Goes dank en de bou wers. Zij hebben een monument neer gezet van de wederopbouw van het culturele leven in Kruiningen. DE COMMISSARIS AAN HET WOORD. Jhr de Casembroot's eerste woor den waren ondermeer gericht tot burgemeester Schipper: „Wat zou Uw voorganger van dit gebouw heb ben genoten". En met dat ene zin netje haalde hij die verschrikkelijke rampnacht weer in herinnering. Hij prees degenen, wier „arbeid en taaie strijd" deze bouw mogelijk maakte. Prees ook de architect: „Gedurfd, mooi!"Hij sprak ook over de verdeling van de gelden voor het cultureel en maatschappelijk werk. „Ik heb de verwachting, dat nog deze maand het door de drie Commis sarissen bij het Rampenfonds inge diende rapport zal worden behandeld" zei hij. „En Hansweert wordt niet ver geten Hij besloot zijn openings woord met de wens: „Moge dit gebouw onder Gods zegen tot in lengte van jaren bijdragen tot de geestelijke bloei en opbouw van de gemeente, die dit zozeer verdiende". Nadat de heer De Groof tot de ver tegenwoordigers der plaatselijke ver enigingen had gesproken over het doel van dit Dorpshuis: „de bevordering en het tot ontplooiing brengen van de ge meenschapsvorming en de verhoging van het sociale en culturele peil, het Instonden Mededeling <adv.) toen U zei: „Dat hoesten moet nu maar eens afgelopen zijn, ik pak PACTOLAN". Maar weten Uw hoestende vrienden en kennissen al van Uw wonderbaarlijke genezing? Of moeten zij maar blijven door sukkelen Uw ativ.es maakt meer indruk dan de aanbeveling van de fabrikant. Zeg het hun dan: anelgenezende zuigtabletten koopt U by Uw eigen apotheker of drogist. Prijzen 0.75 - 1.35 - 2.25 MIDDELBURG, 2 Dec. In de afde lingen der Prov. Staten bestond een vrij algemene ontevredenheid over het feit, dat de bijdragen der Kamers van Koop handel en met name van die voor Zeeuwsch-Vlaanderen aan het E.T.I. zo gering zijn in vergelijking tot b.v. het provinciaal subsidie. Terwijl, zo werd op gemerkt, deze Kamers in het E.T.I., de eerste viool spelen. De Kamer voor de Zeeuwse Eilanden gaat nu 2000,in- plaats van f 1500,geven. Naar de me ning van Ged. Staten is vooral de bij drage van Zeeuwsvlaamse zijde van f 250 wel zeer laag Op- en ondergang van Zon en Maan Zondag 4 December: Zon op 8.32, ond. 16.29. Maan op 22.38, oud. 12.03. enkele geschenken en giften. Burge meester Schipper deed een beroep op allen die hier leiding geven in deze gemeente om de inwoners op te voe den tot actieve leden der gemeen schap. Burgemeester mr A. L. des Tombe van Apeldoorn noemde deze dag bet sluitstuk van de hulp, die Apeldoorn mocht verlenen. De eindafrekening was het nog niet. Want hij drukte de blij verraste burgemeester Schipper nog een cheque van f 4500.in han den. Mr H. A. N. Dinger van Kruinin gen, de ambachtsheer bood een klok aan, de heer Griffioen namens de ge meente Beekbergen een enveloppe met f1550. Namens de Drentse landbouwers sprak de heer G. M. Lambers, secreta ris van het Landbouwnoodfonds Dren the. De heer Carpentier, directeur van de middenstandsbank te Goes sprak namens de heer G. Rhee en vertelde dat dr Boot, de initiatiefnemer van de hulp, die Tasmanië bood, over een maand naar Holland komt, Welnu hij' zal dan het gebouw zelf kunnen zien. Of hij naar Kruiningen komen zal is nog niet bekend, maar wij vermoeden toch van wel. Des avonds was het feest in het dorpshuis. Niemand is thuis gebleven. Alle muziekverenigingen gaven acte de precense. De muren hebben getrild van de marsen en de walsen. Zo was het feest in Kruiningen. Feest om het eigen bezit: „Ons Dorpshuis".... Ingezonden