Verhoogde de radio-activiteit atmosfeer van Onderzoek over afsluiting zeegaten beperkt zich tot twee mogelijkheden Britse troepen op in oorlogstoestand Cyp rus Geen debat over Marokko in Veiligheidsraad Gevolg van de laatste atoom explosie in Sowjet-Unie? PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND SCHOOLVOETBAL .J Berichten uit alle werelddelen Grensincident Palestina in C-P.N- wil links blok tegen K.V-P. Nederlands grootste droogdok Aanval op ïers^ politiepost Overwinning van Prins Rainier V*N*-pro£essor vergat de hygiene Ook Nederland onthield zich van stemming Ir Maris over hei Deltaplan Dam in Volkerak van invloed op opheffing sluis Wemeldinge Gesmokkelde volkswagens in de handel Oud-bokskampioen bleek nog in vorm Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Giro 274289. Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, TeL 2488 (b.g.g. voo- redactie 2435, voor advent enz. 2970), Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. 68. Telef. 326; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen*. Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD lie JAARGANG No. 8256 Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct per woord. Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong DINSDAG 29 NOV. 1955 Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Hüiissen, Terneuzen; Ös J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moll Vlissingen; K. O. van Spronsen, Goes; A. H S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. (ZIE PAGINA 5). TEL AVTV, 28 Nov. Volgens een Israëlische woordvoeder van Maan- dagochtenl drie Israëlische soldaten gedood bij een grensincident bij Gaza. Hij zei, dat een Egyptische stelling het vuur opende op een Israëlische pa trouille. Daarna had een Egyptische eenheid infanterie de Israëliërs op Is raëlisch gebied aangevallen. Toen ver- Sterkingen arriveerden hadden de Egyptenaren zich teruggetrokken. Een Egyptische militaire woord voerder verklaarde tegenover de pers, dat Israëlische strijdkrachten Maan dag omstreeks twaalf uur het vuur hadden geopend op een Egyptische stelling ten Zuiden van Gaza. De Egyptenaren hadden het vuur beant woord en er volgde gedurende een uur een vuurgevecht. Aan Egyptische zij de werden geen verliezen geleden, al dus de woordvoerder. Radio-Cairo heeft Maandagavond zijn programma onderbroken voor het uitzenden van een verklaring van premier Nasser, waarin deze meedeel de dat de Arabische landen de bemid deling van Groot-Brittannië of een ander land in het Arabisch-Israelische conflict niet zullen aanvaarden. DEN HAAG, 28 November. Bij de geregelde controle van de radio-activiteit van de atmosfeer, die in samenwerking wordt uitgevoerd door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt en het medisch biologisch laboratorium der Rijksvérdedigings-organisatie T.N.O., is in de laatste dagen een opmerkelijk hoog gehalte aan radio-actieve stoffen in de atmosfeer waargenomen, zo meldt het A.N.P. Het wordt niet uit gesloten geacht, dat deze verhoogde radio-activiteit van de atmosfeer samenhangt met de experimentele atoombomexplosie die onlangs in de Sowjet-Unie heeft plaats gehad. Zoals gemeld heeft Chroestsjew, de secretaris van de Russische commu nistische partij over de ontploffing ge zegd, dat het er een was „van onge kende sterkte". De methode die ge bruikt was, was nieuw en er was een maximum ontploffing tot stand ge bracht met een minimum aan atoom kracht. De kracht was gelijk aan enige millioenén tonnen T.N.T. (De atoombom, die destijds op Hiro shima viel veroorzaakte een ontplof