M PRONTO Belgische toeristen worden aangetrokken (of verjaagd) door fijne keuken dringend Goese Gasthuis vraag uitbreiding UIT ZEELAND'S STEDEN Obstinate Middelburgse tuinman vrijgesproken Gupa: KNEEDBAAR HOUT van Geta Bever Walcherse V.V.V.'s vergaderden Opstellen van vastomlijnd plan en juiste kostenberekening verzocht B. en W. van Goes vragen verhoging lesgelden Muziekschool Eetzaal van verpleegsters moet In schuur worden ingericht Vijf maanden voor verkoop geleende bromfiets Sint Nicolaas en Spencer Arnemuiden en het saneringsplan UtaWi yjn o-tv^e, icA&pen Uitvoering van „Wilhelmina" te Middelburg Middelburg Ook snelbrommers horen op de rijwielpaden Goes Donderdag 1 December 1955 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina VLISSINGEN, 30 Nov. In het Strandhotel te Vlissingen werd onder voorzitterschap van de heer J. L. Verhagen een vergadering van de V.V.V.'s op Walcheren gehouden, die werd belegd door de propaganda-centraie Wal cheren. Deze bijeenkomst werd o.a. bijgewoond door de heer A. Schout, lid van G.S. en tal van burgemeesters. Op deze vergadering hield de heer A. van de Bijlaardt, directeur der A.N.V.V. in België een inleiding over het onder werp: „Op welke wijze het bezoek van Belgen aan Walcheren bevorderd kan worden". Belangrijk achtte hij het plaatsen van artikelen in toeristische tijd schriften, couranten en periodieken, maar vooral het plaatsen van annon ces, die deze artikelen moeten ondersteunen. De Belg is eenmaal erg ge steld op het exacte gegeven. Documentatiemateriaal dient in overgrote hoe veelheid en tweetalig beschikbaar te zijn. De Belgische toerist interesseert voornamelijk het gunstige prijsniveau, doch wil daarnaast genieten; ook van een uitstekende maaltijd. De schoonheid van de streek neemt hij dan op de koop toe. Nederland en Walcheren dienen zich dus aan te passen aan de „veel eisendheid en materialisme" der Belgen. Aandacht dient geschonken te worden aan de verfijning en spe cialisatie der keuken waarmee de Belgen worden aangetrokken of worden verjaagd. Tenslotte verdient het aanbeveling het samenstellen van een gastrono mische folder. Nederland zal echter ook het hoofd moeten bieden aan de sterke Duitse concurrentie. Duitsland legt op vrij wel alle middelen in België beslag om het toeristenbezoek te stimuleren. Het afgelopen jaar was er reeds een ver hoging van zestien pet inzake het weekendbezoek aan Duitsland. Op de ze belangrijke inleiding volgde een le vendige discussie, waarna de heer Schregel, wnd. secretaris van het Be drijf Horeca sprak over de taak van dit bedrijfschap. De heer G. W. Os kamp hield een inleiding over het on derwerp „Op welke wijze de samen werking der V.V.V.'s op Walcheren te verstevigen en te komen tot een doel treffende propaganda". „De nieuw uit te geven folder over Walcheren zal gedragen moeten wor den door de plaatselijke V.V.V.'s" zo zei hij. Ook op deze inleiding volgde een drukke discussie tijdens welke bleek, dat de burgemeester van Dom burg, de heer Crommelin, een voor stander was van de invoering der Kur- tax. Voorzitter Verhagen merkte op, dat het aanbeveling zal verdienen een gemeentelijke subsidie te vragen van tien cent per inwoner met als bestem ming driekwart deel voor de plaatse lijke V.V.V. en een kwart voor de streek. De heer P. Brand uit Domburg wees op de noodzakelijke samenwerking tussen de Walcherse V.V.V.'s en ver zocht de propaganda-centraie het opstellen van een vastomlijnd plan Inge: '-den Mededeling (Adv.) TASSEN EN PARAPLUIEHANGER ('n nieuw damescadeautje) 0.95 DASSENPERS (echt iets voor „Hem") 