Mededeling (Adv.) GOES, 2 December. Op 14 Decem ber a.s. hoopt de Rijksconsulent voor Grond- en Pachtzaken, ir W. H. Ub bink te Goes, te Wageningen te pro moveren op het proefschrift „De ver anderingen in het grondgebruik in een zandgemeente (Hengelo Gld.) in de jaren 19001950". Als paranymphen zullen optreden ds H. M. Strating, Ned. Herv. predi kant te Goes en dr L. J. van Dijk te Aerdenhout. FRUITVERGIET (passend bij ieder servies) 1.50 ETUI VOOR RIJBEWIJS (zeer handig) 1.90 METALEN BRIEFSTANDAARD (uittrekbaar) 3.50 KOPEREN HAARDKETEL ('n sieraad op de haard) 8.50 MAROKKAANSE TAS (origineel kameelhuid) 9.— MODERNE SCHOORSTEENKLOK (met vogelmotieven) 14.95 LICHTE DAMESKOFFER (met ritssluiting) 16.50 MAROKKAANSE FOUFF (neutrale kleuren) 39.75 U slaagt er uitstekend voor SINT NICOLAAS- GESCHENKEN Politierechter Middelburg MIDDELBURG, 2 Dec. Het molesteren van wachtmeesters der Rijkspoli tie is een navrant gebeuren; zo navrant, dat men het in Nederland strafbaar heeft gesteld. Daarom stonden Vrijdagmorgen de 25-j. smidsknecht A. J„ de landbouwer J. de R. (18) en zijn broer, de 25-j. landbouwer J. G. de R. voor de Politierechter, mr J, A. E. Rink. Nadat de eigenares van een café te Schore op de avond van 15 Oct. j.l. aangifte had gedaan, dat haar schutting vernield was, togen twee wacht meesters op onderzoek uit. Zo maakten zij in het café tenslotte een praatje met de 18-j. De R. en A. J., die zij ervan verdachten zonder kaartje binnen gekomen te zjjn er iverd gedanst in het café. Maar het vlotte niet met het verhoor, er werden enige onvriendelijkheden uitgewisseld, een enkel duwtje.... GOES t.lteRKSTR. tTbeirt MIDDELBURG BRUINISSE, 2 Dec. In de maand November viel op het proefbedrijf „Scheldemonden" slechts 23.2 mm re gen tegen 70 mm normaal. Wat de temperatuur betreft, is een thermome terstand van 16.4 graden C. op 7 No vember toch zeker ook wel een uit zondering. GOES, 2 Dee. Met aandacht heb ben de leden van de Chr. Jonge Boe- ren- en Tuindersbond en de Chr. Plattelandsmeisjesbond uit Zuid- en Noord-Beveland tijdens een gezellige ringavond in de „Landbouw" geluis terd naar adjudant B. Edzes, verkeers- deskundige van de Bond van Veilig Verkeer, die nog eens nadrukkelijk vertelde, hoe het met de onveiligheid op de weg gesteld is. De heer J. Bor- ris, secretaris van de Ver. voor Veilig Verkeer op de Bevelanden, vertelde 't een en ander over deze vereniging. En niet zonder succes, want twaalf per sonen gaven zich als lid op. Na de pauze werd een voordrachten wedstrijd gehouden, tijdens welke Stien Dekker uit Nieuwdorp in de da mes-afdeling de eerste prijs in de wacht sleepte, Mattie Blok uit 's Hee- renhoek werd tweede en Emma de Jager uit Kapelle derde. Bij de heren diende M. Traas uit Nieuwdorp zich als de beste aan. Daarna werd onder leiding van de heer Edzes een ver- keers-hersengymnastiekwedstrijd ge houden. De leiding berustte bij de heer W. Geelhoed uit Nieuwdorp. VLISSINGEN, 2 Dec. Het ziet er naar uit, dat het bittere ernst wordt met de plannen der Duitsers om Vlis- singen te bestemmen tot transito-ha ven van de door Duitse loggers gevan gen haring. Vorige week liep het eerste span Duitse haringkotters de SG 16 en SG 17 binnen met slechts 10 ton haring. Nadat zij hun lading in tran sito hadden gelost, ging men opnieuw ter visvangst en begin dezer week liep men weer binnen, nu echter met een belangrijk grotere vangst. Men was daar zo tevreden over, dat contact werd opgenomen met de rede rij in Duitsland om méér Duitse ha ringkotters naar de visgronden in het Kanaal te dirigeren en