fing met de kracht van 20.000 ton TNT). Volgens een bericht van het Russi sche persbureau Tass vond de explosie plaats op grote hoogte, „teneinde ra dio-actieve gevolgen te voorkomen". Terreur blijft aanhouden NICOSIA, 29 Nov. (Reuter) De 10.000 man Britse troepen op Cyprus zijn Maandag in „oorlogstoestand" gebracht als gevolg van de aanhoudende golf van terreur op het eiland. Twee dagen geleden werd op Cyprus de noodtoestand afgekondigd. De troepen verrichtten tot dusverre officieel slechts „politiediensten" doch thans zijn zij „in actieve dienst" gekomen, voorlopig voor een periode van drie maanden. Maandag deden zich op verschillen de plaatsen weer incidenten voor. Jongens- en meisjesleerlingen van het Kyrenia gymnasium hebben vandaag geen lessen bijgewoond als protest te gen het afkondigen van de noodtoe stand. Op de weg tussen Nicosia en Limassol werd een militaire vracht auto beschoten. Bij deze beschietin; vielen geen slachtoffers en werd geer. schade aangericht. Maandagavond wierpen terroristen een zelfgemaakte granaat in het huis van een majoor van het Britse leger in Nicosia. Ook bij deze aanslag vieler geen slachtoffers en werd geen scha de aangericht. In Famagusta werd een Britse zakenman door met pistolen bewapende terroristen aangevallen en ernstig verwond. ATHENE Gouverneur Sir John Harding en Aartsbisschop Makarios van Cyprus zouden geheime bespre kingen gevoerd hebben. Tijdens deze besprekingen zou de aartsbisschop nieuwe Britse voorstel len voor de toekomst van Cyprus van de hand hebben gewezen als „onaan vaardbaar". Volgens kringen van het bestuur var de Griekse orthodoxe kerk op Cypnv werd in de nieuwe Britse voorsteller het recht van Cyprus op zelfbeschik king erkend doch werd dit tevens af hankelijk gesteld van „veiligheid en wereldvrede". 's-GRAVENHAGE, 28 Nov. In een openbare vergadering van de C.P.N., die vanavond in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen werd ge houden, wekte de algemeen partij secretaris, de heer Paul de Groot, op tot het vormen van een linkse coalitie, P.v.d A., V.V.D. en C.P.N., om stelling te nemen tegen de vorming van een rechtse regering met Romme als mi nister-president. „Sterker nog", zo voegde hij er aan toe, „Romme moet uit de regering gejaagd worden." Zijn rede was voor een groot deel gericht tegen de K.V.P., waarbij hij de woningbouw, de onderwijspolitiek de zaak Anneke Beekman en „de tegen werking van K.V.P.-zijde tegen de ouderdomsvoorziening" ter sprake bracht. Uitkomsten bestudeerd worden De waarneming, aldus bet K.N.M.I., worden voortgezet en verkregen uit-, komsten zullen nader worden, bestu deerd. Zij zullen ter beschikking wor den gesteld van de commissie, die door de Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen werd ingesteld onder voorzitterschap van prof. dr A. J. Kluyver en die tot taak heeft de mo gelijke gevolgen van de eventuele verontreiniging van de atmosfeer door radio-actieve stoffen, mede met het oog op eventueel daaruit voortvloeien de gevaren voor de volksgezondheid, te bestuderen. Niet alleen in ons land doch ook in de meeste landen van Noord-Europa, uit Japan en uit Amerika werd een plotselinge verhoging van de radio-ac tiviteit in de atmosfeer geconstateerd. Uit Praag werd gemeld, dat de be kende „Kruis-bron" zeer onregelma tig gevloeid heeft in de laatste tijd. Men neemt aan, dat deze bron zeer ge voelig is voor seismische bewegingen. Het Parijse laboratorium voor de volksgezondheid heeft Zaterdagoch tend reeds geconstateerd, dat de hoe veelheid radio-actief stof in de lucht op dat ogenblik