„Euratom" vindt geen genade in ogen van minister Strauss FRANKRIJK w diep in het moeras Liberale partijleider door stond alle aanvallen „Dagen van Brits bewind op Cyprus zijn geteld" Cees de evenals ange ving bot Max Tailleur Rusland en Engeland gaan zich bij elkaar beklagen Geen terugkeer naar methode van partiële integratie ZEEUWSCH DAGBLAD W.-Duitsland en de aioomenergie Geen medewerking bij herplaatsen gevluchte Arabieren Russische tentoonstel- ia India over ling atoomenergie Trein reed op groep arbeiders in Edgar Faure hield het lang vol, Kort en bondig antwoord op Adenauers ultimatum Engelsen schenden intimiteit van huiselijke kring Churchill feliciteert verjaardagsgenoot Cyprioten wenden zich tot de V.N. Journalist - L uit op klein wild verschalkte reuzesnoek Vliegtuig boven Laos beschoten Geen nieuwe instructies voor Ramelan Premier Nassert „Egypte pro-Russisch klinkklare onzin maar nu is hij uitgespeeld Welk stelsel? Over „schijnheiligheid" en oorlogszucht" Donderdag 1 December 1955 pagina 3 Egypte, Jordanië en Syrië tegen V.N. NEW YORK, 30 Nov. Syrië, Egyp- te en Jordanië hebben zich gisteren in de bijzondere politieke commissie van de algemene vergadering van de Ver enigde Naties gekeerd tegen een voor stel om de regeringen in het Midden- Oosten om medewerking te verzoeken het herplaatsen van uit Palestina gevluchte Arabieren. Afgevaardigden van de drie landen verklaarden in de commissie, dat de vluchtelingen nooit hun vaste wil zul len opgeven tot terugkeer naar hun haardsteden in wat thans Israël is. Het bedoelde voorstel is ingediend door Groot-Brittannië, de Verenigde Staten en Turkije. NEW DELHI, 29 Nov. - In de hoofd stad van India, New Delhi, wordt van daag een Russische tentoonstelling ge opend over het gebruik van atoomener gie voor vredesdoeleinden. Ter gelegenheid van de tentoon stelling zijn vertegenwoordigers van Russische instituten voor wetenschap pelijk onderzoek naar India overgeko men om eventuele toelichting te geven en om nauwe contacten te leggen met vertegenwoordigers van Indische we tenschappelijke instituten en de Indi sche industrie, aldus verklaarden Rus sische functionarissen in New Delhi. BONN, 30 Nov. West-Duitslands atoomminister, Franz Joseph Strauss, heeft zich uitgesproken tegen elke dirigistische invloed van een Europese autoriteit op het gebied der kernenergie. Strauss deelt in deze, zoals blijkt uit verklaringen, die hij tegenover het Dusseldorpse „Handelsblatt" aflegde, geheel en al de opvatting, die dezer dagen door de president van de com missie voor kernenergie van de Duitse industrie, de heer Berg, werd geuit. Strauss heeft zich een pertinent tegenstander verklaard van een terugkeer naar de in Straatsburg reeds eenmaal beproefde methode der partiële integra ties, die naar zijn oordeel slechts het gevaar van een dirigisme van interna tionale organen met zich brengen en niet tot een werkelijke integratie over de hele lijn kunnen voeren. Strauss verklaarde dan ook een groot deel van de voorstellen voor „Eura- toom" niet te kunnen aanvaarden in het bijzonder wenst hij geen staats monopolie voor de aankoop en ver koop van kernbrandstoffen, geen bo vennationaal dirigisme bij investerin gen, geen eigendomsrechten van „Euratoom" voor kernbrandstoffen, geen eigen productie door de autoriteit en geen al te strikt toezicht op de on derzoekingen, die bijvoorbeeld tot ont eigening van patenten zou kunnen lei den. De „Euratoom" zal zich volgens Strauss voornamelijk op de coördinatie der inspanningen der deelnemende landen moeten toeleggen, een instituut voor bescherming tegen radio-actieve stralen moeten stichten, de wetgeving der landen en de investeringsplannen op elkaar moeten