Chr. Vakbeweging in Duitsland ontwikkelt zich bevredigend Geen scheiding tussen Beginsel- en Algemeen Staatkundig program Nieuwe film geeft beeld van het metselvak Hoffmann stelt zich niet meer candidaat voor de Landdag PUZZLE Uw Zendingstaak NU! Kardinaal Wyszynsky vrijgelaten Aantal afdelingen binnenkort meer dan 70 Zware botsing legde verkeer Tholen- B- o» Zoom stil Kunstmaan gereed tweede helft 1957 7 Mau Mau-leden gedood Dr J, Schouten verklaart zijn aftreden nader Aantal van 6000 leerlingen nog lang niet voldoende Christelijke volkspartij verwerpt nu ook scheiding met Duitsland Dinsdag 29 November 1955 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 3 ii. [~Yc gehoorzaamheid aan het zen- dingsbevel van onze verhoogde Heze Jezus Christus dringt ons tot de evangeliedienst onder de heidenen en Mohammedanen, maar spoort ons ook aan tot het verlenen van de nog be geerde diensten voor de opbouw van de jonge zusterkerken. Dat zal pri mair geschieden in het zenden van mensen, die zich door God geroepen weten tot dat werk, maar dat zal in de tweede plaats moeten geschieden door in wederzijdse gedeeltelijke ver bondenheid ook de nodige financiële steun te verlenen voor de gezonde uitbouw van het werk der jonge ker ken zelf, ook daar waar alleen Indo nesiërs het werk doen. De Christenen in het Oosten verwachten, dat wü onze ••^laelijke bijdragen zullen ge ven wille van het werk en niet terwiile van onze mensen, die nog in dat werk staan. Moedig weten zij die verwachting bijbels te argumenteren met de woorden: „Wij zijn leden van één Lichaam en al het werk is Gods werk." Worden wij in het Westen zo niet opgewekt om voor de zending met steeds meer vertrouwen te geven, omdat wij met dankbaarheid mogen zien, dat het Evangelie daar ginds reeds zo overwonnen heeft, dat er zulk een geestelijk oecumenisch be sef is gegroeid? Enige maanden gele den heeft de Batakse gemeente te Me- dan een nieuwe kerk ingewijd, die 2300 zitplaatsen telt en elke Zondag morgen geheel bezit is. Een monu mentaal gebouw, door de leden zelf ge financierd. Dat kan door de liefde tot het Woord, tot de Kerk en tot Chris tus in het welvarende Medan. Maar op tal van afgelegen plaatsen in In donesië is de bevolking niet in staat om zelf een kerkgebouw te doen ver rijzen of een Christelijke school te openen en in het leven te houden. Zul len wij dan niet vrijwillig een steentje bij dragen en ook op deze wijze het Godsrijk zien komen? Indonesië verwacht liefdedaden van de kerken van het Westen, ook wan neer de begrotingen der kerken wor den opgemaakt. De kerken van In donesië verwachten, dat er zendings predikanten, zendingsartsen, verpleeg sters en onderwijzers zullen komen, die niet de kerkstrijd van het Westen naar het Oosten zullen overplanten, maar die blijmoedig de onnaspeurlijke rijkdom van Christus verkondigen en hun steeds gewaardeerde krachten in zetten voor de geestelijke opbouw van de vaak van buiten bedreigde gemeen ten. De kerken van Indonesië hebben zich uitgesproken en vragen om men sen, die bereid zijn tot een grotere, vollediger werkgemeenschap met hen, die niet dezelfde traditie en vormen hebben, maar wel de éne Heer en het éne geloof belijden. Aan alle particu liere bedrijvigheid op Gods wereldak ker is door de nood der tijden een einde gekomen. Nu gaat het om de éne Kerk van Christus in de vroe ger door vele corporaties bewerkte heidenlanden. De drang naar eenheid in Christus is in het Oosten groot en misschien wel juist omdat onze broe ders en zusters daar ginds zich sterk bewust zijn, dat zij samen één front hebben te verdedigen tegenover een sterke vijand en alleen door de kracht van het Evangelie