zeven maal zo groot was als gewoonlijk. Zondag werd melding gemaakt van radio-actieve regen in Japan en West- Duitsland. Verkiezingen in Monaco MONACO, 28 Nov. Bg verkiezin gen in Monaco heeft de groep voor „so ciale actie", bestaande uit aanhangers van Prins Rainier, elf van de dertien vacante zetels in de achttien leden tel lende nationale raad gekregen, terwijl de overige twee zetels aan de oppositie groep voor „communale actie" toevie len. Van de 1170 stemgerechtigde man nen brachten er 940 hun stem uit. De vrouwen hebben alleen stemrecht bij gemeenteraadsverkiezingen en de overige 20.202 inwoners van het vor stendom hebben als buitenlander geen stemrecht. De verkiezingen waren noodzakelijk geworden, doordat in September der tien leden van de raad aftraden uit protest tegen het wanbeheer van da publieke gelden, waarvan veel was ge deponeerd op een bank, die failliet was gegaan. De oppositie verdween evenwel spoedig, ook al als een ge volg van de bekendmaking, dat Prins Rainier een bezoek aan de V.S. zal brengen. Vele Monegasken hopen, dat hun (ongetrouwde) vorst van deze reis met een vrouw zal terugkeren. De grote angst van de Monegasken is n.l., dat de Prins overlijdt zonder 'n opvolger na te laten. In dat geval komt het vorstendom, op grond van een verdrag van 1918, aan Frank rijk, waardoor de thans geen be lasting betalende bewoners hun bij drage aan de Franse schatkist zou den moeten gaan leveren. Vijf jonge gevangenen zijn Zondag avond uit een strafinrichting voor vrouwen te Akron in de Amerikaan se staat Ohio ontsnapt, nadat zij een bewaakster hadden gedood. Drie van de ontsnapte meisjes zijn 15, één 16 en één 17 jaar oud. DE BILT ZEGTJ Iets lagere temperaturen Zwaar bewolkt met plaatselijk* wat regen, voornamelijk in de Noordelijke helft van het land. Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen. Over het algemeen iets lagere temperaturen In het Noord-Ierse stadje Roslea in het Graafschap Fermanagh, heeft de politie een vuurgevecht geleverd met gewapende Zuid-Ieren, naar men aan neemt leden van het Ierse republi keinse leger, die de politiebarakken in Roslea aanvielen na een gat in een muur van een van de gebouwen te hebben gemaakt door een bom door een ruit naar binnen te gooien. De politie slaagde erin de aanvallers te rug over de grens te drijven. Een nachtwaker werd hierbij evenwel zo ernstig gewond, dat hij met, naar ver luidt, zeven kogelwonden, naar een ziekenhuis moest worden overge bracht. De foto toont het gehavende gebouw na de aanval. Duidelijk zijn de be schadigingen aan het dak te zien. Rechts op de voorgrond de verniel de muur. Nadat de echtgenote van de burge meester van Amsterdam, mevr. mr A. W. Chr. D'Ailly-Fritz het grootste droogdok van Nederland Dok no. 4, op de werf West van de N.O.S.M. officieel in dienst had 'gesteld, werd dit reuzendok meteen in gebruik ge nomen door de 31.000 ton metende tanker „Vasum", het schipdat des tijds door Prinses Beatrix te water werd gelaten. Deze luchtfoto laat zien hoe de „Vasum" statig het dok bin nenglijdt. Links van het schip de ere tribune, waar vandaan de genodigden het schouwspel gadesloegen. Lucht opname A.N.P.