afstemmen en voor namelijk moeten zorg dragen, dat voor de kernbra'riHstof een absoluut vrije markt zal ontstaan. SITTARD, 30 Nov. De sneltrein die vanmiddag om 12.24 uur uit Sittard naar Maastricht was vertrokken, Is op het traject tussen Sittard en Ge leen Ingereden op een groep spoor wegarbeiders. Twee arbeiders hebben ernstige verwondingen opgelopen. Een arts uit Lutterade verleende ter plaatse eerste hulp, waarna de beide slachtoffers naar een ziekenhuis te Sittard zijn overgebracht. Op het moment dat de trein nader de, bevonden de beide mannen zich op de spoorbaan in plaats van die te verlaten, zijn ze in het spoor Sittard- Maastricht gaan staan, waarschijnlijk in de veronderstelling, dat over het andere spoor een trein uit Maastricht naderde. De uit Sittard komende trein heeft ze toen aangereden. Hoogwater Vrijdag 2 Dec.: Vlissingen: 3.12 u. 2.52 m., 15.40 u. 2.54 m. Terneuzen: 3.46 u. 2.65 m., 16.12 u. 2.67 m. Wemeldinge: 5.10 u. 1.99 m., 17.33 u. 1.06 m. Zierikzee: 4.54 u. 1.73 m., 17.20 u. 1.80 m. Wie zal deze ernstige zieke kunnen genezen? Door twee wervelstormen zijn in 't Zuiden van de Philippijnen 26 perso nen omgekomen en 2000 dakloos ge worden. Bovendien Worden talrijke mensen vermist. Verscheidene steden zijn overstroomd. De wervelstormen, die uit het gebied van Zanboanga ko men, kunnen vandaag Manilla berei ken. De moeilijkheden in W.-Duiise coalitie BONN, 30 November. In de strijd in de Westduitse regeringscoalitie heeft Dr Thomas Dehler, de door Adenauer aangevallen leider der Liberale partij, gisteren in zijn fractie een succes geoogst. Het is hem gelukt alle aan vallen op zijn functie als partijleider a£ te weren en de eenstemmige goed keuring te verkrijgen voor een kort en bondig antwoord op het door dr Adenauer gestelde ultimatum. Op grond van een besluit der fractie zond Dr Dehler Dinsdagavond de bondskanselier een brief, waarin hij verklaard, dat aan het standpunt van de liberalen ten opzichte van de Parijse verdragen jriets veranderd is, sedert deze verdragen door de bondsdag werden aan vaard. De tweede door Adenauer gestelde eis, volgens welke de liberalen zich zouden moeten verplichten tot aan het einde van de zittingsperiode van de Bondsdag, in 1957, geen bezwaren meer tegen de buitenlandse politiek der regering te zullen maken, werd evenwel niet ingewilligd. Deze kwestie be roerde volgens de liberale fractie de grondslagen der democratie en van ,Set wezen van de coalitie. scherp wapen in handen. Zjjn partü heeft nameljjk de mogelijkheid om door middel van de voor 1957 nog uit te werken kieswet de liberale party elke kans op een overleven der volgende verkiezingen te ontnemen. Aartsbisschop en demonstrantenleider Makarios: NICOSIA, 30 November. Aartsbisschop Makarios, leider der beweging op Cyprus, die aansluiting van het eiland bij Griekenland wil, heeft de Britse regering er vandaag in een preek, uitgesproken in een kerk in een voorstad van Nicosia, van beschuldigd een „totalitair bewind" op Cyprus te hebben gevestigd door het afkondigen van de staat van nood. ,Docn de dagen van het Britse bewind in Cyprus zijn geteld en wij hopen spoedig het einde er van te zien". De fractie wenste deze kwestie slechts mondeling te behandelen, aangezien een verdere briefwisseling daarover volgens haar niet de gang bare weg zou zijn. Dit summiere antwoord op het door de bondskanselier aan de par tij gerichte ultimatum wordt in po litieke kringen in Bonn als een overwinning voor dr Adenauer be schouwd. Zijn aftreden als fractieleider is niet verlangd, ofschoon dr Adenauer het vrij duidelijk had gemaakt, dat hij zijn vertrouwen in Dehler heeft verloren. In de liberale partij waren Stromingen, die bereid