hen kunnen winnen, die nu nog aan de andere kant staan. Wij kunnen hier in het Westen in deze tijd niet volstaan met een voldaan gevoel over de door onze kerken in vroeger jaren verrichte zendingsarbeid in het Oosten. Wij mo gen niet zelfbewust over onze presta ties spreken. Wij hebben te danken voor de vrucht, die God heeft laten rijpen, overal daar waar in getrouw heid het zaad van het Evangelie werd uitgestrooid. Wanneer deze dank in de harten leeft, is er ook een krach tig gebed voor de oogst, die God nu op Zijn akker groeien laat. En daar is ook bereidwilligheid om Zijn gro te werk in de zo zeer veranderde si tuatie te blijven steunen en die steun zó te geven, dat degenen die deze steun ontvangen, er niet door worden gekrenkt, maar verkwikt en versterkt. Onze zendingsarbeiders hebben niet meer de moeilijkheden van de pio niers te verwerken, maar wel moei lijkheden van geheel andere aard. Zij zullen ze kunnen overwinnen in des Heren kracht, wanneer zij worden ge dragen door de leden van de kerk, die hen gezonden heeft. Onze zendingstaak nu is met open ogen en met een hart vol liefde de zware taak zien, die op de schouders van de jonge kerken zelf is gelegd. En dan doen wat onze hand vindt om te doen, om die taak te verlichten en te helpen verrichten. Dan groeit in onze kerken de belangstelling voor de zending, dan neemt in eigen mid den de vreugde aan het Evangelie toe en worden ook onze kerken in eigen omgeving steeds meer een gemeente in actie, in heilige actie voor ons aller Heer, Die nog steeds de Zaligmaker der wereld wil zijn en Zijn gezanten met volmacht de wereld laat ingarn met de nodiging: „Komt, want alle dingen zijn gereed." G. J. K. NEW YORK, 28 Nov. Kardinaal Wyszynski, primaat van Polen, die in September 1953 door de communisti sche autoriteiten uit zijn ambt werd ontzet en gevangen gyiomen, is twee weken geleden vrijgelaten en woont nu in een klooster in Zuid-Oost-Po len, aldus meldt de „New York Times' uit Warschau. De voorzitter van het Poolse epis copaat, bisschop Klepacz, heeft de 54- jarige primaat, die na zijn arrestatie nooit officieel in staat van beschuldi ging gesteld is, in het klooster be zocht. Hij heeft zijn collega's in War schau meegedeeld, dat de kardinaal een longziekte heeft gehad, maar ge- 1 *-'J is. Eerste wapenschouw in Bochum Ingezonden Mededeling (Adv.) BOCHUM, 28 November. De een maand geleden opgerichte christelijke vakbeweging in Duitsland heeft Zaterdag haar eerste wapenschouw gehouden. Daarbij werd medegedeeld, dat in de afgelopen weken 35 plaatselijke afde lingen zijn opgericht, terwijl verwacht wordt, dat daaraan binnen afzienbare tijd nog 37 andere zullen worden toegevoegd. Sommige afdelingen zullen, volgens het eerste nummer van het door het nieuwe vakverbond uitgegeven weekblad, een ledental van duizend bereiken. Zwaartepunt der beweging is het Ruhrgebied en omgeving. heel hersteld In de provincie Wellesley (Malakka) hebben zeven communistische ver zetslieden zich aan de autoriteiten overgegeven. Dit is de grootste groep verzetslieden, die zich meldde, sedert begin September een amnestie afge kondigd werd. Het buitengewoon congres van de C.G.D. (Christliche Gewerkschaftsbe- wegung Deutschlands) werd door bij na zevenhonderd medewerkers van het verbond bijgewoond. Daarbij waren er ook uit West-Berlijn en het Saarland. Op verlangen dezer laatsten werd vlak voor de opening de vlag van het auto nome Saargebied, die aanvankelijk tus sen andere vlaggen op het podium was geplaatst, verwijderd. De president van de vakbond, Jo hannes Even, sprak zijn bijzondere er kentelijkheid uit voor de morele en materiële steun, die het internationale