-foto. CAIRO, 28 Nov. Dr Grzegorzews- ki, professor in de hygiëneleer en voorzitter van de voorlichtingsafde ling van de te Genéve gevestigde we reldgezondheidsorganisatie, is, op last van de Egyptische medische autoritei ten te Cairo, aan quarantaine-maatre gelen onderworpen, omdat hij niet had voldaan aan internationale voorschrif ten voor gezondheidszorg. (De profes sor had zich met name vóór zijn be zoek aan Egypte niet tegen cholera la ten inenten). Professor Grzegorzewski is thans ge- isoleerd in speciale gebouwen op het vliegveld van Cairo, waar hij vijf da gen zal moeten blijven, zonder con tact met de buitenwereld. De profes sor, die thans door sommigen wordt gezien als een illustratie van het ge zegde, dat „schoenmakers vaak de slechtst geschoeiden" zyn, zal zodoen de niet kunnen deelnemen aan de te Cairo door de wereldgezondheidsorga nisatie belegde internationale medi sche voorlichtingsconferentie. VOETGANGER VERONGELUKT LEXMOND, 28 Nov. De 69-jarige H. J. .Brokking uit Lexmond is heden avond bij het oversteken van de rijks weg Gorinchem-Utrecht nabij Lex mond door een auto gegrepen en op slag gedood. Hij laat een vrouw met een groot aantal kinderen na. Polifiëke commissie besloof NEW YORK, 29 Nov. (Reuter) De politieke commissie van de V.N. heeft Maandag met 49 tegen nul stem men, bij vijf onthoudingen, besloten geen debat over de kwestie-Marokko te houden. Hierdoor is het laatste be letsel voor Frankrijk om zijn plaats in de volkerenorganisatie weer in te ne men, weggenomen. De vijf landen die zich van stem ming onthielden waren Engeland, Australië, België, Luxemburg én Ne derland. De commissie nam haar besluit door een resolutie van 31 Arabische Aziati sche 'en Latijns-Amerikaanse landen te aanvaarden, volgens .welke de algeme ne vergadering der V.N. er kennis van neemt dat er onderhandelingen tussen Frankrijk en Marokko zijn begonnen, haar vertrouwen uitspreekt dat de Marokkaanse kwestie op bevredigende wijze zal worden opgelost en besluit, de rest van de behandeling van deze kwestie te verdagen. Zoals bekend verliet Frankrijk op dertig September de algemene verga dering als protest tegen het besluit van de vergadering om het Franse op treden in Algerije te bespreken. Anthony Nutting zeide ter verkla ring van de houding van de Britse le gatie, dat Engeland altijd van oordeel EEN BENDE DIEVEN heeft gister ochtend een verkeersopstopping ver oorzaakt voor duizenden Londena- ren, die op weg waren naar hun werk: zij hadden een gestolen brandkast op een spoorlijn laten kantelen, waardoor een goederen trein ontspoorde en het treinverkeer van Noord-West-Londen naar het centrum tot staan bracht. Bussen werden ingeschakeld totdat de baan weer was vrijgemaakt, hetgeen pas Maandagmiddag geschied was. DELFT, 28 Nov. „Het onderzoek inzake het Deltaplan en de afsluiting van de zeegaten beperkt zich tot de keus uit twee mogelijkheden: of men maakt de dam in het Volkerak gelijk klaar met de afsluiting van het Haring vliet (dat is een beginstadium van de uitvoering van het Deltaplan) of men zorgt dat de dam In het Volkerak gelijk klaar is met de afsluiting van de Oosterschelde in de laatste fase van het plan. Met de Belgen zal over dit punt nog overleg worden gepleegd. Dit vertelde vanavond de directeur- generaal van de Rijkswaterstaat, ir A. G. Maris, tijdens een causerie die hij in de collegezaal van het Laboratorium te Delft heeft gehouden op uitnodiging van het gezelschap „Practische Studie" Wanneer de dam in het Volkerak moet worden gelegd, is nog itt studie. Is deze klaar vóór de afsluiting van de Oosterschelde dan zal de sluis hij We meldinge niet kunnen worden opgehe ven. Twee sluizen voor de binnen scheepvaart in dit gebied wordt als 'n ernstig bezwaar gevoeld. i Ir Maris ging ook in op de vrees die bij onze Zuiderburen bestaat, nl. dat na de afsluiting va» de zeegaten bjj een eventuele stormvloed ds toevoer van water door de Westerschelde aan zienlijk hoger zal zijn. Volgens bere keningen