Kwestie Algerije wordt niet in Verenigde Naties besproken Strijd tussen Ierse vissers Motie-Scheps over 5 Mei-viering maakt weinig kans TWEE TREINEN BOTSTEN BIJ HEERLEN OP ELKAAR r PROTESTANTS.CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Naar N. O. P. en Braakman J POLITIEKE COMMISSIE BESLOOT: PI NAY„een overwinning van het gezonde verstand" Hoogoven in Dortmund geëxplodeerd Rots, zo groot als flatgebouw, stortte omlaag in Alpen Prachtige actie van Utrechtse kellner SNEEUW IN STOCKHOLM Verzoek om eigen visserij gebied Churchill, ereburger van Harrow Draadomroep een zorgenkind Liberale critiek op R.V. D. mimimiiiii Geen doden, wel gewonden Werkman zette ten onrechte sein op veilig Kamer in verzet tegen instelling spoorweg ongevallen-raad tJItgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Giro 274289. Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 (b.g.g. voo- redactie 2435, voor advent, enz. 2970), Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. 68. Telei 326; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD lie JAARGANG No. 3254 Abonnementsprijs 0.47 per week, 3.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct per woord. Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong ZATERDAG 26 NOV. 1955 Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huiissen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. iVloli, Vüssingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. (Zie pagina 2) V*. NEW YORK, 26 Nov. (A.F.P.-Reuter) De politieke commissie van de Algemene Vergadering der V.N. heeft Vrijdag eenparig en zonder stemming een resolutie van India aangenomen, waarin wordt aanbevolen, de kwestie-Algerije in de huidige zitting niet te bespreken. De commissie besloot verder het Franse hewind in Marokko als volgend agendapunt te behandelen, met de bedoeling, de kwesties die Frankrijk aan gaan af te werken opdat Frankrijk voor het einde van de zittingsperiode weer in de Algemene Vergadering zou kunnen terugkeren. Zoals bekend, heeft Frankrijk zich op 30 September uit de Algemene Vergadering teruggetrokken uit pro test tegen het besluit, het Algerijnse vraagstuk op de agenda van de Alge mene Vergadering te plaatsen. Nader is ook gemeld, dat de Fran se delegatie weer aan de vergaderin gen van de politieke commissie zal deelnemen als het vraagstuk Marokko is afgehandeld. Frankrijk heeft tot dusver een bespreking van dit onder werp steeds geboycot. Antoine Pinay, de Franse minister DORTMUND, 26 Nov. Een hoog oven van de Dortmundhoerder Huet- ten-Union, een van de grootste West- duitse staalfabrieken Is Vrijdagavond uit elkaar gesprongen. Volgens de eer ste berichten zijn zes arbeiders om het leven gekomen en acht ernstig ge wond. Een onbekend aantal personen zou onder het puin bedolven liggen. Volgens ooggetuigen is de mantel van de hoogoven gesprongen zodat de gleiende inhoud er uit stroomde. TRENTE, 26 Nov. Een groot rots blok, naar schatting van 250.000 ku bieke meter, dat boven het Italiaanse dorp Zambana hing, is Vrijdag met donderend geraas naar beneden ge stort zonder schade aan te richten in het dorp. Het rotsblok bleef liggen In twee bergstroompjes, 200 meter boven Zambana. De dorpsbewoners waren de gehele nacht niet naar bed geweest uit vrees, dat de rots naar beneden zou komen. Toen deskundigen meedeelden, dat het blok op punt stond van instorten, vluchtten allen in paniek weg. Na de instorting was het dorp en een gedeelte van Adigedal ten noorden van Trente gehuld in een dichte stof wolk. Toen deze wolk verdwenen was, bleek, dat het gehele land bedekt was met een dikke laag witachtige stof. Honderden dode vogels, verstikt door het stof, lagen op de grond. De bevolking van Zambana vreest nu een overstroming van de twee berg- stroompjes, waarin het rotsblok, dat de grootte heeft van een flatgebouw, ligt. Man gedood op onbewaakte overweg UTRECHT, 25 Nov. Op de onbe waakte overweg in het baanvak Heilo- Castricum is vanmiddag om kwart voor twee door de trein, die om 13.32 uit Alkmaar vertrok, de 35 jarige F. R. uit Leeuwarden aangereden en op slag ge dood. De verongelukte is een verpleegde uit de psychiatrische inrichting „St. Wiflibrord" te Heiloo, die wegens een feestdag vrij mocht wandelen. Franse treiler in brand SALCOMBE, DEVOONSHIRE, 26 Nov. In het Kanaal, ongeveer 10 mijl uit de kust