1.25 HANDWERKTAS (zeer practisch) 3.25 12 VERZILVERDE GEBAKVORKJES (in étui) 4.50 3-DELIG TOILETSTEL (in 3 kleuren) 10.90 ROOKSTANDAARD (in 12 modellen) 13.50 POUFFS (met bergruimte) 29.75 VERLICHTE ROOKTAFEL MET STEL (tevens draaibare boekenmolen) 49.75 GOES (..KERKSTP. L.DELPT MIDDELBURG en een juiste kostenberekening. Daarna kunnen alle V.V.V.'s worden bijeengeroepen om de kostenverde ling te regelen. Het bestuur aan vaardde dit voorstel waarna de ver gadering besloot de eerstvolgende streekvergadering in Domburg te houden. Aan het slot van deze vergadering uitte de heer A. Schout, lid G.S. zijn waardering voor het streven van de heer Oskamp om de samenwerking in verschillende streken te bewerkstelli gen. Dat hij reeds succes boekte o.a. in Zeeuwsch Vlaanderen zal ongetwij feld grote voldoening schenken. Voor de aanvang der conferentie werden de deelnemers door B. en W. van Vlissingen ten stadhuize ontvan gen. GOES, 30 Nov. In een schrijven aan de Stichting Zeeuwse Muziek school hebben B. en W. van Goes hun grote ongerustheid tot uitdrukking gebracht over de gang van zaken bij deze school. Voor 1954 was een ge meentelijk subsidie van 10 cent per inwoner uitgetrokken, voor 1955 was dat 20 cent, terwijl voor 1956 een be drag moet worden geraamd van niet minder dan f 1.15 per inwoner, inbe grepen de kosten van de plaatselijke school. Dit nu is een bedrag, dat voör de gemeente veel en veel te hoog is. Het zal dan ook belangrijk moeten worden verlaagd. Om hiertoe te ge raken willen B. en W. enkele suggesties doen. Het schoolgeld is aan de lage kant en zal daarom flink moeten wor den verhoogd. B. en W. menen, dat dit op kortere termijn dan met ingang van 1 September 1956 moet geschieden. Aan het Rijk en de Provincie moet bovendien worden gevraagd om het subsidie belangrijk te verhogen. Door dit alles kan hët nadelig exploitatie saldo aanzienlijk worden verlaagd. Mocht het bedrag, dat van Goes in 1957 wordt gevraagd, weer zo exor bitant hoog zijn, dan zal noodgedwon gen moeten worden overwogen, of de gemeente nog wel langer deel van de Stichting kan uitmaken. Plannen door besiuur onivouwd GOES, 30 Nov. Gemeentewerken heeft de dringend noodzakelijke ver anderingen in het Gasthuis Oostwal nagegaan en de kosten daarvan begroot op f75.000,Momenteel is de dienst bezig met het maken van een nauw keurige berekening, zodat het bestuur van het Gasthuis binnenkort hoopt te kunnen nagaan op welke wijze de te lenen f75.000,op de best ver antwoorde wijze kan worden besteed. In de brief van het bestuur aan B. en W., waaruit dit blijkt, wordt ook een opsomming gegeven van de verbou wingen etc., welke nodig zijn om het Gasthuis meer geschikt te maken voor het doel. Uitspraken rechtbank MIDDELBURG, 30 Nov. De Arron dissementsrechtbank heeft vanmorgen conform de eis, 5 maanden met aftrek (inmiddels uitgezeten) uitspraak ge daan in de zaak tegen de 25-jarige fa brieksarbeider H. J. W. W. uit Axel, laatst woonachtig te Vlissingen. Hieraan is de bijzondere voorwaarde verbonden, dat W. zal worden opge nomen in Groot Batelaar van het Le ger des Heils, voor zolang dit nodig is. Tevens is hij voorwaardelijk ter be schikking gesteld van de regering met een proeftijd van drie jaar. De zucht naar alcohol bracht hem reeds vaker in aanraking met de Justi tie, ditmaal heeft hij zich moeten ver antwoorden omdat hij een te Vlissin gen geleende bromfiets in België ver kwanselde. Hiervan moest hij zijn drinkschulden betalen. De Zierikzeese viskoopman W. K. S. werd schuldig geacht aan de door hem veroorzaakte brand in een bak kerij