van Nederlandse deskundi gen, aldus spreker, zal het waterpeil in deze zeearm bij een stormvloed eerder lager dan hoger zijn. Voor de uitvoering van het plan is, ressorte rende onder de Rijkswaterstaat, een speciale Deltadienst in Voorbereiding. De benodigde klei en rijshout vormt nog een onderwerp van studie. Het is intussen wel zeker, dat de voornaam ste hoeveelheden klei zullen worden gehaald uit de uiterwaarden langs de Maas, waarmee tevens wordt bereikt, dat de kwaliteit van de gronden al daar wordt verbeterd. Veel nieuws heeft ir Maris uiter aard verder niet verteld. Hij ging nog in op hetgeen het plan ook beoogt ten aanzien van de zoetwatervoorziening. Het Rotterdamse waterleidingbedrijf is hier. direct belanghebbende omdat door het te ver opdringen van de zoutwatergrens de drinkwatervoorzie ning van de Maasstad ernstig in ge vaar zou komen. Na voltooiing van 't plan zal deze grens zover zijn terug gedrongen, dat ongeveer 350 dagen per jaar de Parksluizen te Rotterdam weer open kunnen zijn voor de inlaat Van zoet water. In het vijfde interimrapport, dat binnenkort zal verschijnen, zal wor den opgemerkt dat de dammen in het Spui niet nodig zullen zijn, hetgeen aanvankelijk wel werd aangenomen. is geweest, dat de Marokkaanse kwes tie geen zaak is waarmee de algeme ne vergadering zich kan bezig hou den. Om deze reden kon hij de reso lutie dan ook niet steunen. Na de stemming besloot de politieke commissie Woensdag het ontwape ningsdebat te beginnen. Hierbij zal op voorstel van de Sowjets ook gespro ken worden over maatregelen voor 'n verdere vermindering van de interna tionale spanning en de ontwikkeling van internationale samenwerking. DEN BOSCH, 28 Nov. Ambtena ren van de douanerecherche in Nijme gen hebben in de laatste weken be langrijke resultaten geboekt bij de op sporing van naar Nederland gesmok kelde Duitse volkswagens, zo verne men wij van justitiële zijde." Uit dit onderzoek is duidelijk ko men vast te staan, dat alle tot nu toe opgespoorde volkswagens zijn gestolen in Duitsland. Daar de volkswagens, na te zijn gesmokkeld, werden verkocht in verschillende plaatsen van ons land, werd nauw samêngewerkt met de re cherchediensten van de gemeenten Amsterdam, Rotterdam en Eindhoven. Voorts is uit dit onderzoek gebleken, dat het hier een internationale handel in gesmokkelde en gestolen volkswa gens betreft. Daarom, werd contact opgenomen met de gerechtelijke poli tie in Turnhout (België), die thans ook een onderzoek instelt naar dezè wijd vertakte handel. Tot nu toe werd in Nederland een viertal wagens in beslag genomen fil verschillende plaatsen. Een van dig wagens werd aangetroffen in een af gesloten schuur. Er zaten Duitse nuni- merplaten op. Het gehele onderzoek wijst uit, dat alle sporen leiden naar een zekere S., die thans in Duitsland voortvluchtig is. In Eindhoven werd gearresteerd een zekere K., die een groot aandeel bleek te hebben bij de organisatie van dii smokkelcomplot. Tot nu toe werden reeds elf volkswagens opgespoord. WENEN, 28 Nov. Drie aange schoten voetbalsupporters hebben tij dens een voetbalwedstrijd van dq Weense club „Wacker" met hun vuis ten de oren bewerkt van een andera bezoeker, die naar hun zin het bezoe kende elftal te luid aanmoedigde. Zij ontdekten te laat, dat het 'slachtoffer Joschi Weidinger was, een oud bokser, en een goede ook. Joschi was nl. in 1950 zwaargewicht kampioen van Europa. Hij had zijn drie aanvallers stuk voor stuk K.O. geslagen, vóór de politie op het toneel van de strijd was verschenen.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1