Vlissingen als transito-haven te kiezen, vooral nu de vangsten dit wettigen. Zoals bekend gaat het om 40 span Duitse haring- kotters. Verwacht mag worden, dat reeds vol gende week 5 span Duitse haringkot ters zich hij de SG 10 en SG 17 zul len voegen. Het behoeft geen betoog, dat deze ontwikkeling ongunstige gevolgen zal hebben voor de Nederlandse handel op de Duitse markt. YERESEKE, 2 December. Van daag heeft, zoals gemeld, de „Culinaire Commissie" van de Ned. Bond van Werkgevers in hotel-, restaurant-, café-, en aanverwante bedrijven, de Horecaf een bezoek gebracht aan Yer seke. Verschillende oesterbedrijven, alsmede een kreeftenpark werden be zocht. Van het voorgenomen boot tochtje moest, vanwegen de mist, afge zien worden. YERSEKE, 2 Dec. Door de Zeeuw se en Waddenvissers zyn thans in een jaar 350.000 ton mosselen geleverd. De levering gaat nog volop door, mede door het feit, dat van Denemarken en Duitsland weinig meer komt. Adviezen, rapporten, nota's MIDDELBURG, 2 Dec. Het jaarverslag 1954 van het Economisch Tech nologisch Instituut voor Zeeland geeft in vogelvlucht een duideljjk beeld van de vele en veelsoortige activiteiten van het E.T.I. „ter bevordering van de economische weivaart in onze provincie". Tientallen adviezen werden ver strekt aan overheid en bedrijfsleven, een hele serie rapporten werd opgesteld en het Instituut had daarbij ook belangrijke bemoeiingen met nieuwe vestigin gen en uitbreiding van bestaande bedrijven. Allerlei financieringskwesties werden eveneens op verzoek van talrijke bedrijven bekeken en in vele ge vallen tot een oplossing gebracht. Het E.T.I. hield zich tevens bezig met de vraagstukken met betrekking tot de produetiviteitsbevordering en de effi ciency. Uit het verslag blijkt, dat 83 van de 101 Zeeuwse gemeenten meestal op basis van 5 cent per inwoner het Instituut subsidiëren, vorig jaar in totaal met f 11.407.90. Het Rijk gaf f 18.000.de Provincie f 15.000.—, de Kamer van Koophandel voor de Zeeuwse Eilanden f 1.500.en die voor Zeeuwsch-Vlaanderen f250, Diverse rapporten kwamen gereed, o.m. over de economische structuur van Vlissingen (waarin werd aange toond, dat maatregelen ter verbreding van de Franse vlaspolitiek, over de tractievorm op Schouwen-Duiveland, over de exploitatie van zwembaden in Zeeland, over de economische beteke nis van de haven van Kamperland (opheffing zou verkeerseconomisch een duurdere oplossing zijn), over de plaats van een uts in Zeeland, over de havenconcentratie op Schouwen- Duiveland, over de verkaveling van 't bij de stad Tholen geprojecteerde in dustrieterrein, over het omzetten van de locaal-spoorbaan van Wemeldinge naar Goes in een weg (het project is op de lage rentabiliteit afgeketst), over het industrieterrein in Zierikzee, alsmede over de aanleg van het in dustrieterrein in Axel. NOG MEER RAPPORTEN. In 1955 zjjn rapporten gereed geko men over het lager technisch onder wijs, het landbouw- en het industrie- huishoudonderwijs in Zeeland, in op dracht van de minister van Onderwijs. Besprekingen met het gemeentebestuur van Veere werden gevoerd over de verplaatsing van de visserjjvloot door het Drie-eilandenplan en aan de direc teur-generaal voor de industrialisatie werd gerapporteerd over de in Zeeland via het E.T.I. liep. aanwezige industrieterreinen en pro bleemgebieden. De enquête naar de bereidwilligheid van meisjes om in Vlissingen in de industrie te werken leidde tot vesti ging van een confectie-atelier. Aan 'n Nederlands winkelbedrijf werd gerap porteerd over vestigingsmogelijkhe den. Voor het onderzoek van