vakverbond de stichters gegeven had. Er was volgens hem geen reden te ver heimelijken, dat de christelijke inter nationale de financiële steun gegeven had, nodig om het vakverbond op gang te brengen. Met deze opmerking wilde Even ook beweringen weerleggen, vol gens welke zijn organisaties met bij dragen van ondernemers zou zijn op gericht. Nooit zullen wij ook maar één penning van de ondernemers aanne men", aldus Even. Het congres besloot opname in de Christelijke Internationale te verlan gen. De vertegenwoordigers van de I. E.V. lieten er geen twijfel over, dat de Duitse bond zal worden toegelaten. In hun berichten over de ontwikke ling der actie richtten de beide voor zitters van de C.G.D. zich tegen de christelijke voorstanders van een be houd van de eenheidsvakbond en te gen de naar hun mening socialistische geest in de D.G.B. Even critiseerde daarbij hoofdzakelijk de minister-pre sident van Noordrijn-Westfalen, Karl Arnold, die zich met andere leidende politici in de christelijke partij tegen een splitsing van de D.G.B. heeft uit gesproken. Naast voorlopige statuten aanvaard de het congres een verklaring over het streven van de nieuwe bond. Daar in heet het, dat de D.G.D. een door medeverantwoording gedragen mede zeggenschap van de arbeiders in dé be drijven voorstaat en wil ijveren voor eigendomsvorming voor de arbeiders. Hij verklaart zich bereid met andere vakbonden samen te werken en met behoud van zelfstandigheid gemeen schappelijke acties te voeren. Ook de veertig-uren-week werd in het programma geschreven. Stakingen worden in het programma als „laatste middel" aangeduid, dat slechts gebruikt zal worden, wanneer een zinvolle ontwikkeling van de pro ductie en van het economische leven er niet door wordt verstoord en het be staan van de democratische staat er niet door wordt bedreigd. B. OP ZOOM, 28 Nov. Met een klap, die tot in verre omtrek te horen was, zjjn Zaterdagmiddag twee vracht auto's van de la. D. C. S. en Zn uit Tholen en de fa. G. H. uit Eikelshoven op elkaar gebotst. Ruim een half uur was tengevolge hiervan het verkeer TholenBergen op Zoom over de Rjjks- wog volkomen gestremd. De inzitten den der wagens liepen slechts lichte verwondingen op. Ter plaatse van het ongeval stonden aan beide wegkanten auto's geparkeerd. De vrachtauto met aanhangwagen van de fa. S. kwam uit de richting Bergen op Zoom en wilde de geparkeerde wa gens passeren, toen uit de richting Tho len de vrachtauto der fa. H., bestuurd door de Tholenaar P., kwam aanrijden. Een bitslng was niet meer te vermij den. Van alle kanten kwam onmiddel lijk hulp opdagen. Aan de wagens was enorme schade toegebracht. Van één waren de wielen weggerukt, van de an der was de voorzijde geheel Ingedrukt. Spoedig stonden er files auto's te wach ten. De Rijkspolitie van Halsteren, eerst bijgestaan door militairen, had moeite de verkeersknoop te ontwarren. Het verkeer moest vla een binnenweg naar Bergen op Zoom worden omgeleid. LOS ANGELES, 28 Nov. Dr Jo seph Kaplan, de voorzitter van het Amerikaanse program voor het lan ceren van een kunstmaan, heeft ver klaard te verwachten, dat in de twee de helft van 1957 de Ver. Staten een kunstmaan zullen lanceren. Er zullen bij elkaar tien satellieten, alle voor zien van instrumenten en radio-appa raten, die automatisch de door de in strumenten geregistreerde gegevens naar de aarde seinen, met behulp van raketten de ruimte ingeschoten wor den in de hoop, dat één ervan buiten de dampkring zal komen en een baan rond de aarde zal gaan beschrijven. NAIROBI, 28 Nov. Ten Noorden van Nairobi heeft een politie-patrouil- le elf leden van de Mau Mau gedood. Onder hen bevinden zich vier toplei ders, zoals „veldmaarschalk" Macha ria Kimemia en de „opperbevelheb ber" van de Mau Mau in de bossen van Aberdare. De patrouille verricht te een arrestatie en legde beslag op vier waardevolle wapens, waaronder een klein machinegeweer. A.R.