In „Fjetre", het Noorse trainingscentrum worden Broekman c.s. klaargestoomd PUZZLE De 75-jarige ex-kampioenSinnerud is een bijzondere trainer Leerlingen van Zierikzees Lyceum besmet met T.B.C. Parlement E.G.K.S, geen reizend circus Frans „wonderkind" ontmaskerd Maandag 28 November 1955 ZEEUWSCH DAGBLAD 1^——1 pagina 5 n onze besneeuwde motorjekkers scharrelen we door de schemerige )l gebouwen van het landgoed „Fjetre", nabij Hamar, op zoek naar een der bewoners. Eindelijk, in het zoveelste vertrek, ontwaar ik iemand, die ingespannen achter een bureau zit te schrijven. Goedenavond, woont hier Kees Broekman? De aangesprokene schiet overeind, als werd hij door een sprink- hanenzwerm overvallen. Ons met een critische blik monsterend, bast hij ontstemd: „Met wie spreek ik eigenlijk O, neemt U me niet kwalijk Ik noem mijn naam, laat een perskaart zien (niet vermoedend, dat die olie op het vuur zou betekenen), waarna de ontvangende partij ,'ch voorstelt met een kortaf: „SinnerudArve Sinnerud". Kan ik Kees Broekman spreken? Kees is niet thuis Grappig, een half uur later zitten we gezellig bij het open haardvuur te praten met Kees Broekman, diens broer Leen en Arve Sinnerud, de eigenaar van „Fjetre", die zich zojuist bij onze aankomst als een ongenaakbaar landheer voordeed Deze Sinnerud is het, die dezelfde weldra een bekende klank over heel avond als een attente gastheer zegt: „U blijft vannacht natuurlijk op Fje tre slapen?" „Maar we hebben in Hamar al „O, dat maak ik wel even in orde met de hotelhouder. U bent nu mijn gast!" Zo zijn de Sinneruds: in eerste in stantie hard en ontoegankelijk. Maar als ze eenmaal weten, wat voor vlees er in de kuip zit blijken ze buiten gewoon hartelijk en gastvrij. Is het dan vreemd, dat de Neder landse langbaanrijders hier op dit Noorse trainingscentrum elke winter in de maanden December en Januari zo graag neerstrijken? Middeleeuws „jjetre" is niet zomaar één of ander landgoed in het Hadeland. Gedurende de twee dagen van ons verblijf daar hebben we ervaren, dat het zijn naam alle eer aandoet. (Fjetre betekent n.l. verrassend). Het landgoed is al oud, meer dan vijf eeuwen. Historisch ge zien is Fjetre, evenals de stad Hamar, van vrij grote betekenis. Op dit landgoed logeerden de mid deleeuwse koningen van Noorwegen dikwijls, als ze op doorreis naar de hoofdstad waren. Je voelt die oude sfeer daar nog, als je 's avonds in zo'n .koninklijk" hemelbed kruipt Natuurlijk heeft de moderne tijd ook hier veranderingen gebracht. Niet alleen, dat de koninklijke gas ten door schaatskampioenen zijn verdrongen, ook de inrichting is ge moderniseerd. Nu is er een ijsbaan bjj, een echt-Fins saunabad, ja wat niet al. jaap Eden's rivaal Peter Sinnerud is, ondanks zijn 75 jaren, nog altijd DE grote man op Fjetre. Zijn naam heeft gezag in de internationale schaatswereld. In zijn jonge jaren schitterde zijn ijsster in geheel Scandinavië. Verschillende ma len veroverde hij het kampioenschap van Noorwegen op de lange-baan, waarvan de talrijke bekers, foto's en krantenknipsels nog getuigen. Sinnerud Sr raakt niet uitgesproken, als hij over Jaap Eden praat, de be roemde Nederlander, die tweevoudig wereldkampioen is geweest (schaat senrijden en wielrennen. Met Jaap Eden streed Sinnerud in 1893 om de wereldtitel op de lange- baan. Hij moest zijn meerdere erken nen in de Nederlander, maar het was voor hem een groots moment met deze geweldenaar op de schaats in het strijdperk te mogen treden. Sinds die tijd kunnen de Sinneruds geen kwaad woord meer van Neder- 'and en zijn inwoners horen. Na zijn beste jaren als schaatsenrij der legde hereboer Peter Sinnerud zich toe op het trainen van jonge rijders. Daar hij niet alleen een uitstekend