KWESTIE NW-GUINEA SPOEDIG IN V.N. Vergeten koekjes groepen zijn geen van eigen deeg Min. Luns verheugd over besprekingen met Indonesiërs £>.e tüd qjcutt Rampzalige ontploffing Breda - vier doden in „Smalle woningen" ontworpen hangt Grauwe mistsluier over Europa PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Kanarie in stofzuiger Min. Luns naar New York vertrokken Tito op weg naar Egypte Eisenhower nu geheel genezen ft Bij voorbereidingen van cabaretavond in kelderruimte Sjeik van Zanzibar met messteken verwond W.-Duitse Bondsdag Arrestatie van hoge Afghaanse militairen Mist in de kist Schepen gestrand; luchtvaart belemmerd Wegverkeer in gevaar Min. Zijlstra tegen Tweede Kamer IB9IIIIIES8SIIII Prins Bernhard op de thuisreis DE BILT ZEGT: Krachtige Z.W.-wind Vraagtekens achter „Maatschappij Nederhorst" Olïgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Giro 274289. Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 (b.g.g. voo- redactie 2435, voor advert, enz. 2970), Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. 68. Telef. 326; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD lie JAARGANG No. 8260 Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct per woord. Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong ZATERDAG 3 DEO. 1955 Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: J. A. van Bennekom Middelburg; Ds W. C. van Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huiissen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Viissingen; J. Moli. Vüssingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. (ZIE PAGINA 5). SCHIPHOL, 2 Dcc. Minister Luns is vanavond per vliegtuig naar New York vertrokken, als leider- van de Nederlandse delegatie bij de Verenigde Naties, alwaar de kwestie Nieuw Guinea aan de orde zal komen. In een laatste gesprek met persvertegenwoordigers op Schiphol zei minister Luns te hopen, dat de conferentie Nederland-Indonesië niet ongunstig zal worden beïnvloed. Hij sprak zijn vreugde uit over de laatste berichten uit Indonesia waaruit blijkt, dat men de kwestie daar ook als twee verschillende zaken ziet. Omtrent de geschilpunten, de plaats van de conferentie en het tijd stip waarop de kwestie-Nieuw Guinea in de V.N, zou komen, kon de Minister nog geen concrete feiten noemen. Ook de Indonesische zaakgelastigde in Den Haag, de heer Kweed- jiehoo verscheen vanmiddag op Schiphol, vanwaar hij naar Djakarta zou vertrekken. Aanvankelijk beantwoordde de heer Kweedjiehoo de vraag wat hij in Dja karta ging doen met de verklaring, dat hij niet ging om advies uit te brengen of om speciaal overleg te ple gen, doch uitsluitend om mondeling te kunnen toelichten welke resultaten thans reeds in het vooroverleg voor de ministersconferentie zijn bereikt. „Die toelichting zal ik geven op mo gelijk onduidelijke punten betreffen de de komende besprekingen", voegde hij er aan toe. „Weliswaar is mijn re gering uiteraard schriftelijk en tele grafisch op de hoogte gehouden, doch een persoonlijke toelichting kan toch wel nuttig zijn". Overigens, zo zeide hij, had hij ook nog enkele routineza ken te bespreken, waaronder b.v. de repatriëring der Ambonnezen. Hij zal hoogstens enkele dagen in Djakarta blijven en verwacht, dat hij daarna onmiddellijk naar ons land zal terug keren. „Indonesië zou de komende confe rentie buiten Nederland willen hou den, waartegen Nederland op practi- sche overwegingen bezwaar schijnt te hebben", zo leidde de verslaggever 'n volgende vraag in. „Is nu al bekend waar de conferentie gehouden zal wor den en kunt U al iets zeggen over een mogelijk reeds samengestelde agenda?' Het was bij deze vraag, dat de heer Qetoyo de beantwoording van de heer Kweedjiehoo overnam. Hij zei, dat de Opmerking over de bezwaren van Ne derlandse zijde tegen een conferentie- laats in het buitenland niet helemaal uist geformuleerd was, maar dat de ëderlandse regering het zeker niet prettig zou vinden, indien hij overi gens deze vraag over de plaats en over de agenda zou beantwoorden, aange zien zoals in Den Haag, naar hij zeide, toch al onofficieel de ronde deed begin volgende week een ge meenschappelijke verklaring zou wor den uitgegeven. Deze omstandigheid in aanmerking nemende verzocht hij