-Partij Convent te Utrecht (Van één onzer verslaggevers) UTRECHT, 26 November. „Men moet niet denken, dat ik met een koud hart de beslissing heb genomen om mij niet meer beschikbaar te stellen voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer. Ik stond voor de vraag, of ik het vele werk, dat aan dit lidmaatschap is verbonden, gelet op mijn leeftijd, nog wel in volle omvang zou kunnen verrichten. Het inzicht, dat ik daarin heb, heb ik het zwaarst laten wegen", zo zei Zaterdagmiddag dr J. Schouten op het Partij-Convent. Hij was ervan overtuigd, dat zijn aftreden moeilijkheden meebrengt. Door die moeilijkheden moet echter „gerend" worden en niet gekropen". Zij zouden ook niet opgelost worden, zo zei de voorzitter der A.R. Tweede Ka merfractie, als dit besluit over één of twee jaar genomen zou zijn. En ironisch voegde hij daaraan toe blij te zijn weg te gaan op een moment, dat sommige vrienden zeggen, dat hij nog een poosje moet blijven. Het omgekeerde, aldus dr Schouten, komt te veel voor. Op deze vergadering kwamen, zo als gemeld, de rapporten van de twee commissies aan de orde over de her ziening van het Program der Begin selen der Anti-Revolutionaire Partij Verschillende sprekers hebben hun teleurstelling erover geuit, dat niet is voorgesteld het Beginselprogram te scheiden van het Algemeen Staatkun dig Program. Zij wilden het liefst klein program, waarin de beginselen zijn omschreven, terwijl het algemene staatkundig program min of meer een actuele toepassing van de algemene beginselen moest zijn. Dr Schouten bleek niets voor deze gedachte te voelen. Zij lijkt logisch, maar het is voor mensen niet mogelijk beginse len zó tijdloos te formuleren, dat men geen rekening behoeft te houden met de ontwikkeling van het staatkundig leven, aldus Dr Schouten. Bovendien had hjj het bezwaar tegen deze ge dachte, dat vele mensen de neiging „Zo vol als een ei, zo vlak als een spiegel" (Van één onzer verslaggeefsters) SCHEVENINGEN, November. „Zo vol als een ei, zo vlak als een spiegel" is de kernachtige kenschetsing van deugdelijk metselwerk. Daarom is deze uitdrukking gekozen als titel voor een film, die een beeld wil geven van wat het metselwerk in deze tijd nu eigenlijk betekent en inhoudt. Deze film, die werd vervaardigd in opdracht van de Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf door Albert Brosens Filmproductie naar het scenario van Ad Bevers, beleefde in Scheveningen haar première. De eerste voorstelling werd o.a. bijgewoond door de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting. De voorzitter van de Stichting, jhr mr W. C. S. Laman Trip, legde er in deze bijeenkomst nog eens dp nadruk op, dat de hoofdtaak van de Stichting bestaat uit het organiseren en stimu leren van de voortgezette scholing in de practijk van de jeugdige bouwvak arbeiders d.m.v. het leerlingstelsel (in de vakken timmeren, metselen, beton- timmeren en betonvlechten). Op het ogenblik staan bijna 6000 leerlingen bij het stelsel ingeschreven, welk aantal aanzienlijk lager ligt dan het benodigde. Vooral de verdeling van de leerlingen over de verschillen de vakken beantwoordt nog niet aan de verwachtingen. Zo zouden b.v. 2700 metselaars in opleiding moeten zijn, terwijl slechts 850 leerlingen van de Stichting het metselvak beoefenen. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat het aantal arbeiders beneden de 24 jaar in de bouwbedrijven sinds de der tiger jaren relatief meer achteruit is gegaan dan bij alle handarbeiders te zamen. Bij de metselaars en stuca- doors is deze achteruit nog groter dan bij de timmerlieden. Uit dit voorlopig onderzoek bleek ook, dat het metselvak minder in maatschappelijk aanzien staat dan welk ander vak ook, aldus de voor zitter. Een nadeel van dit beroep is het werken in de open lucht bij min der gunstige weersomstandigheden, maar dit bezwaar komt dan ook bij an dere beroepen voor (bezorgers van le vensmiddelen, binnenschippers etc. VOORLICHTING De Stichting Vakopleiding wil ob jectieve voorlichting geven, in de hoop hiermee hen te bereiken, die de licha melijke en geestelijke capaciteiten hebben om te slagen in de bouwvak ken. Als visueel beroepsvoorlichtings- middel werd de (20 minuten durende) film aangegrepen. Zo vol als een ei, zo vlak als een spiegel" geeft een beeld van de her komst en de bewerking van de grond stoffen (baksteen en cement), waar mee de metselaar werkt, van de aard van zijn werk, van de vele verschil lende gebouwen die door zijn vakman schap een geheel eigen uiterlijk krij gen en ook van de metselaarsleerling op de ambachtsschool en daarna in het leerlingstelsel. zullen hebben om onderscheid te maken tussen het beginsel en de toe passing van het beginsel, tussen theo rie en practijk. Beginselen zijn ons bewegende krachten. Zij zijn de dynamische ele menten in ons leven. Aan dit laatste heeft het ons in eigen kring wel eens ontbroken. VERHOUDING MET G.P.V. Neen, dr Schouten voelde niets voor een splitsing. De verhoudingen met bijv. G.P.V. zouden er trouwens ook niet beter door worden. Men zou met dit Verbond dezelfde ervaringen blijven opdoen, maar bovendien zou de A.R. Partij de klacht te horen krijgen, dat wat niet omschreven is in het Beginselprogram gedeklasseerd wordt tot staatkundige kwesties. Er zijn personen in het Ger. Poli tiek Verbond, die er oog voor hebben, dat net als bij de S.G.P. de be ginselen zo abstract, zo theoretisch en zo los van de werkelijkheid van het leven worden gesteld, dat zij het ge voel krijgen buiten het leven te staan. Volgens dr Schouten doen zich ver anderingen van geestesgesteldheid voor het G.P.V. Het is de taak van de A.R. Partij om die veranderingen na te gaan. En te bekijken hoe men de Gereformeerde gezindte weer tot eenheid op staatkundig gebied kan krijgen. De programcommissies hebben geen contact gezocht met andere Prot. Chr. partijen. Dan zou het jaren hebben geduurd, voordat zij tot een resul taat waren gekomen. WIJZIGING. De kleine wijziging, die is aange bracht in art. één van het program over de grondtoon van ons volks karakter, vond dr Schouten niet es sentieel. Er zal aan vastgehouden moeten worden, dat anti-revolutio naire of christeljjk-historische richting de grondtoon van ons volkskarakter vertegenwoordigt. Verschillende andere problemen, zoals de formulering van de préam bule, de verhouding tussen kerk en staat, de doodstraf, de opkomstplicht en de internationale samenwerking, zijn Zaterdag nog aan de orde ge komen. Het gold hier echter slechts een voorlopig debat. Het Centraal Comité zal nu moeten beslissen of de herziening van het Program van Be ginselen op de agenda van de komen de Deputatenvergadering geplaatst moet worden. Een héél nieuw gevoel krijgt tl door het roken van 'n DAKOTANog nooit is in Nederland zo'n echte „Ame rikaan" te krijgen geweest voor 'n normale Nederlandse prijs.Dat is inderdaad „top- flavour"; de milde smaak, en tegelijk het pittige van American blend! HóSl 'n pakje Dakota - maak 't open - steek ópen geniet diep, héél diep1 85 et per pakje thans in geheel Nederland verkrijgbaar1 