het Eco nomisch Instituut aan de Gemeente Universiteit van Amsterdam inzake de gevolgen van de inpoldering van het Land van Saeftinge werden gege vens en inlichtingen verstrekt. Met de Kamer van Koophandel te Rotterdam werd een bespreking gevoerd over het Schelde-Rijnkanaal. RESULTATEN. Op het gebied van industrievesti ging en -uitbreiding kon het E.T.I. enige resultaten boeken. O.m. ten aanzien van de vestiging van een meu belfabriek te Vlissingen, een construc tiebedrijf te Terneuzen, een viszilver- en vismeelfabriek te Tholen, een vlas serscoöperatie te Dreischor, een kera misch bedrijf te Terneuzen, terwijl men veel bemoeienis had met een Zeeuwse uitvinding op het gebied van landbouwwerktuigen. Momenteel wordt gewerkt aan het onderbrengen daarvan in een bestaand Zeeuws be drijf. Voorts werden heel wat adviezen ge geven over inrichtingen van bedrijven, alsmede over financieringsproblemen. Aan het eind van het jaar was voor een bedrag van 12.355.009.aan credieten toegewezen (voornamelijk door de ge meenten in Zeeland en door de Ned. Middenstandsbank), voorzover deze zaak „Je bent een grote schoft", zei de 25-j. De R. Hij kreeg hierop een klap met de gummistok. De oudste De R.'s bloed kookte, zijn vuist schoot uit Eén van de wachtmeesters verklaar de voor de P.-rechter, dat hij op de grond was gewerkt, waarna een min der prettige bewerking volgde „Het verhoor werd belemmerd zei hij. Dat werd later voortgezet in het huis van de De R.'s. ESCORTE. De ontvangst aldaar kan onmogelijk gastvrij genoemd worden. Maar de wachtmeesters werden binnengelaten. Door de gastherèn in pyama. De gebroeders De R. hebben de beide wachtmeesters ook uitgelaten. Zelfs hebben zij hen nog een eind- weegs door het nachtelijke Schore vergezeld. Zo in hun hansopjes! De beide wachtmeesters hebben dit niet plezant gevonden. Zo tussen de regels door lieten zij dit de P.-rechter merken. „Het is toch beleefd U uit te laten?" zei de Officier, mr J. L. An- dreae, die echter voor de overige han delingen van het drietal weinig goede woorden kon vinden. Zij hebben 't de politie danig lastig gemaakt en de meest geëigende straf leek mr Andreae het vaderlijke „pak voor de broek". Maar hier vertoont de wet een leemte en zo werd het voor alle drie 2 weken voorw. gevang, met 3 jaar proeftijd en een boete van f 25.of 5 d. ONDER INVLOED. De 50-j. Goese garagehouder E. A. S. moest zich verantwoorden, omdat hij op 29 Oct. te Kapelle „onder in vloed" achter het stuur had gezeten. Hij was van de weg afgeraakt en in enkele tuintjes terecht gekomen. Toen men S. uit de auto liet komen, sprak hij slechts hakkelend ook kwam hij ten val. Met een cliënt was hij 's morgens naar Rotterdam gereden, daar was een koop gesloten en op de terugweg werd „getankt". Het pro millage van de bloedproef bedroeg 1.80. Mr Andreae wilde S., die gunstig bekend staat, een waarschuwing mee geven en vroeg 2 weken voorw. met 2 j. proeft, en een voorw. ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van 6 m., benevens een boete van f loo.subs. 20 d. Nadat de verdedi ger, mr F. W. Adriaanse, enkele ver zachtende omstandigheden had aan- MIDDELBURG, 2 Dec. Voor de Politierechter te Middelburg, mr J. A. E. Rink, moest zich vanmorgen de thans te Zierikzee verblijfhoudende timmerman G. G. (36 jaar) verant woorden voor de diefstallen, welke hij te Oosterland en te Ellemeet ten na dele van de Provincie Zeeland pleegde. Op 22 Sept. jl. opereerde hij in eerst genoemde gemeente; de 26e van deze maand sloeg hij te Ellemeet zijn slag. De buit was niet gering. Betontegeis en tien rollen gaas, totaal voor een waarde van enkele honderden guldens (het gaas kost per rol f38.sleepte hij weg. Hiervoor nam hij de 54-j. expediteur H. H., die momenteel ook in Zierikzee vertoeft, in de arm. H. had uiteraard kunnen weten, dat aan deze handelingen, in het donker gepleegd, een luchtje zat. De eis tegen hem was f75.