leermeester, maar ook een groot pae- dagoog bleek te zijn, kreeg zijn naam de wereld, en „Fjetre" is een symbool geworden. Ieder jaar komen tientallen buiten landers naar Hamar, om daar de wij ze lessen van de vergrijsde grootmees ter en zijn zoon Arve ter harte te ne men: Amerikanen, Koreanen, Japan ners en ook.... Nederlanders. Goodwill Arve, een forse Noor, heeft zich een waardig zoon van de ijskoning getoond. Als jongen reeds toen hij het kampi oenschap van Noorwegen veroverde in de juniorenklasse. Natuurlijk wijd de hij zich later ook aan de ijstraining, samen met zijn vader. Zijn sympathie voor Nederland heeft hij met daden bewezen, want hij was het, die ervoor zorgde, dat de Neder landers hun perfecte ijstraining in Noorwegen konden krijgen. Het was Arve Sinnerud, die de KNSB aanbood de kernploeg op Fjetre onder te bren gen tegen slechts een geringe vergoe ding. Wie maakte het voor elkaar, dat Broekman in Hamar werk kreeg, om zodoende veel te kunnen trainen? Wie is de initiatiefnemer geweest van de jaarlijkse landenwedstrijd Noor wegen- Nederland, ten bate van de kas, waar uit de uitzending van rijders naar Noorwegen worden bekostigd? U raadt het al: natuurlijk Arve Sinnerud. De starter slaan TWEE LEERLINGEN VAN SINNE RUD, die in de „fabriek der kam pioe nen" zijn opgeleid: Hjalmar Andersen (links) en onze landgenoot Broekman. Deze foto werd vorige jaar tijdens de interland schaatswedstrijd Noorwegen- Nederland genomen. Broekman in glorieuze vorm versloeg zijn rivaal zowel op de 5000 als op de 1000 meter. „Vindt U ook, dat elke rijder zijn eigen stijl moet behouden?" „Jazeker" knikt Sinnerud Sr. „Ik ben een voor stander van de eigen stijl. Ieder zijn eigen techniek en die ontwikkelen, dat is mijn methode". Daarbij vergeet hij de tactiek niet. „De starter slaan" is een van zijn principes, waarmee hij zich toelegt op een verrassend snelle start. Op Nederland gestelc Als zoon Arve ons rondleidt door de gebouwen en de werkstukken van alle mogelijke schaatssterren laat zien (een aangelegd tuintje, getimmerde hokken, een onmisbaar saunabad e.d.) ZIERIKZEE, 26 Nov. Bij leer lingen van het „Prof. Zeemanlyceum" is een tuberculosebesmetting gecon stateerd. Negen leerlingen en een leerkracht mogen voorlopig de school niet bezoeken en enkele leerlingen zullen moeten kuren. De oorzaak van de besmetting kon nog niet met zekerheid worden vast gesteld, maar vermoed wordt, dat deze afkomstig is van genoemde leraar. Binnenkort zal weer een onderzoek plaats vinden, daar men het niet uit gesloten acht, dat nog andere leerlin gen besmet zijn. De Amerikaanse ambassada in Praag heeft een eind moeten maken aan het uit stallen van oude nummers van Ameri kaanse modetijdschriften in de tuin van de ambassade, omdat de Tsjechoslowaak- se autoriteiten daar bezwaar tegen had den.... Deskunop het geoied van de handschriftkunde, verbonden aan de rechtbank te Parijs, hebben uitge maakt, dat de brieven en gedichten, die men algemeen toeschreef aan het achtjarige Franse „wonderkind" Minou Drouet, en die als zodanig zijn gepu bliceerd door de Franse uitgever Jul- liard, in feite zijn geschreven door de stiefmoeder van het meisje. Het waren twee Franse journalisten, die de zaak aan het rollen brachten door twee re gels handschrift van het meisje te be machtigen en deze te laten vergelijken met het schrift van de gedichten en dat van de moeder. De foto toont Minoi1 Drouet met haar stiefmoeder. Ste Radio faienqi U Een man als Peter Sinnerud, met een ongekende vitaliteit en originali teit, heeft vanzelfsprekend ook zijn eigen opvattingen over het trainen: „De knapen moeten flink oefenen, maar toch ook weer niet te gek, want zgn. „overtraining" is funest". En onder