waren dr Deh ler tot aftreden te dwingen, doch de wijze, waarop dr Adenauer de partij in het nauw heeft gedreven, heeft zo veel afkeer in de gelederen van de liberale fractie teweeg gebracht, dat Dehler vooralsnog zijn positie kon red den. De crisis in de coalitie duurt met dit al onverminderd voort en daarbjj houdt dr Adenauer tegenover de liberalen een KOPENHAGEN, 30 Nov. Sir Winston Churchill, die vandaag 81 jaar wordt, heeft een felicitatietele gram aan de oudste man van Dene marken gezonden. De 104-jarige Christian Banke is namelijk eveneens 30 Nov. jarig. Het vorige jaar zond Banke een telegram aan Churchill. Zijn toehoorders juichten luide bij de volgende passage: „Doch volgens een Engels gezegde is de duisternis, kort voor het aanbreken van de dag, het dichtst. Nu de staat van nood op ons eiland is afgekondigd, is de duis ternis van onze slavernij het bitterst, doch het ochtendgloren is nabij. Wij zullen aan onze nationale hori zon weldra het dagen van onze vrij heid zien". Volgens aartsbisschop Makarios is het een tragische omstandigheid, dat „het juist onze wapenbroeders en bondgenoten uit de strijd tegen Hitier c.s. zijn, die ons thans een bewind opleggen van dezelfde aard, ais dat gene waar zij en wij tegen gestreden hebben". De aartsbisschop vervolgde: „De af gekondigde noodtoestand betekent, dat alle vrijheid van gemeenschap en in dividu vernietigd is, terwijl de rech ten van de mens op Cyprus met voe ten worden getreden. Een ieder van ons is thans overgeleverd aan de ge- NEW YORK, 80 Nov. De natio nale raad van Cyprus, die ijvert voor aansluiting van Cyprus by Griekenland, heeft zich er bij de Verenigde Naties over beklaagd, dat Groot-Brittannië de mensenrechten van de Cyprioten heeft geschonden. De klacht was vervat in een schrij ven van een functionaris van de na tionale raad, Rossides, aan de secre taris-generaal van de volkerenorga nisatie, Hammerskjoeld. Rossides zeide tot verslaggevers te New York, dat het afkondigen van de noodtoestand op Cyprus oorlog van Groot-Brittannië tegen Cyprus bete kent.» Club der honderduitvissen AMSTERDAM, 30 Nov. „Als Max Tailleur die beker wint, laat ik mijn naam ervan schrappen". Degene, waartegen deze kennelijk niet zo kwaad bedoelde woorden door Cees de Lange werden gesproken, hoorde ze niet eens, want hij was bijna geheel verdwenen in de kofferruimte van zijn auto. „Max, wat zoek je daar toch?", vroeg een der omstanders bezorgd. „Mijn schaatsenluidde het benauwde, maar droge antwoord. Degelijke ge sprekken vormden de tweede episode in de jaarlijkse snoekwedstrijd van de „hengelsportclub der honderd" op de zogenaamde „Wijde Blik" hij Korten- hoef. En de speurtocht naar de schaatsen was een der grapjes naar aanleiding van het dunne vliesje ijs op sloten en plassen. De eerste speurtocht had heel wat onbehagen verwekt, want die bestond uit het opstaan midden in deze vriesnacht. Truien en dikke dassen deden dan ook opgeld. Maar zodra de ruim 30 deelnemende De „bot"-vangers met hun dure werphengels, dito molens en uitschuif- bare schepnetten keken na afloop met afgunstige blikken naar een der gas ten, een journalist. Hij was uit op kleiner wild, maar had tot zijn grote schrik aan het goedkope Japanse stok je en het simpele baarstuigje een snoek gekregen en had ook nog het beest zonder schepnet aan boord we ten te krijgen. Met een diner in een hotel te Eem- nes werd deze geanimeerde wedstrijd besloten. De burgemeester van dit plaatsje reikte de prijzen uit en sprak de hoop uit, dat een volgende maal de wedstrijd in zijn Eem gehouden zal worden. „Ik dacht, dat die alleen in puzzle's bestond", merkte een der le den van de club onder grote hilariteit op. HONGKONG, 30 