— of 15 d., het vonnis f 50 of 10 d. Nadat mr K. A. Keuning de recidl vist G. had verdedigd, eiste mr J. L. Andreae, de Officier een maand on- voorw. gevangenisstraf. Deze maand werd voorwaardelijk opgelegd, met een proeftijd van twee jaar. Tevens kreeg hij f 50.boete subs. 10 d. gevoerd, vonniste mr Rink f 100.of 20 d. SURPRISE. „Het voer voor het varken is op", zei de 41-j. landarbeider J. A. K. uit Graauw in de vroege morgen van de 18e Oct. tegen zijn vrouw, „maar dat komt wel in orde". „Om vier uur stond U op", zei de P.-rechter. „Nee, het was er kwart over", zei verdachte. In elk geval toog hij naar des buurn.ans kippenhok en keerde terug met 25 kg kippenmeel voor het varken. „Als een dief in de nacht", sprak de Officier, „toen lag er 's morgens zeker een zak kippenmeel bij wijze van surprise in de schoen van Uw vrouw?" Het werd tenslotte een maand voórw. met 3 j. proeft, en een boete van f25.subs. 5 d. J. L. V., een 45-j. grondwerker uit Wissenkerke, sloeg een zekere P. C. J. met een fles in het gezicht, waardoor deze, zo stond in de tenlastelegging, „pijnlijk letsel bekwam". Het was gelukkig nogal goed afge lopen; de Officier eiste f 20.of 4 d. „Ik neem het aan", zei „U bent nog niet veroordeeld", was het ant woord van mr Rink, die toen conform vonniste. Overigens werd de „behan delde" bij verstek tot eenzelfde boete veroordeeld. Deze zal zich dus ook wel niet onbetuigd hebben gela ten BENAUWD. Een andere landbouwer, de forse 42- j. H. R. B. uit Biervliet, kreeg het met een collega aan de stok, toen men stond te wachten bij een losplaats. Het ging er uiteraard over, wie het éérst aan de beurt was. In 't rapport stond „iemand de keel dichtgeknepen, waardoor deze het benauwd kreeg". Deze woorden zeggen genoeg. B. is een driftige, eigen gereid en onbeheerst man, aldus de Of ficier. Conform f 30.of 6 d. IngeMededeling (Adv.). Het heilzame Witte Kruis-ge- neesmiddel in 3 vormen. Naast poeders ook cachets en tabletten. Witte Kruis help» direct tegen Uw pijnen. Brengt geen maag stoornissen teweeg. Ingezonden Mededeling (Adv.) VOOR DUIZEND EN ÉÉN DOELEINDEN MIDDELBURG, 2 Dec.— In de le- rarenkamer van de Teehn. School heb ben vanavond achtereenvolgens de heren J. Huisman, directeur van de Techn. School en S. Hillebrand, de voorzitter van de afd. Middelburg van de B.S.C.M. (Bond van Smeden, Con structie- en Machinereparatiebedrij ven) het woord gericht tot de nieuwe deelnemers aan de cursus vakbe kwaamheid smedenbedrijf. Dit is een opleiding voor het patroonsexamen. De duur hiervan bedraagt normaal twee jaar, deze groep cursisten, een 15-tal in totaal, zal trachten het in één jaar te doen. Docent is de heer C. P. Kant. De heer Huisman schetste de belang rijkheid van deze studie, niet alleen om aan de eisen van de vestigingswet te voldoen, maar ook om door be kwaamheid de verantwoordelijkheid te kunnen dragen. De tweede spreker bracht dank aan bestuur en directeur Techn. school en releveerde de talrij ke vernieuwingen, die In dit vak heb ben plaatsgevonden. Deze opening werd ook bijgewoond door de secreta ris van de afd. Middelburg B.S.C.M., de heer I. J. Schieman. Critiek en lof MIDDELBURG, 2 Dec. Het voorstel van Ged. Staten tot het ga randeren van de dekking