op 2 Sept. j.l. Een deel van het huis boven de bakoven werd toen virwoest. Eveneens conform de eis, een boete van f 250,subs. 2 maan den, werd S. veroordeeld. Om te beginnen is er voor de te be noemen economisch directeur in het gehele gebouw geen ruimte voor een werkkamer aanwezig. Bovendien zit de administratie in een zeer bekrompen vertrek, waarom het bestuur besloot de grote wachtkamer in het vroegere consultatiebureau te doen inrichten voor de administratie en daarom tege lijk een ruimte voor de economisch di recteur te maken. De verplaatsing veroorzaakt echter onvermijdelijk een reeks van wijzigingen. Er is dringend behoefte aan uitbrei ding van de kinderzaal beneden met een bad- en toiletgelegenheid. Sedert kort is een tweede neus-, keel- en oorarts aan het Gasthuis verbonden. In verband met een verdere speciali sering van deze artsen, vooral op het gebied van de accoustis'che apparaten, is een ruimere en beter geoutilleerde spreekkamer dringend nodig. NIEUWE WACHTHALL Uiteraard moet er door het verval len van de grote wachtkamer een nieuwe wachtgelegenheid komen, wel ke Is geprojecteerd in de bestaande gang, uitgebreid met de ruimte van de tegenwoordige spreekkamer van de keel-, neus- en oorarts. Hier zou dan een wachthall worden ingericht. Te gelijkertijd is er dan bij het maken van deze doorbraak de mogelijkheid tot het bijbouwen van enige toiletten. Door grote toename van het aantal massage-patiënten is de leskamer vrij wel onafgebroken van des morgens vroeg tot des avonds laat bezet en moet worden omgezien naar een ande re lesgelegenheid. De tegenwoordige eetzaal is door toename van het aan tal verpleegsters sedert geruime tijd te klein. Er is nu gelegenheid een gro- AANBESTEDING Dempen watergang en aanleggen hoofdriolering te Kortgene KORTGENE, 1 Dec. Door de ge meente werd aanbesteed het dempen van de watergang en het aanleggen van een hoofdriolering door het dorp. In verband met het feit, dat de uit voering van deze werkzaamheden op 16 April 1956 gereed moet zijn, zal de raad in de hedenavond te houden raadsvergadering over de gunning be slissen. De uitslag van de aanbesteding luid de: J. Leys, Kapelle f 130.000; fa. Otte Nieuwdorp f 148.000; F. Duynhouwer, Goes f 149.485; L. v. d. Klippe, Vlissin gen f 175.000; Gebr. Kievit, Colijns- plaat f175.685; L. J. Dekker, Vlissin gen f 193.000; Walcherse Aannemings- Mij. Middelburg f 193.840; fa. la Grand Hoedekenskerke f200.950; M. W. Knuist, Goes f211.300. tere eetzaal te doen inrichten in de schuur achter de drie vroegere woon huizen. Deze eetzaal kan dan tegelijk dienen als vergaderzaal en voor het geven van filmavonden op chirurgisch gebied enz. Bovendien kan dan zonder veel kosten op de bovenverdieping een af te sluiten magazijn worden inge richt. Van deze nieuwe eetzaal kan 'n doorbraak worden gemaakt naar de keuken. De oude eetzaal kan dan ge bruikt worden voor het geven van les aan de verpleegsters. Hoewel ook een uitbreiding van de kinder-isolatieafdeling dringend ge wenst is, heeft het bestuur gemeend, dat dit in dit jaar nog niet kon wor den uitgevoerd, maar er moet ernstig rekening worden gehouden met het feit, dat dit het volgend jaar zeer ze ker zal moeten worden overwogen. Het Gasthuis is nu eenmaal te klein, maar zolang er geen nieuw ziekenhuis is gebouwd, heeft het bestuur de plicht te zorgen, dat er zoveel mogelijk in de bestaande behoefte zal worden voor zien. Ingezonden Mededeling (Adv.) BVfiR DB KLflNfi GêVoêGENs t>E5 LEVêNS Is er een verrukkelijker traditie dan het Sinterklaasfeest?! Dat Sint Nicolaas om streeks 400 