van Devonshire, is Vrijdag morgen vroeg een Franse treiler in brand geraakt. De 23 leden van de be manning hebben allen kans gezien het fel brandende schip te verlaten en zijn door andere schepen aan boord geno men. Het centrum van Glasgow, Schot land, lijdt onder een invasie van spreeuwen, die zulk een lawaai'maken dat inwoners van dit stadsdeel 's nachts niet kunnen slapen. De spreeuwen ma ken nog meer lawaai dan het verkeer. De burgemeester van de stad zal een conferentie beleggen met directieleden van plaatselijke firma's om te trach ten een oplossing van de kwestie te vinden. DE BILT ZEGT: Hogere temperaturen Weersverwachting, geldig tot heden avond. Veel bewolking met af en toe wat regen of motregen. Matige tot krach tige westelijke wind. Hogere tempera turen dan Vrijdag. van buitenlandse zaken, heeft inmid dels bekend gemaakt, dat Frankrijk zal terugkeren in de Algemene Ver gadering der V.N. Pinay deelde dit mede onmiddellijk na een kabinetsvergadering waarop de beslissing van de Algemene Vergade ring werd besproken. Op een persconferentie verklaarde Pinay, dat het besluit „een overwin ning van het gezonde verstand" was en dat Frankrijk waarschijnlijk Zater dag of Zondag weer van de partij zou zijn als de assemblee de ontwapening zal bespreken. Ook premier Faure heeft verklaard, dat Frankrijk gaarne zijn plaats in de assemblee weer wil innemen. Op de vraag of de Franse rege ring van haar besluit zou terugko men af te zien van een reis naar Moskou nadat de Sowjet-Unie voor plaatsing van Algerije op de agen da van de Algemene Vergadering had gestemd, antwoordde Pinay, dat de gevolgen van de stemming van 30 September nu ook moesten op houden te bestaan. ZWEDEN is een actie begonnen tegen het lawaai van het weg- en luchtver keer. Een commissie zal rappori uit brengen en men verwacht nu dat de regering daarna een anti-lawaaiwet bij het parlement zal indienen. IN NOORWEGEN is een staking uit gebroken in de transportbedrijven. De vlees-, vis- en melkvoorziening zal drastisch moeten worden beperkt. In de hoofdstad wordt de benzine al schaars. UTRECHT, 25 Nov. De heer Jan Kuyper, kellner te Utrecht, die het vorige jaar zoals men weet een actie is begonnen om reisbon- nen in te zamelen voor patiënten die niet in staat zijn hun reis naar binnen- of buitenlandse rustoor den te bekostigen, heeft dezer da gen de 250.000 kilometer ontvan gen. Iedere dag ontvangt hij uit alle delen van het land stapels reis- bonnen. Het Nederlandse Sanatorium te Davos ontving uit deze actie 100.000 kilometer, waardoor 14 patiënten in staat zijn geweest een kosteloze reis naar Davos te maken. Bovendien zijn enkele asthma- patiënten naar rustoorden in de Zwitserse bergen vervoerd. Een zesjarig meisje kon op kosten van deze reisbonnenactie een specia listische behandeling ondergaan in Montreux. Kogels floten door het want DUBLIN, 25 Nov. Aan de West kust van Ieriand is een hevige strijd ontbrand tussen de vissers van Done gal aan de Westkust en welvarender vissers uit Dublin, die met treilers in de omgeving van Donegal op de ha ringvangst zijn. In het verleden hebben de vissers van Donegal met hun kleine scheepjes zich teweer gesteld tegen Franse trei lers. Hun jongste slag, nu tegen hun land genoten uit Dublin, begon Dinsdag avond. Vier grote treilers, die dicht on der de kust met sleepnetten op de ha ringvangst waren, werden plotseling beschoten en met stenen bekogeld door de mannen uit Donegal. Toen de ko gels door het want en over de stuur- Sir Winston Churchill bekijkt op deze foto de beker, waarin de oorkonde zit, met de vermelding van het ereburgerschap van de grote staatsman. De burgemeester van Harrow, Alderman S. R. Millers (rechts), heeft hem zo juist tot de eerste ereburger van het plaatsje in Middlessex benoemd. Churchill, die een oud-leerling van de Harrow-school is, ontving het ere burgerschap voor zijn schitterende, wijze en moedige leiding van het land, gedurende de tweede wereldoorlog". hut floten, namen de vissers uit Du blin de wijk. De grote schepen kwamen echter Woensdag terug, nu met twee politie mannen aan boord, die pas van boord zullen gaan als de schepen terugkeren van de visvangst. In plaats van een tweede aanval op zee te ondernemen verplaatsen de klei ne vissers van de Westkust het ge vechtsterrein naar het Ierse ministerie van Landbouw te Dublin. Zij verzoch ten minister Dillon hun een visserij ge bied toe te wijzen, waarin alleen zij het recht hebben te vissen. De vissers eisen een kuststrook ter breedte van een zeemijl. De minister, die niet de bevoegdheid heeft 'n dergelijke maat regel te nemen, beloofde de vissers de rederijen te zullen verzoeken het ge vraagde gebied over te laten aan de mannen van Donegal. De vissers van de Westkust zijn van oordeel, dat door het vissen met sleep netten de haring verjaagd wordt. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 25 Nov. „De draad omroep is voor mij een zorgenkind" zeide vanmiddag minister Algera in de Tweede Kamer bij de behandeling van de P.T.T. begroting. De draadomroep is niet rendabel. Toch is het moeilijk om de tarieven te verhogen. Ten eerste zou dit niet passen in het algemene prijsbeleid van dé regering. En ten tweede zullen vooral de vergeten groepen daardoor gedupeerd worden. Een onderzoek heeft nl. uitgewezen dat het percentage ouden van dagen e.d. dat van de draadomroep geniet, vrij groot is. Bovendien, zo vervolgde de minister, heeft de ervaring geleerd dat verho ging van tarieven voor velen aanlei ding is om voor de radiodistributie te bedanken. Wel wordt overwogen om de netten af te snijden, die zelfs bij een tariefsverhoging niet rendabel zouden zijn. De minister vertelde niet dat dit zou gebeuren, maar zijn beleid is daar toch wel op gericht. Jaarlijks zijn er 50 a 60.000 aanvra gen om telefoonaansluiting. De P.T.T. is niet in staat aan deze grote hoeveel heid aanvragen direct te voldoen, zo zeide de minister, die verder van me ning was, dat het personeel van de Girodienst slechts vrijwillig te werk gesteld kan worden op het tweede kan toor te Arnhem. Die vrijwilligers zul len er wel zijn. Bovendien zal men in Arnhem wel nieuw personeel kunnen aantrekken. Daarvoor is deze plaats juist gekozen. In Stockholm is de eerste sneeuw gevallen en het koude witte poeder heeft bomen, huizen en straten bedekt met een smetteloze laag. Een koude luchtstroom van de Noor delijke IJszee verraste het land. Sneeuw en ijs: wat ons nog te wach ten staat Op de foto de „Koningstuin" in Stockholm. Waardige herdenking bepleit (Van onze parlementaire redacteur). DEN HAAG, 25 Nov. De heer Scheps (P.v.d.A.) heeft in de Tweede Kamer bij de behandeling van de be groting van Algemene Zaken een mo tie ingediend, waarin de Kamer als haar oordeel uitspreekt, dat de vijfde Mei ieder jaar als nationale feestdag gevierd moet worden. In dit voorstel wordt de regering uitgenodigd maat regelen voor een waardige herdenking en algemene viering van deze dag te treffen. Zo mogelijk zal er op de vijf de Mei, aldus het socialistisch verlan gen, niet gewerkt moeten worden. Ingezonden Mededeling (Adv.) HAZETFABRIEKEN TE ZEVENBERGEN HEERLEN, 25 November Kort voor negen uur zijn vanochtend bij het sta tion te Heerlen vlakbij het viaduct over de Breukerweg twee electrische treinen met elkaar in botsing gekomen, namelijk een trein, die komende uit de richting Maastricht om 8,52 uur in Heerlen moest arriveren, en een trein welke om 8,47 uur uit Heerlen in de richting Maastricht vertrokken was. p.elde treinen hadden een snelheid van hoogstens 40 km per uur. Bij de botsing werden de neuzen van beide treinen ingedrukt. Bovendien schoof de uit Heerlen komende trein uit de rails. De beide bestuurders hadden tijdig uit de cabines in de trein kunnen vluchten. Vele inzittenden werden door de schok van hun plaatsen geslingerd. Zes en twintig personen liepen verwon dingen op, dat men het raadzaam achtte hen naar het Heerlense ziekenhuis te brengen. In totaal bevonden zich 64 personen de grootst mogelijke spoed. Dadelijk in de beide treinen. Ook bij degenen, waren ziekenauto's met artsen en ver die niet naar het ziekenhuis behoefden plegend personeel op de plaats van 't te worden gebracht, *waren personen, ongeluk aanwezig, die lichte verwondingen opliepen. Het vervoer van de gewonden naar het De L.T.M. (Limburgs Tramweg Heerlense ziekenhuis geschiedde met Maatschappij) stuurde onmiddellijk een bus voor het transport der gewon den. De meesten hunner bleken echter slechts lichte verwondingen als schaaf wonden of kneuzingen te hebben op gelopen. Enkele personen hadden een hersenschudding. Het zwaarst, doch niet levensge vaarlijk, werd een Maastrichtenaar