der tckor ten op de jaarrekeningen van het Zeeuws Tijdschrift heeft in de afde lingen der Staten geleid tot uitvoe rige beschouwingen over de beteke nis van dit Tijdschrift. De meningen waren nogal verdeeld. Zo werd in twijfel getrokken de juistheid van de opmerking, dat de provinciale dagbladpers minder goed het Zeeuws eigene naar voren brengt. De invloed van het Zeeuws Tijdschrift werd door sommige Statenleden niet zo hoog aangeslagen. Artikelen zoals hier worden gebracht, zijn ook in de dagbladpers te vinden. Het lage aan tal abonné's wijst ook niet op de be langrijkheid. Wordt het belang der Provincie door het Tijdschrift wel dusdanig gediend, dat de voorgestelde garantie gerechtvaardigd is? Het zou aanbeveling verdienen, dat door de overheid ook eens een artikel werd geschreven over één of ander onder werp Maar.... andere leden achtten dit minder juist. Ook de zakelijke kant werd druk besproken. Algemeen vond men het aantal abonné's veel te laag. Waar om worden er geen advertenties in opgenomen? Dit heeft geen zin, zo meende een ander, juist omdat er "zo weinig abon né's zijn. Onjuist werd het ook ge vonden, dat de directeur der Stich ting Zeeland omtrent het verzoek van advies heeft gediend, maar een lid van Ged. Staten was het daarmee niet eens. Nog veel belangrijke in stanties en vooraanstaande personen in Zeeland zijn niet op het Zeeuws Tijdschrift geabonneerd, zo werd op gemerkt. Velen hebben hiertoe ook nog nooit een verzoek ontvangen. Daaruit spreekt geen geweldige activi teit. Zijn bibliotheken, leeszalen en leesportefeuille-gezelschappen wel abonné? GOES, 2 December. Vanmorgen zijn twee vrachtwagens bij Zuiddorpa tegen elkaar gereden. De bestuurders. Van de W. en D. kwamen beiden uit Axel. De wagens zijn flink beschadigd digd, maar de chauffeurs liepen geen verwondingen op. Vanavond circa zes uur is de 18- jarige de M. uit Axel met haar fiets tegen een onverlichte geparkeerde auto gereden. Zij werd gewond en kreeg een hersenschudding. DEN HAAG, 2 Dec. Bij K.B. is met ingang van 1 Januari a.s. be noemd tot notaris te Ossendrecht (ar rondissement Breda), de heer P. J. v. Tiggelen, candidaat-notaris te Middel burg. Mr W. E. M. Seijdlitz, candidaat- notaris te Hulst, is benoemd tot nota ris te Hulst (arrondissement Middel burg). MIDDELBURG, 2 Dee. Benoemd tot dijkgraaf van de polder Beoosten- en Bewesten-BIij, M. de Regt Lzn. te Axel; tot plaatsvervanger van de dijk graaf van de Kleine Molenpolder, A. E. de Boënne te Graauw; tot dijk graaf van de polder Overslag, J. F. de Nijs te Overslag; tot dijkgraaf van de polder Philippine en Sta Pieters (Phi lippine), R. G. Barbé te Philippine; tot bestuurslid van de waterkering van het calamiteuze waterschap Walz- oorden, J. P. M. A. Verschueren te Hontenisse; tot dijkgraaf van de Pros- perpolder (Ned. gedeelte), P. V. M. Vercauteren te Clinge; tot plaatsver vanger van de dijkgraaf van de Over slagpolder, A. H. van de Winckel te Overslag; tot dijkgraaf van de polder Westdorpe of Nieuw-Vogelschor, C. P. van der Bilt te Terneuzen; tot plaats vervanger van de dijkgraaf van de polder Westdorpe of Nieuw-Vogel schor, P. David te Terneuzen. Uiteraard ontbrak ook de waar dering voor het Zeeuws Tijdschrift niet. Men vond het een mooie en nuttige uitgave. Verdwijning ervan, zo zei een lid van Ged. Staten, zou een verarming zijn. In ieder tijdschrift komen wel eens minder gelukkige artikelen voor. Maar b.v. het land aanwinningsnummer was goed en is o.a. ook verspreid onder de Kamer leden.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 2