Nov. Een vlieg tuig met een inspectiegroep van de in terne commissie in Indo-China is op 19 Nov. tijdens een verkenningsvlucht boven de provincie Samneua in Laos leden van de club zich ergens in Am sterdam hadden verzameld en de lan ge stoet auto's de richting Utrecht op zocht, barstten de grapjes los. Uiteindelijk kwamen toch alle vis sers bij het botenhuis, waar Korten- hoef's burgemeester door het ontste ken van een groene vuurpijl de race naar het beste plekje opende. In totaal werden 19 van deze roof vissen door het gezelschap verschalkt. Cees de Lange had zich geen zorgen behoeven te maken want Max Tailleur behoorde tot degenen, die niet eens „hobbel" kregen. De Lange zelf kwam trouwens ook met lege handen terug. De snoek, die hij in de vroege ochtend, nog voordat het startsein was gegeven, in het haventje had „gevangen" leek verdacht veel op een reeds bekend exemplaar en werd gediskwalifi ceerd. Hij moest de beker overdragen aan de de Amsterdamse zakenman Rien van Moorsel, die met in totaal 129 cm snoek (een van 69 cm en een van 60 cm) winnaar werd. De kleinste snoek werd gevangen door sportman Jan Zeegers jr. Zijn buit was een „visje" van 38 cm. nade van de eerste de beste politie man of Britse militair, die ons zon. der beschuldiging, proces, of bewijs van schuld in een kamp kan doen op sluiten". Er werd „schande" geroepen, toen Makarios zeide het te betreuren dat de „intimiteit van de huiselijke kring iets waar de Britten zelf zozeer op gesteld zijn teniet is gedaan", waar mede hij doelde op de veelvuldige huiszoekingen, die Britse troepen en politie bij veiligheidsoperaties hebben uitgevoerd. DJAKARTA, 30 Nov. Utoyo Ra melan zal geen nieuwe instructies krij gen, aldus heeft premier Harahap he denochtend aan de pers medegedeeld. De missie-Ramelan heeft haar richt- ljjnen en die worden niet gewijzigd. Op welke wijze de missie haar doel bereikt, hangt van baar eigen inzicht af en hieromtrent heeft zjj dagelijks contact met Djakarta. Premier Harahap sprak tegen, dat Nederland voorwaarden zou hebben gesteld voor het ministeriële over leg. „Wij zouden voorwaarden, in dien zij gesteld zouden worden, af wijzen". Gevraagd naar de Indonesische commentaren, als zou de regering-Ha- rahap een „bedelpolitiek" volgen, zei Harahap: „Het is duidelijk, dat wij geen bravour-politiek volgen. De wij ze, waarop wij ons ideaal nastreven, verschilt van die van de vorige rege ring, maar de huidige regering is even serieus in haar streven naar het ver wezenlijken van de nationale eis. Het vorig jaar is gebleken, dat met bra vourmethoden en klinkende resoluties niet het gewenste doel bereikt wordt." Harahap zei tenslotte, dat de rege ring thans voorbereidingen treft voor de besprekingen op ministerieel niveau. Het kabinet bestudeert thans de samen stelling van een eventuele delegatie naar deze conferentie en haar instruc ties. PARIJS, 30 Nov. Ludt.-kol. Nas ser, premier van Egypte, heeft in een onderhoud met het blad „Express" zijn verbazing er over geuit dat sommigen denken, dat Egypte zich van het Wes ten af wil keren en pro-Russisch wor den, omdat het wapens koopt waar het die kan krjjgen. Hjj noemde dat klink klare onzin, Nasser herinnert er aan, dat in Egypte de communistische par ty verboden is. Egypte is vastbesloten zei hy, beslist onafhankelijk te bljjven. Het Midden-Oosten zou tot een bewapeningswedloop veroordeeld zijn, zolang Israël de Arabische vluchtelingen niet wil terugnemen en niet wil toestemmen in grenscor recties. Egypte wil geen oorlog, maar moet zich wapenen tegen ge vaar van de kant van Israël. Vriendschap met Frankrijk was mo gelijk, als dat land probeerde de Egyp tische problemen te begrijpen. „Er schijnt de