be grip voor zijn voorkeur om verder over het vooroverleg geen inlichtingen meer te verstrekken. BELGRADO, 2 Dec. President Tito van Zuid-Slavië, ls vandaag aan boord van het 5600 ton metende oplei dingsschip „Galeb" uit Sibenik aan de Daimatische kust vertrokken voor een reis naar Ethiopië en Egypte. De „Galeb" wordt begeleid door twee torpedoboot jagers. De president en zijn gevolg waren Donderdagavond per trein uit Belgra- do naar Sibenik vertrokken. NEW YORK, 2 Dec. Sherman Adams, een der naaste medewerkers van president Eisenhower, heeft op een diner in New York verklaard, dat president Eisenhower nu geheel gene zen is van de hartaanval die hij in Sep tember heeft gehad. Oorzaak onbekend N. Ingezonden Mededeling (Adv.) BREDA, 2 Dec. Hedenmiddag omstreeks drie uur heeft zich in de em- merspoelkamer van het Bredase gemeentelijke vervoersbedrijf een ontplof fing voorgedaan. Volgens voorlopige berichten zijn er vier doden te betreu ren. Bij de ontploffing werden op slag gedood: P. Heeremans, 39 jaar, va der van 5 kinderen, J. van Eijkeren, 41 jaar, drie kinderen, K. Poppelaars, 52 jaar en A. van Mattijsen, 31 jaar, vader van drie kinderen. bezig was met kopjes wassen en die wel door de brokstukken van de ra vage werd getroffen, maar hier vrij wel ongedeerd uitkwam. Een van de werklieden heeft nog een shock op gelopen. Een dame uit de omgeving, getroffen door een glasscherf, kreeg 'n slagaderlijke bloeding. NAIROBI, 2 Dec. Sjeik Sultan Ahmed el-Moegheiri, onofficieel Ara bisch lid van de wetgevende raad van Zanzibar, is Donderdag bij zijn woning op het eiland Pemba aangevallen en met messteken dodelijk gewond. Er zijn verscheidene arrestaties verricht, aldus berichten die uit Zanzibar ont vangen zijn. De Sjeik was een van de drie Ara bische leden die vorig jaar uit de raad traden. Hij keerde Donderdag weer in de' raad terug en verklaarde het te be treuren, dat zijn Arabische onderda nen in het afgelopen jaar niet volledig vertegenwoordigd zijn geweest. De ontploffing deed zich voor in de zgn. spoelkelder voor de emmers van de vuilnisdienst. Men was hier bezig met voorbereiding voor een caberet- avond, die morgenavond gehouden zou worden. De bovenkant van de kelder was nl. bedoeld als toneel en de man nen waren bezig het toneel daarvoor in te richten. De oorzaak van de ontploffing is nog steeds onbekend en er wordt naarstig naar gezocht. De ontplof fing heeft de kelder en bovendien 'n deel van de aangrenzende cantine totaal vernietigd. Enkele mensen zijn aan de ramp ontsnapt, o.a. een werkman, die even weg was om een paar gordijnen te ha len, om het toneel aan te kleden en onder meer ook de baas van de can tine, die in de keuken van de cantine BONN, 2 Dec. De Westduitse Bonds dag heeft vandaag na een debat over de jongste viermogendhedenbesprekin- gen te Geneve en haar gevolgen, de buitenlandse politiek der regering goedgekeurd. Het heerlijk avondje moet nog ko men en toch liggen er op de Am sterdamse bloemenmarkt op „het" Singel ai weer de grote stapels kerstbomen (links)die warem pel al een koper vonden...! KARATSJI, 2 Dec. Het Paki staanse persbureau heeft vandaag be kendgemaakt, dat de Afghaanse minis ter van oorlog en opperbevelhebber, generaal Mohammed Arif, is ontslagen en gearresteerd, zulks op last van pre mier Daoed Khan. Voorts zouden nog 70 militaire en burgerlijke functiona rissen aangehouden zijn. VGRAVENHAGE, 2 Dec. Een groep architecten heeft een zogenaamde smalle woning ont worpen, die zowel in kleine afzon derlijke blokken als in de vorm van flats kunnen worden gebouwd en die 10 tot 20 minder kost dan een traditionele woning. Bovendien zou deze bouw een arbeidsbespa ring van ongeveer 50 geven. Om de woningen te bouwen is opge richt een onderneming (N.V. Nationale Woningindustrie te Hilversum), die zich de fabricage, de centrale verkoop en im port van onderdelen enz. ten doel stelt. De assemblage van de woningen kan door aannemers ter plaatse geschieden. „De „smalle woning" omvat op één ver- GOES, 2 Dec. Een vrij dichte en hardnekkige mist is vandaag niet zon der invloed geweest op het verkeer in Europa. Met name in ons land had den talrijke aanrijdingen plaats op de weg, terwijl ook de scheepvaart ern stige hinder ondervond