dat stevig oefenen verstaat hij o.a. tevens: houthakken aardappe len rooien en verder alle mogelijke werkzaamheden, die op het landgoed Fjetre kunnen worden uitgevoerd. DE ZWEED ERICSSON veroverde begin van dit jaar niet alleen de Europese- maar ook de wereldtitel. Hier wordt hij in het Dynamo-stadion te Moskou luide toegejuicht door 80.000 toeschouwers. Links van hem staat de gevierde Russische schaatsen rijder Goncharenko en rechts diens landgenoot Boris Shilkov, de wereld kampioen van het jaar daarvoor. DINSDAG 29 NOVEMBER 1955 HILVERSUM I (402 m) K.R.O.: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weer berichten. 8.15 Gram. 8.45 Gram. 9.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 „Als de ziele luistert", caus. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.15 „Nood breekt traditie". 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Hammondorgel. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Dans muziek. 13.45 Gram. 14.00 Gevar. pro gramma. 15.00 Schoolradio. 15.30 Gram. 15.45 Voor de plattelandsvrouwen. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlgf. 17.00 Voor de kinderen. 17.15 Voor de jeugd. 17.40 Beursberichten. 17.45 Regeringsuitzen- ding: Rijksdelen overzee: Dr K. W. Galis: „Nieuw Guinea's geschiedenis". 18.00 Voor de jeugd. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Radio Volksuniversiteit: mevr. mr. L, Eversdijk Smulders: „Iraq, het verloren Paradijs" (le lezing). 19.00 Nieuws. 19.10 Gram. 19.15 „Uit het Boek der Boeken" 19.30 Gram. 20.20 Act. 20.35 De gewone man. 20.40 Radio Philharmonisch orkest. 21.40 „De opleiding aan de Koninklijke Academie te Breda", interview. 21.50 Ba riton en piano. 22.15 Gram. 22.45 Avond gebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gram. HILVERSUM H (298 m) A.V.R.O.: 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.25 Gram. V.P.R.O.: 7.50 Dagopening. A.V.R.O.: 800 Nieuws, 8.15 Gram. 9.00 Gym. 9.10 Vopr de vrouw. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 DEZE KINDEREN Ingezonden Mededeling (adv.) BJJ. HOEST EN KEELPIJN PA'SflLLES M n •li ontsmettend:-verzachtend Nederhorst in Straatsburg; STRAATSBURG, 26 Nov. In de vergadering van het parlement der E. G.K.S. heeft de Nederlandse afge vaardigde Nederhorst scherpe critiek laten horen op het besluit van dit ge meenschappelijk parlement om tussen de gewone zittingen te Straatsburg door bij toerbeurt in de verschillende landen der gemeenschap in buitenge wone zitting bijeen te laten komen. Hij betoogde, dat men van het parle ment geen „reizend circus" en geen „Europese Pullmanclub" moest ma ken, maar dat zoveel mogelijk moest worden vastgehouden aan de parle mentaire tradities, die o.a. voorschrij ven, dat een parlement, in tegenstel ling tot een congres, steeds op dezelf de plaats dient bijeen te komen. Hij had er geen bezwaar tegen als er in cidenteel een zitting buiten Straats burg zou plaats vinden, als daar een speciale reden voor was zoals be gin volgend jaar in Brussel, omdat daar de intergouvernementele „com missie Spaak" plannen voor verdere Europese integratie had uitgewerkt, maar hij voelde er niets voor daarvan streelde zijn hand. Hij rook de geur een gewoonte te maken. 