De verkiezingen in Saarland BONN, 28 November. De eerste verrassing van de in het Saargebied begonnen campagne voor de Landdagverkiezing van 18 December is dé aankondiging van de onlangs afgetreden minister-president Johannes Hoff mann, dat hij zich niet meer candidaat zal stellen. Hoffmann blijft wel dé christelijke volkspartij leiden, die onder zijn achtjarig bewind de meerder heid in het parlement had. Deze partij, zowel als de andere partijen die voor een autonomie van het Saargebied in de bres zijn ge treden, maken hoegenaamd geen kansen meer tegen de drie voor een terugkeer van Saarland naar Duits land agerende partijen. Deze hebben na haar grote zege bij de volksstem ming over het Saarstatuut haar voor sprong op het wankelende front dei- oude partijen nog aanzienlijk ver groot. Op een bijeenkomst van Hoffmanns partij werd met vrijwel algemene stemmen een resolutie aanvaard, dat Saarland Duits gebied is. Tot dusver had de partij steeds een permanente scheiding tussen Saarland en Duits land bepleit. De leider van de pro-Duitse chris ten-democratische unie, dr Ney, die naar men verwacht, premier zal wor den, verklaarde ln een radiorede o.m,: In zijn toespraak deelde jhr mr La- man Trip nog mee, dat het bestuur van de Stichting besloten heeft een Van der Walprijs in te stellen voor hen, die zich buiten de Stichting om op het ge bied der vakopleiding uitzonderlijk verdienstelijk hebben gemaakt. Wijlen ir Van der Wal was oud-voorzitter van de Stichting. De prijs zal volgend jaar voor het eerst worden uitgereikt bij 't tweede lustrum van de Stichting Vak opleiding. Giften voor Bijbelkiosk- vereniging AMSTERDAM, 28 Nov. In de bestuursvergadering der Bijbel-Kiosk- Vereniging was mede aanwezig een damescomité, dat al sinds enige jaren werkzaam is om het werk der ver eniging te steunen door de inzame ling van giften, in het bijzonder voor zendingslectuur. Ruim twee jaar geleden droeg dit comité aan de penningmeester een be drag van ruim tienduizend gulden af. In deze vergadering werd opnieuw 'n bedrag van tienduizend gulden afge dragen. Ook dit bedrag maakt het mogelijk om belangrijk meer zen dingslectuur beschikbaar te stellen voor verschillende landen." Geen vrouwelijke predikanten in Oostenrijk WENEN, 25 Nov. De Evangeli sche Kerk in Oostenrijk heeft zich uitgesproken tegen toelating van vrou wen als voorgangers. Wél heeft de synode besloten de positie van de vrouwelijke functionarissen van de kerk te verbeteren en haar op gelijke voet met haar mannelijke collega's te salariëren. „Ons doel is ervoor te zorgen, dat Saarland één van de gefedereerde sta ten van de Westduitse Republiek wordt". VANDAAG EENS KRUISWOORDRAADSEL PT HORIZONTAAL: 1. Zuidvrucht; 4. rivier in Nederland; 8. drinkschaaltje; 10. vissoort; 11. maanstand; 12. ge vuld; 14. boom; 15. gerief; 17. vis soort; 18. schildknaap; 19. beeldver haal; 21. in het jaar onzes Heren; 23. godin; 24. getijde; 25. bloeiwijze; 27. elfenkoningin; 28. fijngemalen tuf steen; 29. vogel. VERTICAAL: 1. Snoodaard; 2. jong dier; 3. boom; 5. spil; 6. drank; 7. rodé vrucht van een hier te lande veel voor komende boom; 9. vaartuig; 12. ves ting; 13. steen; 15. verhoogde toon; 16. muts; 20. paard; 22. insect; 24. tel woord; 26. rondhout; 27. zangnoot. Oplossing vorige puzzle HORIZONTAAL: 1. Stunt; 6. kroniek; 8. pu; 9. lis; 10. we; 12. alk; 14. bag; 15. aker; 16. para; 17. rog; 19. sta; 20. de; 21. pas; 23. ijl; 24. krukken; 27. klein. VERTICAAL: 1. Sr.; 2. tol; 3. unie; 4. nis; 5. te; 6. kulkoek; 7. kwartijn; 8. paard; 11. egaal; 13. keg; 14. bas; 18. sake 21. pul; 22 ski; 25. R.K.; 26. en.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 3