laatste tijd in Parijs meer naar Israël dan naar de Arabische lan den te worden geluisterd. Waarom? Het prestige en de invloed van Frank rijk in het Midden-Oosten waren groot en kunnen dat gemakkelijk weer worden", aldus de Egyptische eerste minister. door machinegeweervuur getroffen, al dus heeft het communistische persbu reau „Nieuw China", heden gemeld. Samneua is een provincie, waarin de strijdkrachten van de communis tisch gezinde Pathet Lao zich krach tens het bestand van Geneve van 1954 hebben mogen hergroeperen. Leden van de Pathet Lao noemden de beschieting van het vliegtuig een provocerende daad van de konink lijke strijdkrachten van Laos. at verwacht kon worden is gebeurd.' Edgar Faure is met zijn regering weggestemd. Vijf maal ontsprong hij de dans en kreeg zij het slechts door de steun van de communisten in de Nationale Vergadering het ver trouwen van het parlement, maar de zesde maal lukte hem dat niet. En zo is Faure, die er tijdens de conferentie van Genève de éne dag al niet zeker van was, dat hij de volgende dag nog premier zou zijn, voorlopig van het politieke toneel althans als leider van het Franse Kabinet verdwenen. Daarmee is de zieke plek in West-Europa opnieuw ten aanschouwen van ieder zichtbaar geworden. Het eertijds trotse Frankrijk, dat eeuwen lang zon voorname rol speelde in de wereldpolitiek, is door gebrek aan eigen visie en bestuurskracht verworden tot een mogendheid van de derde rang, welker regering geen kans ziet in eigen huis orde op zaken te stellen. De oorzaak van deze ontmoe digende gang van zaken? Een algemeen gevoel van onbehagen en ontevredenheid over het be leid van het Kabinet Faure. Die zich nu heeft toegespitst op de kwestie van de vervroegde ver kiezingen. Deze zaak is goed- de"1s de aanleiding tót het ver- l FAVRE .uitgespeeld dwijnen van Faure, maar zeker niet de hoofdoorzaak. Die ligt in de ontstemming over zijn half slachtige politiek ten aanzien van Marokko. Faure wenste ver vroegde verkiezingen en volgens een ander stelsel. In zijn laatste verdediging van de voorstellen op dit punt stelde hij, dat in het komende jaar zeer ingrijpende beslissingen inzake de politiek in Noord-Afrika genomen moeten worden en dat het daarom ge wenst is, dat er een vernieuwde Nationale Vergadering komt. De thans zitting hebbende Nationale Vergadering moet volgens de wet in Juni toch aftreden. Daarbjj kwam de vraag, of er gestemd zal worden volgens het districtenstelsel dan wel volgens het beginsel der evenredige ver tegenwoordiging. De Senaat nam een tegenovergesteld standpunt aan dat der Nationale Vergade ring en sprak zich enkele ma len uit voor het districtenstelsel. Dit oponthoud in de wetgeving betekende reeds, dat het oor spronkelijke plan van Faure om reeds op 11 December a.s. alge mene verkiezingen te houden niet kon doorgaan. Later werd dit Februari. Daarvan zal nu niets komen. Hetgeen een grote overwin ning is van Mendes France, Fau- res grootste rivaal op dit mo ment. Want deze geslepen politi cus, die naar met de kwestie van de Europese Defensie Ge meenschap al overduidelijk is gebleken zeer onbetrouwbaar is, krfjgt nu veel meer tijd om zijn politieke terugkeer voor te bereiden. Hij heeft enige tijd ge leden een dagblad opgericht, dat één van zijn middelen vormt om straks de slag te kunnen winnen. De geest van Mendes France is ln grote groepen van het Franse volk levendiger dan ooit en men kan daarvan slechts de somber ste gevolgen vermoeden. Zoals gezegd was deze kwes tie van de verkiezingen niet on belangrijk (want juist aan dit vraagstuk had Faure het voort bestaan van zijn Kabinet ver bonden), maar niet het essen tiële punt. Dat is de ontevreden heid over het buitenlandse