ge wond, die een schedelbasisfractuur op liep. Om één uur vanmiddag was de toestand zó, dat van drie gewonden vaststond dat zij In het ziekenhuis moeten blijven. Eventueel zal dat ook nog met een vierde persoon het geval moeten zijn. Bovendien werd een gewonde naar 't Maastrichtse ziekenhuis St. Annadal vervoerd. De overigen werden naar huis gebracht om daar verpleegd te worden of nog enige tijd te rusten. On der deze laatsten bevindt zich de be stuurder van de uit Maastricht komen de trein, die licht gewond werd, nadat hij uit zijn cabine was gevlucht. De Heerlense gemeentepolitie, heeft op een persconferentie aangaande de oorzaak het volgende medegedeeld: In de loop van de afgelopen 'nacht meen de men in het seinhuis van het Heer lense station te constateren, dat de seininrichting van een seinpaal bij het viaduct over de Breukerweg niet goed functionneerde. Met het oog daarop is vanmorgen een werkman naar die 'seinpaal gezonden, die de schakelket tingen losmaakte, waar de seinen mee worden bediend. Op een gegeven ogenblik meende de ze werkman in de kettingen een trek king te constateren, waarna hij veron derstelde, dat men van het seinhuis uit de seinpaal op „veilig" wilde stellen, hetgeen echter, naar later is gebleken, niet het geval was. De werkman heeft, afgaande op zijn foutieve veronderstel ling, het sein met de hand op veilig gesteld. Kort daarna arriveerde de uit Maastricht komende trein die door dit veilig sein heenreed, met het gevolg, dat hij tegen de kort daarvoor uit Heerlen vertrokken trein botste. Het personenvervoer op de lijn Heerlen-Maastricht werd na het onge luk tussen de stations Heerlen en Voe- rendaal met bussen van de L.T.M. on derhouden. Over de omvang van de schade valt nog niets mede te delen. Uiterlijk beperkt deze zich hoofdzake lijk tot de voorzijde van de beide trei nen. Het is niet de eerste keer, dat da viering van de vijfde Mei door de so cialisten aan de orde wordt gesteld. En steeds is het de heer Scheps, die het vuurtje brandend houdt. Ditmaal is 't tot een motie gekomen, waartegen mi nister Drees zich reeds bij voorbaat heeft verzet. De bewindsman kon er op wijzen, dat de Stichting van de Arbeid de voorkeur geeft aan een vrije dag op Koninginnedag. Voor 1956 vond hij het probleem helemaal niet urgent, omdat de vijfde Mei dan op een Zaterdag valt. Hij wees er op, dat niet ieder jaar zulke grote feeste lijkheden gehouden kunnen worden als de laatste keer het geval was. Ook het „comité 5 Mei" heeft zich op het standpunt gesteld, dat zo'n grootse viering slechts eens in de vijf of tien jaar herhaald kan worden. Minister Drees beloofde na te gaan op welke wijze de vijfde Mei ieder jaar opnieuw waardig gevierd kan worden. Maar voor het stilleggen van het werk op deze dag voelde hij niets. Over de motie Scheps (Arb.) zal pas Dinsdag gestemd worden. Er is nog geen debat over gevoerd, maar toch staat het wel vast, dat zij van verschillende kanten bestreden zal worden. De begroting van Algemene Zaken is z.h.s. aangenomen. Dc liberale cri tiek op het feit dat twaalf ambtenaren van de regeringsvoorlichtingsdienst 'n nachtfeest hebben bijgewoond bleek niet houdbaar. Het zijn slechts twee ambtenaren geweest. Minister Drees nam de Rijksvoorlichtingsdienst vol ledig in bescherming. (Van onze parlementaire redacteur). DEN HAAG, 25 Nov. In de Twee de Kamer is gistermiddag (min of meer onverwachts) verzet gerezen te gen de instelling van een Spoorwegon gevallenraad. Enige weken geleden had de vaste Kamercommissie voor Verkeer en Waterstaat nog verklaard zich zeer wel te kunnen verenigen met het voorstel van minister Algera om een instantie in het leven te roepen, die bevoegd is een onderzoek in te stellen naar oorzaken en achtergron den van een ernstig spoorwegongeval. Nu kwamen achtereenvolgens de he ren de Ruiter (C.H.), Oud (Lib.), Ver kerk (A.R.), Bommer (Soc.) en Reuter (Comm.) de minister meedelen, dat ze weinig enthousiast waren voor deze wijziging van de Spoorwegwet. Voor zitter van Sleen verdaagde de beraad slagingen over het wetsontwerp tot Dinsdag a.s. Afgewacht moet worden, of minister Algera het ontwerp zal te rugtrekken. AMERIKA zal het volgend jaar in de 'Stille Oceaan, „zeer belangrijke proeven" gaan doen met waterstof wapens, zo is medegedeeld.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1