en verschillende schepen In aanvaring kwamen. Ook 1 het vliegtuigverkeer had last van de nevelsluier, die West-Europa omhulde, zodat sommige vluchten voor onbepaalde tijd moesten worden uitgesteld. Hoewel de grote zeeschepen niet gauw in de Amsterdamse haven blij ven liggen, nu de radar de boten vei lig door het Noordzeekanaal kan lood sen, ontstond er vanochtend toch een oponthoud, doordat er uiterst voor zichtig en langzaam moest worden ge varen. dieping een woonkamer van 4 bij 5 me ter en een keuken met een gecombineer de was-badinstallatie, die een wasmachi ne bevat, en op de tweede verdieping drie slaapkamers: één van 3 bij 4 meter en twee van 1,96 bij 4 meter. Voor deze woningen kan wel premie worden aangevraagd (de woningen zul len in hoofdzaak als woningwetwoningen worden gezet), maar vooralsnog wordt een afwachtende houding aangenomen door de overheid. De ontwerpers hopen, dat bij toewij zing van bouwvolume in aanmerking zal worden genomen, dat voor de smalle wo ningen slechts de helft van de arbeid van een traditionele woning nodig is, m.a.w. dat extra bouwvolume zal worden ver leend. ONBEPERKTE GARANTIE OP DE VERING. HAZETFABRIEKEN TE ZEVENBERGEN DAR-ES-SALAAM, 2 Dec. Prins Bernhard is vandaag per Dakota uit Dar-es-Salaam vertrokken, op weg naar huis. De route voert over Juba, in Soedan, op een afstand van ongeveer vijf uur vliegen. Prins Bernhard, die kort ge leden land gepacht heeft in Tanga nyika, had zich Donderdag per vlieg tuig naar Dar-es-Salaam begeven voor een particulier bezoek aan de gouver neur. DE BILT, 2 Dec. Veel bewolking met aanvankelijk hier en daar mist en later plaatselijk wat regen. Overwe gend matige maar aan de kust tijde lijk krachtige Z.W.-wind. Dezelfde temperaturen als vandaag of hoger. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 2 Dec. Minister Zijlstra heeft gistermiddag in de Tweede Kamer gezegd, bereid te zijn het probleem der vergeten groe pen voor het kiezerscorps uit te werken. Hij was het niet eens met de stelling van de heer Nederhorst (Soc.), dat dit probleem een gevolg is van het economische en sociale standpunt, dat door de meerderheid der Kamer wordt aangehangen. „Het vraagstuk van de vergeten groe pen is niet het probleem van koekjes van eigen deeg", zo zeide de be windsman, die een heleboel vraagtekens wilde zetten achter de vraag of de „maatschappij Nederhorst" dit grote probleem wel zou kunnen oplossen. Tijdens de replieken heeft de heer heer Roemers (soc.) voegde hieraan Nederhorst voorop gesteld, dat noch de heer Hazenbosch (A.R.), noch mi nister Zijlstra dit probleem met waar dig hadden behandeld, maar zo zeide de socialistische afgevaardigde- dit is een prachtig onderwerp voor demago gie. „Ik hoor in de toekomst ai verteld worden dat de socialisten verraad ple gen aan de vergeten groepen. Natuur lijk werd dit verraad reeds bij voor baat ontkend. Men kan het probleem der vergeten groepen met oplossen, zonder ds feiten te negeren. En de toe, dat dit probleem in ons land nog maar betrekkelijk klein is, vergeleken met andere West-Europese landen. Dat is de zegen van de geleide loon politiek. Toch moeten we van die geleide loonpolitiek af, zo antwoordde de heer Hazenbosch (A.R.) ogenblikkelijk in een zeer goede repliek, want in het so cialistisch loonsysteem slagen we er niet in iedereen aan de feestdis te krijgen, die aangericht wordt om de I gestegen welvaart te vieren. Neen, zo zeide de heer Hazenbosch, de heer Nederhorst is in eerste termijn liet probleem van de vergeten groepen niet vergeten. Maar dat is juist de narig heid. Het gaat hier om de meest be sproken groep En daarom moet de vraag gesteld worden: welk beleid moet er ge voerd worden om onze ouden van dagen, de zwakken en de hulpelozen te helpen. De geleide loonpolitiek is daarvoor m ieder geval niet de op lossing. De heer Hazenbosch zeide dit probleem gesteld te hebben met een bloedend hart. En hij hoopte, dat de heren Nederhorst en Roemers hun vrienden zullen opwekken om terug te keren van de dwalingen huns weegs. Dat zij beieid zullen zijn een poli tiek te voeren, die de positie van de sociaal zwakken zal versterken. Nu minister Si.urhoff in zijn Memorie van Antwoord heeft aangekondigd in prin cipe de