n. Chr. bisschop van Myra in Lycië teas, wist IJ natuurlijk wel. Maar weet V óók, wie Zwarte Piet was Niemand anders, dan de duivel zelf, die geketend de goedgeefse Sint moest volgen om te helpen de cadeautjes te dragen. y Zulke oude legenden sijn machtig interessant, maar interessanter is toch nog weit Uw goede vrienden op Sint Nicolaas in hun schoentjes sullen vinden. Zorgt U dat er minstens één doosje Spencer bij is: een genot dat een traditie werd. „De jeugd na een bepaald uur van de straat?" ARNEMUIDEN, 30 Nov. In de raadsvergadering in ons nummer van gisteren stipten we reeds enkele belangrijke punten aan ontstond enige deining rond een toegevoegd voorstel betreffende het onbewoon baar verklaren van een twaalftal wo ningen. De heer Allaart (P.v.d.A.) vroeg wat hiervan de voordelen zijn. „Er is mij gezegd, dat ik daar niet op rekenen mag", aldus de voorzitter, maar hij zag hierin toch wel iets om bouwvolume te verkrijgen. De heer C. van Hemert (C.H.) wees er op, dat in de Westdijkstraat nog veel grotere krotten staan dan het afgekeurde pand no. 42. „Dat komt nog" beloofde de burgemees ter. „Onze gemeente staat of valt met het saneringsplan". De heer J. L. Joosse (S.G.) vond dit geval echter ook vreemd en stelde voor dit agendapunt aan te houden. Tenslotte werd het aangenomen met de stemmen van de heer Joosse en zijn fractiegenoot, de heer M. de Ridder, tegen. Het portret van dr M. W. R. van Vol lenhoven, de ambachtsheer, werd aan vaard. Het heeft een plaatsje gekregen in de burgemeesterskamer. De nieuw aangelegde weg voor de vijf woning wetwoningen werd „Noordwal" ge doopt. Tijdens de rondvraag zei de heer Joosse, dat hij in de politieverordening graag de woorden „verboden te vloe ken" zag opgenomen. Ook zou hij graag zien, dat de jeugd na een be paald uur van de straat moet zijn. „Dit is erg moeilijk", was het ant woord, „maar er wordt voor dit pro bleem een oplossing gezocht." De heer Allaart wees er tenslotte op, dat een kleedlokaal op het korfbalveld een urgente wens wordt. AMSTELDIJK: 29 bij Landsend. AAGTEDIJK: 29 bij Tunis. ENA: 29 vn Bergen nr Kattegat. GROTE BEER: 30 bij Kp Townsend. LAURENSKERK: 29 vn Port Said nr Catania. PRINS ALEXANDER: 29 van Mon treal nr Quebec. ORESTES: 30 Rotterdam. Als de Middelburgse turnvereniging „Wilhelmina" haar jaarlijkse uitvoe ring geeft, dan is de grote Schutters hofzaal geheel gevuld. Deze populari teit geniet „Wilhelmina" niet ten on rechte: telkenjare is het weer een ge noegen te kunnen constateren, dat de prestaties van deze bloeiende vereni ging zich in stijgende lijn bewegen. Vooral het verrassende optreden van de heren, die van een grote technische vaardigheid getuigde, dient in dit ver band onmiddellijk te worden genoemd. Trouwens, de dames-senioren stonden wat dit betrof ook hun „mannetje"; weshalve kan worden ge constateerd, dat aan de enscenering van een en ander wel menig uurtje van duchtig voorbereiden is vooraf gegaan! En daarnaast was er het steeds weer aantrekkelijke gebeuren: de in groten getale manifesterende „hope" van „Wilhelmina", de geheel in het wit ge stoken kleuters, de jongens en de meisjes. Hun oefeningen waren va rianten op een klassiek, maar altijd weer attractief thema; niet overal even gaaf, maar in dit volkomen on gekunstelde, dat men alleen van de prille jeugd op de planken te zien krijgt, schuilt juist datgene, wat hun optreden volkomen rechtvaardigt. De muzikale omlijsting was oor spronkelijk. Lezing voor „Barbus Conchonius" Voor de aquariumvereniging heeft in restaurant Wöhler de heer J. W. Mereh een lezing gehouden