71) Zelfs heeft ze hem beloofd morgen ochtend weer mee ter kerke te zul len gaan. En zij heeft haar gruwen van het vrome gedoe dapper verduwd, Zij heeft hem alleen maar zijn wens om de avond bij haar thuis door te brengen uit het hoofd gepraat. Heus, het is helemaal niet nodig, dat Eline zo'n drama maakt van zijn eenzaamheid, want Lotte heeft hem geen ogenblik langer alleen gelaten dan de tijd, die zij nodig had om zich te kleden voor het soupeetje in Cor- nerpalace, dat zij hem had afgebedeld. Zou Rick niemand meer hebben op de aarde, toen hü het meisje, wier gratievolle gestalte iedere aanwezige opviel, volgde door de hal van Hei- velde's duurste restaurant? Las hij niet de overgave in haar heldere schitterogen, toen hij haar geleidde naar een kleine, rustige zaal? Was het niet voor hèm, voor hèm alleen,dat zij zich had gekleed in dit- feestge waad? Maar.... waarom werd dan zijn hart niet vrolijk, toen hij neerzag op de smetteloze blankheid van haar schouders en armen? Het grote geluk was immers gekomen? Zij aten en dronken. Rick hoorde Lotte's klokkende lachje, haar luch tig gepraat. Hij zag het gracieuze be weeg van haar slanke arm bij het reiken naar het fonkelende glas. Zijn blikken volgden de zuivere lijnen van haar hals en schouders. En toen het kleine, maar superieure souper geno ten een een keur van dranken ge bracht was, vlijde zij zich in het be schermde hoekje tegen hem aan en ren vlak bij de zijne. Haar warme adem beroerde zijn wang. Is het waar, dat Rick niemand heeft? Is het niet veeleer zó, dat hij Lotte had gebracht naar God? Morgen zal ze immers weer met hem naar de kerk gaan? Zeker, hij is het van God gekozen middel om haar tot 't Woord te brengen. Het geloof zal beslist vol gen. Maarwaarom maakt deze gedachte hem dan niet blij? Lotte echter kent de weg tot de vrolijkheid beter. Zij richt zich op, schenkt zijn glas vol en reikt het hem aan. En willig gehoorzamende aan haar uitdagende blik drinkt Rick. En als hij vele malen gedronken heeft, wordt zijn hart toch licht. Weliswaar lacht hij wat wezenloos, doch dat hin dert Lotte niet. Want al walgt zij van dronkenmansadem, zo aanvaardt zij zijn wilde kussen als het bewijs van haar komende overwinning. Ze fluis tert hem in het oor, dat hij haar lie veling is en dat zij alles voor hem over heeft. Alles, hoor je Rick? Haar heldere ogen lachen en dagen het woeste vuur der begeerte uit. Maar ofschoon hij haar hijgend zijn liefste noemt, en zijn sterke armen haar de adem uit de longen persen, blijft Lot te zich terdege bewust, dat hij niets heeft gezegd, dat waarde heeft en dat hij zich door geen enkele belofte heeft gebonden. Evenwel kussen haar war me, rode lippen hem des te vuriger. Zij moet nu winnen. Een mogelijk heid om alles te verspelen behoeft Lotte niet eens te overwegen. Deze dronkeman zal worden als was in haar handen. Ze zal eens zien, wie sterker is: zij met haar geraffineerde van haar haren; en haar lippen wa- verleiding of deze grote lummel, die do or Care? van der Hoek in de kerk zo vroom naast haar had zitten bidden. Neen, Rick is niet alleen. Lotte heeft hem stevig vast in haar kleine, sterke handen. Ze zal hem niet los laten ook. Daarvoor zijn haar inlich tingen over zijn betrekking, zijn geld te goed. Het spreekt wel vanzelf, dat zij voor het laatst naar de kerk was geweest. Hij zal er morgen zelf niet eens kunnen komen. „Drink je glas nog eens uit, lievelingoch schat, Lotte houdt toch zo veel van je. Meer dan wie ook, Rick!" Twaalf sonore gongslagen doortril len plechtig de kleine zaal. En dan glijdt plotseling Ricks hand weg van de arm, die hij omklemde. Zijn onbe stemde blik zoekt de klok, maar vindt haar niet. En dan legt zich een droef geestige trek op z(jn door de alcohol verhitte gelaat. Lotte heeft even verwonderd zijn bewegingen gevolgd. Ze ziet de ver andering ook. En ze denkt vrolijk: dronkemansbewogenheid. Het spel gaat nu zijn ontknoping tegemoet. Maar wat weet Lotte van Ricks nooit bevredigde honger naar de schaars gebleven en te vroeg verlo ren warmte en liefde van het ouder lijke huis? Zij heeft immers niet eens de moeite willen nemen naar hem te luisteren, toen hij haar zijn heimwee openlegde? Zij heeft zijn dringende vraag, deze avond te mogen doorbren gen in haar familiekring, verworpen in de mening, dat hetgeen zij te bie den had, duizendmaal meer waarde bezat dan het saaie, ouderwetse zitten in 'n stampvol kamertje bij haar be krompen denkende ouders. (Wordt vervolgd.) Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 R.V. U.: Drs W. A. Nell: „Kind en Kinderhuis", 11.30 Zuid-Amerikaanse volksliederen. 12.00 Mil. Kapel. 12.30 Land- en tuinbouw» mededelingen. 12.35 Twee piano's. 13.06 Nieuws. 13.15 Mededelingen of gram. 13.26 Metropole orkest. 13.55 Koersen. 14.00 Ka merorkest en solist. 14.40 Schoolradio, 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Orgelconcert, 16.00 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 In en Om de Universiteit. 18.45 Rep. 18.55 „Paris vous parle". 19.00 Voor de kin deren. 19.05 Gevar. programma. 19.4J Toneelbeschouwing. 20.00 Nieuws. 20.09 Gevar. programma. 22.00 Voordracht. 22.15 Pianoduo. 22.40 De Antwoordman, 22.55 „Ik geloof, dat23.00 Nieuws. 23.15 „New York Calling". 23.20 Act. oï gram. 23.20—24.00 Gram. BRUSSEL (324 m) 11.45 Gram. 12.30 Weerberichten. 12.34 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Orgelspel. 16.30 Ka mermuziek. 17.00 Nieuws. 17.10 Piano recital. 17.45 Boekbespreking. 18.00 Gran 3 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19. Gram. 19.50 Caus. 20.00 Interview. 20.30 Gram. 21.00 Omr. órk. en sol. 22.00 Nieuws. 22.15 Gram. 22.55—23.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S K.R.O.; 20.15 Wereldvisie, weerberich ten en act. 20.35—22.15 „Midas" of „Een ezel blijft een ezel", tragi-comedie. VANDAAG EENS KRUISWOORDRAADSEL HORIZONTAAL: 1. Bijzondere pres tatie; 6. overzicht; 8. Chin, maat; 9. plant; 10. pers. voornaamwoord; 12. arctische vogel; 14. edelgesteente; 15. putemmer; 16. vreemde munt; 17. vis soort; 19. bevel; 20. lidwood; 21. schre de; 23. vluchtig; 24. broddelen; 27. ge ring van afmeting. VERTICAAL: 1. De oudere;'2. cijns; 3. vereniging; 4. muurholte; 5. voorzet sel; 6. fopperij; 7. boek in een bepaald formaat; 8. ros; 11. effen; 13. sp:e; 14. zware stem; 18. Japanse drank; 21. vaas; 22. sneeuwschoen25. godsdienst; 26. voegwoord. Oplossing vorige puzzle HORIZONTAAL; 1. Mol; 4. bagno; S. amok; 10. re; 11 rabat; 13. nijd; 14. de; 15. inferieur; 18. re; 19. zee; 20. etage; 23. S.S.; 25. star; 16. natie; 27. elp. VERTICAAL: 1. Markiezin; 2. oma; 3, lob; 5. ar; 6. genre; 7. onderwerp; 9. kade; 12. terre; 16. feest; 17. iets; 21. Ate; 22. gal; 24. si. Op bezoek in de fabriek der kampioenen" te Hamar lucht hij even. zijn hart: „We zijn erg op de Nederlandse rijders gesteld. De oude band, weet u. Zij nemen een spe ciale plaats in op Fjetre. Het zijn stuk voor stuk pracht kerels, of je nu Kees, of Wim van der Voort, of wie van hen ook neemt". En we kunnen dan ook rustig aanne men, dat de Nederlandse rijders, die over enkele weken naar Noorwegen zullen vertrekken, weer met open ar men op Fjetre zullen worden ontvan gen Over enkele weken zullen de Nederlandse ijscracks naar Noor wegen vertrekken om daar op 't landgoed „Fjetre" bij Hamar te trainen onder leiding van de be roemde 75-jarige Peter Sinne rud, oud-kampioen van de Noor se langebaan. Precies een jaar geleden bracht een onzer verslaggevers tij dens een scooterreis door Euro pa een tweedaags bezoek aan deze internationaal bekende „fa briek der kampioenen"kort voordat de Nederlandse schaats ploeg zou arriveren. in deze speciale reportage geeft hij zijn indrukken weer van dit interessante bezoek en tracht hij een beeld te geven van de wijze, waarop onze schaats- rijders op dit trainingscentrum worden „klaargestoomd" voor de grote strijd.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 5