vrijere loonvorming te aan vaarden, had de heer Hazenboscn goed vertrouwen, dat ook de socialist sche Kamerfractie genegen zal zijn dl"1 nieuwe loor.beleid te steunen.. De heer Nederhorst heeft toegege ven, dat de stabilisatie van Ionen en prezen inderdaad Kabinetspoiitiek is. Maar dat de investeringen niet worden gestabiliseerd is de politiek van minis ter Zijlstra. Bovendien vergeet de be windsman, aldus de socialistische cri- tiek, dat wij niet blijvend een goed koopte eiland kunnen zijn. Wij maken het prijsniveau niet, maar wij onder gaan het. Zolang er geen gemeen schappelijke markt is is ons land niet in de positie om zich te isoleren. Minister Zijlstra kwam niet onder de indruk van de socialistische critiék. Had men dit jaar een loonronde gege ven, dan zouden de prijzen omhoog zijn geschoten. Daar was hij van over tuigd. De stabilisatie van de lonen en SCHIPHOL Op Schiphol kon geen der vroege machines de luchthaven verlaten. Toen de mist na omstreeks tien uur wat begon op te trekken,' konden zij successievelijk, enige uren te laat, vertrekken. Ook de opgehou den binnenkomende machines konden toen landen, ondanks het vrij slechte zicht. Alleen het toestel voor Londen moest aan de grond blijven staan, doch dat lag aan de toestand op de Londense luchthaven, die potdicht zat. PARIJS Het Franse luchtverkeer ondervindt eveneens hinder van de mist. In Shannoft en Rome wachten vliegtuigen van .transatlantische lijnen op het optrekken van de mist in Pa rijs. Ook het locale spoor- en wegver keer in het gebied van Parijs wordt door het slechte zicht vertraagd. HOEK VAN HOLLAND, 2 Dec. In de vroege ochtend heeft het Neder landse schip „Lydia" een aanvaring gehad op de Nieuwe Waterweg. De aanvaring geschiedde in dikke mist en andere bijzonderheden ontbreken, om dat men niet weet waar de aanvaring is geschied. De „Lydia", die om 4.25 uur de berghaven bij Hoek van Hol land was gepasseerd, zou een gat aan bakboord hebben. SOUTHAMPTON, 2 Dec. De „Rijndam" (op weg naar Canada) kon de haven van Southampton niet ver laten door de mist op Het Kanaal. De Maasdam" heeft voor de haven het anker laten vallen. De „Maasdam" komt uit New York. Ook andere sche pen, zoals de veerboten over Het Ka naal, kunnen niet varen. ZANDVOORT, 2 Dec. Tijdens de zware mist van vanochtend is om streeks acht uur de viskotter „Victo- prijzen moet men op langere termijn rja" ter hoogte van de reddingspost bekijken. Over de toekomst wilde de bewindsman niet spreken. Dat zal wel gebeuren bij Sociale Zaken en bij het coördinatie-advies van de SER. Het gaat er niet om, dat wij het internationale prijsniveau niet kun nen tegenhouden, maar de discussie gaat over de vraag in welk tempo wij ons nationaal prijsniveau kun nen aanpassen. Daarom moest dit jaar geen loonronde worden gege ven. „Het gevaar van doorschieten dreigde". Bovendien is het fout om het beleid zonder meer te richten op de stijging van de prijzen, want niemand weet wat er gaat gebeuren. Een milde re cessie is reeds voldoende om ons een zware klap te bezorgen. Dat is ook 'n reden waarom voorzichtigheid is ge boden. Hoe moeten de investeringen gesta biliseerd worden? Minister Zijlstra vond dit een moeilijke zaak. Welke maatstaven moeten daarvoor worden aangelegd? Welke investerin gen moeten de voorkeur genieten? De minister kwam er niet uit. Hij con- Piet Oud te Zandvoort aan de grond gelopen. Voor de opvarenden bestaat geen gevaar. Het scheepje bevindt zich op de eerste bank en ligt op het ogen blik bijna droog. Vanavond omstreeks zes uur zal men tijdens de vloed pro beren op eigen kracht vlot te komen. SCHEVENINGEN, 2 Dec. Het vissersvaartuig „Jan Hubert" Go-5 is bezuiden Scheveningen op een strek dam gelopen, aldus is in de vroege ochtenduren vernomen. Het vaartuig verzocht dringend om assistentie van een reddingboot en seinde, dat het zwaar lag te stoten. De reddingboot „Dorus Rijkers" blijft in de buurt. cludeerde dat dit debat het socialis tisch en zijn standpunt dichter bij el kaar hebben gebracht, .maar prof. Zijl stra betreurde het, dat de socialisten niet meer waardering hebben kunnen opbrengen voor de gevoerde stabilisa- tiepolitiek. 'Zie vervolg pagina 5)

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1