met als titel „De groene hel als vindplaats van onze vissen". Hij sprak over zijn rei zen naar het Amazonegebied en ver duidelijkte dit met lichtbeelden. Na in vogelvlucht een beschrijving te heb ben gegeven van de geografische ge steldheid van het Zuidamerikaanse continent, behandelde hij de specifieke kenmerken der bevolking. Zo kwam hij ook bjj de vleesetende vissen. Hij behandelde de uitzending van een 178 man sterke expeditie die nim- De leidsters en leiders van de diver se klassen, de dames L. Kamermans, N. Bouwens, L. Reynhoudt en J. Lahr en de heren P. Pieterse en P. v.. Gilst, werden door hun pupillen een surprise en bloemen (de dames) aangeboden. De hoofdleiding berustte bij de heer C. Willeboordse. In zijn openingswoord bracht de voorzitter, de heer R. van Roo, hulde aan de heer H. A. Acda, die 25 jaar lid is, waarvan hij lange tijd hoofd leider was. Hij bood deze jubilaris een geschenk aan. Ingezonden Mededeling (Adv.) VOOR DUIZEND EN ÉÉN DOELEINDEN Kanionrechter Middelburg MDDELBURG, 80 November. Het is een blijde dag geworden voor de Middelburgse tuinman J. W, van M. De trouwe lezers zullen zich het wel herinneren: Van M. zou op 29 October te Middelburg, in de Lange Delft geen voorrang hebben verleend aan een bestelauto, die van rechts uit de St Jan straat kwam. De „zaak" kwam onlangs voor de Kantonrechter. Toen werd opgerakeld, dat Van M. bij het schrijven van het bonnetje zich nogal obsti naat toonde en zelfs zover ging, dat hij de fiets van de verbaliserende poli tieman tegen de plavuizen kwakte. Hiervoor kreeg de tuinman een berisping; daarmee wat dit krachtige onderdeel afgehandeld. Maar dat hij aan de be stelauto geen voorrang verleend zou hebben, dat ontkende Van M. Daarom werd de zaak aangehouden en zo stond Woensdagmorgen de bestuurder van deze bestelauto, de 51-jarige grossier P.V. uit Breskens, als getuige voor mr J. Moolenburgh. De verklaringen van V. waren zeer ten voordele van verdachte. De gros sier verhaalde, dat hij degene is ge weest, die stopte om Van M„ die met een personenauto van links kwam, voor te laten gaan. Moeilijkheden had hij in het minst niet ondervonden. Hoewel de Ambtenaar van het O. M„ mr Ph. M. Schenkenberg van Nie- rop, van mening was, dat V. niet over een al te best geheugen beschikte, Ingezonden Mededeling (Adv.) i'wiss ftteë OKjfaeeMaAe veet/ achtte hij het ten laste gelegde niet wettig en overtuigend bewezen en re- quireerde vrijspraak. Van M. benutte zijn „laatste woord" om nog even zijn misnoe gen uit te spreken over al de tijd, die hü op het Kantongerecht heeft „verbeuzeld". Mr Moolenburgh vond dit niet aardig van Van M., vooral niet, nu hij de zaak zo in zijn voor deel zag veranderen. „Dat heb ik nog nooit gehoord dan staat men toch wel even te kijken als rech ter." Van M. drong nog aan op schade vergoeding voor de krassen op de auto, die zouden zijn ontstaan, door dat de verbalisant de fiets tegen dit vehikel plaatste. Maar de Kantonrech ter wilde hierover niets meer horen; tenslotte sprak hü Van M. vrij. ZONDER VERGUNNING. De 61-jarige Middelburger J. R., zonder 'beroep, bekende vlot, dat h(j de eerste belft van 1954 zonder vergun ning van het min. van Econ, Zaken be middeld had bjj transacties betreffen de onroerende goederen. Hjj trad dus op als commissionnair hij de verkoop van huizen. Thans beriep hjj zich erop, dat hem nimmer door bevoegde zijde op de strafbaarheid van zjjn handelin gen was gewezen. „Verdachte heeft daar geen onge lijk aan", zei de Ambtenaar. „De com missie is heel redelijk verdachte kan proberen een vergunning