be leid. Maar deze critiek valt te- rug op het parlement, dat ver deelder is dan ooit. Wie b.v. al leen maar de stemverhouding ziet, waarmee over Faure's poli tieke lot werd beslist, die ont dekt met één oogopslag, dat zo goed als alle partijen verdeeld stemden. Frankrijk wordt op dit moment „geregeerd" door een aantal individualisten ,die slechts voor eigen groeps- of persoon lijke belangen pleiten en die het niet blijkt te interesseren, dat de naam van hun land in de ganse wereld tot nul is- gedevalueerd. Typerend Hetgeen Frankrijk ook typeert, is het feit, dat er geregeerd wordt zonder officiële begroting. „Voor het gemak"zijn de be grotingscijfers van vorig jaar maar aangehouden. Niettemin zijn de tekorten al zeer vele mil- lioenen francs hoger. Wanneer het met een land zo ver is ge komen, dat de administratie maar verwaarloosd wordt omdat 't daarvoor de kracht niet meer kan opbrengen, dan spreekt dat boekdelen. De toekomst van Frankrijk is somber. Het land schreeuwt als het ware om een sterke man, hoe grote gevaren dit ook oplevert. Het is nu wel duidelijk, dat de sanering van Frankrijks politiek langs de weg van parlementaire procedures niet bereikt kan wor den. Ontbinding van het parle ment? Het is op het moment, dat dit geschreven wordt nog niet bekend. Maar zelfs al zou het zo zijn, dan nog is er geen enkele zekerheid, dat de trieste impasse doorbrn1 toüiN DEB-FRaN CE .terugkeer? Omdat het Franse volk zelf hopeloos verdeeld is en ten aan zien van de beheersende interna tionale problemen, ten aanzien van Frankrijks rol en plaats in de wereld, negatief is ingesteld. Van de politieke partijen behoeft men op dit punt geen pogingen tot verbetering te verwachten, omdat zij zelf niet bezield zijn van een visie, een dragend be ginsel. Met alle goede woorden voor de befaamde Franse esprit, Waarmee dit volk zijn plaats in de wereld veroverde, komt men er niet meer. Maar wie zal deze zieke man, die Frankrijk is, ge nezen? HM» >******w Als er twee kijven.. LONDEN, 30 Nov. De Sowjet- plaats in, hoewel Matthews eveneens aanwezig was. Vandaag was Young eveneens voorzitter doch Matthews beantwoordde de meeste vragen. Engeland kaatst terug Engeland heeft zich bij de Sowj et- Unie beklaagd over de beschuldiging, die de leider van de Sowjetrussische Communistische partij, Chroesjtsjef, in India had geuit en volgens welke En geland achter de nazistische invasie van de So wj et-Unie zou hebben ge staan. De klacht is door de directeur van het ministerie van buitenlandse zaken aan de Russische zaakgelastigde te Londen ter kennis gebracht toen de laatste een protest kwam indienen over de opmerking van een woord voerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken, onlangs gedaan naar aanleiding van een verklaring van de Sowjetrussische premier Boel- ganin. zaakgelastigde te Londen heeft zich bij de Britse staatssecretaris van buiten landse zaken beklaagd over de ver klaring van de woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken, waarin de toespraak in het Indische parlement van premier Boelganin, die zeide, dat de So'wjet-Unie zich niet bij andere landen in de binnenlandse aangelegenheid mengt „uiterst schijn heilig" wordt genoemd. De woord voerder, Peter Matthews, zeide ook nog, dat in tegenstelling tot Boelga- nins verklaring, de verdeling van Duitsland door de Sowjet-Unie in staat wordt gehouden. Reuter tekent hierbij aan, dat Mat thews een dag eerder vervangen wordt als voorzitter van de persconferenties, die het ministerie belegt. Op de pers conferentie van Maandag nam de chef van de persafdeling van het ministe rie, Sir George Young, de voorzitters-

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 3