te-krij gen". Naast deze opbeurende woor den eiste hij het betrof hier twee overtredingen f 150.subs. 30 d. en f 100.subs 20 d. Mr P. C. Adriaanse achtte als ver dediger dergelijke hoge boeten voor stopzetting van R.'s manipulaties niet noodzakelijk. Tevens wees hü op de manier, waarop deze zaak aan het licht is gekomen: R. is aange bracht door een zekere S. van een woningbureau te Middelburg, die onlangs voor meineed is veroor deeld. De Kantonrechter vonniste 2 x f60.subs. 20 d. PROJECTIEL. Een 38-j. chauffeur-monteur uit Vlissingen, M. R. F., reed op 81 Oct. te Goes met een bromfiets niet over het rijwielpad, maar over de Rijks weg. Hp zei van gedachte te zün ge weest, dat snelbrommers 63 km. per uur haalt hü er uit, zo verhaalde hij trots niet op het rijwielpad thuis horen. Even later bleek, dat hü ter plaatse niet bekend is en een an dere bromfiets was achterop gereden, die uiteraard ook niet aan de aan dacht van de politie ontsnapte. De eis was f 10.of 2 d.; het vonnis f7.50 sf 4 d. mer terugkeerde. Een andere expedi tie van 120 man die deze trachtte op te sporen, verdween eveneens spoor loos. Tenslotte heeft een derde expe ditie enig resultaat geboekt in de vorm van foto's, die werden terugge vonden. Hieruit bleek, dat de verloren gegane expedities contact hadden ge had met geheel onbekende Indianen stammen. Zuid-Amerika zit nog vol geheimen. Het doel van de uitzendin gen betrof het opsporen van een ge heimzinnige stad, die midden in het oerwoud moet liggen in het Motto- Grossogebied. Tenslotte ageerde de heer Merch te gen de gemiddelde aquariumliefheb bers. De vissen, die zich in de natuur krachtig kunnen ontplooien, onder gaan in het aquarium een zekere de generatie. Dienaangaande werd mede gedeeld, dat er thans een streven is, om te komen tot meer specialisatie. N.C.V.B. vergaderde Onder leiding van mevr. R. Blaauw- Mulder hield de N.C.V.B. in de Bo- gardzaal, die geheel gevuld was, de ledenvergadering. Na het openings woord en de afhandeling der huishou delijke zaken was het woord aan dr P. C. Kraan uit Vlissingen, die sprak over het onderwerp: „De invloed van het godsdienstige en geestelüke leven op ziekte en gezondheid". Een leerzame bespreking volgde. Een jaar stadsbus Vandaag is het precies een jaar geleden, dat de stadsautobus de Goese gele tram zün eerste proef rit maakte. Ondanks de moeilijk heden, die aan de exploitatie van deze onderneming vastzaten, zijn sindsdien bqna 23.000 passagiers ver voerd. Een bewijs, aldus de onder nemer, de heer O. Tissing te 's-Gra- venpolder, dat in een behoefte i3 voorzien. Begrotingszitting op 8 Dec. Da raad zal Donderdagmiddag 8 December a.s. om half 4 bijeenkomen ter behandeling van de begroting 1956. B. en W. stellen voor na de al gemene beschouwingen de vergadering te schorsen en pas des avonds te her openen. Als voorstel staat ook op de agen da het eervol ontslag aan de heer B. Burger, die dit per 16 Januari 1956 verzocht als gemeente-secretaris en ambtenaar van de burgerbjke stand. Ingezonden Mededeling (Adv.) CLytfitt&e/s? PERASTHMAN! verp. a 1 2 poeders f 1.75 verkrijgbaar bij Uw genees middelen verzorger A. C. van der Resl Goes HOEDEKENSKERKE Schoolavond. Gisteravond hield de Prot. Chr. School de 3e jaarvergade ring, onder voorzitterschap van ds S. J. M. Hulsbergen. De opkomst was groot. Nadat de secretaris en penning meester hun jaarverslag hadden voor gelezen, hield het hoofd der school, de heer M. Allewün een praatje over „Als de winteravond langer wordt", waarin hü over boeken sprak.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 2